Zeilen HENSEN dswenstein flaberanehl's MOEDERDAG ALADDIN TOVERFLUIT MARION'S GROTE AVONTUUR De dracht voor ieder zeiler HEEREN COSTUMES VCCR DE VKCIV/ PREDIKBEURTEN FEUILLETON BINNENWEG 74-76 TELEFOON 2914 1 VOOR DE JEUGD EN DE JUMPERS en PANTALONS ^ARMAftSTKoW ELI 2642-HAARLCM INGEZONDEN ELECT RIS C H E KOE L KASTE N DAGRECLAME 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT met r eenSTOFZUIGER. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAG E MAN GED.OUDE GRACHT 52 T£L 12762 HAARLEM Keuze uit 45 bekende merken. Ook in huurkoop ZONDAG 12 MEI (le Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk, Wilhelminapleln. V.m. 10 uur: Ds. G. A. Barger. Extra collecte voor Uitwendige Zending. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. G. Hennetnann. Extra collecte voor Uitwendige Zending. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. 3e collecte voor Zending onder Heidenen en Mohammedanen. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. v. d. Born. 3e collecte voor Zending onder Heidenen en Mohammedanen. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar, Herv. pred., Den Helder. (Met medewerking van het Dameskoor.) Schaalcollecte tot versterking van de kas der afdeling. Eglise Réformé Wallonne. (Begijnhof.) Lundi 13 Mai. a 10 h. 30: Service de Pentecóte, présidé par Mr. Ie pasteur E. Michelin-Moreau, de la Haye. 3e collecte pour la restauration. Mais si Mr. Jospin arrive a temps, le service aura lieu le Dimanche 12 Mai a l'heure habituelle. Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap, Oranjeplein 9, Haarlem. V.m. 10.30 uur: Ds. A. R. de Jong. Onderwerp: „Ons ja tot God". SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal). V.m. 11 uur: Universele Eredienst, bovenzaal, Vreeburg, Kerkplein 16. Spr.: Ir. J. Pool. Onderwerp: „Pinksterfeest". Dinsdag 14 Mei. N.m. 8.15 uur: Cursus voor belangstellenden, Acacialaan 28. MAANDAG 13 MEI (Tweede Pinksterdag). Kapel Nieuw-Vredenhof. (Vereenigde dienst). V.m. 10.30 uur: Ds. G. Hennemann. Extra collecte Uitwendige Zending. Voor MOEDER is alleen het ALLER BESTE juist voldoende! Daarom heeft zij recht op een NAAIMACHINE van HAARLEM - ANEGANG 29 Roman van I. F. J. GROOTHEDDE (Nadruk verboden.) 35) „Hier is jullie part en nu slapen, of ik smijt je buiten." Tom was opgekrabbeld en ontstak de lamp. „Nu in ernst, Pat en Hall, we komen twee dekens te kort, geef ze nu hier." „Je kletst," bromde Pat, „laat ik eens tellen, zeven dekens hebben we, dat is één teveel, asje blieft." „Wij hebben er nu in het geheel twee. Waar zijn die andere vier?" „Kom kijken en overtuig je, dat wij ze niet hebben." Na een inspectie van weerszijden bleek het, dat ze vier dekens misten. Ze doorzochten de hut en de stal, maar ze bleven onvindbaar, ze waren spoorloos verdwenen. Verbijsterd staarden ze elkaar aan. Hoe was dit nu mogelijk? Vier dekens stopte je niet in een hoekje. Hoe ze zich het hoofd er ook over braken, ze kwamen niet aan een oplossing van het vraagstuk en het was in een slechte stem ming, dat ze hun bedden weer opzochten, om te gaan slapen onder slechts vier dekens. Die stemming was er niet beter op geworden toen ze 's morgens aan de tafel plaats namen. „Ik ben half bevroren," gromde Tom,, „en ik GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIOCENTRALE (Des avonds van 78 uur). Dinsdag 14 Mei 1940. Brucker Lager, Trompeter Korps Potsdam Sechs Schlager des Tages, Scala's Acc. Band Prosper, Maurice Chevalier Funk-Geistei Edith Lorand en haar orkest Remember me, Billy Reid en zijn orkest Trink' ma Bruada- schaft mitz'amm, Grinzinger Schrammel Trio Valse