De spreiding der vacanties NIC. GROENLAND "burgerlijke stand" HEEREN COSTUMES toneel MARION'S GROTE AVONTUUR ~PREP1KBEÖIRTEN Welke is de rijkste straat in Antwerpen 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Gedipl. horlogemaker Binnenweg 10 - Telef. 28429 ZONDAG 5 MEI. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Dr. Blaauw te Renkum. Extra collecte voor Bi]/.. Frot. Scholen. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. H. J. van Rooyen. Extra collecte voor Bijz. Prot. Scholen. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. v. d. Born. (Zondag 14.) 3e extra collecte voor Kerk en Eredienst. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. (Zondag 13.) 3e extra collecte voor Kerk en Eredienst. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. P. H. Kapteijn, Herv. pred. te Schagen. (Met medewerking van het Dameskoor.) Eglise Réformé Wallonne. (Begijnhof.) Dimanche 5 Mai. Pas de Service, a 9 h. 15: Ecöle du Dimanche. GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIOCENTRALE. (Des avonds van 78 uur). Maandag 6 Mei 1940. Sedan tnarsch, Groot Blaasorkest „Magyar Melody", Louis Levy en zijn orkest Da geh' ich in's Maxim, Herbert Ernst Groh Gold Diggers of 1935, Reginald Dixon Frühlings- glaube, Jo Vincent Zwischen Shanghai und St. Pauli, Orkest o.l.v. E. Schneidewindt Kann den Liebe Siinde sein, Adalbert Lutter en zijn orkest üern hab' ich die Frau'n gekiiszt, Herbert Ernst Groh Sweet Adeline, Reginald Dixon Wiegenlied, Jo Vincent Ein Schiff- lein fahrt nach Holland, Harmonica dansorkest Man musz auch mal'nen Hupfer tun, Ork. o.l.v. E. Schneidewindt Von der Puszta will ich traumen, Adalbert Lutter en zijn orkest Unter den Briicken von Köln, Harmonica dans orkest Schupo marsch, Groot Blaasorkest. Dinsdag 7 Mei. Erzherzog Albrecht marsch, Muziek en Trom melkorps „Swing, teacher, swing", Para mount Theater Orkest Keep calling me sweetheart, Joe Petersen Dixon Hits No. 16, Reginald Dixon Seemannslos, Herbert Ernst Groh „Sally, Irene and Mary", Paramount Theater orkest Steh' ich in finstrer Mitter- nacht, Herbert Ernst Groh Troikafahrt, Dans orkest o.l.v. Eugen Wolff Saw a ship asai- ling, Joe Petersen Nachtexpress nach War- cVrni;,- Denisorkest Gli.V. Eugen XYTHM - - rrr-na Holland tlans, Ramblers Dansorkest Immer feste mitgemacht, Harmonica dansorkest Een beetje rhytme in het alphabet, Ramblers Dans orkest In Hamburg ist es schön, Harmonica dansorkest --- Germania marsch, Muziek en trommelkorps. Woensdag 8 Mei. Deutschmeister marsch, Militair orkest Ramblers Radio Revue, Ramblers Dansorkest Le bonheur n'est plus un rêve, Tino Rossi Dixon Hits, Reginald Dixon Vesti la Giubbi, Enrico Caruso Duze Mich, Harmonica orkest M'Appari, Enrico Caruso Wind and Waves, Jungherr's Acc. Band Tchi, Tchi, Tino Rossi I can't dance, Nat Gonella his Georgians Lustig woll'n wir sein, Harmonica dansorkest My rhythm, Jungherr's Acc. Band Bessie couldn't help it, Nat Gonella his Georgians O du mein Oesterreich, Militair orkest. Donderdag 9 Mei. Badenweiler marsch, Blaasorkest Es geht nicht ohne Liebe, Eugen Wolff en zijn orkest Venus on Earth, B. B. C. Wireless Chorus Dixon Hits No. 15, Reginald Dixon Au bal de l'amour, Tino Hossi Unrequired love, B. B. C. Wireless Chorus Ich kenn' ein Haus in Paris, Accordeon orkest Paris voici Paris, Tino Rossi Ich kann an hiibschen Madels nicht vorübergeh'n, Eugen Wolff