MARTIN KENNISGEVING. |5'B^Oet Goede ïv ij li behoeft DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT JOH. L.v.DUIN DE TIJDMETER 00STERH00RN Telefoon 1 5 675 L. DENiJS-KLIPP m. DANS ACADEMIE Uit het land van de film Schijn en wezen Een Uitstapje in de wereld van de schijn Vrijdag I Oct. a.s. HEROPENING van DAMESKAPSALON ANNIE KROON Voorheen Wagenweg 94 - Thans WAGENWEG 17 Onze inrichting is uitgebreid met een moderne ingerichte schoonheidssalon. Al ons werk wordt vakkundig uitgevoerd. U beleefd tot een bezoek uitnodigend. Hoogachtend, ANNIE KROON Opleiding acte L.O. en practijkexamens. H.P.J.v. DAALEN DE ERVEN LOOSJES VARIA AC ADEMIK Uit den Boschstraat 13 HAARLEM - (Z) 1200 wekkers en wekkerklokjes -■a /65r Boek- en Kantoorboekhandel D. v. MOURIK DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 °9t>t '"'"l 'oaog"""" 29 7"9 Haarlem Amsterdam Hilversum Bussum De meeste filmsterren hebben een dubbele persoonlijkheid. Meestal hebben hun bewonde raars een geheel andere indruk van hun film helden en -heldinnen dan de naaste vrienden en medespelenden en uit de aard van de zaak kun nen zij, die de filmsterren in Hollywood persoon lijk meemaken, beter omtrent hun karakter en persoonlijkheid een oordeel vellen dan de z.g. kenners van Hollywood's prominenten in verre landen zulks vermogen Over de gehele wereld staat Fred Astaire bij voorbeeld bekend als een zorgeloze kerel, die zijn leven doorbrengt in dancings en bij den kleermaker. Fred Astaire is het frivole type bij uitnemendheid, wordt dan algemeen beweerd, en dat, terwijl zijn vrienden en partners in zijn films Fred kennen als de eenvoud zelve, als iemand, die het liefst cowboy-kleren draagt en dol is op paarden. De echte Astaire is een minu tieus werker, iemand, die een ware kameraad kan zijn, en die er altijd op uit is om Jan en alleman te helpen. Ginger Rogers is voor het publiek 't type van de echte „American girl", van een meisje, ge boren en getogen in United States. Een mon daine vrouw, die een sfeer van vrolijkheid en uit bundigheid om zich heen weet te scheppen, een vrouw met een altijd zonnige lach. Het personeel van de RKO Radio Studios kent slechts een kalme en serieuze jonge vrouw, die tijdens de rustpozen meestal in sportcostuum is gekleed, en die in haar hart een hekel heeft aan avond jurken. Zelfs houdt Ginger er niet van, wanneer zij eenmaal uit de studio's weg is en haar dag taak is beëindigd, om zich bijzonder op te maken. De jeugdige Gene Raymond staat bij het niet- Hollywoodse publiek bekend als een roman tische Don Juan. Hollywood kent Gene, thans de echtgenoot van Jeanette McDonald, als een sym pathiek athleet met de biceps van een beroeps worstelaar, die kan zwemmen als een vis en die zijn avonden voor een groot deel doorbrengt met muziekstudies.... Katharine Hepburn is de enige artiste in Hol- lywood, van wie noch het publiek, noch het studio-personeel hoogte kunnen krijgen. Men weet, dat Katharine een vrouw is vol esprit, die allen, met wie zij samenwerkt, inspireert, maar niemand kan er zich op beroemen de echte Katharine van nabij te kennen. Lily Pons, in de studio's gewoonlijk Nikkie ge noemd Nikkie is haar naam in haar tweede film, die ze voor RKO Radio maakte: „That Girl from Paris" staat in Hollywood bekend als een Frangaise met een parelende lach, die altijd en voor iedereen vriendelijk en beminne lijk is, die blij is dat zij leeft, en die alleen maar voor het geluk schijnt geboren te zijn. In haar films speelt zij altijd de vrouw, die trots is op haar succes, die met minachting alle betuigingen van