Yoghurt Nic. Groenland HEEREN COSTUMES v«o p «lc Vrouw ^"ül= els «lüe«lcrik PLEPERICORrW „WEERESTEYN" TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws VULPEN DANTUMA ALTIJD PRIMA! Voor mooie practische geschenken De Kersttafel Kerst-cake een specialiteit van „Weeresteyn", verkrijg baar in drie soorten. NERGENS beter, en voor gewone prijs! Als U yoghurt gebruikt, neemt dan een proef met die van „Weeresteyn", U blijft ze gebruiken! 23 DECEMBER 1938. No. 51. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 DE VERBETERDE VERLICHTING VAN BINNENWEG EN RAADHUISSTR. GEREED. Het was bij gelegenheid van een prijsvraag, het vorige jaar bij een winkelweek, georgani seerd door de winkelierscombinatie „Centrum", dat het publiek voor een groot deel op een vraag: „Wat kunnen wij voor het publiek doen", antwoordde: „Meer licht langs de straat en in de etalages". Het bestuur nam deze wenk ter harte, richtte verzoeken aan B. en W. en dank zij de mede werking dit College en de directie van ons gas bedrijf is de nieuwe straatverlichting nu geheel gereed. Thans heeft het bestuur een dringend beroep gedaan op de winkeliers om vooral met de komende Kerstdagen in hun etalages een gepaste Kerstversiering aan te brengen, opdat het publiek geheel voldaan kan wezen en dit dan ook zal waarderen, door niet enkel meer aandacht aan de etalages te besteden, maar ook het „Koop in Heemstede" in toepassing te brengen. Oud vertrouwd adres. Grootste sorteering Iste klas merken Zijlstraat 93 Haarlem Vulpendokter Tel. 11161 INT. VERENIGING „BELLAMY". Openbare vergadering. „Welvaart mogelijk ook nu?" Verleden week Vrijdagavond belegde de af deling Haarlem en Omstreken van de Int. Ver. „Bellamy" een openbare vergadering in het Gebouw van de Protestantenbond aan de Postlaan. De afdelingsvoorzitter, de heer Th. de Vries, sprak éen inleidend woord, waarna de heer J. Horsmeier Jr., van Bloemendaal, een rede hield over het onderw. „Welvaart mogelijk ook nu?" Spreker begon reeds dadelijk met een voor beeld te geven, hoe verkeerd het stelsel „produ ceren om winst" is. Krantenberichten, aldus spr., melden, dat de kolenhandelaren klagen wegens de zachte winter, die juist tienduizenden tot dankbaarheid stemt. De economische toe stand beschouwende zegt spr., dat het niet ontbreekt aan pogingen om uit de misère te komen, maar al die pogingen beogen slechts het belang van een bepaalde groep, terwijl de Bellamy-gedachte juist van toepassing is op de gehele samenleving. Deze Bellamy-gedachte is volstrekt niet fantastisch; vijftig jaar geleden waren radio en giroverkeer, enz., iets heel nieuws, maar Bellamy voorzag reeds de grote ontwikkeling daarvan, evenals die van de vak beweging. Deswege noemde men Bellamy een fantast, maar deze critiek is thans niet meer op zijn plaats. Uitvoerig behandelt spr. maatschappelijke verschijnselen en instellingen van de laatste tijd, die Bellamy met zijn vooruitziende blik heeft beschreven. De vijanden van de mensen zijn niet de mensen zelf, maar koude, naaktheid en honger. Niemand echter zou kou of honger behoeven te lijden, want de wereldproductie is overvloedig. Doch er wordt niet gehandeld naar Christus' woord: „Gij zult uw naaste liefhebben als uzelven." De Bellamy-vereniging nu wil dit woord tot waarheid maken; zij heeft een schema klaar om aan allen welvaart te brengen. Ondanks tegenstand van bepaalde politieke en geestelijke leiders groeit de belangstelling voor de Bellamy-gedachte, die een gemeen schapsgedachte is, waarvan de verwezenlijking ten goede komt aan ieder, van welke politieke of godsdienstige richting ook. Hoe kunnen wij nu aan een betere samen leving komen? Ten eerste moeten de regeringen meester zijn van het productieproces. We gaan