Roggebrood van Funke Een goed geslaagde Feestdag de Vecev/ en kaak, Huis V Op de scholen Wijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk Het avondfeest De lichtstoet Winkelweek Garage Van Houten STALLING EN ONDERHOUD BURGERLIJKE STAND FOTO SPECIAALZAAK VAN VLIET's Fotohandel .Wagenweg 86 SPORT Geestelijke en lichamelijke gezondheid zijn van even grote belang We komen direet! TEEUWEN'S KOLENHANDEL HEENK VOOR BRUIDSTAARTEN naar Confiserie Modern G. J. A. WERNER Raadhuisstraat 4 - Tel. 28089 HET aangewezen adres. JAN RUSTIGE ZOON Haarlem met z'jt Damiaatjes „H.F.C." „Haarlem" en „Hout" is ook door het Recepten L. CORSTEN Jzn. 1 TT" DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Bij stromende regen zijn Woensdagmorgen de feesten, die hier vandaag gehouden worden, ingezet. Om 8 uur trokken twee herauten te paard door de gemeente, om door bazuingeschal de ingezetenen te verkondigen dat de feestdag was aangebroken. Samen trokken zij langs de wegen en deden hun plicht, doch werden nergens met, enig enthousiasme verwelkomd. Diep in hun jasjes gedoken trokken de kinderen naar hun respectieve scholen, waar zij de morgen zouden doorbrengen. Maar eenmaal binnen, was er spoedig de feeststemming, klonken de oranjeliederen en was het noodweer buiten vergeten. De Nic. Beetsschool was door de jeugd zelf feestelijk versierd. Buiten was een aardige ere poort gebouwd, terwijl de Gymnastiekzaal feestelijk was gepavoiseerd met zelfvervaar digde vlaggetjes en slingers van groen. Op alle scholen werden aardige films ver toond, waarmede het grootste gedeelte van de morgen werd gevuld. Verder werden de kinde ren onthaald op versnaperingen, zodat het slechte weer op deze feestmorgen geen invloed had. Na afloop ontvingen de kinderen een ge- denkbordje van het gemeentebestuur. De rijm prent was nog niet voorhanden. Om half 10 had er een wijdingsdienst plaats in de Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelminaplein, waaraan medewerkten Me'j. Guus Max, alt, de heer Eduard Biele, violoncellist en de organist Aart Smink. Hierbij waren o.m. vertegenwoordigd het gemeentebestuur, de Commissie „Koninginne dag." en de Heemsteedse Kunstkring, door welks bemoeiingen het muzikale gedeelte was ver zorgd. Ds. Barger las allereerst gedeelten uit Paulus en sprak daarna naar aanleiding van het Psalm woord: „Wij zullen de vaandels opsteken in de naam onzes Gods". Mej. Guus Max zong Sei stille Dem Herrn van Mendelssohn, „O Heer die Daar" en „Com nu met Sang", beide uit Valerius Gedenck- clanck, begeleid door Ed. Biele, die als cello solo ten gehore bracht Largo van H. Eccles en Adagio van J. S. Bach. Aan het einde van de dienst zongen de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus. Dés avonds heerste er in Heemstede een op gewekte feeststemming. Op verschillende plaat sen in de gemeente was een fraaie verlichting aangebracht. Zo prijkte o,a. de Julianalaan met lichtzuilen en een grote erepoort. Op het Nic. Beetsplein was een kolossaal verlicht monument opgericht. De oude Ned. Herv. Kerk op het Wilhelminaplein was prachtig door schijn werpers verlicht, terwijl ook de stichting Meer en Bosch goed voor de dag was. gekomen met verlichte poorten aan de beide toegangen, terwijl ook de gebouwen schitterend verlicht waren. Ook degevelversiering van vele ge bouwen was