Septembre, The Richard Crean Orchestra One night of love, Grace Moore Through Southern Climes, Reginald Dixon Ciribiribin, Grace Moore Songe d'Automne, Thg Richard Crean Orchestra Solang noch ein Knöpferl im Tascherl, Grinzinger Schrammel Trio Little drummer boy, Billy Reid en zijn orkest Donnez-moi la main, Maurice Chevalier Motor marsch, Trompeter Korps Potsdam. Woensdag 15 Mei. Berliner Luft, Otto Kermbach en zijn orkest Ouverture „Dichter und Bauer", Boston Promenade Orkest Temtation, New Mayfaii Novelty Orch. Haiti, Josephine Baker Schwyzer Kinder, Grinzinger Schrammel Trio Little old lady, Primo Scala's Acc. Band Hits of the moment, New Maiyfair Acc. Band Der Angsthase, Fred Dömpke met solisten Teddy bear's picnic, Reginald Dixon Espana, New Mayfair Novelty Orch. The whistler and his dog, Reginald Dixon Kolibri, Fred Dömpke met solisten C'est Lui, Josephine Baker Goodnight to you all, Primo Scala's Acc. Orkest Ant Wörther See, Grinzinger Schrammel Trio Berliner Jungs, Otto Kerm bach en zijn orkest. Donderdag 16 Mei. Hercules marsch, Polydor orkest Amalia, Bob Scholte Hawaiian Memories, Andy lona and his Islanders lm Radio gibt es heute, Geïllustreerd door JAN WIEGMAN Eugen Wolff en zijn orkest Weana Humor, Grinzinger Schrammel Trio Naughty Ma rietta, Reginald Dixon Six hits of the day, Primo Scala's Acc. Band Pour Toi, Lucienne Boyer Die verkaufte Braut, Polydor orkest Een ieder zegt op zijn manier, Bob Scholte Hawaiian one to ten, Andy Iona and his Is landers Wenn Matroseti mal an Land geh'n, Eugen Wolff en zijn orkest Da ziag' i' mein Rock aus, Grinzinger Schrammel Trio Missi- sippi, Reginald Dixon La Vagabonde, Lu cienne Boyer Polka Triomphale, Polydor ork. Husarenvedette, Polydor orkest. Vrijdag 17 Mei. On Parade, Massed Brass Bands The clat ter of the clogs, Orkest o.l.v. Sir Dan Godfrey Oud Indisch Lied, Gez. door 2 Indische meis- van zwaar zeeduffel en absoluut waterdicht Jumpers 14.00, 11,75, 6.50 Pantalons10.75 6.25 A KK L b fc iJ. I -f jes "Espana, Alfredo Campoli en zijn orkest Terug van een ouderwetse bruiloft, Duo Hof- mann Six hits of the day, Primo Scala's Acc. Band Yes Sir, Hilde Hildebrand Fifty years of song, Reginald Dixon - O mi Paloma, Queenie David Kaili Dance of the nymphs, Orkest o.l.v. Sir Dan Godfrey Tin Skaters, Strijkorkest Stamboel Melati, Strijk orkest In der Bakerstreet, Hilde Hildebrand Hawaiian love song, Queenie David Kaili Old Comrades, Massed Brass Bands. Zaterdag 18 Mei. Blaze away, Reginald Dixon The gypsy Princess, Vienna Salon orkest De zeefamilie, Willy Derby Hopsasa, Barnabas von Geczy en zijn orkest Schlafe mein Prinzchen, Wie ner Sangerknaben Hill Billy medley, Primo Scala's Accc. Band Thousand and one nights, Alfredo Campoli en zijn orkest Youpi, Cora Madou Si patokaan, Krontjongband Mor gen blatter, Alfredo Campoli en zijn orkest Deux grands yeitx noirs, Cora Madou The Count of Luxemburg, Vienna Salon Orkest Es wollt ein Jagerlein jagen, Wiener Sanger knaben Sereh wang, Krontjongband Bay- rische Hochzeit, Barnabas von Geczy en zijn orkest Bij mij heb je het goed, Willy Derby With sword and lance, Reginald Dixon. Engelsche Import Steeds voorhanden l&inneuKenv H/GR. HOUTSTR. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) STICHTINGEN „MEER EN BOSCH" EN „BETHESDA SAREPTA". (Vrij naar 't A. N. P.) Goeden morgen, middag of avond, dames en heren, hier volgen nieuwsberichten van de stich tingen „Meer en Bosch" en „Bethesda-Sarepta". Publicatie dezer mededelingen, in eiken vorm, wordt beleefd verzocht. Uitzending voor het algemeen. Men meldt ons: Zaterdag 11 Mei a.s. zal, zoals ook vorige jaren, gelijk in het no. van 11 April van dit blad is medegedeeld, weer de bekende Bloempjesdag ten bate van bovengenoemde stichtingen worden gehouden. Aller aandacht wordt vriendelijk daarvoor verzocht. Collectanten, zowel vrouwelijke als manne lijke (boven 14 jaar) worden nog gezocht, vooral voor Heemstede. Aanmelding s.v.p. bij: Mevr. Bulten, Javalaan 31; Mevr. Bruinsma, Havenstraat 32; Broeder Haveman, Voorweg 27 en C. Zwankhuizen, Jac. v. Campenstraat 6, allen te Heemstede. Berichten Buitenland: Met betrekking tot het zoeven genoemde: Niets te melden. Tot slot volge hier het inzicht in de Heem- steedse beurzen: Bij opening: goed gevuld. Goud: hoewel zeer schaars, toch nog niet uit de circulatie. Zilver: zeer willig. Koper: lui en weinig gevraagd. De beurs sluite, na offerande voldaan. Dit is het einde van deze uitzending. Goeden morgen, middag of avond, Dames en Heren. 22. „Jij bent een kraan, hoor, zo mooi heb ik in geen tijden horen spelen. Hoe kom je eigenlijk in deze streek verzeild?"' Weer ver telde Aladdin zijn geschiedenis en de Uil had met hem te doen. „Veel kan ik je niet helpen, maar toch wel wat. Kijk, in die hoek staat een toverspiegel. Sla het doek maar weg. En denk nu maar heel sterk aan de familie, dan zul je ze misschien even te zien krijgen." Aladdin deed wat hem gezegd werd. Voor zichtig haalde hij het doek van de spiegel weg en keek er in. 23. Heel sterk dacht hij aan zijn moeder, zijn vader en de kleintjes.... en ja.... eerst flauw, maar langzamerhand scherper zag hij een beeld in die spiegel ontstaan. Hij zag een akker, waar op vrouwen en kinderen de oogst binnen haal den. Een van ,die vrouwen was zijn moeder, en och, wat keek ze treurig naar haar kinderen, die daar ook bezig waren in de brandende zon. Ruwe, barse mannen, met zwepen in de hand, hielden de wacht. Op de achtergrond zag' hij een bergland zich verheffen met een hoge berg top in de verte. 24. „Waar is vader toch?", vroeg Aladdin. Toen veranderde het toneel, de rotsen kwamen dichterbij en in een uitgehouwen kamer, hoog boven de grond, zat zijn vader. Slechts een Vol-automatische Gr. Houtstr. 99, Haarlem BROODPUDDING. Sneetjes oud brood zonder korst, 125 gr. suiker, ongeveer 3'/2 d-L. melk, 2 eieren, 1 klein blikje vruchten. Warme puddingvorm invetten en uitvoeren (zijkanten en bodem) met sneetjes beboterd brood. Binnenste vullen met de vruchten en de suiker; afsluiten met een laagje beboterd brood. Vorm afsluiten of bij gebrek aan puddingvorm een kom nemen, die men afsluit met perkament papier. Een uur au bain Marie koken, daarna storten en warm opdienen met een saus, die men maakt van de eieren en de melk en 2 eetl. suiker. Men klopt eerst alles te zamen goed met de garde, zet het pannetje op het vuur en roert de massa, totdat ze dik gebonden is. Niet laten doorkoken, aangezien de eieren dan schiften. Over de warme pudding gieten en dadelijk opdienen. RAADHUISSTRAAT 95 - TEL. 28073 filiaal Borneostraat hoek Sumatrastraat VRIJDAG 10 Mei 3 Vulkoeken van 18 ct. nu 15 ct. ZATERDAG II Mei p. groenendaaltjes van 35 ct. nu 32.) ct. 4 tompouces van 30 ct. nu 25 ct. DINSDAG 14 Mei 3 kano's van 16) ct. nu 14 ct. WOENSDAG 15 Mei 6 knappertjes van 12 ct. nu 10 ct. I ons double's (een boterkoekje) van 33 ct. nu 30 ct. DONDERDAG 16 Mei I rozijnenbol van 11 ct. nu 9 ct. 3 appelgebakjes van 25) ct. nu 22) ct. Karnemelk is een uitstekend voedingsmiddel, dat vele waardevolle bestanddelen bevat, o.a.: vitaminen, behalve vitamine A, die in het melk vet aanwezig is. Karnemelk werkt verfissend, bevordert de spijsvertering en zuivert de dar men. In vele gevallen, wanneer de moedermelk