JN I voo r de Vrouw JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER 5 ct. 3 j1» TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws SPORT Voorzichtig - een speld! Iets over de cultuurgeschiedenis van de waaier HEEHfK RECEPTEN ERRES NAAI MACHINES LEWINSTEIH, Kruisstr. 42,Haaiiem. Tel.1Z4TZ HB be- t'g ij s winkel 19 ct. 7 ct. 19 ct INAPLEIN nds. an de helft van ïstauratie reeds aat van de actie ibaarverlilaring. s. 72, 74 en 76 t B. en W. het :n eigenaar aan eringen aan te an de voorkeur :n staken, gen zijn echter ling is niet ge- 'olksgezondheid ongeschikt ter igging van het eid voor lucht- derdom, stellen aar te verklaren ingen ontruimd n zes maanden, le tijd tot voor- irstreken of dit ing is gehand- gedeelte Van en W. bericht, estelde bebou- :lte van de Van ren, omdat die l aangebrachte v ter visie is ijk geacht, dat zouden voor- nstandigheden, van het voor- :r verordening, de verordening ist te stellen, efinitieve vast- roor een ieder en neergelegd, hoofdzaak het le Van Merien- ie eensgezins- heden worden g, evenmin als noch geheel ering worden ïeden kan van itelling worden >nd bij woon- en behoorlijk n van B. en W. nogen niet als f op zodanige aar, schade of eoordeling van 30 SEPTEMBER 1937 No. 39 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 VERLICHTE ETALAGES. in de bijeenkomst van winkeliers uit de Raad huisstraat en de Binnenweg werd de vorige week de klacht geuit, dat de winkelstraten na sluitingstijd zo donker zijn. In overweging werd gegeven, het licht in de etalages tot 10 uur te laten branden. Het blijkt dat vele winkeliers aan deze wenk gevolg hebben gegeven. Dezer dagen telden wij na sluitingstijd reeds 49 verlichte etalages. Het gevolg is dan ook, dat deze winkelstraten thans veel minder donker zijn dan voorheen. Het publiek waardeert dit, want terwijl men zich vroeger onverschillig voorbij de donkere win kels spoedde, zagen wij thans voor de etalages verscheidene kijkers. Een goed begin dus! VAKCURSUSSEN WERKLOZEN. Het Algemeen Comité tot het verlenen van Ontwikkeling en Ontspanning aan de Werklozen te Heemstede verzoekt ons te willen mededelen, dat de werklozen, die in het a.s. winterseizoen een of andere ontwikkelingscursus willen vol gen, zulks bekend kunnen maken aan een lid van dit comité, dat daarvoor zitting zal houden op het politiebureau op Maandag a.s., 4 Oct., des morgens van 911.30 uur. Men kan zich ook schriftelijk vanaf heden tot en met Woensdag 6 October a.s. hiervoor aan melden bij den cursusleider, den heer W. Bulten, Javalaan 31 te Heemstede. Het comité verwacht, dat wederom vele werk lozen de hun geboden gelegenheid om zich te ontwikkelen, zullen benutten. Voetbal E.D.O.R.C.H. Zeer zware uitwedstrijd in het Noorder- Sportpark. Wie gedacht had, dat de „Good Old" j.l. Zondag een gemakke lijke prooi zou worden voor de blauw-zwarten, heeft zich toch wel danig vergist. Zoals wij in ons vorig overzicht al opmerkten, kunnen de H.F.C.'ers een gewel dig enthousiasme aan de dag leg gen en zij hebben dit dan ook inderdaad getoond. Met de aller grootste moeite en zelfs in de allerlaatste minuut van de strijd wist de Racing het win nende doelpunt te scoren, hetgeen eigenlijk meer was dan haar toekwam. Het spel der blauw-witte ploeg, die volgens het zo bekende „K.F.C.-systeem" speelde, lag de R.C.H.'ers blijkbaar al heel slecht. Men zocht, maar vond niet het juiste antwoord. Slechts met snel en open spel had men de sterk geconcentreerde verdediging uit elkaar kunnen halen, maar daar het tempo vrijwel de gehele wedstrijd veel te slow bleef, strandde men steeds op de muur, die de H.F.C.