V™ r «le Vrouw^s N. GROENLAND JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER HEENK TWEEDE BLAD 99 Vervolg Plaatselijk Nieuws Wassen van fijne en oude kant Opwarmen van spijzen FILMNIEUWS TAFELZILVER KELTUM PLEET Recepten Twee historische figuren en veertig nabootsers <1 11 NOVEMBER 1937 No. 45 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 VERGADERING TUINLIEDEN De vorige week hield de onderlinge tuinlieden- vereniging „Aerdenhout en O." een leden vergadering in Café Restaurant „Hof van Heemstede". Onder de mededelingen was o.m. een kennis geving, dat de heer Donk van de Plantenziekten- l«undige Dienst te Lisse deze avond verhinderd was zijn causerie over plantenziekten te houden. Deze causerie is uitgesteld tot Januari. In de Novembervergadering zal de heer De Rijk een vervolgcauserie houden over fruitteelt, terwijl in Januari de jaarvergadering enigszins aantrekkelijk zal gemaakt worden. Een bestuursvoorstel om voortaan niet enkel punten toe te kennen voor inzendingen ter keuring, omdat hiervoor alleen in aanmerking kunnen komen leden die zelf iets kweken, maar voor alles wat de vergaderingen kan opluisteren, dus ook voor lezingen e.d. vond algemene bijval. In de a.s. Decembervergadering zal een prijs vraag voor Kerststukjes gehouden worden, waarvoor blijkbaar veel animo was, evenals voor een keuring van de tuintjes bij de wonin gen der leden, waarvoor zowel vóór- als achter tuintjes in aanmerking komen. Ook zullen de leden in de gelegenheid zijn een bindcursus mede te maken, te organiseren door de afd. Haarlem van de Maatschappij voor Plantkunde. Voor inzendingen ter keuring ontving de heer B. Nieuwenhuis 10 punten voor een schitterende collectie Begonia Gloire de la Reine en de heer H. v. Iperen voor Adranthum Senthum 7 punten en voor Asplenium Viviparum 8 punten. Ter opluistering waren ingezonden door den heer J. Schreuder Chrysant op stam van Ada Owen, door den heer Liefhebber een collectie najaarsbloemen, waaronder verschillende soor ten Tritonia's, Begonia's, Speciecrocussen en Alstroemeria's en door den heer K. Goudzwaard een schitterende collectie besdragende heesters, waarvan inzenders in een causerie de goede en slechte eigenschappen uiteenzette. Tenslotte gaf de heer G. Boting een interes sante en leerzame lezing met lichtbeelden over een excursie naar Duitsland, waaronder bezoe ken aan tuinbouwscholen, botanische tuinen, proeftuinen, veilinggebouwen, enz., waarin tot uitipg kwam dat Duitsland, ook al was het daar beztcjtigde wel interessant, op dit gebied Hol land toch niet kon evenaren. Het was weer een leerzame avond. BAZAR 'T KLEUTERHUIS. In 't Kleuterhuis aan de Lieven de Keijlaan werd Zaterdagmorgen een bazar geopend. Een groot aantal fraaie artikelen, voor deze bazar afgestaan, waren op lange tafels geëxpo seerd en tal van ijverige verkoocsters deden hun best deze voorwefpen aan den man te brengen of liever aan de vrouw, want onder de vele belangstellenden waren de dames verre weg in de meerderheid. De grote verscheiden heid in de artikelen maakte, dat er voor iedere bezoekster wel iets bij was, dat men kon ge bruiken. Als gebruikelijk was er een grote keuze in kussens, tea-cosy's, kleedjes, voorts een afdeling baby-artikelen ten dele gratis afgestaan door de firma Gerzon en een stand met levens middelen en lekkernijen, kosteloos voor het goede doel door de firma's Franken, Habermehl, Ebbers, Droste en Douwe Egberts ter beschik king gesteld. Bovendien had de tuinbaas van Huize Careol een grote hoeveelheid bloeiende planten geschonken. Bijzonder interessant was de expositie van het werk der kleuters. Bij het aanschouwen van deze serie werkstukjes staat men verbaasd over de vaardigheid der kleintjes in vlechten, knippen, plakken, kleibewerken, enz., alsmede