ALADDIN TOVERFLUIT NIC. GROENLAND UaoA. de. ZONDER PUNTEN PREDIKBEURTEN SPORT. INGEZONDEN DASSEN - HOEDEN HANDSCHOENEN De waarde van knoflook, door velen orsderscliat HAARDEN RECEPTEN VOOR DE JEUGD EN DE JAN WIEGMAN 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Gedipl. horlogemaker Binnenweg 10 - Telef. 28429 ZONDAG 14 SEPTEMBER 1940. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. J. A. L. Hovy te Aerdenhout. 4 Extra collecte voor de Prot. Bewaarschool. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. Bat-gen Extra collecte voor de Prot. Bewaarschool. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. H. Avondmaal. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. H. Avondmaal en dankzegging. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. v. d. Born H. Avondmaal. N.m. 5 uur: Ds. v. d. Born. H. Avondmaal en dankzegging. Eglise Réformé Wallonne. (Begijnhof.) Dimanche 15 Septembre. a 10 h. 30: Service et Sermon présidé par Mr. Ie pasteur J. Arnal, d'Amsterdam. 3e collecte pour Ia restauration. SOEFIBEWEGING. (Centrum Bloemendaal). V.m. 11 uur: Universele Eredienst, bovenzaal Vreeburg, Kerksplern 16. Spr.: Mej. S. A. van Braam. Onderwerp: „En wie volharden zal tot het einde, die zal zalig worden". H.P.C.-NIEUWS. U.Z.C. wint de Dual-Meet met H.P.C. Met een veertigtal leden vertoefde de H.P.C. in Utrecht, om aldaar de U.Z.C. in een dual- meet te ontmoeten. Reeds Zaterdag vertrok een ploeg van 20 personen, waaronder het volledige bestuur, naar Utrecht, om het week-end aldaar tussen de zwemvrienden door te brengen. Een onvolledig H.P.C.-zevental speelde Zaterdag de finale van de waterpolodag tegen D.W.R., die met 72 verloren ging. Des avonds werd door U.Z.C. een feestavond aangeboden, waarop enige zeer goede films op zwemgebied vertoond werden. Des Zondags, na aankomst van de H.P.V.-Zwemploeg, werd een tocht naar Zeist gemaakt, waar de U.Z.C. de H.P.C. een koffie tafel aanbood. Grote spanning bracht des mid dags de dual tussen U.Z.C. en H.P.C., waarbij vooral de jeugd van H.P.C. de eer van Heem stede hoog hield. A. C. de Bruyn won de 100 M. schoolslag, doch de eind-overwinning in de puntentelling behaalden onze gastheren, mede door het winnen van de polo-wedstrijd tegen H.P.C. met 40. Enthousiast over de ontvangst in Utrecht kwam de H.P.C. vroegtijdig in Heemstede terug. Het oefenuur in het Sportfondsenbad. Het zomerseizoen is zo goed als gesloten. De H.P.C. gaat zich opmaken voor het winter seizoen. Dank zij de verduisteringsmaatregelen van het Sportfondsenbad kunnen de oefen avonden gewoon doorgaan. De komende winter zullen deze gehouden worden op Dinsdagavond van 7.45 uur tot 9.15 uur. Speciale maatregelen zullen genomen worden voor de jongere leden van H.P.C. Deze zullen door de oudere leden afgehaald en weer thuisgebracht kunnen wor den, hetgeen geheel onder leiding van het Be stuur zal geschieden. Zij, die in aanmerking wensen te komen voor bovengenoemde leiding, gelieven zich te melden bij het bestuur. De eerste oefenavond vangt aan op Dinsdag 24 September a.s. De H.P.C. verwacht reeds op deze datum een grote opkomst. Uit het H.B.C.