en zijn orkest -Mina, de rumba koningin, Ramblers Dans orkest Drum seid heut' lustig, Harmonica dansorkest De zingende muis, Ramblers dansorkest Trink, mein Madel trink, Har monica dansorkest Au der Wasserkant, Ac cordeon orkest Unter Bayerns Rautenbanner, Blaasorkest. Vrijdag 10 Mei. Prins Bernard mars, Harmonie orkest - Gnadige Fran, wo war'n Sie Gestern, Willy Forst Grillenhoehzeit, Will Glahe en zijn ork. „Hello Blackpool", Jay Wilbur en zijn orkest C'est aux iles d'amour, Tino Rossi Parade of the tin soldiers, Reginald Dixon Horsey, horsey, Ramblers dansorkest Tes Bras, Tango orkest o.l.v. M. Melfi Bel Ami, Willy Forst Tandelei, Will Glahe en zijn orkest Pour tous, chante ma guitare, Tango orkest o.l.v. M. Melfi El Danzon, Tino Rossi Co lonel Bogey marsch, Reginald Dixon Steeple chase, Ramblers Dansorkest Neerlandia pot pourri, Harmonie orkest. Zaterdag 11 Mei. Marche du Ier Regiment, Militair orkest J'attendrai, Rina Ketty Tango, du bist doch mein Lieblingsmusik, Georges Boulanger en zijn orkest Sleep, Ramblers Dansorkest Le temps des cerises, Tino Rossi Dixon hits No. 16, Reginald Dixon Whistle while you work, Harry Roy en zijn orkest Ma guitare qui chante, Stefano en zijn orkest Sombreros and Mantillas, Rina Ketty Am schwarzen Meer, Georges Boulanger en zijn orkest Big apple, Ramblers dansorkest Reviens, Tino Rossi With a smile and a song, Harry Roy en zijn orkest On ouvre demain, Stefano en zijn orkest Marche du 37me R. I., Militair orkest. Ondertrouwd: A. W. Fries en R. A. Pals; W.A. de Heer en G. N. Soesman; G. L. Crietee en J. A. Koster. Getrouwd: T. van Keulen met B. Kuipers. Bevallen: H. W. v. d. MeijWeijers d.; J. W. SchutterKerkvliet d. Overleden: A. Fabriek 70 jr. GEÖ.OUOEGRACHT 52 TEL12762 HAARLEM Keuze uiï 45 bekende merken, t OEFENING LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Zaterdagmiddag kwam de tijding, dat een bom met mosterdgas was ingeslagen op het tcneijfi van opeiroaie werKen.f Hetr* was géluk kig maar een loos alarm, alleen, er was mos terdgas ergens neergegoten, om de oefening zo volledig mogelijk te doen zijn. Het eerst kwam de gasverkennersdienst, die voor de moeilijke taak stond tussen de diverse materialen, als stenen, buizen en balken de plaats op te zoeken. Toen dit gelukt was, en het terrein op de gebruikelijke wijze was af gezet, kwam ook de ontsmettingsploeg in actie. Een paard was, ook denkbeeldig natuurlijk, met het mosterdgas besmet. Het terrein werd be strooid met chloorkalk, het paard werd be strooid met anti-mosterdgaspoeder, en toen werden de slangen aangelegd om de in de om geving staande wagens, het paard en de straat af te spoelen en schoon te schrobben, terwijl de besmette grond werd omgespit. Na het frisse bad ging het paard weer naar de stal en konden de verschillende deelneem sters en deelnemers weer uit hun warme pakje kruipen. De oefening, die gehouden werd onder leiding van Inspecteur A. Berentsen en Dr. W. L. Wolff, mag als zeer geslaagd heten. DéFILé VAN DE ARTILLERIE. Ter gelegenheid van het 64-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 64-jarig bestaan van het regiment artillerie te Heemstede werd Woensdagmorgen een défilé gehouden op het Raadhuisplein. Des avonds musiceerde aldaar het muziek corps, terwijl de militaire autoriteiten door het gemeentebestuur op het Raadhuis werden ont vangen. BRANDSTOFFENHANDEL N. VAN BREEMEN Co. Filiaal