OPENBARE VERGADERING INGEZONDEN SPORT VARIA DE DOKTER AAN HET WOORD DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 H H V. TE HAARLEM. Viering 25-jarig bestaan. Vijfentwintig jaren geleden werd te Haarlem opgericht de Haarlemse Handelsschoolvereni ging thans vereniging van oud-leerlingen der Hogere Handelsschool (H.B.S. A) te Haarlem. Ter luisterrijke viering van dit jubileum zijn verschillende plannen in voorbereiding. Naar huiten zal die viering haar hoogtepunt vinden in een soirée-dansante, een dansavond van groot formaat, in het op bijzondere wijze ver sierde Gem. Concertgebouw te Haarlem op Zaterdag 14 November a.s. De dansmuziek zal verzorgd worden door de vermaarde bands „George Pickard and his Band" en „Jack de Vries' Internationals". Een circulaire met uitvoerige bijzonderheden ook omtrent de andere plannen zal eer lang verschijnen. Deze zal aan alle bekende adressen van oud-leerlingen der H.B.S. A (Hogere Handelsschool) worden toegezonden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) KERSTFEEST OP ZEE. Eerste verantwoording. Door tussenkomst van Mevr. Dr. Colen branderPigeaud, Raadhuisplein, H'stede (Z.). Mevr. v. D. ƒ3.Mevr. v. H. ƒ2.50; Mevr. W. ƒ2.50; N.N. 2.50; Mevr. C. ƒ2.50; Mevr. D. C. H. 2.50; Mevr. Douairière v. L. 10. Dames v. L. ƒ5.Mevr. v. H. ƒ2.50. Voorts nog van Mevr. V. tabak, wanten; Mevr. C. 2 kalenders; Mevr. Z. wanten; Mevr. v. H. groot pakket boeken en boekjes. Ingekomen bij Mevr. VossersKampstra, Asterkade 28, Heemstede (N.). Mevr. V.v. G. 10.3 dassen en 1 boek; Mej. W. ƒ2.Mevr. N. ƒ1.50; Mej. Sch. ƒ1.Mej. de H. 1Mevr. F. 3 dassen en lectuur; van H. 15 pakjes tabak; Mevr. V. 1 groot pakket boeken; Mevr. de Kr. 2 jaarg. „Vriend des Huizes", tabak en pijpen; van B. jaarg. „Panorama Amsterdam", 1 jaarg. „De Spiegel" en 2 bivakmutsen; Dames H. 1 jaarg. „Licht en Liefde", „Kerk en Vrede", „Stuwing" en 4e en 7e gebod. Door tussenkomst van Mevr. v. d. Burgt Wiesel Leidsche vaart 474, Haarlem (Z.). Lectuur van Mevr. v. W. Voorts nog 8 doozen zeep, 1 doos met 10 herendassen, 3 paar sokken en 1 wollen das. Hopende dat deze eerste verantwoording nog velen mogen doen besluiten ook nog iets in ie zenden bij bovengenoemde adressen en bij Mevr. Boeke, Westerhoutpark, Haarlem (Z.), alsmede ook dat de stormen van de laatste tijd en daarmede gepaard gaande scheepsrampen U zullen dringen om een tastbaar bewijs te geven van warm meeleven met het gevaarlijk beroep van den zeeman. In afwachting, Ds. O. Vossers, em: predr, Asterkade 28, Heemstede. OPENING CLUBAVONDEN BIJ H.B.C. Er heerste Maandagavond in het R.K. Vereni gingsgebouw een zeer opgewekte stemming onder de talrijk opgekomen leden van H.B.C., niet enkel omdat de vorige Zondag voor de elftallen zo succesvol was geweest, maar vooral omdat de clubavonden zouden beginnen, de „zesdaagse" met kaarten. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. v. d. Horst, dankwoorden aan het adres der commissie voor de grote voorberei ding, die aan deze zesdaagse is voorafgegaan en tot de vele buitenstaanders als winkeliers en anderen, die door het schenken van vele voorwerpen voor premies en prijzen, deze avonden zo aantrekkelijk hadden gemaakt. Bijzonder welkom heette de voorzitter den heer Olthof, de radio-propagandist, die bereid gevonden was het startschot te lossen. Met de wens, dat deze zesdaagse moge zijn een goede propaganda voor H.B.C., gaf de heer Olthof het startschot, waarna de wedstrijd in het bekende kruisjassen aanving. Uit het H.B.C.