die richting reeds uit, getuige tal van rijks instellingen als post en telegraaf, staatsbos beheer en de gemeentelijke water-, gas- en electriciteitsbedrijven. Er is reeds staatsbe- Engelsche Import Steeds voorhanden h/gr' Hoorsm moeiing bij landbouw, veeteelt, handel, visserij en industrie. Door particulieren wordt veel te veel geproduceerd, vèr boven de behoefte. De staat, die de bedrijven zou moeten naasten, zou niet meer moeten produceren dan er nodig was. Spr. behandelt voorts het beginsel van het ge lijke aandeel, de girorekening op de centrale administratiebank en de betere arbeidsverdeling. Ook aan de huidige misstanden bij bet onder wijs zou radicaal een eind kunnen worden ge maakt. Aangezien ieder in het arbeidsproces wordt ingeschakeld, kunnen duizenden werkloze onderwijzers weer voor sterk verkleinde klassen komen. Langdurige leerplicht, onderwijs dat zich richt naar het bevattingsvermogen van het kind, met het gevolg, dat de kinderen een zonnige jeugd hebben dit alles zal mogelijk zijn in de Bellamy-staat. Reeds nu is een aanvang te maken in Neder land. Laat de werlkozen werken voor de werk lozen. Bij een goede organisatie is dit in een paar jaar voor elkaar, en dan is dit een betere oplossing dan werkverschaffing, collecte voor stille armen, enz. Spr. becijfert, dat al onze lief dadigheid niets heeft te betekenen. We moeten komen tot epn samenleving, aldus eindigde spreker, waarin allen voor allen wer ken. Dan is er voor ieder arbeid en stoffelijke welvaart mogelijk en zal niemand armoede be hoeven te lijden. Na deze rede was er gelegenheid tot vragen stellen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Cliteur, Lombokstraat 29, herenhandschoen; Bureau van Politie, hand schoenen en grijze kous; Otten, Kastanjelaan 12, kindermuts; J. H. v. Kampen, Zandvoorter- weg 33, Bentveld, zilveren schakelarmband; M. H. Graaman, Billitonstraat 18, etui met schrijf behoeften; J. Freeken, Haemstedeplein 40, motorhandschoen; P. Kapper, Zaanenlaan 12rd., Haarlem, dameshandschoen; Bureau van Politie, pakje inh. puntzakjes; Plantinga, Kastanjelaan 22, handschoen; Bureau van Politie, kinder schoentje en witte vacht van kinderwagen. GEMEENTEBEGROTING Voorstellen van de S.D.A.P. Verlaging opcenten Personele Belasting. Stichting openbare voorbereidende school. Afschaffing meterhuren. Omscholing van werkloze bloemistarbeiders. De raadsleden H. Disselkoen en W. A. de Tello hebben de volgende voorstellen ingediend: I. het aantal opcenten op de Personele Be lasting (uniform op 120 gesteld) voor woningen met een huurwaarde van ten hoogste ƒ300. per jaar, te verlagen tot 50, en voor woningen met een huurwaarde van ƒ301.tot ƒ400.per jaar, te verlagen tot 80. Ter toelichting merken de voorstellers het volgende op: Het beleid van het gemeentebestuur is er bij voortduring op gericht geweest, de vestiging van arbeiders in Heemstede zoveel mogelijk te beperken. Dat beleid is door B. en W. en de meerderheid van Uwe Raad steeds aangepre zen als te zijn in het belang van alle groepen der gemeentelijke bevolking. Van dit standpunt uit bezien, brengt de billijkheid mede, dat de uit dit beleid voortvloeiende lasten ook zoveel mogelijk op alle groepen der bevolking naar draagkracht moeten rusten. In de practijk heeft dit beleid er evenwel toe gevoerd, dat de gevolgen onevenredig zwaar kwamen te drukken op een deel der arbeiders bevolking, voor wie slechts woningen van een veel te hoge huurprijs beschikbaar waren. Ten gevolge daarvan moeten de arbeiders ook méér aan personele belasting betalen dan tot hun draagkracht in een redelijke verhouding staat. Nog onbevredigender is het in dit opzicht ge steld met de bewoners van verenigingswonin gen. Deze woningen n.l. worden door de rijks belastinginspectie op grond van het tekort aan goedkope huizen en het hoge huurpeil van de z.g. particuliere arbeiders-woningen voor de Personele Belasting hoger aangeslagen dan de feitelijke huurprijs. Door aanneming van dit voorstel zal de extra-last op de minst-draagkrachtigen met ƒ8.000.