ooi* de Vrouw IETS NIEUWS! JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER handel FUNKE's Roggebrood-Fabriek Vischhal rlei TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws Volwassen kinderen zijn zo zelden thuis Funke's gestoomd ROGGEBROOD HEIiHfK Afwisseling in het programma der Huisvrouw NIC. GROENLAND WEKKERS Practische wenken voor de huisvrouw RECEPT nste kwaliteit en Riviervisch PALING LEFOON 12730 van het Raad- volgt: II. I. 4.B.C.V.V.F.; lur: D. B.S.M.- tslagen van de est II gespeelde H.L.Spartaan i 42; Onze t niet opkomen dstrijd door de tweede klasse otiewedstrijden met H.D.Z. I, i, Brandenburg nderen hebben Het is n.l. een in de le klas. ook 2de klas ste klasser. De 5 8—3 1.66 4 5—2 1.33* 3 4—5 1.00 3 2—9 0.00 m, Heiligeweg, lortfondsenbad, m, Oost. Zwb., lortfondsenbad, EN MAAG. at er zo'n iiHTiS /are dit zó, dan anen meer aan- rkt op het hart en omgekeerd, an hart, omdat nderen hebben niet in orde is. over een dezer hij beide aan Je organen zijn ;n bij elkander, erk in elkander werken om het k zo met maag wezen zijn. Bij et grootste be- ïe porties tege- n de uitgezette tevens nadelig dervinden men- verladen, voort- i een te grote aefend. aan een slechte velerlei en ver- e harttoestand, id, gasvorming, id in de hart streek, die uit- e e.d. men zich steeds het vaststellen ld dieet en leef- maag- en hart- i, die een rustig laarentegen, die I meer aanleg waar veel bier nschen een uit- 1 hiervan aller- ke landen, waar maat meer ge- maag- en hart- n. waar het eten als eerste eis blijven en hart rschaffen. )T. ngewoon sterke ining doen zich zich uiten in de sterretjes en zoveel mogelijk de zon noch in nogelijk begeeft erken hoe rustig herder kan men adje geven van boorwater. 23 SEPTEMBER 1937 No. 38 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT V/ X ERNSTIG ONGEVAL OP DE HEERENWEG. Auto rijdt op groep kinderen in. J.l. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft op de Heerenweg een ernstig ver keersongeval plaats gehad. Een auto, bestuurd door Mevr. R. de V. uit Vlaardingen, reed in de richting Haarlem. Naast de bestuurster zat de heer A. van M., die haar leerde chaufferen. Bij de Van Merlenlaan wilde Mevr. de V. een auto, die vóór haar reed, links passeren, toen zij bemerkte, dat een tegenligger met snelle vaart naderde. Zij zwenkte daarop naar rechts, doch op hetzelfde moment kwam een auto de Van Merlenlaan uitrijden. Hierdoor in de war gebracht verloor zij de macht over haar stuur, en voordat de heer Van M. had kunnen ingrijpen reed de auto het trottoir op, waar juist een groep kinderen uit het Doops gezind Kindertehuis te Haarlem liep. De gevolgen waren ontzettend. Een aantal kinderen werden tegen de grond gesmakt en bekwam ernstige verwondingen. Gillend van angst vluchtten de overigen in alle richtingen en wisten niet waar zich te bergen. Ogenblikkelijk schoten omwonenden en voorbijgangers te hulp. De eerste zorg gold natuurlijk de gewonden. Het bleek, dat twee kinderen een been hadden gebroken, een ander slachtoffer had een ernstige schouderfractuur. De leidster van het groepje, Mej. M. J. Bannink, en enkele andere kinderen liepen lichte schaaf wonden op. De ernstig" gewonden werden na het verlenen van de eerste hulp naar het Diaconessenhuis te Haarlem gebracht. Bij het politie-onderzoek bleek, dat de hand rem van de auto onbereikbaar was voor den heer Van M., zodat deze'de wagen niet tijdig tot stilstand had kunnen brengen. Tegen de bestuurster en den leermeester werd proces verbaal opgemaakt en de auto werd in beslag genomen. Afgezien nog van het feit dat blijkens de plaatsing van de handrem de auto niet geschikt was om er mee te leren chaufferen, blijkt uit dit ongeval weer opnieuw hoe onverantwoorde lijk het is om op een drukke verkeersweg te leren autorijden! EEN NUTTIGE RECLAME. Eén van de nuttigste reclames, die