ontbreekt, wordt karnemelk door den huisarts voorgeschreven. Gelatinepudding, die moeilijk te storten is, wordt enige tellen met de vorm in warm water geplaatst; vooral echter niet te lang, daar de buitenlaag dan gaat smelten. smalle streep licht kwam door de tralies in zijn verblijf, en met een ketting was hij aan den muur geklonken. „Dat is erg," kraste de Uil. „Ik herken die top. Die ligt heel ver hier van daan en er wonen wrede mensen in die streek." „Ik zou er zo graag heen willen," zei Aladdin bedroefd, „voor de mensen ben ik niet bang, maar hoe moet ik er komen?" „O, dat is minder," meende de Uil. „Zeven kameel-dagreizen hier vandaan leeft mijn neef, de wondervogel Arend. Hij woont bij een kluize naar, Sheik genaamd, een groot musicus, en een collega als jij bent, zal hij graag helpen." zeg maar zo, er kunnen geen dekens uit een shack verdwijnen, zonder dat iemand ze weg gehaald heeft. Ik vind, dat dit geen grap meer is en het wordt tijd, dat ze weer te voorschijn komen. Het kan vannacht wel een graad of veertig gaan vriezen en wat doe je dan rtiet vier dekens?" Baby, die als altijd voor het ontbijt zorgde, stak zijn hoofd om de deur en riep: „Wie heeft er buiten mij om aan het vlees gezeten? Jij, Tom? Je bent nogal hongerig. Niet, dat het me wat schelen kan, maar zo kan ik er geen oog op houden." „Wat klets je toch?", stoof Tom kwaad op, „denk je nu, dat ik als een kind van het vlees ga snoepen?" Baby zette de boel op tafel. „Ik klets niet, maar er is zeker een pond of dertig vlees ver dwenen, om van het brood maar niet te spreken." „Dekens weg, brood en vlees weg, wat ge beurt hier?", gromde Pat, „ze zullen toch niet."Hij dook in zijn kist en brulde: „De klap op de vuurpijl, al mijn absinth naar de knoppen!" Baby en Tom struikelden over eikaars voeten, in hun haast, om hun eigendom in veiligheid te stellen voor Pat, doch het bleek, dat ook hun drank niet meer in de kisten was. Er volgde een geweldig tumult, een ontzettende consternatie. Nadat ze schreeuwend en tierend alles afgezocht hadden, kwamen ze tot de ontdekking, dat be halve de dekens en de drank ook nog een revol ver met ammunitie, een wollen vest, drie paar wollen sokken, een paar sneeuwschoenen, een partij lucifers en een kan petroleum zoek waren. Pat liet zich bij de tafel neervallen, staarde de anderen aan en zuchtte: „Het ergste is nog de absinth. Als ik den kerel te pakken krijg, dien me dat geleverd heeft...." Hij voleindigde zijn zin niet, maar keek de anderen aan, alsof hij ze stuk voor stuk van de diefstal verdacht. „We hebben bezoek gehad, dat is vast," zei Tom nadenkend, „ik: denk Indianen of Es kimo's." „Wat ik niet begrijp," kwam Hall, „dat ze de huiden onaangeroerd hebben gelaten. Geen Eskimo of Indiaan, die daar de waarde niet van kent." ,,'t Is onbegrijpelijk," beaamde Pat, „zo iemand zal het ook niet geweest zijn, maar wie dan wel?" „Wacht," peinsde Hall hardop, „die kreet, die ik meende te horen. Zal ik je het eens zeggen? Iemand heeft in de andere shack gelogeerd en als aandenken aan dat aangename verblijf een paar souvenirtjes meegenomen." Pat was de deur al uit en de anderen volgden hem snel. Het eerste, wat ze zagen, was, dat het pas gesneeuwd had. Geen spoor viel er te ontdekken. Ze draafden achter elkaar naar de reserve- shack. „Net wat ik dacht," riep Hall, „kijk, de sneeuw voor de deur is opgeruimd, tenminste dat van de blizzard. Onze geachte bezoeker slaapt nog, of is gisteren reeds vertrokken." Ze traden voorzichtjg de hut binnen, maar deze was verlaten. Met een oogopslag zagen ze, dat alle dekens van de bedden waren verdwe nen. Verder