Uw wijnhandelaar JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER O op «ie Vrouw ^1= De brandende Kerstboom HEEHfK Voor de feestdagen lager Gerlings LEWENSTEI TWEEDE BLAD INGEZONDEN Vervolg Plaatselijk Nieuws Voor de Feestdagen 17 DECEMBER 1937 No. 50 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 OPEN BRIEF AAN DE RAADHUISLEEUWEN Heemstede, 6 December 1937. Hoogvereerde Felix en Felice! Er is, o machtige Wakers, zo stilaan ets on gehoords aan uw eerbiedwaardigheid voorbij gegaan. Het tarief van de volksbaden is met 50 verhoogd. Kunt Gij mij zeggen waarom? -j. Ik begrijp eruit, dat de verruiming voor meer badennemen er door geremd wordt. Dat kan de reden niet geweest zijn. Beduidt die 50 een poging om meer evenwicht in ontvangst en uitgave van het Badhuis te krijgen? Hoe schriel voor een semi-gemeentebedrijt, niet waar. Nog onlangs heeft de gemeente in samenwerking met Volksbelang geld beschikbaar willen stellen om een bioscooponderneming te financieren. Ik neem aan dat ook daarmee een cultuurbelang kan worden gediend. Wanneer de gemeente dan daartoe wil meewerken, waarom dan een zo bij uitstek cultuurbelang, als het onderhoud van het lichaam is, geremd ter wille van een paar luttele centen. En wel, kostelijke Felix en Felice, ben ik ervan overtuigd dat ieder zichzelf heeft te helpen, in deze: zichzelf heeft schoon te houden. Voorzeker! Maar vallen de middelen daartoe niet veelal buiten iemands bereik? Wij b.v. met ons huishouden van zes per sonen, waarvan maar één om verschillende redenen na 2 uur Zaterdags van het oude tarief van het baden kan gebruik maken, kunnen ons de noodzaak om één bad per week a 15 cent niet veroorloven. Het betekent voor ons een uitgave van 10.per jaar boven ons budget. Het zal U, edele wakers, die zo na betrokken zijn bij de roergang des dagelijksen levens, niet onbekend zijn, dat het indexcijfer van de nood zakelijke levensbehoeften zich in een stijgende lijn beweegt, terwijl het loonpeil de neiging heeft om, waar het niet verder kan inzinken, te verstarren. Overigens, hoogvereerde Felix en Felice, mijn beste wensen voor uw gezondheid en weest verzekerd van mijn oprechte blijdschap over uw onlangs schoon geschilderde wapens. Geloof me, Uw dankbare FEL1CITE. 1) Wij betwijfelen, of de geachte brief schrijfster antwoord zal krijgen van Felix en Felice. Deze trouwe stille getuigen van alles wat zich in onze gemeente afspeelt of in de raadszaal wordt behandeld, die in de grijze oudheid eenmaal per jaar op Oudejaarsavond een babbeltje met elkaar plachten te houden, zijn reeds lang tot chronisch stilzwijgen ge doemd. RED. E.H.C. „KERSTFEEST OP ZEE". 1. Van Mevr. BoekeMansvelt, Wester- houtpark, Haarlem-Z., ontving ondergetekende ter doorzending naar Amsterdam-C., Water schoutskantoor, Nw. Vaart 2, de volgende bij haar ingekomen pakjes, n.l.: van Mevr. M.S. 2 pakjes; Mej. I. 2 pakjes; Mevr. H.C. 1 pakje; Mevr. Ch. A. d. B. 1 pakje; Zuster v. E. 3 pak jes; Mej. Kn. 1 pakje; Dames Br. 3 pakjes; Fam. B. 3 pakjes, gezamenlijk inh. 4 zakdoeken, sokken, woilcn dassen, wanten, slip-over, tabak, sigaren, sigaretten, pijpen, boeken, Testamentjes, enz., enz. 2. Van Mevr. v. d. BugrtWiesel, Leidsche- vaart 474, Haarlem-Z.: Mevr. M. J. K.H. 1 kistje sigaren; Mevr. W. F. E.v. d. B. 2 kalenders; Mevr. I. v. B.W. 3 bussen tabak, 2 paar sokken, 3 zakdoeken en 1 dasje; Mevr. C. W. M. v. d. V. I kussen, 3 dassen, 3 zak doeken, blocnote, boek, enz. 3. Van Mevr. Dr. Colenbrander, Raadhuis plein, Heemstede-Z.: Mevr. v. d. L. 3 boeken, tijdschriften, das en kussen; Mevr. v. H. boeken, pijpen; G. J.Th. sokken, tabak; Freule v. d. G. koekjes, sokken, boek; Mevr. Z. wanten en bouffanten. Verder nog giften aan geld van Mevr. W. 2.50; Mevr. v. H. ƒ2.50; Mevr. v. D. ƒ2.50; Mevr. Br. KI. ƒ1.