(achtduizend gulden) worden verlicht, en zal dit bedrag over de gehele bevolking naar draagkracht worden omgeslagen. II. a. Post 414 van de gemeentebegroting voor 1939, „Kosten van het openbaar voor bereidend onderwijs", thans pro memorie ge raamd, te brengen op ƒ2.100. b. in te stellen een post 85a, Ontvangsten wegens schoolgelden van het openbaar voor bereidend onderwijs ad ƒ300. c. ter dekking van het aldus ontstaan na delig saldo van Hoofdstuk VII, paragraaf 6 der begroting (Openbaar voorbereidend onderwijs) ad ƒ1.800.post 589 (Onvoorziene uitgaven) met 1.800.te verminderen. Ter toelichting van dit voorstel moge het volgende worden opgemerkt: Bij de vaststelling van de begroting voor 1937 heeft de Raad op voorstel van onder getekenden besloten om voor het, tot nu toe in onze gemeente niet bestaande, openbaar voor- BINNENWEG 10 - TELEFOON 28429 t/o TWENTSCHE BANK [Gedipl. Horloger bereidend onderwijs een post op de begroting in te stellen. In afwachting van een nadere uit werking werd het uit te trekken bedrag pro memorie geraamd. Het komt ondergetekenden voor, dat thans niet langer mag worden gewacht met de ten- uitvoer-legging van dit twee jaar geleden reeds genomen beginsel-besluit. Gebaseerd op de berekeningen van B. en W. zal de stichting van een openbare voorberei dende school met de volledige gelijkstelling van alle bijzondere voorbereidende scholen dan leiden tot een meerdere uitgave van ƒ1.800.- in 1939; ƒ5.500.— in 1940; ƒ5.700.— in 1941; 10.200.in 1942, terwijl pas in 1943 en vol gende jaren de maximale kostenstijging, volgens B. en W. ten bedrage van 13.500. zal plaats vinden. III. Geleidelijke afschaffing van de meter- huren voor gas, water en electriciteit. Toelichting: Blijkens de naam zou meterhuur een heffing moeten zijn voor het verhuren van de apparaten, waarmede de geleverde hoeveelheid gas, etc., wordt geregistreerd. Voor dit registreren van het verbruik worden de meters echter niet door de verbruikers gebezigd, maar door het bedrijf, op volkomen gelijke wijze als bijvoorbeeld de winkelier zijn weegschalen gebruikt. De voor stellers achten het daarom een gemotiveerd verlangen, dat het bedrijf de kosten van de meters, evenals met alle andere hulpmiddelen voor de fabricage en distributie geschiedt in de algemene kosten opneemt. Zij stellen daarom voor, de afschaffing van de meterhuren in étappes te doen plaats vinden en daarvoor thans een bedrag van ƒ5.000.in mindering te brengen op de post „Onvoorziene uitgaven". IV. De Raad, van oordeel dat een onderzoek naar de mogelijkheid van omscholing van werk loze bloemistarbeiders wenselijk is, noodigt B. en W. uit, een zodanig onderzoek in te stellen, en besluit een crediet van 1.000.(duizend gulden) tot dat doel ter beschikking van B. en W. te stellen. Toelichting: Het staat vast, dat een groot aantal werkloze arbeiders speciaal in het bloemistvak zelfs bij een oplevende conjunctuur geen plaatsing in hun vroeger beroep hier ter plaatse zullen krijgen. Waar het echter bekend is, dat door uitvoe ring van andere werken, o.a. het maken ener zuiverings-inrichting, er mogelijkheden geopend worden om nevenbedrijven in het leven te roepen, dient men reeds tijdig na te gaan, of door omscholing van bepaalde categorieën ar beiders de plaatsing bij deze nevenbedrijven verzekerd kan worden. Daartoe is een veelzijdig onderzoek: tech- nisch-economisch, nodig. Teneinde het ge meentebestuur in staat te stellen dit onderzoek te doen en tevens de mogelijkheden van om scholing der arbeiders te kunnen beoordelen, is het gewenst voorlopig een bedrag van 1.C00.