ULSTERS .'n Onkosten post" Peek Cloppenburg 200 JAREN ADVERTEERT ONDER PIJLTJES!!!!! Openbare Vergader in DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT HEEREN COSTUMES INGEZONDEN Ook voor Uw jongens een mooie collectie! Nagekomen Sport DE ERVEN LOOSJES SERENADE Haarl. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) esperanto voor werklozen? Zeer Geachte Redactie. Voor onderstaande regelen verzoek ik gaarne een bescheiden plaatsje in uw veelgelezen blad en betuig U voor de opname mijn hartelijke dank. Over enige weken gaan de diverse cursussen voor werklozen weer beginnen en nu is het zo jammer, dat een cursus in Esperanto nog altijd tot de vrome wensen behoort. Op verzoek van den heer Jacobs, leraar Esperanto alhier en met goedkeuring van den voorzitter van het comité voor ontwikkeling en ontspanning van werk lozen, waag ik het er weer eens op, de werk lozen in onze gemeente aan te sporen, zich niet alleen op te geven voor een cursus in Esperanto maar, en daar komt het op aan, deze tot het eind toe met volledige belangstelling te volgen. Men behoeft daarvoor geen uitblinker te zijn op het gebied van taal en letteren, slechts moet men bezield zijn met de drang om met behulp van de wereldtaal Esperanto nieuwe werelden te ontsluiten. Bovendien leert men door Espe ranto de schoonheid van onze moedertaal beter kennen en zal men, bij een behoorlijke kennis van Esperanto gemakkelijker en vlugger vreem de talen leren. Gezien het grote succes van de Esperanto- cursus voor werklozen te Haarlem, moet het ook te Heemstede mogelijk zijn een soortgelijke cursus te openen. Zonder ook maar in het minst te willen afdingen op de waarde van de cur sussen voor handenarbeid, staat het toch vast, dat door de meeste werklozen de geestelijke ontwikkeling wordt verwaarloosd. Zij kunnen in het daardoor ontstane tekort nu nog voor zien, door een begin te maken en Esperanto te leren. Men geve zich voor deelname zo spoedig mogelijk op bij den heer Jacobs of bij een der comité-leden. EEN OUD-CURSIST. „gooi wat in mijn schoentje". Ofschoon het nog wel wat vroeg is, om zich in de sfeer van Sint-Nicolaas te verplaatsen, meent het Comité: „Gooi wat in mijn schoentje" goed te doen, nu reeds de ingezetenen van Haarlem en Omstreken er op te wijzen, dat het zijn werk, dat het verleden jaar met zo'n groot succes bekroond zag, (ruim 400 schoentjes werden geplaatst) ook dit jaar weer voortzet. Voor diegenen, die met onze instelling nog niet bekend zijn, zij medegedeeld, dat het de bedoeling is, kinderen van 4 tot 8 jaar van alle gezindten, wier ouders hun door economische omstandigheden geen St. Nicolaasfeest kunnen bereiden, dit gemis enigermate te willen ver goeden, door hun schoentje te laten plaatsen onder de schoorsteen van kindervrienden, die in gelukkiger omstandigheden verkeren. Alle kindervrienden en dit zijn er ongetwijfeld vele, worden vriendelijk verzocht zich zo spoe dig mogelijk schriftelijk of telefonisch aan het Secretariaat, Hooimarkt 30, Telefoon 17865, Haarlem, op te geven met vermelding of wel één of meerdere gastschoentjes geplaatst mogen worden. Onzerzijds wordt dan opgegeven of zich daartoe een meisje dan wel een jongetje bij hen zal vervoegen, hou- oud het is, het adres, enz. Voor ouders van kinderen, die hiervoor in aanmerking wensen te komen, bestaat gelegen heid zich vóór 6 November a.s. schriftelijk op te geven met vermelding van naam, leeftijd en geslacht der kinderen en het adres der ouders. Alle verdere inlichtingen worden gaarne door ons verstrekt. Het Comité: W. H. Dalmeyer, voorzitter, Prins Hendrik laan 66, Overveen. Tel. 16606; Mevr. A. Bol- leurs-Bocage, secretaresse, Hooimarkt 30, Haar lem. Tel. 17865; Mevr. A. BrandtThijssen, Lakenkoopersstraat 8b, Haarlem. Tel. 10423; Mevr. C. N. HaentjensZuidema, Emmalaan 1, Haarlem. Tel. 15127; Mevr. R. J. Pfaff-Reudler, Prins Hendriklaan 91, Overveen. Tel. 15482; H. A. Bolleurs, Hooimarkt 30, Haarlem; Ds. C. H. Brandt, Lakenkoopersstraat 8b, Haarlem. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 iaa VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 Donderdag j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer Von Meyenfeldt. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen is o.m. een adres van den heer W. Schotvanger te Heemstede, waarbij hij enige belangrijke werken aan de hand doet, die voor werkverruiming in aanmerking komen. B. en W. stellen voor, dit stuk in hun handen te stellen ter afdoening, Aldus wordt besloten. Rekening-courant-overeenkomst. B. en W. bieden de Raad een nieuwe reke ning-courant-overeenkomst aan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, gevestigd te 's-Gravenhage. De heer R ij k e s (Lib.) vindt de aangeboden credietrente te laag. Spr. vraagt of ook de andere gemeenten niets over die rente hebben te zeggen. De voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Aanvrage gelden voor een turnbok Nicolaas Beetsschool. B. en W. stellen voor, de aanvrage d.d. 15 September van de Vereniging „Bijzondere Pro testantse School te Heemstede", om beschik baarstelling van gelden voor de aanschaffing van een turnhok ten behoeve van het gym- nas"ek-onderwijs aan de Nicolaas Beetsschool (l.o.) aan de Bosboom Toussaintlaan 18, in te willigen. Z. h. s. aangenomen. Afschrijvings-percentage Pompstation. B. en W. stellen voor, het afschrijvingsper centage voor het nieuwe pompstation op het terrein van de Amsterdamse Waterleiding vast te stellen op 5 Z. h. s. aangenomen. Rooien van bomen. B. en W. stellen voor, onderstaande bomen te doen rooien: le. 1 zieke iep, staande aan de Glipperweg; 2e. 2 zieke iepen, staande a. d. Prinsenlaan; 3e. 1 slechte lindeboom, staande op het Wil- helminaplein; 4e. een hele rij en 3 verspreid staande slechte acacia's op het Res Novaplein. Z. h. s. aangenomen. Benoeming van leden van de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. Als leden werkgevers worden herbenoemd de heren H. M. Fockens en C. L. Kwak en als lid-werknemer de heer P. K. de Vries. In de plaats van den heer P. K. de Vries, die zitting had als vertegenwoordiger van de Prot. Christ. Arbeiders, wordt benoemd de thans door deze groep voorgedragen heer K. Goud zwaard. De heer Rijk es (Lib.) uit zijn leedwezen, dat de heer De Vries niet is herkozen, aangezien de adviezen van dezen heer van grote waarde waren. Verbranden van tuin vuil. B. en W. stellen voor, in de Algemene Politie verordening na artikel 49 op te nemen een nieuw artikel, luidende: Artikel 49a. Het is, onverminderd het bepaalde in artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht, verboden, zonder schriftelijke vergunning van Burge- meester en Wethouders, binnen de bebouwde kommen der gemeente, in de open lucht vuren I aan te leggen of hout, stroo, riet, huisvuil of afval van land- of tuinbouwproducten of derge lijke stoffen te verbranden. De heer Kromhout (C.D.U.) dankt B. en W„ dat zo spoedig maatregelen tegen dit euvel worden getroffen, doch acht het artikel niet op de juiste plaats in de politie-verordening. De heer D e T e 11 o stelt een andere redactie van het artikel voor. De heer Van.Unen vraagt, of het niet ge makkelijker is, een politie-verordening te maken, waarin staat wat wel mag, want de verordening bevat nu reeds ruim 160 artikelen en er gaat haast geen week voorbij, of er komt een aan vulling. Het voorstel wordt ongewijzigd aangenomen. Subsidie. Onlangs is opgericht de Politie