-kamp. Zondag heeft H.B.C. getoond grootse plannen te hebben. Het eens zo gevreesde D.H.L. werd met niet minder dan 90 naar Delft terug gezonden. En al had D.H.L. wel een of twee goaltjes verdiend, de overwinning was toch niet geflatteerd. Binnen de halve minuut was de stand reeds 10. Een prachtgoaltje! Toen het 40 stond meenden wij een inzinking te constateren, maar een kwartiertje in de 2e helft werd D.H.L. weer finaal Overspeeld, met als resul taat de bewuste 90. Tien!! Tien!! riepen de jongens langs het lijntje, 't Had gekund, maar 9 was genoeg. Nu is H.B.C. aan de kop!! En daar blijven wij, hoorden wij Zondagavond zeggen. Nu, het kan wel, maar ik zdu toch onze H.B.C.'ers de raad willen geven: wordt niet1 overmoedig! Ze hebben wel eens meer hun tegenstanders onder schat. Het 2e deed goed werk door van T.Y.B.B. te winnen. Daar Lisse II gelijk speelde, zijn hier de kansen ook weer gestegen. Zondag staat de competitie stil met het oog op het feest van Allerheiligen. Ook nog even een fout herstellen. De vorige week schreef ik dat spelers en supporters met bussen van Heemskerk naar Rotterdam waren geweest. Dit moet zijn met bussen van Kors. Vooral omdat de heer Kors een plaatsgenoot van ons is, willen wij dit gaarne even rectifi ceren. „HP.C.-NIEUWS". Lustrumnummer. Naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van H.P.C. is een lustrum-nummer van het orgaan der vereniging, het „H.P.C.-nieuws" verschenen. Het bevat een voorwoord van den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, voorts interessante artikelen van de heeren J. de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B. en L. Bruut, secretaris van de Kring Haarlem; de gemeente-secretaris, de heer N. Vos, haalt als oud-bestuurslid oude herinne ringen op; de ereleden J. Hasper, J. J. Moole- naar, Mevr. MoolenaarDoemen en B. J. Moolenaar, leverden aardige bijdragen, evenals de heren J. Waldkötter, oprichter en oud-be stuurslid, en A. J. J. Verspoor, de tegenwoordige voorzitter, die woorden van dank en opwekking uit. Uit Indië klinkt de stem van het oud-lid Roel de Bruyn; de voorzitters der diverse sub-com missies, A. J. Braam, Mevr. A. KruytVan Laar, J. van Zadel en A. J. B. van Huissteden, blijven ook niet achterwege, evenmin als de lustrum commissie, de heren A. J. Braam en A. M. Heerkens Thijssen, terwijl de reeks besloten wordt met een eveneens zeer lezenswaardig artikel van den archivaris, den heer R. J. Enge lenberg, die het een en ander van zijn veelom vattende werkzaamheden vertelt. Tenslotte bevat het lustrumnummer de ge bruikelijke maandelijkse mededelingen, o.a. over het internationale zwemfeest op 1 Nov. a.s. Het Internationale Lustrumzwemfeest. Het voorlopig programma van de internatio nale wedstrijden, te houden op Zondag 1 Nov. 1936, des avonds te 7 uur 30, in het Sport- fondsenbad Haarlem, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van H.P.C., luidt als volgt: 1. 100 m. vrije slag Heren-Seniores. 2. 100 m. vrije slag Dames-Seniores. 3. 200 m. schoolslag Dames-Seniores. 4. 100 m. schoolslag Heren-Seniores. 5. 100 m. rugslag Heren-Seniores. 6. 100 m. rugslag Dames-Seniores. 7. Schoonspringen Dames (op uitnodiging). 8. 4X100 m. vrije slag estafette Heren. 9. 3X100 m. wisselslag estafette Dames. 10. Waterpolo: KikvorsenWest-Duitsland. De zwemcommissie van H.P.C. heeft voor 1 November a.s. bovenstaand programma sa mengesteld en dat zij daarmee een goede greep heeft gedaan blijkt wel uit de grote belangstel ling van de zijde der zwemmers en zwemsters die reeds op onze wedstrijden hebben inge schreven. Zo zullen onze Nederlandse wereld recordhoudsters Willy den Ouden, Rie Masten broek, Tiny Wagner en Nida Senff allen aan de start verschijnen. Bovendien heeft het H.P.C. bestuur voor hare wedstrijden uitgenodigd de bekende Duitse Kampioene Fraulein Gisela Ahrendt, no. 2 op de Olympische Spelen te Berlijn op de borstcrawl Dames en de grote concurrente van de Hollandse meisjes. Gisela Ahrendt heeft deze uitnodiging aangenomen. Op deze avond dus de grote revanche van Berlijn tussen onze Nederlandse wereldkampi oenen en de gevreesde Duitse zwemster. Een geweldige attractie voor sportief Haarlem en Heemstede! Verder heeft H.P.C. te gast het sterke zeven tal der Gau Nieder Rhein met aan het hoofd de beroemde Duitse Nationale keper Klingen