lies ÜROUW HEENK Habermehl's ALADDIN TOVERFLUIT TWEEDE BLAD SPORT. .„oio «™00 HAARLEM ANEGANG 29 - TEL. 12472 INGEZONDEN UIT FILMLAND. Hoe zijn ze zo „komiek" geworden VOOR DE JEUGD EN DE JAN WIEGMAN De vrouw, die het beste kleedt. DAGRECLAME RECEPTEN 3 Mei 1940. No. 18. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 IAYENHOFF om de mensen ind te bewegen, nen zonder kin- er sé in Juli of n is immers als r onze aard, tij- aats op comfort in Juni en Sep- veel meer dan jenheid zijn dat n royaler hotel- i zijn lager en hetgeen natuur- van belang is, nogelijk service, lotste hotels de mij juist: als g wil meedoen, iefnemers dank- n de hotels niet en. g veel méér be en, zegt baron n heeft de nieu- het publiek veel nu om militaire t materieel ge le officieren en /ervoerd moeten of September, ndeltochten ook volle zomer, hij t in de natuur, drukte brengen r dan ooit het derven.... September het Zo weet ik, dat laanderen, juist ooi is. En ook ap moeten wij, zijn, allen vol werken het ge- gen, wij moeten t verkeer in ons neer zoals vroe- en. Het -verkeer opstoppingen i is een mooie ie, maar vroeg bben van overal B., de A.N.V.V. de Spoorwegen htingen. Er is, in ons land te nt, de Gelderse baron Krayen- raat, maar zijn niettemin en met klem zijn derland in Mei, ind zal er spijt jwel zichzelf als mee, vroeg ie: dus waarom llega, die hem loeipapier, laat het van derge- Men vindt ze café's en in de tonen zij hun dan geschied der ophef. De de ene in de zaak is afge- koopacte. geen geldt de oude en woord, een ren is. diamantbeurs, lard, heeft een ;n kennen, n.l. Wanneer deze Dverkomen, zou lossen raadsel rschijnlijk moe- van zuurstof- ssantste straat ld sterling be et van de dia huisdeur of in andelen. op het geluid wippen in de lam. Let maar ads terugkeer- en hoog opge- enkele blauw- na geen klem, de onwrikbare kele vos was af te knagen, de vrijheid te ze die avond :hter lagen ze, deken terug!" een woedend 5aby's schelle utaliteit. Geef ons bed hebt >m ze halen," riep Hall van op en ik wil zich uit bed e tegenover- riste hij een Patt waren lanval aan de verwoed ge gilde huizen- et einde was, in bed zat te Ier de deken, orden: vervolgd.) Uit het H.B.C.-Kamp. Hoewel slechts met 20 (met een beetje ge luk had de score zeker hoger kunnen zijn), heeft HBC Zondag van GDA gewonnen en daar ook Spartaan en Santpoort meester van het terrein bleven, is de spanning er in gebleven. De stand der 3 concurrenten is thans: Spartaan 15 10 3 2 23 4125 Santpoort 17 12 1 4 25 5729 HBC 13 7 4 2 18 35—25 Voor a.s. Zondag is weer een thuiswedstrijd vastgesteld, n.l. HBCLeonidas, No. 7 van het ranglijstje, maar daarom een gevaarlijke tegen stander. Hopenlijk komt HBC nu volledig uit, daar het gemis van v. Bakel merkbaar is. Het programma voor a.s. Zondag is als volgt: HBCLeonidas: 2 uur. Onze Gezellen IIHBC 111: 12 uur. Junioren: I. HBCSantpoort: 12.30 uur. II. Onze Gezellen IIHBC: 12.30 uur. DAMMEN. Militair Kampioenschap van Heemstede. Na een strijd van ruim een half jaar is de beslissing gevallen in het tournooi om het mili tair damkampioenschap 1939/1940 van Heem stede. In deze finale won F. C. van Tilburg (lid van de Diemer Damvereeniging) al zijn partijen en eindigde dus ongeslagen op de eerste plaats, hierdoor beslag leggende op de fraaie door het gemeentebestuur van Heemstede beschikbaar gestelde