Sport- en Schietvereniging „Heemstede". Deze vereniging heeft ten doel door sport de ontwikkeling van het lichaam van den politie-beambte te bevorde ren en hem te bekwamen in het hanteren van revolver, geweer en karabijn. Het ligt in het voornemen, dat de eigenlijke sportbeoefening zal plaats hebben onder leiding van een sportleraar.Daar vloeit mede uit voort, dat de door de vereniging te maken kosten niet bestreden kunnen worden uit de maande lijkse contributies der leden. B. en W. zijn voor nemens op de ontwerp-begroting voor 1939 een subsidie aan deze vereniging uit te trek ken. Ook in het lopende jaar zullen echter zo veel kosten gemaakt moeten worden, dat de vereniging die niet ten volle uit eigen middelen kan betalen. In verband daarmede stellen B. en W. voor ten laste van het lopende jaar een subsidie van 100.aan genoemde vereniging toe te kennen als bijdrage in de onmiddellijk te maken kosten. De heer Meeuwenoord (R.K.) heeft bij de aanvrage een begroting of kostenberekening gemist. Spr. neemt gaarne aan, dat de gelden nodig zijn, maar mist iedere controle. De voorzitter geeft een nadere toelichting, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. Straatverlichting. B. en W. stellen voor, een crediet te ver lenen van: a. 1000.voor het aanbrengen van een eenvoudige electrische verlichting langs het j thans nog onverlichte gedeelte van de Cruquius- weg; b. ƒ2400.-te verhogen met de arbeids lonen, voor verbetering van de verlichting langs de Raadhuisstraat en de Binnenweg. De heer R ij k e s vindt de kostenberekening niet genoeg gedetailleerd. Spr. komt tot hogere bedragen. De heer De Tello (S.D.A.P.) acht het voorstel half werk. Als toch binnen afzienbare tijd de bebouwing zodanig zal zijn, dat natrium- verlichting nodig is, kan men beter voorlopig niets doen of dadelijk definitief natriumverlich- ting aanleggen. De heer Audretsch zou het niet juist achten, als er in het geheel geen verlichting kwam. De weg is daarvoor te gevaarlijk. De heer R ij k e s vindt het vreemd, dat de heer De Tello zijn roer 180° omgooit, want in de commissievergadering sprak de heer De Tello heel anders. De voorzitter deelt mede, dat in de com missie eerst was besloten geen verlichting aan te leggen en dat later is besloten een eenvou dige verlichting aan te brengen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer De Tello tegen. Bijdrage in kosten verbetering verkeer WilhelminapleinAchterweg. B. en W. stellen voor, een bedrag van ƒ800.- aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Heemstede uit te keren -als bijdrage in de kosten van het maken van een verhoogd voet pad langs haar terreinen aan het Wilhelmina plein en de Achterweg. Wordt z. h. s. aangenomen. Armenzorg. B. en W. stellen voor, maatregelen te treffen, verband houdende met de onderbrenging van de armenzorg onder rechtstreekse verantwoor delijkheid van het College van B. en W. Het is de bedoeling om een dienst van sociale zaken, als onderdeel van de secretarie, met de verschillende werkzaamheden te belasten. Door de alsdan tot stand komende samenvoeging van werkzaamheden is het tevens mogelijk het geen ook uiteraard gewenst is -deskundig personeel met de leiding te belasten. De kosten, welke uit het overbrengen van de armenzorg naar ons college en het belasten van een afzonderlijke afdeling van de secretarie met kort gezegd -de sociale zaken der ge meente voortvloeien, zullen ongeveer 600. méér bedragen dan de uitvoering van deze werkzaamheden, door Maatschappelijk Hulp betoon en de secretarie tezamen, thans vorderen. Aangezien de gemeente thans de beschikking heeft over voldoende kantoorgelegenheid door de in gebruikneming van „de Meerlhorst" voor dit doel, behoeven