- daarvoor op de gemeentebegroting uit te trek ken, opdat hetzij een speciale kracht, hetzij een andere vorm van onderzoek, hieruit kan worden bekostigd. PERSONALIA. Als Med. Ged. Pedicure en Voetverzorging slaagde Mej. Tine Meeuwig alhier. De Kerstdagentoppunt van huiselijke ge zelligheid in de familiekring! Wie maar eventjes kan, brengt de Kerst- vacantie door in het ouderlijke huis; de jonge ren, voor wie deze vrije dagen nog geheel als schoolvacantie te beschouwen zijn, maar ook de ouderen, die er een korte onderbreking in vinden van hun gewone werkkring. Immers de warmte en het licht binnenshuis vormen een sterk contrast met de kou en de duisternis daarbuitenin letterlijke zin, maar voor menigeen ook in figuurlijke betekenis. De weldadige rust van de samen door gebrachte laatste Decemberdagen -van de Kerstdagen af tot soms de Nieuwjaarsdag toe - de vertrouwelijke gesprekken, waartoe anders vaak de tijd ontbreekt, het gevoel van begrepen worden en niet alleen-staan, ze geven den straks weer vertrekkende een steun mee, die hem lange tijd schraagt. Naast dit dieperee geestelijke genot komt echter ook woordje toe aan de eenvoudige materiële genoegens. 't Spreekt haast wel vanzelf, dat in deze dagen rekening wordt gehouden met speciale „lievelingskostjes van de gasten", en dat de tafel, zowel wat de lunch als wat het middag maal betreft, van 't een of ander „extraatje" wordt voorzien. Laten we daarbij niet vergeten, dat juist 's winters de eetlust gewoonlijk niets te wensen over zal laten en dat een „warm hapje" aan de koffiemaaltijd dan het meest waardering zal behandeling voor normale, drcge, vette gerimpelde, gelige huid. speciale behandeling tegen open poriën, kraaienpootjes, gezwollen ss -s ogen, oogwallen, puistjes, meeëters. -j— dubbele kin behande ing. uw avond-make-up en decolleté be handeling met stimulerende masker- behandeling, ook aan huis -- hoofd- en haarbehandeling tegen haaruitval en roos. wimpers vormen en verven. behandeling kan desgewenst aan huis geschieden. wagnerkade 51 - heemstede - tel. 29806 vinden, evenals een smakelijk bordje soep als inleiding van het middagmaal. Veel onkosten zijn aan dergelijke toevoeg- seltjes gewoonlijk niet verbondenals men ze maar met oordeel weet te kiezen. De laatste weken van het jaar brengen de huisvrouw meestal heel wat drukte, zelfs al viert zij het feest van het licht niet met een Kerstboom en cadeaux. Iets wordt er toch ge daan, zelfs al bestaat dit maar uit een klein Kerst-dinertje. Iedere zorgende huismoeder weet bij ervaring, dat er an het Kerstfeest toch altijd iets bijzonders uitgaat. De band, die de gezinsleden bindt, wordt weer hechter, want ook degenen, die itifgcv&'gen zijn en niet meer in het ouderlijk huis vertoeven, zullen deze feestdagen weer gaarne „thuis" zijn. Feestelijk ziet het huis er uit met de frisse takken geurend dennengroen versierd, de af hangende rode linten, de hulst en een bosje mistletoe, dat wellicht met een sierlijk lint bij eengebonden aan een stevige zwarte draad van de zoldering af zal hangen. Rood en groen zijn de kleuren, die bij het Kerstfeest behoren. Feestelijk zal de Kersttafel er ook uit moeten zien, wanneer huisgenoten en gasten zich naar de eetkamer begeven. Voor de versiering zullen wij fris rood lint spannen, ongeveer 1 '/2 c.M. breed, zowel in lengte als breedte, waardoor vakken ontstaan, die iedre voor zich weer een versiering krijgen. Vanaf de lamp, in het midden boven de tafel, worden linten geleid tot boven het bord der aanzittenden en met een rode punaise vast gehecht. Deze