over het geduld en de vindingrijkheid der onderwijze ressen, die met geringe middelen aardige effecten weten te bereiken. Aan de bazar waren voorts nog verschillende attracties verbonden. Zo was er in een der lokalen gelegenheid tot het consumeren van thee en gebak; in een ander lokaal konden de kinderen op velerlei wijze hun geluk beproeven, n.l. door middel van de grabbeltoon, rad van avontuur, enz. Veel belangstelling was er ook voor de kindervoorstellingen. In een donker gemaakt lokaal werden belangeloos door den heer Ger mans twee series zeer fraaie lantaarnplaatjes vertoond. Mevr. d'Engelbronnen vertelde daarbij de bijpassende sprookjes, waarvan de kleintjes natuurlijk zeer genoten. Zo is door velen en op velerlei wijze aan het weislagen van de bazar medegewerkt. De baten er van zijn bestemd voor het Kleuterhuis en gezien het drukke bezoek zullen deze wel niet zijn tegengevallen. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgaven van 8 November 1937. B. Beszelsen, Roemer Visscherplein 25. H. Krauss, Postlaan 22. S. A. de Graaf, Heemsteedsche Dreef 197. A. Jager, Land zichtlaan 49. J. F. Metselaar, Raadhuisstr. 95. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 1 tot en met 6 November genomen 651 douchebaden en 29 kuipbaden. Aan 61 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagmiddag tussen 5 en 8 uur werd door 70 volwassenen gebruik gemaakt. Indien men oude of wellicht fijne kant bezit, moet men deze bijzonder voorzichtig wassen en niet te vuil laten worden. Wanneer men kant wast op de navolgende wijze, behoeft men niet bang te zijn, dat deze beschadigd wordt. Men neemt hiertoe b.v. een halve-literfles met wijde hals, of een karaf, maakt deze met warm water goed schoon, doet er wat goede zeepvlokken in, b.v. een eetlepel, en verder bij vullen met water, en schudden om de vlokken op te lossen. Nu doet men de kant in de fles, niet te veel tegelijk, houdt de binnenkant van de hand op de opening, en schudt flink op en neer. Wanneer het water vuil begint te worden, giet men het af en doet schoon zeepsop op de kant, heigeen men kan zonder de kant eruit te nemen, daarna weer flink schudden en ver volgens goed naspoelen met warm, doch geen heet water, twee maal. Wil men de kant een weinig stijf hebben, dan voegt men aan het laatste spoelwater enkele druppels gom toe of een klontje suiker, dat ge heel opgelost moet zijn in een weinig kokend water. Voorzichtig wordt de kant nu uit de fles ge schud en het meeste water er tussen een doek uitgedrukt, daarna spreidt men een witte doek uit, b.v. op een strijkplank, en geeft de oor spronkelijke vorm zoveel mogelijk weer, waarna de kant met roestvrije spelden wordt gespannen en gedroogd. In de meeste gevallen is strijken overbodig, doch indien men dit toch wil doen moet dit op de verkeerde kant gebeuren, be dekt met een stuk neteldoek of voile. Indien de kant gekleurd moet worden kan men aan het laatste spoelwater een weinig ge zeefde koffie of thee toevoegen, doch men moet voorzichtig zijn en niet te donker kleuren. Aan te bevelen is, de kleur op een ander stukje kant te proberen. Evenals kant kan men op deze wijze ook fijne garnituren, kleedjes en dergelijke op uitstekende wijze wassen. „DANTUMA" op Vulpenhouder, „DANTUMA" op Schrijfmachien En ge zult voortaan van 't leven Steeds de zonnezijde zien. Zijlstraat 90 HAARLEM Tel. II 16 1 De voedingswaarde mag niet verminderen. Om verschillende redenen kan het nodig zijn, dat spijzen opgewarmd worden. Nu eens, omdat gezinsleden op diverse tijdstippen thuiskomen, dan weer zal men een grotere hoeveelheid klaar maken uit zuinigheidsoverwegingen om een rest later op te kunnen warmen. Op zichzelf kan hiertegen geen bezwaar bestaan, mits men de gerechten oordeelkundig opwarmt, teneinde de