r de Trouw JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER INFECTIE Eerlijke antwoorden op kindervragen H EEN K De ideale dochter 00STEI TWEEDE BLAD De zorg voor onze gezondheid Blindedarmontsteking Onzen grootsten vijand ALLEEN-VERKOOP van de ERRES NAAI MACHINES LEIEISIEil, Kruisstr. 42, Haarlem. Tel.12412 ér mm HET ZEVE VAf BABY-WOL Ziet onze Etc Sluit Radio n.v. hl haven: 14 OCTOBER 1937 No. 41 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Nog altijd een verraderlijke ziekte. Hoe eerder men er bij is hoe beter. Vooral niet zelf dokteren! Nog steeds moet de blindedarmontsteking tot de gevaarlijke ziekten gerekend worden. Het woord „blindedarmontsteking" is eigenlijk on juist gekozen; het is nog afkomstig uit de tijd, toen men de blinde darm als het uitgangspunt van de kwaal beschouwde. Later kwam men tot het inzicht, dat de kwaal niet in de blinde darm ontstaat, doch en dit tengevolge van infectie door bacteriën in het wormvormig aanhangsel, dat door een plooi in het slijmvlies van de eigenlijke blinde darm gescheiden is. Nog al te vaak hoort men de mening ver kondigen, dat blindedarmontsteking door het inslikken van onverteerbare voorwerpen (kersenpitten bijvoorbeeld) zou kunnen ont- staan. Dit is een absoluut onjuist begrip. De eerste verschijnselen. Het meest markante symptoom van blinde darmontsteking zijn pijnen, die in de rechter- buikhelft van de navel tot het uiterste begin van de liesstreek verlopen. Andere verschijnse len zijn koorts, versnelde polsslag en onregel matige stoelgang. Ook heeft de patiënt vaak last van benauwdheid en deze benauwdheid kan tot braken aanleiding geven. Al naar ge lang van de graad van het ziekteproces is alleen het slijmvlies van het wormvormig aanhangsel aangetast of kan de gehele wand zijn aange daan. De aanval gaat doorgaans snel voorbij, maar het gevaar blijft voor de patiënt bestaan, dat hij zich zal herhale En juist in deze om standigheid, dat de pijnen dikwijls al na een paar uur aanmerkelijk afnemen, schuilt een ernstig gevaar. Bedriegelijk verloop. Maar al te zeer is de leek geneigd, hierin een teken van beterschap te zien en door deze valse voorspiegeling gerustgesteld, verzuimt hij intijds de nodige maatregelen te nemen. Maar hoe ernstig wreekt zich dit verzuim! De kentekenen van vermeende beterschap zijn dikwijls des te verraderlijker, daar één enkel uur tijdverlies reeds de dood tengevolge kan hebben. Het lijdt geen twijfel, dat in vele gevallen van blinde darm-ontsteking juist deze zorgeloosheid de oorzaak is, dat de ziekte een gevaarlijke wending neemt. Daar men bij buikpijn van de boven omschreven soort steeds op blindedarm-ont steking bedacht moet zijn, blijft het altijd dringend geraden, in dergelijke gevallen on middellijk den dokter te- halen. Het allergevaar lijkste wat de patiënt kan doen, is het innemen van laxeermiddelen Want dan dreigt het grote gevaar, dat de ontsteking overslaat naar de buikholte, waarvan ernstige bloedvergiftiging het gevolg is. Het beste wat men doen kan, zolang de dokter er nog niet is, is het leggen van hete omslagen op de buik. Verder moet de patiënt streng d:;iet houden. Wil het niet beter weten! In vele gevallen zal alleen operatief ingrijpen redding kunnen brengen. Doch op dit punt heeft alleen de dokter te beslissen. Men bedenke wel, dat het noodlottig kan worden, als men tegen de raad van de dokter in de operatie tracht uit te stellen. Als men bijtijds medische hulp inroept, dan bestaat dikwijls zelfs de mogelijkheid, dat de ontsteking zonder operatie geneest. In on geveer 85% - an de gevallen kan blindedarm ontsteking, zolang zij zich nog in het eerste stadium bevindt, door nauwgezet diëet, door bedrust enverdere, door de arts voor te schrijven b.vandeling, zonder operatief ingrijpen genezen. Eerste hulp. Zolang ''e patiënt nog niet onder dokters handen is, moet men hem in elk geval in bed en volslagen rustig houden. Elke beweging, die niet strikt noodzakelijk is, moet vermeden vvorden. Andi.s loopt men gevaar, dat door onvoorzichtigheid van den patiënt de aanvanke lijk lichte