GROOTE SCHOONMAAK KLEINE KOSTEN "I ALBERT HEIJM I I STOFZUIGERS Doe weg! FERWERDA NIC. GROENLAND MARION'S GROTE AVONTUUR DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, PREDIKBEURTEN No. 28397 M ET 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 45 bekende merken - Ook in huurkoop Ged. Oude Gracht 52 - Telefoon 12762 ZONDAG 31 MAART. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. J. J. Stam te Rotterdam. Extra collecte voor Bijz. Geest, doeleinden. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. J. de Zwaan, Leiden. Extra collecte voor Bijz. Geest, doeleinden. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. v. d. Born. (Zondag 10.) Extra collecte voor schulddelging. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. (Zondag 9.) Extra collecte voor schulddelging. SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal) V.m. 11 uur: Universele Eredienst, bovenzaal, Vreeburg, Kerkplein 16. Spr.: Ir. J. Pool. Onderwerp: „Ideaal en Werkelijkheid". Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. V.m. 10.30 uur: Ds. A. R. de Jong: Jeugddienst. Onderwerp: „Waar gaan wij heen?" WIJNHANDELAREN BINNENWEG 139 - HEEMSTEDE Telefonisch aan gesloten onder St**ds voorradig een keur van exclusieve W^non en Gedistilleerd. GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIOCENTRALE. (Des avonds van 78 uur), jvmanuag a April law. Song- of the Marines, Grand Massed Brass Bands You needn't have kept it a secret, Victor Sylvester en orkest Weaner g'mut im Walzerlied, Adalbert Lutter en zijn orkest Cowboy, The Hill Billies Viennese waltz medley, Gebr. Destifano acc. duet Ich bin so verlassen, Barnabas von Geczy en zijn orkest Man sehnt sich oft im Leben noch einem guten Freund, Mimo Thoma A waltz was born in Vienna, London Piano Acc. Band Goodnight to you all, Victor Sylvester en zijn ork. Tim ber, The Hill Biellies Accordeon tangos, Gebr. Destifano acc. duet Ich tanze mit dir in den Himmel hinein, Barnabas von Geczy en zijn orkest Abschiedi Mimi Thoma Marsch of the King's Men, Grand Massed Brass Bands Au revoir, London Piano Acc. Band. Dinsdag 9 April. Jahrmarktrummel, Carl Woitschach en zijn orkest Parade der Zinnsoldaten, Ferdy Kauf- mann en zijn orkest Kampeeravonturen, Duo Hofmann „Lohengrin", Eddie Dunstedter Comrne Facette Manneta, Tito Schipa Wind- spiele, Pia en Eddy Hansen „Sommernachts- traum", Eddie Dunstedter Canzona Appas- siunata, Tito Schipa - Heinzelmannchens Wachtparade, Ferdy Kaufmann en zijn orkest Silver Jubilee Selection, London Piano Acc. Band Seeschwalben, Pia en Eddy Hansen Madonna, Jean Steurs en zijn orkest Un bai- ser de ma Nina, Jean Steurs en zijn orkest Geh'n wir noch ins Café, Carl Woitschach en zijn orkest. Woensdag 10 April. Der alte Bernermarsch, Carl Woitschach en zijn orkest Eine rote Rose, Heinz Wehner en zijn orkest Ein Sommertag in den Alpen, Po- lydor ensemble Die schone Spanierin, Jean Steurs en zijn orkest Blue ridge moon, The Hill Billies Lustiges Wien, Will Glahe en Joe Alex Dance the moonlight-waltz with me, Victor Sylvester en zijn orkest Streichholz- parade, Jean Steurs en zijn orkest Golden slippers, The Hill Billies Im griinen Kakadu, Heinz Wehner en zijn orkest Burgos, Jean Steurs en zijn orkest Amina, Will Glahe en Joe Alex I still love to kiss you goodnight, Victor Sylvester en orkest Beim Tanz, Jean Steurs en zijn orkest Marsch der Bersag- lieri, Carl