ADVERTEERT ONDER PIJLTJES!!!!! KOOP NU UW KACHEL TEGELS Dirk Bakker VETTE J. KORT'S Ijzerhandel n.v. Aardbeien- en Kersenjam Alleen bij: Frankrijk in het nieuw Europa Naar Parijs door een uitgestorven land SCHOOLBOEKEN ANTON BOSSE M. HOOGENDIJK TEEUWEN's sport. burgerlijke stand boekbespreking DE BABYBOX J. L. DE JONG Zn. C. v. Wieringen, Schouwtjeslaan 27 Turf in je ransel Metselaar-Schoorsteenveger Een mmckenkeftijd lang BINNENWEG 52 voor de komende winter Delicatessenhandel Zwaardemakers Vruchtenlimonade BETON BASALTINE Prima Goudsche Kaas Prima Leidsche Kaas Prima Edammer Kaas Volvette Smeerkaas Pr. Hollandsche Roomboter Kaas voor opleg Binnenweg 119, Heemstede Telefoonnummer 29441 KIPPEN EENBEN EN is wispelturig! PEEPERKORN heemsw A. G.G.M. GIORGIS EN ZOON DE EERSTE FIEEMSTEEDSCHE COURANT 3 H.P.C.-NIEUWS. Het was voor HPC de afgelopen Zondag een ware zwemdag. Een tweetal ploegen trokken 'naar elders om op zwem- en pologebied de kleu ren der vereniging hoog te houden. Onder lei ding van den voorzitter ging een zwemploeg naar Amersfoort, om deel te nemen aan de wed strijden van A.Z. en P.C. Mej. Bakker behaalde het beste resultaat op de 100 At. vrije slag, en wist haar tijd met enige seconden te verbeteren. De polospelers brachten op de fiets een be zoek aan het polotournooi van „Nereus" in Zaandijk. Het eerste-, zowel als het tweede zevental wist als eerste in haar afdelingen naar voren te komen. Hierdoor legde het eerste be slag op een wisselbeker, die het volgende jaar verdedigd moet worden. Voor de komende Zondag staan weer belang rijke ontmoetingen op het programma. Een ploeg adspiranten zal delnemen aan de kam pioenschappen van Haarlem, die gehouden wor den in Beverwijk. De polospelers zullen weder- om een fietstocht ondernemen, thans naar „de Brasem", om daar deel te nemen aan het polo tournooi van genoemde vereniging, met als tegenstanders DWR, ZIAN en VZV. Voor de competitie speelden d.e dames van HPC een goede wedstrijd tegen Haarlem II, die met 80 gewonnen werd. Het eerste Heren zevental gaf het IJ in Amsterdam uitstekend partij. In een fraaie wedstrijd werd met 43 verloren. Het wachten is op de returnmatch in „Oroenendaal". Het tweede moest zijn meerdere erkennen in 2-1 in Haarlem I, terwijl het derde zevental met 21 van Haarlem II wist te Uit het H.B.C.-kamp. Zondag bracht HBC een bezoek aan de Oos telijke kampioen Quick. Ook hier konden onze jongens een fraaie 62 overwinning boeken. Zondag a.s. komen de Oldenzalers reeds naar Heemstede voor een tegenbezoek. Daar de complete FfBC ploeg Zondag niet direct onfortuinlijk was, zal Quick er alles op zetten om revanche te nemen. Wij verwachten dan ook een spannende strijd. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur. Ondertrouwd: H. P. v. Dongen en H. C. Ho- vingh. Getrouwd: F. Kleuver met T. Timmerman; K. Lobregt met S. J. C. Zijderveld; G. v. Korde- laar met M. Medenblik. Bevallen: I. C .BeelenRuijsenaars z.; E. Stolwijkv. d. Maden z.; M. VroonVooren z. Overleden: A. C. v. d. Meer 76 jr., wed. van H. Stevens. DE HUISVROUW VAN 1940 Bij de uitgeversfirma Tjeenk Willink te Haar lem is verschenen „De Huisvrouw van 1940", door E. E. JonkheidPeereboom, een vlot ge schreven boekje met tal van goede wenken, hoe men op gas, water, efectriciteit, voedings- e genotmiddelen, enz., kan bezuinigen. Voorts be vat het lezenswaardige artikelen betreffende kleding, verwarming, huis en tuin. een verhan deling over vitaminen, raadgevingen betreffende het behoud van ons weerstandsvermogen, be nevens een aantal artikelen, bedoeld om in deze dagen de huisvrouw een hart onder de riem te