r ïtsteking een ernstige wending neemt. Ook alt' de patiënt geen koorts heeft, zal mén toch* verstandiger doen, den dokter te raadplegen. ALLERGISCHE REACTIES. Sommige mensen reageren hoogst eigenaardig na het gebruik van verschillende spijzen of dranken, zelfs indien zij in aanraking komen met "hef een of ander of zelfs onder de invloed van een bepaalde lucht. In het bijzonder is dit het geval met broom en jodium, beide medicamenten, die een bij zonder gunstige uitwerking hebben in bepaalde ziektegevallen, doch bij sommige mensen huid uitslag veroorzaken, ontstekingen van het bindweefsel e.d. tr zijn personen, die zelfs op het eten van aardbeien, kreeft, enz., reageren door netelroos, terwijl hooikoorts veroorzaakt wordt door de prikkeling van bepaalde plantendelen, die zich in de lucht verspreiden en zich uit in niezen en >!1sóftts-ó'ók iri asthmatische aanvallen. De heelkunde bestempelt deze verschijnselen - als -„allergische reacties", die te voorschijn worden geroepen bij gevoelige naturen. De oorzaken hiervan zijn echter nog niet ge- "V" tieet en al bekend en steeds worden de weten schappelijke proeven op dit punt voortgezet. Moeder, waarom Kinderen voeden ons, ouderen, ook op. Nog wel niemand is ooit op het denkbeeld gekomen om de vragen van een levendig kind te tellen. Inderdaad zijn zij wellicht even ontelbaar als de sterren aan het firmament en het is eigen lijk wel héél jammer, dat men al deze, uit kinderlijke nieuwsgierigheid gedane vragen niet op schrift kan stellen. Vele getuigen van fijne humor, andere weer van intelligentie, sommige worden wellicht in alle onbevangen heid gesteld en menigmaal staat men inderdaad versteld van de gedachtengang, die blijkt uit de gestelde vragen. Het kan dan ook niet anders, dat deze kinderlijke vragen, naarmate de kinderen opgroeien, vervagen in de herinne ring der moeder, die door zoveel andere dingen nog in beslag genomen wordt. Naarmate een kind een levendiger geest heeft, zal het vroeger pogingen aanwenden om zijn weetgierigheid te bevredigen. Hoe vreemd zulks moge klinken, is dit reeds het geval lang voor het spreken kan. Onophoudelijk gaat het kleine hoofdje in alle richtingen, zijn oogjes nemen alles in zich op en de handjes betasten de hem omringende voorwerpen. Niets ontgaat het kleine mensenkind en wanneer hij zijn gedachten tot uitdrukkmg kan brengen is het zeer zeker geen gemakkelijke taak om op het veelvuldige „hoe" en „waarom" een juist antwoord te geven. Hoe vaak heeft iedere moeder niet zelve ondervonden, dat de kleine haar door zijn vragen in verlegenheid brengt, omdat ze het goede antwoord niet weet te vinden. Steeds leren moeders nog van haar kinderen, omdat zij de gestelde vragen niet gedachteloos mogen beantwoorden, doch zich in een bepaalde rich ting moeten ontwikkelen om een antwoord te geven, dat waar is, en de kinderen tevens voldoet. Een bekend opvoedkundige heeft eens ge zegd: „Niet wij voeden de kinderen op, doch zij voeden ons op." Iedere moeder van jonge kinderen heeft het in de hand door geduldig op de gestelde vragen in te gaan vragen, die vaak hoogst wonderlijk zijn, inderdaad de basis te leggen voor de toekomstige ont wikkeling van haar kind. Allen, die bij het onderwijs betrokken zijn, vooral ook zij, die aan de lagere school onder wijs geven, bemerken al heel spoedig aan de leerlingetjes, of zij uit een gezin komen, waar de ouders de kinderen op hun belangstellende vragen steeds wisten te antwoorden. Men behoeft dan ook niet te betwijfelen, dat dergelijke kinderen een onbewuste schat van kennis meebrengen, die anderen zich moeizaam moeten eigen maken. Een onderwijzeres, met wie wij van gedachten wisselden over dit onderwerp, vertelde ons dan ook, hoe opvallend veel de kinderen van een medicus, die zij als leerlingen in haar klasse had, reeds wisten te vertellen over eerste hulp, enz. De zoon van een technicus over electrische leidingen en apparaten e.d. Wellicht zullen angstige moeders zich af vragen, of dergelijke kinderen dan niet wat heel vroeg wijs zijn. Ook hier kan de tactvolle be antwoording remmend