Woitschach en zijn orkest. Donderdag 11 April. Die Ehrenwache, Carl Woitschach en zijn ork. Poesie, Heinz Huppertz en zijn orkest Dorf- schwalben aus Oesterreich, Kurt Engel's solisten orkest Witte rozen, Willy Derby An den Friihling, Adolf Wolff op orgel Caro mio ben, Herbert Ernst Groh The white cliffs of Do ver, London Piano Acc. Band Donauwellen, Kurt Engel's solisten orkest Wenn alles griint und bliiht, Adolf Wolft op orgel Stabat Mater, Herbert Ernst Groh Viva Maria, Heinz Huppertz en zijn orkest Une derniere fois, Jean Steurs en zijn orkest O Marena- riello, Bob Scholte Log cabin lullaby, Lon don Piano Acc. Band Le, ruisseau qui roule, Jean Steurs en zijn orkest Kameradschaft- marsch, Carl Woitschach en zijn orkest. Vrijdag 12 April. Reveille Grosses Wecken, Muziek- en Trom melkorps Wir Horen Walter Kollo 1 en 2, Fritz Domina en zijn orkest Wir Horen Wal ter Kollo 3 en 4, Fritz Domina en zijn orkest Lach iedere dag, Lou Bandy Would you, London Piano Acc. Band Bye-Ie-bye lullaby, The Hill Billies Jazz ist trumpf, Jean Steurs en zijn orkest Kann denn Liebe Sünde sein, Mimi Thoma Triorag, Jean Steurs en zijn orkest Je hebt je schitterend gehouden, Lou Bandy Hundert Schiffe, Mimi Thoma Wel coming them into the Welcome Inn. London Piano Acc. Band Sundown in peageful val ley, The Hill Billies Grosherzog Friedrich von Baden-marsch, Muziek- en trommelkorps. Zaterdag 13 April. Beburtstags marsch, Militair orkest Willi Oestermann-Erinnerungen, Fritz Domina en zijn orkest Wiener Blut, Kurt Engel's solisten parade Our days together, London Piano Acc. Band Poor little rich girl, Miss Joy Ueber den Wellen, Kurt Engel's solisten parade Rosalie, London Piano Acc. Band Hiep hiep hoera voor 't garnizoen, Kees Pruis Lysistrata, Kurt Engel's solisten parade Une chanson nouvelle, Jean Steurs en zijn orkest Het lied van de straat, Kees Pruis Dynami- den, Kurt Engel's solisten parade II pousse des fleurettes, Jean Steurs en zijn orkest Barataria marsch, Militair orkest. OPENING BETONCURSUS Met het o.og op een hopelijk grotere vraag in de toekomst' naar geschoolde betonwerkers heeft het Alg. Comité ter behartiging van de belangen van werklozen een cursus georgani seerd, oni tp^tr^chten_jM^.wvafearbeiders om -te Dinsdagmorgen had de officiële opening plaats in het gebouwtje aan de Cruquiusweg. Hierbij waren o.m. aanwezig de heer J, Schel ling, directeur van Openbare Werken, het merendeel van de leden van het Algemeen Co- .mité en enkele raadsleden. De voorzitter van het Comité, wethouder C. A. M. Jonckbloedt, schetste in korte trekken het werk van het Comité in de jaren van haar be staan. Mochten alle andere cursussen, aldus de voorzitter, van critiek door buitenstaanders ver schoond blijven, aan critiek heeft het thans niet ontbroken, omdat de betoncursus de werkloos heid in het betonvak zou kunnen bevorderen, maar, dan zouden ook de vakscholen hun deu ren moeten sluiten. Echter zal, zo vertrouwt het Comité, het gewapend betonbedrijf in de toe komst een eerste plaats in gaan nemen. Trou wens, het Comité heeft in deze aangelegenheid waardevolle adviezen ontvangen van -de Ec. Technische dienst van de Provincie en het be stuur van de Betonvereniging. Na nog enkele mededelingen, de cursus be treffende, te hebben gedaan, verklaarde de heer Jonckbloedt de cursus voor geopend. Na dit openingswoord sprak de heer S. Pijkes woorden van dank