Voor de Vrouw DE G E V O L GEN VAN EEN FIETSTOCHT hEENK TWEE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws SPORT ,,.h. A. LE WEN De huiselijke vrouw VLIEGEN KASTEN RECEPTEN 1 BURGERLIJKE STAND 3 JUNI 1937 No. 22 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 ONTVANGST CONGRESSISTEN V V V. Op Zaterdag 12 Juni a.s. zullen de deelnemers aan het congres van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, welk congres te Zand- voort wordt gehouden, door het gemeentebe stuur van Heemstede officieel worden ont vangen in het Verversingshuis in Qroenendaal, alwaar hun een lunch zal worden aangeboden. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 303 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 43 grondwerkers, 10 metselaars, 5 schilders, 24 timmerlieden, 11 opperlieden, 51 bloemistarbeiders, 61 losse werklieden, 16 metaalbewerkers, 8 kantoorbedienden, 2 bouwkundig tekenaars, 3 bakkers, 72 werkzaam in andere beroepen. Uit het H.B.C.-kamp. Voor de hoogste eretitel der R.K. Voetbal sport trok H.B.C. met naar schatting een 4 a 500 supporters naar Amsterdam om de strijd aan te binden tegen V.V.A., dat 2 weken tevoren Treffers maar liefst met 82 geklopt had. H.B.C., dat in de eerste helft tegen de zon in speelt en ook het windnadeel heeft, begint heel voorzichtig en vooral verdedigend. Kalm slaan zij elke aanval af, zonder zich voorlopig druk te maken, wat o.i. goed was in deze meer dan zomerse temperatuur; gevolg een 00 stand met rust. In de 2e helft geeft V.V.A. even het tempo aan, tot H.B.C. het genoeg vindt en dan een tempo inzet, zelfs te machtig voor de hechte V.V.A.-verdediging. V.V.A. werd ge woon overspeeld, onze voorhoede, goed ge steund vooral door onzen spil Kortekaas, slaat er zich gedurig door, met als gevolg 7 goals in een goed half uur, waarvan de scheidsrechter er „slechts" 6 telde. Neen, dat was voor de zoveelste maal dat onze H.B.C. goed getraind is, en zelfs in zulk een temperatuur 2 X 45 minuten kan spelen. Voor a:s. Zondag krijgt H.B.C. Brabantia op bezoek. Met deze club heeft H.B.C. nog een appeltje te schillen, want het was tegen deze club dat H.B.C. haar eerste en enige wedstrijd verloor. Er is dus wel iets goed te maken en dan in dubbele zin, want H.B.C. heeft nu voor een groot deel haar lot in eigen handen, gezien onderstaande stand: H.B.C5 3 1 1 7 20—12 Brabantia 5 3 0 2 6 12—6 R.K.V.V.L4 2 1 1 5 7—7 V.V.A5 2 0 3 4 11—15 Treffers 5 1 0 4 2 8—16 Dat heel voetballievend Heemstede Zondag present is, laat zich denken. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Een tweede belangrijke wedstrijd heeft Zon dag plaats n.l. V.V.A.R.K.V.V.L. Wij geloven niet dat V.V.A. alle moed verloren heeft, zodat R.K.V.V.L. het Zondag wel eens niet gemakke lijk zal kunnen hebben. £en V.V.A.-overwinning, mits H.B.C. wint, zou H.B.C. heel wat vaster op de le plaats brengen. Vol spanning zien wij dan ook de a.s. Zondag tegemoet. Kijkt, waar wilt toch koopt U bij N.V. AMSTERD. NAAI MACH IN EN HANDEL Kruisstraat 42 Haarlem Telefoon 12472 28. Zij weet niet, dat er inderdaad Zo'n dapper edelman bestaat: 't Is Jonkheer Kaal van Kikkerstein, Die o, zo graag haar man wou zijn. De meeste vrouwen vinden iemand, die veel thuis is en zich onledig houdt met handwerken, lezen en allerlei andere dingetjes, „huiselijk". Toch is dit begrip veel meer omvattend en kan zelfs samen geweven worden met allerlei ge woonten en eigenschappen en wij menen te mogen zeggen, met het uiterlijk aanzien van een vrouw. Zelfs in huwelijksadvertenties leest men wel eens, dat een levensgezellin gevraagd wordt, „die huiselijk aangelegd is, geen sportgirl". Het grote verschil, dat bestaat tussen