steken, opdat zij haar moeilijke taak met opge wektheid blijft volvoeren. Voor de zuinige huisvrouw is het boekje niet bestemd; die past de gegeven wenken reeds lang toe en zal na lezing van het werkje nog geen antwoord hebben gevonden op de vraag hoe zij zonder verbruik van petroleum 50 op haar gas kan besparen doch onervaren huis vrouwen en zij, die over een zeer ruime beurs beschikken, doch noodgedwongen moeten bezui nigen, kunnen met vele raadgevingen hun voor deel doen. Inschakeling in het Europeesch verkeer. rR is wel geen land in Europa, waar de om schakeling zo snel en radicaal is geweest als in Frankrijk. Vóór de 10e Mei trok Frankrijk ten strijde voor de beveiliging der democratie en der democratische instellingen nog geen twee maanden later wordt de grond wet gewijzigd en het land onder semi-dicta- toriaal bewind gesteld. Hoe is het mogelijk, dat deze wijzigingen zich in zo kort tijdsbestek heb ben voltrokken? Allereerst hebben binnenlandseoorzaken daartoe in hoofdzaak medegewerkt en een grondslag gelegd. Tien jaar politiek wanbeheer hebben de ondergang van het oude stelsel te weeggebracht. Het tijdperk van het Volksfront, onder Léon Blum, heeft een ontreddering ge bracht, waarvan Frankrijk zich niet meer heeft kunnen herstellen. Enerzijds werd den arbeiders in versneld tempo een grote sociale vooruitgang gebracht, die reeds veel te lang was uitgebleven, waardoor de Franse arbeider zeer ver bij de arbeiders in andere landen ten achter stond. Dit tempo was echter zo snel, dat het den arbeiders naar het hoofd gestegen is en hen minder dan ooit geschikt maakte tot een straffe discipline en harde arbeid, toen de oorlog dit nodig maakte. Anderzijds bewerkte dit te snelle tempo een volkomen desorganisatie van het economisch leven; maanden lang stonden fabrieken in Frankrijk stil tengevolge van een ongeorgani seerde vacantie-regeling. Ook de productie- op brengst is door de Volksfrontperiode zeer be langrijk gedaald. Wel hebben Daladier en naast hem Reynaud getracht hierin verbetering te brengen en is dit voor een goed deel gelukt, maar ook zij konden geen andere remedie aanbieden dan terugkeer tot het oude, tot wat Reynaud noemde een „ge zonde, conservatieve economie"; en zulk een politiek kon de vraagstukken der oorlogsecono mie niet meer oplossen. Er is verder wel geen land, waar de binnen landse politiek corrupter was dan in Frankrijk; een gevolg van het feit, dat het volk in de grond volstrekt geen belangstelling heeft voor de bin nenlandse politiek en al lang tevreden is, wan neer het geen bezwaar heeft tegen den député" vaak de landheer of de groot-grondbezitter van de streek en hem ieder jaar opnieuw herkiezen kan. Vandaar het vergaande stelsel van beroepspolitici in Frankrijk, de snel wisse lende regeringen, welke minder een wisseling van beginselen, dan wel van personen bete kenden. De ipeenstorting tengevolge van de oorlog heeft in belangrijke mate het volk wakker ge schud en de toch steeds in de grond aanwezige wrevel tegen het politieke geknoei tot uit barsting gebracht. De voorgenomen vlucht van Daladier en den Kamervoorzitter Herriot heeft hier ook geen goed aan gedaan. Daarbij voegde zich nog de bittere teleurstel ling over de hpuding van den Britsen bondge noot. Groot is de liefde tussen beiden nooit ge weest en sedert het uitbreken van de oorlog in September, is er herhaaldelijk groot verschil van mening geweest. In het algemeen was men van Franse zijde steeds meer geneigd de noodzake lijke risico's, welke voortvloeiden uit een krach tiger militair optreden, te dragen, dan van Britse zijde. Tijdens de slag in Vlaanderen bleek