ontbrak er niets, behalve het kacheltje. „Wat een koukleum," lachte Baby. Maar Tom merkte op: „Hij zal nog last genoeg van de kou hebben, als hij de nacht- in de open lucht moet door brengen. Maar dat néémt niet weg, dat hij er eerst wel eens beleefd om had kunnen vragen." Ze stonden een ogenblik in beraad wat ze zouden doen. „Laten lopen?", stelde Hall voor. „Laten lopen?", haperde Pat, „en mijn ab sinth dan?" „Wou je de kans lopen, dat hij nog eens terugkomt?", vroeg Tom. En Baby voegde er aan toe: „Vannacht weer liggen rillen in bed? Ik denk er niet aan. Bovendien ben ik tamelijk benieuwd wat voor een snuiter het is. Ik wil hem in ieder geval zien en hem beleefd vragen of hij wel genoeg"dekens heeft." „Met dat al staan we onze tijd te verpraten en zit de dief misschien al in Kansas," merkte Hall nuchter op, „als we wat willen doen, moe ten we.opschieten." Ze holden naar hun eigen shack terug en zadelden de paarden, die vrolijk hinnikten bij het vooruitzicht, een tijdlang uit de benauwde stal verlost te worden. Ook namen ze een paar van de. Eskimohonden mee, daar die dieren goede diensten konden bewijzen bij het op sporingswerk. De Boodschap. Toen de blizzard voorgoed losbarstte, bevond Jim Pavlick zich aan de oever van het Groot- Berenmeer. Aanvankelijk had hij weinig acht geslagen op de felle windstoten, omdat al zijn aandacht was gericht op het dal naast het den nenwoud en op de hut, die zich daar bevond. Van twee zijden had hij een slede zien komen, maar door de grote afstand kon hij de gezichten niet onderscheiden van de mannen, die zich er bij bevonden. Toen hij nog aan het overleggen was w.at hij zou doen, aankloppen om logies of verder rijden, om wederom een ellendige nacht bij een kampvuur door te brengen, was eens klaps de sneeuwstorm als een woedende furie op hem aangestormd. Shella wilde omkeren, maar hij dwong het dier tegen de striemende sneeuw in te gaan. Hij had wel zoveel van de blizzard gehoord, dat hij wist, dat het de dood betekende, als hij de nacht in de open lucht moest doorbrengen. Daarom besloot hij, of schoon hij, tengevolge van de voortdurende ach tervolging, een ziekelijke vrees koesterde voor alles wat mens was, toch naar de hut te gaan. In een ogenblik tijds had de fijne jachtsneeuw hem verblind. Hij zag dal noch hut meer, maar dreef Shella recht tegen de storm op, overtuigd, dat hij dan zijn doel wel zou bereiken. De blizzard greep hem aan met woeste ruk ken, slingerde hem achteruit, huilde, raasde en tierde om zijn hoofd, terwijl een doordringende koude hem tot in zijn gebeente verkilde. Het werd een ontzettende worsteling, een kamp op leven en dood. Langzamerhand kroop een loom, slaperig gevoel in zijn ledematen, een doffe wanhoop maakte zich van hem meester en hij had grote lust, om te keren en zich met de or kaan mee te laten voeren. Met een schok keerde hij tot de werkelijkheid terug, sprong van het paard en tot aan zijn knieën door de sneeuw wa dend, worstelde hij voorwaarts, diep voorover gebogen, Shella aan de teugels meevoerend. Herhaaldelijk viel hij en werd dan bedolven door de fijne sneeuw, die hem vast scheen te willen houden. Maar telkens ook weer krabbelde hij overeind en dwong zich tot voorwaarts gaan, kruipend soms. De koude werd met de minuut heftiger, beet vinnig in zijn gelaat, stak snijdend in zijn ooghoeken en scheen bloedwarmte en leven uit hem weg te zuigen. Plotseling zag hij de hut vlak naast zich op doemen. Op hetzelfde moment echter maakte de wind een snelle, onberekenbare zwenking en sleurde hem weg van de hut, van de redding. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2