tot den heer Jonckbloedt, voor de grote arbeidsprestatie, getoond bij deze voorbereidende werkzaamheden. De cursus zal een half jaar duren. De lessen zullen gegeven worden alle werkdagen van 912 en van 2—4.30. Leraar is de heer P. v. Deijk uit Amsterdam, als algemene leiders hebben zich belangeloos beschikbaar gesteld de heren N. J. Nijman, ar chitect, en de heer S. Rijkes. Aanvankelijk hadden zich 40 cursisten aange meld. 10 moesten er echter afgewezen worden, omdat zij niet tot het bouwbedrijf behoorden of boven een bepaalde leeftijdsgrens uitkwamen. Nadat aan de aanwezigen koffie en een sigaartje was aangeboden, gaf de heer v. Deyck zijn eerste les, als begin van de practische op leiding, waartoe deze cursus zich zal bepalen. LUCHTBESCHERMING. Ervaringen in het buitenland. De vorige week hield de afdeling Heemstede van de Vereniging voor Luchtbescherming een propaganda-bij- eenkomst in het r.k. Verenigingsgebouw. De voorzitter, mr. A. J. Backer, sprak een inleidend woord, waarbij hij er op wees, dat het oorlogsgevaar nog steeds dreigt, zodat wij ook hier in Nederland paraat moeten blijven. Hierna hield de heer J. J. W. Berkhoudt, le luitenant, leraar aan de militaire gasschool te Breda, een rede over het onderwerp: „Ervaring op het gebied van de luchtbescherming in het buitenland." Gegevens over deze ervaringen aldus spr. zijn zeer moeilijk te verkrijgen, maar er zijn toch wel enkele bekend, voornamelijk over de ervaring, in de vorige wereldoorlog opgedaan met strijdgassen. Deze ervaring is ook voor ons van belang. Nu heeft de ervaring in het buitenland ge leerd, dat het zeer wel mogelijk is, het aantal slachtoffers van luchtaanvallen door doeltreffen de middelen in niet geringe mate te beperken. Het grote gevaar van de moderne oorlog is dit, dat men door het iuchtwapen het achterland en de burgerbevolking in de strijd betrekt, met het doel de morele kracht van het volk te verlam men en een voordelige vrede af te dwingen. Alvorens te spreken over de ervaringen in het buitenland, wees spr. op een minder gunstige trek in het Nederlandse volkskarakter. Men is ontstemd door ondervonden last bij luchtbe schermingsoefeningen en realiseert zich niet, dat deze podig zijn. In Duitsland is de houding van de burgerbevolking in dit opzicht veel beter. Spr. ging daarna de maatregelen na, die men in Spanje'heeft getroffen. Te Barcelona waren de schuilkelders gecamoufleerd en zelfs versierd met bloembakken. Practisch kon in de schuil kelders de gehele bevolking worden onder ge bracht. Voltreffers zijn op deze schuilkelders niet gevallen. Tegen het einde van de oorlog werden schuilloopgraven aangelegd en de erva ring hiermee opgedaan was zeer gunstig, mits deze loopgraven zigzagsgewijze waren gepro jecteerd. Barcelona, een stad met één millioen inwo ners, verloor na 15 bombardementen 1000 in woners, betrekkelijk een gering aantal. Te War schau zijn weinig voltreffers gevallen, de stad is allerminst platgeschoten, maar het gewone leven was totaal gedesorganiseerd, en dit was de oor zaak van de val van Warschau; militair had de stad het veel langer kunnen uithouden. Het mankeert de burgebevolking over het algemeen aan zelftucht. Men verduis tert b.v. zijn huis wel aan de voorzijde, maar niet aan de achterzijde, men toont te veel nieuwsgierigheid bij oefeningen, en dit alles is funest, als het tot een wer kelijke oorlog zou komen. Men moet