IETS NIEUWS! f V™ v de Vrouw Ji JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER Cosmetische verzorging FUNKE's Roggebrood-Fabriek TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws Practische wenken Funke's gestoomd ROGGEBROOD FILMNIEUWS De romantiek keert terug 1 r 13 5. 7 OCTOBER 1937 No. 40 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT HET WINTERWERK IS AANGEVANGEN Ook in de Eerste Heemsteedsche speeltuin Gedurende de afgelopen zomer hebben de speeltuinverenigingen hier ter plaatse op hun terrein op de hoek van de Sportparklaan en de Meerweg de kinderen van de leden heel wat genoeglijke uurtjes bezorgd. Er is gevoetbald, geschommeld, gewipt en in de zandbak ge speeld naar hartelust, en wie wel eens een poosje naar het spel van de kinderen heeft ge keken en gezien heeft, hoe prettig zij daar in de buitenlucht bezig zijn, zal onwillekeurig de verzuchting hebben geslaakt: Hoe jammer, dat de zomer maar zo kort duurt. Ja, van een speeltuin kan men nu eenmaal slechts met mooi weer genieten en dus rijst de vraag: Hoe gaat dat nu in de winter. Sluit de speeltuin dan haar poorten; laat men de kinde ren in de lange winter zelf hun vermaak zoeken, of strekt het bestuur van de speeltuin zijn werkzaamheden zó ver uit, dat ook in het koude jaargetijde, als de wind over het speelveld giert en de regen het gebruik van wip en schommel belet, de kinderen binnenshuis op prettige en nuttige wijze worden beziggehouden? Inderdaad strekken onze plaatselijke speel tuinverenigingen haar bemoeienissen verder uit, dan uitsluitend des zomers aan de kinderen ge legenheid bieden tot spel. Het zogenaamde winterwerk is een zeer belangrijk deel van haar arbeid. Teneinde hiermee eens nader kennis te maken begaven wij ons dezer dagen naar het terrein van de Eerste Heemsteedse Speeltuin vereniging; deze vereniging toch nam reeds het winterwerk ter hand, toen voor het zomerspel wegens gebrek aan een geschikt terrein nog geen gelegenheid was. Op een mooie najaarsmiddag de zon straalde aan de hemel en de temperatuur was allesbehalve winters! begaven wij ons naar de Meerweg. Geen middag om jezelf tussen vier wanden op te sluiten, en we vreesden dan ook dat we van het winterwerk bitter weinig te zien zouden krijgen. Bij onze nadering kwam ons het vrolijke gelach van spelende kinderen reeds tegemoet en toen we de ingang aan de Meerweg waren gepasseerd en ons over het veld naar het clubgebouw begaven, zagen we een aantal jongens onder scheidsrechterlijke leiding van den heer Hofsté *feen lustig partijtje voetballen, terwijl van de schommels en de wippen een druk gebruik werd gemaakt en in de zandbak prachtige taarten werden gebakken. De schommelstelling op zichzelf was een studie waard. Met schors en al zijn de stevige dennen stammen, uit Groenendaal afkomstig, in de grond geplant en leveren het bewijs, dat het bestuur van de Eerste Heemsteedse Speeltuin vereniging met geringe middelen veel weet te bereiken. Aan goede wil en handigheid ont breekt het hier niet! Het clubgebouw dachten we leeg te vinden op deze mooie dag, maar onze vrees, niets van het winterwerk te zullen zien, bleek ongegrond. De heer Tijman, de secretaris der vereniging, loodste ons binnen en geleidde ons naar het grote clublokaal, waar wij Mevr. Van Alphen druk bezig vonden, de kleine meisjes te onder wijzen in de schone handwerkkunst. Leeftijd en vaardigheid bepaalden hier de keuze der artike len en zo zagen wij een bonte verscheidenheid van kussenovertrekken, theemutsen, slabbetjes, kleedjes, tasjes, enz. Vol aandacht wijdden de kinderen zich aan hun taak; tegen St. Nicolaas of Kerstmis zullen zij moeder wel met een mooi cadeautje verrassen. In het kleine aangrenzende lokaaltje, waar de geluiden van het