voedingswaarde niet te verminderen. Tegen dit laatste wordt nog al eens gezondigd. In de eerste plaats is het verkeerd om spijzen langer dan nodig is op het vuur warm te houden, aangezien dan chemische omzettngen plaats vinden, die niet alleen de voedingswaarde beïnvloeden, doch ook meerdere eisen stellen aan de verteringsorganen. Vanzelfsprekend is het regelmatig nuttigen van opgewarmd of warm gehouden eten voor mensen met een niet sterke maag zeer verkeerd. Is het echter onvermijdelijk, dan wordt de gewenste hoeveelheid na het koken vlug af gekoeld en eerst weer verwarmd even voordat de betrokkene zal gaan eten. Spijzen, die her haalde malen opgewarmd worden, verliezen alle voedende bestanddelen. Verder moet men de resten nimmer weer bepaald heet verwarmen, doch zó, dat ze „mond 'warm zijn en onmiddel lijk gegeten kunnen worden. Het herhaaldelijk opwarmen doet alle vitaminen verloren gaan, vermindert het eiwitgehalte en de minerale stoffen. In het warme jaargetijde worden verschillen de spijzen, vooral ook groenten, spoedig zuur en is voorzichtigheid geboden; vooral wanneer men ze in metalen pannen heeft bewaard. Ge wenst is dan, ook geen grotere hoeveelheden te bereiden, dan strikt nodig is. Opgewarmde spijzen winnen aan smaak, in dien men er een stukje boter of specerijen bij doet, echter slechts in kleine hoeveelheid. Ge hakte verse groene kruiden worden evenals specerijen eerst na het opwarmen toegevoegd. Het laatste wordt bij voorkeur gedaan, door groenten, aardappelen en eventueel vlees op een ingevet diep bord te doen, dat men op een pannetje met kokend water plaatst en afdekt; indien het althans voor één persoon is. Voor meerdere personen doet men een en ander in een pannetje, dat men au bain Marie warm houdt. Vlees, dat men weer wil verwarmen moet men nimmer laten doorkoken, doch onder kookpunt houden. Meelspijzen als macaroni, gort, rijst, e.d. worden eveneens in waterbad verwarmd of met een stukje boter in de koekepan. Hetzelfde geldt voor aardappelpurée, waarvan men desgewenst kleine koekjes bakt, terwijl het eveneens moge lijk is om verschillende gerechten in andere vorm op te dienen. „BEYER's MODE FüR ALLE". Het October-nummer van „Beyer's Mode fiir Alle" kan zeer geslaagd genoemd worden. Het inleidende modepraatje wijst op de belangrijkste nouveauté's en de gekleurde staaltjes stof toonen ons het allernieuwste op fextielgebied. Van het moderne imitatiebont kunnen wij zelf gemakke lijk aardige mantels, jasjes en garnituren maken. De japonnen worden tegenwoordig weer dikwijls zonder ceintuur gedragen; de blouses, die zo aardig onder ons mantelpak staan en de vlotte middag-japonnetjes, worden in de moderne kleu ren voorgesteld, om onze keuze te vergemakke lijken. Voor de minder slanke dames zijn er enkele speciale pagina's, met bijzonder elegante en slankmakende modellen. De mantels worden weer sportiever en de ge kleurde kinderpagina's toonen ons, wat de kleintjes graag dragen. De handwerkpagina bevat enkele fraaie pul lovers en geborduurde kleedjes en voor de huis vrouw een paar practische tips op huishoud- gebied. Met de 3 grote bijgesloten raderbladen, waar op meer dan 100 modellen staan, is dit blad een waardevolle hulp voor elke vrouw, die zelf haar kleren vervaardigt. „Beyer's Mode fiir Alle"; is overal in de boek handel, of bij de HoolM-'"~-toSenwoordiging Wereklrnode, Prins riendrKkade 48, Amsterdam, verkrijgbaar. WAT VROUWEN INTERESSEERT. In Zweden heeft iemand zich de moeite ge geven om te berekenen, hoeveel tijd vrouwen ge middeld gedurende haar leven voor de spiegel staan. Een jong meisje ongeveer 15 minuten per dag, volwassen vrouwen niet minder dan een half uur, zodat een vrouw van 70 jaar ten slotte 250 dagen van haar leven, of wel 6000 uren, voor de spiegel