FRY kolenhandel JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER V™ r de Vrouw IS IJ N eemt eens proef met onze IIPPHTS Voorzorgen voor de winter TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws OVERVEEN w si 1 cms sftiitlirsiciet liEE^K Een bijna vergeten voedingsmiddel De invloed, die van de Moeder uitgaat OPMERKI BI 16 SEPT. 1937 No. 37 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT INBRAAK. In de avond van Maandag 13 September, tussen 7.30 en 10.30 uur, werd tijdens de af wezigheid van de bewoners ingebroken in een perceel aan de Crayenestersingel. De 'dader heeft zich toegang verschaft door het ver breken van een ruitje glas in lood, waardoor een serredeur kon worden geopend. In de benedenkamers bleek alles overhoop gehaald en doorzocht, tot schrik van de be woners, die omstreeks 10.30 uur thuis kwamen. Vermist wordt tafelzilver, gouden en zilveren sieraden en brillanten. Het geheel vertegen woordigt een grote waarde. De navolgende goederen zijn ontvreemd: Tafelzilver: 12 grote lepels; 12 kleine lepels; 12 grote vorken; 12 kleine vorken; 1 visschep; 1 soeplepel; 1 slalepel; 1 slavork; 2 sauslepels; 2 compote lepels; 1 brede rijstlepel; 1 gember- lepel; 1 gembervork; 2 kurken met zilveren doppen; 18 dessertlepels; 18 dessert vorken; 12 grote lepels; 12 grote vorken; 1 rijstlepel zilver; 1 slalepel zilver; 1 slavork zilver; 2 sauslepels zilver; 12 lange limonadelepeltjes; 12 thee lepeltjes; 12 theelepeltjes; 1 houten flessenbakje met opengewerkte zilveren rand; 1 heren horlogeketting van bruin en licht blond haar (gevlochten met een ornamentje van goud en gouden bevestigingshaak en oog; 2 ovaal open gewerkte zilveren bonbonmandjes; 2 gouden trouwringen, een heren- en een damesmaat; 1 gouden damesring met parel; 1 klein goud ringetje met turquoise steentjes; 1 lange dunnen gouden dameshorlogeketting; 1 gouden dameshorloge; een klein bijbeltje voorzien van een gouden slot en goud op snede; een ovaal mozaïek broche met gouden rand; een beige- ldeurige lederen handtas; een van goud ge vlochten halsketting; 2 gouden armbanden van hetzelfde model en ronde in elkaar gevlochten schakels; 1 wit gouden broche in de vorm van een l'urkse maan, bezet met diamanten van verschillende grootte; 1 glad gouden armband met gouden gesp, bezet met rode steentjes en pareltjes; een gouden armband, in het midden een zwarte steen en bewerkt ornament; een halsketting bestaande uit zilveren hangertjes met rode steentjes; een zilveren armband lintmodel, voorzien van verschillende figuren; een ge vlochten zilveren armband; een schuine zilveren armband; een schildpad haarspeld, waarvan het blad met goud is bewerkt; een gouden broche in de vorm van een klimopblad, in het midden een diamantje; drie tijgernagels, van boven met goud bewerkt en voorzien van een goud bandje aan onderkant. Van achteren voorzien van een speld om als broche gedragen te worden. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 7 September 1937. Mevr. E. de WilligenVuyk, Landzichtlaan 63. H. J. Boot, Vijfheerenstraat 30. J. F. A. Wagenaar, Oude Posthuisstraat 45. H. W. Blad, Borneostraat 66. Opgave van 13 September 1937. J. H. Oriese, César Francklaan 23. D. J. de Jong, Eerelmanstraat 6. J. Moerland, Eerelmanstraat 6. P. C. L. Schönau, Juliana- laan 13. W. Willemsen, Eerelmanstraat 4. EEN NIEUWE ZAAK. A.s. Zaterdagmiddag zal door de dames Mackor in liet perceel Binnenweg 52 een nieuwe zaak, de „Baby Box", geopend worden. Hiertoe door genoemde dames in de gelegen heid gesteld, zijn wij hierin eens een kijkje gaan nemen en trof ons de bijzonder fraaie inrichting ervan. De specialiteit zal zijn: baby-artikelen. Gehele baby-uitzetten zijn kant en klaar ver krijgbaar, doch ook, indien men deze zelf wil vervaardigen, een grote collectie wolsoorten. Bij aankoop hiervan krijgt men geheel kosteloos de nodige adviezen en instructies. Voorts namen wij nog een grote voorraad gewone handwerken, zoals tafelkleden, schor tjes, wollen jumpers, enz., in ogenschouw. Wij kunnen iedereen een bezoek aan deze zaak aanbevelen en wensen haar veel suc ces toe. RIJKSTELEFOON. Nieuwe aansluitingen. Telef.nr. Gidsvermelding. 