COSTIRI IETS NIEUWS! IS r de Vrouw N. GROENLAND JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER KANTOOR FUNKE's Roggebrood-Fabriek TAFELZILVER KELTUM PLEET UURMAN 99 IJ TWEEDE BLAD NIEUWE UITGAVEN Vervolg Plaatselijk Nieuws Goede bedden bevorderen de gezondheid. Funke's gestoomd R O G G E BROOD geschenken H E E N K Recepten 4 EN CONTRO- J ISTRATI ES -AAN 46, TEL. 28714 de voorkeur geven, niging vindt steeds er de Katholieken, i Nederland is het olieken zeer groot, huizenWesterveld mgrijke uitbreiding, maties plaats. Het nde lijn. Over het 1 791. van groter eerbied k uit hygiënisch en rkiezen boven bc- aaat dank. Heemstede van de Lijkverbranding, rrzitter. AAR, Secretaris. iMlTé VAN ACTIE D". in een verontwaar- van 11 Nov. 1.1., dit het z'n neutraliteit advertenties op te n voor lijkverbran- ond en onverdiend een zeer groot deei n.l. de Katholieken >ijdragen en adver- i betekent het, dat dig is en nog wat >et leren denken, of onsympathiek dit laat ik in het l toe in een land meningen worden feit, dat zeer veel rbranding verkiezen jezien de pas plaats ijke incidenten te en, zou het kunnen tegenstanders van werden. betoog op, dat aan zelfs ten strengste E.H.Ct. herinnert het buitenland vele laats vinden deze dan toch strijden Iholieke eenheid, deze tegenstrijdig- kath. arbeiders in Socialistisch Vak- op de jas ter Com- arbeiders, georga- vakbonden, de H. ;erd worden, ernstiger inconse- té, dat actie voert digd over het ver- vaarom geen vurige verbranden van de lts gehad hebbende aiiaanse terreur irdementen der z.g. "ranco, die in open oze schepselen hun iden, die ganse be rouwen, kinderen en vertwijfeling doen zoudt meer in Gods die kracht uw actie, tvaardigheidsgevoel, naar onze broeders worden uitgemoord stische overheersers. B. B.—v. B. bovenstaande inge- willen weigeren, p, dat De Eerste geen partij stelt elijke van crematie, ers van lijkverbran- gelaten menen wij rinen sluiten. ENTIE. Beantwoording van erbranding ligt niet FOON 28264 WIJNGLAS EAU f 1.— f 1.05 kamp. ;rg gerust toen wij zagen komen. Vier tekaas, Leuven en nidas, dat altijd al zwaarste ploeg is. nederlaag worden. Leonidas werd met onzen jongens het laatste 10 minuten in een 52 over- rdoor het nu voor- H.B.C. B.C. de competitie St. Bavoparochie iv. a.s. ais H.B.C. 18 NOVEMBER 1937 No. 46 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT O. Th ROTMAN's KINDERBOEKJES Bij de uitgeverij „Apoilo", Pr. Mariestr. 12^ Den Haag, zijn enige nieuwe kinderboekjes verschenen. De auteur is de heer G. Th. Rot man, en de jeugdige lezeressen en lezers van ons blad, die gesmuld hebben van de avonturen van Mijnheer Pimpelmans, Pietje Pluis en Jantje Joppe en Brammetje Elapoor en z'n vrienden in onze kinderrubriek, zullen de aardige plaatjes met de humoristische tekst zeker dolgraag in boekvorm ontvangen, om er nóg eens en nóg eens van te kunnen genieten. Als Sint Nicolaas- cadeau lijkt ons de nieuwe serie van den geestigen schrijver en tekenaar voor kinderen buitengewoon aantrekkelijk. De boekjes zijn in genaaid en gebonden verkrijgbaar. DE BLINDENFILM. De aldeling Haarlem en \j. van de Ned. R.K. Blindenbond St. Odilia mai.ct een tournee door Noord-Holland met de prachtige door Jan Hin vervaardigde .m getiteld: „Het licht inwendig" en zo werd Vrijdag de film alhier in het R.K. Verenigingsgebouw, des middags voor een stampvolle zaal van kinderen en des avonds voor een goedbezette zaal van groteren, ver toond. En klein en groot hebben vol bewondering gezien naar de beelden op het witte doek, waar eerst wordt getoond het geweldige geduldwerk van de leraren, om de kinderen