tevens het algemeen nut beogen, is voor den horloge- en klokkenwinkelier een goed lopende buitenklok. Iedere voorbijganger heeft voor zo'n klok een stille waardering en onwillekeurig zal hij vroeger of later die waardering doen blijken door een bezoek aan den betreffenden winkelier. Aanleiding tot deze ontboezeming gaf ons de bekende klok in de Schouwtjeslaan aan het perceel waarin sedert enige jaren de Tijdmeter" is gevestigd. Wij maakten er reeds lang ge woonte van ons bij het passeren met een vluch tige blik te vergewissen of de aangegeven tijd met die van ons eigen horloge overeenkwam. Toch was er een bezwaar. De klok was welis waar artistiek, doch men moest vrij dicht ge naderd zijn om er de tijd van te kunnen aflezen. Dat heeft de eigenaar waarschijnlijk ook in gezien, want een dezer dagen bemerkten wij, dat de klok is vervangen door een grotere, die veel duidelijker dan haar voorgangster tot ons spreekt: „voortmaken alstublieft" of: ,,'t kan wel wat kalmer aan". Het is een nuttige reclame, waarvan wij bovendien nog wat mogen eisen ook: dat zij ons steeds de ware tijd aangeeft. Maar als daar voor op dezelfde wijze als tot dusver wordt gezorgd, hebben wij geen reden tot klagen! EXAMENS. Mode-academie „Erkama". Op het te Haarlem gehouden examen der Mode Academie „Erkama" gevestigd te Haarlem, Groote Houtstraat 3rood en te Amsterdam, P. C. Hooftstraat 45, slaagden de volgende candidaten: Voor Coupeuse Tailleuse: S. de Haan, Velsen; T. te Marvelde, Heemstede; C. Nijssen, Sant poort; H. Vissers, Haarlem. Voor Coupeuse: Mevr. Jonkers, Heemstede; T. Hoenderdos, Haarlem; L. Rieu, Haarlem; T. Heidsma, Amsterdam; A. Posthuma, Amster dam; R. Zeegers, Amsterdam; N. Raamsveld, Hillegom. MAATSCH. „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN AFDELING HAARLEM. Winterseizoen 1937'38. De afdeling Haarlem van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft voor het a.s. winterseizoen het volgende programma vast gesteld 25 October: Geluidsfilm „Een lied van de aarde", benevens „Nederland aan de Arbeid". Muziek en zang. Geleid door Eduard Pelster. 22 November: „De Nederlandse Literatuur in Vogelvlucht", door Paul Huf, toneelspeler en voordrachtskunstenaar. 24 Januari: „Van Negerleed en Negerlied'' met lichtbeelden, door Casper Höweler. 21 Februari: „Kleine Roofdieren in Eigen Hof", filmvertoning door J. Luberti. RIJKSTELEFOON. Nieuwe aansluitingen. Telef.nr. Gidsvermelding. 28358 Beekman, E.; Joh. Wagenaarlaan 2. 29484 Kolthoff, H. D.; Adr. Pauwlaan 11. 28213 Krieger, Zr. C.; Gepl. Zieken- en Kraamverpleegster, Kerklaan 129. 28119 Pointl, Christiaan; Cineast en Kunst schilder, Dr. P. Cuiperslaan 21. 28285 Zwang J. A.; Richard Holplein 3. yy inwerken in hun gedachtengang is noodzakelijk Iedere ouder komt vroeger of later tot de wetenschap, dat liet ouderlijk huis hun kinderen niet meer in die mate trekt als voorheen. De kinderen krijgen hun eigen belangen en hun eigen vriendenkring en met een gevoel van wee moed constateren zij, dat de opgroeiende en vol wassen kinderen hun vrije tijd liefst elders door brengen. Sommige ouders zijn de mening toegedaan, dat zij, die toch altijd zo nauw met hun kinderen verbonden zijn geweest, en zij zich van hun jeugd af zooveel opofferingen hebben getroost, zulks toch niet verdiend hebben! Het gevolg is, dat de moeder of soms ook de vader het de oudere kinderen gaat verwijten dat zij zo weinig thuis zijn. Hieruit vloeit echter voort, aat de jonge mensen nog meer van hun ouderlijk huis gaan vervreemden, hoe waar alles ook moge zijn, hetgeen vader of moeder over hun vele afwezigheid zeggen. Zij verontschuldi gen dii laatste door te wijzen op het grote ver schil in opvatting omtrent verschillende gezichts punten tussen beide generaties en door het feit, dat de ouders hun inzichten niet willen begrij pen noch billijken. In