HEENK Met het peillood naar de Diepzeeën MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION Wales Anthraciet STOOKT „De Spaarnestad" TWEEDE BLAD Waarheid boven alles HAARD KACHELS Stómst ligp™ L. CORSTEN Jzn. RECEPTEN Monster GRATIS bij ANTRHACI ET HANDEL Garage METAALDRl BURGEi VAN VLI FOTO-ALBUM! DE D HE Het 1 Twe DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Een eeuwige kringloop van ontstaan en vergaan. Onderzeese vulkanen en wouden zonder hout. Beter lucht- ventilen, dan staalpantsers. - Lichtgevende poliepen en ievende zend-stations Levende wonderen op 8000 meter diepte onder de zee-spiegel. Door J. M. DE LANCRY, Monaco, assistent aan het Oceanografische Instituut aldaar. Geografie is, op de keper' beschouwd, eigen lijk maar een soort gewichtigdoenerij. Een vijfde deel van onze aardbol is slechts vaste land en zelfs dit kennen wij nog slechts bij benadering. De rest is water, rivieren, meren, zeeën, oceanen. We „kennen" deze wateren, dat wil zeggen: wij zijn zover gevorderd dat wij op onze landkaarten netjes de grenzen, de vorm en doch daar komen de gaten al! de diepten kunnen aantekenen! Veel meer weten we niet! nog nooit heeft een onder zoeker de bodem van de oceaan betreden en nooit zal ooit, naar menselijke berekening, een mens zover komen. Enkele honderden meters kan de sterkste en moedigste duiker bereiken; zou hij dieper gaan, dan zou het onmogelijk zijn geworden hem lucht toe te voeren of hem te beschermen tegen de geweldige druk van het water op die diepten. En toch zijn zulke diepten een bagatel, als men die vergelijkt met de diepste diepten van de oceaan! 900 Meter is de grootste diepte, die een mens ooit bereikt heeft: gezeten in een stalen bol, voorzien van zuurstof- en andere toestellen, daalde Beebe en zijn assistent Barton in de diepzee ai. De „.batysphere", de bol waarin zij zaten, heeft het uitgehouden. Was Uit het geval niet geweest, dan waren de beide waaghalzige onderzoekers als een stuk karton platgedrukt door de geweldige waterdruk! Dieper durfden zij niet te gaan, doch op die diepte hebben zij onvergetelijke indrukken op gedaan, die Beebe naderhand heeft vastgelegd in zijn inmiddels reeds beroemd geworden en in vele talen vertaald boek. 9636 Meter diep is de diepste plek van de Marianne-geul, de ge heimzinnige, onderzeese stroom, die Oostelijk van de Marianne-eilanden over de bodem van de Pacific vliedt en het is absoluut niet on mogelijk, dat men op zekere dag in de voort zetting daarvan, de nog weinig gepeilde Bonin- geul, nog grotere diepten zal loden. Maar deze diepzee is nog weinig gepeild. Bekender is de Tuscarora-grond, Oostelijk van Japan en daaraan denkt men in de regel, wanneer er sprake is van de diepste plaats van de oceaan, hoewel hier de diepte „slechts" 8513 Meter bedraagt! Een linieschip van de Verenigde Staten (oorlogsmarine) heeft deze. Tuscarora-plek haar naam gegeven. De „Tuscarora", waarop captain Belknap het bevel voerde, kruiste van 1873 tot 1878 regelmatig tussen California en Japan om metingen te verrichten voor het leggen van de eerste telegraafkabels tussen de Verenigde Staten en Japan. Grote delen van het Noorde lijke deel van de Pacific werden gepeild en in October 1874 vond men ten Oosten van Japan een diepte van 8513 Meter. Sindsdien heet deze diepte, die'niet alleen een geografisch punt is, doch een oppervlakte bezit van minstens 800.000 vierkante kilometer, Tuscarora grond of Tuscarora-diepte. Hoe ziet het er uit, daar op de Tuscarora- grond? Totnogtoe heeft