Julianalaan. In de Julianalaan No. 6 heeft de brandstof- fenhandel N. van Breemen Co. een filiaal geopend, dat een keurige indruk maakt. In de étalage liggen netjes gerangschikt de verschil lende soorten kolen, zodat men daar een goed overzicht van heeft. De ontvangkamer voor de clientèle maakt een zeer verzorgde indruk en heeft een apart cachet verkregen door de mo derne, indirecte verlichting, geïnstalleerd door den verlichtingsexpert Batike Bijl. Nergens wordt het oog onaangenaam getroffen door hin derlijke lichtpunten; deze zijn n.l. alle onzicht baar aangebracht achter smaakvolle uitspringen de lijsten, waardoor een bijzonder rustig geheel is verkregen. Het effect is verrassend, en het verwonderde ons dan ook niet, te vernemen, dat de firma Van Breemen Co. over het bereikte resultaat buitengewoon tevreden is. PLUIMVEE-VERENIGING „DE EENDRACHT". Op onderstaande nummers zijn de verschil lende prijzen gevallen: 244 326 870 921 31 260 450 595 797 44 431 389 46 658 651 37 864 145 153 987 293 147 276 448 439 136 427 662 S03 28 971 653 849 171 175 486 629 239 514. Engelsche Import Steeds voorhanden ^l/Q/i/7tlQuJ?07l tycm! HouTsm TONEELVEREN. „NUT EN GENOEGEN". De toneelvereniging „Nut en Genoegen" ein digde Zaterdagavond haar seizoen met de op voering van „de Erfenis van Rabourdin", van Emile Zola, vertaald door Louis Landry. Dit stuk is de geschiedenis van een oom, die door de vele nichtjes en neven als zeer rijk be schouwd wordt, en' dan ook echt als een suiker oom door hen wordt behandeld. Alleen het nichtje Charlotte is met de financiële toestand op de hoogte, mede doordat oom ook haar bruidschat "heeft opgemaakt aan fuifjes en diners, om zo de schijn van rijk zijn te hand haven. Verwikkelingen'volop, strijd onderling, vooral als oompje zogenaamd ernstig ziek is en zelfs een ogenblik tot de doden moet behoren, ten einde Charlotte de gelegenheid te geven geld van de nichtjes los te krijgen, en zo haar bruid schat weer te redden. De talrijke aanwezigen in de zaal van Hotel ,,'t Wapen van Heemstede" hebben volop ge noten van dit geestige en vol humor doorspekte stuk, dat, hoewel misschien voor enkele mede werkers iets boven hun krachten, vlot werd uit gevoerd. Wat betreft de damesrollen, mag op de eerste plaats genoemd1 worden Mevr. M. Castien, die de rol van Charlotte vervulde. Hoewel ook de andere dames zeer verdienste lijk speelden, was vooral zij het, die veel tot het succes van de avond bijdroeg. De heer J. Meijer had de niet gemakkelijke rol van den ouden oom Rabourdin. Vooral in het tweede bedrijf, als hij op commando van Charlotte op sterven moet liggen, daverde de ch in de zaal. X)e heer Lascaris als de 80- jarige compagnonlblpef heel goed in de rol van stokouden g'njsêfSra. De bloemenhulde aari Mevr. Johanna Opdam, die ook dit jaar weer de regie had, vond terecht instemming bij het publiek, dat ook gul was met applaus na ieder bedrijf. Rest ons nog te melden, dat het kapwerk uit stekend verzorgd was door den heer Steenman en dat de avond besloten werd met een geani meerd bal. Juwelenverkoop in het café. Door LODE DIRIEKX. In de wereldsteden vindt men vaak straat namen, welke symbolisch zijn. Zo is de Parijse Rue de la Paix de straat van de luxe en wel vaart, Wallstreet de straat der geldmagnaten, Fleetstreet is de straat van de pers. E>e Ant werpse Pelikaanstraat is de straat van de dia manten. Wanneer men in