speelveld mèt de gouden stralen van'de herfstzon door de wijdgeopende vensters dringen, onderwijst Mej. Duyvis aan een groepje grotere meisjes de lederbewerking. Het materiaal, dat hier ge bruikt wordt is imitatieleer, het z.g. Veritex, waarmee niettemin alleraardigste resultaten kunnen worden bereikt. De afwerking der ver schillende voorwerpen, zoals bladwijzers, etui's voor allerlei doeleinden, enz., geschiedt met ge woon leer, wat een verzorgd cachet aan d^ voorwerpen verleent. Vermelden wij voorts nog, dat aan de jongens les wordt gegeven in figuurzagen een mooie stal van Bethlehem was reeds als resultaat van dit werk bij de opening van het clubgebouw te bewonderen dan geloven wij wel, hiermee een beeld te hebben gegeven, wat de Eerste Heemsteedse Speeltuinvereniging ook in de winter voor de kinderen van haar leden doet. CURSUS E.H.B.O. De cursus eerste hulp bij ongelukken, geor ganiseerd door de afd. Heemstede van de Red dingsbrigade voor Drenkelingen, zal aanvangen hedenavond om 8 uur in de O.L. school aan de Voorweg. Ieder, die hieraan deel wil nemen, kan zich nog deze avond vóór de aanvang van de cursus aanmelden aan het schoollokaal, O.L. school Voorweg. TONEELUITVOERING VAN T O P. De toneelclub (T)ot (O)ns (P)Ieizier zal Zondagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een opvoering geven van het aardige blijspel in 3 bedrijven „De Tante uit Amerika". De avond wordt besloten met een gezellig samenzijn en een dansje. DIEFSTALLEN. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van diefstal van een partij afval lood en van diefstal van een blauwe regenjas van een voetbalveld. Iedere vrouw heeft het in haar macht er goed verzorgd uit te zien, hetgeen niet alleen haar zelf een gevoel van zekerheid geeft, doch tevens aangenaam is voor haar omgeving. Is men genoodzaakt veel huiswerk te ver richten en zijn als gevolg de handen rood, dan laat men bij den apotheker of drogist het vol gende mengsel klaar maken: 8 gram vaseline, 50 gram parafine en 20 gram kamfer. Men ver warmt deze ingrediënten, totdat de kamfer is opgelost en blijft daarna roeren totdat het mengsel koud is. Iedere avond vóór het naar bed gaan wrijft men de handen met dit meng sel in en trekt daarna gedurende de nacht oude katoenen handschoenen aan. Zwarte strepen onder de nagels, die zelfs door borstelen niet weggaan, verdwijnen in een oogwenk, indien men een tandenborstel of puntig gesneden lucifer omwikkelt met watten, deze in watersfofsuperoxyde doopt en hiermede onder de nagels strijkt. Men kan zo nodig de nagels eveneens met een watje van deze vloei stof glimmend maken en vooral rood gekleurde nagellak moet men nimmer dragen, indien men geen goed verzorgde handen en mooi geknipte nagels heeft. Onwillekeurig vallen gelakte nagels op en worden de omstanders op de handen opmerkzaam gemaakt. Wanneer men niet altijd even verzorgde handen kan hebben, strooit men een weinig poeder op de handbal en wrijft hierover krachtig met de nagels. Lak kan men verwijderen met aceton, dat men bij den drogist koopt. De harde huid onder de voetzolen wordt aan merkelijk zachter, indien men er 's avonds vooi het naar bed gaan met een droog stuk zeep over wrijft, hetgeen men gedurende langere tijd volhoudt. Pijnlijke voeten geeft men 's avonds of 's morgens gedurende tien minuten een voetbaa, desgewenst met een der vele middelen, die ver zachting aanbrengen en die bij apothekers en drogisten verkrijgbaar zijn. Van tijd tot tijd schenkt men wat heet water bij om het op temperatuur te houden. Zijn eksterogen of eelt de oorzaak der pijn en kan men het zelf niet voldoende verwijderen, dan is een vakkundige behandeling gewenst om een radicaal einde aan dit ongemak te maken. Overtollige haren in het gelaat zijn