Is U reeds abonné op ons blad? CRAMA SPORT-COSTUMES in alle kleuren Peek Cloppenburg ADVERTEERT ONDER PIJLTJES!!!!! Eaat U verhuizen „P.J. BONHOF C. W. POLLE, Knippatronen „Succes" OLYMPIA schrijfmachines De positie van de bouwkunst in de tegenwoordige tijd OPENBARE VERGADEREND 00STERH00RN RIJWIELEN SPORT De lelijke nieuwbouw van eenvoudig tot brutaal VERLOVINGSRINGEN P a t r o n e n h u i s „AMI" B SILVIS, Timmerman-Aannemer Jan van Goyenstraat 12 TANDHEELKUNDIGE De zittingen van het Kleuterbureau, Gezondheidshuis, zijn wegens ziekte tot nader aankondi ging uitgesteld. Mag. „Felix" voor Japonnen, Mantels, Rokken, Kinderkleeding Gegarandeerd goed Prijs 25 cent ijl-: i:i:kste i i kemst l-:e use he courant INT. VREDES CAMPAGNE. Op de bijeenkomst van afgevaardigden van organisaties, aangesloten bij de Internationale Vredes-Campagne, afdeling Haarlem, waren de volgende organisaties vertegenwoordigd: Vereniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap; Coöperatie „De Vooruit gang"; Coöperatie „De Eendracht"; Haarl. Bestuurdersbond; Bestuurdersbond „Haarlem"; Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Behandeld werd de voorbereiding van een grote, nationale vergadering in het Concert gebouw te Amsterdam op 18 Mei e.k. 12 April a.s. zal een vergadering plaats hebben te Amsterdam voor besturen van aan gesloten organisaties uit Amsterdam, Haarlem en het Gooi. Op 5 Mei e.k. zal te Haarlem een vergadering worden gehouden voor de besturen en belang stellende leden van aangesloten organisaties èn van organisaties, waarvan verondersteld mag worden, dat zij belangstelling voor de l.V.C. hebben. De heer F. S. Noordhoff, 2e voorzitter van het Ned. Comité zal doel en streven van de l.V.C. uiteenzetten, terwijl getracht zal worden de Volkenbondsfilm te doen vertonen. Inlichtingen over de Int. Vredes-Campagne zijn te verkrijgen bij de secretaresse van het Haarl. Comité: Mej. C. P. Bal, Rustenburger- weg 8, Bloemendaal. DAME IN DE LEIDSCHEVAART GEREDEN EN VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks 6 uur voer een schipper door de Leidschevaart. Tussen de ge bouwen van de Amsterdamse Waterleiding en de Manpadsbrug stootte zijn schuit op een midden in de Leidschevaart liggend voorwerp. Ook dreef daar ter plaatse olie op het water. Met stokken is men toen het water af gaan zoeken en dit onderzoek maakte uit, dat er een luxe auto één meter onder water lag. Direct werd de politie van het ongeval in kennis ge steld, die ook Openbare Werken ter assistentie vroeg om de auto aan de kant te brengen. Dit geschiedde door een kraanwagen van de firma Van Son. Toen de auto tenslotte aan de opper vlakte was, kwam men tot de ontstellende ont dekking dat de bestuurster nog achter het stuur zat. het bleek te zijn de reeds Zondagnacht vermiste 45-jarige Mej. E. R. uit Haarlem, huis houdster van beroep. Vermoedelijk is zij langzaamaan van de weg afgeweken, daar de wielsporen aangeven dat de auto enige meters op de berm heeft gereden voor deze in het water is terecht gekomen. Het stoffelijk overschot werd naar het lijken huisje op de openbare begraafplaats over gebracht. VERGADERING TUINLIEDEN. De onderlinge tuinliedenvereniging „Aerden- hout en O." hield een zeer druk bezochte ver gadering in Café Rest. „Hof van Heemstede". Na de gebruikelijke opening en behandeling van huishoudelijke zaken werd een jury gekozen voor het keuren der tuinen in de loop van deze zomer. Deze tuinen zullen ten minste 3 maal gekeurd worden. Daar de deelname ook