'Mi,,, mm Een beroep op de Heemsteedse ingezetenen voor onze bleekneusjes Garage Van Houten BURGERLIJKE STAND FOTO- LIJSTJES VAN VLIET'S Fotohandel INGEZONDEN SPORT DE DOKTER AAN HET WOORD Hart en gevoelsleven F* MARRING A Een gevaarlijk spel 5 D?: EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT ZH. Tevreden en toch niet voldaan. Dit moet helaas het antwoord zijn op de collecte die 30 September gehouden is voor het zwakke kind. Tevreden, omdat onze jeugdige helpsters en helpers zo ijverig waren en zelfs aanboden deze weel; weer te collecteren, dus aan hen niet de schuld dat de collecte minder heeft opgebracht. Het gehele bedrag is 204.38. Nu lijkt dit een mooi bedrag, maai als U nu bedenkt, dat wij 150.te kort hadden, kan ieder zich indenken dat ons bestuur zich af- raagt waar moeten wij deze winter van uit zenden? Dan zullen de bleekneusjes thuis moeten blijven en de lange winter doorsukkelen, één enkele kan dan misschien geholpen worden. Waarom mag het ene kind een flinke kuur meemaken en moet het andere kind thuis blijven? Dus kindervrienden, die nog wat te missen hebben en mogelijk de collecte niet troffen, verblijdt U ons met een gift, groot of klein. Verenigingen, die vroeger ook wel eens wat voor ons gedaan hebben, helpt ons zo mogelijk nog eens. De zwakke kinderen zijn er en vragen onze hulp. Wie helpt? De afdeling Heemstede van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- tie-kolonie is aangesloten op de Twentse Bank te Heemstede. Zuster Van Ketel, Bosboom Toussaintlaan 23, wil gaarne giften ontvangen of afhalen. Wie maakt haar eens blij? Bleekersvaartweg 53 bid Koediefslaan Tel. 28062 LUXE AUTOVERHUUR REPARATIE INRICHTING Ondertrouwd: H. J. Rozijn en E. A. Arentsen; S. Schaper en Ch. M. v. Bakel. Bevallen: E. J. M. GroenlandGrol z.; G. M. BokAalders d.; L. A. M. WeijersHarting z. Overleden: M. Kluijskens 69 j., geh.; W. Boutiellier 89 j., wed. P. Lasschuit. WAGENWEG 86 GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 6 October 1936. W. Boers, Eschdoornkade 27. J. H. M. Kleenbroek, Nic. Beetslaan 2. - J. J. Kuiper, Zandvoortschelaan 155. L. Treffers, Drie- heerenlaan 27. H. J. Waayman, Lindenlaan 2. C. J. A. Werner, Raadhuisstraat 4. C. B. van Blommestein, Jan Steenlaan 1. M. B, Bonset, Rhododendronplein 11. - H. Franken, Billitonstraat 28. H. C. Moulijn, Glipperweg 104 L. J. de Groot, Rhododendronplein 10. F. Resting, Maasstraat 12. A. H. C. van Konijnenburg, Laan van lnsulinde 20. J. S. Niekerk, Bronsteeweg 22. A. J. Peters, Land zichtlaan 56. H. J. Smid, Heemst. Dreef 153. J. Thumann, Bronsteeweg 78. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) DISTRIBUTIE VAN MARGARINE AAN WERKLOZEN. Het verstrekken van boter alhier geeft aan leiding tot klachten. Vele mensen, zowel vrou wen als mannen, moeten in een ongeschikt lokaal met dezelfde uit- als ingang zich ver dringen of anders lang wachten en zelfs buiten om niet in het gedrang te komen. Is het nu zó moeilijk of kostbaar om daarin verandering te brengen? Zou het niet in het belang van de werklozen en de middenstand zijn, wanneer laatstgenoemde deze boter kon distribueren?! Elk „Gezin" kan dan in zijn eigen „Wijk" bij een winkelier zijn boter halen en behoeven velen voor één half pond geen uur te wachten en zich ergeren aan gedragingen en de „humor" van anderen. EEN WERKLOZE, Uit het H.BC.-kamp, Van Zondag is weinig te melden, daar alle H.B.C.