werken, door op vragen, die boven het bevattingsvermogen zijn, zoveel te vertellen, als nodig is, in verband met leeftijd en aanleg. Nimmer mag zij zich echter laten verleiden een antwoord te geven, dat onwaar is, op welk gebied ook en haar kind uit gemakzucht iets op de mouw te spelden. Hoe „schijnbaar" onbetekenend de vragen van kinderen van vier tot zes jaar ook mogen zijn, zulen zij de ouders steeds tot vreugde moeten stemmen, omdat zij geleidelijk aan meer inhoud krijgen en van geestelijke vooruitgang getuigen. Zij eisen van de moeders vooral het grootste geduld, omdat deze verreweg het grootste ge deelte van de dag met de kinderen bezig zijn en een belangrijk aandeel in hun opvoeding heb ben. Toch is er bij het stellen van vragen nog wel een onderscheid te maken tussen die, welke inderdaad uit belangstelling en weetgierigheid of slechts uit gewoonte en steeds weer opnieuw dezelfde, gesteld worden. In het laatste geval moet met enige strengheid opgetreden worden en het kind leren begrijpen, dat alleen op rede lijke vragen geantwoord wordt. Worden er inderdaad dingen gevraagd, waarop de moeder het antwoord schuldig moet blijven, dan is het afleiden der gedachten van jonge kinderen het beste. Oudere kinderen zullen begrijpen, dat moeder niet alles weet en deze zal hen in zo'n geval naar vader verwijzen. Afleiden mag echter ook weer geen gewoonte HAARDEN HAARDKACHELS in diverse prijsklassen 1 GROOTE HOUTSTR. 99 worden, want het is veel verstandiger, kinderen reeds vroeg uitleg te geven, over dingen, die zij vragen en die wij hen beter zelf kunnen vertellen, dan dat de kennis op minder mooie en vaak onzachte wijze door anderen wordt bijgebracht. Het laatste omvat vooral ook de vragen, die kinderen stellen over het wordings probleem en die niemand op kieser wijze kan behandelen dan de moeder zelve, althans ook weer, voor zover de kindëren zulks kunnen be vatten. Stelt men hen gedeeltelijk tevreden met de belofte later, als zij groter zijn en meer be grijpen, ook meer te zullen vertellen, dan zijn de kinderen voldaan en behoeven geen wijsheid bij andere kinderen op te doen. Men bereikt hiermede tevens, dat er een onverbreekbare band en een vertrouwen tussen moeder en kin deren groeit en tenslotte zullen de jonge kinderen, ouder geworden zijnde, niet schromen hun moeder vragen te stellen, waarvan de eer lijke beantwoording hen sterk in het leven zal doen slaan. Zij zien het leven, als zij eenmaal tot de jaren des onderscheids gekomen zijn, niet als klatergoud, doch in zijn volle werkelijkheid en daardoor zullen zij tevens voor veel teleur stellingen gevrijwaard worden en het leven aandurven! Gelukkig de kinderen, die weten, dat zij met al hun vragen steeds een open oor vinden bij moeder en vader, waarin zij een onbeperkt ver trouwen stellen, dat niet teleurgesteld wordt zelfs ïnüieri niet <Tp' eiKiVvraag een antwooiü gegeven kan worden. kunt U gemakkelijk krijgen. U moet dan vooral met een scheermesje zelf aan Uw likdoorns, eelt snijden; gaat het wat bloeden dan trekt U direct Uw kous aan Of wilt U van Uw voetgebreken afkomen zonder INFECTIE en PIJN??! Gaat U dan naar BATA, daar wacht U voetbad, pedicure, massage 90 cent per abonnement75 cent Binnenweg 74/76 Heemstede - Tel. 29141 WENKEN. Vingerafdrukken op geverfde deuren neemt men eerst af met een doekje, waarop petroleum is gedruppeld, daarna met een doek, die in heet water is uitgewrongen, waardoor tevens de lucht verdwijnt. In leren band gebonden boeken worden af gewreven met gelijke hoeveelheden eiwit en melk, liefst met een zacht flanellen doekje, daarna nawrijven met een zijden doekje. Schilderstukken kan men schoonmaken met het snijvlak van een rauwe aardappel. Egoïstische moederliefde Zelfstandigheid vereist Het is inderdaad toe te juichen, indien werken de meisjes huiselijk en gezellig zijn en haar vrije tijd niet uitsluitend bij vrienden en vriendinnen, in de bioscoop, enz., doorbrengen. Het is even prettig, als zij eens een Zondag thuis blijven of met haar ouders hier of daar naar toegaan. Natuurlijk is het echter, indien