goed 4 Portable modellen, verschillende groote kantoormodellen Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken: Zijlstraat 90 HAARLEM Tel. II 16 1 is, belooft dit wel een bijzondere attractie te worden. Voor de in Juli a.s. te houden Lathyris- prijsvraag hebben zich reeds 14 leden op gegeven. Een dezer dagen zullen de plantjes uitgereikt worden. Tenslotte hield de heer A. A. E. Buurman van Vreeden uit Aerdenhout een zeer interessante lezing met film over Ned. Indië en Egypte, aanvangende met een tocht dwars door Sumatra per auto, over rivieren, door tunnels en langs ravijnen, en vervolgens een film van een tocht door Egypte, Palestina, Caïro, het Nijlgebied, Sphinx van Gizek het Graf van Toet Ank Amen, enz., waarbij de aanwezigen vooral een goed beeld kregen van de tropische plantengroei en de verschillende cultures. Ter keuring waren ingezonden door den heer K. Goudzwaard rotsplanten, 9 punten; G. Boting primula's, 8 punten; B. Nieuwenhuis calceolaria's, 10 punten; H. v. Gurp cymbidium, 8 punten; v. Zadel Tulipa Eichleri en narcissen, 7 punten. Voetbal. R. C. H. Na voor de eerste ronde voor de K.N.V.B.-beker W.F.C. met 31 geslagen te hebben, gaat R.C.H. a.s. Zondag zijn geluk beproeven in Rotterdam. De eerste klasser R.F.C. is nu de tegenpartij en het zal voor de Racing geen gemakkelijke op gave zijn om de dit jaar voor het eerst in de eerste klas spelende Rotterdammers te slaan. De Racing heeft echter dit voor, dat ook een gelijk spel voldoende is, om de 2de ronde te overleven en wanneer van begin tot einde hard aangepakt wordt, dan is dit resultaat wel te bereiken. Ir. H. T. Zwiers: Iedere krullen jongen kan zich „architect" noe men en gaan bouwen! VOOR de leden van de Heemsteedse Kunstkring hield Ir. H. T. Zwiers, voor zitter van de kring, in het Protes.ants Jeugdhuis een lezing over de positie van de bouwkunst in de tegenwoordige tijd. De producten van de bouwkunst, aldus spr., en daarbij ook gerekend bosbouw, land- en tuinbouw, bepalen het karakter van het land, aangezien zij aan hun plaats zijn gebonden. Bouwproducten hebben daarbij een langere levensduur dan andere menselijke voortbreng selen. Zij zijn dus op tweeërlei wijze gebonden, n.l. aan plaats en tijd. De kenmerken van alle menselijke voort brengselen zijn: doel, arbeid, materiaal en vormgeving. Dit materiaal kan stoffelijk, doch ook onstoffelijk zijn, zoals licht en geluid: men denke slechts aan het-componeren van muziek. Dat nu de bouwkunde hoe langer hoe meer verdrongen wordt door bouwkunst, bewijst slechts, dat wij tevreden zijn met het minder volmaakte. De kunst is uit ons dagelijks leven verdwenen. Zeker, er is een Kunst met een grote K, maar deze staat buiten ons dagelijks leven. De gebruiksvoorwerpen van tegenwoor dig zullen voor het nageslacht geen kunst voorwerpen zijn, als wij het hebben over kunst schatten denken wij allereerst aan het verleden. Hoe mooi zijn de oude steden; een lelijke oude stad vindt men niet. De musea zijn vol met ge bruiksvoorwerpen van dikwijls primitieve vol ken, voorwerpen, die tegelijk nuttig en schoon zijn. Doch tegenwoordig is er een duidelijke scheiding tussen nut en schoonheid. Men ziet dit verschijnsel niet alleen in de bouwkunst. De oorzaak moet men zoeken in de wijze, waarop zich sedert de 15e eeuw' de natuurwetenschap pen hebben ontwikkeld, met een materialistische wijsbegeerte in de 19e eeuw als gevolg. Nu nog zitten wij gevangen in een rationalistische en technisch-mechanische wereldbeschouwing. Daarnaast