Antwerpen door deze vrij nauwe, sombere straat met oude huizen loopt, denkt men eerder aan een Oost-Europees ghetto dan aan een buurt, waarin de zuiverste en duur ste edelstenen worden behandeld. Men zou zeker niet zeggen, dat meer dan driekwart van de ge hele diamantenproductie der wereld door deze straat gaat en toch: menige siersteen in de ring van een Indischen maharadja en menige dure steen in de broche van een voorname Londense dame is afkomstig uit de beroemde Pelikaan straat van Antwerpen! „Vroeg of laat gaat U toch met vacantie - maar ga dan inder daad vroeg of Iaat" m. LS de ere-voorzitter der Algemene Neder- M\ landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, de heer C. R. T. Baron Krayen- hoff, zich voor een bepaald onderwerp interes seert, is de zaak meteen reeds half gewonnen. Hij ondersteunt een actie met heel zijn warme sympthie, hij zet er zijn schouders onder om het doel te bereiken en het kost hem geen moeite twijfelaars te overtuigen. En als hij in een zaak gelooft en er zijn krachten aan wil geven, dan is het stellig een goede zaak voor land en volk! Neem nu ons onderwerp: de betere verdee ling der vacanties of wel de vacantie-spreiding, en weet, dat baron Krayenhoff tot de ijverige voorstanders ervan behoort, dan begrijpt men tevens hoe het mogelijk was dat het denkbeeld zo vlot ingang kon vinden. Maar niet alleen voor de scholen wil men de nieuwe regeling zien doorgevoerd, het stelsel werkt pas doeltreffend als ook iedere vrijgezel of elkeen, die, gelijk dat heet „uit de kinderen" is, zijn of haar vacantie zoveel doenlijk buiten het hoofdseizoen neemt. Of gelijk de nieuwe slagzin het zoo treffend raak zegt: vroeg of laat gaat U tóch met vacan tie, maar ga dan inderdaad vroeg of laat! Wij vonden baron Krayenhoff dadelijk bereid ons zijn standpunt ten deze nader toe te lich ten. Want, gelijk wij schreven, hij is een even geestdriftig als bekwaam pleitbezorger ten dienste van de nieuwe vacantie-regeling. En jeugdig, charmant, geestdriftig als steeds staat hij ons dan ook te woord, natuurlijk niet stijf en deftig achter een lessenaar in een groot en grijs bureauvertrek gezeten wie zou zich den zo juist afgetreden voorzitter der A.N.V.V. aldus kunnen voorstellen? maar tussen twee treinen in 's morgens vroeg reeds in het restau rant van het Amsterdamse Centraal-Station. „Een mooie regeling", zegt baron Krayenhoff onmiddellijk, als wij het onderwerp van de dag aan de orde stellen. En hij wijst er ons met nadruk op, hoe zij ontworpen is, dank zij een nauwe samenwerking van de A.N.V.V., de A.N.W.B., Horecaf en de Nederlandse Spoor wegen en met de volle medewerking van het Departement van Onderwijs, „dat ons buiten gewoon terwille is geweest". Maar met die rege ling van de verschillende, thans wat aanvangs datum betreft opeenvolgende schoolvacanties in de diverse delen van het land, is men er nog niet. Dat vormde de inzet, de eerste stap. De genen, die geen schoolgaande kinderen hebben, dienen nu eveneens hun vacanties anders te regelen dan tot dusverre en deze zoveel mogelijk in het voor- en naseizoen te nemen! Op alleszins innemende en overtuigende wijze zet onze zegsman dan de voordelen van die vacanties in Mei en Juni of eind Augustus en September uiteen en wie nog iets van aarzeling op het punt van méédoen aan de nieuwe gang van zaken gevoeld heeft, ziet al spoedig alleen de grote voordelen