verlicht in verschillende kleuren, zodat Heemstede een bijzonder vrolijke aanblik opleverde. De kroon spande echter het Raadhuis, dat ook ditmaal met zijn prachtige verlichting een waar lijk sprookjesachtige aanblik bood. Ook de ver lichte J. B. boven op de watertoren straalde ver in het rond. De grote attractie van de avond was de licht stoet, die tegen 7 uur bij de Valkenburgerlaan werd opgesteld om vervolgens, voorafgegaan door de motorpolitie, een lange toer door de gemeente te maken. De meeste te Heemstede bestaande corporaties waren met een groot aantal deelnemers, al of niet met verlichte wagens, vertegenwoordigd. Door de vele transparanten, lampions, fakkels, flambouwen en lantaarns leverde dfy stoet een fantastische aanblik op en trok natuürlijk overal grote belangstelling, temeer daar de drie plaat selijke muziekcorpsen mede in de stoet op trokken en er lustig op los bliezen. Verschillende grote objecten reden in de stoet mee, o.a. de maquette van de Emma-kliniek, een mailboot Prinses Juliana van de Dreef- school e.a. De andere scholen kwamen eveneens goed vooj- de dag, terwijl ook de deelname van school- en werktuinen alleraardigst was. Vele verenigingen hadden extra hun best gedaan en gezorgd voor een uitvoering in kloeke stijl. Het slot van de stoet werd gevormd door een twee tal verlichte ladderwagens van de Heemsteedse brandweer. De grote verscheidenheid maakte het geheel bijzonder interessant, doch stelde tevens de jury, bestaande uit de heren J. Wieg man, Carl van Empelen en Ir. R. M. Spijksma, voor een moeilijke taak. De prijswinnaars wer den als volgt aangewezen: 1. Stichting Meer en Bosch; 2. Dreefschool; 3. Commissie Heem steedse Winkeliers; 4. R.K. Toneelver. D.E.S.; 5. Bosch en Hovenschool; 6. Bronsteeschool; 7. Kinderen v. d. Putten en v. d. Berg; 8. Voetbal club H.B.C.; 9. Heemst. Gem. Koor H.O.V.; 10. Ned. Herv. Driehoeksclub. Terwijl de stoet door de gemeente trok, werd op het Raadhuisplein door middel van een grote luidspreker vrolijke gramofoonmuziek ten ge hore gebracht door de Heemsteedse Radio- Centrale. Ook de kermisvermakelijkheden op het Val kenburgerplein kwamen terzelfder tijd in actie, zodat overal lustige muziek weerklonk. Om half negen gaf de Gemengde Zangver eniging „H. O. V." onder directie van den heer Arisz een vocaal concert in du> versierde muziek tent op het Raadhuisplein, dat door de illumi natie van het Raadhuis in een zee van licht baadde. Begonnen werd met het Wilhelmus, waarna achtereenvolgens ten gehore werden ge bracht: Wien Neêrlands Bloed, Wilt heden nu treden, Bede voor 't Vaderland, Gelukkig is het land, Patriottenlied en Maskerdans. Dit concert werd in de Raadszaal aangehoord door Wethouder Dr. Droog, die deze avond wegens afwezigheid van Jhr. v. d. Poll als loco burgemeester fungeerde, de commissie Ko ninginnedag, de commissie Heemsteedse Winke liers, verschillende leden van het gemeente bestuur e.a. Toen de lichtstoet de rondgang door de ge meente had beëindigd en bij het Raadhuisplein werd ontbonden, hield Dr. Droog vanaf het bal- con van het Raadhuis een toespraak tot de menigte. Hij dankte allen die tot het welslagen van de feestelijkheden hadden medegewerkt en besloot met drie hoera's op het Prinselijk Paai en de Koningin uit te brengen, waarna spontaan het Wilhelmus werd gezongen. Toen