ontwikkelde zich een economische wereldbeschouwing en hier ziet men de aanvang van de scheiding tussen het stoffelijke en het geestelijke, scheiding ook tussen nut en schoonheid. Remmend heeft ook de grote arbeidsdifferentie en vakspecialisatie gewerkt. Vakkennis is tegen woordig dikwijls geen kennis van het te be werken materiaal, maar kennis van de machines, waarmee de stof bewerkt wordt. En tenslotte is daar de mentaliteit van den consument, die er ook toe heeft meegewerkt, dat het verband tussen nut en schoonheid verloren is geraakt. Tegenover wat verloren ging staat niet veel, dat men als winst kan aanmerken. De vrijheid van productie heeft geleid tot een strijd van individu tegen individu, van klasse tegen klasse. Die vrijheid heeft ook tot gevolg, dat het minderwaardige naast het volwaardige wordt geproduceerd, het geestloze naast het geestelijke. Ook in de bouwkunst. De wetgeving werkt niet stimulerend, slechts corrigerend. De vorderingen der techniek zullen er toe leiden, dat een paar uur arbeid per dag voldoende is om te voorzien in de behoefte; welnu, de over blijvende tijd kan dan gebruikt worden om van eenvoudige gebruiksvoorwerpen weer kunst voorwerpen te maken. In de laatste tijd is de woning massaproduct geworden. Van schoonheid is geen sprake meer bij de huidige speculatiebouw. De door de overheid gestelde minima betreffende af metingen, gewicht, enz., van onderdelen en materiaal zijn in de practijk maxima geworden. De bouwwoede heeft veel landschapsschoon vernietigd met gevolg het instellen van schoon heidscommissies. Opnieuw ging men bouwen volgens minimumeisen, thans op schoonheids- gebied. Het resultaat is, dat de nieuwbouw karakterloos is en grenzeloos vervelend door eenvormigheid en eentonigheid. Onbevoegden kunnen maar raak bouwen, want schoonheids commissies en bouwtoezicht zullen de foutieve tekeningen wel verbeteren, aldus voortdurend lesgevend aan de onbekwamen. Spr. is van mening, dat slechts verbetering in de toestand kan komen, als het bouwen alleen wordt toegestaan aan bevoegden. De titel „architect" kan iedere krullenjongen zich toeëigenen. Iedere onbevoegde kan gaan bou wen, als hij dat wil. Dit is een wantoestand. Voor andere beroepen worden eisen gesteld aan de bekleders; in het bouwvak acht de overheid dat niet nodig, doch houdt extra toezicht ook op de bevoegde bouwers, alleen omdat er zo veel knoeiers in het vak zijn. Spr. acht het uitsluiten van onbevoegden in het bouwvak even noodzakelijk als bij het onderwijs, de rechten, het notariaat, de genees kunde, enz. Het gildewezen uit de oude tijd was in dit opzicht beter dan de tegenwoordige toestand. Ook de vrijheid van bestemming van grond dient beperkt. Bij bosbouw is men aan langer termijn gebonden dan bij land- en tuinbouw; de regelingen moeten dus van geheel verschillende aard zijn. Men mag met deze ordening in de bouw kunde niet te lang wachten. Men dient be kwaamheidsnormen en verantwoordelijksnormen in te stellen en aan de bevoegde krachten over laten te bepalen, hoe het uiterlijk van ons land ook in de toekomst zal zijn. Mocht er een tekort zijn aan werkelijk vakbekwame bouwmeesters, dan moet daarin natuurlijk worden voorzien. Het uiterlijk van ons land, zo besloot spr. zijn lezing, wordt door het bouwen door onbe- i voegden hoe langer hoe meer bedorven. Veel lelijks is gemaskeerd door beplanting en be groeiing, maar denkt men het groen weg en vergelijkt men dan in onze grote steden de bouw binnen de oude stadswallen met die in de buitenwijken, dan ziet mer het enorme ver schil. Het is dan ook te hopen, dat het ons in de naaste toekomst niet aan groen moge ont breken om het lelijke van de door onbevoegde bouwspeculanten neergezette woonwijken aan het oog te onttrekken! VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP DONDERDAG 31 MAART 1938 De vorige week Donderdagavond vergaderde de Raad der gemeente Heemstede onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer Disselkoen. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.m.: Ie. een verzoek van de fam. Riemersma en Ph. de Jager om de lindebomen vóór de percelen Bleekersvaartweg 27b en c te doen rooien of snoeien. B. en W. delen mede, dat hiertoe geen aan leiding bestaat, aangezien deze bomen reeds flink zijn gesnoeid. De heer R ij k e s (Lib.) noemt deze onoog lijke knoesten een ontsiering van de Bleekers- vaart en is er voor, de bomen te rooien. De heer Kromhout (C.D.U.) vraagt, waarom dit verzoek niet in de plantsoenen commissie is behandeld. Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt, dat de bomen nu natuurlijk kaal zijn, maar toch wel weer mooi zullen uitlopen en dan een sieraad van de vaart zullen vormen. Elk verzoek om bomen te rooien kan niet in de Plantsoenen- commissie worden behandeld; voor onbedui dende zaken kan geen vergadering worden bijeengeroepen. De heer Kromhout (C.D.U.) zou het ver zoek nog gaarne in de Plantsoenencommissie behandeld zien. Aldus wordt besloten. 2. een verzoek van Mr. A. L. H. van Berckel om een einde te maken aan het onverantwoor delijk snoeien van oude bomen in Groenendaal en daarbuiten. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer R ij k e s merkt op, dat inzake Groe nendaal een ernstige aanklacht tot B. en W. wordt gericht. Hoe zullen B. en W. daarop reageren? Men kan een dergelijke beschuldiging toch niet naast zich neerleggen, j De heer Audretsch (Vrijz.) kan zich met de inhoud van het adres verenigen. Jarenlang heeft spr. reeds gevochten tegen het verminken I van Groenendaal. De heer v. d. Erf (R.K.) zegt, dat dit adres wemelt van de onjuistheden. De heer Kromhout kan zich met het adres niet verenigen. De tuinarchitect slaagt er in Heemstede tot een van de mooiste gemeenten van Kennemerland te maken. Wethouder Dr. Droog zegt, dat op zijn ver zoek vanwege het Rijk controle is uitgeoefend op het rooien in Groenendaal. Er werden geen aanmerkingen gemaakt! Het hout is alleen ge schikt voor brandhout en heeft weinig waarde. Goede bomen aan de Leidschevaart, gerooid wegens wegverbreding hebben veel meer opge bracht dan de bomen uit Groenendaal. Hieruit blijkt, dat niet onverantwoordelijk wordt ge rooid. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. goed gekeurd. 3e een verzoek van Jac. A. Slagt c.s. om het terrein naast het perceel Mozartkade No. 9 van afval te zuiveren en af te sluiten en een aldaar gelegen sloot te dempen. B. en W. stellen voor, aan adressanten te be richten, dat van gemeentewege het gedeelte sloot langs de woningen zal worden gebaggerd en takken en ander afval van het terrein zullen worden verwijderd. De heer R ij k e s vindt baggeren niet afdoen de. Dempen is de enige goede oplossing, doch de eigenaar van de grond diient financieel mee te werken. Spr. stelt voor, dat B. en W. nog eens met den eigenaar gaan praten. De heer Meeuwenoord (R.K.) merkt op, dat de eigenaar volgens de verordening, ver plicht is zijn terrein op te knappen. De gemeente moet hier geen precedent scheppen. De heer v. d. E r f steunt de mening