burg, welk zevental tegen het officiële Neder landse zevental de waterpolowedstrijd zal spe len. Een attractie te meer dus. Nu kunnen de pololiefhebbers volop genieten! Bovendien zullen de Duitse zwemmers deel nemen aan de zwemwedstrijden o.a. aan de 4X100 meter vrije slag estafette, in welke ploeg o.a. de sterke Duitse zwemmer en kampioen Lenkitch is opgesteld. Rie Mastenbroek, Willy den Ouden, Nida Senff en Tini Wagner bij H.P.C. Ook een Duitse ploeg is aanwezig!! De inschrijvingen zijn thans binnen en het kan niet anders gezegd worden, dan dat werke lijk de „fine fleur" van ons zwemmend Neder land aanwezig zal zijn. Alle Olympische kam pionen en zelfs vreemdelingen zijn onze gast! Diverse spelers starten ook op de banen, o.a. Mathia, Hirschmann en Hilker I; Heine, de be kende schoolslagzwemmer; verder start in het nummer 4 X 100 M. borstcrawl-estafette heren óók een ploeg, bestaande uit Mathia, Hirsch mann, Hilker I en de snelle Lenkitsch In de waterpolowedstrijd zal o.a. de Duitse doelverdediger van de Olympische Spelen van zich laten spreken. Nog steeds worden met Fraulein Gisela Ahrendt onderhandelingen ge voerd; ondertussen is al bekend, dat zij Zater dag a.s. in Amsterdam zal starten; tot de on mogelijkheden, dat zij óók bij H.P.C. start, behoort het niet! Voor de prijzen van de plaatsen zie men de advertentie in dit blad! Adspirantenavond. De adspiranfjes hebben hun feest alweer achter de rug, maar ze zullen deze avond niet licht vergeten. De opkomst al was geweldig, en het gebodeneNiemand wist dat onze jeugdige Heemstedenaren, behalve in het water ook goed op de planken thuis zijn! Maar we hebben het nu gezien! Het was enorm! De ouders, die meegekomen zijn, hebben evenzeer meegenoten als de kinderen; het was een denderende avond. KORFBAL. T. H. B. D.S.V. IT.H.B. II afgekeurd. Het eerste twaalftal was vrij. Voor ons derde twaalftal en de laatste nieuwe leden was er van 1012 uur gelegenheid te oefenen onder leiding van 1ste twaalftalspelers (sters). Zondag 1 Nov. ontvangt T.H.B. het sterke D.T.V. 'II uit Amsterdam. D.T.V. II staat I Donderdagavond vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. De notulen worden met ee kleine redactie wijziging goedgekeurd. Afwezig is Wethouder. Dr. E. A. M. Droog. Afkoop gebruiksvergoeding bijzondere scholen. Burgemeester en Wethouders delen mede, dat bij de berekening van de 80 van het taxatiebedrag als afkoopwaarde van de ver goeding voor de St. Jozefschool een vergissing is begaan. In plaats van 19.642.40 moest dit zijn ƒ21.642.40. Ingekomen Stukken. Ingekomen is een wijziging reglement Maat schappelijk Hulpbetoon; brief van Ged. Staten, waarbij in overweging worilt gegeven om in de vastgestelde le wijziging van het reglement op de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, artikel 20a te schrappen. B. en W. stellen voor hieraan gevolg te geven. De heer Von M e y e n f el d t. merkt op, dat het rapport van de commissie niet ter inzage is gegeven aan het bestuur v rn M. H., zodat het bestuur niet voldoende met.de mening van de Raad rekening heeft kunnen houden. De critiek op M. H. in de vorige vergadering is dus niet juist geweest en spr. geeft dei heer Disselkoen in overweging zijn voorstel om de zaak in finesses te onderzoeken, in te trekken. De heer R ij k e s vindt dit een vremde hou ding voor iemand, die zelf mede het rapport heeft ondertekend. De heer De T e 11 o is van mening, dat de andere leden van de commissit ad hoe evengoed hadden moeten worden ingelicht als de heer Von Meyenfeldt. Nu dit niet is gebeurd, kan spr. zijn standpunt niet wijzigen en dringt op een serieus onderzoek aan. De voorzitter deelt mede, dat M. H. inzage van het rapport heeft verzocht. De Raad kan zich hiermee verenigen Aangeboden wordt het Beiedeneerd Verslag van de toestand der gemeente Heemstede over het jaar 1935. Aanvaarding strookje grond langs Oost zijde Binnenweg hoek