Trutli in DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT OPENBARE VERGADERING Het euvel der te grote schoolklassen (II) VRAGENHOEKJE SPORT DE ERVEN LOOSJES De grote klassen en het onderwijs -v-,. De grote klassen en T' DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT W VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP VRIJDAG I OCTOBER 1937 Nog eens de kwekeling met akte Verlaging der tarieven voor gas, water en electriciteit gevraagd Vrijdagavond vergaderde de voltallige Raad der gemeente Heemstede onder leiding van den burgemeester, Jhr. j. P. W. van Doorn. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Zonder hoofdelijke stemming worden aan genomen de voorstellen betreffende verhuur tuingrond bij de Olipperweg, verhuur woonhuis met loods en tuingrond aan de Olipperweg, verkoop van grond, gelegen aan de Noordzijde van de Herfstlaan en aan de Oostzijde van de Heemsteedsche Dreef, onbewoonbaarverklaring, bebouwingsverordening gedeelte Van Merlen- laan, beschikbaarstelling gelden voor leer middelen, enz., ten behoeve van de St. Henricus- school, uitbreiding personeel en schoolmeubelen Bronsteeschool U.L.O., wijziging voorwaarden en bestemming geldlening en begrotings wijzigingen. Straatnamen. B. en W. stellen voor, aan de straten, aan sluitende aan de Hugo de Qrootlaan, namen te geven ontleend aan de zeehelden. De heer V o o r s vindt deze namen minder geschikt, aangezien Haarlem op het ogenblik een zeeheldenkwartier bouwt. Deze straten zien uit op de duinen, die op deze plaats verschil lende historische plekken bezitten, naar aan leiding waarvan straatnamen gekozen kunnen worden. De heer Kromhout vindt het minder ge wenst, dat men de Hugo de Grootlaan in de zeeheldenbuurt zal moeten zoeken. De heer v. d. Erf stelt voor, riviernamen te gebruiken. De voorzitter is daartegen, omdat de buitenplaats Iepenrode tussen de nieuwe buurt en rivierenbuurt ligt, dus de samenhang ont breekt. Na nog enige discussie nemen B. en W. het voorstel terug en zullen in een volgende ver gadering andere namen voorstellen. Raadscommissiën. De raadscommissiën worden ongewijzigd op nieuw vastgesteld. Mevr. B. te H. vraagt of wij pijnloos ingegroeide nagels kunnen verwijderen. Antw.Vanzelfsprekend. Komt U even afspre ken, ook telefoon onder 29141. Hr. G. te H. vraagt of een volledige behande ling 90 et. kost. Antw.: Voetbad, pedicure, massage kost inder daad 90 ct., pijnlooze behandeling. Hr. Z. te B. klaagt over een likdoorn, omtrek is wat ontstoken, ziet erg rood. Ant.Dit wijst op ontsteking, behandelen wij niet. Gaat U naar Uw dokter. Mej. K. te V. vraagt of zij alleen op haar abonnement mag komen, of ook kennissen *ui,w.. xjvii letfer kan van Uw abonnement gebruik maken. Binnenweg 74/76 - Heemstede - Tel. 29141 Benoeming Commissie tot wering van schoolverzuim. De heer De T e 11 o hoopt, dat bij volgende gelegenheden ook vrouwelijke candidaten op de voordracht zullen worden geplaatst. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de heren J. de Jong, Th. M. Schelling, D. Pronk, J. J. Uitendaal, J. P. A. Wiegman, W. Hultzer en D. J. v. d. Stam. Stichting Openbare Lagere School aan de Crayenestersingel. B. en W. vragen een crediet van 56.500. voor stichting van een Openbare Lagere School aan de Crayenestersingel. De heer Jonckbloedt heeft een kosten berekening gemist. Voorts vraagt spr. of in het bestek een bepaling kan worden opgenomen betreffende het te werk stellen van Heemsteedse arbeiders. De heer R ij k e s drukt er zijn leedwezen over uit, dat er geen lokaal bij is geprojecteerd voor voorbereidend onderwijs. De voorzitter deelt mede, dat een school voor voorbereidend onderwijs toch niet op dat terrein zou worden gebouwd; die school zou beter op haar plaats zijn in een ander deel van de gemeente. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aan genomen. Vragen van den heer Rijkes betreffende de kwekeling met acte aan de Dreef- school. Nadat de Raad een uur met gesloten deuren heeft vergaderd ter behandeling van schriftelijk ingediende vragen van den heer Van Unen komen de reeds eerder gepubliceerde schrifte lijke vragen van den heer Rijkes betreffende den kwekeling met acte aan de Dreefschool in behandeling. De voorzitter antwoordt op de vragen, dat de berekeningen in het raadsstuk zo juist moge lijk zijn geschat en dat de mededelingen van de hoofden van scholen aan B. en W. eveneens juist aan de Raad zijn overgebracht. De heer R ij k e s merkt op, dat in het raads stuk rekening is gehouden met de cijfers van 1936. Indien dit ronduit was gezegd in de ver gadering, dan was veel misverstand achterwege gebleven, want de heer Disselkoen noemde ae cijfers van 1937. Zowel B. en W. als de heer Disselkoen hadden dus gelijk, maar de onaan gename discussies hadden achterwege kunnen blijven. Wat de tweede vraag betreft, deze is naar genoegen beantwoord en het betrokken lid van de onderwijscommissie moet daaruit zijn con sequenties maar trekken. De heer Disselkoen vindt het niet juist, dat de heer Rijkes zijn stem niet heeft voorbe houden totdat hij juiste inlichtingen had. Spr. handhaaft voorts al zijn beweringen en becij feringen uit de vorige raadsvergadering en noemt op, waar de schriftelijke bewijzen daar van zijn te vinden. Spr. is van mening, dat de wijze waarop het instituut kwekeling met akte is ingevoerd meer dan erg is, en vraagt zich ar door wie de gemeente wordt bestuurd, dooi B. en W. of door de ambtenaren; immers de wethouder van onderwijs heeft het niet nodig geacht zich persoonlijk met de onderwijsdes kundigen te verstaan, doch heeft dit aan een ambtenaar overgelaten. De voorzitter merkt op, dat B. en W. ver antwoordelijk zijn; indien er dus fouten zijn gemaakt, dan treft dit B. en W. en niet den ambtenaar, die de zaak heeft voorbereid. Spr. is van mening dat thans niet dieper op de zaak moet worden ingegaan, aangezien dan vele berekeningen moeten worden bekeken. De heer Disseikoen is bereid de cijfers met B. en W. nog eens te bezien, mits de Raad dan ook de consequenties van het onderzoek wil aanvaarden. Wat dit laatste punt betreft zegt de heer R ij k e s, dat hij zeker een ander standpunt zou hebben ingenomen, als gebleken zou zijn, dat de cijfers, van den heer Disselkoen juist waren. De heer Audretsch merkt op, dat de hoofden hebben verklaard, geen bezwaar te hebben tegen de aanstelling van een kwekeling met akte; spr. ziet dus geen aanleiding om zrjri houding te veranderen. Spr. is nog steeds van mening, dat de Raad juist heeft gehandeld. De discussies over deze zaak worden op voor stel van den voorzitter opgeschort, tot gebleken is, wie gelijk heeft gehad. Blijkt dan, dat de heer Disselkoen gelijk had, dan kan de Raad altijd nog zijn beslissing inzake de kwekeling met akte herzien. Gas, Water en Electriciteit. Vervolgens komen de vragen betreffende eventuele verlaging van de tarieven voor water, gas en electriciteit, ingediend door de S.D.A.P.- fractie, in behandeling. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) vindt de winst op het water ad 80 veel te groot, evenals de winst op de electriciteit ad 94 Verkoop van water en electriciteit aan werklozen en kleine winkeliers met dergelijke winstpercentages acht spr. een verkeerd gebruik van een gemeentelijk monopolie. Spr. vraagt dus of B. en W. tariefs verlaging willen voorbereiden. De voorzitter antwoordt, dat bij de samenstelling der begroting 1938 zal worden overwogen of tariefsverlaging mogelijk zal zijn. De heer Van Unen (V.B.), acht dit een juist antwoord. Voorzichtigheid is geboden in verband met de enorme prijsstijging der grond stoffen. Verlaging van de winst uit de bedrijven, heeft verhoging van de directe belastingen ten gevolge en men zal terdege moeten overwegen of daardoor de toekomstige bloei der gemeente niet wordt geschaad. Ook de heer R ij k e s spoort aan tot voor zichtigheid. De heer v. d. Erf (R.K.) vindt het ogenblik juist gekozen om thans de mogelijkheid van tariefsverlaging te overwegen. De heer D i s s e I k o e n geeft toe, dat de opbrengst der directe belastingen daalt, maar dit is een uitvloeisel van de belastingpolitiek van het gemeentebestuur, dat de directe be lastingen steeds zo laag mogelijk heeft ge houden. De bedrijfswinstverlaging ten laste te brengen van de directe belastingen kan spr. principieel niet verkeerd vinden, aangezien in directe belastingen op de grote gezinnen het meest drukken. Met de opmerking van den voorzitter, dat nog geen bindende toezegging kan worden ge daan, wordt deze discussie gesloten. Voetbal R.C.H.A.F.C. De club van Lungen op bezoek. De blauw-zwarten wisten het in de moeilijke wedstrijd tegen E.D.O. in het Noorder Sportpark tot een verdienstelijk gelijk spel te brengen. Een prestatie, die maar zeer weinigen verwacht zul len hebben en wel een bewijs, dat de Racing dit jaar de zaken ener giek aanpakt. Voor halt-time was de thuisclub beslist beter, ofschoon de voorhoede door te kort spel de kans op veel doelpunten reeds zelf voor een groot deel onmogelijk maak te. Daarvoor was de R.C.H.-achterhoede boven dien nog veel te sterk. Nochtans verkreeg E.D.O. met halt-time een 10-voorsprong en slechts weinigen zullen nog in een succes voor de blauw-zwarten geloofd hebben. Maar na de thee werden de zaken zeer ener giek aangepakt. Met open spel werd het tempo belangrijk opgevoerd en de meerdere tegenstand gaf het spel van E.D.O. een onrustige indruk. Tenslotte wisten de R.C.H.-ers onder groot enthousiasme gelijk te maken Steeds beter be gonnen ze toen te voetballen. Men rook de over winning. In de E.D.O.-pIoeg waren sommige spelers finaal uitgespeeld en slechts met de grootste moeite slaagde de thuisclub er in, de stand gelijk te houden. Al met al hebben de R.C.H.-ers thans 5 punten uit 3 wedstrijden en handhaven zich in de kopgroep. A.s. Zondag om 2.15 uur de kamp tegen A.F.C. Ogenschijnlijk een gemakkelijke prooi, maar als men er zo over zou denken, kon men wel eens bedrogen uitkomen. Met een Charles Lungen op dreef blijven de Amsterdammers, die bovendien met hun stevige ploeg zeer enthousiast spelen, gevaarlijke tegenstanders. Oppassen is dus de boodschap. Ook nu weer zullen de blauw-zwar ten hard moeten werken om ongeslagen te blij ven. Maar de spelers zijn goed getraind en heb ben een juiste opvatting van hun taak. Het elftal speelt ongewijzigd in de volgende opstelling: Metten, v. Thiel, Kors, Slot, v. Dansik, v. d. Bel, Hoogendoorn, v. d. Horst, Kedde, Hellingman, Lenselink. R.C.H. II Oorspronkelijk was vast.desteld de wedstrijd A.F.C. II—R.C.H. II, maai het R.C.H.-bestuur stelt pogingen in het werk deze wedstrijd op het R.C.H.-terrein gespeeld te krijgen en wel om 12 uur. Tenslotte worden er in de morgenuren nog enige aardige wedstrijden gespeeld door lagere elftallen der Racing, in het Heemsteedse Sportpark wordt o.m. gespeeld: R.C.H. VE.D.O. V (Veteranen-wedstrijd). R.C.H. VII—D.I.O. II. R.C.H. XKenau III. HET ZEVENDE LUSTRUM VAN H.B.C- 3 October was hét 35 jaar geleden dat hier in Heemstede werd opgericht de voetbalclub „Heemstede", die in 1917 combineerde met het in 1912 gestichte „Berkenrode" en toen de naam (H)eemstede (B)erkenrode (C)ombinatie aan nam. Zowel in de eerste jaren van beider be staan in H.V.B. en N.V.B., als later in de katho lieke