-verdedigers hadden opgetrokken voor Van der Togt's heiligdom. De Racing zal a.s. Zondag tegen E.D.O. in Haarlem-Noord uit een heel ander vaatje moeten tappen om wederom succes te hebben en minstens zo goed moeten spelen als in de eerste wedstrijd tegen Velox in Utrecht. Het tempo moet belangrijk worden opgevoerd, hetgeen vooral te bereiken is door meer de bal het werk te laten doen. De rood-zwarten hebben een technisch zeer behoorlijk onderlegde ploeg, die bovendien een grote vechtlust aan de dag legt. Kedde c.s. weten dus wat hun te wachten staat. Er staat zeer veel op het spel en bij een over winning zou men een zeer lastige concurrent voorlopig achter zich laten. Het elftal speelt wederom in de volgende op stelling: Metten, v. Thiel, Kors, Slot, v. Dansik, v. d. Bel, Hoogendoorn, v. d. Horst, Kedde, Hellingman, Lenselink. R.C.H. II—E D O. II. De reserves van beide clubs spelen Zondag morgen om 10.30 uur tegen elkaar in het Heem- steedse Sportpark. R.C.H. II verschijnt als volgt: Verkaaik, v. Eek, Kaestner, v. Esch, Vreenegoor, Siegerist, Weber, Molenkamp, Brouwer, Tel, Hut. Verder worden er Zondagmorgen om 10 uur nog verschillende H.V.B. wedstrijden gespeeld in het heemsteedse Sportpark. De belangrijkste zijn wel: R.C.H. 111Heemstede; R.C.H. IV Haarlem IV; R.C.H. VI—T.H.B. II. Uit het H.B.C.-kamp. H.B.C. heeft het Zondag in Noordwijk niet tot een overwinning kunnen brengen en moest zich met een gelijk spel (3—3) tevreden stellen. Nu is het eenmaal gen traditie dat H.B.C. het daar in Noordwijk nooit gemakkelijk heeft. En ook nu zag het er in de aanvang donker uit; zelfs wisten de gastheren een 20 voorsprong te behalen. Deze achterstand voor H.B.C. was vóór rust echter ingehaald, terwijl H.B.C. daarna de leiding nam, om die op het! eind weer te verliezen. Wat de senioren betreft, pakte alleen het 2e de zaak goed aan door D.O.S.S. II met 71 te kloppen, H.B.C. III verloor van S.J.C. III met 75, terwijl het 4e van D.S.O. I met maar even 122 klop kreeg. De andere uitslagen uit de afd. van H.B.C. I zijn als volgt: T.Y.B.B.D.H.L. 07; SpartaanExcelsior 20; SantpoortLeonidas 32. Wegens kerkelijke feesten in de parochie Valkenburg zijn er geen wedstrijden voor H.B.C.-elftallen vastgesteld. Voorkomen van kleine ongevallen in huis. De huisnaaister is geweest en de huisvrouw heeft duchtig mee helpen knippen, rijgen en afwerken van het onderhanden zijnde werk. De volgende dag zijn er nog allerei kentekenen, die er op wijzen, dat er genaaid is, want al zijn alle prulletjes en vodjes na het werken opge ruimd, dan blijven er toch draden liggen, die de stofzuiger niet alle opneemt. Een vochtige doek wordt thans genomen om over het kleed te wrijven en alle draadjes mee te nemen, totdat ineens een scherpe kreef het meisje, dat met dit werkje bezig is, ontglipt. Een naald is een flink stuk in de hand gedrongen en gedeeltelijk afgebroken, zodat onverwijld geneeskundige hulp gewenst is! Een ander geval: Baby kruipt op de grond en alles wat hij vindt is naar zijn gading, omdat hij alles even belangwekkend vindt. Plotseling zit hij heel stil en moeder vraagt: „Wat doe je, Baby?", buigt zich over hem heen en ziet, dat hij een speld in het handje heeft, die hij juist naar de mond wil brengen. „Hoe komt het kind in hemelsnaam aan een speld?", zo vraagt zij zich af, doch zij vergeet, dat zij heeft zitten naaien en de speld, die zo mooi glimt en de aandacht van Baby trok, op de grond heeft laten vallen! Dergelijke dingen zijn gevaarlijk en door zorgeloosheid wordt vq,el onheil veroorzaakt. Men laat een naald of speld vallen, zoekt er even naar, doch vindt hem niet. Nu ja, denkt men, die zal ik later wel weer terug vinden, men neemt een andere, werkt verder en vergeet het ding, dat ogenschijnlijk zo heel weinig belangrijk is. Zeker, de naald wordt later gevonden, doch dikwijls, nadat men er op pijnlijke wijze mede in contact komt! Hoe gevaarlijk kan het zijn, indien een klein kind een speld inderdaad in de mond steekt of een naald in onze kleren blijft hangen en dieper doordringt tot op de huid, afbreekt en zich in het vlees dringt? Men kan niet voorzichtig genoeg zijn om dergelijke en nog veel meer kleine voorvallen te voorkomen, die echter wel eens