Oosterlaan. B. en W. stellen voor, te aanvaarden van A. J. van Wijk, aldaar, een strookje grond, ter ge raamde oppervlakte van 20 M2., gelegen aan de Oostzijde van de Binnenweg, hoek Ooster laan. Wordt zonder stemming aan genomen. Aanvaarding van grond langs Oost zijde Heerenweg nabij Kerklaan. De N.V. Bataafsche Imj ort Maatschappij te 's-Gravenhage wenst een benzine-laadstation op te richten op een terrein, gelegen aan de Oostzijde van de Heerenweg nabij de Kerklaan. Genoemde N.V. heeft zich hierbij bereid ver klaard, aan de gemeente kosteloos en om niet over te dragen een langs de Heerenweg gelegen strook grond, bestemd voor voetpad, terwijl zij voor haar rekening neemt, de kosten van ver andering van de vluchtheuvel in de Kerklaan en van het maken van de inritten naar het laadstation. Deze kosten zullen naar raming 300.be dragen. De verandering van het voetpad zal dan voor rekening van de gemeente geschieden. Z. h. s. aangenomen. Schoolgeldregeling. B. en W. bieden de Raad een nieuwe school geldregeling ter vaststelling aan. In het rapport van de financiële commissie, dat wordt voorgelezen, wordt geconstateerd, dat dat de nieuwe regeling een verhoging van het schoolgeld betekent, terwijl de meerderheid zich met de progressie niet kan verenigen en van mening is, dat ook" de laagste'' schoolgelden iets moeten worden verhoogd, terwijl de verhoging momenteel bovenaan met T.H.B. op de 2de i - (ii. plaats, dus kan een spannende kamp verwacht worden. Het tweede twaalftal speelt om 10 uur tegen Aurora III, welke wedstrijden op het terrein aan het eind der Boekenrodeweg gespeeld worden. Het derde is vrij. NEW-YORK KAN ZIJN DODEN NIET BEGRAVEN. Sedert 12 October j.l. zijn de begrafenis ondernemingen van New York in staking ge gaan, zulks uit protest tegen een eventuele loonsverlaging, welke de gemeente (die de ondernemingen steunt) op de doodgravers wil toepassen. De stad kan dus zijn doden niet be graven en daar een lijk niet langer dan drie dagen boven aarde mag blijven, heeft het Ministerie van Hygiëne en Volksgezondheid bevel gegeven de lijken te balsemen, voor zover zij niet worden gecremeerd. Aan de staking, waaraan 1.400 doodgravers deelnemen, is tot nog toe geen einde gekomen. Het gemeente bestuur blijft bij zijn voorgenomen loons verlaging en ook het personeel is niet van zins toe te geven. van de hoogste schoolgelden iets lager kon worden vastgesteld. De voorzitter merkt op, dat het hier eigenlijk een beginselkwestie geldt. De Raad kan bezwaarlijk nieuwe tabellen samenstellen. De heer Van U n e n licht het advies van de financiële commissie nader toe. Spr. vindt het een leemte, dat niet duidelijk door B. en W. is uitgesproken, dat aan de technische her ziening een verhoging van het schoolgeld moest worden gekoppeld. De heer Disselkoen acht het niet onjuist, dat de laagste klassen niet worden verhoogd. De progressie in de nieuwe regeling is volgens spr. zeer wel te aanvaarden. Volgens den heer v. d. Erf is de progressie in verband met de oude regeling beschouwd, in ,'t geheel niet logisch. Een algemene progres sieve verhoging acht spr. meer juist. De heer R ij k e s acht het een verbetering, dat ook tijdelijke inwoners in 't vervolg school geld voor hun kinderen moeten betalen. Spr. vindt echter de verhoging voor de hogere groepen te sterk en zal zijn stem aan dit voor stel dan ook niet geven. De voorzitter wijst op de moeilijkheid om tabellen samen te stellen, die ieder voldoen. Inderdaad is er bij de nieuwe regeling aan ge dacht, dat de gemeentefinanciën wel een kleine versterking kunnen gebruiken. De heer Van U n e n blijft bij zijn mening, dat de middelenversterking niet in de eerste plaats moet worden gehaald uit de zakken van mensen met kinderen. De heer V o o r s vindt het onjuist, dat een enkele groep wordt verlaagd, een paar groepen niet verhoogd en de hoogste groepen sterk ver hoogd worden. De heer Disselkoen