-elftallen rust hadden wegens kerkelijke feesteiT'in de R.K. kerk op Valkenburg, of het zou moeten zijn de uitslag Onze Gezellen Spartaan (00). Deze uitslag zegt wel iets voor de strijd van a.s. Zondag, daar Onze Qezelien dan op bezoek komt bij H.B.C. Zal H.B.C., dat blijkbaar weer een woordje mee wil gaan spreken om de kampioenstitel, het er beter afbrengen? De strijd a.s. Zondag zal het leren. Naar wij vernemen is de opstelling weer veranderd, daar v. Rooden weer eens bedankt heeft, nadat hij tegen Excelsior zijn eerste wed strijd in dit seizoen had gespeeld. Nu voor de laatste maal? Zulk een gaan en komen kan niét bevorderlijk zijn voor de goede verstandhouding onderling, omdat daardoor steeds een andere speler moet „vallen". Hoewel nog niet gemeld kan worden hoe de opstelling zal zijn, menen wij te mogen ver wachten dat Ruigrok weer in de voorhoede gaat en Drayer in de halflinie. Zondag verwachten wij een grote belang stelling. Het is de enige ontmoeting dit jaar tussen Haarlem en Heemstede. Het programma voor Zondag luidt: 2 uur: H.B.C.Onze Gezellen, W. Schimmel; S.J.C. 11—H.B.C. 11. 12.30 uur: H.B.C. Ill—Geel Wit II. 12.30 uur: T.Y.B.B. IV—H.B.C. IV. Junioren: 12.30 uur: A. H.B.C.Santpoort; 3 uur: B. H.B.C.—V.V.F.; 1.30 uur: C. H.B.C.— Santpoort; 12.30 uur: D. AllianceH.B.C. De uitslagen van de Zondag in de afd. van H.B.C. 1 gespeelde wedstrijden zijn: Graaf Wiilem;D.H.L. 01; G.D.A.Excel sior 22; Onze GezellenSpartaan 00; S.J.C.Leonidas 21. T.O.P.-NIEUWS. T.O.P.a—T.O.P.b 8—6. T.O.P. had Zaterdag, teneinde de sterkte van haar elftallen onderling te bepalen, de Zaterdag- ploeg uitgenodigd om een wedstrijd tegen het Zondagelftal te spelen. Er waren slechts 16 spelers opgekomen, hetgeen alleen een strop was voor de wegblijvers zelf, want de wédstrijd werd er niet in het minst door beïnvloed. In tegendeel, er werd aan beide zijden gespeeld, alsof het een bekerwedstrijd gold en de span ning eindigde pas toen de scheidsrechter einde floot. UIT HET R.C.H. KAMP. Opwindende en zeer goede strijd tegen Ajax. Evenals vorig jaar heeft de Racing zich tegen Ajax weer van haar allerbeste zijde laten zien en ondanks alle voorspellingen (daar hoorde echter de onze niet bij) van een grote neder laag, hebben Prevost c.s. Ajax het vuur zo na aan de schenen gelegd, dat de eminente ploeg der Amsterdammers eigenlijk blij mocht zijn althans niet geheel met lege handen huiswaarts gestuurd te zijn. Om met.de achterhoede te be ginnen, daarin heeft captain Prevost weer zo schitterend staan spelen, dat wij hem gerust één der beste backs in Nederland durven noemen. Zijn kopwerk, afnemen, plaatsen, kortom alles was evengoed verzorgd,Terwijl hij boven dien kans zag zijn elftal zodanig te inspireren, dat het moorddadig tempo rijwel geen ogenblik verslapte. Direct na hem moeten wi| keeper Metten noemen, die weer feilloos en rustig zijn doel verdedigde. Van Thiel, die te elfder ure Kors moest vervangen, heeft dit zeer goed gedaan, zo goed zelfs, dat men geen ogenblik de indruk kreeg, dat hier een invalle- aan het werk was. In de middenlinie excelle ;de Slot, die deze middag beter speelde dan zijn internationale tegenstander Andriesen. -Ipar ook de beide kanthalves hebben hard en goed gewerkt. Voor al v. d. Gevel was Aja;. rechtsbuiten Stam schier tot wanhoop, en aangezien deze kleine Ajaxied de motor van de roodwitte