het geschil tussen de legerleiding op nog duide lijker wijze, toen de Engelsen weigerden hun luchtmacht in te zetten ter ondersteuning van het Franse tegenoffensief en dit geheel aan de veel te zwakke Franse luchtmacht overlieten. De grote verliezen, geleden door de Franse troepen, bij het dekken van de Britse aftocht bij Duinkerken en tenslotte de verraderlijke hou ding der Engelsen tegen de Franse vloot bij Oran en elders, hebben het Frans-Britse bond genootschap de genadeslag gegeven. Militair en diplomatiek heeft Parijs thans vol komen met Londen gebroken. Deze houding van den medestander in de strijd voor de democratie heeft ook in Frankrijk aan de democratische gevoelens geen goed ge daan. En al deze factoren tezamen zijn aanlei ding geworden, dat Frankrijk onder maarschalk Pétain thans een half dictatoriaal regiem bezit. Thans heeft Frankrijk bij monde van zijn minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, verklaard, dat het bereid is mede te werken in het nieuwe systeem van productie en distributie in Europa en daartoe samen te werken met Duits land en Italië. Voor het eerst sedert eeuwen, ja sedert de Rozenoorlogen, is Frankrijk tot het continent teruggekeerd, waarbij het op grond van zijn geografische ligging en de samenstel ling van zijn bevolking, behoort. Alleen de Na poleontische periode heeft een korte onderbre king gebracht. Inplaats van een economisch min of meer af gesloten geheel te vormen, zal Frankrijk nu weer zich inschakelen ih het Europese verkeer en dientengevolge in feite een belangrijker rol kunnen gaan spelen in de natuurlijke opbouw van Europa, dan de op politieke illusies en con structies berustende rol van na Versailles. Ook Frankrijk zal terugkeren tot de natuurlijke ver houdingen en het zal dit doen minister Bau doin heeft het duidelijk verklaard onder een nieuwe vorm van bewind, welke zich zal aan passen aan die van de leidende landen van Europa, maar die daarvoor een eigen Franse oplossing zal vinden. Zo zal uiteindelijk het leed, dat Frankrijk geleden heeft, toch ook deze goede zijde hebben, dat er een zuivering gekomen is in de politieke chaos en in de overspannen poli tieke activiteit van dit land. Al zal het nog tientallen jaren duren, voor het herstel der ge leden verliezen aan waarden en aan mensen levens volkomen zal kunnen zijn. Beklemmende stilte in de dode steden en dorpen De orkaan van de oorlog maaide alles neer (Van een specialen berichtgever). Parijs, Juli 1940. Parijs.... Sedert drie weken ben ik nu hier. In het begin scheen mij alles zo onwerkelijk toe. Althans de rit hierheen met Berlijnse autobus sen. Zwaar schokten de auto's over de stoffige wegen van België en Frankrijk. Van tijd tot tijd hielden wij even stil om ons een blik te gunnen op de „slagvelden". Maar waar waren die slag velden? Men toonde ons boomkronen, welke in de schoonste herfstkleuren praalden. De blade ren waren helgeel, doch eigenaardig ver schrompeld. Dit was geen wonder der natuur, doch de uitwerking van de vlammenwerpers een schouwspel, waarover een schilder in ver rukking had kunnen geraken. Hier en daar lagen omver geschoten bomen. Dode paarden, met afzichtelijk opgezwollen lichamen, lagen langs de weg, nauwelijks even terzijde gesleept. Over het algemeen genomen was het een prach tige tocht door een heerlijk zonjerlandschap. Alleen werd de geur der korenvelden van tijd tot een hallucinatie geworden. Wanneer men lucht van onzichtbare menselijke lijken. Een paar honderd meter in snelle vaart en het was weder voorbij. Deze oorlog is een oorlog zonder slagvelden, zoals Delacroix ze ons in de „Rêve du