bond, heeft de club een goede naam gehad en zich altijd in de hogere regionen weten te handhaven en ook thans mag H.B.C. zich als een der sterkste clubs in de R.K. sportbeweging rekenen. Bij dit 7e lustrum is er dus alle reden om even stil te staan om zulk een jubileum ook feestelijk te herdenken. In een feestnummer, door de vereniging uit gegeven, is de geschiedenis van de beide clubs en later van H.B.C. vrij uitvoerig geschetst. Voorts vindt men er de namen van het Ere- comité en van de feestcommissie en artikelen van verschillende vooraanstaande personen op kerke lijk en sportgebied, zowel uit vroegere dagen als van de laatste tijd. Als gebruikelijk wordt dit jubileum ook en vooral op sportgebied gevierd, naast kerkelijke viering. Zo zal er hedenavond in de kerk aan het Val kenburgerplein een tridium aanvangen, dat morgenavond wordt voortgezet. Zondagmorgen om kwart vóór 8 wordt geslo ten met een H. Mis in de parochiekerk aan de Heerenweg, waarna om ongeveer 9 uur des morgens een gemeenschappelijk ontbijt in een der zalen van het R.K. Verenigingsgebouw. Receptie. Zaterdagmiddag van 1 tot 2 uur zal er in het R.K. Verenigingsgebouw gelegenheid zijn de jubilerende vereniging te complimenteren. Ere-wedstrijd. Om 2.30 uur des middags zal er een wedstrijd plaats hebben tussen Wilskracht I uit Amster dam en H.B.C. I. Na deze wedstrijd, dus ongeveer om 5 uur. zal de prijsuitreiking plaats hebben van de ge houden neder!agenwedstri;4en en van de Ere- wedstrijd. Voor de competitie zullen ook nog volgende wedstrijden gespeeld worden: Onze Gezellen IIH.B.C. II, 2.30 uur. H.B.C. IllLisse III, 2 uur. T.Y.B.B. IV—H.B.C. IV, 12.30 uur. Juniores: A. H.B.C.T.Y.B.B., '12.30 uur; B. H.B.C.Onze Gezellen, 1.45 uur; C. H.B.C. Geel Wit, 3 uur; D D.S.S.—H.B.C., 12.30 uur. Een programma dus, waarin alle elftallen in de strijd komen. Zwemmen H.P.C.-NIEUWS. De promotie-degradatie-wedstrijden voor de eerste klasse van onze dames zijn ten einde; onze dames hebben het er, uitgezonderd dan de eerste wedstrijd tegen H.D.Z. I, niet slecht afge bracht. Deze wedstrijd eindigde n.l. in een 50-over- winning voor de tegenpartij. De wedstrijd tegen Brandenburg werd door onze meisjes gewonnen- met maar liefst 80; Mej. C. Kann scoorde in deze wedstrijd niet minder dan 6 doelpunten! De strijd in Rotterdam tegen het sterke R.D.Z., waartegen de onzen nogal opgezien hadden, viel erg mee; de punten werden eerlijk gedeeld. Daarom moeten nu R.D.Z. en H.D.Z. een beslis singswedstrijd spelen en aan die uitslag is het te wijten, dat onze dames ook dit jaar nog eens in de tweede klasse moeten spelen. O.i. is dat niet zo erg; een volgende maal is er des te meer kans te kunnen promoveren naar de eerste klasse. De laatste wedstrijd tegen A.D.Z. II had tot uitslag een 82-nederlaag, dank zij vooral het zeer onvolledig opkomen in deze wed strijd. De dames geloofdeir het nu wel! De stand is nu: R.D.Z4 2 2 0 0 H.D.Z4 3 0 16 A.D.Z. II 4 2 115 H.P.C4 1 12 3 Brandenburg 4 0 0 4 0 Ons oefenuur is ook deze winter weer in het Sportfondsenbaddes Maandagsavonds van zeven tot negen uur; er is een rooster gekomen van trainers voor de verschillende onderdelen, zodat er elke week twee uur lang intensief ge oefend kan worden. 