al heel jong vertrouwd te maken met het brailleschrift, hun een beeld te geven van de aarde, zowel op de kaart als op de globe en de ouderen te leren werken om in eigen onderhoud te voorzien, niet alleen stoelenmatten, haken en breien, maar ook de bediening van de schrijfmachine, de dictoioon, zelfs zien wij den marconist aan de arbeid. Een heel verschil bij vroeger, zo vertelde ons de blinde voorzitter der afdeling Haarlem en O., de heer F. H. Louman, een bekende figuur, dien velen wel eens zullen hebben zien wandelen door Haarlems straten met zijn leider, de hond. Vroeger zat de blinde, die niet met aardse goedeien gezegend was, als bedelaars aan de kerk, een aalmoes vragend, nu kan de blinde arbeiden voor zijn brood, al is hij niet vol waardig; dank zij de blindenzorg heeft hij het heerlijke bewustzijn voor zijn brood te kunnen werken. Maar, aldus de heer Louman, deze blinden zorg vereist veel geld en worden er voor de misdadigers paleizen gebouwd, voor de blinden is dat .anders. Het gehele vakonderwijs moet door particulier initiatief worden betaald. Daarom moeten er ziende blindenvrienden ge vonden worden en een machtig middel is de film. Neen, geen medelijden, aldus de heer Louman. wij zijn gewone mensen, met één gebrek, wij missen het licht in onze ogen. Zeer gevoelvol brengt de heer Louman de aanwezi gen bij, wat het zeggen wil, blind te zijn. Wat moet het U dankbaar stemmen de zon en alles wat de natuur ons biedt, te kunnen bewonderen. Zijt gij daarvoor dankbaar, zegt spr., toont dit dan door U te abonneren op het blindenorgaan, door d.: bond uitgegeven. Neen, stumperds zijn het niet, die blinden. Dat bJeek_op.de film zelfs in het spel. De jeugd vermaakt zich ook op het ijs, zij spelen kaart, musiceren en zelfs in de huiskamer weten zij een gezellige sfeer te scheppen, dank zij de hulp van blindenzorg, die hun alles met een engelen geduld geleerd heeft. Stumperds, o neen. Daarvan gaf de heer Louman op het doek verschillende staaltjes; hoe hij met zijn trouwe hond zijn dagelijkse wande ling maakt, vanaf zijn woning, Ged. Oude Gracht, zich begeeft naar het Sportfondsenbad en er de zwemsport beoefent, van de hoge springplank duikt, speelt in het water en zich er kostelijk vermaakt ook met de zienden. De film geeft ook nog een beeld van een demonstratie met de honden en de opening van de geleideschool door Prinses Juliana, nu enige jaren geleden, terwijl een humoristische film, getiteld „Brandalarm", vooral de jeugd een prettig half uurtje bezorgde. Een accordeonband uit Haarlem-N., onder leiding van den heer Dijkstra zorgde op uitstekende wijze voor wat muzikale afwisseling. RIJKSTELEFOON. Nieuwe aansluitingen. Telef.nr. Gidsvermelding. 28756 Bloemendaal, R.; Directiekeet Herfst- laan 18. 28287 Dingemans, Ir. F. C. J.; Archit. B.N.A., Kerkl. 103 bur. 9-12 en 13J/2-17). 28748 Floris, C.; Drieheerenlaan 15. 17663 Roeske, W. F.; Jacob de Witstraat 5. 17662 Dudok van HeelWilbrenninck, Mevr. M. E,; Jac. de Witstraat 9. 28761 Korsten, J. W. L.; Fr. Schubertlaan 30. 17681 Wellinghoff, P. J.; P. de Hooghstr. 34. 