'N PUIKE VOEDING Voor van VOOR DE VROUW GEBR. HEENK 00STER Is U reet r DE RIJKE HOTELGAST ZONNEBADEN Mevrou j-'-Ji::. Sr FILMNIEUWS BRUiDSKRANS EN -SLUIER. Confiserie Moderne G. J. A. Werner RAADHUISSTRAAT 4, TELEFOON 28089 Heerlij'ke Slagroomtruffels 30 cent per ons. WENKEN Voorzichtigheid geboden L. CORSTEN izn. BOEKBESPREKING geldersche zandv.laan Extra kwal OPENINGSWEDS 2de PINKS1 SPRINT BEN VAN DIJK Haarlem 1936 candidaat 1936. ZIET I SAPPIGE VAN HET Malsche Casselei GR.H0UT5TR GPAMOFC schoenen!» A 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 13 MEI 1937 No. 18 13 MEI 1937 John was hoteljongen, en volgens de een parige mening van den directeur, maitre d'hötel, secretaris, oberkellner, niet een van de slimste. Alleen de portier zei, dat de jongen niet dom was, hij zou er wel komen. „Leer goed talen", raadde hij hem, „en houd je ogen open, zodat je ook op een andere manier wat leert." En John leerde talen en lette goed op. Een grobt hotel is al een wereld op zichzelf. Gasten uit alle landen komen in en uit. Het meest imponeerden hem de Amerikanen, ze traden zo sterk en zelfbewust op. Zoals Mr. Shadwell uit Chicago, die sedert enige dagen twee luxu euze kamers op de eerste verdieping bewoonde. Vreselijk rijk moest hij zijn. Hem groette John bijzonder diep. Misschien dat Mr. Shadwell zich zijner herinnerde, wanneer hij hem eens later in Chicago ontmoette. Want naar Chicago wilde hij natuurlijk ook. „Hedaar, jongen!" Hij schrok, rukte zijn muts af. Mr. Shadwell stond voor hem, klaar om uit te gaan. „Loop vlug naar de sigaren winkel hiernaast. Haal sigaretten. Grote doos. Hier is geld! Twintig dollar! Je moet wisselen!" De Amerikaan sprak hakkelend. Hij gaf den jongen een bankbiljet van twintig dollar. „Heb je het begrepen?" „Ja zeker, Mr. Shadwell!" antwoordde John vol ijver en maakte een keurige buiging. Toen hij in de sigarenwinkel bij het betalen van de sigaretten het bankbiljet op de toon bank legde, vroeg de verkooper,of hij geen ander geld had, en toen John ontkende, bekeek hij het biljet wantrouwend en liet het zijn eveneens in de winkel aanwezigen chef zien. En deze nam een loupe, bekeek het daardoor, schudde het hoofd en vroeg John, wie hem zond, het hotel of een der gasten. „Een Amerikaan! Een rijke Amerikaan!" Toen ging de sigarenhandelaar naar de telefoon en belde het hotel op. John trilde van ongeduld. Mr. Shadwell wachtte, en nu deze omslachtige handelingen. „Een vals bankbiljet van twintig dollar," hoorde hij den telefonerende zeggen, „het is beslist vals!" Johns ongeduld steeg tot woede. „Het spijt me erg", sprak de handelaar verder in de telefoon, „maar «de politie verlangt directe aangifte." John greep naar de doos sigaretten. „Mr. Shadwell zal u wel laten zien, wat echt is en wat vals", zei hij verontwaardigd. „Ik zal hem alles vertellen, en hij zal zelf komen!" En reeds was hij de winkel uit. Hij liep den Amerikaan, die hem tegemoet kwam, bijna omver, stond stijf vertelde met veel omhaal, wat hem met het bankbiljet overkomen was dat het vals was en dat men de politie wilde waarschuwen. „Maar hier zijn de sigaretten! Die heb ik maar dadelijk meegebracht Mr. Shadwell scheen de doos niet te zien. „Het is goed", zei hij, „ik zal het zaakje per soonlijk in orde brengen." Maar hij ging niet de winkel binnen, maar wenkte een taxi. „Naar het station!" hoorde