daarvoor geen extra uitgaven te worden gedaan. Aan de tegenwoordige bestuursleden van Maatschappelijk Hulpbetoon zal worden ver zocht zich als lid van de in te stellen commissie van advies te blijven belasten met het verlenen van voorlichting bij het toekennen van onder steuning aan armlastigen. Voor de uitvoering van de steunregeling voor de werklozen blijft de medewerking van de commissie voor de werklozenzorg bestaan. De heren v. d. Erf c.s. hebben een vérstrek kend amendement ingediend op dit voorstel. De heer Van U n e n acht het wenselijk, dat amendement alvorens hetl in discussie wordt gebracht, in handen wordt gesteld van B. en W. om prae-advies. -■ -f Ook de heer V o o r s (C'h.) acht een nadere toelichting wenselijk. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) ziet geen bezwaar in behandeling. B. en W. hebben wel licht hun mening reeds gevormd. De heer v. d. Erf (R.K.) merkt op, dat het amendement zo vlug mogelijk is ingediend na het ontvangen van de raadsstukken. Spr. heeft geen bezwaar tegen aanhouding of schriftelijke toelichting. Op een vraag van den heer Disselkoen zegt de voorzitter, dat de tijdelijk getroffen maatregelen zonder bezwaar nog een maand kunnen worden voortgezet. Besloten wordt het voorstel aan te houden. Rondvraag. De heer Van U n e n wenst iets te zeggen in geheime zitting. De voorzitter schorst hierop de openbare ver gadering. Engelsche Import Steeds voorhanden hair! houtstr. DAMMEN. Ontwikkeling LisseSt. Bavo I. Tijdens de eerste wedstrijd voor de compe titie van de R.K. Haarl. Dambond heeft St. Bavo het te Lisse niet tot een overwinning kunnen brengen, maar moest zich met een gelijke stand tevreden stellen. De uitslag was als volgt: OntwikkelingSt. Bavo. A. v. DijkB. H. Stevens 11 Jac. v. d. PoelJ. Drayer 11 A. LeuvenJ. Warmerdam 11 W. v. VelzenJ. v. d. Zwan 20 N. DekkerA. Masteling 20 j. v. d. OetelaarL. v. d. Voort 02 A. MooiekindJ. Weijers 1-1 P. v. d. ZwetC. Stijnman 02 G. v. d. HarsJ. Stevens 02 J. HooykamerP. Veen 20 Totaal 1010 De clubavond zal in plaats van op 1 Novem ber op Vrijdag 4 November gehouden worden. Slagvaardig. „Dien kerel daar in die hoek kan ik niet luchten of zien," zegt de gast tegen zijn lieve tafelgenote. „Maar meneer daar zit mijn man!" ant woordt de knappe jonge vrouw hooghartig. „O!" roept de ander uit, even uit het veld geslagen door zijn stommiteit. Dan laat hij er echter op volgen: „Daarom kan ik hem juist niet uitstaan!" „Mijn man is. net een kachel!" „Hoedat? Rookt hij zooveel?" „Nee maar als je hem niet in 't oog houdt, dan is hij uit." bromt de boekhouder van vele zaken als hij bij de jaarlijksche balans de post „Reclame" onder de oogen krijgt. „Dat is nu geld, dat je uitgeeft en waarvoor je nu niet direct iets tastbaars in je handen terugkrijgt". En als er dan bezuinigd moet worden, grijpt hij die post het eerste aan en vergeet, dat dit geen bezuiniging maar.... het ontslag beteekent van den grootsten verkooper, dien iedere zaak kan hebben, een productieve post, mits deze maar op oordeelkundige wijze wordt toegepast. Op alles mag bezuinigd worden, maar U zult Uw verkoop toch niet aantasten? Het bestaan van Uw zaak en daardoor Uw levensbestaan N.V. DRUKKER IJ VOORHEEN GED. OUDE%RACHT88, HAARLEM, TEL. 10144 Nadruk verboden Het Korte Verhaal. Door JEAN GéRARD. In de nauwe ruimte van de postkoets, die op de straatweg van Limoges naar Perigueux hobbelde zaten twee heren. De een, levendig en welgedaan, zag vrolijk om zich heen en pro beerde zijn reisgezel steeds weer in een gesprek te halen, maar de ander, bleek en schraal, gaf slechts korte antwoorden en bladerde opgewon den in papieren en kranten. Eindelijk echter, toen de vrolijke heer hem juist vroeg, of