17712 Butgautt, Mevr. E.; Voetkundige, Med. gedipl. Pedicure en Manicure (Spreekuur dagel. 122 uur en vol- gels afspraak), P. de Hooghstr. 32. 28175 Bal, B. H.; Heerenweg 109. 29539 Griese, J. H.; Makelaar in tabak, César Francklaan 23. 29578 Kater, J. D. de; Heemst. Dreef 129. 29557 Loon, H. A. van; Inspecteur voor Noord-Holland der Mij. Zürich, Oude Posthuisstraat 49. 27136 Riihl, A.; Leraar Boekhouden M.O.; Belastingconsulent, Lid Ned. Inst. v. Bel. Consulenten, Const. Huygensl. 21. 27139 Scholten, P.; Fred, van Eedenplein 26. 28982 Schönau-Röder, P. C. L.; Julianal. 13. 28139 Soest, A. Ph. v.; v. Slingelandtlaan 28. 29290 Vosse, Frans; Loodgieter Electricien, Achterweg 34, werkpl. Raadhuisstraat 24, b.g.g. tfnr. 28752. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 6 t/m 11 September genomen 477 douchebaden en 16 kuipbaden. Aan 48 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 74 volwassenen gebruik gemaakt. KOLENHANDEL ZIJL-WEG 314 TEL: 15 739 Alléén in September nog ZOMERPRIJZEN Afmeting 10/2o f 2 Afmeting 20/3o en 3%o f 2.20 Vanaf 15 SEPT. tot 14OCTOBER geopend van half 9 tot N.M. 8 UUR. Zaterdags tot 9 uur. Groote Houtstraat 99 van grote straffen af. Vast staat echter, dat vele grote mannen getuigd hebben, dat zij, hetgeen zij tot stand gebracht hebben of geworden zijn, voor een groot deel te danken hebben aan de goede leiding hunner moeder en de invloed, die deze op hen heeft weten uit te oefenen in hun jeugd. De economische nood bij onze Oosterburen heeft tengevolge, dat men weder de aan dacht gaat vestigen op voedingsmiddelen, die in vroegere tijden tot de meest genuttigde behoor den, maar om de een of andere reden in onbruik zijn geraakt. Daartoe behoort oim. de boekweit. Ook hier te lande is het verbruik daarvan stellig heel wat minder dan in vroeger tijden het geval was. Boekweiten-grutten worden nog een enkele maal, maar betrekkelijk weinig, in soep gebruikt en, wellicht ten plattelande nog, tot pap ver werkt en genuttigd. Maar het zal voor het overige bij ons wel net zo wezen als in Duits land, n.l. dat het verbouwen van boekweit sterk achteruitgelopen is, sedert tientallen jaren reeds. Boekweit (Polygonum fagopyrum) is zeer voed zaam. De naam Fagopyrum dankt het gewas aan het feit, dat zijn bruine, driekantige vruchten gelijkenis^ertonen met die van de beuk, de zo genaamde beukennootjes. Eerst in de 15e eeuw is de boekweit in Europa gekomen, uit Azië. De horden van Turken en Tartaren, die destijds in midden-Europa invallen deden, brachten de vrucht mede en verbouwden die, waaraan de Franse benaming van „Blé Sar- rasin" te danken is. De Duitse volksbenaming is ook wel: Heidenkorn. Er zijn verschillende soor ten, in Duitsland uiteenlopend aangeduid, al naar de streken, waar het gewas geteeld wordt. Vroeger diende het meel, ook bij ons, veel om er pannekoeken en poffertjes van te bakken. Maar vooral werden, en worden, de grutten nog ge bruikt in melkpap. Hier te lande is het minder gebruikelijk geweest om deze grutten ook in koolgerechten te verwerken, zoals in Duitsland nog wel geschiedt. In Rusland eet men nog zeer veel boekweit, voornamelijk in de vorm van kleine koeken, die men in Duitsland kent als Posener Griitzen en die de Rus als een lekkernij beschouwt. Van boek- weitengrutten wordt met wat water een dikke brei gekookt, die men koud laat worden. Deze brei wordt vermengd met een paar fijngehakte uien; men voegt er wat tarwemeel, een ei, zout en peper aan toe en kneedt alles te zamen tot een stevig deeg, dat uitgerold wordt en waaruit men kleine koeken steekt, die in boter of vet gebakken worden. Het is te proberen, of door het volgen van dit recept ook bij ons de verloren populariteit van de boekweit te herwinnen is. RFCFPTEM A ARD APPELKOEKJES. 