John hem zeggen bij het instappen. De jongen keek toe, overlegde. En toen Mr. Shadwell in zijn auto wegreed, sprong de hoteljongen in een andere wagen. „Naar het station, blijf achter de auto daar voor ons!" beval hij. En de chauffeur, die het hoteluniform herkende, gehoorzaamde. De Amerikaan trad vlug de stationshal binnen, liep naar het loket, kocht een kaartje. De tijden van aankomst en vertrek der D-treinen kende John uit het hoofd. Binnen twaalf minuten ging er een weg. Wat te doen Zou hij naar het hotel telefo neren, vertellen, vragen Er was te weinig tijd voor. Zou hij Mr. Shadwell tegen houden met de vraag: „Waarom reist u zo opeens af, zonder uw bagage mee te nemen, zonder uw hotelrekening té betalen?" Toen zag hij een bejaarden heer in het mensen - gewoel opduiken, die hem bekend voorkwam. Hij had nu en dan het hotel bezocht. Had tie portier niet gezegd, dat hij een rechercheur was Zou hij dien om raad vragen De heer hoorde hem oplettend aan, klopte hem „oen op de schouder en zei vaderlijk: „Wijs me Mr. Shadwell aan! Ik wil hem eens goed bekijken." De volgende dag s„ond John voor zijn directeur. „Je hebt wel eigenmach tiger gehandeld, dan je eigenlijk mocht", zei hij, „maar ik zal je daarom niet bestraffen. Het was in elk geval van onschatbare waarde, dat je de aanhouding van dezen internationalen oplichter en bank- biljettenvervalser hebt bewerkt. Do beloning, die ik je hierbij geef, zij voor jou een aansporing, om ook in de toekomst je plichten goed en getrouw te vervullen." De maitre d'hqtel, de secretaris, de ober kellner vonden nu ook, dat John toch niet zo dom was, als ze gedacht hadden, en de portier prees hem: „Heb je er niet slecht van af ge bracht. Zult nog veel te doen hebben, want de wereld-is vol van oplichters en misdadigers en het leven een wedloop met hindernissen, maar wie een hoofd heeft als jij, die hoeft daarvoor niet bang te zijn!" Slechts de liftjongen was van mening, dat John alleen maar geluk gehad had, en als hij in diens plaats geweest was, zou hij den vervalser ook doorzien en achter de tralies gebracht hebben. Maar dat kan iedereen later wel zeggen Ik kan niet begrijpen, waarom de |ansens al hun Wjjk aan Zee met zijn „roo|ijk vertier tijd verspillen met te redetwisten of zij hun vacantie zullen doorbrengen in in Noordwijk met zijn chique badgasten in Zandvoort met zijn sportieve bezoekers Q Kijkduin, waar men heerlijk kan baden in Scheveningen met zijn aantrekkelijke speelzaal in een of andere badplaats met een rotsig natuur- wanneer zij slechts een stukje zand noodig hebben tafreel, Qm uit te rusten. JOCKEY'S ZIJN BIJGELOVIG! Jockeys zijn een bijgelovig volkje! Zij vormen een heel apart wereldje, dat zijn eigen zeden en gebruiken heeft. Een jockey zal zich nooit kort vóór een wedstrijd laten fotograferen; dit zou naar zijn mening ongeluk aanbrengen. Hij zal nimmer aan een anderen jockey een veiligheids speld uitlenen, of er een te leen vragen. Nooit zal hij iets van het costuum van een anderen jockey aantrekken, maar wèl daarentegen lenen de jockeys bij voorkeur zwepen, of andere lede ren verbruiksvoorwerpen van elkander, want dat brengt geluk! Voor de aanvang van de race ziet men vaak jockeys elkanders zadel strelen, ook dit moet van bijzondere waarde zijn! Voorts hebben zij er grote voorliefde voor, om kreupele of mismaakte mensen