hij zaken- of andere zorgen aan het hoofd had, opende zich de mond van den bleken man om een stortvloed van woorden te uiten. Hij was, zo vertelde hij, door een politieke partij als candidaat voor het Departement Dordogne gesteld. Hij begon nu zijn eerste ver kiezingscampagne, waarin hij 'n hard hoofd had, omdat hij nog maar weinig bekend was in het district en dus nog niet het vertrouwen had van de bevolking. Hij dorst jammer genoeg niet op een succesrijke ontvangst te rekenen, zoals dat vaak bij beroemde politici geschiedt. Een grote indruk zou hij wel niet maken op de bevolking van het departement. Des te belangrijker zou zijn eerste redevoering zijn. En weer begon de bleke man zenuwachtig te bladeren in zijn paperassen en onsamenhangende woorden te prevelen, welke waarschijnlijk een deel van zijn redevoering moesten uitmaken. In Perigueux stapten beide reizigers voor het zelfde hotel uit en zij gebruikten hun maaltijd in eikaars gezelschap op de eerste verdieping van het logement. Plotseling weerklonk vanaf het plein voor het huis orkestmuziek, melodieën uit de opera „Willem Teil". De tafelgenoot van den candidaat riep uit: „Hoort U! Ze brengen U een serenade!" „Wat? Mij!" stotterde de afgevaardigde- in spé. „Het schijnt zo! U moet op het balcon ver schijnen, gauw, gauw!" Half naar het venster gesleept door zijn nieuwen vriend betrad de candidaat, nog steeds zeer verward, het balcon en werd met luid ge juich en zakdoekgezwaai begroet. Hij boog, knikte en glimlachte en begon zijn dankrede, waarbij hij niet naliet op zijn partij en zijn politieke plannen, alles ten behoeve van het volk natuurlijk, te wijzen. Toen hjj was uitgesproken kreeg hij een nog groter ovatie. Het orkest begon opnieuw te spelen en langzaam trok de stoet enthousiaste inwoners van Perigueux af. Stralend en trots ging hij daarna weer aan tafel zitten. „Onverklaarbaar!" sprak hij tot zijn metgezel. „Hoe wisten ze, dat ik hier was? Ik had toch pas morgen partijvrienden willen zoeken. Dat geeft mij een belangrijke voor sprong op mijn tegenstanders. Zo'n eervolle ontvangst. Dat had ik niet verwacht!" „Wel, eet U maar eens goed," sprak de ander vrolijk lachend. „Het diner is hier uitstekend!" Spoedig daarop werd de politicus werkelijk gekozen. Enkele dagen later ontving hij een brief van de volgende inhoud: „Zeer geëerde Heer! U zult zich ongetwijfeld nog uw reis genoot van onlangs herinneren, met wien U in de eetzaal van het hotel te Perigueux dineerde. Ik ben U een kleine verklaring schuldig. Op die dag bezocht ik nog voor het diner den kapel meester van de plaatselijke muziekvereniging. Hij verzocht mij om de eer mij een serenade te mogen brengen. Anders weiger ik een dergelijk verzoek. Ditmaal echter dacht ik aan uw zorge lijk gelaat en ik stemde toe, op voorwaarde, dat de kapelmeester mijn naam geheim hield. Ik hoor nu, dat U gekozen bent en ik wens U van harte geluk. Wanneer de muziek ertoe heeft bijgedragen, U een zetel in de Kamer te ver schaffen, dan zult U mij een klein verzoek niet kunnen weigeren. Bedoelde kapelmeester wilde zo graag een muziekschool in het departement openen, maar de staat wil hem geen steun ver lenen. Ik hoop, dat U uw invloed in deze zult willen gebruiken en den man tegemoet zult komen. Uw dankbareRossini." Reeds in het volgend jaar ging de wens van den kapelmeester in vervulling Opgericht 1735 RUIM leveren wij reeds zaden en bloembollen. - Dit is een waarborg voor onze kwaliteit. Bakenesjergr. 27.— Diner thuisbezorgd f0.90; met soep of toespijs f 0.15 meer. Geen extra bezorgloon. Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvraag. Geen lidmaatschap. Geen omzetbelasting.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 5