28901 Woning-Inrichting ,,'t Interieur", Bin nenweg 94. Onze correspondent, de heer C. Floris, Drie heerenlaan 15, is telefonisch aangesloten onder No. 28748. DE CURSUSSEN VOOR DE WERKLOZEN WEEF. AANGEVANGEN. De vorige week Woensdag zijn de vak cursussen, georganiseerd door het Algemeen Comité tot ontwikkeling en ontspanning van werklozen weer aangevangen, n.l. die in hout en koperbewerking. Voor de cursus hout- en koperbewerking hadden zich in totaal opgegeven 107 cursisten, waarvan er op deze eerste morgen ruim een 50-tal aanwezig was. Van het bestuur waren enige leden aanwezig, o.a. de voorzitter, de heer C. A. M. Jonckbloedt, de secretaris, de heer Ed. Steger, benevens de raadsleden S. Rijkes en A. P. Audretsch en de algemene leider, de heer W. Bulten. De voorzitter, de heer C. A. M. Jonckbloedt, sprak voor de aanvang een kort openingswoord, vooral tot den heer W. Bulten, die evenals vorige jaren weer bereid was bevonden, geheel belangeloos, de leiding dezer cursussen op zich te nemen en ook nu weer zoveel heeft gedaan aan de voorbereiding daarvan. Dank brengt spr. ook aan de leden van het Comité, en dan in het bijzonder aan den secretaris, den heer Ed. Steger, die aan de voorbereiding ook zulk een belangrijk aandeel heeft gehad. Van de leraren, de heren L. Attema en J. B. Rooyers voor houtbewerking en den heer G. Kennis voor koperbewerking, zeide de voor zitter overtuigd te zijn dat zij ook dit jaar weer hun beste krachten zullen geven om de cursus sen te doen slagen. Spr. besloot met de wens, dat allen aan het eind van de cursus weer met trots mogen zien op het vervaardigde. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heren S. Rijkes, W. Bulten en L. Attema, waarna de gereedschappen voor de dag gehaald werden en de deelnemers zich verspreidden aan de werkbanken, waar zaag en hamer elk ander geluid spoedig overstemden, zodat men zich waande in een fabriek die op volle kracht werkte. Vrijdagmorgen is aangevangen met de cursus autogeen lassen, georganiseerd door het Alge meen Comité tot ontwikkeling en ontspanning voor werklozen. Deze cursus, waarvoor zich 18 cursisten had den aangemeld, wordt gegeven door den heer A. Scholten van de Centrale Organisatie voor Cursussen in Autogeen lassen en Metaalbewer king, kort genoemd Cocam. De heer S. Rijkes, vice-voorzitter van het algemeen comité, sprak de wens uit, dat de cursus, waaraan grote kosten besteed zijn, in de toekomst rijke vruchten zou mogen afwerpen. Met de wens, dat allen in de meest prettige verstandhouding de lessen zullen volgen en dat de heer Scholten veel succes moge behalen bij zijn voor hem nieuwe leerlingen, verklaarde de vice-voorzitter deze cursus voor geopend. Nadat de heer Scholten nog het woord had gevoerd, werd een aanvang gemaakt met de eerste les, die bestond in theorie, om de deel nemers eerst op de hoogte te stellen van de verschillende gebruiksartikelen, als toestellen, het ontstaan der vlam e.d. -r OPENING VAN DE ONTSPANNINGS- GELEGENHEID. Maandag j.l. is de ontspanningsgelegenheid in het R.K. Verenigingsgebouw wederom open gesteld. Bij de opening waren een 100-tal werk lozen aanwezig. De voorzitter van het comité deelde mede, dat de lokaliteit op Woensdag en Donderdag zou worden gesloten, teneinde de cursussen geen ongewenste concurrentie aan te doen.- Voorts legde hij er de nadruk op, dat het spelen om geld niet zal worden toegestaan. De heer Smorenburg deed weer de toezegging het dammen en schaken in clubverband te be vorderen. Deze eerste maal kregen alle werklozen een sigaar, later zullen zij zich moeten beperken tot de pijp, waarvoor steeds tabak in voorraad is, terwijl des morgens een kop koffie en des middags een kop thee gegeven zal worden. VERG. IJSVERENIGING „DE VOLHARDING". Dinsdagavond hield de IJsvereniging „De Vol harding" een ledenvergadering, meer ten doel stellende de vaststelling van de begroting voor de hopelijk komende ijsperiode, in Café Rest. „Hof van Heemstede". In zijn openingstoespraak betreurde de voor zitter, de heer D. Kat, de weinige belangstelling, een gevolg zeker van het gemis van ijs in de laatste jaren. Medegedeeld werd, dat