en weet weldra zonder twij fel, dat er géén nadelen zijn. Mooie uitstapjes naar de mooiste plekjes in Nederland, aldus de heer Krayenhoff. Meer clan ooit is er, nu het zo moeilijk en vaak on mogelijk is naar het buitenland te gaan, be langstelling voor. De Nederlandse Spoorwegen, de A.N.V.V., de Vereniging voor Vreemdelingen- EEN INTERVIEW MET BARON KRAYENHOFF verkeer en Horecaf doen alles om de mensen tot reizen, tot vacanties in eigen land te bewegen. Maar dan behoeft men er, als men zonder kin deren op reis gaat, heus niet per sé in juli of Augustus op uit te trekken. Men is immers als Nederlander, want dat ligt zo in onze aard, tij dens onze reizen in de eerste plaats op comfort gesteld. Welnu, als men in Mei, in Juni en Sep tember op reis gaat, dan zal er veel meer dan in de volle zomermaanden gelegenheid zijn dat comfort te verkrijgen; er is dan royaler hotel ruimte beschikbaar, de tarieven zijn lager en men kan beter bediend worden, hetgeen natuur lijk tevens voor den hotelhouder van belang is, want die geeft gaarne zo veel mogelijk service. Een directeur van een der grootste hotels aldus de heer Krayenhoff zeide mij juist: als iedereen aan de nieuwe regeling wil meedoen, zullen wij U en de andere initiatiefnemers dank baar zijn. Want als het publiek in de hotels niet goed bldiend wordt, moppert men. Maar er zitten aan de zaak nog veel méér be langrijke kanten. Denk eens aan de Spoorwegen, zegt baron Krayenhoff. Voor de Spoorwegen heeft de nieu we regeling het voordeel, dat zij het publiek veel beter kunnen vervoeren, vooral nu om militaire redenen steeds 1/3 deel van het materieel ge blokkeerd is en nu telkens zovele officieren en manschappen als verlofgangers vervoerd moeten worden. Wie op reis gaat in Mei, Juni of September, heeft het bij zijn fiets- of wandeltochten ook lang zo warm niet als in de volle zomer, hij vindt ruimschoots stilte en rust in de natuur, nu de kinderen er geen grote drukte brengen en.... schillen en dozen minder dan ooit het aangenaam verpozen buiten bederven.... Alom in den lande is ook in September het reizen een ongerepte vreugde. Zo weet ik, dat Zeeland, inclusief Zeeuwsch-Vlaanderen, juist in September zo machtig mooi is. En ook in het licht van deze wetenschap moeten wij, nu de schoolvacanties „geordend" zijn, allen vol overtuiging en van harte medewerken het ge hele verdelingsplan te doen slagen, wij moeten er elk het onze toe bijdragen het verkeer in ons land te bevorderen, nu we niet meer zoals vroe ger overal heen kunnen vliegen. Het verkeer bevorderen en tevens zonder opstoppingen en opeenhopingen doen verlopen is een mooie taak. We gaan wèl met vacantie, maar vroeg óf laat. Wie boekjes en kaarten wil hebben van overal in ons land, kan bij de A.N.W.B., de A.N.V.V. en de locale V.V.V.'s terecht, de Spoorwegen verstrekken alle gewenste inlichtingen. Er is, óók nog in September, zo véél in ons land te genieten: de Vennen in Brabant, de Gelderse lustoorden, Twente, neen, baron Krayen hoff raakt er niet over uitgepraat, maar zijn volgende conferentie roept hem; niettemin en nog bij het afscheid herhaalt hij met klem zijn advies: neem uw vacantie in Nederland in Mei, begin Juni of September, niemand zal er spijt van hebben en men bewijst er zowel zichzelf als heel de gemeenschap een dienst mee, vroeg of laat gaat U tóch met vacantie: dus waarom niet vroeg óf Iaat? De clubs der rijke