doorgebracht heeft. GROOTE TELEFOON 13926 - GLASWERK en GERO MESSEN Zie onze etalage HOUTSTRAAT 99 HAARLEM Een Oostenrijkse psycholoog heeft aan 500 haar bekende vrouwen een schrijven doen toe komen en haar gevraagd op welke wijze zij haar echtgenoot hebben leren kennen. Uit de ingekomen antwoorden bleek, dat 14.6 hem in het ouderlijk huis leerden kennen en 13 bij de uitoefening van haar beroep. Op gezellige avondjes en op reis ongeveer 10 terwijl 8 hem in Sanatoria of in ziekenhuizen voor de eerste maal ontmoette, verder 7 in musea en 21/s had haar geluk te danken aan een toevallige ontmoeting. OVERGOOÏER MET BLOUSE. Succespatroon WK 2087. Prijs 30 cent. 0.05 voor adm. en kosten. Overgooiers zijn zeer practisch en kun nen niet alleen met verschillende blou ses, doch ook met jumpers en zijdein tri cot shirts gedragen worden. Zoolang het niet koud is, kunnen er voile blouses onder gedragen worden, de mogelijkheden zijn zóó uitgebreid, dat ieder de keus zelf bepale! Deze blouse, die boven de taille met zoom en lastiek is afgewerkt, heeft ruime pormouwen, die onder en boven den elleboog gedra gen kunnen worden en met elastiek af gewerkt worden. Smalle opstaande kraag met strik. 1 De overgooier heeft aan den rug een amelijk hoogen ronden hals, doch is aan de voorzijde diep uitgesneden; lijfje en rok zijn aan elkander gezet. Patronen voor meisjes van 12—16 jaar. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. GEDIPL. HORLOGER BINNENWEG 10 GEVULDE EIERPANNEKOEKEN. 200 gram zelfrijzend bakmeel, 2 eieren, pl.m. 3i/2 d.L. melk, zout, 75 gram Sunmaid-rozijnen, 2 zure appelen. 50 gram sucade. Men klopt de eieren met de melk en doet de bloem in een kom, voegt het zout bij en maakt een kuiltje in de bloem, waarin men een weinig van de vloeistof giet en dit van het midden uit met een houten lepel met de bloem vermengt. Telkens giet men weer wat vocht bij, totdat de bloem en melk met elkander vermengd zijn, en een glad beslag is verkregen. De rozijnen, de aan kleine blokjes gesneden appelen, de ge snipperde sucade, worden door het beslag ge roerd, en daarna worden dunne pannekoekjes in boter of slaolie gebakken en goed warm opge diend met basterdsuiker. WENKEN. indien de vlees- of groentenmolen zwaar gaat, „oliet" men deze met enkele druppels glycerine. Komt deze eventueel in aanraking met het voed sel onder het malen, dan zal dit geen onaan gename oliesmaak aannemen, terwijl de molen zelf weer gemakkelijk zal werken. Het is zeer verkeerd om het zeil onder matjes of kleedjes te boenen, daar menigeen hierdoor reeds uitgegleden is en ongelukken gekregen heeft. Men voorkomt alle onheil door de be wuste gedeelten te wrijven met een zachte doek, gedrenkt in spiritus en matjes of kleedjes eerst te leggen, wanneer de vloer volkomen droog is. De 20th Century-Foxfilm „Het Geheime Ken teken" („This is my Affair"), waarin Robert Taylor, Barbara Stanwyck en Victor McLaglen de hoofdrollen vervullen, is van A tot Z op waar heid gegrond. De daarin plaatshebbende gebeur tenissen hebben inderdaad zo plaats gevonden. En zij betrokken twee elkaar opvolgende Staats hoofden, presidenten der Verenigde Staten van Noord-Amerika, William McKinley en Theodore Roosevelt, in hun gebeuren. De productieleider Darryl F. Zanuck en de regisseur dezer film, William A. Seiter, konden dus niet hun fantasie de vrije loop geven, doch hadden zich stipt en streng te houden aan de gebeurtenissen, die in het jaar 1900 hebben plaats gevonden. De president William McKinley, die in ge noemd jaar door moordenaarshand om het leven kwam en de president Theodore Roosevelt, die hem opvolgde, hebben beiden een belangrijk aan deel in dit speciaal voor de film geschreven scenario. In Hollywood is natuurlijk een geweldig grote groep mensen er dag en nacht