nog geen mens daar de voet neergezet of kunnen rondkijken! Doch zou een duiker met doodsverachtende waag halzigheid zo'n bezoek riskeren, en zou hij zich zelf daartoe bekleden met een dik pantser van het hardste staal, dat ter wereld bestaat, dan zou de enorme waterdruk hem nog pletten als een stuk stopverf tussen onze vingersEn desondanks is de Tuscarora-diepte bewoond en leven daar dieren, waarover wij enkele bij zonderheden weten. Berekeningen, die steunen op de beweging in het water en de golfslag, seismografische metingen, vondsten van dooi „stormen" aan de oppervlakte gespoelde be woners dezer diepten, daarbij de steeds ver- volmaakter wordende diepzee-fotografie en meer van dergelijke hulpmiddelen bij het diepzee-onderzoek en de oceanografische studie, geven - elkaar aanvullend een helder beeld van een en ander. Een beeld van de weten schappelijke werkelijkheid, desondanks duizend maal fantastischer, duizend-en-eenmaal roman tischer, als de meest-groteske diepzee-fantasieën van een Jules Verne. En tóch... werkelijkheid! Rust op de bodem van de zee, zoals de dich ters dikwijls bezingen, als zij een gezonken schip tot onderwerp van hun bloemrijke taal maken, bestaat niet! Alles is hier in beweging, alles is hier strijd en geweld. Zeer zeker drin gen de bewegingen van de oppervlakte der zee niet tot hiertoe door, maar de wereld van Tuscarora heeft haar eigen bewegingswetten. Het „onderzeese continent" Tuscarora, als men dat zo eens mag noemen, is de rechtlijnige voortzetting van de Japanse archipel. Deze bodem is vulkanisch en deze vulkanen meer dan 8000 Meter onder zee! zijn eeuwig in werking! Zij braken lava uit, die bij de on middellijke afkoeling enorme massa's gas en rook vrijlaten, die in grote bellen naar de oppervlakte stijgen, doch meestal op weg naar boven afkoelen. Door hun waterverplaatsing veroorzaken zij echter geweldige beroering en aan de oppervlakte demonstreert zich dit door een angstwekkende golfslag. Vroeger nam men aan, dat al deze onderzeese vulkanen reeds lang geblust moesten zijn, daar men beweerde, dat het zeewater er immers móést kunnen binnendringen. Anderen beweerden, dat -als het zeewater er binnen drong, er geweldige explosies overal ter wereld moesten plaats vinden, daar dit water immers de gloeiende aardkern zou treffen en dit vreselijke gevolgen moest hebben, waardoor bewezen wordt, dat het water niet kan binnendringen en de vul kanen dus nog wel in werking zullen zijn! Men vergat daarbij echter, dat de druk der water massa's wordt opgeheven door de geweldige druk der vulkanische gassen, waardoor een evenwicht ontstaat. Beide elementen, vuur en water, strijden daar een gigantische, eeuwen lange strijd en onder invloed daarvan ver andert de structuur van de zeebodem zich daar voortdurend. De gestolde lava vormt bergen en dalen, die weer verdwijnen. Nieuwe levende wezens ontstaan en verdwijnen weer, werelden groeien en vergaan Tuscarora leeft. Vroeger meende men, dat ieder organisch leven op de bodem van de oceaan een onmogelijkheid was. daar dieren en planten, die hier leven, de overweldigende waterdruk niet zouden kunnen weerstaan daartoe uit een honderdmaal harderen stof zou den moeten bestaan dan het hardste staal! In de theorie is dat juist, maar de practijk leert ons iets anders! De dieren en planten van de Tuscarora-grond zijn niet alleen niet harder, doch zelfs veel zachter en veel zwakker dan die van de hogere lagen van de oceaan. Meer dan de helft ervan zijn polypen en weekdieren. Desondanks