zelfstandige, werkende jonge vrouwen haar vrije tijd niet uit sluitend thuis doorbrengen, hetgeen wij immers evenmin van onze zoons verwachten? Nu en dan ontmoeten wij wel eens typen van meisjes, die uitsluitend met haar moeder om gaan en menen geen behoefte te hebben aan ge zelschap van anderen. Veelal is dit denkbeeld door de egoïstische liefde van een moeder ge suggereerd en zijn het meisjes, die zich maar al te gemakkelijk door haar laten beïnvloeden. Er zijn ook moeders, die menen, dat zij de toe komstige vrouw voor haar zoons moeten uit kiezen of althans bepaalde hints in zekére rich ting menen te moeten geven. Deze moeders zijn eenvoudig blind voor het feit, dat haar kinderen, eenmaal volwassen zijnde, ook een plaats in het leven innemen. Inderdaad is een harmonische verhouding tussen moeder en dochter toe te juichen, doch de moeder heeft niet het recht beslag te leggen op de practische levenshouding van haar volwassen dochters. „Mijn dochter is een goed kind," zegt de egoïstische moeder. „Nooit gaat zij zonder mij uit en na haar kantoortijd is en blijft zij thuis. Zij vraagt mij in alles raad en doet wat ik zeg." Ontsteld vertelt deze moeder van de dochter van haar zuster, die met vriendinnen naar de bioscoop of schouwburg gaat, zelfs in haar va- cantie op reis gaat zonder haar familie. „Zo iets zal mijn dochter nooit doen!" Wanneer zij dan de een of andere dag verneemt, dat het nichtje zich verloofd heeft, dan heeft zij hierop veel aan te merken, want dit zou haar dochter niet gedaan hebben.... In haar hart denkt zij wellicht waarom haar eigen, brave dochter zo'n geluk niet te beurt is gevallen. Ja, waarom niet? Moeders, die haar dochters geheel voor zich wensen te behouden, zien het abnormale, het egoïstische hiervan wellicht niet niet in, doch zij benemen haar kind inderdaad iedere mogelijkheid zich een eigen leven op te bouwen. Zij begrijpen niet, dat geen enkele man in een dergelijke verhouding tussen moeder en dochter durft te komen en bovenal, dat hij bang is, dat Bij onze grote sortering Machines hebben wij beslag gelegd op de (L4._vl. r„L, f in elke gewenste uitvoering. Dus naar de moeder, die haar dochter zo geheel beheerst, zich ook in het huwelijk zal doen gelden. Iedere man wil zijn vrouw voor zich hebben en wenst geen inmenging van derden, daar hij zich zelf met zo'n schoonmoeder als een soort indringer zou gevoelen in zijn eigen huis. Een genoegelijk familie-leven moet in ere ge houden worden, doch laten de moeders zich vooral, als de dochters volwassen zijn, meer op de achtergrond plaatsen en begrijpen, dat deze haar weg zelf willen zoeken en zeker zullen vin den. Het waakzame oog der moeder en de band die het meisje aan het gezin bindt, zullen er zeker toe medewerken, dat de goede richting gevonden wordt. In de jeugdjaren wordt de basis gelegd voor het gebouw, dat langzaam maar zeker gevormd wordt, totdat het tenslotte zal verrijzen als een krachtig geheel, dat stormen zal weten te trotseren. ZUURKOOL. Men hoort maar weinig mensen zeggen, dat zij niet van zuurkool houden. Goed toebereid is het inderdaad een kostelijk gerecht, hetzij als stamppot dan wel apart geserveerd met aardappelpuree, liefst met knackworstjes of WOLLEN JAPON. Succespatroon VKK 2052. Prijs 0.35. De modelijn is zeer eenvoudig en het eenige gedeelte dat er niet op wordt aan gebracht bestaat uit een passende gar neering in den vorm van een garnituur of decoratieve knoopen. Ceintuur van wildleer. Ons model geeft moderne pofmouwen aan, die naar de pols toe aansluiten en een verbreede schouderlijn bevorderen, die de heupen smaller doet uitkomen. Het kraagje kan van waschbaar mate riaal gemaakt worden, terwijl men er als variatie een aardig gekleurd sjaaltje of das bij kan dragen. In het laatste geval worden de uiteinden onder de puntige overslag doorgehaald. Patronen in de mafen 40 tot en met 46. J. g'i VKK 2052 GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. varkensvlees. De Duitsers kennen de grote waarde van zuurkool en zeer bekend is de „Mainzer Zuurkool met knackworst". In .vroegere