grote ge volgen kunnen hebben. Het is trouwens verkeerd om te denken,ftals men een naald kwijt is, dat hij wel terecht zal komen, want in de tussentijd, vóór men hem vindt, kan er allerlei onheil aangericht worden. Met goede wil en een weinig nadenken kan veel voorkomen worden. Wie wel de eerste geweest is, die op de ge dachte is gekomen om de mogelijkheid te schep pen, met behulp van ettelijke bijeen gehouden en uitklapbare delen, koelte toe te waaien? Zoals het met de meeste gebruiksvoorwerpen gaat, zal ook hier de uitvinder volkomen onbekend blijven. Een feit is, dat men reeds op de beeldhouw werken, die ons resten van oude volken, de waaier in mooi gevormde vrouwenhanden ziet, niet altijd zoals wij hem kennen, doch in de meest primitieve vorm, zowel van bladeren en grassen, als van kunstig vlechtwerk samen gesteld. Steeds was het jeen onmisbaar attribuut, door Mevrouw Mode in de handen van elegante vrou wen gegeven. Reeds tijden voor de Christelijke jaartelling werd de waaier in China als teken van koninklijke macht beschouwd en vorsten en veldheren hadden slechts het voorrecht een waaier te mogen gebruiken, hetgeen eveneens in Japan het geval was. Cleopatra bezat een bij zonder geconstrueerde waaier, van waaruit de fijnste geuren hare omgeving tegemoet werden gewaaid. Indische vorsten lieten en laten zich nog koelte toe-waaien met kostbare waaiers door hun dienaren. In de Oosterse religie speelt de waaier eveneens een grote rol, terwijl in de Pieterskerk te Rome op grote kerkelijke feesten grote witte veren waaiers voor de troon van den paus geplaatst worden, welke met kostbare edel stenen versierd zijn. Het is dan ook een grote afstand, welke ligt tussen de primitieve waaiers van palmenblade ren der inboorlingen tot die van de verfijnde Rococo's. In dit tijdperk bereikte het gebruik van waaiers dan ook wel het hoogtepunt; ze werden zelfs door heren benut. Evenals thans werden zij van tulle, zijde, kant on veren gemaakt. Grote kunstenaars, als Wat- teau, Boucher, Thagonard e.a. beschilderden de meest kostbare exemplaren met prachtige minia turen en de enkele nog overgebleven waaiers uit deze tijd vertegenwoordigen een grote waarde. Men kan echter in oude kronieken vinden, dat 'liet alle hooggeplaatste dames zich aangetrok ken voelden tot waaiers, o.a. Koningin Christina van Zweden, de enige dochter van Gustaaf Adolf, gebruikte er nimmer een en verbood dit eveneens aan haar hofdames. In de grote Franse revolutie gebruikte men de waaier als werktuig bij de politiek en de aan- Bezichtigde U reeds onze stands op de JUBILEUM-GAS- TENTOONSTELLING in het Concertgebouw Nog t/md Oct.geopend Groote Houtstraat 99 hangers der royalistische partij verborgen in een geheim vakje portretten van den ongelukkigen bodewijk XVI en van Marie Antoinette. Later, ten tijde van Napoleon, werden in de waaiers portretten van den Bourgondischen troonpreten dent verborgen. Men liet aan geestverwanten deze portretten zien op bals of avondfeesten, e.d. zich schijnbaar elegant koelte toewuivende! In de Biedermeiertijd werd de waaier eveneens zeer veel gebruikt, doch later is hij meer op de achtergrond geraakt. De laatste jaren worden weer schuchtere pogingen aangewend hem meer dere populariteit te verschaffen, alhoewel men hem in de noordelijke landen nog meest gebruikt om een avondtoilet een nog gekleder aanzien te geven. In Italië en Spanje is de waaier onontbeerlijk en is zelfs in het gewone dagelijkse leven een on misbaar voorwerp geworden. De trotse Senora zowel als de vrouw uit het volk, de boerenvrouw en de arbeidster waaien zich evenzeer op straat, op de markt als in kostbaar of sober gemeubi leerde huizen koelte toe. Voor de vrouw der zuidelijke landen is de wagier inderdaad onmis- baar en wordt voor verscuriliende doeleinden in beweging gebracht. Men spreekt zelfs van een waaiertaai, waarbij „Lieder ohne Worte" ge sproken worden! Uit de