verdragen zij deze waterdruk die op één vierkante centimeter 851.5 kilogram bedraagt en dus op een polyp van middelbare grootte ruim 400.000 kilogram! zonder be zwaar, daar zij die drukking door een eigen, inwendige tegendruk in evenwicht houden. Deze eigen drukking is precies even groot, als de druk van buiten op hun lichaam en zo komt het, dat als deze dieren door de een of andere beweging, meestal door geweld der vul kanen, omhooggeslingerd worden naar hogere waterlagen, zij niet ontploffen, doch eerst dagen later tengevolge van de ongewone druk sterven en in speciaalgebouwde diepzee-aquaria met een acclimatief-gereguleerde waterdruk zelfs in het leven gehouden kunnen worden! Natuurlijk zijn de dieren van de Tuscarora- diepte anders gebouwd, dan die van de hogere waterlagen en de onderzeese wouden aldaar weer anders dan die van ons vasteland. Nooit dringt één zonnestraal daar beneden door. En desondanks is Tuscarora niet zonder licht. Integendeel, de bodem van de oceaan moet helder verlicht zijn en alles straalt en pronkt in fraaie kleuren, rood, blauw of zilver-glan zend. Dat licht wordt daar zelf opgewekt. De wouden zijn niet van hout, maar van licht gevende koralen, die kilometerlange, ondoor dringbare oerwouden vormen. Daarin vinden de dieren, waaronder dns de polypen.... en vele slangachtige vissoorten, een goede schuilplaats. De meeste van die dieren zijn levende accumu latoren en dragen lichtende voelsprieten, of iets dergelijks. Men kent b.v. wel de bekende sidderroggen, bij aanraking waarvan men een hevige electrische schok krijgt. Het licht van deze diepzeevissen heeft allerlei kleuren, van donkerblauw tot lichtblauw, geel, zilverwit, rood, enz. De ogen van deze dieren zijn aan gepast aan hun levensbehoeften; zij nemen meestal een derde, veelal ook een zesde van de gehele lichaamsoppervlakte in en er zijn dieren, als de Zilverbijl (Argyropelecus affinis) en de Indische Malocosteus, waarbij de ogen zich aan het einde van hun nieterlange vangarmen of tastorganen bevinden. Deze beweeglijkheid is onontbeerlijk, want het leven op de bodem van de oceaan is een ononderbroken, verbitterden strijd! Van deze strijd, van deze oorlogen en veldslagen, die hier plaats vinden, zingt men geen heldenliederen en toch zijn zij grotesker en wreder, dan alle moordpartijen op aarde en in het luchtruim! 11 SEPTEMBER 1936 No. 37 Wij hebben ons zelf allen wel eens op het spreken van een onwaarheid betrapt, bewust of onbewust, wellicht om een ander te sparen of niet teleur te stellen. Misschien ook wel eens om beter te schijnen, dan wij in werkelijkheid zijn, of uit gemakzucht om van iets af te komen óf uit gedachteloosheid. Wij moeten echter onderscheid maken tussen doelbewuste en fantasieleugens en het moet ons van het hart, dat vrouwen over het alge meen eerder tot het spreken van een onwaar heid overgaan dan mannen Bij vrouwen treedt veel meer de drang om iets meer te schijnen of ook wel ijverzucht op de voorgrond en soms is het ook omdat men meent indruk te maken door een of andere prestatie te vertellen, die min of meer gefantaseerd is. Er zijn ook vrouwen, die niet geheel en al waar tegenover haar man zijn en b.v. meer geld voor haar kleding en liefhebberijen uit geven, dan deze weet. Hoé vaak wordt geen onwaarheid gesproken, indien men geen lust heeft bezoek te ontvangen én niet thuis geeft of wanneer men te laat i),p een afgesproken plaats komt Hier geldt het voor velen om de moed te hebben een verkeerde karaktertrek tegen te