een huiselijke vrouw en een huismus wordt door velen niet aangevoeld. Huiselijk is niet iets, dat een bepaald pakje vereist en als het ware van het voorhoofd ge lezen kan worden. Het kan een aangeboren eigenschap zijn, doch in vele gevallen is het echter ook mogelijk deze aan te kweken, indien de wil aanwezig is. Een huiselijke vrouw behoeft zich geenszins het genot te ontzeggen om ontspanning te zoeken, evenmin is het nodig, dat zij zich smakeloos kleedt. Zij behoeft in huiselijkheid niet onder te doen voor de vrouw, die altijd thuis is, zwoegt en slooft voor haar gezin en geen tijd heeft zich behoorlijk te kleden, zich verder te ontwikkelen of ontspanning te zoeken. Het zich geheel voor het gezin opofteren maakt, dat de laatste categorie vrouwen het geenszins huiselijk en gezellig maakt. Een vrouw, die huiselijk is, weet een be paalde sfeer aan het gezin te geven, zij beheerst haar werkzaamheden en deelt deze zó in, dat alles er gezellig uitziet, indien de huisgenoten thuis komen. Zij weet tevens voldoende tijd tot ■-eigen ontspanning te vinden en zal zich op de hoogte blijven stellen van al het gebeuren ook buiten haar gezin om. Een ontwikkelde en goed gesoigneerde vrouw draagt dus geenszins het stempel van weinig huiselijk te zijn, zelfs nietindien zij gelakte nagels of een mooie coiffure heeft! Dit alles heeft niets met het begrip huiselijkheid te maken. Het wezen hiervan ligt veel meer in de wijze, waarop zij haar taak vervult of zij zulks met liefde en opgewektheid doet, dan wel omdat alles nu eenmaal gedaan moet worden. Een huisvrouw in de goede zin zal niet gemaks halve de tafel gedeeltelijk of zeer primitief dekken, of de worst in een papier binnen brengen, „omdat ze anders het schaaltje weer moet afwassen". Zij zal niet steeds klagen over al die-kleine, schijnbaar onbelangrijke dingen, die nu eenmaal bij haar taak behoren, doch ze als vanzelfsprekend uitvoeren. Ongetwijfeld doet iedere nuisvrouw het ene werk liever dan het andere, doch wat helpt zuchten en klagen, indien alles toch gedaan moet worden? 29. Hij wilde haar ten huw'lijk vragen, Maar durfde 't steeds maar niet te wagen; Daar staat hij, met verlegen bekje, Bedremmeld in het open hekje Ongetwijfeld zal de huiselijke vrouw, ook zelfs in haar schijnbaar eenvoudige beroep, een ethische zijde weten te. vinden. Want immers het oordeelkundig voeren van een huishouding, met alles wat hierbij behoort, kan even goed opbouwend op de gezinsleden werken als schijnbaar veel grotere dingen. De invloed, die van het gezin uitgaat op de kinderen is veel groter, dan men oppervlakkig denkt, zowel op de zoons als op de dochters. in diverse uitvoeringen Gr. Houtstraat 99 Een moeder, die haar werk efficiënt verdeelt zal tijd voor zichzelf weten te vinden, doch zal tevens zorg dragen thuis, te zijn, wanneer de kinderen uit school of de echtgenoot van zijn werk komt. Het doet alleen zo aangenaam aan als zij een vrouw en moeder vinden, die rustig bezig is met naaien, breien, verstellen of wat het ook zij, van haar gaat rust uit, zij weet een sfeer van huiselijkheid te bieden, die de huis genoten na een dag van ingespannen studie of werken weldadig aandoet. Niets werkt irriteren- der dan een vrouw en moeder, die altijd in de weer is, nu dit, dan dat overhoop haalt en een slaaf van haar werk - en haar gezin is. De vrouw, die huiselijk is in de goede be tekenis, zal haar hi is tot een veilige haven weten te maken, waar alle gezinsleden zich veilig weten. BI] HET EINDIGEN VAN DE SCHOOLTIJD. Wat worden onze jonge meisjes? Wanneer de meisjes de U.L.O., M.U.L.O. of middelbare scholen >ijna doorlopen hebben, dan rijst meermalen de vraag: wat nu? Iedere