laatste kunnen trouwens bedekt worden door het menu, dat het Kerstmannetje op de rug draagt. Takjes fijn groen mogen evenmin ontbreken als rode suikeramandelen, die overal verspreid liggen over de tafel, terwijl naast elk bord een rood zakje wordt geplaatst, waarin enkele bonbons, chocolade Kerstklokjes, fondant kransjes, enz. Als tafelversiering worden uitgeholde aardappeltjes gebruikt, waarvan men aan de onderkant een plak afsnijdt om de „kandelaar" stevig te doen staan. Onder dit snijvlak plaatst men echter een cartonnetje om te voorkomen, dat het rode vloei, dat er om komt, vlekken op het tafelkleed geeft. Men kan deze tafelversieringen zo eenvoudig en inge wikkeld maken als men zelf verkiest, indien men maar zorgt, dat rood, groen en wit de boventoon voeren, en de tafelverlichting zo mogelijk alleen door kaarsen plaats vindt. De sfeer, die van dit alles uitgaat, zal ongetwijfeld het samenzijn verhogen. 225 gr. boter, 225 gr. lichte basterd, 225 gr. sultana, 225 gr. krenten, 150 gr. sucade, 450 gr. bloem (beste), 50 gr. gec. vruchtjes, citroenrasp. 1 pakje bakpoeder, 4 eieren, wat zout, melk. Bloem met zout en bakpoeder driemaal zeven. Boter zacht laten worden, doch niet te warm en suiker erin oplossen. Krenten en rozijnen wassen en met doek drogen, sucade en vrucht jes hakken, daarna alles bij de bloem voegen, ook citroenrasp, en om en om roeren. Bij het boter-suikermengsel één voor één de eieren voegen en dit alles met de droge ingrediënten vermengen. Zo nodig wat melk bijvoegen, ech ter niet zóveel, dat het deeg te slap wordt. Cakeblikken invetten en voeren met beboterd papier, daarna ongeveer vullen. Oven 7 min. voorverwarmen, vormen erin plaatsen, gas temperen tot op laagste stand en de cakes langzaam gaar laten worden, hetgeen ongeveer 3 uur duurt. Men krijgt van deze hoeveelheid 3% ons cake. Na het bakken afkoelen laten en volkomen koud in vetvrij papier gewikkeld in een goed afgesloten trommel bewaren. Tenslotte volgt de Kerststol, die gemaakt wordt van gistdeeg, zodat in verband met het STILLE ARMEN TE HEEMSTEDE. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht in de afgelopen v/eek de volgende bij dragen ontvangen: P. v. T. ƒ2.50; M. J. A. ƒ2.50; C. B. ƒ3.—; M. de B. Mzn. ƒ2.50; F. D. 2.50; J. F. ƒ2.50; A. C. F. ƒ10.—; H. E. v. d. H. ƒ3.—; A. M. J. v. M.—O. ƒ5.— M. M. Jr. ƒ1.—; S. R. ƒ2.50; M. S. Sr. 2.50; J. J. M. D. 1.—; T. G. ƒ2.50; W. M. v. H. ƒ5.—; P. A. A. M. v. L.—T. ƒ5.—; A. C. v. L. ƒ5.—; G. M. Dz. 4.—; Dames R. en v. d. K.R. 20.H. J. S. 5. C. S.P. 2.50; Tw. Bank voor N.N. ƒ10. Fam. V. te W. 2.50; Th. J. J. v. Z. ƒ1.—; S. A. Z.—T. ƒ1.—; W. M. 2.50; N. V. 10.—; D. J. B. ƒ2.50; A. Kf. 2.50; M. v. d. N.—M. ƒ5.—; J. R. ƒ5.— J. T. R. ƒ2.50; C. v. d. W. ƒ2.50; D. B. ƒ2.50; L. v. d. H. 1.50; G. A. J. ƒ5.—; N.N. ƒ10.—; P. v. O. ƒ2.—; Douair. Q. v. U. 25.—; W. S. ƒ2.50; A. H. W. ƒ7.50; A. S. W. 2.50 en J. G. W. 10.—. Voor al deze bijdragen is het Comité zeer dankbaar. Het hoopt echter dat nog velen zich geroepen zullen gevoelen mede te werken aan het lenigen van de nood van de z.g. „Stille Armen" in Heemstede. Uw bijdragen worden gaarne tegemoet gezien op postgirorekening No. 153308 van den heer A. van Wingerde, Hoofdcommies ter Secretarie, Penningmeester van gemeld comité. Sedert de vorige verantwoording werden door het comité voor Stille Armen te Heemstede nog de navolgende bijdragen ontvangen: T. B.. ƒ5.—; J. B. ƒ2.—; J. J. H.—P. ƒ2.50; E. W. F. P. ƒ5.—; G. M. S. ƒ5.—; E. V. 1.— G. N. ƒ2.50; I. C. C. ƒ2.50; E. G. J. D. ƒ5.—; J. J. F. ƒ5.—; P. H. K. S. 25.—; C. T. ƒ50.— A. L. ƒ1.— P. H. R. ƒ2.50; C. K. en K. ƒ3.50; J. v. H. ƒ2.—; Wed. K. J. H.—v. L. ƒ2.50; E. en D. ƒ2.50; A. M. ƒ2.50; Jhr. A. v. d. P. 25.—; E. R. ƒ5.