op uit, om iets extra's te verdienen. Zij lopen en loeren rondom de studio's, hangen rond in de café's, waar de sterren, de productieleiders, scenarioschrijvers en dergelijken gewend zijn, veel te komen, zij letten op en luisteren, in de hoop, dat zij iets horen over nieuwe filmplannen en om daarvan zo spoedig mogelijk profijt te trekken. En een der jonge secretarissen was dan ook onvoorzichtig genoeg om aan een tafeltje in zulk een café hardop te zitten vertellen aan een vriend over een nieuwe film, waarin die beide presidenten elk een veelbetekenende rol zouden vervullen. Onmiddellijk stonden allerlei lui aan naburige tafeltjes op, rekenden haastig af, vlo gen naar hun auto's en stormden naar huis. Een minuut óf twintig later zag de portier der 20th Centüry-Fox Studio's een vreemde op tocht. Vijf en twintig Theodores Roosevelt en zestien William McKinley's stapten uit hun oude fordjes en meldden zich bij hem aan! En na dat daar een beetje over getelefoneerd was moesten deze een en veertig historische persoon lijkheden vernemen, dat voor deze rollen reeds een contract was gemaakt met Sidney Blackmer en Frank Conroy Maar wel kregen zij van dê directie een com plimentje over hun een en veertigvoudige activi teit en van de groep werd een foto gemaakt (daar zijn ze trouwens bij een filmfabriek altijd nogal aardig gauw mee), die nu is toegevoegd aan de verzameling curiositeiten, welke een der grootste bezienswaardigheden is van heel Holly wood.... 500.000 VREEMDELINGEN WONEN IN LOS ANGELES EN LEVEN VAN DE FILM. Gewezen diplomaten, militairen en marine officieren, kooplieden en fabrieksdirecteuren, uit alle delen der wereld, bevinden zich onder de leden van de buitenlandse kolonie van Los Ange les en verdienen hun levensonderhoud door werk in de filmstudio's. Voor opnamen, die een buitenlands-nationaal karakter moeten dragen, staan niet minder dan 500.000 personen ter beschikking en de produc tieleider van een film vindt zijn typen, die hij zoekt, in alle soorten en maten. Wanneer hij bij voorbeeld 500 Fransen nodig heeft, zoals dit het geval was in de RKO Radio film „The Woman I love", met Paul Muni en Miriam Hopkins, wor den alle Fransen door de „Filmbeurs" opgeroe pen. Vindt men niet het juiste aantal, dan wordt het restant aangevuld met leden van de Franse kolonie. De assistent-regisseur zoekt dan wel de typen uit, die hij nodig heeft. Zo bevond zich o.a. Geörge Blagoy, een gewezen officier valt het keizerlijk-Russische leger, onder de 500 Russen, die in de film „The Soldier and the Lady" mee speelden. Anton Torrio, een figurant uit de film „Winterset", was in zijn jeugd een populair operazanger in Italië. Zo gaat het.... Bij den barbier. „Scheren, alsjeblieft. Tussen twee haakjes: heb je nog datzelfde scheermes van gisteren?" „Ja zeker, mijnheer." „Mooi. Chloroformiseer me dan eerst." (Nadruk verboden) 69. De kap'tein voorziet zich gauw Weer van droge kleren, Slaagt er in, de passagiers Spoedig te kalmeren. Jimmy komt er 't slechtste af: Hij wordt, als gerechte straf Voor zijn pekelzonden, Stevig vastgebonden! 70. Plotseling schijnt in de hoek Ginds wat loos te wezen; 9 Vreugd en blijdschap staan er op Elks gezicht te lezen! 't Schijnt een leuke boel te zijn! Men bestormt den kapitein, Die, naar hij verklaarde, Juist vandaag...... verjaarde! 71. Alle tafels worden gauw In een hoek geschoven; Met de stoelen komt men dan IJv'rig aangestoven! Heel de boel wordt keurig net Boven op elkaar gezet, Ja, het lijkt van voren Net de Eiffeltoren. 72. Als er ruimte is gemaakt, Gaat de pret beginnen; Allen hossen z'in het rond, Opgewekt van zinnen. Ja, ze dragen op hun nek Den kap'tein langs heel het dek; Pa speelt zonder foutje Op zijn jammerhoutje.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3