de prijswinnaars van de étalage-wed strijd in het Raadhuis dat door de Vereniging voor Bloembollencultuur inwendig rijk met bloe men was versierd waren gearriveerd, werden door den voorzitter van Koninginnedag, E. Lefebvre de prijzen uitgereikt. Nog lang bleef het druk en levendig op de straten, en alzo eindigde de dag in vrolijke stemming. Hoewel des morgens alle feestelijkheden dreig den te verregenen, hield het weer zich 's mid dags en 's avonds uitstekend, zodat de feestdag in onze gemeente in alle opzichten geslaagd mag heten. Teneinde de winkelstraten in Heemstede tijdens de feestdagen een zo luisterrijk mogelijk aanzien te geven, hadden de winkeliers alhier besloten een winkelweek te organiseren. Deze winkelweek is Dinsdagmiddag om 4 uur ge opend. Alle deelnemers luidden hun beste beentje voorgezet om aan hun etalages een bijzonder feestelijk cachet te geven. De aan gebrachte versieringen houden, zoals begrijpe lijk is, in verreweg de meeste gevallen verband met het huwelijk van het Prinselijk Paar; kwistig is met rood, wit, blauw, maar vooral met oranje gewerkt, waarbij sommigen een bijzonder smaakvol geheel hebben weten te verkrijgen. In andere zaken is met groen en bloemen een heel mooi effect bereikt. Elders weer is op bijzondere wijze de aandacht op het te verkopen artikel gevestigd; zo wendde een vleeshouwer zijn kunstzin aan om prach tige, uit vet vervaardigde Aaronskelken te exposeren, terwijl in de etalage van een dei- bekendste firma's in kruidenierswaren alhier oen natuurgetrouwe nabootsing van de Alk- maarse Waag en omgeving tentoonstelt. Alleraardigst zijn do bewegende figuren in dit tableau; de kaasdragers met hun verschillend gekleurde hoeden dragen op een sukkeldrafje de volgeladen burries weg, en men ziet precies hoe het laden van een schuit met de bekende Edammertjes in z'n werk gaat. Een bijzondere attractie is de puzzle in iedere etalage, waardoor het publiek in staat wordt gesteld mooie prijzen te winnen. Behalve dat van de etalages veel werk is gemaakt, heeft men over het algemeen ook veel aandacht geschonken aan de gevelver siering. De bekende initialen J. B. versierd en verlicht, zijn op allerlei wijzen aangewend, terwijl het sparregroen, de oranjewimpels, de vele nationale vlaggen en de geel-rode vlaggen van de winkelweekdeelnemers aan de winkel straten een ongekend fleurig aanzien geven. Aan déze winkelweek was ook, zoals ge bruikelijk is, een etalagewedstrijd verbonden. De juiy, bestaande uit de heren E. J. Wey- berg te Haarlem, v. d. Glasz te Heemstede en Lampe te Hillegom, kende de prijzen toe als volgt 1 D. v. Amerongen, vleeshouwerij, 2 J. B. Ferdolage, sigarenhandel, 3 A. Hyna, kapper, 4 Eirma Peperkorn, wasserij. 5 W. H. Linde man, vleeshouwerij, 6 P. N. L. Tumipera, banketbakkerij, 7 Firma Houtman, banket bakkerij. 8 G. M. van Maas, comestibles, 9 Firma Oeverhaus en Co., lingerie en 10 .1. Kroon, vleeshouwerij. De prijzen, bestaande uit herinneringswand borden werden na afloop van de lichtstoet door den voorzitter van Koninginnedag ten Raadhuize uitgereikt. Bleekersvaartw. 