eerbied en hulde in ontvangst neemt en aan een grenzeloze arrogantie lijdt. Uitzonderingen bevestigen de regel :Jack Oakie zou Jack Oakie niet zijn, Wanneer hij daar niet voor zou zorgen. De geestige Jack van het witte doek, die in zijn films altijd zulke amusante en grappige rollen speelt, is geen haar anders in zijn privé-leven, en wanneer hij in zijn home in Hollywood een partijtje organiseert, kan men er zeker van zijn daar de upper ten van filmstad aan te treffen, alleen maar om naar de „jokes" en de „wisecracks" van hun gastheer te luisteren. Zo is alles in het leven schijn en wezen. Het publiek vraagt bepaalde sterren nu eenmaal in bepaalde rollen en ziet hen graag zoals het ze hen heeft voorgesteld. Een idylle, een opinie wordt gevormd, die mijlen afstaat van de werke lijkheid. Een werkelijkheid, die doorgaans sober der en ongecompliceerder is dan de fictie van een wereldpubliek. Als een van de vrolijkste films van het komend seizoen wordt thans in Amerika beschouwd „Meet the Missus", met Helen Broderick en Vic tor Moore, het komische duo in „Swing Time" in de hoofdrollen. Verborgen tussen de schier onmetelijke studio's en opname-plateaux van Hollywood be vindt zich een klein comp'ex van witte gebou wen, omgeven door een hoge muur. Direct krijgt men een indruk van het geheimzinnige van deze gebouwen, men voelt het sprookjesachtige aan van deze huizen met hun daken van glas. Op artistieke wijze aangelegde bloembedden en kleurrijke gazons langs de goed verzorgde paden geven deze symphonie in wit een vriende lijk aspect. Achter die muren alleen werken al 500 mensen, nog slechts een druppel water in de oceaan van personeel in de omringende studio's. Voeg echter aan dit aantal toe een leger van potloden, kilometers stroken papier, millioenen ideën en een uitgebreide collectie van het beste tekenmateriaal, en het sprookje van de schijn wordt werkelijkheid, neemt wezenlijke vormen aan... en, U raadt het al, geachte lezer, wij be vinden ons midden in de studio's van Walt Dis ney, in het tehuis van Mickey Mouse en Minnie Mouse, in de domeinen van „Donald Duck", de beroemde nieuwe ster van de tekenfilmstrook. In het land van de „Three little pigs", van de „drie kleine vossen", in de vrolijke omgeving van de „Silly Symphonies", in één woord: wij zijn aangeland in de wereld van het onwerke lijke, in de schijn van de schijn. Laten wij hier eens rondkijken: direct bij de projectiekamer bevinden zich de reusachtige ateliers van de tekenaars en van de ontwerpers, van de ideënrijke mensen, wier*talent door Walt Disney zelf is getoetst en die, voorzien van zijn eindgoedkeuring, al die komische en vrolijke verhalen scheppen, die wij later, van het O.K. van den meester voorzien, als tekenfilm kunnen bewonderen. Ongeveer vijftig kunstenaars op zich zelf creëren deze talloze variaties uit hun eigen fan tasie. Precies er naast bevinden zich de ateliers der „leerlingen", dat zijn dan de tekenaars, die hun opleiding krijgen onder Walt Disney's supervisie. Hun aantal varieert van honderd tot honderdvijftig en hun verblijf in het rijk van Walt Disney duurt nooit lang, want de geniale meester merkt gauw genoeg of de leerling de gaven bezit, die hij zoekt. Wanneer de sollici tanten naar een plaats onder Disney's mede werkers definitief tot de studio worden toe gelaten, leren zij circa zes maanden a één jaar lang de kunst om een hele wereld aan het lachen te brengen. Heetf een tekenaar een idee, dan brengt hij het thema op papier en legt het Walt Disney voor. Wanneer dit dan genade kan vinden in Disney's