de schrik van vele vrouwen en vallen vooral bij donkere typen erg in het oog. Men begint in de regel met zeer verkeerde maatregelen te nemen, n.I. om de z.g. snor weg te scheren of erger nog om de haartjes met een pincet uit te trekken, waardoor infectie kan ontstaan. In de poriën der huid blijft de levenskrachtige haarwortel echter aanwezig en het zal niet lang meer duren of die lastige haren komen weer te voorschijn, vooral is dit het geval na het scheren. De moderne cosmetiek heeft hier een alleszins at- doend hulpmiddel gevonden in de electrische ontharing, die echter oordeelkundig toegepast moet worden, wil zij afdoende helpen. Deze behandeling is echter tamelijk prijzig en niet pijnloos, hetgeen vele vrouwen afschrikt. Een middel, dat de haren wel niet doet ver dwijnen, doch ze verbleekt, en daardoor veel minder in het oog doet vallen is een vrij sterke oplossing van waterstofsuperoxyde, die met een watje op het gelaat wordt gebracht. Bij een lang doorgevoerde behandeling zullen de haren afbreken en nagenoeg niet meer opvallen, zodat men op deze wijze het minst pijnlijk en met weinig kosten de ongewenste haren nagenoeg doet verdwijnen. SCHOONHEIDSVERZORGING IN DE OUDHEID. Uit oude schrifturen blijkt, hoezeer de vrou wen in de oudste tijden zich ook onledig hielden met de verzorging van haar uiterlijk schoon. Om een.mooie teint en zachte huid te krijgen, legden zij 's avonds vóór zij zich ter ruste begaven, een soort dikke brij op het gelaat van brood en ezelinnen-melk, waardoor zich een soort korst vormde. De arme schone behield dit „masker" tot de volgende morgen en daarna werd het af gewassen met lauwe ezelinnen-melk. Oogleden en wimpers werden met antimonium geverfd en een interessante bleke teint werd verkregen door het opleggen van krijt, terwijl de wangen zacht rood gekleurd werden met vermiljoen. Overleveringen melden, dat de Griekse scho nen de wenkbrauwen met roet zwart maakten en om groter te lijken werden er kurkzolen in haar sandalen en schoenen gelegd! Men spreekt thans zo vaak over het dwaze „opmaken" der moderne vrouw, doch reeds in de vroegste oudheid heeft de zucht om door het uiterlijk te behagen, reeds bestaan! LET OP DE HOUDING VAN UW KIND! Bij een zeer groot aantal kinderen kan men een opvallend slechte houding waarnemen. Vele schoolgaande kinderen zitten met kromme rug te lezen of te werken en deze slechte houding wordt een gewoonte. In de meeste gevallen is het begin hiervan reeds in de prilste jeugd te vinden en gedeeltelijk reeds een gevolg van het verkeerd dragen en vast houden der kleintjes. Vooral kinderen, die hard groeien en niet al te sterk zijn, missen de kracht rechtop te zitten en neigen tot voorover lopen. Ouders, die dit constateren, kunnen niet vroeg genoeg ingrijpen en beginnen met de kinderen er herhaaldelijk aan te herinneren rechtop te lopen en te zitten. Gymnastiek onder des kundige leiding uitgevoerd, is in vele gevallen nodig, waardoor de ruggegraat sterker wordt en het kind tevens leert zijn spieren meer te beheersen. Ook voor de koudst gelegen vertrekken heeft HEENK de juiste haard of kachel. Groote Houtstraat99 Glazen vazen en karaffen, die aangeslagen zijn, maakt men het best schoon met gekneusde eierschalen en azijn, dat men er een uur of zes in laat weken, daarna flink schudden en na spoelen met schoon water. Indien men zich gebrand heeft en geen doel treffend middel bij de hand heeft, kan men wat zeepvlokken in kokend Av^jire, Optooocn en dit' laten koud worden, daarna een doekje, dat men hierin drenkt, op de gewonde plek leggen en een verband aanbrengen, waardoor men veel verlichting zal ondervinden. Indien men dit enige dagen achtereen geregeld herhaalt, zal de wonde plek spoedig genezen en een nieuwe huid