53 - Tel. 28062 - Autoverhuur Ondertrouwt!O. Th. Bijker en C. J. v. Tilburg. Bevallen: P. j. TesselaarLeuven d.; S. MulderAdema d.E. PescharStaalman z.; E. Stolwijkv. d. Maden z. Overleden: L. A. Roozen 50 j., geli. HEEMSTEDE-AERDENHOUT R. C. H. Belangrijke wedstrijd tegen D.F.C. De moeilijke uitwedstrijd tegen de adspi- rant-kampioenen Ajax heeft de Racing niet liet zo zeer gewenste succes gebracht. Een 3 nederlaag bracht Prevost c.s. weer wat vaster op de laatste plaats, temeer daar Blauw-Wit en A.D.O. de punten broederlijk deelden en thans met nog 6 wedstrijden te spelen, de achterstand niet minder dan 4 punten bedraagt. Toch geeft men in het biauw-zwarte kamp de moed nog niet op. Integendeel, het program ma is van die aard, dat er nog wel kans in zit om zij liet dan op het allerlaatste moment, toch nog te ontsnappen. Zondag a.s. de wedstrijd tegen D.F.C. Deze Dordtenaren herstellen zich kranig en wisten kort geleden zelfs Ajax in eigen huis te slaan. Wel is D.F.C. thans geheel buiten degradatie gevaar, maar een ploeg, die eigenlijk zo'n beetje Iedere vrouw heeft een boekenhoekje. Wanneer wij eens aan een aantal vrouwen zouden vragen, hoe zij over het hebben van een eigen boekenhoekje denken, dan zullen de ant woorden hierop van de meest uiteenlopende aard zijn. Vragen wij dan tevens of zij veel lezen, dan zullen de antwoorden hierop eveneens zeer verschillend zijn. Velen zullen waarschijnlijk vol trots verklaren, dat zij alle boeken lezen, die het gesprek van de dag uitmaken, anderen zullen lachend verzekeren, dat zij geen enkel uur vrij kunnen maken om boeken te lezen, hoogstens wordt 's avonds de courant vluchtig „doorgevlogen"! Weer anderen vinden lezen liet beste tijdverdrijf om een onafzienbaar lange vervelende avond door te worstelen! Weinigen echter zullen ons met begrijpelijke voldoening een kleine bibliotheek of desnoods maar enkele planken met boeken tonen. Boeken, die haar vrienden geworden zijn en die haar leven rijker Even een telefoontje en we staan voor U klaar. Deanthra- ciet of cokes, die voor Uw haard of Centrale Verwarming het beste, het zuinigste is, hebben wij altijd in voor raad. Noteert U even ons telefoonnummer: 2 8 0 3 7. KANTOOR: RAADHUISSTRAAT 23 Overdekte opslagplaatsen: HAVEN - HEEMSTEDE gemaakt en meer inhoud hebben gegeven Boeken kunnen wij inderdaad als onze beste vrienden beschouwen, en iedere vrouw, die ze nog niet naar de" Juiste waar'üc heeft weten te schatten, kan nu haar tekort in dit opzicht aan vullen. Iemand, die alles verslindt, wat zij in de handen krijgt, onverschillig wélk boek het is, kan niet van boeken als haar vrienden spreken. Het gaat ermede als met mensen, want niet iedereen kunnen wij onze vrienden in de ware betekenis des woords noemen, alleen slechts de weinigen, waarvan wij de innerlijke waarde kennen. Boeken, die werkelijk waarde voor ons heb ben, zullen ook tot ons innerlijk spreken, zullen wij doorvoelen en zullen ons brengen op een hoger plan. Zoals wij reeds zeiden zijn er slechts weinig vrouwen, die een boekenverzameling van enige betekenis hebben, over het algemeen ziet men enkele planken met boeken, soms zelfs een kast gevuld met boeken, die de schat der familie uitmaken. Wil iemand een boek hebben, dan neemt hij het eruit en leest het. Inderdaad slechts weinig vrouwen hebben een enkel hoekje, dat het hare te noemen is, dat een keur van uitgelezen werken bevat, die steeds weer even ter hand worden genomen. Toch is dit niet meer dan een onwillekerig in een overwinningsroes leeft, blijft ten allen tijde een zeer gevaarlijk tegenstander. Maar wetende, dat verliezen zo goed als zeker het spelen van de zenuwslopende degradatie wedstrijden betekent, zal de Racing wel al het mogelijke in liet werk stellen om uit deze wed strijd de twee punten te bemachtigen. Het elftal speelt in de onderstaande opstelling: Metten, Kors, Prevost Sr., v. Thiel, Slot, Prevost Jr., Lam, Troost, v. d. Horst, Hoogendoorn, Lenselink. r.c.h. ii—AJAX ii. De R.C.H.