gaan, zelfs wanneer het oiji tactische redenen wel eens moeilijk is, doch steeds moet de waar heid als het hoogste gelden Men moet de moed hebben waar te zijn teg.inover zichzelf en anderen, zelfs ten koste dan moeilijke ogen blikken. CONFISERIE MODERN J C. KOl. RAADHUISSTRAAT 4 HEE1V5STTDE TEL. 28034 ZOUTE STOKJES 28 ct. per ons Wanneer men als moeder en opvoedster tegenover kinderen staat, moet zeker wel in de allereerste plaats waarheid betracht worden en het getuigt al van gebrek aan paedagogische kracht, indien men het hiermede op een ac- coordje gooit. Hoe vaak komt het voor, dat een moeder be merkt, dat haar kind niet1 altijd de waarheid spreekt. Zij zullen hem hierover onderhouden, bij herhaling zelfs straffen, doch vergeten, dat zij in zijn tegenwoordigheid eveneens meer malen dingen gezegd hebben, die niet waar geweest zijn. Moeder, die b.v. aan dé" telefoon zeide, dat vader niet thuis was, omdat hij niet gestoord wenste te worden, terwijl hij in de kamer aan wezig was. Een ander maal hoort hij zijn moeder „niet thuis" geven, als antwoord op de vraag van het meisje of mevrouw ontvangen kan. Is het niet begrijpelijk, dat een kind, dat in zijn omgeving zo vaak allerlei kleine onwaarheden constateert, het vcorbeeld der ouders volgt? We zien echter verschil tussen doelbewuste leugens van een kind en die, welke een gevolg zijn van een geprikkelde fantasie, zoals kinderen vaak hebben, wanneer zij sprookjes horen ver tellen, die als het ware voor hen leven. In het eerste geval zullen vermaningen en zo nodig Nieuwste modellen Groote Houtstraat 99 HAARLEM straf moeten volgen, terwijl in het laatste geval gewezen moet worden op het verkeerde van hun fantasie. Bij een goed voorbeeld van ouders en op voeders en een goede aanleg is het niet moei lijk bij een kind waarheidsliefde aan te kweken. Indien men een kind niettegenstaande alle goede voorbeelden toch nog wel eens op een leugen betrapt, dan zullen slechts liefde en geduld het mogelijk maken deze minder goede eigenschap te overwinnen. OVERGANGSJAPON VOOR MEER GEZETTE FIGUREN Succespatroon VKK 1766. Prijs 0.25 plus f 0.05 voor administra tie- en verzendkosten. Een meer gezet f'iguur vraagt een model, dat niet alleen goed zit, doch tevens een afkleedende lijn geeft. De heupen moeten een model rok hebben, dat ze omsluit zon der te strak te zitten, terwijl chabots-re- vers, die in lichte klokken vallen, even eens afkleeden. Indien gewerkt materaal gebruikt wordt, moet b.v. zwart-wit in kleine patroontjes worden gekozen, terwijl moesjes ook altijd aardig kileeden. We zien ook mooie wollen stoffen met ingeweven zijden moesjes. De lange ondermouwe; worden los ge dragen en van boven met een elastiekje af gewerkt, doch kunnen natuurlijk ook aan de bovenmouw genaaid worden. Om heft middel een smalle ceintuur, die van achte ren gestrikt wordt. Ben. stof bij een breedte van pl.m. 1 M. is 4 M. bij 1.30 M. is 3.25 M. nooddg. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. ZELF GEMAAKTE HOOIKIST. Misschien een twintig jaren terug werden hooikisten buitengewoon veel gebruikt, omdat we in tijden leefden, waarin alles even zuinig gebruikt moest worden, n.l. in de mobilisatie jaren. Thans moet om financiële redenen meer en meer bezuinigd worden en komt men er ook weer toe die oude, beproefde hooikist in ere te herstellen en zodoende op de gasrekening te besparen. Het maken van een hooikist is heel eenvoudig en wat we nodig hebben is een vier kant kistje, liefst met een deksel, dat met scharnieren