-kamp. Een goede tijding. Met grote voldoening zullen zowel bestuur en leden als de vele vrienden in Heemstede en verre daarbuiten vernomen hebben, dat het bestuur van de N.Y.B. besloten heeft H.B.C. alsnog on der te brengen in de tweede klasse B., zodat H.B.C. dit jaar zal spelen o.a. tegen R.C.H., H.F.C., E.D.O. en de Kennemers. Nu dit besluit gevallen is, heeft het bestuur direct maatregelen genomen ter verbetering van de accomodatie van het terrein. Of a.s. Zondag H.B.C. al in de strijd komt, was Dinsdagavond nog niet bekend. Vrij zijn nog behalve H.B.C., E.D.O.Hercules en Hilver sum, zodat nog enige wedstrijden ingelast kun nen worden. Het H.B.C.-elftal voor a.s. Zondag zou dr: zijn: Vink, Onland, v. d. Horst, Diepetrdaal, Veldt, Ruigrok, Martin, Draijer, v. d. Linden, Kick Smit, v. Bakel. H.B.C. II en H.B.C. III spelen Zondagmiddag 12 uur op het R.C.H.-terrein vriendschappelijk tegen twee R.C.H.-elftallen. "1 u [rouw (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) HUISONDERWIJS VOOR ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. De lessen zijn weer begonnen. September! De vacanties zijn geëindigd, de uitstapjes en pleziertochtjes behoren weer tot het verleden en de jeugd heeft weer opgewekt de scholen bevolkt. Alleen de zieke en zwakke kinderen zijn niet mee opgetrokken. Gelukkig zijn zij echter niet verstoken van onderwijs. Voor Haarlem en omstreken geldt de eenvoudige en logische stelregel: „Kunnen de kinderen niet naar school, dan de school naar de kinderen". Reeds meer dan twintig jaren bestaat hier ter stede een commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Waai de Leerplichtwet niet heeft voorzien in het on derwijs aan zulke kinderen, acht deze commissie het haar taak de ernstige bezwaren van die leemte zoveel mogelijk te ondervangen. Jaar lijks wordt aan meer dan 50 leerlingen onder wijs gegeven. Het op herstel van gezondheid wachtend kind ontvangt tweemaal per week zijn onderwijzer aan huis, zo nodig aan zijn bed. De ervaring heeft geleerd, dat deze twee uren voldoende zijn om het kind op peil te houden. Natuurlijk moe ten de kinderen en ook de ouders meewerken. Maar dat doen ze gaarne; de dagen, waarop ze les krijgen, zien ze verlangend tegemoet. De resultaten zijn rijkelijk voldoende om dit werk met kracht te blijven voortzetten. Nog onze eerste Klas fabrikaten en tegen oude prijzen. Fa. GEBRS. VERMEULEN Gr. Houtstraat, hoek Gr. Markt, Haarlem Ook kinderen uit de omliggende plaatsen worden aangenomen, terwijl met goedkeuring van de Directie en den betrokken medicus dit onderwijs in de ziekenhuizen wordt gegeven. Met grote opgewektheid vervult de commissie haar taak, daarbij rekening houdende met de godsdienstige gezindte. De kosten werden bestreden met een jaarlijkse subsidie der gemeente Haarlem, die, nadat zij in 1933 met ƒ200.en in 1934 nog eens met ƒ300.— was verlaagd, nog ƒ2000.bedroeg, verder, een kleine subsidie der gemeente Bloe mendaal en Heemstede, jaarlijkse bijdragen van enkele verenigingen, schoolbesturen en particu lieren en bijdragen der betrokken ouders, voor zover deze daartoe in staat waren. Onder de druk der Regeering was de Gemeenteraad van Haarlem, in 1938 genoodzaakt de^subsidie van ƒ2000.geheel te schrappen. Ook in de jaren 1939 en 1940 bleven wij, ondanks ons dringend verzoek, van deze subsidie verstoken, zelfs een minder bedrag werd niet verleend. Moesten wij nu onze zieke leerlingen, die toch reeds zoveel misten in vergelijking met hun ge zonde kameraadjes, ook het genoegen ontnemen, dat zij althans thuis onderwijs ontvingen? Neen, wij besloten op dezelfde wijze voort te gaan. Mede dank zij de krachtige steun van enkele