-reserves spelen a.s. Zondag om 11 uur tegen de a.s. kampioenen Ajax II in Am sterdam. Het elftal is als volgt: Bergsma, Kaestner, v. d. Gevel, Siegerist, v. Dansik, v. Esch, v. Musscher, Molenkamp, Kedde, Hellingman, Meyer. uit het h. ii. 0. kamp. Zondag zette H. B. C. haar overwinnings- reeks voort. Nu was het Graaf Willem, die voor de 2o maal het kind van de rekening werd, en nog wel met 104. In de II gospeelde wed strijden is mi 10 maal gewonnen en eenmaal gelijk gespeeld en gaat H. B. C. nu voorloopig onbedreigd aan den kop. Zondag naar Loosdninon om G. D. A. weer te bekampen. Hier in Heemstede was liet ik meen 60. Nu, als er geen zieken meer zijn, dan zijn we er niet bang voor, lioewe! G. D. A. een zware ploeg is. Loopen do H. B. C.'ers niet weer zoveel in het buitenspel valletje? De supportersvereniging van H. B. C. ver zoekt ons te melden, dat de bus om 12.15 van de IJzeren brug vertrekt, kosten slechts 1— waarvoor na afloop ook nog een tocht dooi den Haag gemaakt wordt, dat dien dag naar gemeld wordt, nog des avonds verlicht zal worden.' Maar dan natuurlijk spoedig aanmelden daar zeer velen gegadigden zullen komen. Voor hen die niet mee gaan, kunnen wij aan raden de wedstrijd H. B. C. IIS. IJ. B. B. II te gaan zien. O. verzuim, en kan ieder zich zo'n kleine schat aanschaffen. Boeken, waarnaar wij steeds weer moeten grijpen, die ons nieuwe krachten geven en nieuwe wijsheden brengen en waarin wij telkenmale als wij ze ter hand nemen nieuwe gedachten ontdekken. Eerst als wij op deze wijze met onze boeken omgaan leren wij ze kennen. De meeste vrouwen hebben het gebrek, dat haar slechts interesseert wat haar vriendinnen BROODSNIJ MACHINES Vlug en gemak kelijk het brood op elke g e- wenschte dikte Gr. Houtstr.99 HAARLEM ÊËtftöCDKK HUIS- Of KAWTOOR- JAPON. flopo~j-.ittroon VKK WW. Pry« 0.26 pk* 0,06 voor «dm.- m ver zendkosten. Om deze gelijke eenvoudige modellen te doen slagen is het van belang een aardige stof en mooie kleur te kiezen. Verschillen de soepele herstweefsels staan ons reeds ten dienste, zoodat het uitzoeken niet zoo veel bezwaren met zich brengt. De hals heeft een aardig puntig kraagje, terwijl het haar als „een echt spannende roman" aanbe velen, die dan ook als het ware verslonden wordt. Verder moeten er zoveel andere dingen gevolgd worden, feuilletons in de courant, die de mensen eveneens in spanning houden, ver volgverhalen in tijdschriften enz. Men leest alles en alles zonder onderscheid, en waarom ook niet, de mensen hebben immers behoefte aan spanning? Veelal komt men eerst op oudere leeftijd tot de erkenning, dat er eigenlijk zo heel weinig van deze oppervlakkige lectuur in de gedachte blijft. Van een verdieping van het innerlijke leven is bij deze lectuur geen sprake, maar de bedoeling is ook immers om afleiding te zoeken? Veel biedt de hedendaagse lectuur ons op allerlei gebied, en evenals hun grote voor gangers