op de rennen uit te nodi gen als hun gast. Zij zorgen er voor, dat deze gasten extra mooie plaatsen krijgen en dat hun verversingen worden aangeboden. Daarmee be ogen zij eveneens, Fortuna gunstig te stemmen. Deze bijzonderheden zijn ontdekt-door Warner Oland, die veel studie van dit onderwerp ge maakt heeft, toen hij de hoofdrol vervulde in de Foxfilm „Charlie Chan op de Renbaan". DESKUNDIG ADVIES. De nieuwe Fox-film „Charlie Chan op de Ren baan" is, zoals de titel reeds aangeeft natuurlijk een rolprent, die zich in hoofdzaak bezig houdt met de paardensport. Het ligt voor de hand, dat deze) film in alle opzichten een zuiver en juist beeld moest geven van het milieu, dat men heeft uitgekozen, zodat ook de insiders in de wereld der paardenraces zouden moeten erkennen, dat alles precies met de werkelijkheid overeenstemt Teneinde dit resultaat te bereiken, heeft de 20th Century-Foxfilm als adviseur den beroem den Amerikaansen jockey Monroe Liebgold in dienst genomen, die van aanvang tót einde toe zicht gehouden heeft. In de aanvang hadden de producenten bijna spijt, dat zij tot deze maat regel waren overgegaan. Want Mr. Liebgold keurde letterlijk alles af, wat de regisseur, H. Bruce Humberstone, had gearrangeerd. Maar de feiten stelden dezen deskundige in het gelijk: de 'film, die tot stand gekomen is, toont een echtheid, die elke paardenkenner verrukt. Monroe Liebgold heeft overigens een eerbied wekkende staat van dienst: hij heeft tot dusver 210 races gewonnen! En éénmaal won hij vier wedstrijden op één dag, hetgeen tevoren nimmer is voorgekomen en ook nadien nooit meer ge presenteerd! De meeste bruidjes zullen gaarne in bruids toilet met sluier trouwen en het is een eigen aardig verschijnsel, dat ieder vrouwenhart ver tederd wordt bij het zien van een bruid. Is het omdat de gedachten terug gaan, vele jaren terug wellicht en de herinnering boven komt aan een der grootste dagen in het vrouwen leven. Zeker is, dat de meeste jonge vrouwen vóór zij de dag der dagen hebben beleefd, de trouwdag, nog niet zo héél veel weten van de moeilijkheden, die het leven soms met zich brengt. Veel liefs, maar daarnevens ook veel leed en zorgen, doch ondanks alles is het zo heerlijk om tezamen met den uitverkorene alle moeilijkheden trachten te overwinnen. Toch behoren krans en sluier nog niet tot het verleden. Enige tijd lang heeft men het „antiek" gevonden om met een sluier te trouwen, doch thans komt men er weer meer en meer toe,, al domineert ook hier de practische kant en wordt een witte japon van soepele wollen stof in plaats van zijde gedragen. Wij spreken van de practische kant, omdat stoffen niet alleen bil lijker in aanschaffen zijn, doch ook met meer succes geverfd kunnen worden, hetgeen met kunstzijde niet altijd het geval is. De wijze van opspelden van de sluier is aan mode onderhevig, nu eens ziet men deze voor het gelaat, dan weer alleen aan de rugzijde, terwijl de lengte ook zeer verschillend is. In vroeger jaren werd de sluier nagenoeg bij wijze van ovale kap op het hoofd gelegd, hetgeen trouwens het beste overeen kwam met de zware vlechten en wrongen, die het hoofd bedekken. Nu weer wordt de sluier als een Russische diadeem opgestoken en de oranjebloesem wordt er gracieus tussen ingewerkt. De sluier moet het bruidje evenwel flatteren, zodat er geen be paalde vorm is 'aan te