moeder zal toegeven, dat met het ouder worden, haar dochters haar in zekere zin ook meer ontgroeien. De jeugd is tegenwoordig zeer zelfstandig en meermalen hebben zij bij de keuze van een beroep moeders raad niet nodig. Zij hebben zelf haar keus reeds gedaan. Toch moet de moeder zich door een dergelijke zelfstandigheid niet pijnlijk getroffen gevoelen, doch bedenken, dat wij in onze jeugd toch ook een mening hadden. Hebben wij allen niet- eens het gevoel gehad van een heerlijke vrijheid, die eindelijk aan zou breken? Alleenvvij hebben ons in ónze jeugd niet zó geuit als de jeugd van heden dit doet! Het is het recht der jeugd deze vrijheid En reed pats! tegen 't hekje aan, Door welke plotselinge schok De jonker aan het vliegen trok! niet onmiddellijk met de ernst en onvermijde lijke zorgen op één lijn te stellen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat aan een gekozen beroep slechts dan uitvoering gegeven kan worden, indien de geldmiddelen voor de studie aanwezig zijn. Vele beroepen zijn er, die zich voor meisjes lenen, doch vóór en aleer zij zich hiervoor be kwamen is het zo nuttig, dat zij eerst de huis houding grondig leren. Het merendeel der werkende jonge vrouwen trouwt later en bij velen staan de handen dan geheel en al ver keerd. Soms wordt nog „even" voor het trouwen een cursus gevolgd, doch het practische werk moeten zij nog leren. Het beste is, dat zij, indien het geld voor een huishoudschool ontbreekt, in een vreemde huishouding een leerjaar door maken. Het leren van de huishouding thuis is meestal maar half werk, want soms zijn de moeders wat ongeduldig en doen dingen gauwer zelf en in andere gevallen zijn zij te goedig en geven te veel vrijheid. Het is trouwens uitstekend voor jonge mensen om eens een tijd van huis te zijn. Zij leren dan veel dingen anders zien en tevens, het ouderlijk huis te appreciëren. Soms valt een beroep als hulp in de huishouding de meisjes erg mee en zoeken zij als zodanig een werk kring. Is dit niet het geval dan kunnen zij zich bekwamen voor stenotypiste, winkeljuffrouw, verpleegster, analyste, tuinarchitecte en voor veel meer beroepen. De practische huishoudelijke opleiding, die zij gehad hebben, komt haar echter altijd te pas, ook wanneer zij niet trouwen en zelf eenmaal op kamers gaan wonen. WANNEER MEN GEEN GRAMMENWEGER HEEFT. Gewoonlijk is in ieder huis wel een grammen- weger aanwezig in de vorm van een brieven- weger, die de kleinste hoeveelheden aangeeft. Heel duur in aanschaffing zijn grammenwegers niet, ze maken een deel uit van de lange lijst „nuttige" geschenken, die de huisvrouw op haar verjaardagenlijstje kan plaatsen. We kunnen ons zelf echter voor een deel be helpen, al is het afmeten niet zó nauwkeurig. Wij laten een lijstje volgen, dat uitgeknipt en in het receptenschrift geplakt kan worden. 1 afgestreken eeilepel weegt: 1 suiker weegt boter bloem maizena sago poederchocolade griesmeel geraspte kaas zout 1 kopje rijst weegt 1 gort weegt 1 havermout weegt 1 rozijnen weegt 1 griesmeed weegt 1 theelepel kerrypoeder weegt rm. 1 dubb. koolzure soda 1 klontje suiker weegt 1 ei weegt Vloeistoffen: 15 druppels is theelepel. 4 theelepels is 1 eetlepel. 8 eetlepels is 1J4 d.L. ruim een theekopje. 2'/2 theekopje is (4 L. 1 wijnglas is 1 d.L. GEGARNEERDE LAMSBOUT. 