tijden reeds genoot zuurkool vele afnemers, vooral in tijden, wanneer er schaarste van voedsel was. Wellicht hangt dit samen met Uni- fotf »«j'4ro.4-o.]mn rïonjnnv tiliinxr biedt bij eenzijdige voeding, tengevolge waar van meerdere malen scheurbuik ontstaat. Vooral in de Middeleeuwen heerste deze ziekte heel erg, hetgeen men kan afmeten aan het feit, dat de zeevaarder Vasco di Gama met 160 matrozen onder zeil ging en na twee jaar waren er reeds 100 tengevolge van scheurbuik overleden. Thans wint zuurkool nog meer aan betekenis, omdat wetenschappelijke onderzoekingen heb ben aangetoond, dat het een uitstekend voedingsmiddel is. Het is niet alleen rijk aan voedende bestanddeelen, maar het werkt zo uitstekend op het maag- en darmstelsel, is buitengewoon licht verteerbaar, bevat vitaminen "en melkzuren. In de wintermaanden moet in ieder gezin iedere week zuurkool gegeten wor den, terwijl men om de voedingswaarde nog te verhogen, aan stamppot rijst toevoegt. Indien men zelf zuurkool inmaakt, zal waarschijnlijk wassen overbodig zijn; hoe het ook zij, in ieder geval moet dit slechts vluchtig gebeuren, door de kool b.v. in een vergiet te doen en even te overgieten of onder de kraan te houden. Lang koken is niet gewenst, omdat men hierdoor niet alleen vitaminen verliest, doch door de in werking der warmte veranderen de melkzuren. Bij het bewaren van de inmaakpot met zuur kool moet wel degelijk aandacht aan de be waarplaats geschonken worden, daar deze noch te warm, noch te licht mag zijn. Steeds moer voldoende vocht boven de kool zijn en mocht dit eventueel verdampen, dan giet men er een hoeveelheid koud pekelwater op. (Nadruk verboden) 53. 't Eind van Krijntjes avontuur Kun je hier aanschouwen: Hij moet met den diender mee, 't Zal hem vast berouwen! Ja, vriend Krijn, dat komt er van! Stelen is verboden, man! Wie het wil proberen Moet maar mores leren. Pa besluit na rijp beraad Een viool te kopen; Hierop gaan ze alle drie Naar de haven lopen, Waar Papa drie kaarten nam Voor de boot naar Rotterdam; Lustig gaan ze varen Op de Zeeuwse baren. Vader, steeds op winst bedacht, Gaat zijn deuntjes spelen En laat al de passagiers In de vreugde delen; Jim, die dat gepiep niet mag, Vindt het maar een hard gelag; Zachtjes sluipt hij henen, Stiekum op z'n tenen En terwijl de passagiers Vaders kunst waarderen, Zijn hun tafels onbeheerd, Evenzo hun kleren. Ach, daar vliegen hoed en pet, Voor de warmte afgezet Onder Jims geschater Een voor een in 't water! 1 Een opgewi Winst vc Nadat verschillen! wedstrijden waren v Zondag de feestelijk Tridium van Donde een plechtige kerk geanimeerd gemeen bezochte receptie er tegen het sterke W Na de H. Mis, a feesten, zat een 15 versierde tafels in Verenigingsgebouw dames zorgde voor wendigcrc mens, spraken, o.a. van Kapelaan H. J. K der feestcommissie en van den voorzitl j. v. d. Horst, klont ging om H.B.C. te peil, op sportgebie meer morele verhei E Van 1 tot 2 uur zalen van het R.h vele deputaties var de R.K. sport de ju gelukwensen, terw en schriftelijke ft Talrijk waren ook den waren. De Het feest werd tussen H.B.C. I moeting heeft ons De Amsterdammei natiespel, doch tastend genoeg, punt de verdedigi door in het eerste te nemen, maar re 22 en was na ri afgewerkt gewees zoals nu, met 5- aan dé aanval, maakte. Zo won H.B.C de fraaie beker, Kath. Pers en nog door de firma L andere nederlage ten deel de tra, supportersverenigi hadden ook nog e van „de Oranjebo zameling bekers meerderd werd. In de eerste strijden was Volei uitgeloofd door de Meer II had b< de firma Lemmt eigenaar van eei uitgeloofd door de nen, maar toch aardige klokje, ontving voor het 1 En zo behoort e leden (of er moet wat nog enigszin TTiood gaai H.B tegemoet. Rest ons nog de competitie O.G van Lisse III m Junioren A er wei in 3 wedstrijden gaan. De wedst Voor a.s. Zond H.B.C.—D.H.L. ui H.B.C. II gaat r een ander spel ge seizoen, toen H voorkomen, wat kostte. H.B.C. Ill gaat B.S.M. halen en Geel-Wit II, wat Spec Ruim Teve V AANSLL HEEMSTEDE, RAADHUIS

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 4