— L. P. J. M. T. ƒ10.—; W. L. V. ƒ3—; L ƒ2.50 en J. B. ƒ20.—. Het Comité is voor deze bijdragen zeer dank baar. Aangezien het totaal ontvangen bedrag be langrijk lager is dan vorige jaren, doet het Comité een dringend beroep op hen, die nog geen bijdrage zonden, om nog spoedig hun gaven over te maken op postgiro-rekening no. 153308 van den heer A. van Wingerde, hoofdcommies ter Secretarie, Penningmeester van het comité, teneinde het comité daardoor in de gelegenheid te stellen vele Stille Armen met de Kerstdagen de nood der tijden minder ernstig te doen gevoelen. ZIEKE EMIGRANTEN Het Comité voor Hulp aan Zieke Emigranten vraagt de aandacht voor het volgende: in onverminderde mate bevinden zich hier te lande vluchtelingen uit den vreemde, van elke bestaansmogelijkheid verstoken, vaak in de wreedste onzekerheid omtrent het lot hunner gezinnen en verwanten, die zij moesten achter laten in de macht van een vijandig regiem. Hoewel het officiële asylrecht veel te wensen laat, vonden zij hier toch een toevlucht en kon den zij aan het allernodigste geholpen worden. De vele zieken onder hen en zij, die nog lijden aan de gevolgen van de mishandelingen in kerkers en concentratiekampen, eisen echter bij zondere zorg. Het mocht bij herhaling gelukken, door plaatsing in sanatoria en ziekenhuizen en het bekostigen van operatief ingrijpen, in de meest dringende gevallen hulp te bieden. Ook werden bij herhaling versterkende middelen en verplegingsartikelen verstrekt. Helaas bleven de middelen en daarmee de pogingen van het comité beperkt. Het zal zonder uitleg duidelijk zijn, dat de tijdsomstan digheden geen aanleiding geven, voor de toe komst snelle verbetering in de toestand te ver wachten. Men rekent niet op vermindering, veel eer op uitbreiding dezer werkzaamheden. De nood is dringend en groeit van dag tot dag- Bijdragen zullen gaarne worden ingewacht bij de penningmeesteresse: Mevr. D. Zeevat, Prin sengracht 467, Amsterdam(C.), Postgiro 235284. VERGADERING PLUIMVEEVERENIGING „DE EENDRACHT". De Pluimveevereniging „De Eendracht" hield Dinsdagavond een ledenvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer W. Koch, volgde de mededeling dat de Nationale Wyandottenclub de voorlopige toezegging had gedaan op de eerstvolgende in November te houden grote nationale tentoonstelling te Heem stede te komen. Daar er dit jaar geen eigen tentoonstelling zal gehouden worden, kwam het bestuur met een voorstel om de leden in de gelegenheid te stellen op andere tentoonstellingen ereprijzen te winnen, speciaal voor de leden en door de vereniging „De Eendracht" daarvoor uitgeloofd. Na voorlopige goedkeuring, werd na ampele bespreking de volgende regeling getroffen. Op de op 26 en 27 Dec. a.s. te houden tentoon stelling te Lisse voor hoenders van elk ras en kleur voor het hoogste praedikaat, dito voor sierduiven van elk ras en voor postduiven van elke klas. De konijnenfokkers, die in Haarlem bij „Het Raskonijn" inzenden, zullen eveneens een ere prijs ontvangen voor het hoogste praedikaat van elk ras. Besloten werd wederom een kienavond te organiseren, omstreeks de 2e helft van Jan. a.s., maar dan op een Woensdagavond, om zo ook de zakenmensen in de gelegenheid te stellen er aan deel te nemen. Het verslag van den penningmeester gaf een klein- batig saldo aan. De heer Looinga werd gekozen als lid der controlecommissie. Als leden der tatouëringscommissie werden voor 1939 benoemd de heren A. Leuven en M. v. Iperen. Besloten werd de extraheffing voor het tatouëren te doen vervallen, zodat dit nu voor de kostende prijs zal geschieden. Naar aanleiding van een vraag over een jonge-dierendag zegde de voorzitter toe, deze in het volgend jaar te houden in Augustus of September. Aan