legpenning. De huldiging van den kampioen zal binnen kort geschieden. BRIDGEN. Kennemer Bridge Club. Tot slot van het bridge-seizoen heeft de Ken- nemer Bridge-Club in haar pied a terre, het bridge-home „Lucky Seven" te Heemstede j.l. Zaterdag een drive gehouden, die wonderwel is geslaagd. Achttien paren namen er aan deel, die elkander in twee lijnen van negen ronden be- kampten. Gespeeld werd volgens het „Nijmegen- systeem", waarbij elk spel voor zich werd be oordeeld. Na drie en een half uur van vlot spel werden •de volgende resultaten verkregen: Noord-Zuid-Lijn: 1. Mevr. UuldemondHr. Göbel 157 match-punten; 2. Dames Bonman Wafelaar 154 p.; 3. Dames UniSpruyt 137% p.; 4. Mevr. LohuisHr. Ziemer 137 p. Oost-West-Lijn: 1. Mevr. PortierHr. v. Hoolwerf 158% p.; 2. Dames Weeninkv. Hoolwerf 155% p.; 3. Heren WeeninkTege laar 145% p.; 4. Mevr en Hr. Galis 142 p. maar in de eerste plaats zoo'n moderne waar U letterlijk alles op kunt maken! (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) „GROOT—KIJKDUIN" VRAAGT HEEMSTEDE OM HULP. Wat het Kinderhuis Groot-Kijkduin" te Zandvoort doet. Het Kinderhuis „Groot-Kijkduin" in Zand voort is een tehuis voor kinderen, die om zeer verschillende redenen de ouderlijke zorg moeten missen. Deze kinderen komen in de regel uit onbemid delde gezinnen, waar één der ouders door schei ding, ziekte of dood aan het gezin is onttrokken. De achtergebleven vader of moeder heeft dan de dubbele taak van zorg voor de gezinsfinan- ciën en zorg voor de opvoeding. Vaak wegen deze zorgen zo zwaar, dat de opvoeding en verzorging van het kind er door in het gedrang komen. Het kind dreigt dan „het kind van de rekening" te worden, als het niet in een huis als „Groot-Kijkduin" kan worden opgenomen. Velen heeft „Groot-Kijkduin" al geholpen. (Er is plaats voor 130 kinderen van alle gezindten). Ook in de toekomst zal dit tehuis nog velen de reddende hand kunnen bieden, wanneer beter gesitueerden op hun beurt „Groot-Kijkduin" willen bijstaan. Dat is nodig, omdat vele uitbe steders niet bij machte zijn, de verpleegkosten geheel te betalen. Het Gemeentebestuur stond „Groot-Kijkduin" toe, een lijstcollecte in Heemstede te'houden van 6 tot en met 8 Mei a.s. Zegt niet „neen!" tegen de collectrice, die U bezoeken zal! Het gaat hier om het behoud van een Kinderhuis voor alle gezindten, een erkend liefdadige instelling in den zin van art. 3 der Armenwet. Laten wij allen in de komende dagen het mis deelde kind bedenken met een vriendelijke gift! Het Comit. van Aanbeveling: Mevr. E. C. van Hoolwerff-Zweerts de Jong. Kaars Sijpesteyn-Wijsman. A. E. van Lennep-van der Wijck. C. van de PolUGevers. S. Rhodius-Bunge. de heer W. Zweerts de Jong. Filmkomieken aan het woord. We hebben al vaak om hen gelachen en hun naam is voor onze begrippen onverbrekelijk verbonden met de karakteristieke eigenschappen van hun filmfiguren en met de kleine bijzonder heden, die hen, meer nog dan grote eigenschap pen, kenmerken. Hans Moser is de kleine, kla gende mopperaar, die z'n schouders ophaalt en op vreemdsoortige wijze met z'n armen roeit, Paul Kemp de altijd schuchtere, die altijd in ge varen komt, welke een normaal mens vermijdt: Ralph Arthur Roberts vertegenwoordigt met z'n krakende stem en z'n ronde, wijd-opengesperde ogen het type van den super-dommen aristo craat, Theo Lingen heeft