Schaak DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT ^gff Plll ggp De Dame, die zich Bancroft noemde PREDIKBEURTEN SPORT 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Zondag 21 Augustus. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. Kapel Irene, Meer en Bosch. V.m. 11 uur: Ds. Q. F. Voorhoeven van Over- dinkel. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Zendeling A. van Dijk. in beide diensten extra collecte ten bate van de Protestantse Bewaarschool. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. P. J. Unger te Bruinisse. N.m. 5 uur: Ds. A. Dondorp. Bij de uitgangen collecte voor het Prov. Emeritaatsfonds. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. A. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. P. J. Unger te Bruinisse. Bij de uitgangen collecte voor het Prov. Emeritaatsfonds. Eglise Réformé Wallonne. (Begijnhof.) Dimanche 21 aout. a 10 h. 30: Lecture par un ancien. 3e Collecte pour l'Eglise. GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIO-CENTRALE. (Des avonds van 78 uur.) Maandag 22 Augustus. King Cotton, Artur Pryor's Band Sym pathy, Ballroom orkest Silvester Parade der Zinnsoldaten, Orkest Ferdy Kauffman A fraid to dream, Ballroom orkest Silvester Heinzelmannchens Wachtparade, Orkest Ferdy Kauffman Minna Nanna a Liana, Comedian Harmonists -Cowboy, The Hill Billies Ti- voglio. Bene, Comedian Harmonists -Reveille- Grosses Wecken, Muziek- en Trommelkorps Ahlers Als kinderstemmen, enz., Bob Scholte met orkest Klarinetten-Mugll, Bayern Kapel Heinrich Wehner Ik weet een aardig huisje, Bob Scholte met orkest Der lose Zeisig, Bayern Kapel Heinrich Wehner Dans un hotel Garni, Ensemble Jean Vaissade -Marina- resca, Belmont Choir Tarentelle en vendan- ces, Ensemble Jean Vaissade Ciribiribin, Bel mont Choir Officer of the day, Arthur Pryor's Band. Dinsdag 23 Augustus The grodiron club march, Sousa's Band - Dance the moonlight waltz with me, Ballroom ork. Silvester Die Mühle im Schwarzwald, Salon-orkest Geze Komor -I still love to kiss you goodnight, Balroom ork. Silvester -Die Schmiede im Walde, Salon-ork. Geze Komor - The Barber of Seville, Comedian Harmonists Timber, The Hill Billies Groszherzog Fried- rich von Baden, Muz- en Trommelkorps In de stamkroeg, Bob Scholte met orkest Ver- liebte Leut, Bayern Kapel Heinrich Wehner Juffr. Specht uit Nigtevecht, Bob Scholte met orkest Isartaler Landler, Bayern Kapel Hein rich Wehner The Veleta, Orkest Billy Merrin Amor di Pastorello, Belmont Choir Lily of Laguna-Waiting at the Church, Orkest Billy Merrin -La Campana di San Giusto, Belmont Choir Wolverine march, Sousa's Band. Woensdag 24 Augustus. Berliner Luft, Kapelle Otto Kermbach Linger Longer Island, Billy Cotton met zijn Band Was nicht ist, kann noch werden, Das Meistersextet Bei mir bist du schön, Billy Cotton met zijn Band Vom Rhein zur Donau, Groot Dansork. Adalbert Lutter Die Juliska aus Budapest, Das Meistersextet Blue Ridge Moon, the Hlll Billies Gasparone, Muziek korps B. Tumforde Op een avond in Mei, Bob Scholte en Jetty Cantor Die Soldaten- Marie, Zang en orkest Hans Bund Rode Rozen, Bob Scholte en Jetty Cantor Es war einmal zur schonen Maienzeit, Blaasork. Woit- schach Reine des Neiges, Orkest Deprince üui, Gui, Belmont Choir Biarritz, Orkest Deprince Fioritura Italica, Belmont Choir Berliner Jungs, Kapelle Otto Kermbach. Donderdag 25 Augustus. Grosze Fest Reveille, Blaasorkest Eine rote. Rose, Orkest Heinz Wehner Ich hab eine tiefe Sehnsucht nach dir, Das Meistersex tet