400 gram gekookte aardappelen, 3 eieren, geraspte citroenschil, 80 gram boter, 75 gram suiker, boter om te bakken. We beginnen met de aardappelen tot purée fijn te maken en roeren de boter en de suiker tot room, voegen één voor één de dooiers erbij (de volgende niet voordat de eerste geheel en al met boter en suiker is vermengd) en daarna worden de geraspte citroenschil en de fijne aard appelen erbij gevoegd en tenslotte het zeer stijf geklopte eiwit, zodat we een mooi luchtig aard appeldeeg hebben gekregen, waarvan we kleine koekjes vormen, die aan beide zijden in boter in de koekepan lichtbruin worden gebakken. -We plaatsen de koekjes na het bakken op een verwarmde schotel en dienen ze bestrooid met poedersuiker op, desgewenst met jam bestrijken. CORNEDBEAF MET TOMATENSAUS. Een stukje corned-beaf of wel de inhoud van een klein blikje wordt aan nette vierkante stukjes gesneden, waarna wij tomatensaus maken van L. water, waarin 3 maggiblokjes zijn opgelost, 1 klein busje tomatenpuree, 75 gram bloem, 75 gram boter of delfrite, 1 ui, 1 laurierblad, 1 kruidnagel, I worteltje, een paar takken selderij. Het water laten wij gedurende een half uurtje met de ui, wortel, selderij en kruiden trekken, daarna smelten wij de boter, vermengen er roerende de bloem mede, daarna de tomaten puree en tenslotte het gezeefde vocht, waarin (Nadruk verboden) De vacantieweken behoren reeds weder tot het verleden en het dagelijkse leven met al zijn grote en kleine zorgen ligt weer voor ons. De huisvrouw is weer midden in haar bedrijf en alles loopt weer normaal. Naar mate de herfst meer nadert, zal de vraag zich voordoen: „Ben ik voldoende toegerust voor de komende winter maanden? De tijd is lang voorbij, dat grote voorraden opgedaan werden, doch nagenoeg geen enkele huisvrouw zal er vrede mee hebben als de planken van kelder of provisiekast geheel leeg zijn. In een vorig artikel wezen wij er reeds op, dat het inmaken, waarvoor de heerlijke zomer grotendeels opgeofferd wordt, eigenlijk geen zin meer heeft, omdat de conservenfabrieken ons van alles voorzien, wat we nodig hebben. Het minst voelt men de aanschaffing, indien men iedere week wat meer van den kruidenier bestelt, Indien men een ruime kelder heeft, is het aan te bevelen meerdere kisten te plaatsen, die wel lang, doch niet te hoog zijn, omdat de aard appelen in dit laatste geval in te veel lagen op elkander komen te liggen en spoedig uitlopen. Een hoek in de kelder kan gebruikt worden voor het bewaren van wortelen, knollen, bieten, kool, enz. De drie eerste wortelgewassen worden op een laag zand gelegd en hiermede goed afgedekt, terwijl de kool gedeeltelijk in het zand komt; met de stronk naar beneden. Wekelijks moeten de kolen nagezien worden om eventuele lelijke bladeren te verwijderen. Een oude man, die het in zijn leven, zoals wij dit noemen, ver gebracht heeft, schreef eens over de grote invloed, die het ouderlijk huis en bovenal zijn moeder op hem hadden uitge oefend. „Mijn moeder," zo schreef de grijsaard, iSfeës- - de kruiden getrokken hebben en de maggi blokjes zijn opgelost. Het gesneden vlees wordt erbij gevoegd en alles