nemen, nu eens zal hij op de ene, dan weer de andere wijze opgespeld dienen te worden. Die taak zal aan den kapper of kapster moeten worden overgelaten. TfTTTV i Meubelen 1 Ull\ jParaso|s Koopt men bij Groote Houtstraat 99 Haarlem vervaardigen, dromen van een toekomst, waarin zij ook eenmaal als gelukkige bruid een sluier zullen dragen Een tijdlang heeft men in plaats van tulle chiffon gedragen, dat in fijne plissé's als een kapje om het hoofd werd gelegd en in Frankrijk ziet men uitsluitend bruidssluiers van chiffon en georgette. Bij de sluier behoren ook kransjes of bloe men, touffes en de oranjebloesem heeft de mirten verdrongen. In Engeland draagt de bruid oranjebloesem, doch niet minder vaak zacht gekleurde rozen en fijne takjes groen, terwijl men in Duitsland vrijwel algemeen mirten is blijven dragen. Vele gebruiken en legenden bestaan over de bruidskrans en reeds in de vierde eeuw werd de sluier gedragen, zij het dan ook op geheel andere wijze dan thans. Onze tegenwoordige bruidjes zouden wel zeer verwonderd opkijken als men haar een sluier uit de middeleeuwen zou. aanbieden, want deze waren geruime tija Rood was de kleur der bedeesdheid en iedere bruid moest kuis en bedeesd zijn. De rode sluiers hebben slechts korte tijd bestaan en zijn reeds spoedig na hun opkomst vervangen door witte. In de musea kan men de mooiste exemplaren zien, pracht stukken van kantwerk, waaraan generaties ge werkt hebben. Koninginnen hebben veelal de mooiste tulle sluiers van haar onderdanen ten geschenke ontvangen, waarop vele vrouwenhanden de kunstigste kantwerken uitvoerden. Wellicht herinnert men zich nog de sluier van de hertogin van Kent, waaraan vier maanden aaneen meer dan honderd vrouwenhanden werkten en geen enkele steek met de machine gedaan mocht worden. Vele tuileweverijen heeft men o.a. in Duits land (Vogtland) en wie weet hoeveel jonge vrouwen, die aan haar weefstoel de witte tulle Indien inkt is gemorst op een vloerkleed, neemt men deze eerst zooveel mogelijk op met vloeipapier, daarna wordt de plek dik met zout ingewreven, hetgeen men herhaalt totdat alle inkt in het zout is ingetrokken, daarna flink uitborstelen. Om tabakslucht uit een kamer te verdrijven, doet men enkele kristalletjes ammonia in een glazen jampotje, voegt er 3 a 4 druppels lavendelolie bij en enige eetlepels kokend water, waarna de kamer spoedig aangenaam zal ruiken. Vlekken uit beklede stoelen zal men meestal met benzine kunnen verwijderen, doch wanneer zij veroorzaakt zijn door een of andere vloeistof, die suiker bevat, dan is water met ammonia en zeep het meest aan te bevelen. Men denke bij het gebruiken van benzine echter steeds aan het brandgevaar en houde het van vuur en lichtjes verwijderd. Bij kamerbeurten komen de verschillende meubels in aanmerking voor een extra beurt. Men bereikt de beste resultaten, indien men het houtwerk eerst afneemt met. een uitge wrongen zeemlap, die vooraf nat is gemaakt in 3ll water en 1/4 azijn, daarna op de gewone wijze met was boenen en flink nawrijven. Piano's lean men steeds het beste afnemen met een slechts even vochtige zeemlap. Uit de allerbeste rogge Wordt FUNKE'S ROGGEBROOD gemaakt. Daardoor komt het dat dit baksel Altijd overheerlijk smaakt Hebt U nog geen proef genomen? Zorg dan dat U 't heden doet. Waar FUNKE'S ROGGEBROOD eens is [gekomen Daar bleef men klant