vele gevailen kan men inderdaad zéggen, dat de jeugd gelijk heeft, want wij allen hebben wel eens ouders ontmoet, die hun principes niet prijs willen geven en niet vatbaar zijn voor de overtuiging van anderen, zeker niet van jongeren. Jonge mensen, die nog aan de ingang van het leven staan, bezien alles met geheel andere ogen dan ouderen. Zij zoeken geluk, willen iets be leven en de vervulling hiervan menen zij niet in eigen, doch in andere omgeving te zullen vinden. Wij mogen van hen, die nog vol idealen tegen over het leven staan, niet verwachten, dat zij bezadigd zijn en in alles belangstellen, wat ouderen interesseert. De volwassen kinderen zijn overdag groten deels bezet door hun- beroep of voortgezette studie, zodat de enkele vrije avonduren, waarvan sommige nog besteed worden aan het volgen van cursussen e.d., toch zeker wel naar eigen goeddunken doorgebracht mogen worden. De ouders hebben hierdoor volop gelegenheid zich in hun eigen belangen te verdiepen en het kan dan ook niet zo'n offer zijn, indien zij zich in de weinige vrije uren, die de groter wordende kinderen thuis zijn, inwerken in de problemen die hèn interesseren. „Geen tijd", mag nooit een excuus zijn, want Als koek zoo heerlijk! (ook gesneden) Vraagt het nog heden aan Uw bakker Spaarnwouderstraat 39 - HAARLEM door dit mode-geworden gezegde, maken velen zich maar al te gemakkelijk van allerlei dingen af. De gehele verhouding kan door een weinig toeschietelijkheid van de zijde der ouders in vele gevallen in goede banen geleid worden, zodat de oudere jongens en meisjes zeer zeker gaarne hun vrijen tijd gedeeltelijk thuis doorbrengen, zij 'net een avond in de week of een Zondagavond. De ouders hunnerzijds zullen ook een aandeel moeten nemen in de gesprekken over sport en andere dingen, wanneer de kinderen hieraan enthousiast deelnemen. Zij zullen zich eveneens op de hoogte moeten houden van hun literatuur en alles wat hun belangstelling trekt, niet het minst zullen zij hun vrienden moeten leren ken nen en ook deze met een joviaal gebaar bij zich aan huis ontvangen. De jonge mensen zullen het ongetwijfeld op prijs stellen om met hun ouders en hun vrienden een boek te bespreken en zodoende kan vaak een vruchtbare uitwisseling yan gedachten plaats vinden. De jongeren leren ongetwijfeld van de oude ren, doch menigmaal blijkt het, dat men zijn voordeel kan doen met de gezonde, frisse op vattingen der jeugd. Hoe gezellig kunnen de winteravonden op deze wijze worden doorgebracht en hoeveel nader komen beide generaties op deze wijze tot elkan der, dan wanneer steeds geklaagd wordt over de uithuizigheid der jeugd, waaronder de stem ming in huis in hoge mate lijdt. Wij allen ver geten maar al te vaak onze éigen jeugd en hoe zeer wij ons ook aangetrokken gevoelden om onze avonden bij anderen door te brengen, Ieder mens, hetzij oud of jong, haakt naar afwisseling en vrijheid. De gezelligheid, die de ouders aan hun kinde ren en vrienden in eigen huis geven, behoeft geenszins grote uitgaven met zich te brengen, zodat ook dit bezwaar opgeheven wordt. De tijden leren een ieder met bescheiden middelen rond te komen en het veel versoberde leven kan niet anders dan een gunstige invloed op het in dividu uitoefenen, omdat het zijn eisen leert beperken. Trouwens er is nog een ander voordeel aan verbonden, indien de ouders zich in het leven der Vanaf 15 SEPT. tot I40CT0BER geopend van half 9 tot N.M. 8 UUR. Zaterdags tot 9 uur. Groote Houtstraat 99 jeugd inwerken, n.l. dat hun al te overdreven be schouwingen en opvattingen door het onderling bespreken der dingen veel meer gematigd worden. Ouders, die niet steeds klagen over de uit huizigheid der jeugd, doch hen een tehuis geven, waar zij voelen begrepen en vrij gelaten te worden, zullen veel nader tot hun kinderen staan en zullen zich mèt hen jong blijven gevoelen! Het