dat onderworpene, dat toch eigenlijk brutaal is en Ida Wiist speelt- de snel geshockeerde oude dame, die volop van alle ondeugendheden geniet. En de oude vraag dringt zich op: zijn die mensen in het dagelijks leven nu precies eender als op de film? En als dat niet zo is, waarom speelt hij of zij dan zulke komische rollen en hoe zijn ze toch op het idee gekomen, dat ach teraf hun typische kracht bleek te zijn, hun styl en hun eigenaardige kenmerken. Er bestaat een annecdote, die zoals dat tegenwoordig heet al een baard heeft, om trent een man, die bij een dokter kwam, omdat hij aan zwaarmoedigheid leed. De dokter ried hem afwisseling aan, veel uitgaan, wandelen en zich amuseren.... lachen vooral. „Gaat U maar eens naar Clown Friconi....". Waarop de man treurig het hoofd schudde en antwoordde: „Dokter.... dat ben ik zelf." Het verhaal is oud, maar typerend en samen met het befaamde „Lach dan, Paljas", is het wel zo ongeveer de visie van de doorsnee-mens op de psychologie van den clown en den komiek. Men mag echter vaststellen, dat een komiek, buiten zijn beroep, zo niet een zwaarmoedig, dan toch meestal een ernstig en verstandig mens is, die gewoon praat over de dingen, die hem en zijn collega's interesseren en die net zoveel van een mooi schilderij, een ernstig boek of een andere hobby houdt als tal van „gewone men sen". En dan komt zo langzamerhand het mo ment, waarop we ons gaan afvragen: „Hoe is hij dan zo komiek geworden?", of „Hoe heeft hij die typische dingen, waarom men hartelijk lacht, verzonnen?" Komische kracht is dit zij vooropgesteld een aangeboren talent. De vaardigheid om door een gezichtsvertrekking, een woordspel, een ge baar of een koddige situatie de mensen aan 't lachen te brengen is een talent, dat men niet kan leren. Men is er zich vaak zelf niet van be wust. Velen der beste komische krachten begon nen hun loopbaan, vol overtuiging, als jeugdige held, karakterspeler of tragische bijrol en zij droomden van Hamlet of Othello. Hun evergang naar een ander genre was veel pijnlijker dan men zou veronderstellen en het besluit daartoe werd meestal met bitterheid in 't hart genomen. Was het toeval, dat zij ontdekten op andere wijze meer waard te zijn voor toneel of film? Ziedaar een interessante vraag, die voorgelegd werd aan een aantal bekende Duitse „komieken" tijdens hun werkzaamheden in de Ufa-studio's te Babelsberg. Hier is het resultaat van deze enquête. Ida Wüst honneur a la femme was het kortst en eerlijk gezegd: het teleurstellendst. ,,!k doe niets bijzonders voor mijn rol," was haar antwoord. „Al m'n kennissen beweren, dat ik in het dagelijks leven plecies ben als in m'n rollen.... en omgekeerd." en hoewel dit ant woord ons niét veel verder brengt.... na een persoonlijke ontmoeting met de actrice accep teert men deze uitspraak zonder protest. „Hoe de film-Kemp ontstond, wil je weten?", aldus de kleine Paul Kemp. „Ik speelde in Ham burg op het toneel een zeer uitgebreid reper toire en ik had de eerzucht karakterspeler of jeune premier te willen zijn. Maar de andere., vonden, dat het me niet zo goed gelukte als ik zelf dacht en ze zeiden: Man.... jij kunt doen wat je wilt.... jij werkt komisch. En zij lachten. En ik werd woedend. Mijn komische inslag was een onvrijwillige en ik vond het afschuwelijk. Aanvankelijk weigerde ik, maar één van m'n regisseurs