In grünen kakadu, Orkest Heinz Wehner Funk Geister, Edith Lorand met haar or kest Jede Stunde ohne dich ist eine Ewigkeit fiir mich, Meistersextet Golden Slippers, The Hill Billies Gasparone, Muziekkorps B. Tumforde Alles raak, potp., Jetty Cantor en Bob Scholte Lustiges Tirol, Orkest Georg Freundorfer Horsey, Horsey!, Het Ramblers Dansorkest Alpenkinder, Ork. Georg Freun dorfer Steeple Chase, Het Ramblers Dans orkest Did your Mother come from Ireland?, Community Singing Home on the Range, Community Singing Alte Kameraden, Blaas orkest. Vrijdag 26 Augustus. Geburtestags marsch, Beka Militar orkest So weit geht die liebe nicht, Dansorkest Adal bert Lutter Geh, mach die Fensterl auf, Vier Harmonisten Ich geh ins Wasser, Dansorkest Adalbert Lutter Hallo! hier Walter Bromme, Groot Dansork. Adalbert Lutter Vogerl, fliagst in die Welt hinaus, Vier Harmonisten Bye-lo-bye-lolaby, The Hill Billies Nibe- lungen, marsch, Groot Odeon-orkest Heide- witzka, Willy Derby Lore, Lore, schön sind die Madchen, Blaasork. Hans Maikowski Ik zoek een meisje, Willy Derby Marie, Mara- Maruschkata, Blaasorkest Carl Woitschach Mina, de Rumba-Koningin, Het Ramblers Dans ork. Masman Vieni sul mar, Coro Belmonte ,De zingende muis, Het Ramblers ork. Mas man O Marenariello, Coro Belmonte -Bara- taria, marsch, Beka Militar orkest. Zaterdag 27 Augustus. Barataria, marsch, Gr Blaasork. Carl Woit schach Zidor! Zidor!, Ensemble Jean Vais sade Sundown in peageful valley, The Hill Billies -Le Rosier de Madame Husson, En semble Jean Vaissade Ein Sommertag in den Alpen, Polydor Ensemble en Jodelzang Wir sind die Sanger, Vijf gitaarristen met zang Per aspera, marsch, Groot Odeon-orkest De zingende kellner, Willy Derby met orkest Bunte Reihe, Orkest Erich Schneidewind De Vogelverschrikker, Willy Derby met orkest Die launische Polka, Orkest Erich Schneidewind - Sarah, de dochter van den sergeant-majoor, Het Ramblers' Dansorkest Venus on Earth, The B. B. C. Wireless Chuns Zij zong zo mooi de tweede stem, Het Ramblers Dansork. Unrequited love, The B. B. C. Wireless Chrus Graff Zeppelin-marsch, gr. Blaasorkest Carl Woitschach. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP. De speldjesverkoop, hier Maandag gehouden ten bate van „Herwonnen Levenskracht", heeft opgebracht ƒ217.67. Dit is 50.45 meer dan de verkoop in 1936. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 15 Augustus 1938. H. L. Bakker, Bleekersvaartweg 3a. J. C. Cosse, Jb. van Ruisdaellaan 13. H.P.C.-NIEUWS. Waterpolo-tournooi om het kampioenschap van Haarlem. H.P.C. verdedigt de „Zwemvijver"-wisselbeker. Zondag 28 Augustus a.s. zal voor de tweede maal in „Groenendaal" het waterpolo-tournooi gehouden worden om het kampioenschap van Haarlem. Zoals men weet heeft het bestuur van de zwemvijver daarvoor verleden jaar een wis selbeker beschikbaar gesteld, die zich momen teel bevindt in handen van onze Heemsteedse Polo-Club. Na loting is het programma als volgt samen gesteld: Afdeling 1H.P.C.Haarlem en De Water ratten. Afdeling 2: V.Z.V., H.P.C. II en H.V.G.B. Afdeling 3: D.W.R., H.P.C. en Haarlem dames. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. HI: D.W.R.—Haarlem. II: V.Z.V.H.P.C. II. I: H.P.C.—Haarlem. Ill: H.P.C.—D.W.R. II: H.P.C. II—H.V.G.B. I: Haarlem—D.W.R. HaarlemH.P.C. H.V.G.B.—V.Z.V D.W.R.