uit lang vervlogen jaren weten de moderne schrijvers ons ook thans een rijke schat te brengen. Zo heeft ook de nieuwe tijd dichters en dichteressen doen groeien, die ons vrouwen en moeders zoveel kunnen brengen door hun geestesproducten. De bibliotheek van een vrouw zal, zelfs al is hij nog zo klein, een weerspiegeling geven van hetgeen in haar ziel leeft. Wij zouden een bekend gezegde willen variëren en vragen: „Noem mij Uw boeken en ik zal U zeggen wie gij zijt." De boekenschat van een moderne vrouw, hetzij zij een huisvrouw of werkende vrouw is, zal aantonen of zij de kunst verstaat het beste te kiezen uit het vele, dat uitgegeven wordt. Is de keus goed, dan zal eenzijdigheid op welk gebied ook uitgesloten zijn en zal zelfs een deel uit „vaklitteratuur" bestaan. Boeken over opvoeding, voedingsleer, hygiëne en der gelijke mogen evenmin ontbreken, omdat zij aanvullend werken en voorlichting kunnen geven bij de veel-omvattende taak der huis vrouw. Wij hopen dan ook, dat vele vrouwen zicli gedrongen voelen om langzamerhand zulk een kleine bibliotheek te vormen, waardoor zij steeds meer vertrouwd raken met haar boeken-vrien- den, die haar geduldig van raad zullen dienen en die haar tevens geestelijk voedsel ver schaffen. ONDERHOUD VAN MESSEN, COUVERTS EN HOUTEN LEPELS. Iedere huisvrouw weet ervan mee te praten, hoeveel tijd aan onderhoud messen vragen, in dien men althans geen roestvrij staal heeft. Onmiddellijk na het afnemen moet men ze met courantenpapier afwrijven, opdat de etensresten niet langer dan nodig is op het staal kunnen inwerken. Zuur heeft een bijzonder slechte in vloed op staal en geeft onogelijke zwarte plek ken. Bij het afnemen worden couverts en messen soort bij soort gehouden en liefst in de daarvoor bestemde mandjes, die ingedeeld zijn in vakjes Ze worden in heet water gewassen, doch mogen er niet in blijven liggen, want hierdoor worden de handvatten lelijk, doch het komt het staal evenmin ten goede. Zilveren Iepels en vorken moeten niet op een stenen aanrecht blijven lig gen, doch worden indien men ze niet onmid dellijk een voor een afdroogt op hout gelegd, om krassen te voorkomen. Na het afdrogen wor den ze met een flanellen of geprepareerde doek nagewreven. Messen worden nagewreven met een kurk en een of ander zacht schuurmiddel, ten overvloede vaak nog gepolijst. Losse mes sen worden steeds onmiddellijk met speciale lijm gekit, terwijl ze steeds in een flanellen houder bewaard worden en nimmer los in een bak of lade. Bij het aanschaffen van nieuwe couverts zui len bij voorkeur gladde modellen gekocht wor den en vorken met wijde tanden, terwijl zij over het geheel niet te zwaar en gemakkelijk te hanteren moeten zijn. Vorken en lepels van alle metalen moeten onderhouden worden, zelfs zilver slaat op de, duur aan en is gevoelig voor zwavel bevattende spijzen evenals voor bepaalde zuren. Op grond hiervan moet men bijvoorbeeld nooit eieren met zilveren lepeltjes eten, die donker aanslaan. Hoornen, benen en andere lepeltjes worden dan ook slechts voor dit doel gebruikt. Zilve ren zoutlepels zien er reeds na heel korte tijd onaanzienlijk uit, krijgen zelfs meermalen een g.roene aanslag. Messen, noch andere voorwerpen, b.v. sla- couverts, mogen ooit vettig aanvoelen en aan gezien zij nimmer met water met soda gereinigd mogen worden, moet