2 K.G. lamsbout zonder been, 90 gram kruim van oud brood, 1 eetlepel gehakte peterselie, 1 gehakte ui, 1 ei, peper, zout, 100 gram vet, 50 gram boter. Broodkruim, gesmolten boter, geklopt ei, peterselie en ui worden met peper en zout in een kom gedaan en goed dooreen gemengd. Het stuk vlees, dat liefst lang én vrij plat moet zijn, wordt ingewreven met zout en peper en belegd met de vulling, daarna opgerold en met stevig bindgaren vastgebonden. Het vet wordt in een braadpan heet gemaakt en het vlees hierin rondom bruin gebraden, van tijd tot tijd een weinig water toevoegen. Braad- tijd 1 uur a vijf kwartier. Het vlees wordt warm opgediend aan dikke plakken gesneden, die omgeven worden met kleine groepjes van ver schillende groenten, b.v. van bloemkool, wor teltjes, prinsesseboontjes, doperwten, enz., en in boter gebakken aardappeltjes (die met een speciaal instrumentje uit grote aardappelen worden gestoken) of aardappelpuree. Voor de groenten kan men halve busjes gebruiken. REGENBOOGVLA. 1 L. melk, 80 gram custardpoeder (vanille), 100 gram suiker, 20 gram boter, 1 eetlepel sterke koffie, enige druppels cochenille. De melk brengen we aan de kook, lossen er de suiker in op en voegen het custardpoeder er bij, die met de achtergehouden melk is aan gemaakt, laten alles roerende even doorkoken, nemen de pan van het vuur, doen de boter bij de vla en kloppen vervolgens zolang, totdat de massa luchtig is. Een derde deel wordt in een glazen schotel gedaan, terwijl de rest in tweeën gedeeld moet worden, bij.de ene helft voegen we de koffie, bij de andere de kleurstof. ■HHHBBIHBIBni 31. Hij komt als een pioen zo rood Terecht op Kunigondes schoot, De kwestie was dus „voor elkaar", Ze werden een gelukkig paar. VOORJAARSJAPON. Succespatroon 1950 Prijs 0.25 0.05 voor adm - en verzendkosten. Van soepel wollen stof b.v. Glugow ge maakt of in een effen zijdje uitgevoerd is de rechte lijn van dit model zéér afklee- dend. De halsafwerking is aardig, heeft geen kraag, doch een driehoekige doek, die aan de voorzijde geknoopt wordt en op den rug in een punt valt, waardoor het split juist niet te zien komt. De platte, goed ingeperste plooien, die men desnoods machinaal kan laten persen, kleeden zeer af. In het midden, tusschen twee plooien worden initialen geborduurd, een garneering, die zeer up to date is. Korte of lange mouwen met bovenruimte; uit- naadjes aan rechter achter baan. Ben. stof voor een bovenwijdte van 80 c.M. 4 el en 65 c.M. voor de doek. I Patronen in de maten 40 tot en met 46. GOEDE KNIPPATRONEN. -—■Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. De koffievla wordt op de custard gegoten en hierop komt de rose vla. Het geheel ziet er aardig uit, en we kunnen er nog wafeltjes bij presenteeren. DE RODE NEUS. Indien men gauw last heeft van een rode neus moet men het drinken van hete dranken vermijden, daar de fijne bloedvaten van de huid hierdoor geprikkeld en overbelast worden. Het gebruiken van alcoholische dranken werkt slecht, terwijl groenten en fruit in ruime mate genuttigd moeten worden. Het betten van de neus met benzoë-tinctuur helpt meermalen. Opgave van 26 Mei. OndertrouwdH. Rietveld en C. J. C. v. d. Linden; M. F. H. v. Coeverden en H. F. M. v. As. Getrouwd: J. W. v. d. Vossen met J. E. Paul; J. Kraaijenoord met A. C. Kuiper. Bevallen D. v. Zwietenv. Son d.; W. Boot Tromp d.; M. C. de Groot—Burgmeijer d.; E. Moorv. Gelderen d.; S. H. v. DijkNieuwen- huis z. Overleden: A. Ch. Donus 69 j., wed. J. G. Vogel. Opgave van 2 Juni. Ondertrouwd: A. G. Verbeek en A. M. Bomans. Getrouwd: C. C. Geertsema met Jkvr. E. E. v. d. Poll. Bevallen: C. C. LeuvenBlokker z.; Ch. J. ZeijlemakerZijlstra d. Overleden: W. F. Dammer 25 j., ongeh. (NADRUK VERBODEN( 32. Maar Kees en Piet zijn onderwijl Al lang en breed in Oosterzijl, Waar op zijn ladder, voor aan de straat, Jaap Spons, de glazenwasser staat. 100 ff 20 gr 10 12'/2 ft 12'/2 ff 15 t> 12'/2 ff 15 ft 12 ff 100 ft 100 ff 50 ff 75 100 ft iy2 ff 2 ft 5 ft 50 ft

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3