—H.P.C. III: II: I: In afdeling I wordt 2x7 min., in afd. II 2 X 6 en in afd. Ill 2 X 5 minuten gespeeld. Gezien het grote programma vangen de wed strijden aan om 1.30 uur. Het Korte Verhaal. Door WIM WOUTERS. Bij de deur bleef ze even aarzelend staan, ze voelde zich nervtus. Ja natuurlijk, de zenu wen voor de verkiezingen. Ze liep langzaam naar de spiegel en keek zich zelf aan. Ze merkte op, dat de eerste grijze haren gevolgd waren door meerderen. Dat haar ogen iets angstigs hadden. Dat was toch te mal om een plaat in een spotblaadje. Er moest nog iets anders zijn. Iets wat ze zelf niet wist. Of durfde ze het nog niet formuleren. Ze zag weer de afschuwelijke plaat van de door paarden ge trokken staatskaros. De koppen der paarden hadden de trekken van politici en bij de zielige aftandse paarden had ze haar man herkend. Maar de grofheid van een platte geest mocht haar toch niet van streek maken. Ze nam een dik plakboek met caricaturen en bladerde erin. Als ze haar gevoel voor humor ging verliezen werd ze werkelijk oud. Alles had hij opgeofferd aan de staatsdienst en is de taak van een staatsman niet ondankbaar? Verguisd, omstreden, belasterd, gesmaad door velen en hoe weinig van het j^erk van blijvende waarde. En aan dat werk \yas alles geofferd wat zij zich als jonge vrouw van het huwelijk gedroomd had. Lange avonden samen bij het vuur, en verre, onbezorgde reizen had zij gedroomd, een landhuis met orangerie, een broeikas. Zij hoorde zijn voetstappen en keek op haar armband horloge. Hij kwam binnen en liet snel zijn blik langs de kranten en de post gaan. „Niets bij zonders?" „Neen," zei ze. „Was er iets?" vroeg hij plotseling, „dat je zo zat te staren toen ik binnen kwam?" „Och neen," antwoordde zij, „ik dacht een beetje aan allerlei." Hij kwam bij haar zitten en wilde blijkbaar iets zeggen, doch hij zweeg. „Ben je moe?" vroeg ze. „Neen," zei hij langzaam, „maar ik denk erover, dat niemand op het idee schijnt te komen mij te vragen of ik nog wel prijs stel op een portefeuille." „Is -er iets gebeurd?" „Neen. Er gebeurt alleen dat we ouder wor den. Er zijn me gisteren op de vergadering woorden ontglipt over jeugdige onbezonnenheid. Op dat moment zag ik mezelf staan dertig jaar geleden, opkomend voor nieuwe ideeën, zo hartstochtelijk, dat de voorzitter me waar schuwde voor jeugdige onbezonnenheid." Ze zweeg, maar ze voelde zich plotseling heel dichtbij de rustige avonden samen, het landhuis met orangerie en de mooie reizen. Zou ze nu niet zeggen, je hebt gelijk, je taak is afgelopen. Je hebt genoeg gedaan, ga eruit. Doe het terwille van mij, laten we nog iets van het leven genieten. Maar ze zei alleen: „Ik vraag mij af of jij er buiten zou kunnen, of je je leven zou kunnen vullen met reizen, lief hebberijen met mij." Hij gaf geen antwoord, trok nerveus aan zijn sigaret. Toen stond hij plotseling op, haalde een potlood en een blocnote. Ach ja, het was Donderdag, dan schreef hij zijn wekelijkse staatkundige bijdragen, dicteerde ze haar. „Een terugblik," dicteerde hij, en toen: „Wel valt het zwaar te midden van het gevecht de wapen rusting af te leggen en de strijd te staken, maar hij die moegestreden naar rust verlangt, blijve niet. Hij overleve niet zijn kracht, hij trachtte zich niet vast te klemmen aan wat toch moet worden prijsgegeven. Hij ga vrijwillig." Ze legde het potlood neer en keek hem aan. Groot en sterk stond hij midden in de kamer. Zijn hele persoonlijkheid drukte wilskracht en energie uit. Ze legde het blocnote naast zich op de stoel en staarde voor zich „Schrijf je niet meer?" vroeg hij. „Neen, want het is dwaas heid." Hij keek haar recht in het gezicht. „Dwaasheid?" „Ja en deserteren." „Deserteren?" „Ja, wat is het anders, als iemand in de