heeft me bekeerd. Verlegenheid, schuchterheid en terughouding brachten me succes en dat ik dit later met gebaren en mimiek verbeterd heb, geschiedde als vanzelf, toen ik besefte, dat het inderdaad veel moeilijker is om de mensen te laten lachen dan hen te laten huilen. Hans Moser wil er zich met een grapje van af maken. „Toen ik eenmaal acteur was, heb ben ze me in zulke stukften laten optreden, dat ik me schaamde op het toneel te zijn. Daarom heb ik altijd alles, wat ik zeggen moest een beetje nasaal-mopperend gezegd en er een hopeloos gezicht bij getrokken. De directie was boos, maar ik had het me nu eenmaal aange wend en nu kom ik er nooit meer van af." Dit is natuurlijk niet waar. En toch ligt de waarheid niet zo ver af. „Ik was," vertelt Moser later, „als jongen_ al erg wild en haastig en sprak zo snel, dat ik m'n zinnen vaak door elkaar has pelde. Toen ik acteur werd, bleek dit het grote bezwaar voor een behoorlijke carrière. Steeds maar weer begon ik te galopperen en het ver velendste van alles was: het publiek begon erom te lachen. Zo heb ik me langzaam aan in de Geïllustreerd door 1 Uo-a.fi dt Van wassen pop tot mannequin. Meer dan drie honderd vijftig jaar geleden werd door een ltaliaansen kloosterbroeder, Baccia geheten, een levensgrote wassen pop ont worpen, die de voorloper is geweest van de modepoppen en eerst later door levende model len vervangen werd. Het behoort niet tot de uitzonderingen, dat vrome mensen, die volkomen afgezonderd van de wereld leven, een of ander ontwerpen, waar mede velen buiten de kloostermuren hun voor deel kunnen doen. Deze monnik nu ontwierp de wassen pop, met de bedoeling, het ontwerpen der gewaden voor heiligen-beelden te vergemak kelijken. Fabrikanten begrepen, dat ook mode huizen van zulk een Wassen model practich ge bruik konden maken; en het duurde niet lang, of de Parijse modehuizen waren de eersten, die zich van deze poppen bedienden, teneinde de nieuwe ontwerpen zoveel mogelijk tot hun recht te doen komen. Weldra trof men over de gehele wereld deze modellen aan. TUIN- en SERRE MEUBELEN Moderne ontwerpen in Houten- Rieten- Staalbuis TUINPARASOLS grootste sorteering Groote houtstraat 99, Haarlem In het moderne cultuurleven, kan men zich thans geen mode-tentoonstelling meer voorstel len, zonder levend model mannequin dat bij de wisseling der seizoenen de laatste schep- pingen der mode-ontwerpers op weloverwogen wijze weet te dragen. Het vak van mannequin vereist een bijzondere vooropleiding, iets waar men verder niet over nadenkt, wanneer men een enkele maal wel eens een advertentie leest, waarbij een mannequin- maat gevraagd wordt. De droom van menige twintigjarige, die er aardig uitziet en een goed figuurtje heeft, is om mannequin te worden. Steeds mooie japon nen, elegante mantels en de nieuwste mode- snufjes te kunnen dragen, zich te kunnen laten bewonderen door talrijke toeschouwsters, die onder het genot van een kopje koffie en van opwekkende muziek over menig nieuw ontwerp in extase geraken, geeft dit alles niet een film ster-gevoel? In werkelijkheid is alles niet zoo mooi ais het wel schijnt; het is niet 'alles goud, wat er blinkt! Mannequins hebben een vak, dat alleen uitgeoefend kan worden zolang zij nog jong zijn en over een onberispelijk ..figuur beschikken; een vak, dat daarenboven uiterst''aimattencl