ogen, maakt de tekenaar al die ontelbare tekeningen, die later het levende beeld gaan vormen. Deze tekeningen worden eerst met potlood op celluloidbladen gemaakt, dan bewerkt met fixeer en tenslotte in het net uitgewerkt in een speciaal atelier, waarin uit sluitend vrouwen en meisjes werken. Dan komen de celluloidbladen in een kleuren- atelier, en wanneer de zeer belangrijke arbeid van het kiezen der kleuren beëindigd is, wordt het „sujet" geschikt voor de camera. Daartoe moet het beeldje voor beeldje gefilmd worden. Men kan ongeveer een indruk krijgen van de ontzettende inspanning, die dit werk vereist, als men bedenkt, dat 15.000 verschllende tekeningen nodig zijn voor een film, die in een speelduur van negen minuten voor ons wordt afgedraaid.... Nu komt de film weer in een nieuw atelier, waar zij gecoupeerd wordt en waar de nodige correcties worden aangebracht. Dan wordt de film bij wijze van proef gedraaid. Nog steeds is zij echter zonder geluid, en nu komt misschien wel de moeilijkste kwestie aan de orde, om de film zó met muziek te synchroniseren (van woor den en geluid te voorzien), dat ten slotte het kunstwerk ontstaat, waarover een wereld ver rukt is.... Walt Disney is een buitengewoon mens, juist omdat hij de kunst verstaat om te denken zoals kinderen denken. En de hele wereld vol vrolijke dingen weten te zien dat is een bewonderens waardige gave, die misschien slechts een andere gave nabijkomt, een gave, die haar waarschijn lijk identiek is, die van het vergeten. Dat is het geheim van het sprookjesachtig succes, dat Walt Disney op al zijn wegen begeleidt. Voeding en Hygiene HAVER- EN MAÏSMEEL HOUDEN HET RANS WORDEN TEGEN. Onlangs heeft men gevonden, dat haver en maïsmeel in staat zijn de oxydatie en daar mede het rans worden van vetten tegen te houden. Zo heeft men in reuzel, dat met meel was behandeld, een lager gehalte aan peroxyden gevonden, dan in onbehandelde reuzel. Dit is onmiddellijk aanleiding geweest, de mogelijk heid van toepassing in de praktijk van dit ver schijnsel uitvoerig te bestuderen. Hierbij nam één van de firma's, welke op het gebied van havermout zeer grote belangen heeft (de Quakers Oats Co), de leiding. In de hierover gepubliceerde literatuur vinden wij gunstige resultaten vermeld van het behan delen van reuzel, katoenzaad- en ricinusolie met maïs en havermeel. Bij een proef met reuzel in een koelhuis, waarbij een deel met 5 haver meel werd vermengd en een deel onvermengd bleef, bleek na een maand de kwaliteit van de eerste veel beter te zijn gebleven. Artikelen als gezouten nootjes, gerooste koffie bonen en haring werden behandeld door ze in meel te rollen. De koffiebonen behielden door toevoeging van 3 a 4% havermeel hun vers aroma; dit zou er, naar bij het onderzoek van de smaak is gebleken, zelfs door verbeterd zijn. Zoute haring werd goed van smaak gehouden, door meel door de pekel te roeren. Ook het rans worden van levertraan, heilbot- traan en zalmolie kon worden geremd, doch het effect was hierbij niet zo groot als bij reuzel of plantaardige oliën. Vitamine A wordt niet speciaal beschermd door meel, maar begint te ontleden als de oliën rans worden, zodat dit vitamine door deze be handeling indirect goed gehouden wordt. Allerlei waren, welke spoedig rans of bedorven gaan smaken, kunnen dus op deze wijze enigs zins daartegen beschermd worden. Doch hierbij stuit men op moeilijkheden, waarvan de belang rijkste is, dat de warenwet in de meeste landen het toevoegen van meel aan die artikelen niet toestaat. Indien men er voor dit doel toch toe zou overgaan, zou