gesloten kan worden en waarbij aan de voorkant eveneens een sluiting wordt aangebracht. Verder hebben we hooi of hooi- wol, desnoods stroo nodig en speciale hookist- pannen, waarin alle warmte bewaard wordt. We kunnen b.v. één grote of twee kleine pannen nemen, die op elkander geplaatst worden met verschillende gerechten. We beginnen de kist langs de wanden en bodem met een laag cou ranten te voeren en daarna op te vullen met hooi of andere vulling, waarna we de pan(nen) in het midden zetten en verder stevig aanvullen, zodat een opening in het midden wordt ver kregen. Nu begint het voeren met cretonne of flanel, waarvoor we de maat nemen van de bodem der pan plus naden en daarna een rechte reep nemen plus naden, die met de bodem ver bonden en tevens in het midden dicht gestikt wordt. We hebben dus de voering voor het open gelaten stuk gereed, waarna thans een overtrek voor het bovengedeelte geknipt wordt plus in slagen aan de vier kanten. Precies op de plaats waar de opening van de pan komt, wordt een cirkel uitgeknipt, even groot als de bodem der pan plus naden en worden de reeds met elkander verbonden delen (bodem en zijkanten) aan het bovendek ge naaid, dat tenslotte met platte spijkertjes, nadat i 5. „Jij zorgt wel, dat hij beneden komt, hè man?" zei Mevrouw Pimpelmans minzaam, en ze zeilde statig de trap af. „Ja, ik kom al!" riep haar man hijgend van boven. En inderdaad hij kwam! Of liever: de koffer kwam. Er klonk een hevig gerommeldebommel op de trap en 't volgend ogenblik werd Mevrouw Pimpelmans. die juist de onderste trede bereikt had, letterlijk onder de overhemden, kousen, sokken en jurken begraven. Alle moeite was voor niets geweest! 6. „Man, man, wat ben je weer onhandig!" zuchtte mevrouw Pimpelmans. Enfin, de koffer en het linnengoed werden naar de voorkamer gezeuld en daar opnieuw gepakt. Noch Mevr., noch haar man hadden daarbij erg in 'n stukje speelgoed, dat daar nog stond van de vorige dag, toen een van mijnheer Pimpelmans' klein kinderen op bezoek was geweest, en waarvan het touwtje tussen de koffer bekneld raakte.... een inslag is gemaakt op de rand der kist wordt gespijkerd. Een opgevuld kussentje van dezelfde stof wordt op de pan gelegd tijdens het koken, tenzij men een deksel heeft met opstaande zij kanten, dan wordt deze eveneens opgevuld met hooi en overtrokken. Men kan de buitenkant van de kist verven of hem een overtrek geven van cretonne of het materiaal der gordijnen door een lap te knippen evengroot als de bovenkant en een strook, die in platte ploien gelegd wordt en waarvoor on geveer 3 maal de omtrek nodig is. Scheepmakersdijk 35-Haarlem - Tel. 14147 WASCH- EN STRIJKINRICHTING MACARONI MET KAAS. 150 gram macaroni, 35 gram boter, 30 gram bloem, 4 d.L. melk, peper en zout, 4 eetlepels geraspte kaas, driehoekjes geroosterd of ge bakken brood. De macaroni wordt in kleine stukjes ge broken van ongeveer 2 c.M. en in ongeveer 1 L. kokend water met zout gedaan om daarna zachtjes gaar te koken, ongeveer 25 minuten. intussen wordt de boter gesmolten en met de bloem vermengd, daarna met kleine hoeveel heden de melk bijgevoegd, steeds roerende, waarna men het sausje 3 min. zachtjes door laat koken, de pan van het vuur neemt en er de geraspte kaas door roert en daarna de macaroni, die even in de vergiet uitgelekt heeft, om het overtollige water te verwijderen. Men brengt alles in een dekschaal over en bestrooit de bovenkant met kaas. Heel smake lijk is het om de macaroni in een beboterd vuurvast schoteltje ongeveer 