Soldat" laat zien. Diep in het woud heeft zich de strijd afgespeeld. Daar, onder de bomen en hier en daar in de korenvelden liggen nog de lijken der gevallenen. In deze oorlog zijn geen slagvelden alleen slagsteden. In Sedan, in Rethel, in Soissons is de oorlog tot een hallucinatie geworden. Wanneer men ze uit de verte ziet, zou men kunnen denken dat men hier nieuwe steden aan het bouwen is, want een ingestort huis is op een afstand bijna niet te onderscheiden van een huis in aanbouw; maar van nabij is de uitwerking der bommen, die de „Stuka's" hebben geworpen, ontzettend. Tal van wat eenmaal lange straten waren, vor men nu nog slechts bergen van honderdduizen den, van millioenen metselstenen. Soms zijn brokken muur overeind blijven staan en geven dan de indruk van skeletachtige schoorstenen. In Sedan moesten wij van de ene hoop puin op de andere springen over verbogen ijzeren binten en balken, met de handen balancerend, terwijl wij onder het puin de ongeborgen lijken der omgekomenen wisten. Het was afschuwelijk. Maar wat nog de meest beklemmende indruk maakte, was de absolute verlatenheid. Tot op honderden kilometers van Givet naar Parijs kwamen wij geen levende ziel tegen. Koeien en geiten met ontzaglijk opgezwollen en blauw aangelopen uiers bewogen zich met zonderlinge sprongen voort. Door de geopende deuren kon men in de huizen kijken. Deze waren alle zorg vuldig opgeruimd. Wij zagen gedekte tafels, waarop de spijzen stonden te beschimmelen. Kinderspeelgoed, teddybeertjes en giraffen la gen voor de huisdeuren. In Givet moesten wij overnachten. Ieder onzer liep maar op goed- geluk een huis binnen en zocht op het gevoel af een voorwerp, dat op een bed geleek, ledereen sliep aangekleed. De volgende morgen eerst kon men zien, waar men de nacht had doorgebracht. Ik bijvoorbeeld op de eerste verdieping van de Place Alóhul No. 20. Over de grond lagen oude brieven verstrooid. Op een tafel lag een blouse. In een open kast hingen twee japonnen. Door het geopende ven ster keek ik op een binnenplaats, waar een hou ten kruis stond met een stalen helm er boven een vers gedolven graf, waarin men een witte roos had gestoken. De stilte des doods in steden en dorpen. In Reims zagen wij geen mens. Een gevoel van ontzettende troosteloosheid maakt zich meester van hen, die door de dode steden dwa len. Men hoort niets anders dan de echo van zijn eigen schreden, ergens knarst een deur, gor dijnen fladderen uit de open vensters. Men ver neemt geen jeugdige stemmen, men ziet geen spelende kinderen. Meer nog dan door de aanblik van dode men sen en dieren wordt men getroffen door de naar geestige stilte der gestorven steden en dorpen, welke zo kort te voren nog zoveel leven, zoveel geluk borgen. De vensters, waarvoor zich geen gezichten vertonen, zijn als uitgestoken ogen. Honderdduizenden, millioenen zijn gevlucht. Men stelt zich de paniek voor. Men kan niéts anders dan het allernodigste meenemen; met bloedend hart moet men al het andere achter laten. De opwinding van de vlucht is gevolgd door het zwijgen der eenzaamheid, dat zo overweldigend is, dat zelfs de Duitse soldaten zich dichter aaneensluiten. In de veroverde steden worden stipt om 5 uur wandelconcerten gegeven. De klanken van de Pruisische marsen klinken door de holle straten en breken tegen de hoge muren. Geen kind klapt in de handen. Geen mens blijft staan luisteren. Het is leeg om de kring van muzi kanten. Tien millioen mensen op de terugweg. Langzaam, heel langzaam beginnen de men sen terug te komen. Ik zag tegen het eind van de tocht van die terugkerende vluchtelingen. Voor het eerst viel het mij