er voor het a.s. seizoen weer een overeenkomst was aangegaan met de stichting Heemsteedse Sportparken om de leden en ook de kinderen-leden tegen een reductie van 50% toegang te verlenen op de door haar weer te exploiteren ijsbaan op de tennisbaan in Groenendaal, waartegenover de vereniging een bijdrage betaalt aan de stichting, echter iets gematigder dan het vorige jaar, doch in diezelfde geest. Na een enkele opmerking werd de begroting over 19371938 vastgesteld met een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1425. voor een ijsloos winterseizoen en 2705.voor een ijsperiode van plm. 10 dagen. Hierna werd de beschrijvingsbrief van de K.N.S.B. behandeld, waarna een der bestuurs leden als afgevaardigde naar deze vergadering werd aangewezen. De vergadering kon er zich mede verenigen dat bij een eventuele ijsperiode bij de K.N.S.B. zal worden aangevraagd om hier het kampioen schap schoonrijden voor dames te doen ver rijden. In de plaats van den heer v. Weele werd in de kascommissie benoemd Mevr. v. Nispen v. Wely. Wegens wanbetaling moesten 38 leden wor den geroyeerd, een noodmaatregel die de voor zitter ten zeerste betreurde. Bij de rondvraag was Mevr. v. Nispen-v. Wely zeker de tolk van vele leden als zij dank bracht aan het bestuur voor het vele werk dat het heeft gedaan voor de openstelling der baan bij een ijsperiode, wat jvele leden eigenlijk zo weinig beseffen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met de wens, dat wij straks alle leden zullen zien op de baan, dat wij dit jaar eens mogen krijgen een prettige ijsperiode, waarnaar zovelen al enkele jaren hebben uitgezien. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 8 tot en met 13 Nov. genomen 627 douchebaden en 22 kuipbaden. Aan 48 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 78 volwassenen gebruik gemaakt. „Bedden schaft men voor zijn gehele leven aan," zegt men wel eens en hierin ligt veel waars, zij het dan. ook, dat zij onderhoud en mogelijke reparaties vragen van tijd tot tijd. Een bed is geen artikel, dat men op een koopje kan aanschaffen, daarom kan men niet beter doen, dan indien nodig, wat langer te wachten met de aankoop, totdat men de beste kwaliteit kan bekostigen. Wanneer men bedenkt, dat de mens 1/3 van zijn leven in bed door brengt, kan men wel nagaan, dat goedkoop duurkoop zou betekenen. In tijden van ziekte is het bed de eerste toevlucht, waar men genezing zoekt, daarom kan een bed niet goed en ge makkelijk genoeg zijn en moet aan hygiënische eisen voldoen. Mijn liefste wenschen, Beste Jan, En nog veel jaartjes, als het kan. Je vroeg iets voor je werk, Hierbij DANTUMA'S beste merk Een echte „Waterman" Zijlstraat 90 HAARLEM Tel. I I 161 De keus van houten of metalen bedden hangt af van de smaak, doch de staaldraadmatras moet eerste klas werk en de matras stevig ge vuld zijn met kapok, liefsi vermengd met paardenhaar. Het meest aan te bevelen is om één kussen te gebruiken (de peluw vervalt steeds meer) dat goed gevuld is. Kiest men goedkope matrassen en kussens, dan is er in minder dan geen tijd een kuil in het midden en worden ze slap, hetgeen een goede nacht rust weerhoudt. Harde matrassen zijn veel ge zonder dan zachte veren-bedden, die trouwens nagenoeg tot het verleden behoren. Kinderen moeten in dit opzicht niet verwend worden, reeds in het wiegje wordt een matras en kussentje gevuld met varens gelegd. Inplaats van staaldraadmatrassen worden ook springbakken gebruikt, in ledikanten, die even eens uitstekend voldoen. Bij voorkeur moet men staaldraadmatrassen kopen met kleine openingen, daar deze veel minder kraken