dit vervalsingen in de hand werken. Men heeft er nu dit op gevonden, dat men de waren, welke daarvoor in aanmerking komen, in papier verpakt, dat tevoren met havermeelpap is bestreken. Ook zouden er reeds kartonnen hulzen in de handel zijn gebracht, welke met havermeel zijn „gevoerd". HOE ONZE HOND GEVOED MOET WORDEN. Meestal wordt er aan de voeding van de hond in het huishouden weinig aandacht besteed, met het gevolg, dat er vele honden zijn, die een ab soluut verkeerde voedingkrijgen, waardoor ze dan spoediger ziek wordej}. tot ongenoegen van alle huisgenoten. Als we (meen mam- eens zien hoevele schoothondjes er als opgevulde worsten bijlopen en we bedenken, dat dit alleen een ge volg is van een geheel verkeerde voeding, dan zal het duidelijk zijn, dat we ook aan deze voe dingskwestie wel eens onze aandacht mogen wijden. Als de hond onze huisgenoot is, is het heel be grijpelijk, dat we hem als zodanig behandelen en hem ook van alles laten meegenieten, wat er in het huishouden omgaat. We denken dan hier aan goed te doen, maar al past ook de hond zich wel enigszins aan, toch blijft hij van huis uit een vleesetend dier, dat van zoetigheden, brood, aardappelen en dergelijke, eigenlijk niets moet hebben. Eigenlijk moeten we, voor we ons een hond aanschaffen, goed bedenken, welke verantwoor delijkheid we daarmee op ons nemen. We denken zo gauw, dat wé best weten, hoe zulk een dier behandeld moet worden. Wie denkt er over een schaap in huis te nemen of een kalf? Niemand! En dat is om de eenvoudige reden, dat we geen kans zien dit dier goed te voeden. Met de hond moet het eigenlijk net zo gesteld zijn, want ook dit is lang niet eenvoudig, als we het goed wil len doen. Zoals ik reeds zeide, is de hond van huis uit een vleeseter, waarom het de voorkeur verdient iedere dag vlees te geven. Het kan natuurlijk ge rust afval zijn, maar zonder twijfel wordt daar door het houden van een hond aanmerkelijk duurder dan wanneer we het rantsoen geheel uit plantaardig voedsel konden samenstellen. Indien het rauw gegeven kan worden, verdient het de voorkeur boven het voederen met gekookt vlees. Alleen heeft de ervaring mij geleerd, dat niet Leerares Duitsch M.O. Kleverparkweg 80, Tel. 16107 CUISINIER v.h. chef-kok liaison Gude Diners v.a. f I.Keuze uit 8 soorten vleesch en groenten Pieter Kiesstraat 63, Haarlem. Tel. 16494 Giro 236002 tegenwoordig juist een krans. In den tijd, dat er nog geen reclame gemaakt werd, dus door Uw concurrent ook niet, ontstond het spreek woord: „Goede wijn behoeft geen krans" en kon men met recommandatie volstaan. Maar nu, hoe is het mogelijk, ontmoeten wij nog zakenmenschen, die geen reclame voeren, omdat ja hm dat spreekwoord nog bestaat en nog niet vergeten is. De moderne zakenman weet echter, dat dit spreekwoord tegenwoordig niet meer opgaat. Hij wacht niet meer af of men zijn wijn recom mandeert. Daar heeft hij geen tijd en geen geduld voor. Hij steekt zelf de handen uit de mouwen, roert de trom en brengt zelf de kwaliteiten van zijn artikelen onder de aandacht van het publiek. N. V. DRUKKER IJ VOORHEEN GED. OUDE GRACHT 88, HAARLEM, TEL. 10144 Nadruk verboden iedere hond van rauw vlees gediend is, wanneer hij eenmaal gekookt vlees kent. Voor jonge dieren zijn naast vlees ook beenderen zeer ge wenst." We doen hierbij het best geen beentjes van wild of gevogelte te geyen, daar deze ge» makkelijk splinteren. Ook vis kan zonder be zwaar worden gegeven. Melk moet worden af geraden, tenminste voor volwassen dieren, terwijl melk om liet brood te weken helemaal uit den boze is. Nu