handelaren. Nog slechts enkele jaren geleden nam onze Nederlandse hoofdstad de eerste plaats in op het gebied van de diamanthandel. Thans is de Peli kaanstraat de Nieuwe Achtergracht voor. Han del wordt niet alleen meer gedreven op de beurs, maar ook in de onaanzienlijkste straten en stegen. Tot de „Diamant Club van Antwerpen" be hoort de aristocratie der Antwerpse diamant handelaren. Niet iedereen, die in diamanten handelt, kan zich bij de club aansluiten en bovendien moet elk lid 5000 Belgische francs per jaar als contributie betalen; de „Club van Antwerpen" is wel degelijk een club: wie geen lid is, heeft geen toegang tot de clublokalen, waarin de zaken worden afgehandeld. De tweede voorname diamantclub van Antwerpen is de „Vereeniging". Zij telt 2500 leden, terwijl de derde club is de „Beurs voor de Diamanthandel". Juwelenverkoop in het café. Hoe stelt u zich een groten diamanthandelaar voor? Eigenaar van luxe-wagen, kleren met Engelse coupe, grote Havana en ringen dragend met stenen zo groot als duiveneieren? Neen, zo ziet een diamanthandelaar er in Antwerpen niet uit. De typische diamantman is een klein, enigszins vooroverlopend en armzalig gekleed heer, die men eerder zou houden voor een han delaar in net gedragen kleren. Hij staat naast een even armoedig uitziend collega, die hem iets fonkelends, gewikkeld in vloeipapier, laat zien. In de Pelikaanstraat wemelt het van derge lijke armelijk uitziende heertjes. Men vindt ze vooral in de kleine, smoezelige café's en in de gangen van de beurs. Zwijgend tonen zij hun waren. Wordt een koop gesloten, dan geschied dat met eenige woorden en zonder ophef. De kostbaarheden gaan over van de ene in de andere hand, men betaalt en de zaak is afge handeld. Geen kwitantie, geen koopacte. geen schriftelijke verklaringen; hier geldt de oude zegswijze: een man, een man, een woord, een woord. Wanneer de safesleutel verloren is. De geweldige safe van de diamantbeurs, waarin de schatten worden bewaard, heeft een cijferslot, dat slechts twee mensen kennen, n.l. de president en zijn secretaris. Wanneer deze beide mannen een ongeluk zou overkomen, zou de beurs voor een moeilijk op te lossen raadsel komen te staan: de safe zou waarschijnlijk moe ten worden geopend met behulp van zuurstof apparaten. De Pelikaanstraat is de interessantste straat van Antwerpen! Elf millioen pond sterling be droeg in het laatste jaar de omzet van de dia manthandelaren, die voor hun huisdeur of in verrookte café's hun zaakjes afhandelen. FEUILLETON Roman van I. F J. GROOTHEDDE (N adruk verboden.) 34) Hall knikte. De onbezorgdheid van de mannen kalmeerde hem en even later lachte hij om zijn vrees. Wat kon er gebeuren in een stevig ge bouwde shack? Hij begreep wat er gebeurd zou zijn, als hij de ervaren Ieren niet ontmoet had. „We hebben voorlopig een paar dagen de tijd!", riep Pat, „wat denken de heren van een spelletje kaart?" Hij duikelde een spel kaarten uit een kist op en zette zich aan tafel. Het idee vond bijval en spoedig waren ze zo zeer in het spel verdiept, dat ze storm en gevaren vergaten. Hall hief eensklaps zijn hoofd op en liet de kaarten in zijn handen rusten. „Allo, Hall, niet dromen. Jij bent aan de slag," stootte Tom hem aan. „Ik hoorde wat," merkte Hall op. „Hé!", kwamen ze alle drie spottend. „Ik bedoel, ik hoorde wat bijzonders, een kreet van een mens of zo iets!" „Je zult de honden gehoord