verdedigt de pro gressie in de nieuwe regeling, die men niet in verband met de oude moet beschouwen, en die wel degelijk zeer logisch is. In vergelijking met omliggende gemeenten is de nieuwe regeling nog zeer voordeelig. Bovendien zit in de nieuwe cijfers reeds de kinderaftrek verdisconteerd. De heer R ij k e s acht het nadelig voor de gemeente, wanneer het schoolgeld bij een in komen van 4000.met 25 wordt verhoogd. Spr. blijft dit onjuist vinden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht. De stemmen staken (77 stemmen). In de volgende vergadering zal dus opnieuw een stemming plaats hebben. Rooien van bomen. B. en W. stellen voor, de hieronder genoemde bomen te doen rooien: le. 18 zieke iepen, die hier en daar in de gemeente staan; 2e. 3 beuken aan de Zuidzijde van de Kerk laan, die in slechte conditie verkeren; 3e. 10 kastanjebomen aan de Zuidzijde van de Willem van der Veldekade. Deze bomen be letten de toetreding van licht en lucht tot de achtergelegen percelen; 4e. 1 eik, staande voor het perceel Craye- nestersingel 59; deze boom verkeert in slechte toestand. De heer Audretsch vraagt of het rooien van de bomen, onder no. 3 genoemd, zal ge schieden op verzoek van de bewoners van de Willem van der Veldekade. Zo ja, dan is dit onnodig, want dan kunnen de bewoners beter het houtgewas in hun voortuinen snoeien. De voorzitter deelt mede, dat het voor stel is ingediend op verzoek van de bewoners. De heer v. d. Erf merkt op, dat de laan er door zal verfraaien, juist omdat in de voortuinen hoog opgaand hout staat. De heer R ij k e s is van een tegenover gestelde mening, en vindt, dat de bewoners hun eigen houtgewas wat moesten snoeien. Het rooien der kastanjebomen zou een ontsiering van de laan zijn, die niet door alle bewoners wordt gewenst. De heer Voors merkt op, dat de zware kruinen van de kastanjebomen de voortuinen en de huizen somber maken. Na verdere discussie wordt een voorstel van KINDEREN OP HET SPREEKUUR Angst voor den dokter en de oorzaken daarvan Door Dr. A. VAN RIJN. Voor den dokter is het van buitengewoon veel belang, of een kind dat hij onderzoeken moet, bang is, of dat het zich rustig aan het onder zoek onderwerpt en de vragen van den dokter zonder vrees en openhartig beantwoordt. Niet alleen, dat de opwinding van het kind zijn toestand natuurlijk verandert, zodat zich aan den dokter een ander ziektebeeld voordoet dan het oorspronkelijk aanwezige. Maar ook weert het kind, dat angst heeft voor pijn die de dokter hem misschien zal aandoen, dezen door bewegingen af; ook kan het door zijn ge huil en geschreeuw lichte geluiden van organen, die de dokter beluisteren wil, overstemmen. Dit alles bemoeilijkt niet alleen het onderzoek en doet het meer tijd kosten, dikwijls ook maakt de angstige houding van den kleinen patiënt het geheel onmogelijk, een juist beeld van de ziekte te krijgen. Als kinderen zo bevreesd bij den dokter komen, zijn in negen van de tien gevallen de ouders daaraan schuld. Men moet de kinderlijke fantasie niet in verkeerde banen leiden door in den heer Audretsch, om de bomen te laten staan, verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop z. h. s. aangenomen. v. Benoeming controlerend Gemeente-arts. Bij raadsbesluit van 26 September 1935 werd Dr. M. Colenbrander benoemd tot controlerend gemeente-arts voor het jaar 1936. Met ingang van 1 Januari 1937 moet derhalve in deze functie opnieuw worden voorzien. Dr. Colenbrander wenst niet meer in aan merking te komen voor benoeming. Als controlerend gemeente-arts wordt be- benoemd de heer J. J. van Luin, Bronsteeweg 76. Deze benoeming geschiedt voor de tijd van 2 jaar op arbeidsovereenkomst. Benoeming leden en plaatsvervangend lid Commissie van Toezicht op het agent schap der Arbeidsbemiddeling. Tengevolge van het overlijden van den heer D. F. de Wilde is een vacature ontstaan van lid-werkgever in de Commissie van Toezicht op het