15 minuten in de oven* te plaatsen, nadat men de bovenlaag dik met kaas bestrooid heeft. Opdienen met een rand van driehoekjes toast of in boter gebakken brood. komende winter wel BETER, doch niet DUURDER dan andere soorten. Nu nog Zomerprijzen voor haard of haardkachel Afm. 22/35 f 2.15 per H.L. 30/50 „2.10 15/22 1.85 Voor centrale verwarming Afm. 50/80 f 22.per ton 8/1514.40 „SEVEN SISTERS" WALES IS ALLEEN BIJ ONS VERKRIJGBAAR. Fr. Varkensmarkt 610, Tel. 14164 Spaarne, bij viaduct. HEEMSTEDE - KOEDIEFSLAAN 12 CITROENPUDDING. Sap van 3 citroenen, 4 blaadjes witte gelatine, 50 gram griesmeel, ruim l ons suiker. Citroenen uitpersen en zeven en zoveel water bijvoegen totdat men L. vocht heeft, dat men met geraspte citroenschil aan de kook brengt en daarna de suiker erin oplost. Roerend strooien wij de griesmeel er in en lossen de gelatine erin op, die vooraf een minuut of vijf in koud water geweekt en goed uitgeknepen wordt. Het mengsel wordt nu flink luchtig geklopt met de garde en daarna overgebracht in een glazen schotel om koud opgediend te worden. DOOR G. TH. ROTMAN 9 (NADRUK VERBODEN) 7. De volgende dag brak het ogenblik van vertrek aan. Kalm en waardig stapte het edele echtpaar door het vredige Epscheuten. „Vrouw!" zei meneer Pimpelmans ontroerd, „dit worden vast en zeker de schoonste dagen van ons leven!" Ach, hij had het een beetje te vroeg gezegd, want het volgend ogenblik klonk er een irevig gejoel achter hem. Mijnheer keek om en werd tegelijk zo rood als een kalkoen. 8. Het was juist even vóór schooltijd, en de hele Epscheutense jeugd kwam luid joelend achter het echtpaar Pimpelmans aan, zingende: „Pimpelmans gaat paardjerijden, hi-ha-ho! Pim pelmans gaat paardjerijden, hi-ha-ho!" En nu ontdekte mijnheer Pimpelmans pas het paardje, dat lustig achter zijn koffer aanreed, alsof het óók mee „en pension" wou! Hij trok het paardje woedend van de koffer af en wierp het naar de schreeuwende belhamels toe. GEVOND Terug te bekor laan 14, zeemledt rijwielbelastingmei paar handschoen! nota en strandbr 62, riem met sell straat 13, mes; R potlood; Klein, rijwiel; J. Elberse radiateur. Bleekersvaartweg Ondertrouwd: brechtsen; G. Ari Getrouwd: H. Werleman. Bevallen: A. te ZwartWilken z Overleden: A. WickevoortCro Spoor 60 j. w Koude, wai Door Onder een wa algemeen het lichaamsdeel, ev« ons gehele lich waarvan de buil afgesloten. Derg ook omslagen of den koud, warm ondeskundige to doet, wil ik mij verband om de methode, die on vaker zou wori wist, welk een reikt kunnen wo Waar het op Op twee ding De eerste doek, zijn, moet van die men twee komen koud w stevig uitknijpt, niet nat, doch sl gelegd. Het rr linnen of halflin een handbreed echter de vochl men de tweede wol of flanel tweede doek nu de vochtige, w: van onderen i een goede afslu Met twee* ve: wollen doek vi de patiënt het i vindt en het ko De vochtige gelegd worden, geen lucht zijn het verband v< weerspannige 1 geweld moeten komen, dat he aangelegd. In getrokken, ech! te nemen en d zullen over het de aanraking i geeft het hun dat ze stikken, paar minuten i slapen meestal iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Ursul Door JC Vries Ande gewoonte en o maar goede Een warm, o: terras neer. H lichtgroen lijken visser opstaan om n bekende hote een jonge da „Zoudt U i Andergast „Waarheen „Op het n al klaar ligge „Maar nati De trekker echter helem, woorden klon dat zij Ursula naam Ur uit het kinde herinnerde h ■1( HHHI

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 4