hebben," zei Tom, „vooruit, je bent aan de slag." Hall, nog niet geheel overtuigd, kaartte door en er werd verder geen aandacht aan het voor val geschonken. Baby was de volgende ochtend vroeg op. De storm raasde nog met onverminderde kracht voort en zo kon hij vrij rondstommelen, zonder vrees de anderen te wekken. Uit zijn kist haalde hij een kleurige doos. Grinnekend van genoegen zette hij zich aan de arbeid, af en toe een liedje neuriënd en schuwe blikken werpend op de bedsteden. Daarbinnen bleef alles rustig. Hij werkte onverpoosd door met vlugge vingers, monsterde tenslotte het voltooide werk en ging dan aan het lawaai schoppen, pookte de kachel op, rammel de met de waterketel, schopte tegen de bed steden en wachtte nieuwsgierig het resultaat af. Dit liet niet lang op zich wachten. Het roerde in de bedden, grommende geluiden lieten zich horen en een ogenblik later staken drie slape rige gezichten zich door de gordijnen. Het vol gende ogenblik stonden ze alle drie om de tafel en bekeken met bewonderende blikken het kerst- boomje. De brandepde kaarsjes wierpen won derlijke kleuren en glansen in de ballen, pieken, sterren en slingers, weerkaatsten in de ogen van de mannen, maakten hun harde trekken zachter en weker, bij de herinnering aan voorbije, lang- vervlogen tijden, aan stil geluk, ver achter gelaten. Geen spottende lach verscheen op de ont roerde gezichten, die vol toewijding naar het kleine, kleurrijke ding gebogen waren. „Merry Christmas," mompelde Tom. „Merry Christmas," kwam plechtig van de lippen der anderen. „Merry Christmas," zei Hall, zacht en hees. In zijn starende ogen verscheen een vreemde glans, een glans van heimwee en intens ver langen. Baby begon zacht te zingen: „Een Kind is ons geboren". De ogen naar het licht, het gelaat iets geheven, zongen de anderen mee, ruwe stemmen in een ruwe omgeving, maar met al de toewijding, die ze geven konden, beweeglijk staande en voelend in hun harten de wijding van deze dag, gedenken Christus' geboorte. Ontroerend klonk het lied in de eenzame hut, in het eenzame land, terwijl boven hun hoofden de blizzard voortjoeg met ontzettend tumult, vernietiging en vernieling meevoerend, beukend op de shack in machteloze woede. Het lied was geëindigd. Zwijgend staarden de mannen voor zich heen, gedenkend in hun diep ste innerlijk degenen, die achterbleven. Zwijgend nog kleedden ze zich, terwijl Baby de tafel dekte voor het Kerstontbijt, brood en gedroogd vlees, steeds hetzelfde in de lange eenderheid der dagen. „Dat was een goedë gedachte van je, Baby," zei Tom ernstig, „ik ben je dankbaar voor dit ogenblik." Baby straalde. „Ik zei het je immers, Baby deugt nergens voor, Baby kan niks...." „Ja, ja," lachte Pat, „zwijg maar, we weten al wat je zeggen wilt. Je hebt een pluim ver diend, al staat er dan ook geen kalkoen op tafel en is de plumpudding ver te zoeken." „Hoe zou het thuis zijn, ook storm en sneeuw?", zei Tom op vragende toon. De ande ren antwoordden niet. De ernst had hen in zijn greep, liet hen niet los, de gehele dag niet, de ontzettend lange dag, die bijna geen einde scheen te zullen nemen. Nog twee dagen hield de sneeuwstorm aan, raasde voort met onverminderde kracht. Toen ze de ochtend daarna ontwaakten, hing er een vreemde stilte in de shack, staarde de lamp onbeweeglijk naar beneden. „Het is voorbij," zei Pat. Zijn stem klonk on gewoon hard, ofschoon hij niet