—; Mevr. C. 2.50; Mevr. d. 1. H. ƒ2.50; Baronesse v. H. ƒ5. Mevr. Rs. ƒ2.Mevr. U. Jr. 1.Douairière v. L. ƒ10.Dames Gr. 2.50; Mevr. Qu. v. Uf. ƒ5.—. Totaal 55.—. 4. Van Mevr. U. VossersKampstra, Aster kade 28, Heemstede-N.: van den heer H. tabak; Mevr. H.F. uit Aerdenhout 5 boeken; van den heer D. 5 boeken; Mevr. H. J. C. V.v. G. 10.en 4 dassen, schilderijtjes; Mevr. K. 1 das; N.N. 2 jaarg. „Pniël"; Mevr. Sm. 5 boeken en 1 kistje sigaren; Van N.N., Bloemendaal 4 boeken en 2 pakken tabak en sigaretten; Mej. S. ƒ1.Mevr. de Kr. 1 das, 1 pr. sokken; Mevr. M. 8 pakjes tabak, 2 pr. sokken, 2 rode zakdoeken, 3 boeken; Mevr. Sp. Zoeklichten en 1 das; N.N. 7 uitgeknipte Feuilletons en 1. Mevr. M. pull-over, 2 dassen en 2 pr. wanten; Mevr. L. 1 blocnote met couverten; Mevr. KI. 2 shawls, asbakje, pijp, scheerzeep, enz., enz.; Mej. M. Sp. 1 das en 1 pr. sokken; Mevr. de Kr. tijdschriften, tabak; de heer v. B. 1 kistje sigaren; Mevr. D., Hilversum 1 das. Al het bovenstaande is 4 Nov. j.l. door gezonden naar Amsterdam, Waterschoutskan toor, Nw. Vaart 2, waar het door Mevr. Jong manv. d. Stroom met haar staf over de schepen is verdeeld, wat een reuzenwerk is en dat alles belangeloos. Reeds meer dan een maand is men er mee bezig en het zal zolang de voorraad strekt nog wel een maand duren. Dé Maatschappij „Nederland" verschafte lijsten van het aantal der schepen met haar bemanningen die u'tvaren. Het is een lust te aanschouwen hoe heerlijk netjes de pakjes zijn met linten en groen versierd. Wie nog iets te zenden heeft, doe het nog in deze maand bij de genoemde verzamelaarsters, die bij deze hartelijk bedankt worden en niet minder ook de geefsters en gevers. In afwachting, Ds. E. VOSSERS, em. pred., Asterkade 28, Heemstede. TWEEDE OF LAATSTE VERANTWOORDING VOOR „KERSTFEEST OP ZEE". 1. Bij Mevrouw Boeke, Westerhoutpark, Haarlem-Z.: van N.N. een pakket boeken en 30 gezelschapsspelen; van Mej. B. een pr. wanten. 2. Bij Mevr. Colenbrander, Raadhuisplein, Heemstede-Z.: van Mej. D. kalender, boek; Mevr. d. H. das, wanten; Mevr. O. 1.Mevr. v. R. 1van N.N. 1 doos postpapier met couverten; Mevr. A. O.V. 5 pakjes van Nelle's sjaghtabak. 3. Bij Mevr. U. VossersKampstra, Aster kade 28, Heemstede-N.: Mevr. Sn.v. V. jaar gang Vliegwereld, bivakmuts, stuurwanten; Fam. W., Schotersingel te Haarlem-N. 10 nette ingepakte pakjes; Mej. O. te Bergen 9 zakjes met puzzles en 1 pot tabak; Mej. Dr. 6 boeken, 1 pijp; Van den V. biscuits en versnaperingen; Mevr. W. 3 jaargangen tijdschriften, 1 doos fondanten en I pakje tabak; Mevr. U. V.K. 1 das en 1 doos sigaretten; Mevr. A. D.V. te Amsterdam 10 pakjes sigaretten; Mevr. de H. 2.50; Mevr. R.S. te Amsterdam ƒ5. Dames L. 2 dassen; Mevr. en Mej. de H. ieder 1.Mevr. v. Sp. 1. Mocht iemand nog iets willen geven, dan willen wij het nog wel doorzenden. Met vriendelijke dank aan bovengenoemde dames-verzamelaarsters