kunnen we natuurlijk niet alle voedsel, dat een hond nodig heeft, in de vorm van vlees geven. Dan zou het te duur worden. Nodig is dit ook niet. Daarom geven we naast de dage lijkse portie vlees, rijst en kleine hoeveelheden brood. Aardappelen heeft weinig zin, daar deze evenals bonen en erwten door het maagdarm kanaal zo goed als niet verteerd worden. Het allerbeste is daarom hondenbrood. Groenten kunnen altijd verstrekt worden, maar meestal wordt dit niet graag opgenomen. Toch verdient het aanbeveling steeds een weinig groenten door het voer heen te werken. Het voedsel moet niet gezouten worden en beslist is af te raden, onze huisgenoot dagelijks enige malen te verwennen met zoetigheden, als koekjes, chocolade en suiker. Tenslotte nog even de kwestie van liet aantal maaltijden per dag. Jonge honden moeten 3 tot 4 maal per dag kleine hoeveelheden eten krijgen. Geleidelijk moet dan het aantal verminderd wor den, totdat een volwassen dier liefst maar een maal per dag een flinke portie krijgt, waarvan een derde gedeelte uit vlees bestaat. Dr. Ir. P. SCHOORL. „VAJA SHQIPTARE". Vereniging van Albanese meisjes. Albanië heeft meer dan vier eeuwen onder Turkse heerschappij gestaan en als gevolg hiervan zijn de vrouwen van dit land in vele opzichten zeer veel ten achter bij haar Europese zusters. Het nieuwe Albanië heeft zijn poorten wijd geopend voor de Europese geest en beschaving en wil zich zoveel mogelijk beijveren om ook de vrouwen hieraan deel te doen nemen. Koning Zogoe 1 en zijn zuster getroosten zich zeer veel moeite en inspanning om de vrouwen van hun land vrij te maken, los van alle ban den, waarmede zij aan het verleden gebonden zijn. Voor het eerst heeft men thans in Albanië meisjesscholen opgericht, terwijl alle mogelijke inrichtingen voor hoger onderwijs ook voor haar toegankelijk zijn. Kort geleden is een onderwijsstastistiek verschenen, waaruit op te merken valt, dat aan de volksscholen 277 vrou welijke krachten verbonden waren, aan de middelbare scholen 33 leraressen. De grootste meisjesschool in Albanië voor middelbaar onder wijs is genoemd „Koningin Moeder" Mbretueska Mana en gevestigd in Tirana. De leerlingen dragen zwarte jurken met witte kragen, waar door zij iederen bezoeker van Albanië's hoofd stad onmiddellijk opvallen. Prinses Senyé Zogoe heeft enkele jaren ge leden een vereniging opgericht „Gruja Shqip- tare", wat betekent „De Albanese vrouw" en zeer kort geleden is een vereniging van Al banese jonge meisjes opgericht, die de naam draagt van „Vaja Shqiptare", en ten doel heeft de beoefening van letterkunde, kunst en sport. De oprichtsters zijn leerlingen van de hoogste klasse van het meisjesinstituut „Mbretueska Mana". Zeker is, dat zij een nieuwe geest zullen brengen in het land, waartoe zij behoren en als zelfstandige vrouwen een plaats zullen weten te veroveren. Niet als de ondergeschikte, doch als de gelijke van den man zal deze generatie ongetwijfeld medewerken aan de vrijmaking der vrouw. HANS KLEINE CLUBS DUS BETERE DANSLESSEN Spreekuur dagelijks. Prospectus op aanvraag Zoo juist ontvangen direct van de fabriek in 87 modellen in prijzen vanaf 81 cent. Gedurende 14 dagen geven wij op de toch al lage prijzen nog 10% korting. Profiteer hiervan. SCHOUWTJESLAAN 9 - TELEFOON 17343 Zwitsersche uurwerk reparatie inrichting HEEMSTEDE, RAADHUISSTRAAT 6. BEGRAFENISSEN Tei. 28090 Bronsteeweg 4a Telefoon 28721 De Royal Portable Junior f 90.inclusief koffer Ook a f 4.30 per maand De Schrijfmachine voor Uw persoonlijk gebruik.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 5