tezamen blijft op een lage pit nog ongeveer 57 minuten doorkoken. Heel smakelijk is hierbij droge rijst, waar voor we hoogstens tweemaal zoveel water als rijst aan de kook brengen. De laatste wordt op een zeef gedaan en zolang gewassen, totdat het water volkomen helder is, daarna uit laten lekken en droog bij het kokende water voegen met wat zout. Met gesloten deksel laten koken totdat het water in de rijst is opgenomen, daarna verder op een asbestplaatje (met zeer lage pit) gaar laten worden. Kooktijd 20 minuten. DE PRACTISCHE HUISVROUW MOET WETEN, DAT vlekken op verglaasde tegels verdwij nen, indien men er met het snijvlak van een citroen over wrijft en het sap een half uur laat intrekken; daarna met een doek nawrijven. Het regelmatige onderhoud geschiedt met een werk- doekje en zeepsop en daarna afnemen met spons en zeem; mien glazen stoppen gemakkelijk van flessen kan verwijderen, indien men ze even met het bovendeel in warm water houdt. 37. Maar de zware port'monnaie Hindert Jim bij 't rennen; Dat hij het verliezen zal, Valt niet te ontkennen, üp dat ogenblik komt hij Aan een zonnescherm voorbij Gauw een sprong genomen Om er op te komen! 38. Dat dit Krijn niet erg bevalt, Kun je wel bevroeden! „Kom terug, o apekop!" Brult hij paars van woede. Foei, daar pakt de onverlaat Een stuk hout op van de straat! Ziedend als een oven Keilt hij het naar boven I „heeft nooit heftig of boos tegen mij gesproken. Zij waj niet bijzonder rijk aan woorden en wanneer zij iets verbood of mij iets opdroeg, begon zij steeds met „m'n li^ve jongen". Op een goede dag deed ilf :ets, dat heel ver keerd was en werd door mji moeder betrapt, die mij enw*i„ --- keek en tenslotte niet anders dan heel langzaam zeide: „Maar jongen". Geen woord meer! Het was voor mij de grootste strafpredicatie, die ik mij denken kon en tot nu toe gehad heb en tevens miste ik in deze twee woorden de bij voeging, die ze steeds gebruikte. Hoe vaak heb ik in mijn verder leven deze woorden mijner moeder „maar jongen" her innerd en hoe vaak hebben ze mij tevens terug gehouden, indien ik iets ten uitvoer wilde brengen, wat niet goed was. Thans, nu ik oud ben, vinden ze hun na klank nog in m'n hart en menigmaal heb ik mij afgevraagd of een stortvloed van verwijten en een strenge straf wel een grotere indruk hadden kunnen maken. Immers deze zouden na korte tijd ongetwijfeld vervaagd zijn, doch het ernstige, bijna angstige gelaat mijner moeder en de beide woorden, die zij zeide, zijn van ongeloofelijk grote invloed op mijn verdere leven geweest." Na het lezen van bovenstaande regelen kwam onwillekeurig de gedachte bij mij op, of niet vele moeders het voor zichzelf bederven, indien zij haar kinderen onophoudelijk ver bieden, dreigen of straffen. Deze raken hieraan tenslotte gewoon en gehoorzamen zelfs in het geheel niet meer, worden brutaal en onhebbelijk. Hoe goed zou het daarentegen zijn, indien vele jonge moeders het voorbeeld volgden, door den grijsaard genoemd. Hoe groot de invloed van de moeder op haar kinderen is, op hun karakter, hun ganse leven, dat hangt niet van vele woorden en ook niet 39. Vlak daarboven, in zijn bed, Sluimert buurman Bakker; Maar in 't midden van zijn droom Schrikt hij plots'ling wakker! Wat voor krabb'len aan de muur Wekt hem in dit vroege uur? Buurman spitst zijn oren Om het goed te horen! dan strikt nodig is en gebruik maakt van ge legenheden, dat in verschillende zaken goedkope aanbiedingen worden gedaan van conserven. Een eerste vereiste is echter, dat men van goede firma's en bekende fabrikanten koopt, opdat men geen overjarige producten krijgt. Champignons kan men wellicht zelf drogen, zuiks geeft niet veel werk, ze worden