bij oefeningen niet ander^ handelen, dan men zou dóen, als het hier werkelijk ernst werd. Het buitenland is volkomen op de hoogte van alle getroffen maatregelen, ook in Nederland. t '4Lmen intensief ■»- nieuw strijdgas, 'mda'jnet gasmasker naar een zó is ge- die oude afgeleefde naaimachine en ruil haar in voor een moderne Van I tot en met 13 APRIL SPECIALE INRUIL-CAMPAGNE 200 Filialen en Agentschappen HAARLEM ANEGANG 29, TELEFOON 12472 Van VRIJDAG 5 tot en met DONDERDAG 11 APRIL. SODA 4 pond voor 10 Ct. TRANSPARANTZEEP 2 11 25 31 ZEEPPOEDER M 25 11 SCHUURPOEDER J J 17 11 5 J 10 11 METAALPOETS 11 19 11 METAALPOETS Per groote bus 17 11 LINOLEUMWAS per groote bus 25- 18 11 10 11 Alleen Vrijdag Zaterdag Afgehaald uit de winkel voor 15 Ct. Zuivere Bijenhoning per pot van 32 J» 29 11 Extra n ij JÏ 52 45 11 Prima Rookvleesch 1 1 27 11 VOOR PRIMA KWALITEIT EN LAGE PRIJZEN! Heemstede: Raadhuisstraat 14, tel.28538. Jan van Goyen- 178 straat 2, tel.21204. Aerdenhout: Zandv.laan 163, tel. 27208 perfectionneerd, dat geen gas het meer kan pas seren. Het nieuwe gas is gelukkig nog niet ge vonden. Het conflict tussen Rusland en Finland heeft opnieuw de doeltreffendheid van schuilkelders en schuilloopgraven bewezen. Ook heeft men er uit geleerd, dat de brandwacht zich niet op de zolder moet opstellen, maar in de kelder, aan gezien met de brandbommen tegelijk mijnbom- men werden uitgeworpen door de Russen. De secundaire brand kan in de meeste gevallen tijdig worden geblust. In de vorige wereldoorlog is 125.000 ton gas gebruikt. Het gas is geen sterk aanvalswapen, andere strijdmiddelen hebben een vijfmaal gro tere, werking. Toch moet men met de mogelijk heid rekening houden, dat strijdgassen zullen worden gebruikt. De bacteriën-oorlog is nog in studie; men is reeds tot de conclusie gekomen, dat cholera- en typhus-bacillen daar zeer ge schikt voor zijn. Wij weten niet, wat ons nog te wachten staat, daarom, zo besluit spr. zijn rede, houdt het hoofd koel en neemt bijtijds de nodige maatregelen.. Velen zijn nog te zorgeloos, maar het is niet verantwoord om te zeggen: „Och, zo ver zal het hier wel niet komen." De tijd van be trekkelijke rust zou wel eens de stilte kunnen blijken, die de storm voorafgaat! Na de pauze werd een film vertoond op het gebied van de luchtbescherming, waarna de Heemsteedse Eerste Hulpbrigade nog een de monstratie gaf in het verlenen van eerste hulp bij ongevallen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Rijngoud, Binnenweg 121, doublé armband; Bureau van politie,, al- pinomuts; v. Tol, Timorstraat 5, armbandje; P. Tol, Haemstedeplein 4, autoped; Koek van Leeuwen, Overboschlaan 24, zilveren armband; v. Bakel, Haemstedeplen 7, leesboek; Zegwaard, Lindenlaan 37. bril; H. J. Beek, Scheldestraat 4, ceintuur; H. Band, Bleekersvaartweg 29, cein tuur; W. Schoo, Abr. Kuyperstraat 6, lederen étui: Crayenestersingel 23, hond; Rooyakkers, Binnenweg 146, handschoen; H. Caron, Wipper plein 16, hond (herder); Beek, Soendastraat 1, handschoen; Hofstee, Bankastraat 112, hand schoen; Swinkels, Baliestraat 15, 3 stuks instru menten; Kuipers, Javalaan 50, kinderleidsels; v. d. Linden, lepenlaan 18, zakmes; Boers, Esch- doornkade 27, pop (speelgoed)Franken's broodfabriek. Binnenweg, portemonnaie met in houd; Kokkelkoorn, Bankastraat 57. portemon naie met inhoud; Camplaan 37. padvindersriem; Tillemans, Zandvoortschelaan 6, portemonnaie met inhoud; Stokman, Berkenlaan 5, rozen krans; Bonman, Postkantoor, rijwielbelasting- merk; v. Honschoten, Zandvaartpad 1, tas met inhoud; Bosboom Toussaintstraat 50, blik groente; Asdonk, Raadhuisstraat 62, vulpotlood. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Maart 19401939. Aantal behandelde posten 15830, v.j. 18556. Aantal inlagen 10787, v.j. 12600. Aantal terugbetalingen 5043, v.j. 5956, Ingelegd ƒ405.056. 96, v.j. ƒ472.047.56. Terugbetaald ƒ517.012.83, v.j. 508.077.81. Minder ingelegd 111.955.87, v.j. minder 36.030.25. Aantal nieuwe boekjes: 236, v.j. 307. Aantal afbetaalde boekjes: 186, v.j. 216. Spaarbusjes op 31 Maart 1940 in omloop: 3854. Geledigd in Maart 1940: 340 busjes met totaal inhoud' van ƒ5.551.61. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Maart 1940 719. Gedspl. horlogemaker Binnenweg 10 - Telef, 28429 FONDS VOOR ZIEKENHU1SVERPLEGING. Bovengenoemd fonds hield Maandagavond zijn 14e jaarvergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer H. Kokkelkoren, dat het bestuur de mededeling kon doen, dat voor 1940 het aantal verpleegdagen weer op 42 kon gesteld worden. In een uitvoerig jaarverslag gaf de secretaris, de beer P. F. Meure, een beeld van de werk zaamheden over 1939. Hieruit bleek, dat het ledental gestegen was was van 6593 tot 6665. Uit het financieel verslag van den penning meester, den heer F. B. P. Goossens, bleek, dat de totaal-ontvangsten bedroegen ƒ22.186.75, waarvan aan contributie 16.513.33, donaties 696.50 en subsidies van de gemeente Heem stede ƒ4.492.terwijl de totale uitgaven be droegen 20.252.03. Het batig saldo, aldus de penningmeester, is een gelukkig verschijnsel, daar in het le kwartaal van 1940 reeds 108 per sonen zijn opgenomen. Als bestuursleden werden herkozen de heren P. F. Meure en L. C. Snoeks. Een voorstel om de vergoeding voor het werk van den Penningmeester iets te verhogen in ver band met de grote toename van werk, aan deze functie verbonden, werd aangehouden tot een volgende jaarvergadering, waarop met defini tieve voorstellen zal worden gekomen. FEUILLETON Roman van I. F J. GROOTHEDDE (N a d r li k verboden.) 31) Totaal verbijsterd was Jim Pavlick zijn huis binnengestormd. Alle drift en passie was uit zijn ziel gerukt, in hem leefde alleen en heftig de zucht tot zelfbehoud, die hem opzweepte tot dolle radeloosheid. Even stond hij roerloos in 't midden van de kamer, schichtig rondziend. Dan joeg hij zich op tot koortsachtige haast, opende de brandkast, stak het aanwezige papier geld bij zich, krabbelde nerveus enige woorden op een papier, liet dat op de tafel fladderen, sprong de trap op naar de zolder, schoot een pelsjas aan, rende naar beneden, vloekte, toen de huishoudster hem iets vroeg, keek nog even rond en stapte bedaard naar "de stal, een haas tige, schuwe blik op de helling werpend. In de stal beving hem weer de angstkoorts. Met jachtige, korte rukken gespte hij de pa troongordel om, slingerde het geweer over de rug, bevestigde zorgvuldig, doch snel het zadel op Sheila's rug, gaf een snauw, toen het beest nijdig achteruit trapte, voerde het naar buiten, kletste in het zadel en joeg, nadat het dier eerst koppig een cirkel had beschreven, in daverende vaart weg, regelrecht naar het Noorden. De sneeuw joeg hem in het gezicht, verblind de hem in enkele minuten tijds, verblindde ook het paard. Hij wist echter, dat het dier niet zou