bij de minste beweging, dan de andere soorten. De kosten van aanschaffing zijn wellicht iets groter, doch ze voldoen veel meer. In ieder geval is het aan te bevelen om bed den, ledikanten, matrassen en al wat hierbij behoort in speciale rakerrite kopen met een goede reputatie. Slaapkamers moeten koel zijn, hetgeen niet wil zeggen, dat zij gedurende de koude dagen Als koek zoo heerlijk! (ook gesneden) Vraagt het nog heden aan Uw bakker Spaarnwouderstraat 39 - HAARLEM geheel en al onverwarmd behoeven te zijn. Electrische kachels zijn het meest hygiënisch, omdat ze ongevaarlijk zijn en geen stof geven. Luchten is wenselijk, evenals toevoer van frisse lucht 's nachts. Hier moet de gulden middenweg gekozen worden en worden de ramen noch pot dicht, noqh wagenwijd opengehouden in de koude maanden. Een vraagstuk, dat nog al eens stof opwaaien doet, en oorzaak is van meningsverschillen. Een andere mogelijkheid is, om een raam in een aangrenzende kamer open te zetten of een rooster te doen aanbrengen. Iedere morgen worden dekens en lakens flink gelucht en de matrassen omgekeerd, terwijl de dekens regelmatig buiten gehangen en voor zichtig geklopt worden, evenals de linnen onder lagen. Men kan nimmer te veel frisse lucht in slaapkamers doen toetreden, en slechts in een goed bed is het mogelijk om van een gezonde nachtrust te genieten, waardoor men verkwikt op staat. Tenslotte nog even de raad voor oudere en gevoelige mensen, om inplaats van linnen en katoenen lakens flanellen te gebruiken, die vooral aan rheumathisch aangelegde mensen uitstekend voldoen. HET WARME BAD. Op koude dagen zal men onwillekeurig, als men moe thuis komt, behoefte hebben aan een warm bad. Men denkt echter niet aan de gevaren voor kou vatten, die dit met zich mee kan brengen en verwondert zich over de verschillen de symptomen, die zich kort daarna voordoen, niezen, kriebelig gevoel in de neuskeelholte en meer bekende verschijnselen. Men moet nimmer kort voordat men uitgaat, een warm bad nemen, aangezien de vetlaag, die zich op de gehele huid bevindt, door de hitte van het water hieraan ontnomen wordt. De bovenlaag wordt dunner en hierdoor is tevens een deel van de weerstand verdwenen. Men kan dit voorkomen door het gehele lichaam te masseren met olijfolie, waarvoor men niét meer dan hoogstens 4Q druppels of een paplepel nodig heeft. De olie zal onmiddellijk verdwijnen en in de huid trekken, waardoor men een aange naam gevoel krijgt en mocht hier of daar nog een weinig vet achtergebleven zijn, dan wrijft men die plekken met een bandhanddoek na. De huid, die op deze wijze behandeld is, zal veel minder vatbaar zijn voor temperatuurswisse lingen. Huishoudelijke- en luxe artikelen geschikt als zie etalages GR. HOUTSTRAAT 99 MARASQUINPUDDING. 1/2 L. melk, /2 L. room, 6 eierdooiers, 1 d.L. marasquin, 75 gr. suiker, 10 bladen witte gelatine. De melk wordt aan de kook gebracht en onderdehand kloppen wij de eierdooiers met de suiker, voegen hierbij langzamerhand de melk en laten alles au bain made verwarmen, steeds roerende, totdat de massa gebonden is, waarna de geweekte gelatine, die goed is uitgeknepen, erin wordt opgelost en tenslotte roeren wij de marasquin door de pudding. Deze behoeft niet van de duurste soort te zijn; in de regel kan men marasquin van een laag alcoholgehalte, die zeer geschikt is voor de bereiding van pud ding, gebak, enz., heel billijk bij de kruidenier verkrijgen. Men moet niet verzuimen van tijd tot tijd in de pudding te roeren, om het zakken der gela tine te voorkomen en vojgt er, als de massa stijf begint te worden, de geklopte room bij, waarna ze in de vorm wordt overgebracht. VRUCHTENSOEP. (6 personen). 