9 October zuilen diverse leden starten op het zwemfeest van D.J.K., ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van die .vereniging; n.l.: J. Schalkwijk en M. Maurits op de 100 M. borst- crawl; Mej. Ans Sevensma op de 100 M. rug- crawl dames. Verder verschijnt aan de start voor de 4 X 200 M. borstcrawl heren onze estafette ploeg, bestaande uit: J. W. Derx, A. H. Sipke- ma, A. ten Hacken en M. Maurits. Ons heren-zevental is ingeschreven voor de wintercompetitie van de K.N.Z.B., evenzo, het tweede zevental; de dames spelen mee in een competitie van bij de Kring Haarlem behorende verenigingen. zegt de Engelschman. „Waarheid in Reclame". Terecht, want reclame heeft een tegengestelde uitwerking indien de kooplustige bemerkt, dat de levering of de kwaliteit der goederen niet beantwoordt aan de verwachtingen, die de advertentie-reclame heeft opgewekt. Dan keert hij zich met antipathie van de zaak af, die hem meer beloofde dan gaf. Een zoodanig teleurgestelde zal zich nimmer meer laten bewegen een dergelijke zaak binnen te treden, omdat hij haar reclame niet meer betrouwbaar acht. „Truth in advertising" ook in N. V. DRUKKER IJ VOORHEEN GED. OUDE GRACHT 88, HAARLEM, TEL. 10144 Nadruk verboden JAREN lang is er reeds strijd gevoerd tussen de voorstanders van klassikaal en die van individueel onderwijs. Vele factoren heb ben nog de eersten het terrein doen behouden, in de verdediging van hun standpunt hebben zij hun tegenstanders steeds voorgehouden, dat zij van het klassikale stelsel een caricatuur tekenen. Het is in ons land niet zo, en het behoeft ook stel lig niet zo te zijn, dat bij het onderwijs aan een klasse het individu totaal te loor gaat. Een goed onderwijzer of onderwijzeres heeft nog altijd tijd en gelegenheid gevonden, om een zeer begaaf den leerling een extra-taak te geven, en om de zwakke broeders en zusters een speciale moei lijkheid nog eens apart duidelijk te maken. Men spreekt dan van mogelijke differentiatie en in de scholen van ons land is dit gematigd klassikale systeem feitelijk overal doorgevoerd. Maar ook aan de mogelijkheden bij een goed onderwijzer of onderwijzeres komt een grens. Het aantal leerlingen van een klasse kan zover worden opgevoerd, dat zelfs met de grootste in spanning alleen aan de grote middelmoot het volle pond kan worden gegeven en er geen sprake meer is van extra tijd te besteden aan de uitersten. De begaafden moeten zichzelf dan maar remmen en de zwakkeren, nu ja, die kun nen niet mee en zullen het 't volgende jaar nog eens over moeten doen. Dat hierbij een groot deel van de arbeids vreugde van de leerkrachten verdwijnt, is be grijpelijk. Het gaat hun aan het hart, een deel van de klas aan hun lot te moeten overlaten. En dat geldt juist het meest de zwakkeren, die als vanzelf om hun zorg en toewijding vragen. Maar dat is niet het ergst. Hier wordt te kort gedaan aan een groep kinderen, die er mogelijk hun hele leven de nadelen van ondervinden. Hier wordt een algemeen beproefd schoolstelsel on mogelijk gemaakt om de vruchten van jaren lange ervaring wordt vernietigd. Het gehele schooibeeid verandert hierdoor. Zelfs bij het veel mooiere klasse-aantal, dat de oude wet van 1920 voorschreef, waren er vele gemeente- en schoolbesturen, die het ter wille van het onderwijs noodzakelijk vonden, nog meer onderwijzers, de z.g. boventalligen, aan te stel len. Dat was geen luxueuze bevlieging uit de hoogconjunctuurtijd, maar men achtte dit nood zakelijk, om aan alle kinderen vruchtdragend onderwijs te kunnen geven, om aan elk de volle maat te kunnen toedelen. De berooide toestand van de gemeentekassen heeft aan dit alles een eind gemaakt. En zo zijn in dubbele mate de scholen getroffen en zijn de klassen uitgegroeid, alsof ze van elastiek waren. Dat heeft zich al gewroken, en zal zich hoe langer hoe meer gaan wreken, wanneer niet spoedig verbetering in treedt.. En hebben we in de tijd der bezuiniging wel nadelige maatregelen noodgedwongen aan vaard, omdat nu eenmaal in crisistijd allerlei, hoe nuttig ook, eenvoudig niet kan, nu de toe stand verbetert, moet op deze nood worden ge wezen. Dat hebben de onderwijzersorganisaties gedaan en die plicht rust evenzeer op ieder, die het wel meent met de kinderen van ons volk, d.w.z met de toekomst van ons volk. Een