voor goed. (Let op den naam.) Het klimaat in Nederland is velen van ons niet naar de zin. In het voorjaar klagen we over de koude en dan steunen we weer onder de ondragelijke hitte. Ondragelijk? Neon, dat behoeft de hitte niet te zijn, als men maar de ons door de goedige moeder natuur aan ons lichaam geschonken beschuttende middelen benut en deze niet tegenwerkt. Wat doen echter vjsle mensen, die over de „ondragelijke" hitte zitten te zuchten? Een wandeling door het park gaan ze maken. Daar zetten ze zich met een ware heldenmoed op een zonnige bank, jas, vest en vadersmoorder aan, buigen het hoofd naar achteren, opdat het gezicht door de zonnestralen flink bruin zal worden gebrand; zo van tijd tot tijd ont waken ze uit hun middagdutje in de verzen gende zon om zich het opgezamelde zweet van voorhoofd en hals te wissen. De damp, die zich tussen huid en kleding ophoopt, kan niet wegtrekken; er komt een dampverzadigde luchtlaag te hangen, die iedere verdere af koelende werking der transpiratie onmogelijk maakt. Het gewichtigste punt voor een bad kuur in een komkommertijd luidt daarom: Vermijd de zon, wanneer men aangekleed is! De door ops zo gewenste bruine teint haalt men uitsluitend in het openluchtbad. Slechts de lichte, poreuze badkleding waarborgt ons dat alle middelen' die ons gegeven zijn om het lichaam tegen oververhitting te behoeden, vrij kunnen werken. Op het ogenblik is menig geleerde niet goed over het zonnebad te spreken. Nog kort geleden heeft de geneesheer-directeur van een kanker hospitaal zelfs vast kunnen stellen, dat bij een zijner patiënten de huidkanker uitsluitend aan overmatige' zonnestralen te wijten was. Ook in de Weensche Psychiatrische Kliniek heeft men opvallende samenhang gevonden tussen aanvallen van beroerte bij betrekkelijk jonge mensen pn het overdreven zonnebaden. Dat vooral tuberculosen met het nemen van zonnebaden voorzichtig moeten zijn, omdat door de inwerking der ultraviolette stralen oude haarden opnieuw kunnen worden aan gestoken en bloedstortingen tengevolge kunnen hebben, mag als algemeen bekend worden verondersteld. Hij, die gezond is van lijf en leden, behoeft zich echter niet bang te laten maken, hoewel dit geen vrijbrief is voor het gebruikelijke urenlange in-de-zon-smoren. Niet alleen de huid, maar ons geheel organisme moet zich eerst geleidelijk aan het sterkere zonlicht gewennen. De tot nu toe zoo raadselachtige „voorjaarsziekte", is eigenlijk niets dan een reactie op het zonlicht. In de winter is ons lichaam de zon ontwend; de eerste zonne stralen brengen daarom diep ingrijpende ver anderingen in de samenstelling van ons bloed teweeg. De voorjaarsziekte is dus een zonne- ziokte. Men kan haar zelfs in het hartje van de winter te voorschijn roepen, eenvoudig door een ultraviolette bestraling. Om daaruit do gevolgtrekking te maken, dat men nu angstig de zon moet óntwijkenj is zeker ver keerd. De mensch heeft de zon nodig. Slechts mogen de zonneprikkels niet te bruusk zijn wpt zo dikwijls gebeurt, wanneer men na het kamerleven van de week de gehele Zondag voor een zonnebad „benut" maar moet' men geleidelijk laten inwerken. De eerste maal een kwartier, daarna wat langer. Zo vermijdt men ook het gevaar van zonnebrand en zonnesteek. MODERNE MIDDAGJAPON. Succespatroon 1940.' Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Deze japon kan gemaakt worden van dof en glimmend satijn, waarbij het midden stuk b.v. stof en de rest glimmend wordt of omgekeerd. Aparter en tevens meer sprekend is een combinatie van zwart en turkois of een andere mooie kleur blauw, waarmede de ceintuur tevens uitgevoerd wordt. Men kan ook een tusschenstuk ne men in bedrukte crêpe de chine, hetgeen eveneens een aardig geheel geeft. De hals heeft een smal kraagje (op staand) en biedt een goede gelegenheid een mooie clips of broche te dragen in antique uitvoering. Mouwen, die driekwart lang zijn, vor men één geheel met bovenstuk. Voorbaan uit één gedeelte, achterbaan twee deelen. Ben. stof pl.m. 3.60 M. van 1 M. en 50 c.M. voor garneering. Patronen in de maten 40 t/m. 40. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Scheepmakersdijk35 -Haarlem - Tel. 14147 WASCH- EN STRIJK!NRICHTING WAAR IS MENKO MINKEMA? Dit is de naam van een nieuwe serie jeugd boeken, uitgegeven door de Nederlandse Jeugd bibliotheek te Helmond. Reeds zijn twee boeken der serie verschenen; het eerste is getiteld: „Hoe Menko over de brug kwam", het tweede: „Menko als reclame-pop". Ieder boek bevat een compleet verhaal, waarin als hoofdpersoon op treedt Menko Minkema, een Hollandse jongen," die met zijn ouders op Nieuw-Guinea woonde, maar voor zijn gezondheid naar Nederland werd gezonden. Bij zijn oom en tante in Den Haag voelt hij zich echter niet thuis en op een kwade dag raakt hij aan 't zwerven. Die zwerf tochten nu van Menko en de verschillende avonturen, die hij beleeft, worden op spannende wijze beschreven. Maar bij de beschrijving van zijn tochten door Nederland wordt geen enkele maal de naam van een stad of dorp genoemd; wèl worden de verschillende steden zeer nauw keurig beschreven. En de attractie van ieder boek is dan de prijsvraag aan het slot: Waar is Menko Minkema en welke weg heeft hij afge legd? Voor de oplossers van de prijsvragen wordt telkens een serie aardige prijzen uitgeloofd, zo- daTde boeken, èn om de inhoud èn om de prijs vraag-attractie, wel aftrek zullen vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Weyers, Balistraat 27, een sjaal; Walet, Billitonstraat 10, twee dames hoeden; C. Visser, Haemstedelaan 11, een hondje; C. W. Gratama, Zandvoortschelaan 186, een parapluie; Myttenaars, Jan van Goyenstraat 11, kindertasje met inhoud; D. Hoen, Zonne bloemlaan 2, Aerdenhout, een zilveren armband; Schoenwinkel Bata, Binnenweg, een doos met vijlen; L. Maale, Bosb. Toussaintaan 5, een gouden damesringetje; C. v. d. Putten, Molen- werfslaan 44, een rozenkrans in etui; L. de Visser, Oosterlaan 19, een gulden; P. de Vries; Hillegommerdijk 318, Haarlemmermeer, een hond D. H.; P. Verhoef, Raadhuisstraat 62, dameshandschoen; IJtsma, Heerenweg 22, een damestas met inhoud; Van Kan, Laan van Blóemenhóvé, blauwe kinderoverall; Booms, Balistraat 3, een karretje; Warmerdam, Iepen laan 30, een Lipssleutel; T. Houtkamp, Golt- siusstraat 9, Haarlem, een bascule; Van der Wiel, Glipperweg 116, een hond; Kok van Leeuwen, Crayenesterlaan 18, een vulpen; Smit, Kruisweg 1130, Haarlemmermeer, een hond; Bureau van Politie, Heemstede, wollen handschoen en een ceintuur. i wenscht U of met de ham den, dan bi Delicatessenha TEL. 10587 N GR.H0UT5 TEL. I 5 OH HEEMSTEDE, RAADHUISS Vraagt en dra (als maatwerk

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 4