wijze waarop de waaier gebruikt wordt, komt tevens het temperament tot uitdrukking en een zekere coquetterie. Wanneer men in Spanje omgeven is door een menigte mensen, dan hoort men een zacht ge klik om zich heen van de open en dicht klap perende waaiers. De Spaanse schonen zijn zó een met deze onmisbare attributen, dat zij ze als het ware werktuigelijk hanteren. Zij behoren bij de Spaanse vrouw en bij het land met zijn vaak overweldigende warmte. TOMATEN MET HAM. 4 grote tomaten, 125 gram ham. 30 gram margarine, paneermeel, 1 eetlepel gehakte peter selie, zout, broodkruimels. Tomaten met schone doek afwrijven en de bovenkant met scherp mes (tomatenmes) af snijden, uithollen met theelepeltje, doch zó, dat de schil niet stuk gaat. Pulp in een steel pannetje doen en vermengen met de zéér fijn gehakte ham, peterselie, zout en één a twee eetlepels kruim van oud brood, waarna de massa in vieren wordt gedeeld en alle tomaten gevuld worden. Op iedere tomaat komt een stukje boter en er wordt wat paneermeel over gestrooid, daarna worden ze in een vuurvast schoteltje 20 minuten in de oven geplaatst. Serveren op sneetjes toast of gebakken brood. CITROENGRêME. 2 citroenen, 2 eieren, 7 blaadjes gelatine, '/2 L. water, 200 gram wjtte suiker, twee of drie klontjes suiker. We borstelen de citroenen met koud water af en raspen met de klontjes de buitenste schil af, waardoor de suiker het fijne citroen-aroma aan neemt. De citroenen worden daarna geperst en met de suiker en de klontjes met de halve liter water aan de kook gebracht; kookt dit laatste, dan wordt de geweekte gelatiii^er in opgelost en de vloeistof gezeefd. De eierdooiers worden schuimig geklopt en de witten zeer stijf, daarna met elkander vermengd en hierbij gieten we, in den beginne druppels-gewijze, de vloeistof, die nog warm moet zijn. We laten alles afkoelen, kloppen van tijd tot tijd en gieten de massa over in een glazen schaal. GEVULDE MELOEN. We nemen een middelmatig grote meloen en verschillende anderen soorten fruit, bananen, appels, pruimen, aalbessen, 1 ons vruchten suiker, sap van 1 citroen. Van de meloen snijden wij het bovenste ge deelte af, daarna laten wij het vocht wegvloeien en halen het zaad eruit. Het vruchtvlees schep pen wij uit en snijden dit aan stukjes; de bananen worden aan plakjes gesneden, evenals de appel; de pruimen van het velletje en van de pit ontdaan en gehalveerd, daarna worden de verschillende vruchten in een diepe kom gedaan met de suiker en het citroensap en een uurtje op een koele plaats gezet, liefst op ijs. Even voor het opdienen wordt nu alles in de uitgeholde meloen gedaan en deze wordt opge diend op een schotel, die belegd is met wingerd of andere grote bladeren. VRUCHTENSLA. 1 eetlepel honing en 1 eetlepel citroensap, 1 eetlepel water, 1 sinaasappel, 1 appel, 1 ba naan, 3 pruimen, 1 eetlepel tafelrozijnen, 1 eet lepel gehakte noten, 1 sportbeschuit, 1 dessert lepel gemalen cocosnoot. De honing, het citroensap en het water wor den in een glazen kom gedaan en met elkander vermengd en hierbij worden de verschillende vruchten gevoegd. De sinaasappel gepeld en van het witte velletje ontdaan, daarna in partjes verdeeld, die nog gehalveerd worden; de appel wordt in blokjes verdeeld en de banaan in schijfjes, terwijl de met een doek afgewreven pruimen ontpit en in stukken verdeeld worden. De rozijnen hebben een uurtje in zeer weinig water geweekt. De sportbeschuit wordt fijn gekruimeld en alle ingrediënten, die nu bij elkaar zijn telkens om en om geschept. Het is aan te bevelen om de sla minstens een uur te laten staan, zodat alle smaakjes zich met elkander vermengen. C n Bij oil ze grote sortering Machines hebben wii beslag gelegd op do ALLEEN-VERKOOP van dc (Ned. Fabrikaat) in elke gewenste uitvoering. Dus naar KALFS-„COTELETTEN".. 