vollel kracht van zijn leven gaat spreken van krachteloosheid. Je sprak van dertig jaar ge leden. Zijn dan toen de leiders gevlucht, omdat jij als ongekookt jongmens beter wilde weten?" „Maar wat wil je dan, dat ik„Dat je tot het laatste toe op je post blijft, dat jé de jonge ren en vooral de tegenstanders te verstaan geeft, dat ze nog altijd rekening met je te houden hebben," „Wou je dat werkelijk?" vroeg hij. „Natuurlijk, wil ik dat." „Maar 'je ...je bent zoveel alleen. Als ik erover nadenk heb je zo weinig gehad in ons huwelijk! De vrouw van een staatsman zijn is eigenlijk een troosteloos bestaan van uiterlijke glans. Ze slikte even toen zei ze dapper: „Dacht je dan dat ik geen eerzucht heb? En dat jou carrière voor mij niet opwoog tegen een beetje eenzaamheid? Dacht je dat ik niet liever de vrouw ben van een staatsman zo als jij, dan van iemand met wien niet meer gerekend wordt?" Er was even een stilte en het ogenblik herinnerde haar aan momenten als ze schaak- speelde op schaarse rustige avonden. Hij won bijna altijd. Ze vroeg zich af of hij ook nu haar zet doorzien zou, maar toen stond hij op en het leek haar dat een zucht van verlichting hem ontsnapte. „Ik meende dat jij..." Ze scheurde de eerste vellen uit haar blocnote, wierp ze in de vlammen van de haard en bedacht, dat het haar landhuis was, de broeikassen, de reizen en de uren van rustig geluk, die daar tot as ver gingen. „Wat kan men zich vergissen", zei hij zacht. „Ik dacht werkelijk een ogenblik dat jij...". Zij nam haar potlood. „Zullen we aan het werk gaan?" De partij schaak was geëin digd, ditmaal had hij verloren. Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap van den R.-K. Dambond. Zondag 21 Augustus wordt te Heemstede in het R.-K. Verenigingsgebouw aan de Heeren- weg gespeeld om het persoonlijk kampioen schap van Nederland van de R.-K. Dambond. Om 11 uur vangt de le ronde aan tussen: Jac. BosseW. C. M. Scholtes (titelhouder). W. HijdraJ. Meester. A. GrootemanA. de Jeu. 2e ronde, aanvangende 4.30 uur, tussen: W. C. M. ScholtesA. Grooteman. W. HijdraJac. Bosse. A. de JeuJ. Meester. Wedstrijdleider is de heer J. J. Warmerdam te Heemstede. Belangstellenden zijn welkom. Het publiek wordt echter verzocht zich rustig te gedragen, daar elke afleiding van invloed kan zijn op het spel. R.-K. DAM- EN SCHAAKCLUB „St. BAVO". Voor de Koningsbeker, waaraan deelnemen leden van „St. Bavo", is de stand thans als volgt: B. M. Stevens 6 5 1 0 11 J. Drayer 8 5 0 3 10 J. Warmerdam 8 4 2 2 10 J. v. d. Zwan 6 4 11 9 A. Masteling 6 2 2 2 6 L. v. d. Voort 7 2 14 5 J. Stevens 7 2 0 5 4 F. Broekman 8 2 0 6 4 J. Weyers 6 1 1 4 3 Om de St. Bavo-beker. Dinsdag 23 Augustus a.s., des avonds 8.30 uur, zal de loting plaats hebben in het R.-K. Verenigingsgebouw te Heemstede voor de wed strijden om de St. Bavo-beker, waaraan wordt deelgenomen door verschillende clubs uit Haarlem en omstreken. DoorG. Th. Rotman (Nadruk verboden) 6870. Neen, ze botsten er niet tegen aan, ze kwamen er bovenop terecht. De Pulex stopte behaaglijk z'n neus en z'n voorpootjes in de lekker warme schoor steen, als een poesje, dat van de hitte houdt. Voor Professor Spuyt en zijn reisgeno ten was het echter minder aangenaam, want de scherpe rook drong al spoedig door alle naden en kieren van het toestel naar binnen. Van luchten was ook al geen sprake, want zo gauw je een raam open zette, kwam er natuurlijk nog meer rook naar binnen. Bovendien lag de Pulex schuin voor over, terwijl hij natuurlijk tegelijk met de boot flink heen