afwijken van de eenmaal aangenomen richting, als het niet daartoe gedwongen werd. Daarop had hij het, als had hij in zijn diepste onder bewustzijn deze fatale dag voorzien, zorgvuldig afgericht. Indien hij niet krachtig naar links of rechts stuurde, zou Sheila hem met onfeilbare zekerheid naar het Noorden brengen. Shella boog de gespierde nek en schoot voor uit, met zijn krachtige poten de sneeuw op schoppend, tot een wolk, die paard en ruiter omhulde en verkillend in hun poriën drong. Het doffe stampen der paardenhoeven, slaande in gelijke regelmaat, klonk Jim als muziek in de oren. Iedere minuut bracht hem verder van de helling, waar de sneeuw zijn slachtoffer be dekte en haar hopelijk zo lang aan het gezicht onttrok, dat hij een veilige voorsprong zou heb ben. Hadden de schoten gedempt geklonken? Of was het geluid scherp door de sneeuw ge drongen en had het echo's gewekt op Marion's Ranch, sombere echo's, die wraak en bloeddorst opriepen? Hij wist het niet, maar dit wist hij, zijn vervolgers zouden komen, ze zouden hem volgen, dag en nacht. Als bloedhonden zouden ze zich aan zijn spoor vasthechten en niet rus ten, voor ze hun prooi hadden bereikt en ge grepen. Ze zouden zich hechten aan zijn spoor, tenzij.... de sneeuw dat spoor onzichtbaar maakte, onzichtbaar en onvindbaar. De sneeuw moest hem redden, de sneeuw zou zijn vriend en bondgenoot zijn. Shella baande zijn weg in regelmatige cadans. Hij luisterde er naar met scherpe aandacht. Iedere hoefslag bracht hem verder van zijn achtervolgers, van zijn vijanden, die op zijn bloed aasden. Bloed! Bloed zou liggen op de helling, op de blanke sneeuw, als een felrode aanklacht tegen hem. den moordenaar. De sneeuw zou hem verraden, de sneeuw was zijn vijand. Huiverend boog hij zich voorover, om de snijdende zuiging van de sneeuw te ontgaan en luisterde gespannen naar het doffe hoef- gepiof, naar de regelmatige dreuning. Shella was trouw. Shella strekte zijn krach tige poten. Maar de fijne stofsneeuw zette zich vast op zijn ranke ledematen, korstte om de enkels en zoog de warmte weg, onmerkbaar langzaam, doch onfeilbaar zeker en nam met de warmte de krachtige soepelheid mee. En het sneeuwgordijn voor paard en ruiter werd steeds dichter, dekte hen van top tot teen in zware drukking, dekte ook den weg voor hen, dekte den bodem waarop ze draafden met een steeds groeiende laag. Jim luisterde en ontdekte plotseling met schrik datgene, wat hij gevreesd had. De snelle cadans vertraagde, werd verward, onregelmatig, hor tend, slippend voor en achter. Hij richtte zich op. Uit zijn keel kwam een gesmoorde kreet. „Vooruit, Shella, red je baas, red hem van de dood. Ze komen, hoor je ze niet? Vooruit, Shella, Shella!" Een trilling liep door het paard van voor tot achter en terug. Het schudde zijn kop, steigerde wild op, en sprong vooruit, draafde niet meer, maar het dier deed geen poging meer, om zich opverend. Maar de sneeuw bleef vallen en hoopte zich steeds meer op, zodat Shella bij iedere sprong verder wegzakte en grotere moeite had om los te raken. Het dier begon te hijgen en ineens, plotseling en onverwacht, .bleef het staan, blies zijn adem ver weg en keerde de kop, ten teken, dat het nu genoeg was. „Vooruit, Shella, vooruit dan toch!" riep Jim, maar het dier deed geen poging meer, om zich in beweging te zetten. Een onberedeneerde woede greep Jim aan, een dolzinnige woede, om dat