afge borsteld en aan draden geregen, daarna op een warme plaats, doch niet in de zon, gedroogd. Appels en peren zullen in de natte natijd on getwijfeld duur worden, het is dus wel zaak om een bepaalde hoeveelheid hiervan op te doen, mits men de winterharde sóórten koopt. Het be waren geschiedt liefst op een niet te warme plaats en regelmatig controleren is nodig. Verschillende groene kruiden voor soep, enz. BEDRUKT ZIJDEN MIDDAGJAFON, Succespatroon 1987. Prijs 0.30 en 0.05 voor admi. en ver zendkosten. Aangezien dit model zich zeer goed leent voor gezettere dames, is het voor I deze aan te bevelen een donker fond te kiezen met kleine bloemen of andere mo- tiven. Donkerblauw en zwart komen zeer zeker in aanmerking en door de verschil lende motieven in wit of bonte kleuren wordt het geheel toch geenszins somber vopr de a.s. zomer. De V-vormige halsuitsnijding is het meest geschikt om een voordeelig geheel GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. 40. Kreunend rijst hij overend, Want hij is wat jichtig; Sluipt behoedzaam naar het raam, Luistert heel voorzichtig Met een ruk schuift hij het dan Naar omhoog zover hij kan, Nors en ontevreden Gluurt hij naar beneden worden aan bosjes bijeengebonden en gedroogd, in de eerste plaats, selderij, peterselie, kervel e. d. Men kan ze het best in glazen potjes be waren, zodat men onmiddellijk de inhoud over zien kan. Erwten en bonen worden in katoenen zakjes opgehangen aan een haak, die in een plank is geslagen. Winteraardappelen bewaart men op een vorstvrije plaats, liefst in een silo, doch aange zien de aanschaffingskosten voor velen te hoog zijn, gebruikt men kisten, die op enige stenen geplaatst worden en waarbij men in de bodem op verschillende plekken gaatjes laat boren om de lucht ook van onderen af te doen toetreden. te geven voor de groote maten, terwijl de ruimte aan de schouders verdeeld is over enkele uitnaadjes. Als garneering hals een clips of bloem. De mouwen, die bij dit patroon gegeven worden, zijn lang en kunnen naar verkiezing lags de aangege ven lijn afgeknipt en korter gemaakt worden, c De ruimte aan de taille wordt gelijkma tig verdeeld en rok op lijfje gestikt. Men kan een ceintuur op deze japon dragen, doch beter is het om deze te laten verval len, aangezien hij te veel verkort. Patronen in de maten 464850 en 52. DE HEEMSTEED Een werkloze ze de werkverschaff geboden", die ter komende ploeg w ergernis. Het is stagneren, den h zender noemt dit en wijst er op, dat ondragelijker woi voort te zetten, hij, „als zo'n wei leunen. In werkve: steun en 1.50 toe goed gevulde ma; hem verlangt." Er in werkverschaffi onrechtvaardig da Laten de klag werklozen ijverer voeren van openb daarmee slechts z Voetbal De grote st Na een lange strijden zal de maken in de 2e k club Velox. Een nekkige poginge hoogste afdeling wel weer een blauw-zwarten v Utrecht te waclv beter moeten s H.B.S. Toen wei- lijk gespeeld, c middenlinie en v plek in de ploej rust gevoetbald in plaats van de daardoor snelheii trachtten den m; slist uitgesloten men a.s. Zondag ting van zijn taal de blauw-zwartei sterk, ja zelfs nv klasse, waaruit verdwijnen. Dus er het uiterste v temeer daar toe staan, te trachtei verloren terrein Het elftal dat stap in die richt v. T Slot, Hoogendoorn, v. R. De blauw-zw; op eigen veld 1 maar tevens p: aankijken waan teel nog niet be Uil Voor de jub gram Zondag r Wilskracht II e de Amsterdam) juniores opende het waar is da dan hebben oi beurt gemaakt, A. H.B.C.G H.B.C. 0—2; C Zonda: Zondag gaa een goede in: herinnert aan Santpoort de puntje kunnen Santpoort aan te zetten H.B.C Of H.B.C. Wij geloven

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 4