en weer schommelde. Hoestend en proestend, telkens op de grond rollend, liepen de stakkers door de verstikkende rook heen en weer. Plotseling klonk buiten een langgerekt: „Holla heiii!" Professor schoof een raampje open en keek naar buiten. Een der officieren van de boot was langs de ladder tegen de schoorsteen opgeklom men en probeerde hen te „praaien". „Waar is de reis naar toe?" vroeg pro fessor Spuyt. „Naar Honoloeloe!" was het antwoord. „O, dat komt prachtig uit," riep Professor tussen twee hoestbuien door, „daar wou ik juist heen! Maar ik wou graag naar beneden komen, als het U hetzelfde is." Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) 22) „Waarom acht jij het noodzakelijk, dat Lady Davis nu van het toneel verdwijnt?" vroeg Savages geamuseerd, terwijl hij Nicole een knipoogje gaf. Deze keek angstig van den een naar den ander. Zij vreesde, dat het elk ogenblik tussen de beide mannen tot een heftige uiteenzetting zou komen, zonder dat zij kans zag zulks te verhinderen. „Waarom ik het wenselijk acht, dat zij on middellijk verdwijnt?" vroeg Berry grimmig. „Ja, is het dan nodig, dat ik dat nog zeg? Een vrouw, die pas uit de gevangenis ontslagen is, een op „Ik geloof, dat die kwestie ons allen vol doende bekend is," viel Savages hem in de rede. „Als ik je goed begrijp, vrees je dus, dat je zuster je in je maatschappelijke positie zou kunnen schaden." „Natuurlijk." En nu gebeurde er iets, dat noch Nicole, noch Berry venvacht had. Savages lachte. Hij lachte zo hartelijk, dat beiden hem tenslotte verbaasd aanstaarden. De gedachte, dat hij zijn tegen stander nu met één slag schaakmat kon zetten, amuseerde hem kostelijk. „Ik kan je de geruststellende mededeling doen, dat het jongste lid van je familie, Lady Nicole Davis, niet alleen jouw positie in de society, maar ook die van je doorluchtige familieleden slechts zal versterken. Want Hij haalde uit zijn binnenzak een krant te voor schijn. „Je zult reeds vernomen hebben, dat zes van de grootste Engelse transportondernemin gen in één maatschappij zullen worden onder gebracht, die de naam Safety Trade Company zal dragen." Hij vouwde het blad open en wees op een met rood potlood omlijnd bericht. „Hier kun je lezen, dat in de raad van toezicht van deze nieuwe maatschappij, die over een kapitaal van 700.000 pond beschikt, gisteren met algemene stemmen de navolgende leden zijn gekozen: Viscount Francis Silbound, de bekende bankier en Bertram Benson, na Lloyd Georges de in vloedrijkste man in de Liberale Partij. Voorts Mr. William Glenister, directeur-generaal van de Cunardlyn en Lady Nicole Davis!" Hij verkneuterde zich in Berry's verbaasd gezicht en legde hem daarna zakelijk uit, dat het voor het Jules Savage-concern van belang geweest was iemand in de raad van toezicht te benoemen, die niet alleen door zijn capaciteiten, maar ook als drager van een klinkende naam in staat was, voor de belangen van het concern op te komen. Aan deze positie was een belang rijk inkomen verbonden. En met lichte ironie liet hij er op volgen, dat Lady Davis toch niet van het toneel kon ver dwijnen, nu zij tot de vrouwen behoorde, waar van de wereld spreekt! Een vrouw in de raad van toezicht der Safety Trade Company, dat was op zichzelf reeds een sensatie, maar wanneer men de jeugd van Lady Nicole Davis en haar romantisch verleden in aanmerking nam, dan behoefde men waarlijk geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat zij binnen zeer korte tijd in het middelpunt der belangstelling zou staan. En dat