en geefsters en gevers. Hoogachtend in afwachting, Ds. G. VOSSERS, Em. Pred., Asterkade 28, Heemstede. KYNOLOGENCLUB KENNEMERLAND. Match voor honden van alle rassen. Evenals vorige jaren organiseert de Kyno- logenclub „Kennemerland" op 26 December a.s. haar Kerstmatch voor honden van alle rassen. De match wordt gehouden in de Restauratie zaal van het „Krelagehuis" (ingang Brouwers vaart). De keuringen zullen te 1.30 uur n.m. aan vangen. De volgende keurmeesters hebben hun mede werking toegezegd: Voor Jachthonden de lieer G. v. Herwaarden. Voor Terriers de heer P. M. C. Toepoel. Voor Pekingezen en Jap. Spaniels de heer j. A. C. Zillesen. Voor Boxers de heer L. P. Knapen. Voor overige rassen de heer J. L. J. J. Harms. Deelneming aan deze match is opengesteld voor honden in eigendom van leden der Neder landse Kennel Club „Cynophilia", alsmede voor honden, eigendom van ingezetenen van Haarlem en omstreken, ook al zijn deze geen lid der genoemde vereniging. De honden moeten de leeftijd van 6 maanden bereikt hebben en geregistreerd zijn bij de Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland. Indien dit niet het geval is, kan dit alsnog geschieden. Inlichtingen aan het secretariaat van 7 tot 8 uur 's avonds. De inschrijfbiljetten moeten uiterlijk 21 Dec. bij den secretaris der afdeling, den heer L. P. Knapen, Vosmaerstraat 49, Haarlem, worden ingeleverd. „KERK EN VREDE". Propaganda-avond voor Jongeren. De afdeling Heemstede van „Kerk en Vrede" houdt op Maandag 20 December a.s., aanvang 8 uur, een openbare propaganda-avond speciaal voor jongeren, in het Gebouw voor Christelijke Belangen, Voorweg 31. Op die avond zal Ds. N. Padt uit Zutphen spreken over: „Kerk en vrede, juist nu!" Na de pauze zal een eventuele nabespreking plaats hebben over dit onderwerp; verder zal de bijeenkomst worden opgeluisterd door de welwillende medewerking van de dames A. van Manen en J. M. WaalewijnMisset, viool en piano. Kerk en Vrede stelt zich ten doel de Christen heid er van te doordringen, dat oorlog en evangelie een onverzoenlijke tegenstelling vormen. Hiermede wekken wij alle jongeren op 20 Dec. te komen. De tijden zijn zeer ernstig: dus komt in ieder geval eens luisteren. Namens het Bestuur: A. .ELFFERS Az„ voorz., H.B.-lid. W. F. MISSET, secretaris. VERGADERING WINKELIERSGROEP HEEMSTEDE-ZUID. Dinsdagavond was de Winkeliersgroep Heem stede-Zuid wederom bijeen in Café Rest. „Hof van Heemstede". De voorzitter, de heer N. Wildschut, deelde mede, dat het bestuur in deze korte tijd nog geen concept-reglement had ontworpen Besloten werd de naam Winkeliersgroep Heemstede-Zuid voorlopig te handhaven. Na een zeer uitvoerige bespreking werd be sloten om nog voor de Kerstdagen geen speciale winkelweek of iets dergelijks te houden. Wel zullen alle leden zich speciaal toeleggen op een aardige etalageversiering, zoveel mogelijk in eenzelfde geest, terwijl de leden een -speciaal vervaardigd embleem in hun etalages zullen krijgen. Bij de 'rondvraag kwam wel tot uiting dat velen gaarne nog met de Kerstdagen een speciale winkelcampagne hadden gezien, maar wegens de korte tijd van voorbereiding moest hiervan afgezien worden. Het bestuur zegde toe de verschillende aanwijzingen te overwegen voor een latere gelegenheid. LAAT UW FIETS NIET ONBEHEERD STAAN! Bij de politie alhier is aangifte