geroepen had. Het duurde enige tijd, voor ze de stilte weer begrijpen konden, voor ze aan de gewone ge luiden gewend waren. Hall wilde naar buiten lopen, maar hij kon geen beweging in de deur krijgen. „Dichtgesneeuwd," zei Pat, „laten we door de staldeur gaan." Ook deze ging moeilijk open, maar ze kwamen toch door de opening. Hall keek buiten verbaasd. Alles was veranderd. Er hadden zich sneeuwheuvels gevormd in grillige verscheidenheid, vreemd van aanzien, kil-blank in de opkomende zon. Het bleek, dat de shack aan de andere zijde tot aan de rand van het dak was ingesneeuwd. Met behulp van schop pen hadden ze die massa in een half uur tijds weggewerkt, zodat de deuropening weer vrij was. „Het zal een toer zijn, de vallen terug te vin den," merkte Hall op. „Dat zal het," zei Pat, „reken maar, dat de helft zowat verloren is. We zuilen tenminste al de reserveklemmen meenemen. Het wild, dat nog leeft, is uitgehongerd. Reken maar op een uit stekende vangst." De sleden werden naar buiten gebracht, de honden ingespannen en de mannen bonden hun sneeuwschoenen onder, Baby bracht grote stuk ken gebraden vlees voor aas, ze wensten elkaar goede vangst en voort gingert ze in tegenover gestelde richting. Pat en Hall naar het plateau, Tom en Baby naar de Zuidkant van het den nenwoud. Hall ademde diep de koude vrieslucht in. Het was een genot, weer in de buitenlucht te zijn, na de dagen van gevangenschap in de shack. Pat leidde de voortrekker van de honden en liet een schel gefluit over de vlakte klinken. „Goed gemutst?", vroeg Hall. „Ook al," lachte Pat, „maar daarom fluit, ik niet, als je dat soms dacht. Ik fluit het wild." Hali's schaterlach kaatste echoënd tegen de sneeuwhellingen en rolde voort in de vele, nieuwgevormde spleten en kloven. „Lach maar," gromde Pat, „toch is het zo. Het wild is uitgehongerd en komt op het geluid af. Dan ruiken ze het vlees en wippen in de vallen, als muggen in een kaarsvlam. Let maar eens op." Pat had gelijk. Toen ze 's avonds terugkeer den in de shack, waren beide sleden hoog opge laden met pool- en zilvervossen^ enkele blauw vossen en een massa kleingoed. Bijna geen klem, of zij had haar prooi gegrepen in de onwrikbare grimmigheid der tanden. Een enkele vos was nog ontsnapt, door zich een poot af te knagen. Een dure prijs, om daarvoor de vrijheid te kopen. Vermoeid, maar voldaan, kropen ze die avond tijdig onder de wol. Nauwelijks echter lagen ze, of Pat schreeuwde: „Geen lolletjes, Baby, geef die deken terug!" Uit de andere bedstede klonk een woedend gegrol. „Nu nog mooier!", kwam Baby's schelle stem, „dat is het toppunt van brutaliteit. Geef de twee dekens hier, die je van ons bed hebt weggeratst." „Èn gauw een beetje, of ik kom ze halen," vulde Tom aan. „Allé nou' gooi op die deken,,' riep Hall van de andere kant, „ik ben doodop en ik wil slapen." Even was het stil. Dan liet Baby zich uit bed glijden en stak zijn hand uit in de tegenover liggende bedstede. Met een ruk griste hij een deken weg en sprong terug. Hall en Patt waren tegelijk op de been en openden de aanval aan de andere zijde. Er ontspon zich een verwoed ge vecht. Ze rukten en trokken. Baby gilde huizen hoog. Tom rolde over de vloer en het einde was, dat Baby zonder een enkele deken in bed zat te jammeren, wat gesmoord werd onder de deken, die Hall terugslingerde met de woorden: (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2