deel van de nu ruinier vloeiende staatsmiddelen moet worden besteed aan de verlaging van de leer- lingenschaal, opdat goede vrucht en gematigd klassikaal systeem, met mogelijkheid van diffe rentiatie, kan worden verwacht. Op de school wordt niet alleen onderwezen, er wordt ook aan de opvoeding der kinderen gewerkt, naast en door het onderwijs. De moeders vooral voelen dat, zodra ze haar zes jarigen aan de school toevertrouwen, zijn zij hen voor een gedeelte kwijt. Naast de huiselijke opvoeding komt die van de school. En zal het goed zijn, dan vullen die beide elkaar aan. Dan is er geregeld contact tussen huis en school, opdat ouders en onderwijzers zoveel mogelijk één lijn trekken ten aanzien van de opvoeding van hun kinderen en leerlingen. Hiertoe is het echter nodig, dat de onder wijzers en onderwijzeressen het kind door en door kennen, dat ze zijn gebreken en zwak heden weten en die bestrijden en hem steunen in zijn pogen om het rechte pad te houden. Natuurlijk zijn daarbij de inlichtingen van de ouders van het hoogste gewicht, maar niet altijd worden ze verstrekt. En dan behoeven we niet te zeggen, dat dit leren kennen een intense aan dacht vraagt van het onderwijzend personeel gedurende de enkele schooluren van de dag en daarnaast moet er gelegenheid zijn om elk af zonderlijk te kunnen behandelen. Er moet dus tijd en gelegenheid zijn voor rustige bestudering der verschillende karakters en voor even rustige behandeling der moeilijkheden afzonderlijk. Ieder onderwijzer of onderwijzeres zal moeten toegeven, dat dit ook in normale omstandig heden een geweldige taak is, die slechts ten dele kan worden volbracht. Elk betreurt steeds weer tekort aan inzicht en geduld bij het in werken in de moeilijkheden van ieder leerling afzonderlijk. Maar daarnaast kunnen ze met vreugde verhalen van de gunstige invloed, die er van een gesprek onder vier ogen, van een ernstige waarschuwing, van een oordeelkundige behandeling is uitgegaan. In normale omstandigheden is dit moeilijk, maar bij de tegenwoordige klasse-bezetting wordt het onmogelijk. Zeker, de markante ge vallen springen nog wel in 't oog, maar juist de kleine dingen, die met een enkele opmerking wellicht zouden kunnen worden rechtgezet, die ontgaan den onderwijzer in de te grote groepen. Het geheel heeft zo zeer de aandacht nodig, dat de individuen afzonderlijk te kort moeten komen. Dat zal den geboren paedagoog een doorn in 't oog zijn. Hij kan niet meer opvoeden, zoals hij dat wenst. Hij kan alleen de klas in toom houden, excessen bedwingen, een alge mene tucht handhaven. Hij wordt ordebewaker in plaats van opvoeder en de kinderen groeien niet geestelijk en zedelijk, maar zij leren zich te buigen voor de macht. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over de tuchteloosheid van de jeugd en velen zouden in dit opzicht aan het onderwijzend personeel een ruimer taak willen zien toebedeeld. Maar ieder zal begrijpen, dat de gevolgen van de opvoeding der individuen veel verder grijpt dan de schoolmuren, dat echter de klasse-tucht, al heeft ze haar waarde, veel minder ver reikt. We raken hier een vraagstuk, dat veel dieper graaft, dan het zuiver intellectuele, dan het ge bied van kennis, vaardigheid. Het gaat hier om de zedelijke kracht van ons volk. En zonder aan de waarde van de gezinsopvoeding iets te kort te doen, moeten we constateren, dat de opvoeding van onze kinderen bij uitstek zal worden gebaat door een verlaging van de leer- lingenschaal, die de klasgroepen verkleint en daardoor de paedagogische invloed op elk kind afzonderlijk mogelijk maakt. Daarom is dit een vraagstuk van de eerste orde en is het de belangstelling van Regering en Kamers ten volle waard.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 5