gedaan van het vermissen van een rijwiel, dat onbeheerd had gestaan voor een perceel in de Chrysanthe mumlaan. Verscholen in een bosje zijn twee gestolen rijwielen teruggevonden, echter waren de be- lastingmerken en de dynamo's verdwenen. Naar wij vernemen zullen, als preventieve maatregel, alle rijwielen, die onbeheerd langs de weg staan, in beslag genomen worden, met als gevolg een proces-verbaal tegen den eige naar. Men zij dus gewaarschuwd. JMlilippiltlBIllllllffl ■mi)i!iiiiH;:i-:ii::fti:ii:ii:»t!i!iii:iiiiimBsa:iim!iimiii«niiunHiiihtmimnuinniiRMimninnwnniiiflffi -^1"™ Voorkomen van ongelukken. Gedurende de aagen, dat de Kerstboom rondom zich zijn licht in de donkere kamers verspreidt, doen zich vaak allerlei min of meer onschuldige ongelukken voor, die een schaduw op het feest werpen en meestal voorkomen hadden kunnen worden. In de eerste plaats is het een punt van over weging, waar de Kerstboom geplaatst zal moeten worden. Takken, waarop kaarsen zijn aangebracht, moeten nimmer te dicht bij gor dijnen noch bij papieren of perkamenten lampe- kappen komen, waardoor eventuele vlammen spoedig in de licht vlamvattende stoffen zouden overslaan. Het vlamvatten behoeft niet altijd te geschieden door tocht, j doch kan eveneens plaats vinden door de ^straling der warmte van de brandende kaarsen. Grote bomen moeten niet alleen een stqvig steunpunt hebben, doch tevens door een metalen draad aan de muur bevestigd worden a!an een kram. Kleinere bomen, die op tafeltjes geplaatst worden, moeten kruisgewijze met het houten onderstel vastgebonden worden. De boom mag evenmin te dicht bij spiegels of schilderijen geplaatst worden, omdat de hitte van de kaarsen hm glas kan doen springen. Een groot gevaar levpren kaarsen, die niet stevig genoeg geplaatst zijn; kaarsenhouders moeten geheel en al overeenstemmen wat de breedte betreft, terwijl de houders zó geplaatst worden, dat ze niet kunnen omslaan en daar door de daaronder liggende takken in brand kunnnen steken. Electrische snoeren, welke dienen voor de verlichting mogen niet dgor kleine kinderen in- en uitgeschakeld worden, terwijl het aansteken der kaarsjes evenmin een bezigheid is, die aan BAK- en I ovens i pannen BRAADvormen Grootste sorteering Huishoud-afdeeling Groote Houtstraat 99 kinderen mag worden overgelaten. Het best wordt dir werk toevertrouwd aan een vol wassene, en voor de kiiilderen moet het vol doende zijn, wanneer zij de lichtjes een voor een zien branden. Ondanks alle maatregelen moet men steeds in de nabijheid van de room een emmer met water en een spons, aan een stok bevestigd, hebben; zodat men eventueel ontbrandende takken onmiddellijk kan doven. Kaarsenvlekxen op kleden, tafelkleden en meubelen late men eerst hard worden, daarna legt men er wit vloeipapier op en bestrijkt dit met eer- ton.Vu de was volkomen in het papier gedrongen is. Om even tuele plekken nog te doen "verdw'ijnen worden deze nagewreven met een weinig terpentijn (niet bij .een brandende boom!!!) Recepten VRUCHTENGELEIPUDDING. 