is. In Frankrijk, Engeland, Duitsland en andere landen heeft men opleidingsscholen voor manne quins, waar jonge meisjes, die zich tot dit vak aangetrokken gevoelen, opgeleid worden tot mannequin. Niet elke vrouw kan mannequin worden! Sedert een twaalftal jaren bestaat in Berlijn een opleidings-instituut, de aspirant-candidaten, die zich aanmelden, moeten er aardig uitzien en goede omgangsvormen hebben, terwijl haar lichaam aan bepaalde maten moet voldoen. De heupwijdte, gemeten over het breedste deel, mag niet meer en niet minder dan 92102 c.M. be dragen en de bovenwijdte, over de borst ge- meten, moet 68 c.M. minder zijn. Een gemid delde lengte van 1.70 M. is een vereiste, hakken inbegrepen, aangezien te lange benen bij spor tieve kleding geen goede indruk maakt. Uitzon deringen worden gemaakt voor het dragen van avondjaponnen. Men begrijpt, dat zeer weinigen aan al deze eisen kunnen voldoen en velen, die de opleiding van mannequin zouden willen vol gen, zich teleurgesteld terug moeten trekken. Waaruit bestaat de opleiding aan het Ber- Iijnse instituut? Men heeft twee zalen, waar onderricht gegeven wordt aan de toekomstige mode-koninginnen en waar zij ingewijd worden in de geheimen van een elegante gang, gracieuze bewegingen en van de wijze waarop zij de ver schillende costuums het meest tot hun recht kunnen doen komen. Deze en nog allerlei andere dingen, de „maintien" betreffende, moeten zij leren, terwijl ook gymnastiek in het programma is opgenomen. Voorts moeten zij Ieren op welke wijze zij met de clientèle moeten omgaan en over de nodige koopmanskennis leren "beschikken. De juiste houding van armen en benen leren de toekomstige mannequins door haar bewe gingen in spiegels gade te slaan, terwijl voet afdrukken genomen worden, teneinde de hou ding der voeten bij het gaan te kunnen corri geren. Oefenen en nog eens oefenen en veel geduld zijn factoren, die niet over het hoofd gezien mogen worden, wil de adspirante het door haar gekozen vak leren beheersen. Vooral wordt gewezen op de gelaatsuitdruk king, die geen enkele innerlijke emotie mag ver raden; doch stereotiep moet een lachje op het gelaat liggen, zelfs wanneer de mannequin dood moe is of zorgen haar kwellen. Aan de hand der gegevens die de leider van het instituut van de oprichting af verzameld heeft, is men tot de conclusie gekomen, dat de meisjes, die het meest geschikt bleken te zijn voor het vak van mannequin, uit de arbeiders- en ambtenaarskringen kwamen; de besten harer uit de voorsteden van Berlijn. Tennissen beïnvloedt de lijn in nadelige zin. Dames, die veel een bepaalde sport beoefen den, b.v. tennissen, kwamen voor mannequin minder in aanmerking, aangezien de spieren van de rechter lichaamsdelen overmatig ontwikkeld zijn hetgeen de totaal-indruk beïnvloedt. Hetzelfde geldt ook voor speer- en discus werpsters, terwijl een sport als zwemmen de spieren van verschillende lichaamsdelen in be weging brengt. Men heeft terecht begrepen, dat de schep pingen der mode-ontwerpers op starre étalage poppen veel minder tot haar recht komen, dan wanneer zij gedragen worden door een levend model. De Italiaanse kloosterbroeder, die voor meer dan drie eeuwen de poppen modelleerde, heeft hierdoor de mode-industrie een grote dienst be wezen, zij het dan ook volkomen onbewust en zonder dat deze bedoeling bij hem voorzat. En