aanvalslinie is, kwamen werkelijk gevaarlijke aanvallen niet al te dikwijls voor. In de blauw-zwarte voorhoede was v. d. Horst de man. Deze harde werker speelt belang rijk productiever dan vorig S' izoen, vooral om dat hij de grote fout van déjl al te lang bij zich te houden, thans niet veel meer maakt. De overige aanvallers hebben allen hard gewerkt, waarbij het toch ten allen tjde een prestatie blijft .vooral van de rechtcrv ugel gevormd door 2 vierde elftal-spelers - de Ajax-defensie voor zulke lastige problemei te stellen. Over scheidsrechter Neuerberg het Ajax-elftal niets dan lof. De eerste heel voortreffelijk ge floten, terwijl de Amsterdam; ers.zich wederom uitstekende sportslui toond?: En nu a.s. Zondag de vare uitwedstrijd tegen D.F.C. in Dordrecht. A( h, welke wedstrijd is in deze afdeling eigenlijk niet zwaar. Maar de Racing-ploeg komt er g :d in, hef jonge elftal past zich snel aan êi successen staan voor de deur. Een elftal, da; op een dergelijke wijze Ajax weerstaat, moet tegen D.F.C. ook minstens gelijk kunnen spelec. R.C.H.ers, speelt met dezelfde krachtige; wil m te winnen en jullie zult de beloning zekir mtvangen. Het elftal is als volgt: Metten, Kors, Prevost, Kloos, Slot, y d. Gevel, v. Musscher, Hellingman, v. d. Horst, Hoogen- doorn, Lenselink. R-C.H. 2—ï/jAX 2 Zondagmorgen 11 uur spelen de R.C.H.- reserves tegen Ajax 2. Dit belooft eveneens een aardige strijd te worder tussen deze twee sterke elftallen. H.P.C.-NIEÜWS. 6 October! H.P.C. bestatf 20 jaar! Veel is er van dit feit niet te bemerken geweest. Alleen zagen we bij voorzitter erspoor én aan het Sportfondsenbad de vlaggen trots uitwaaien! Leden en donateurs ontvingen die dag een circulaire van de „Lustrumcommissie 1936", waarin nog eens het werk van de ereleden J. Hasper, J. J. en B. Molenaar herdacht werd. Maar Zondag is het gnot feest! Om 1 uur in het Sportfondsenbad zal namens de Lustrum commissie A. J. Braam de monumentale beker en medaillekast, door leden, donateurs, adspi- ranten en supporters aan de vereniging aan geboden, overdragen aan het bestuur. Een plechtig moment! En daarna grote onder linge wedstrijden!! De deelname is geweldig! Reeds gaven zich meer dan 150 leden hiervoor op Dat ook de belangstelling „langs de kant" groot zal zijn, is wel zeker! Sipkema won deze week tweemaal 'n tweede prijs op de 100 M. vrije slag, terwijl de estafette ploeg 'n tweede prijs in Alkmaar wist te be halen op de 5 X 50 M. Het hart als uitdrukkingsorgaan Reacties op gemoedsaandoeningen Electrocardiograaf en Koenigse vlam Door Dr. E. JOLOWICZ. „M'n hart stond stil van schrik", „het gaat niet van harte", „iets op het hart hebben", „het hart op de rechte plaats dragen", „m'n hart breekt", „z'n hart uitstorten", „een hartgrondige afkeer hebben", in al dergelijke uitdrukkingen uit het dagelijkse spraakgebruik, die zonder moeite met tal van andere uit alle talen zouden zijn aan te vullen, vindt men de overtuiging uitgesproken, dat bet hart van de mens met zijn zieleleven, in het bijzonder met zijn ge voelsleven, in nauw verband staat. Wel zijn ook andere organen in het spraakgebruik ver tegenwoordigd, maar geen daarvan heeft zozeer op gemoedsaandoeningen betrekking als het hart. Gevoelen wij werkelijk ons hart? Dit verband is .ongetwijfeld ontleend aan waarnemingen uit de practijk. Het is inderdaad een feit, dat opwinding van allerlei