hij dit had moeten begrijpen. Maar hij wilde niet begrijpen, hij voelde slechts vervolgings- angst. Met een snauw rukte hij de korte rij zweep uit de schacht van zijn laars en begon onbarmhartig te ranselen. Shella brieste eigen zinnig, schopte wild achteruit, richtte zich hoog op en schoot dan, als door een horzel gestoken, door de sneeuw vooruit, dravend eerst, dan overgaand in een woeste galop en tenslotte weer springend. Jim ranselde door, striemde de flanken van het paard, een duivel gelijk. En toch, na ver loop van tijd bleef Shella weer staan, rillend nu over al zijn ledematen, als verwachtte hij, dat er iets vreselijks zou gebeuren. Jim hief het dikke eind van de zweep op, maar langzaam zakte de arm weer omlaag en hij mompelde: „Als Shella niet meer kan, wat zullen dan de paarden van mijn achtervolgers? Het stomme dier heeft zijn best gedaan en hij kan het ook niet helpen, dat die vervloekte sneeuw hem vast houdt." Hij sprong uit het zadel en zakte tot aan de knieën in de sneeuw weg. Het lange zitten had hem stijf gemaakt. Hij rekte zich uit, sloeg in lange zwaaien zijn armen om zich heen, sprong dansend op en neer en voelde spoedig het bloed tintelend door zijn aderen stromen. Shella had de kop naar hem toegekeerd en scheen hem met smekende ogen aan te zien. Jim klopte hem bemoedigend op de nek en mompelde: „Je hebt je braaf gehouden, Shella. Wacht, ik zal jou ook een beetje verwarmen." Hij trok een grote wollen doek uit de rechter- zadeltas en begon het paard duchtig te wrijven, verwijderde de sneeuwkorsten en praatte tegen het dier, praatte vriendelijk, streelde zijn snuit en klopte hem op de nek. Shella beantwoordde deze liefkozingen door zacht te hinniken en met zijn kop langs Jim's schouder te wrijven. Toen ze voortreden, waren èn paard en ruiter naar omstandigheden tamelijk fris. Overtuigd, dat verder draven of springen waanzin was, liet Jim het paard stapvoets gaan. Vermoeiend was dit niet en ze kwamen toch voorwaarts. En voor waarts moest hij, al begreep hij ook, dat hij reeds een flinke voorsprong moest hebben. Inmiddels was tamelijk plotseling de duister nis ingevallen. Hij diepte een schijnwerper uit de zadeltas op en liet het sterke licht voor zich uit dansen. Het wierp spookachtige glinste ringen op, trok lange schaduwen uit hout- en struikgewas en.... deed hem zien, dat het op gehouden had met sneeuwen, zo maar ineens. De verandering deed hem vreemd aan, maar een felle vreugde doorstroomde zijn hart. Had het de hele nacht doorgesneeuwd, hij zou in de sneeuw blijven steken. Nu stapte Shella rustig voort met hoog optrekken der poten, niet snel, maar regelmatig. De zachte deining maakte hem slaperig. Maar telkens als hij de ogen sloot, kwam het beeld der helling in angstwekkende duidelijkheid voor hem staan. Hij hoorde weer de doodskreet, zag haar wankelen en vallen, haar, Marion! Wat had hij gedaan? Haar ver moord, die hij zielslief had? Had hij haar ge dood? Misschien leefde ze nog. Langzaam drong zich de gedachte aan hem op, dat hij beter bad gedaan, zich eerst verborgen te houden, tot hij zekerheid had gehad. Maar dan zou de vlucht moeilijker zijn geworden. En als ze bleef leven, zou er toch een vervolging tegen hem ingesteld worden. Als ze bleef leven, dan.... dan zou die Pennock haar toch nog krijgen, als hij terug keerde. Als hij terugkeerde! (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2