was van belang! Van belang voor het Jules Savages- concern, dat zij immers zou moeten vertegen woordigen! Ja, hij slaagde er in met nuchtere zakelijkheid niet alleen Berry, maar ook Nicole ervan te over tuigen, dat haar gevangenisstraf 'n mogelijkheid tot reclame in zich borg, die men zonder senti- mentaliteiten moest accepteren. En eerst, toen hij tot zijn voldoening constateerde, dat Berry, geheel onder de indruk van zijn mededelingen, nog steeds op het bericht staarde, waarin zwart op wit de naam van Nicole Davis vermeld stond, eerst toen wendde hij zich tot de jonge Lady Davis om meesmuilend uiting te geven aan de hoop, dat hun zakelijke relaties van prettige en langdurige aard zouden blijken te zijn. Hij keek op zijn horloge. Wat de tijd toch snel omging! Kellner afrekenen! Haastig schoot hij zijn jas aan, drukte Nicole hartelijk de hand, boog vormelijk voor Berry en reeds enige minuten later zat hij in de trein. Hij was over zichzelf tevreden. Ook deze kwestie had hij handig in elkaar gezet. Hij dacht er aan, hoe onuitvoerbaar hem aanvanke lijk zelf dit phantastische plan was voorgeko men en hoe snel en gemakkelijk het zich ten slotte had laten verwezenlijken. Een gewezen oplichtster, die de belangen van het op soliditeit gebouwde concern behartigde. Zou vroeger ooit zoiets mogelijk zijn geweest? Maar nu werd het geaccepteerd, betekende het niet meer of minder dan een sensationele reclame, die Nicole geen schade kon doen en hem slechts voordeel zou kunnen brengen. Ja, dat zaakje had hij niet slecht gearran geerd. En nu Elis nog In gedachten verzonken staarde hij naar buiten, waar het afwisselende landschap aan zijn oog voorbij flitste. Geen zijner speculaties was ooit zo doordacht als deze. En toch -als het geluk hem in de steek liet, zou alle moeite tevergeefs zijn geweest Berry's zuster. De volgende middag om 5 uur ontving Elis een brief van Berry, waarin de gebeurtenissen, welke zich op het landgoed van zijn vader had den afgespeeld, uitvoerig werden beschreven. Nicole, Berry's zuster! Een complot, dat niet alleen tegen Berry, maar ook tegen haar en haar gehele familie gericht was. En de bewerker van dit complot? Haar man, haar eigen man! Zoals Berry schreef, was hij zelf naar Dundee gereisd om er zich van te overtuigen, dat alles naar wens verliep! Zij snelde naar de telefoon en liet zich met Mr. Haynes verbinden. Deze deelde haar mede, dat de directeur-generaal nog niet terug was van zijn reis. „Wanneer komt mijn man terug, Mr. Haynes?" „Het spijt me u daarover niets met zekerheid te kunnen zeggen." Zij begreep tegen de gedresseerdheid van dezen man niets te kunnen uitrichten. Nochtans zeide zij: „Mr. Haynes, ik heb gisteren een brief aan mijn man gezonden. Wilt u zo goed zijn er voor te zorgen, dat dit schrijven onmiddellijk wordt terug bezorgd." „Een brief, mevrouw?" „Mr. Haynes, ik heb gisteren met de middag post een brief aan mijn man verzonden! Deze brief moet vanmorgen besteld zijn." Pauze. „Bent u daar nog, Mr. Haynes?" „Ja zeker, mevrouw." „U stuurt me dus die brief direct terug, Mr. Haynes." „Dat is helaas onmogelijk, mevrouw, want de post, die vanmorgen is aangekomen, is on middellijk aan Mr. Savages doorgezonden." Met een kort „dank u" legde ze de hoorn weer op de haak. Had zij geweten, dat Haynes op datzelfde ogenblik de brief, die, naar hij beweerde, reeds aan haar man was doorgezon den, uit een lade van de schrijftafel haalde om hem onmiddellijk per vliegpost naar Manchester te laten expediëren, dan zou haar verontwaar