aard het sterkst aan het hart te voelen is. Willen wij ons- heel nauwkeurig uitdrukken, dan kunnen wij eigenlijk slechts zeggen, dat wij bepaalde sen saties in de hartstreek ondervinden en tegelijk een verandering in het kloppen van het hart bespeuren, zodra wij getroffen worden door een heftige schrik, vreugde, smart, ergernis, enz. Het behoeft namelijk niet absoluut zeker het hart te zijn, wat wij dan voelen, niet de hartspier het gespierde orgaan, dat het bloed door het lichaam pompt; het is ook mogelijk, dat dit gevoel afkomstig is van het zenuw stelsel,, dat de hartwerkzaamheid regelt. Mis schien speelt hierbij de achter het hart, enigs zins dieper tegen de wervelkolom gelegen zenuwbundel van de „sympathicus" een rol de z.g. „plexus Solaris", die reeds door de oude Grieken en Romeinen voor allerlei zielskwesties aansprakelijk werd gesteld. Eén ding is in elk geval zeker. Gemoeds aandoeningen werken al naar gelang van de constitutie van het individu meer of minder sterk op dit, met hersenen en ruggemerg slechts in los functioneel verband staande zenuwstelsel in, dat speciaal op de bloed circulatie, de bloedverdeling, de spanning van de bloedvaten en de rhythmiek van de harte- klop de grootste invloed uitoefent. Het hart is dus in elk geval, hetzij direct of door bemidde ling van dit zogenaamde „autonome" zenuw stelsel, een zeer gevoelig uitdrukkingsorgaan, waaraan niet alleen de heftige, doch ook de zwakste, nauwelijks merkbare schommelingen in de gemoedsgesteldheid, objectief duidelijk af te lezen zijn. Wetenschappelijke registratie De^wetenschap stelt zich natuurlijk met der gelijke simpele waarnetningen niet tevreden en IIII!lllllligigiIEIIIIIIIIllI!iligmilllllllligiI!llllllllltlllllEIIIlllIIIE!IIII!lllIIlifllli3lil!ll!EiIIlllllItllllDSlil!EI!lllliIiIlllIllllllIllElDIEgil!IIigilIIIigill!EIDE5El!llllilillIllIllllBEmiligiIID!igiigillIIIBggigg!ll!;i:illIj!llimillllIlllll!milllllllli!lllllllllllllII!IIMIIIIIIIIIIII!imi!IIHimiUI!IEgilllllllim[!ll!lllimill!IIU Eerlijkheid die niet gewaardeerd wordt. Door VICTOR VAN DIJKE. Het was stil in de kamer. Henk Holten zat met de courant bij de schoorsteen, behaaglijk achterover geleund in zijn luie stoel. EIze zat aan tafel met een boek. Het lamplicht scheen op haar blonde haar en op haar blanke, ge bogen hals. „Hoor eens lieveling," zei Elze, het hoofd op heffend. „Wat is er kind?" „Ik weet iets heel aardigs...." „Wat dan?" „Karei en Mies de Ruiter hebben het laatst ook gedaan. Het heet: Karakter-analyse." „Hoe doe je dat?" vroeg Henk verwonderd. „O, heel eenvoudig. Iedereen vertelt zijn eigen deugden en fouten en de andere mag dan zijn tegenwerpingen kenbaar maken." „Maar waarvoor is het dan nodig?" vroeg Henk lachend. „Het is buitengewoon amusant," verzekerde Elze, „Karei en Mies hebben er zich reusachtig mee geamuseerd. Eric van den Bogaart was er ook bij, die heeft het mij verteld. Kom, laten wij het ook eens proberen!" „Nou, ais je het zo graag wilt, vooruit dan maar! Begin jij maar," zei Henk en legde de courant weg. „Nee, de man moet altijd eerst beginnen, omdat hij bewuster leeft dan wij. Zo noemen jullie dat immers?" „Nou, goed dan," gaf Henk toe. „Ik begin met mijn deugden: ik ben grootmoedig, dat zegt men tenminste. Ik ben eerlijk, zover men dit als zakenman kan zijn, en voor het overige ben ik het ook werkelijk; dan ben ik goedig en mede lijdend. Verder