gevormd worden. Zeer aan te bevelen is, om bij de zeep oplossing enige druppels arnica-tinctuur te voegen. Uitgezakte zittingen van rieten stoelen kan men weer vlak maken, indien men ze goed nat maakt met heet water en daarna in de schaduw laat drogen. Marmer wordt met zeepsop gereinigd; nimmer mag hieraan soda toegevoegd worden, aange zien het marmer dan stroef en dof wordt op de duur. Het nawrijven geschiedt met een wollen doek met was of sla-olie. Geglazuurde tegels, die vlekken vertonen, wrijft men in met het snijvlak van een halve citroen; het sap laat men een uurtje intrekken en wordt daarna met een zachte doek afge wreven. Wanneer kant aan dessous hier en daar stuk gaat, kan men deze gemakkelijk verstellen door er lapjes witte of ecru tulle onder te leggen en deze met de kant samen door te stoppen, daar na de rafelkantjes aan de acherzijde gelijk knippen en na het strijken zal men niet bemerk en, dat de kant versteld is geworlen. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. VKK 1796. Prijs per patroon 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze eenvoudige japon is gedacht van effen wollen stof met een revers en vestje van kunstzijde of crêpe satin. In het vestje worden enkele groepen smalle nervures aangebracht, terwijl de lange smalle kraag, die achter hoogtegen den hals komt, een afkleedende lijn geeft. Aansluitende mouwen zijn het meest VKK 1796 geschikt voor meer gezette dames, die bij de keuze harer kleeding en modellen meer moeten overleggen, dan zij, die slanke figuren hebben. De tweebaansrok wordt wijder vanaf kniehoogte. Deze japon is er bijzonder op bere kend, meer gezette figuren slank te ma ken. Dit wordt vooral bereikt door de naar onder wijder toeloopender rok. Patronen verkrijgbaar in de groote maten. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. DE HUIS-ARTS RAADT. Stijve hals. Een der lastige, doch vrij onschuldige onge makken, waaraan vele vrouwen lijden, is een stijve hals, die na het minste kouvatten ontstaat. Tiet omdraaien van ct lloofcl word L dikwijls onmogelijk gemaakt en alleen masseren met een of ander verwarmde olie geeft verlich ting. Verder zal men de hals enige dagen met een wollen doek of zijden shawltje warm moeten houden en zelfs, ten kóste van wat pijn, hoofd bewegingen moeten maken, om de spieren losser te maken. Vreemde voorwerpen in oor en neus. Vele kinderen hebben de onaangename ge woonte om allerlei vreemde voorwerpen in neus of oren te stoppen, o.a. kralen, boontjes, stukjes kleurkrijt, enz. Kan men deze niet gemakkelijk verwijderen, dan moet men onmiddellijk hulp inroepen van den huisarts, aangezien wellicht zwellingen ont staan, die tot complicaties kunnen leiden. Kan men het echter zelf met een pincetje grijpen, dan wordt het hoofd van het kind vastgehouden, om te voorkomen, dat het een onvoorziene beweging maakt, waardoor ernstige schade aangericht kan worden. Als koek zoo heerlijk! (ook gesneden) Vraagt het nog heden aan Uw bakker Spaarnwouderstraat 39 - HAARLEM Wij noemen onze tijd „nuchter". De een of andere medemens, die misschien geheelont houder werd na veelbewogen jeugd, vond dit slagwoord uit en nu praten wij hem na. „Nuchter"... Dat is de man, die zijn ontbijt heeft misgelopen en naar zijn werk gaat met een lege maag... Is de dag van vandaag öök nuchter? Onbegrijpelijk! Als je dan doorvraagt en wil weten, wat nuchters er te signaleren is, spreken ze van... dieseltreinen, radio's en bioscopen. En dat noemen ze nuchter, Joost mag weten waarom. Want de diesel is een werkelijk romantisch ge vaarte, een snel slangachtig voertuig, dat met geweldige snelheid op zijn buik vooruit schiet en dat sterk op ieders verbeelding werkt. En de radio... is er iets wonderlijkers, dan zulk een