diging zeker geen grenzen hebben gekend. Nu betreurde zij het slechts, dat zij in een zwak ogenblik, waarin zij zich door haar gevoelens had laten beheersen, de brief had verzonden. Ook nu was immers weer gebleken, dat haar man niet de minste tact bezat en dat hij nu eenmaal niet voelde hoe ver hij mocht gaan. Een man van karakter zou zich wel wachten gemene zaak te maken met iemand als Nicole Irvine. Opnieuw bleef haar thans niets anders dan de conclusie, dat dit meisje haar man even zo had weten in te palmen als destijds Berry. Welke bijzondere eigenschappen bezat dit persoontje, dat het haar gelukte twee zo totaal verschillende mensen te fascineren? Jules in alle opzichten immers de nuchtere zakenman moest zijn verstand verloren hebben. Wat ter wereld zou hem en anderen er toe bewogen hebben deze oplichtster tot een Lady Davis te maken en haar een vertrouwenspost te geven als lid van de raad van toezicht in een zo machtige maatschappij? JulesNicoleBerrydeze drie namen vormden een labyrinth, waarin geen uit weg te ontdekken viel. En daar er niemand anders was dan Berry, met wien ze deze din gen kon bespreken, verbeidde zij met ongeduld zijn terugkomst. Hij had haar geschreven, dat hij om 7 uur 's avonds in Londen zou aan komen, maar daar de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat hij in gezelschap van Nicole zou reizen, kon zij hem niet van het station afhalen. Een ontmoeting met dit nieuwe lid der familie wenste zij tot elke prijs te voorkomen. En zo besloot zij naar Berry's woning te gaan om daar zijn komst af te wachten. Het was reeds acht uur, toen hij eindelijk verscheen. Hij bleek zich wat verlaat te hebben, doordat hij Nicole nog naar haar pension had moeten brengen. Nogmaals vertelde hij Elis daarop uitvoerig wat zich de laatste dagen in Dundee had afgespeeld en nauwelijks had hij zijn verhaal beëindigd, of Elis deelde hem mede, dat zij, haar moeder en Lord Drummond tegen de volgende Zondag de familieraad hadden bijeengeroepen. Er moesten onmiddellijk maat regelen getroffen worden om Berry's vader te dwingen deze adoptie ongeldig te laten ver klaren. Berry bleek met deze mededeling niet bepaald ingenomen te zijn. Terwijl-hij Elis een ogenblik alleen liet om zich na de vermoeiende reis wat op te frissen, dacht hij over de mogelijke ge volgen van haar plan na. Ongetwijfeld kon Nicole thans de familie grote diensten bewijzen. Lid van de raad van toezicht ener grote maat schappijbeschermelinge van den machtigen Savageshet leek hem toch wenselijk met haar op goede voet te blijven. Reeds op de terugreis naar Londen had hij een en ander overwogen en het resultaat hier van was geweest, dat hij nogmaals getracht had Nicole van zijn goede bedoelingen te over tuigen. Maar deze had zich door zijn woorden, hoe welgekozen die ook waren, niet opnieuw laten verblinden en tot zijn grote teleurstelling had hij moeten erkennen, dat zij, na de scène in het park, tegenover hem een ander was ge worden. Toen hij weer tegenover Elis zat, gaf hij dan ook als zijn mening te kennen, dat de quaestie- Nicole Irvine niet zo gemakkelijk was op te lossen als het wel leek. Zijn vader was een oud man, stijfhoofdig als alle oude mensen en daar naast moest de financiële zijde van deze aan gelegenheid in aanmerking worden genomen. Als lid van de raad van toezicht der Safety- Trade Company zou het in Nicole's macht lig gen, zowel hem en zijn vader als andere leden der familie een dienst te bewijzen. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 2