ben ik muzikaal „Dat is geen deugd," zei Elze, „dat is een gave." „Dat dus niet. Ja, verder heb ik geloof ik geen deugden. O ja, ik ben een trouw echt genoot." „Dat behoort natuurlijk onder eerlijkheid!" „Ja, daar heb je gelijk in. Dan weet ik geen deugden meer. Nu mijn fouten: ik ben slordig. Ik laat alles overal slingeren. Ook zit ik wel eens een beetje lang in de club, maar niet vaker dan eens in de week. Dan ben ik zo nu en dan een beetje driftig en schreeuw tegen het meisje, soms zelfs wel eens tegen jou. Dat meen ik echter zo kwaad niet en daarom is het eigenlijk geen ondeugd. Andere fouten weet ik niet." „Je karakter-beschrijving is tamelijk nauw keurig," zei Elze gewichtig. „Maar ik heb er nog wat aan toe te voegen." „Eerstens heb je bij je deugden vergeten, dat je zeer ijverig bent." „Dat is waar," zei Henk gestreeld. „Grootmoedig en vrijgevig, ben je," ging Elze voort, „dat is waar, maar die grootmoedigheid ontaardt soms in verkwisting." „Maar luister eens „Voor schoenen en kleding geef je veel meer uit, dan nodig is." „Wat dat soort van verkwisting betreft," meende Henk ontevreden, „mag jij „Dadelijk kom ik aan de beurt!" onderbrak Elze hem snel. „Dan mag jij zeggen wat je wilt. Nu ga ik verder. Natuurlijk ben je een voornaam heer, maar heusdikwijls neig je naar het protsige; je kunt me geloven en dan je smaak om altijd bonte dassen en lichte kleren te dragendaarin ligt toch ook iets parvenu-achtigs." Henk greep naar zijn das. Het was een zeer bonte. „En deze heb jij me gegeven," riep hij triompherend uit. „Omdat ik wist dat jij hem mooi zou vinden. Anders zou ik hem zeker niet gekozen hebben. Nu heb ik geloof ik alles. O ja, je bent een beetje burgerlijk. Dat had ik nog vergeten." Op dit punt was Henk nog veel gevoeliger „Je bent gek," riep hij boo „hoe kom je er bij, dat ik burgerlijk ben?" „Dat blijkt uit je hele optreden. De japon, die jij zo vreselijk vond oen wij naar Karei en Mies gingen..,..." „Dat was geen japon!" nep hij uit, „dat was een onbenullig lapje. Toen je er mee naar huis kwam, had je het in je handtasje en de hele japon bestond alleen uit uitsnijdingen." „Dat geeft niets, dat is helemaal niet zo erg. Iedereen vond mijn japon' schitterend." „Vooral de mannen," lachte Henk honend. „Je hebt geen smaak," ei Elze scherp. „Je weet heel goed, dat ik 'daar niets om geef; Je bent overdreven en kleingeestig. Ja, ja, dat blijkt nu, zo komen al je 'gebreken aan de dag!" „Ben je klaar?" vroeg Henk met grimmige rust, begerig naar zijn revanche. „Met jou, ja. Nu is de beurt aan mij. Eerst mijn deugden!" Met een sarcastisch lachje wachtte Henk af. „Eerstens ben ik zacht en lief. Dat zeg je zelf altijd." „Nu, altijdprobeerde Henk te matigen. „Jawel, altijd. Tenminste als je niet kwaad bent." „Ik ben niet kwaad." „Goed, dan behoef je ook niet zo te schreeu wen, dus verder: ik ben goedig, fijngevoelig en oprecht, ik ben niet jaloers." „Ja, als je negatieve eigenschappen gaat aanvoeren, dan kom je nooit klaar," zei Henk critisch, „dan kan je wel zeggen: ik ben geen dief, geen moordenaar, geen valse munter, geen brandstichter, enzovoort!" „Wacht even tot ik klaar ben," zei Elze koel. „Ik heb smaak „Dat is geen deugd, evenmin als mijn muzi kaliteit; dat is ook een gave." „Hoe zo dat?" „Smaak heeft toch niets met het karakter te maken?" „Dat wist ik niet. Waarom niet?" „Dan weet je helemaal niet wat