de feestdisch woidi verkregen wanneer hel tafellinnen verzorgd wotdi ia onze .OUD HOLLANDSCHF" handwerk afdeling. Tafellakens vanai 22 cl Servetten 8 cl Vingerdoekjes 4 cL BLEEKERSVAARTWEG 39 - HEEMSTEDE TELEF 28890 VCASSLRy. FynV/AbSLOy CULMWASSLGy rijzen een grote pan gebruikt dient te worden. Het welslagen van dit baksel, hangt in de eerste plaats af van het goede doorkneden en voorts van het gebruik van lauwe ingrediënten. Het beslag moet verscheidene uren rijzen, sommige huisvrouwen maken het zelfs de avond te voren en zetten het afgedekt in een warme kamer. Men heeft voor het bakken een oven nodig, die goed geregeld kan worden en die op ongeveer 220240 gr. gehouden wordt. Aangezien de grote hoeveelheid boter het beslag zwaar maakt moet men meer gist gebruiken dan in normale gevallen. Is men in de gelegenheid de stol te laten bakken bij een bakker, dan kan men het deeg kant en klaar op een blik laten brengen. Nodig: 1 K.G. beste bloem, 65 gr. gist, 400 gr. boter, 150 gr. lichte basterdsuiker, citroenrasp, theelepeltje cardamon, mespunt zout, 2 thee lepels kaneel, vanillesuiker, 500 gr. sultana rozijnen, gehakte geconfijte citroenschil, 1/4 L. melk en eventueel d.L. rum. Men doet de bloem in een verwarmde kom met de gist in het midden, giet hierop de helft van de lauwe melk en maakt de gist zacht, ter wijl men deze tevens vermengd met een klein deel der omringende bloem. Het zetsel moet ongeveer twintig minuten, afgedekt met doek op warme plaats, rijzen, daarna worden alle ingrediënten bijgevoegd, ook de week gemaakte boter en men kneedt het beslag minstens 10 min., laat het daarna een uur rijzen, kneedt het nogmaals en laat het voor de laatste maal rijzen, nu verscheidene uren. Vóór het bakken op het bakblik (men kan ook broodvormen ge bruiken) wordt het deeg tot een dikke ronde plak uitgerold, naar een kant iets dunner; be strijken met water en dubbel vouwen. Na het bakken met gesmolten boter bestrijken en be strooien met poedersuiker, wat nog eenmaal herhaald wordt als de stol rond is. Van deze hoeveelheid maakt men twee middelmatig grote stollen. Tenslotte laten we nog een Plum-pud- ding volgen, die niet al te duur is en waarvan „Weeresteyn" Yoghurt is een weldaad voor de ingewanden en het goedkoopste medicijn. YOGHURT moet versch zijn. Belt dus of schrijf Modelboerderij HILLEGOM - Telef. K 520-5107 De beste bron voor Uw zuivelproducten de ingrediënten genoeg zijn voor een grote of twee kleine puddingen, zodat voor een klein ge zin volstaan wordt met de helft dezer hoeveel heden: 120 gr. bloem, 120 gr. kruim van oud brood, 140 gr. zelfrijz. bakm., 225 gr. geh. niervet (zonder vellen), 225 gr. sultana, 225 gr. blauwe rozijnen, 180 gr. sucade, 120 gr. basterdsuiker, sap en schil van 1 citroen, 2 eieren en melk om aan te mengen. Zelfrijzend bakmeel en bloem zeven, zéér fijn gehakt vet en alle droge ingrediënten toevoegen. Eieren los kloppen en zoveel melk toevoegen, dat het deeg handelbaar en vochtig, doch niet dun is. Warme pudding vormen of eventueel goed sluitende hooikist- pannetjes invetten en tot enige c.M. onder de rand vullen (ook deksel invetten). Vormen in kokend water plaatsen en 4 uren het water zachtjes aan de kook houden. Zorgen, dat het niet te veel verkookt en eventueel aanvullen met kokend water. Men kan de pudding van te voren maken, Iaat ze in de vormen afkoelen en kookt ze voor de Kersttafel nogmaals 2 uren. Versierd met een takje huitsopdienen. Het onderscheid. „Ja, mijn vrouw is zeer ordelijk! Voordat zij inkopen gaat doen, schrijft zij alles op." „Dan is zij net tegenovergesteld aan de mijne. Als die inkopen gaat doen, laat zij alles in de winkel opschrijven."

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3