toverkastje, dat uit het Niets de klan ken tovert van Overal en Nergens, dat zingt en lacht en schreit en als een torentje van Babel: in alle talen die er zijn... De film... maar zij is romantiek pur sang, zij vertolkt de liefde en de haat, de zonde en het berouw, de moed, de lafheid en de humor... het avontuur en het wonder, de droom en het visioen. Is onze tijd nuchter? Hoezo? Waarom? Vliegtuigen gaan tweemaal per week naar Indië, zweven hoog boven vreemde, witte steden, rode rotsen, oerwouden en woestijnen... Sprookjes paleizen van ondenkbare pracht, een „Norman- dië", een „Queen Mary", een „Conté di Savoya" varen naar de Nieuwe Wereld, een tunnel graaft men onder een rivier dooris dat nuchter, of is het een wonderbaarlijke werke lijkheid, een onbegrijpelijke ervaring? Was alleen de oude tijd romantisch? Zeker, wij kunnen U verhalen van walmend toortslicht, van edellieden, gesjerpt en in het fijnst satijn, in tweegevecht om de eer ener demoiselle, van paarden, ademloos voortrennend op de heirbaan, van schatten op een eenzaam eiland, van een schavot, bloedrood geverfd Dat is de romantiek van vroeger en zij be staat vandaag niet meer. Maar is onze heden daagse tijd nuchter? En willen onze heden daagse mensen daar nu niet meer van horen? Zijn de schrijvers, die in die romantische dagen leefden, vergeten en verguisd? Sir Walter Scott en Dickens, Eugène Sue en Victor Hugo, Honoré de Balzac en E. Th. A. Hoffmann. Edgar Allen Poede litteratorenvan gans de negen tiende eeuw, tot en met Robert Louis Stevenson worden zij niqt meer gelezen? Men heeft integendeel met vernieuwde belangstelling zich weer op hun romans geworpen! Dumas, staan de beiden Alexandres, vader en zoon, als hoogtepunten. Hun Musketiers, hun Graaf de Monte Christo, hun Dame aux Camé- lias zijn werken, waarvan de glans nog aller minst verbleekt is en wij laten ons boeien door de bontheid, de krachtige en kleurige vertel kunst, de fantasie, die waarlijk ongebreideld is! De film is er gretig voor te vinden, deze romantiek in beeld te brengen. Al wat de romantische schrijvers uitdachten en in woor den, zwart op wit neergeschreven, laat zich verwerkelijken in de studio's, wordt in beeld gebracht en boeit dan weer opnieuw. Het genie. „Mijn man heeft het perpetuum mobile uit gevonden, je weet wel, een machine, die altijd durend beweegt." „Dat is geweldig, zeg daar zoekt men al eeuwen naar." „Ja maar hij is al verder. Hij probeert nou iets uit te vinden om het ding stop te kunnen zetten." Zie vooruit! In het kantoorgebouw van een grote firma verscheen op een goede dag de volgende aan moediging voor ijverige employé's: „Werk hard acht uur per dag en pieker nergens over; misschien word je dan te zijner tijd nog baas. Dan kan je achttien uur per dag werken en tot je nek in de zorgen zitten." (Nadruk verboden) Als Jim buiten komt, heeft Krijn Reeds de buurt verlaten; Vol wanhoop en verdriet Doolt hij door de straten: Lie beurs, waar Jim mee henensnelt, Bevat niet alleen 't gestolen geld, Maar ook Krijntjes duiten: Hij kan er naar fluiten! O, wat is de vreugde groot In het klein cafeetje, Als vriend Jim er binnenkomt Met het port'monneetje, Dat nog vele meer geld bevat, Dan Papa in 't eerst bezat! Ja, niet zonder reden Is ook de waard tevreden! In die tussentijd heeft Krijn Een agent gevonden. ,,'k Ben bestolen, ach meneer!" Roept hij opgewonden. Steeds gevolgd door den agent Gaat hij naar het logement: „Nou, kom op, schavuiten! Geeft terug de duiten!" Maar Papa is ook niet mis, Laat niet met zich mallen; Hij legt heel omstandig uit Wat is voorgevallen; Hij toont aan, zoals dat heet, Met bewezen bij de vleet, Meer dan Krijntje lief is, Dat die zelf de dief is!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3