1 ons biscuits, b.vl bonne mère, of z.g. vinger biscuits, 1 blik peren, 1 pakje poedergelatine, (frambozen) 10 a 12 rode geconfijte kersjes. De biscuits worden in kleine stukjes verdeeld in een glazen schaal, daarna wordt het blik peren geopend en het vocht in een pannetje gedaan, dat men met zoveel water aanvult, tot dat men 4 d.L. vocht heeft, dat aan de kook gebracht worat en waarin de vruchtengelatine- oplossing wordt gedaan, afkoelen en over de biscuits gieten. Wij zetten de glazen schaal op een koele plaats en laten ue jelly volkomen stijf worden, het meest aan te bevelen is om het daags te voren klaar te maken. Is de gelei stijf, dan worden de gehalveerde peren er in een cirkel opgelegd met punt naar het midden, dus straalvorming, terwijl het midden aangevuld wordt met de geconfijte kersjes. VLEES IN SCHELPEN. 250 gr. resten (het bouillonvlees), 3 d.L. melk of jus met water, 35 gr. bloem, 35 gr. boter, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, zout, peper, noot, 1 ei, jianeermeel, stukje boter. De schelpen worden met boter bestreken en met paneermeel bestrooid. Het vlees wordt fijn gehakt, daarna smelten we de boter in een steelpannetje, doen er de bloem bij en 3 d.L. melk of jus met water, 3 kleine theekopjes. We doen de vloeistof er bij kleine scheutjes gelijk bij, steeds roerende om een mooie gelijke massa te krijgen, die we enige minuten laten door koken, daarna het vlees er door roeren, dit goed warm laten worden, daarna nemen we de pan van het vuur, voegen het geklopte eierdooier bij, gehakte peterselie, zout, peper en noot naar smaak en tenslotte het stijfgeklopte eiwit. We verdelen het vleesmengsel over de schelpen, strooien er paneermeel over en doen hierop enkele klontjes boter, waarna we ze in de oven plaatsen gedurende 20 a 25 min. ABRIKOZEN-SCHOTEL. Y2 blik abrikozen, 50 gr. biscuits, 3 d.L. melk, 2 eierdooiers, 1 eetlepel custardpoeder, 2 eet lepels suiker. We brengen de melk met de suiker aan de TELEFOON 10112 kook en maken de custardpoeder aan met de geklopte eierdooier, waarbij wij lepelsgewijze en goed kloppende de warme melk gieten en het mengsel daarna terug doen in de pan om nog even door te laten koken. In een kristallen schaal worden de abrikozen gedaan, terwijl de biscuits in het vocht geweekt en op de abri kozen worden gelegd, hier overheen wordt de vla gegoten, aie wij na het koken flink hebben opgeklopt om het vormen van een vlies te voorkomen en af te laten koelen. Vrouwen met baarden Bij de Zuid-Europese rassen kenmerken vele donkere typen zich op oudere leeftijd door een sterke beharing van bovenlip en kin. De Spaanse vrouw heeft zelfs in haar jeugd reeds neiging tot een pikant donsje op de boven lip, dat echter, als zij ouder wordt, in een duide lijke snor. overgaat. Velen dezer vrouwen worden dikker en krijgen zelfs een zware stem en doen in niets meer denken aan de slanke, knappe hinde van voorheen. In medische kringen noemt men deze vrouwe lijke baardontwikkeling hypertrichosis, d.w.z. over-behaard. Reeds de oude Griekse vader der genees kunde, Hypocrates, noemt twee vrouwen uit zijn land, beiden gehuwd, Rathusa en Namisia, be kend om haar baardgroei. Margaretha van Parma, de natuurlijke doch ter van Keizer Karei de Vijfde, die de Neder landen regeerde als stadhouderes, was een vrouw van ongekende lichaamskracht en vastberaden- Een blijvend geschenk is altijd fijn, Geef daarom een naaimachine van N.V. AMSTERDAMSCHE NAAIMACHINE-HANDEL v.h. A. Lewenstein, Kruisstraat 42 - Haarlem - Telefoon 12472. heid en had, naar de medicus Joch verklaarde, een „flinke baard". Bij het begin der 15e eeuw leefde in Luik een jonge