dagelijks programma moet afgewerkt worden, natuurlijk, en zn1.1-Gom vat een aaneen schakeling van grote en" kléine plichten en werkjes, die veelal nagenoeg automatisch uit gevoerd worden door de huisvrouw. Oppassen is de boodschap, want deze zo prachtig func tionerende machine, n.l. ons lichaam kan hier door bedreigd worden. Gewoonte en sleur kapselen ons in en houden ons in hun ban. Zeker, het is uitstekend om de dagtaak te ratio naliseren, onze eigen „lopende band" te zijn, doch onze geest en onze belangstelling voor hetgeen rondom gebeurt, mogen hiervan niet de dupe worden. Het is wel eens nodig om bewust een kleine afwisseling in het dagelijkse programma te bréngen. Wanneer wij bepaalde plichten hebben uit te voeren, dan dwingt niemand ons dit steeds in éénzelfde volgorde te doen. Waarom b.v. 's morgens niet een half uur vroeger opgestaan om dan 's middags tijd over te hebben om te gaan lezen, rusten, handwerken of de kinderen uit school te halen en wat met hen om te gaan? De koffietafel kan 's Zondags gerust vervallen en inplaats hiervan wordt een schaal met be legde boterhammen klaar gezet, waarvan ieder zichzelf bediendt. Het is inderdaad geen luiheid, wanneer de huisvrouw het er eens wat gemakkelijk van neemt, doch afwisseling in de dagelijkse sleur is nodig. Ieder bepale voor zich wat zij in verband met haar gezin voor kleine afwisselingen kan aanbrengen. Wetten mogen niet tot starheid leiden en uitzonderingen mogen de regel be vestigen. Huisvrouwen hebben kleine veranderingen nodig, daar zij moeten voorkomen, dat haar werk mechanisch uitgevoerd wordt, hetgeen ïiiet wegneemt, dat alles geordend moet blijven en niet mag ontaarden in anarchistisch gedoe. We zullen echter voor ogen moeten houden, dat afwisseling lichaam en geest soepel en jeugdig houden, doch dat sleur ons oud maakt, vóór onze tijd! Gedipl. Horlogemaker Binnenweg 10- Telefoon 28429 t.o. de Twentsche Bank Opwarmen en v/armheuden „Is het dan werkelijk niet nodig, op tijd te zijn? De jus kookt in, de soep zet aan de pan en de groenten zien er onsmakelijk uit." Zorgelijk kijkt de vrouw des huizes in haar potjes en pannetjes. Ze heeft zich zoveel moeite gegeven voor alle voorbereidingen en het koken; alles is steeds op tijd klaar en het wachten is nog op den heer des huizes, die wellicht op kantoor is opgehouden, een tram gemist of een kennis ontmoet heeft. Mannen begrijpen dikwijls niet, hoeveel moeite zij door het laten wachten veroorzaken en laten wij er terstond op laten volgen, dat het inderdaad niet altijd hun schuld is. Toch is menige onenigheid hiervan het gevolg; de vrouw is prikkelbaar, omdat zij niet weet, hoe zij het kostelijke eten toch smakelijk kan op dienen als het zolang moet sudderen. De man is moe en eveneens prikkelbaar na een lange werkdag, waarbij alles niet altijd even vlot verloopt. Is hier dan geen hulp te verschaffen? Zeker, van de kinderen kan de moeder eisen, dat zij stipt op tijd thuis zijn, vooral als zij nog op school gaan, doch laten wij vaststellen, dat men deze eis niet altijd aan den man kan stellen. Hij moet thuis komende een smakelijk maal vinden, geen waterige aardappels, lauwe groen ten en half gestolde jus. Vele spijzen zijn zelfs veel smakelijker, wan neer ze nogmaals opgewarmd worden, b.v. erwtensoep en stamppotten, ook koolsoorten, behalve bloemkool. Deze legt men b.v. in een draadzeef, die men boven een pan met kokend water hangt, waardoor hij niet minder smakelijk wordt dan verse kool. Aardappelen warm houden, zonder dat ze waterig of hard worden vereist bijzondere zorg. Men giet ze af, laat ze stomen, zo dat zich geen waterdruppels meer vormen, doet de deksel op de pan en omwikkelt deze met meerdere lagen courantenpapier. Vlees moet steeds op een kleine pit ver warmd worden en zulks geldt alleen b.v. voor runderlapjes, gehakt e.d. Rosbeef is na opwar