zo voerde het ontstaan van de wassen modepop tot de vakkundig opgeleide manne quin. RAADHUiSSTRAAT 95 - TEL. 28073 filiaal Borneostraat hoek Sumatrastraat VRIJDAG 3 Mei 3 cocoskransen van 15 ct. nu 13 ct. ZATERDAG 4 Mei 4 tompouces van 30 ct. nu 25 ct. I p. zandringen van 35 ct. nu 32J ct. MAANDAG 6 Mei 3 sportcake's van I6| ct. nu 15 ct. DINSDAG 7 Mei I krentenmikje van \7\ ct. nu 15 ct. 1^ ons allerhande van 18 ct. nu 15 c WOENSDAG 8 Mei 4 Duitsche bollen van 14 ct. nu 12 ct. |i ons bitterkoekjes van 30 cc. nu 25 ct. DONDERDAG 9 Mei I rozijnenkropje van 12 ct. nu 10 ct. 3 gember gebakjes van 25^ ct. nu 23| ct. VKK 1799. VKK 1800 De blouse van broertje is van flanel of vyella gemaakt heeft een opgestikte plioi en aansluitend kraagje, blouse mouwen en zak op het linker voorpand. VKK 1799 De broek b.v. van geribt fluweel cf peau de suède wordt met knoopsgaten op de blouse geknoopt. Patronen van het geheele pakje voor jongens van 35 jaar 40 cent. GOEDE KNIPPATRONEN Patronen kunnen per brief aangevraagd wot den met bijsluiting van 0.40 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, Den Haag CARAMELSAUS. 5 dL. melk, 150 gr. suiker, 1 ei, 15 gr. cus- tardpoeder. We maken ditmaal in plaats van een vruch ten-, eens een caramelsausje, hetgeen bij droge rijst zeer smakelijk is. Ongeveer 2/3 van de suiker wordt in een niet te kleine pan tot cara mel gebrand, terwijl we er met een houten lejrel in blijven roeren. Zien we, dat de suiker begint te schuimen, dan wordt met een kleine straal de kokende melk bijgevoegd. We zorgen vooral, dat de suiker niet te donker wordt; daar dan de smaak onaangenaam bitter wordt, in plaats van pikant. Het ei wordt geklopt, met de suiker en het custardpoeder er mede vermengd; bij dit papje wordt de kokende, vloeistof gegoten, in de aan vang slechts druppelsgewijze, steeds roerende moet de saus nog een paar minuten doorkoken op een zeer lage pit. AARDAPPELSOEP. 30 gr. boter, 1 fijngehakt uitje, 500 gr. aard appelen, 1 eetlepel gehakte peterselie, 5 d.L. water, 5 d.L. melk, peper en zout, eventueel 1 eetlepel bloem. Aardappelen koken en het kookwater aanvul len tot een halve liter. Uitje zeer fijn gehakt gaar smoren en bij het water voegen, evenals de geraspte of door de zeef gewreven aardappe len en alles aan de kook brengen, daarna de hete melk toevoegen en de soep een minuut of vijf doorkoken en binden met de bloem, daarna weer aan de kook brengen; peper en zout naar smaak en vóór het opdienen de peterselie bij de soep voegen, niet meekoken. Hierbij dobbelsteentjes in boter gebakken brood of stukjes toast geven. APPELSNEEUW. 1 K.G. moesappelen, 100 gr. suiker (lichte basterd), 2 eieren, enige amandelen. Men schilt de moesappelen, snijdt ze in vieren en haalt de klokhuizen eruit. Daarna zet men deze appelen met zo weinig mogelijk water op, zodat men een dikke moes krijgt, welke men flink klopt met de garde, weer even yerwarmt en de basterd erin oplost, daarna van het vuur, twee geklopte eierdooiers doorroeren en de moes in een niet te diep vuurvast schoteltje doen, daarna bedekken met de twee eiwitten, die men met enige lepels suiker zeer fijn heeft ge klopt. Men heeft enige amandelen in warm water gebroeid, ontdoet ze van hun velletjes en snijdt ze in lange reepjes, die over het eiwit gestrooid worden, daarna gaat het schoteltje in de