500 gram koud kalfsvlees, 1 eetlepel bloem, peper, zout, noot, 1 eetlepel fijn gehakte peter selie, 35 gram boter of margarine, 3 a 4 d.L. water en jus of water met 2 boullionblokjes, 1 ei en paneermeel. De boter wordt gesmolten, bloem toevoegen en roerende met elkander vermengen, daarna met kleine scheutjes tegelijk de vloeistof en alles roerende laten doorkoken. Het vlees en uitje worden gemalen of zeer fijn gehakt en met de peterselie, zout en kruiden in het sausje gedaan, daarna op een platte schaal uitgespreid om koud te worden. Is de massa koud en stijf, dan worden de coteletten gevormd ongeveer peer vormig, waarna in het smalle uiteinde een pijpje macaroni wordt gestoken, en men ze daarna in geklopt ei en paneermeel rolt en telkens enkele tegelijk goudbruin bakt in heet frituurvet. Voor het opdienen wordt om de pijpjes macaroni een klein „manchetje" geschoven, dat de slager wel kan leveren of anders knipt men zelf een op gevouwen reep papier aan franje. JAPON VOOR HUIS EN KANTOOR. Succespatrcon 1949. Prijs 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het jeugdig kleedende model zonder bij zondere eischen is zeker wel geschikt om door huis- en werkende vrouwen gedragen te worden. De eenige garneering bestaat uit enkele decoratieve knoopen en een bor duurwerk in kleuren uitgevoerd onder de pas. Apart is steeds om een monogram te werken of desnoods machinaal te laten bor duren. De plooien van het lijfje zijn niet ge stikt, doch slechts geperst, van de voorbaan rok daarentegen zijn zij wel opgestikt. Ceintuur van wildleer. Onder de kraag kan een aardige imprimé zijden das ge dragen worden, die in een vlotte strik ge legd wordt. Noodig is een passende wollen stof en een mooie kleur te kiezen, aange zien veel van het slagen van een geheel hiervan afhangt. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 42 tot en met 48. GOEDE KNIPPATRONEN Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. WENKEN. Shantungjaponnen of blouses moeten steeds geheel droog gestreken worden op de ver keerde kant. Voor het oppersen van kledingstukken zijn (evenals voor het strijken) een goed overtrok ken strijkplank en een mouwenplankje nodig evenais een oude handdoek, die in water uit gewrongen en op de te behandelen kledings stukken gelegd wordt. Men moet een flink heet ijzer hebben, zonder dat het evenwel de onder liggende stof zal schroeien en moet niet heen en weer strijken, doch neerpersen en telkens de doek oplchten om de stoom te doen ont snappen. De doek, waarop geperst wordt, moet steeds nat gehouden worden. Kragen van mantels en herencostumes wor den dikwijls vuil en vettig, lang voordat men het kledingstuk zelf onderhanden moet nemen. Men neemt voor het reinigen een lapje gedrenkt in wat benzine (buiten behandelen) of tetra- chloorstof, dat niet ontvlambaar is. Het is beter om de kragen meermalen te reinigen en wel zodra ze de eerste kentekenen vertonen, dat reiniging gewenst is. Chocoladevlekken kan men in de meeste ge vallen verwijderen met een zacht doekje, be vochtigd met spiritus. (Nadruk verboden) Op zichzelf is deze pret Voor vriend Jim wel aardig, Echter dorst zijn apenhart Naar een wraak, hem waardig! Broeiend op een duister plan Tuurt hij in de waterkan En zijn apesnater Spiegelt zich in 't water. Na een poosje klautert hij Grijnzend naar beneden, Draagt de volle waterkan In zijn handen mede; Achter buurman houdt hij stop, Licht diens jas een eindje op: Zacht glanst onder 't jasje Buurmans blote bastje 47. Daar keert Jim de waterkan Hoepla! onderstboven! Is 't niet wreed, den armen man Zulk een kool te stoven? 't Nat stroomt langs zijn ruggegraat, Kijk, maar, hoe hij schopt en slaat! 't Is dan ook, dat snap je, Voor den man geen hapje! 48. Uit zijn mouwen, uit zijn hals Komt het nat gespoten, Maar door 't springen is zijn hoofd Tevens losgeschoten! Jim denkt: ,,'t Loopt verkeerd, o wee!" Gauw pakt hij de port'monnaie En springt door de ruiten In een wip naar buiten

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3