karakter is. Kind, je spreekt over dingen, waarvan je niet het minste begrip hebt!" „Dat zeg jij, omdat je nog altijd kwaad bent over je burgerlijkheid. Wat kinderachtig van jeen tóch ben je burgerlijk!" „ik dacht, dat je over jezelf sprak," hoonde Henk. „Breng nu je fouten naar voren, of" heb je die misschien niet?" „Natuurlijk heb ik er enkele," hernam Elze met ijzige kalmte, „en ik ben ook niet bang ze op te noemen: ik ben een beetje ijdel, dat wil ik gaarne bekennen. Dan ben ik af en toe wat .vlug met mijn oordeel en dikwijls een beetje besluiteloos. Andere fouten heb ik geloof ik niet." „Erg volledig kan ik je analyse niet vinden," spotte Henk. „Vertel dan maar wat er aan mankeert," zei Elze scherp. Ze zette zich op haar gemak neer om te luisteren. „In de eerste plaats ben je jaloers. Je spreekt het wel tegen, maar de bewijzen liggen voor de hand." Elze sprong uit haar stoel op. „Dat is niet waarl" zei ze met bevende stem. „Bewijs me, als je kunt, dat ik jaloers ben!" „Maar beste kind, herinner je je dan de scène niet meer, die je mij gemaakt hebt, toen je nichtje bij ons logeerde?" „Dat was, omdat je ongelofelijk met haar flirtte! Bovendien vond ik het afstotend, zoals je met haar omging. Het kind kwam regelrecht van school!" Henk, die nu werkelijk boos was, riep: „En ik geef je de verzekering, dat het kind het achter de ellebogen had!" „O, natuurlijk komen nu weer hatelijkheden aan het adres van mijn familie. Wat stel je je toch vreselijk kinderachtig aan!" „Ach kind, je kunt de waarheid niet horen, dat is alles!" B'J SPECIALISTEN .BETER SERVICE tracht in de fijnere details van de hartreactie door te dringen. De hartwerkzaamheid voltrekt zich in twee fasen, die men systole en diastole noemt. In het kort samengevat kan men zeggen, dat de systole bestaat in samentrekking van de spieren, die de wanden van de hartkamers vormen en de diastole in ontspanning van deze spieren. De rhythmische afwisseling van deze fasen vormt de pompwerking van het orgaan, dat het in het lichaam verbruikte bloed aantrekt, het door de longen pompt, weer aantrekt en nu door het lichaam zendt. Gezien de gecompli ceerdheid van dit pompsysteem, is het geen wonder, dat een fijnere analyse van de gehele hartwerkzaamheid over één dubbele fase, een tamelijk ingewikkelde curve met vele kronke lingen en typische differentieringen te zien geeft. De fijnse analyse van deze soort wordt met de z.g. electrocardiograaf uitgevoerd; de curve noemt men electrocardiogram. Bij dit onderzoek worden fijne naalden op twee verschillende plaatsen in de huid gestoken en door draden met het apparaat verbonden. Op deze wijze worden de minste of geringste schommelingen in de electrische stromen geregistreerd, die van de huid uitgaan en deze schommelingen komen overeen met de bloedverdeling i n de huio, welke op haar beurt weer in rechtstreeks ver band staat met de werkzaamheid van het hart. De Koenigse vlam. Op andere grondslagen, namelijk de trillingen die het kloppen van het hart aan de lucht mede deelt, berust de methode met de z.g. „Koenigse vlam". Ook hiermede verkrijgt men een zeei nauwkeurig beeld. Als men in het laboratorium de proefpersonen een of andere gemoedsaan doening laat ondergaan door middel van een kunstmatig geschapen situatie (het lossen van een schot; lichaams- of geestesarbeid laten ver richten) en daarbij de werkzaamheid van het hart