op, dat men er ver brand en toch tegelijkertijd ongezond kan uit zien. Een reusachtige stoet nomaden was onder weg, mischien wel 10 millioen zielen, waaronder 2/o millioen Belgen een derde van de bevol king van dit land. In België echter is het leven in de steden nooit onderbroken. Als een orkaan is de oorlog over het lachende land gegaan. Langs de wegen ziet men de gra naattrechters, soms tot tien meter diep; de verse, zwarte aarde en het okergele zand zijn omhoog geslingerd. Men zou kunnen menen, dat een orkaan de bomen heeft ontworteld en de huizen deed ineenstorten. Deze oorlog zonder slagvelden was het korte, maar moorddadige voorbijrazen van een cycloon. Een ontelbare menigte windhozen zou dezelfde uitwerking hebben gehad. ^OON A.s. Zaterdag het heerlijke dunne spritskoekje met ge raspte chocolade Büches tegen invitatieprijs van 48 2 50 ct. p. i pond. Gewone prijs 60 ct. p. J p. Verder steeds verkrijgbaar: Theegebakjes a 6 ct. p. st. Gebakjes 8, 10 en I2|ct. per stuk. Ni niche punten (onze specialiteit) a I2J ct. p.st. Vruchten vla's a I2J ct. Gemberbolussen a 15 ct. Chocolade-, mocca-, noi sette, chipolata-, maras quin- en vruchten cakes 50 ct. p. stuk Nougatine cakea 60 ct. Pensé's ananas, gember en amandel. ..af I.per stuk Nog steeds verkrijgbaar Droste en Ringers cacao. Kilodoozen Droste pastilles en oubliesaf 3. Groote sorteering chocoladereepen 5 en 10 ct. Droste, Ringers, Verkade, v. Houten, Tjoklat. MELKTABLETTEN 200 gram a 35 ct. per stuk. HAZELNOOTTABLETTEN a 20 ct. per ons. Fijnste Dole Ananas glacé a 30 ct. per ons. Onze kassabons hebben 4% waarde voor alle Inrichtingen van Onderwijs SCHOOL- EN KANTOORBOEKHANDEL 12 B A RTE LJ O R I S ST R A AT 12 Tijdige bestelling bevordert de rust in uw vacantie blijft men trouwe vrienden met zoon otege/ijkrjwielvan HAARLEM GR.H0UTSTR.j58; TEL; 1542$ ff ff Geeft een extra korting op onze Zomer-kinder- jurkjes, Zomer-jongenspakjes en voorgetee- kende Damesblouses Thans hebben wij nog ruime voorraad Salamander- en haardkachels van de meest bekende fabrikanten. Salamanderkachels 60 M 100 M3 150 M3 180 M3 11.90 15.20 19.50 22.50 Binnenweg 138, Telefoon 29559 Jan van Goyenstraat 17, Heemstede Telefoon 14339 ZOOJUIST ONTVANGEN nieuwe oogst 70 cent per 2 ponds pot per flesch f I. ZAND EN GR I NTHANDEL Kanaalweg 15 (bij de haven)-Tel. 28945 in rood en grijs in blikverpakking 5 pond f 2.75 in blikverpakking f 0.55 in blikverpakking f 1.98 Jarenlang houdbaar Gelijk roomboter 16 ct. per stuk Smeerkaas 40+ 10 en 12 ct. p. stuk 79 ct. per pond 10 pond f 3.80 40 ct. p. pond Soep- braadkippen Eendenvanaf 40 ct. p. stuk Braadkippen vanaf 90 ct. p. stuk Kippenpoulet 50 ct, p. pond TELEFOON 16238 Fen bekend HoIIandsch soldaten liedje uit den ouden tijd, toen turf voornamelijk de eenige brandstof van beteekenis was. In den Winter van *40/41 zal Turf zijn oude plaats weer in nemen, want deze brandstof is VRIJGESTELD VAN DISTRIBUTIE Wij hebben speciaal zwaar ge- persten Turf in voorraad, die bijzonder geschikt is voor Cen trale Verwarming, Haarden en Kachels. Hooge calorische waarde - groot hittevermogen en zeer weinig aschgevend. KOLENHANDEL N.V. Kantoor: Raadhuisstraat 23, Heemstede. Tel. 28037. Opslagplaats: Haven-Heemstede Telefoon 28757 Daarom heeft Uw regenjas het vaak zwaar te verduren. Laat die eens grondig op knappen en waterdicht ma ken door Peeperkorn. Regenjas chem. rein. f. 2.25 Demi-Saison f. 1.80 Costuumf. 2.— Japon eenvoudig f. 1.50 10% korting bij bezorging a/d winkel 5% korting bij andere opdrachten Ridderstraat 18 HAARLEM TELEFOON 1331 0

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 3