ming minder smakelijk, men kan dit een vol gende dag beter koud opdienen. Moet men eten langere tijd bewaren, dan brengt men een pan met water aan de kook, plaatst hierop een diep bord op kom, waarin groente en aardappelen, vlees en jus gedaan worden, afdekken en het water langzaam aan de kook houden. SCHOONMAKEN VAN LEREN KLEDING. Van tijd tot tijd wordt ons de vraag gedaan, op welke wijze men leren stoelen, kussens e.d. kan reinigen, wanneer de oppervlakte kleverig en ruw is geworden. Jammer genoeg begint men dergelijke artikelen veelal nret verkeerde preparaten te reinigen, waardoor het fijne bovenlaagje op den duur min of meer ruw wordt en alles eraan blijft plakken. Het beste is, om van de aanvang af, los geklopt eiwit te gebruiken, nimmer echter water met ammoniak, benzine e.d. Het eiwit wordt met een zachte doek ingewreven en met een soepele, droge zeemleren lap nagewreven of met een warm gemaakt zijden doekje. JAPON VOOR SLANKE FIGUREN. Succespatroon 1997. Prijs 0.30 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Het lijfje van deze japon heeft weinig pretentie, ho L is sleciïis zeer eenvoudig van snit en de eenige garneering bestaat uit knoopjes van een soort gelijk materiaal, doch in afstekende tint, waarvan ook de ceintuur is gemaakt. Licht grijs zijden crê pe met licht rood geeft een mooie combi natie, evenals b.v. zwarte zijde met jad (groen) kleurige afwerking of bruin me. groen. Aan hals en mouwen vindt men eer soortgelijke lijn, n.l. afgerond en spits toe loopend. Rok bestaat uit 8 smalle banen, die zicht naar den onderkant verbreeden. Patronen in de maten 384042. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. JAM SANDWICH 125 gram boter (margarine), 2 eieren, een scheutje melk, 125 gram lichte basterdsuiker, 400 gram zelfrijzend bakmeel, jam. We beginnen met twee ronde of vierkante, z.g. sandwich-vormen met boter in te vetten en beginnen daarna het beslag te maken, door boter en suiker tot room te roerên in een ver warmde pan. De beide eieren worden geklopt, en afwisselend komt nu bij de crème een lepel bloem en een lepel ei, totdat alles verwerkt is, daarna blijft men nog 35 minuten flink door kloppen, waarna het mengsel over de beide vormen verdeeld en 15 minuten in een voor- gewarmde oven gebakken wordt. Af laten koelen op een cakerooster en daarna een der helften dik bestrijken met jam (of compote) en met de andere helft afdekken. Bestrooien met poedersuiker. WENKEN. Indien men satijnen lint even door spiritus haalt, zal het gestrikt zijnde, niet telkenmale losgaan. Men kan taille-banden voor rokken stijver maken indien mén over de onderkant stevig wrijft met een stuk huishoudzeep en daarna aan de andere kant opstrijkt met een werkelijk heet ijzer. Eucalip'tus-olie is een van de beste middelen om machine-olievlekken van fijne weefsels te doen verwijderen. (Nadruk verboden) Maar op 't zelfde ogenbhk Gaat de man aan 't gillen, Blèrt en schreeuwt en gaat te keer Of ze 'm levend villen! Een stuk hout vloog met een klap Tn zijn toet, en da's geen 'grap! Vuurwerk draait in bogen vVent'lend voor zijn ogen! 42. En als hij daarop zijn hoofd Gauw terug wil halen, Stoot hij 't nog eens tegen 't raam! Ach, hij raakt aan 't malen! Zodat hij er niets van ziet, Dat een aap naar binnen schiet; Heus, het is geen praatje, Kijk maar op het plaatje! In de kamer staat een kast, Dat treft Jim bijzonder! Ijlings schiet hij er op af, Kruipt met spoed er onder; Buurman neemt subiet een duik, Hij ligt bijna op zijn buik; Man, wees toch verstandig! Apen zijn te handig! Au, o wee, daar heb je 't al! Hoor den man eens koeren! Heel zijn hoofd zit vastgeklemd, Hij kan 't niet verroeren. Kijk, hij rukt, hij kromt zijn rug! Maar zijn hoofd wil niet terug! 't Is voor hem een soffie, Maar voor Jim een boffie!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3