agentschap der Arbeidsbemiddeling. Voorts treden op 16 November e.k. periodiek af als lid-werkgever dier Commissie de heer J. M. M. Peeperkorn en als leden-werknemers de heren J. C. Behage en P. Vorst. De heer Behage wenst voor een herbenoe ming niet meer in aanmerking te komen. Op voorstel van den heer Disselkoen gaat de Raad over in geheime vergadering. Na heropennig wordt op voorstel van B. en W. in de vacature D. F. de Wilde: de heer M. Klaassen benoemd, als plaatsvervanger C. L. Kwak; in de vacature J. C. Behage wordt benoemd J. L. van der Meij. De periodiek aftredende leden J. H. M. Peeperkorn en P. Vorst worden herbenoemd. Aanvullend subsidie voor de commissie inzake huishoudelijke voorlichting. Op de begroting voor 1936 werd een bedrag van ƒ400.toegestaan aan de Commissie in zake huishoudelijke voorlichting. In verband met de grote deelname aan de naai- en kook cursussen in de winter 1935/1936 is het bedrag echter reeds verbruikt. Voor de deelneming aan de naai- en kook cursussen in het winterseizoen 1936/1937 zijn wederom een groot aantal 80) aanvragen ingekomen. Daar juist in deze tijd van het jaar een goede voorlichting zeer gewenst is, is hebben B. enW. gemeend dat het aanbeveling verdient te be vorderen, dat de Commissie de beschikking krijgt over gelden, nodig voor het financieren van de cursussen gedurende de nog komende maanden van dit jaar. B. en W. stellen daarom voor aan de Com missie voor huishoudelijke voorlichting als aan vullend subsidie voor 1936 nog toe te kennen een bedrag van 200. Z. h. s. aangenomen. Verkoop van grond gelegen langs de Heemsteedsche Dreef. B. en W. stellen voor, te verkopen aan den heer S. L. Blom, aannemer te Heemstede, een perceel bouwterrein, groot 1995 M2., gelegen aan de Oostzijde van de Heemsteedsche Dreef, tegen de prijs van 19.000. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Verkoop grond langs de Heerenweg. B. en W. stellen voor aan het Rijk te ver kopen een strook grond ter oppervlakte van 92 M2., gelegen langs de Westzijde van de Heerenweg nabij de Rijnstraat, voor een koop som van 1500.welke strook grond bestemd is voor verbreding van het rijwielpad. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Rondvraag. De heer Kromhout vraagt of perceel Wilhelminaplein 13 in gebruik is als schilders werkplaats, waarmee het aanzien van het plein is geschaad. De voorzitter zegt, dat het hem niet bekend is, maar dat er een onderzoek naar zal worden ingesteld. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. hun tegenwoordigheid over pijn, operaties of vreselijke ziekten te spreken. Ook over de ziekte van het kind zelf moet, als dit er bij tegenwoor dig is, slechts met de grootste reserve tegen den dokter gesproken worden. Het kind immers heeft geen eigen ervaring, het kan niet vergelijken en de dingen in hun juiste verhoudingen zien. Zijn fantasie neemt den vrijen loop en schildert hem alles nog veel verschrikkelijker af dan het misschien in werke lijkheid geweest is. Als het dan zelf met een of andere ziekte naar den dokter moet, weet het zich geen raad van angst bij de herinnering aan al wat hij ge hoord heeft. Even verkeerd is het echter, een kind, dat den gevreesden gang moet maken, op het hart te drukken, dat het zich flink moet hou den en moedig moet zijn, terwijl men hem ook niet moet trachten gerust te stellen met de ver zekering, dat het geen pijn zal doen. Niets doen is hier de beste politiek. Geen in vloed uitoefenen in welke richting dan ook. Het bezoek aan den dokter moet voor het kind een doodgewoon, vanzelfsprekend iets zijn. Men laat hem er heen gaan, zoals men hem elke andere boodschap laat doen. Het kind zijn on bevangenheid te laten behouden, daarop moet onze zorg uitsluitend gericht zijn. Als het zijn onbevangenheid verliest, is reeds de kiem ge legd voor angstvoorstellingen en ongewenste- vrees.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 5