van den heer Rijkes. Wethouder Dr. Droog zegt dat de heer Rijkes gelijk heeft. Spr. zal zich met den eige naar in verbinding stellen. Art. 163 van de politieverordening is hier van toepassing, ook art. 49c. De eigenaar zal zich op grond daarvan niet aan zijn onderhoudsplicht kunnen onttrekken. Verslag Commissie van Toezicht op het L.O. Aangeboden wordt het verslag van de Com missie van Toezicht op het L.O. De heer Van Mayenfeldt (A.R.) merkt op, dat in het verslag wordt gezegd, dat de grote klassen niet bevorderlijk zijn voor goed onder wijs, maar dat bewijzen hiervan niet worden genoemd. De voorzitter is van mening, dat het genoeg zaam bekend is, dat de grote klassen schadelijk zijn voor het onderwijs. Meubilering en inrichting scholen. B. en W. vragen een crediet van 8200. voor meubilering en inrichting van de nieuwe Crayenesterschool en 1750.voor de Bron- steeschool U.L.O. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Credietaanvrage voor verbouwing en inrichting van de „Meerlhorst". B. en W. zijn voornemens, in Huize „De Meerlhorst" aangekocht om in het tekort aan ruimte voor de gemeentelijke diensten te voor zien onder te brengen het kantoor van den gemeente-ontvanger, de afdeling controle finan ciën, terwijl enkele vertrekken zullen worden ingericht voor de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor commissie-vergaderingen zal op de eerste verdieping een kamer worden ingericht. concierge een toelage voor kleding, zonodig uniform te geven. B. en W. zullen zich daarover beraden. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hootuenjke stemming aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd de voorstellen betreffende voorschot vergoeding bijzondere scholen, vaststelling uit gegeven bedrag per leerling aan beloning vak onderwijzers over 1937, voorschot vergoeding vakonaerwijzers 1938, verkoop grond van ter rein aan de Bachlaan en aan de Oostzijde van de Paulus Buyslaan en voorloopige vaststelling voor- en achtergevelrooilijnen voor zuidzijde Molenwerfslaan. Rondvraag. De heer Meeuwenoord (R.K.) zegt, dat verschillende kinderen zijn uitgezonden naar vacantiekolonies. Spr. vraagt, of de gulden kindertoeslag deze zes weken niet wordt inge houden, aangezien uitzending toch altijd extra kosten meebrengt. De voorzitter zegt, dat hieraan moeilijk heden zijn verbonden, maar in de commissie vergadering zal dit punt aan de orde komen. De heer R ij k e s informeert naar het resultaat van het adres van de buurtvereniging „De Cruquius". B. en W. zouden daarover prae- advies uitbrengen. De voorzitter deelt mede, dat het door Provinciale Staten is bekeken en thans bij Openbare Werken in studie is. De heer Van U n e n (Lib.) wijst op een vuile sloot bij de Lanckhorstlaan. Wethouder Dr. Droog zegt dat deze sloot reeds wordt schoongemaakt. De heer v. d. E r f is B. en W. dankbaar voor het opruimen van verkeersobstakels op de Heemsteedsche Dreef. Spr. zou voorts de nieuwe weg vanaf het Fred, van Eedenplein naar de Heerenweg voor rijwielverkeer open willen stellen. De voorzitter zegt, dat het Rijk dit niet toestaat. De heer v. d. Erf vindt het vreemd, dat men deze weg wel mag inrijden, als men uit de richting Hillegom komt, zodat men de Heeren weg moet oversteken en er niet mag uitfietsen, terwijl er dan niet het minste gevaar is. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 Een paar kamers zijn aangewezen als woon gelegenheid voor den concierge. De kosten van verbouwing en inrichting met inbegrip van centrale verwarming en een een voudig brugje over de Zandvaart, ter verbinding van het Raadhuis met de „Meerlhorst", worden geraamd op 10.500. B. en W. verzoeken de Raad het genoemde crediet ter beschikking te stellen. Inzake de verwarming zal het college van B. en W. zich nog nader beraden of verwarming door middel van gas voorkeur verdient. De heer Voors (Christ. Hist.) dringt er op aan, dat aan het bruggetje bijzondere zorg wordt besteed, teneinde het mooie landschaps beeld niet te schaden. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging jaarwedde-regeling ambtenaren. De bestemming van Huize „De Meerlhorst" tot bijgebouw van het Raadhuis en kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon maakt het nodig, dat voorzien wordt in het schoonhouden van dit gebouw en in de zorg voor de centrale ver warming. Voor dit gebouw zal dus een corcierge moeten worden aangesteld. B. en W. stellen daarom voor, de Jaarwedde- regenng Ambtenaren te wijzigen door aan art. 4 toe te voegen: K. Concierge bijgebouw Raadhuis. De concierge van het bijgebouw van het Raadhuis, welke door Burgemeester en Wet houders wordt benoemd, geschorst en ontslagen, geniet een bezoldiging van 1200.— per jaar, te verhogen met 4 periodieke verhogingen van 75.per jaar, tot 1500.— benevens vrij wonen en vrije centrale verwarming van de woning. De regeling van de werkzaamheden van den concierge geschiedt door Burgemeester en Wet houders. De heer De T e 11 o (S.D.A.P.) wenst den Wethouder Dr. Droog beaamt dit volkomen en vraagt den burgemeester er alsnog bij het Rijk op aan te dringen, dat de nieuwe weg als uitweg voor fietsers mag gebruikt worden. De voorzitter verklaart zich hiertoe be reid. De vergadering wordt hierna gesloten. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 21 tot en met 26 Maart genomen 510 douchebaden en 19 kuipbaden. Aan 57 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 101 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Meijboom, Iepenlaan 2; Mevr. Lefebre, v. Merlenlaan 31, hondenhals band; v. d. Schoot, Raadhuisstraat 33, kinder schoentjes; Bureau van Politie, ceintuur; Groote Houtstr. 25, Haarlem, hondenpenning; J. Duin, Joh. Wagenaarlaan 7, hond (fox)Bureau van Politie, hondenpenning 209; Rusman, Vogelen- zangscheweg 284 te Vogelenzang, zwart kalf; Bureau van Politie, rozenkrans; v. d. Jagt, Voor weg 43b, glacé herenhandschoen; Ter Haan, Crayenesterlaan 16, herenhoed; Bureau van Politie, kinderhandschoentje; Bosch en Hoven- school, Adr. Pauwlaan, paar kinderpantoffels; Van Deventer, Zandvoortschelaan 117, auto slinger; Van der Eem, Lombokstraat 32, kinder schoentje; Tol, Haemstedeplein 4, riem; Brouwer, Eikenlaan 1, glacé herenhandschoen; A. Willemse, Glipperweg 97, damesparapluie. UW ADRES voor 14 kar., met rijksmerk, vanaf f9.75 per paar, is: M. Th. VAN KAMPEN, Binnenweg 60 b, Heemstede. Tel. 2864] ZANDVOORTSCHELAAN 135 RUIME SORTEERING in kragen, jabots, ceintuurs, clips, gespen en treksluitingen. FOURNITUREN BOUW- VERBOUW- en ONDERHOUDSWERKEN Glipperweg63 Heemstede-Tel. 451 - Bennebroek Laat dan Uw lampen ophangen REPARATIE aan alle electrische apparaten TELEFOON 12266 Binnenw. b7, Tel. 28909 SPREEKUREN: Dagelijks van 24 Maandag Woensdag avond 78| Donderdag! Zaterdags geen spreekuur HEEMSTEDE, RAADHUISSTRAAT 6. BEGRAFENISSEN vAf! 65.~ ret. 2809O „Wilhelmina" - „De Poort" RECLAMERIJWIEL f 29.50 Betalingen in overleg. Wagenweg 31 - Telef. 13097 BLOEMENDAAL.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 5