vrouw, Helena Antonia, die reeds in haar jeugd een volle baard had en als wonderkind gold. Talrijke schilders hebben als curiositeit haar beeltenis vereeuwigd. Haar ouders, die zeer arm waren, deden afstand van haar als bijzon dere merkwaardigheid, aan Bisschop Ernst, die haar op zijn beurt gaf aan de gemalin van Aartshertog Albrecht. Het jonge meisje had een buitengewoon mooi gezichtje en de patriarchale, kastanjebruine baard was volkomen in tegen stelling met haar verschijning. Uit haar gehele .wezen sprak een vrouwelijke zachtheid en grote aantrekkelijkheid. MIDDAGJAPON Succespatroon P.M. 325. Prijs 30 cent en 5 ct. voor adm. en verzendkosten. De gekleede middagjapon, gemaakt van souple angora in stemmige tint is uitgevoerd »n kleei makers model. De aansluitende tail le Ijjn kleedt bjjzoqdei mooi af. Aan de schouder zijn aan voorzijde afgeronde schou derstukjes waar te nemen die op de ruim te van voorpanden gëstikt worden. Ingezette, aansluitende mouwen. De hals lijn duidt slechts even een puntvorm aan, terwijl een shawltje de halsopening vult en tevens in samenwerking met de ceintuur een fleurige smak aan het geheel geeft. Sluiting over de geheele lengte met een lange r j knoopen. Aan da zijkanten hiervan «a PM 325 zijn spits toeloopende godets ingezet, waar door de onderwijdte vergroot wordt. Patro nen van deze japon in de maten 41, 44, 46, 48. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. In het midden der 16e eeuw was Barthilde Gratge om haar lange baard bekend en nog in de vorige eeuw was haar beeltenis te vinden in een kunstverzameling te Stuttgart. In Bou logne hing het portret van een Duitse vrouw, wier baard tot haar middel reikte. Zij verscheen op jaarmarkten en was de eerste vrouw, die haar abnormaliteit uitbuitte om er geld mee te verdienen. In het midden der 17e eeuw was het de Augsburgse Barbara Uslerin, die Duitsland, Frankrijk en Italië bereisde, om haar volle, blon de baar als curiositeit te laten zien en zodoende in haar onderhoud voorzag. Opvallend is, dat de baardgroei van man en vrouw verschillend is. Bij de eerste begint deze reeds langs de oren, terwijl die der vrouw hoofd zakelijk in de omgeving van de grote kauw spieren begint en van daaraf langharig naar be neden valt. „En heb je je gisteravond bij dat fuifje goed geamuseerd?" „Reusachtig! Ik ben vandaag de gehele dag beroerd geweest." (Nadruk verboden) 89. Als het trekken hem verveelt, Gaat Papa aan 't draaien; Laat den boer in volle vaart In de rondte zwaaien Tot de stakker suizebolt, Alles in hem draait en tolt, Ja, hij raakt ten leste Gans'lijk buiten westen! 90. Maar ook Pa raakt uitgeput! Met verbleekte lippen Staart hij duiz'lig voor zich heen, Laat de bezem glippen! En dit feit, zo onverwacht, Doet den armen boer met kracht In de scherpe tanden Van een hark belanden 91. Dra bewerkt de boer verwoed Vader met zijn bakken, Maar Papa-lief heeft met spoed 's Schoppend been te pakken. Met het been neemt hij de vlucht, En de boer moet, wat een klucht! Tierend en verbolgen Huppelend hem^volgen! 92. Langs de vlonder zijn ze gauw Op de weg gekomen; Al die tijd heeft Pa den boer Met zich meegenomen. Wacht, daar komt een diender aan! Dreigend blijft hij voor hen staan! „Wacht eens even, heren, 'k Wil je arresteren!"

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 5