registreert, dan verkrijgt men een zuiver, objectief beeld van de reacties van het hart op deze situaties. Men kan daaruit de gedragingen van het hart bij allerlei soort schokken recht- streekt aflezen. Op deze wijze heeft men ge constateerd, dat hevige schrik een plotselinge versnelling van de hartwerkzaamheid veroor zaakt. Deze reactie komt hoofdzakelijk hierdoor tot stand, dat de duur van de diastole, en wel van het eerste deel daarvan, verkort wordt. De systole blijft" relatief onveranderd. De versnel ling houdt niet lang aan en maakt weldra vooi een vertraging plaats. Gedurende deze periode functioneert het hart enigszins onregelmatig. Geestelijke arbeid, b.v. onafgebroken rekenen gaat eveneens met versnelling ten koste van de diastole gepaard, terwijl de systole slechts in geringe mate hiervan de invloed ondergaat. Het rhythme wordt over het geheel regelmatig. Lichaamsarbeid daarentegen heeft meer in vloed op de systole. De systole herstelt zich langzamer en gelijkmatiger dan de diastole, bij welke de terugkeer tot de gewone rusttoestand sneller en meer sprongsgewijs gaat. Dit alles geldt natuurlijk slechts voor een gezond hart. De verschillende ziekelijke stoornissen, hart kwalen, ziekten van de hartspieren, doen ook de aard der reacties veranderen. Intussen blijkt uit deze enkele voorbeelden wel duidelijk, hoe zeer het hart met zijn fijn afgestemde, rhyt- misch geregelde werkzaamheid geschikt is om als spiegel te dienen voor alles wat zich in de ziel van de mensch afspeelt. lilEDIlllllllligillilillDIIIilIIllIIIIIElIIIIII „Jij wel. Waarom werd je dan zo kwaad, toen ik zei, dat je zo burgerlijk was?" „Ik werd niet kwaad." „Dat werd je well En daarom wreek je je nu met zulke infame beschuldigingen!" „Infaam? Weet je wel wat infaam is? Dat jij het waagt mij voor de voeten te gooien, dat ik jou kleine nicht bedorven heb. Alsof daar nog wat aan te bederven was! Belachelijk! Dat eeuwige geklets van de vrouwen...." „Vrouwen?" Elze sprong op. „Dus je bedroog me!" riep ze bleek van opwinding. „Nu heb ik er genoeg van", riep Henk, even eens opspringend. „Denk jij misschien...." De twist nam steeds heftiger vormen aan. Toen de strijd het hoogtepunt bereikt had en Henk razend van woede juist van plan was een klein klokje door de spiegel te gooien, verscheen er een bezoeker. Het was Eric van den Bogaart. Henk trachtte, hoewel tevergeefs, de situatie te redden. „Hoe vind je dit klokje?" vroeg hij met een idiote grijnslach. Maar Eric ging er niet op in. „Om 's hemels wil, wat gebeurt er hier?" Henk zette de klok weg. Elze lag met haar hoofd op tafel en snikte. „Wat is er aan de hand", herhaalde Eric. „Wij speelden „Karakter-analyse"...." snikte Elze. „Hoe konden jullie nu zo stom zijnl" zei Eric meewarig, „dat loopt immers altijd slecht af." Elze hief haar betraand gezicht naar hem op. „En je zei toch, dat het zo aardig was.... zo amusant. laatst bij Karei en Mies...." „Ja, toen was ik er bijl Als er een derde bij tegenwoordig is, geeft het niets, die dient als bliksemafleider. Karei en Mies hebben het later nog een keer gedaan, toen ze alleen waren." „En....?" vroeg Henk. „Ik kom juist van hen vandaan, omdat ik hoorde, dat zij van plan waren zich te laten scheiden", antwoordde Eric somber. „Ze hebben mij beloofd, dat spelletje voortaan achterwege te laten."

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 5