oven, om het eiwit vlug lichtbruin te laten worden. rijen der komische figuren gemopperd en ten slotte had niemand er meer bezwaar tegen. Trouwens, toen had ik het toch niet meer kun nen afleren." „Waar die krakende, kraaiende geluiden en die rare grimassen vandaan komen? Dat kan ik nog precies vertellen," aldus Ralph Arthur Roberts. Zij blijven voor mij de herinnering eniger zeer beklemmende minuten. Ik speelde toen het is al lang geleden in Beriijn in een nieuw stuk, waarvan men hoge verwach tingen had. Ik was daarin een Russische op lichter. Het was een rol, die komische accenten had, maar mijn optreden dreigde een fiasco te worden. Ik realiseerde dat zelf op het toneel. Het maakte me verward en verlegen en ten slotte begon ik mondbewegingen te maken, die U van mijn films wel kent. Deze improvisatie, uit ware angst geboren, werd een enorm lach succes en later kreeg ik er zelf plezier in. Met mijn regisseur besprak ik het geval en de rol werd veranderd.... ik kon zo gek doen als ik wilde. Nadien ben ik deze „techniek" gaan be studeren en langzamerhand is zij, om zo te zeg gen, met mij „versmolten". Ook in de film ben ik haar trouw gebleven. En tenslotte Leo Lingen. Ik heb gemerkt," zegt hij, „dat het publiek behagen schept in on verstoordheid en dat het altijd moet lachen om kwasi-bescheiden, maar au fond zeer brutale butlers en bedienden. Datzelfde publiek beeft dan ook langzamerhand mijn type bepaald en de producenten krijgen nu al schrik, ais ik hen een andere typering voorstel. Derhalve laat ik alles maar bij het oude.... en eerlijk gezegd: ik doe het graag." 19. „Stap maar gauw in onze equipage, dan iullen we eens kalm overleggen, of we je niet een beetje kunnen helpen." Iets verderop stond het rijtuig, getrokken door 6 witte muizen. In vlugge galop ging het direct huiswaarts. „Laten we maar direct naar Peetoom gaan," zei Aya, „die weet veel en heeft ook geleerde vrienden." De kabouter was blij, toen z'n jonge gasten hem kwamen bezoeken. „Ik heb nog eens over je geval nagedacht," zei hij, „en misschien kan ik je een beetje helpen. Niet ver hier van daan woont de wijze Uil, een hoog bejaarde vogèl, die van veel verborgen dingen weet. 20. Het is een lastige oude baas, maar hij is dol op muziek en als Aladdin hem een stukje voorspeelt, raak je best met hem op dreef. Aya weet wel waar hij te vinden is. Ga maar gauw." Vol hoop trok het tweetal op weg. Het ging door gangen en holen, alles flauw verlicht door glimwormen, tot ze eindelijk bij de woning van de uil aankwamen. Deze ontving hen in zijn zit kamer, die tevens als bibliotheek diende. „Wat komen jullie nu weer doen," vroeg de Uil, tame lijk bars, „je weet toch, dat ik niet gestoord wens te worden." 21. „Natuurlijk weten we dat," antwoordde Aya vriendelijk, „maar we hebben bezoek van dit kleine mensenkind, dat zo mooi op de fluit kan spelen, dat Peetoom vond, dat zijn beste vriend het toch maar moest horen." „Zo, zo, dat is natuurlijk wat anders," ant woordde de Uil gevleid, „laat maar eens horen. De Uil zette zich makkelijk in zijn armstoel, om beter te kunnen luisteren en Aladdin speelde zijn mooiste liedjes, zodat Uileman al gauw zijn ogen dichtkneep van louter genoegen en den kleinen muzikant, toen het concert geëindigd was, tevreden op de schouder tikte.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 3