men ze zo nodig enkele malen in kokend water wassen. Houten keukenlepels nemen na het roeren in Begrafenisonderneming Opgericht I860 RAAMVEST 13 Telefoon 10452 EENVOUDIGSTE UITVOERING f 65 vruchtensappen enzovoorts een donkere kleur aan, en worden dan met heet water en fijn zand geschuurd. Helpt dit niet, dan legt men ze tien of vijftien minuten in chloorwater en daarna meerdere uren in schoon water, dat enkele ina- i len verfrist wordt. split door twee srtofreepen bijeen gehouden wordt. Om het model nu en dan eens wat gekleeder te maken wordt er een kanten of geplisseerd batisten of zijden chabot opge dragen. De rug bestaat Jiit een pand, ter wijl de voorzijde een pas niet aangeknipt voorstuk te zien geeft, terwijl de ruimte der zijstukjes ingehaald is. De mouw is in een tamelijk wijd armsgat gezet en wordt met rechte manchetten afgewerkt. Twee- baans rok. Patronen in de maten 40, 42, 44. 46. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. GOED BEKEND BIJ JONG EN OUD Vraagt het uw bakker STOOFPOT VAN LAMSVLEES, AARD APPELEN EN KOOL. K.G. lamsvlees, 1 /2 ^C.ü. aardappelen, 1 grote ui, 12 kleine uitjes, L. water, fijn ge hakte peterselie, peper en zout, 3 groene kooltjes. Het vlees wordt in stukjes gesneden en eventueel vet verwijderd. De aardappelen wor den geschild en aan plakken gesneden, evenals de grote ui, terwijl de kleine uitjes schoon gemaakt worden en heel blijven. De groene kooltjes worden van de buitenste bladen ont daan en fijn gesneden. Op de bodem van een stoofpan wordt een laag aardappelen gelegd, hierop komen stukjes vlees en enige plakken ui, daarna kool, peper en zout, terwijl de andere lagen op dezelfde manier worden gevormd. Hier en daar komen kleine uitjes. De bovenste laag moet uit aard appelen bestaan. Alles aan de kook brengen en op een lage pit in een goed gesloten pan zachtjes laten stoven, totdat alle ingrediënten gaar en het water zo goed als verkookt is, daarna niet stampen, doch alles door elkaar roeren, daarna opdienen. Scheepmakersdijk35-Haarlem - Tel. 14147 WASCH- EN STRIJKINRICHTING ERWTENSOEP. 8 ons bovenpoot, een stukje mager pekelspek, 1 f2 spliterwten, 4 L. water, 3 bossen prei, 2 bossen selderij, selderijknol, zout. Wanneer het kouder wordt is een middagmaal van erwtensoep zeer welkom en naarmate deze langer kookt zal ze smakelijker zijn. Dikwijls smaakt soep zelfs de volgende dag nog lekker der. Wat de vleesvulling betreft, deze kan naar eigen smaak gewijzigd worden, mager pekel spek en een klein Gelders worstje is ook heel smakelijk. De goed gewassen spliterwten wor den met twee liter water opgezet en goed gaai- gekookt, daarna wordt de goed fijngesneden en gewassen prei en selderij erbij gevoegd, evenals de knol, die aan kleine blokjes is gesneden. De soep wordt weer aan de kook gebracht en moet zo zachtjes mogelijk door blijven koken. Het varkensvlees en spek laten wij het laatste uur meekoken worst niet langer dan een half uurtje en als knakworstjes worden gebruikt, koken deze tien minuten mee. Is de soep te dun, dan worden er een paar rauwe aardappelen in ge raspt. Voordat de soep wordt opgediend wordt het vlees op een bord gelegd, spek of worst aan plakjes gesneden en rond gediend met een schaaltje dunne sneetjes bruin- of roggebrood. Am

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 5