750 gram peren, 1 L. water, sap en schil van een halve citroen, 50 gram suiker, 30 gram sago of maïzena, 50 gram rozijnen, 6 kleine beschui ten, 1 ei, 1 beker melk. De peren worden geschild en in kleine stuk ken gesneden, daarna gaar gekookt in 1 d.L. water en de schil van de citroen. De stukjes peer worden door een paardeharen zeef fijn gewre ven. De puree en 't kookwater worden weer aan de kook gebracht, de suiker er in opgelost, citroensap bijvoegen en de goed gewassen rozij nen, waarna alles tezamen nog een minuut of tien moet koken en tenslotte gebonden wordt met 30 gram of 3 afgestreken eetlepels sago of GEKLF.EDE MIDDAGJAPON. 1 Succespatroon VKK 2106. Prijs 30 cent 0.30 voor adm.- en verzendkosten. Deze gekleede japon in tailleur model leent zich voor verschillende mooie tinten herfststoffen, terwijl de tint van het vest zich aan zal moeten passen aan de hoofd kleur. Bij zwart en blauw zullen wit, ivoor en crème op hun plaats zijn, bij bruin écru, crème en terracotta en ook groen. Het vest bestaat uit twee reepen zijde, die onder de V-vormige halsuitsnijding met een drukknoop sluiten. Mooi van lijn zjjn de revers. Mouwen, die aansluiten om den pols en bovenruimte hebben. Knoopgarneering voorzijde en mouwen en ceintuur van de zelfde stof met eenvoudige gesp. Twee- baans, niet zeer wijde rok. Patronen in de maten 42444648. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. GEDIPL. HORLOGER BINNENWEG 10 maizena. Is de vruchtensoep te dun, dan neemt men nog iets meer van het bindmiddel. Het ei wordt met de melk geklopt en in deze vloeistof worden 6 beschuiten geweekt en daarna op dezelfde wijze als wentelteefjes gebakken. Op ieder bord komt een gebakken beschuit en hierover wordt de vruchtensoep gegoten. STOOFPOT VAN VLEES EN UIEN. 5 a 6 ons vet rundvlees, b.v. z.g. hachévlees, evenveel uien, een paar worteltjes, 2 laurier bladen, takjes selderij, peper, zout, bloem. Het vlees wordt in blokjes verdeeld, niet te klein, de uien schoongemaakt en in plakken ge sneden, daarna in een goed sluitende stoofpan gedaan en met de worteltjes, selderij en laurierbladen, peper en zout opgezet met L. koud water, langzaam aan de kook brengen en heel zachtjes gaar stoven. Indien men geen goed-sluitende pan heeft, dan keert men de deksel om en legt er een 'laagje couranten op, dan blijven de geurende bestanddelen in de pan. Is het vlees gaar, doch vooral niet zó gaar, dat het uit elkander valt, dan verwijdert men peterselie en kruiden en bindt het vocht met een weinig bloem of sago, waarna alles in een dekschaal wordt overgebracht. (Nadruk verboden) 73. Onderwijl zit Jim maar steeds Bij zijn stoelen-toren; Vastgebonden bij zo'n feest, 't Kan hem niet bekoren! Tot opeens een grote hond Grommend voor zijn ogen stond. Jim begint te blazen, En de hond aan 't razen! 74. Onder luid gewiefwafwoef Schiet de hond naar voren; Jim neemt met een sprong de wijk.. Hup! daar gaat de toren! Al de fuivers, wat een strop, Krijgen stoelen op hunhoofd! Hoor de stakkers schreeuwen! Brullen doen z'als leeuwen! 75. De kap'tein is met een plof Op de grond gevallen; Builen heeft hij op zijn hoofd, Dik als tennisballen! „Als je niet", zo roept hij kwaad, „Met die aap de boot verlaat, Zal 'k je even raken, Daar kan je staat op maken!" 76. Hij beveelt terstond, de boot Aan de wal te meren, En verzoekt hen heel beleefd, „Hem" terstond te „smeren". Somber stappen zij van boord In een stil en eenzaam oord: Niets dan gras en sprieten Valt er te genieten!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3