verenigingen, schoolbesturen, fondsen en parti culieren is ons dit tot heden gelukt. Maar de tijden worden steeds moeilijker. In het afgelopen jaar werd door bemiddeling onzer Commissie aan 43 zieke en zwakke kinderen huisonderwijs gegeven. Overtuigd van uwe waardering voor ons werk, verzoeken wij U beleefd maar dringend ons te willen steunen met een jaarlijkse bijdrage. Bij voorbaat onze dank. Hoogachtend, Namens het bestuur, J. H. W. HABERMEHL, 2e secr. Kinderhuissingel 30. De kleine meid, die haar moeder in de keuken mocht helpen, moest op de melk letten. Na enige minuten riep ze uit: „Mammie, mammie de melk wordt veel dikker dan de pan!" EEN der eerste kennismakingen met de Oos terse keuken is die met de smaak en geur van knoflook, waartegen velen min of meer afwijzend staan. Reeds in Polen doet men de ervaring op, dat in de verschillende spijzen knof look wordt toegevoegd, iets dat ook o.m. in de Oostenrijkse, Bohemse en italiaanse keuken toe passing vindt. In het Zuid-Oosten, in Hongarije, Roemenië en op de Balkan weet men het ge bruik van knoflook naar waarde te schatten,, terwijl het zijn hoogtepunt bereikt in Turkije en Zuid-Rusland. De Nederlandse tong en dito neus wennen evenwel moeilijk aan smaak en reuk van knoflook of liever van de -olie, die deze bevat. Deze olie is evenzeer, alhoewel niet zo intensief, aanwezig in uien en prei en is van grote betekenis als alweermiddel tegen bederf en tegen muizen. Aangezien veel mensen een bijzondere voorkeur voor het gebruik van knof look in de keuken aan de dag leggen, moet hier aan wel een diepere zin ten grondslag liggen. Ruw geschat bedraagt dit aantal niet minder dan honderd millioen mensen en het gebruik van knoflook is reeds vele eeuwen bekend. Reeds, in het look een grote rol. In de Balkanlanden geschriften verhalen vóór vijfduizend jaren uien en knoflook gekweekt en men gebruikte deze tuinbouwproducten niet alleen in Egypte, maar voerde ze bij grote hoeveelheden uit. Thans nog gebruiken wij de gave, ronde, gladde Egyptische uien gaarne bij de bereiding van verschillende spijzen. De medische wetenschap heeft proeven ge nomen over de betekenis van knoflook in ver band met de gezondheid en hierover deelt Dr. D. R. Brecker in het „Zeitschrift fiir Hygiëne" een en ander mede. Niet onbelangrijk is te ver nemen, dat de knoflookolie de eigenschap bezit om bacteriën te doden, en het merkwaardige hiervan is, dat deze vluchtige olie niet alleen onmidellijk werkt, doch dat ook de nawerking nog krachtig is. HAARDKACHELS SALAMANDER KACHELS FORNUIZEN GAS-KOLEN Profiteert nog van onze enorme voorraden! Groote Houtstraat 99. Haarlem Wij geven M1DZA-BONS Een tiende gram knoflookolie is genoeg om een heele kolonie van ziekte verwekkende bacte riën onmiddellijk te doden en het merkwaar digste is, dat de knoflookbrij het meest inten sief werkt, en zelfs in een omtrek van meerdere decimeters bacteriën doodt, wanneer de in de brij aanwezige vluchtige olie althans gedurende twee uur lang kan inwerken. Onverdeelde knof look heeft geen uitwerking en zelfs het geperste sap heeft een veel geringer vernietigende kracht dan de verse brij, dus de fijnvermalen vorm, waarin de knoflooketer deze tot zich neemt. Zuivere knoflookolie, chemisch gewonnen, heeft hetzelfde effect en zal na de verkregen proeven ongetwijfeld meer en meer als genees middel aangewend worden. Hieruit blijkt weer duidelijk, hoeveel goed er menigmaal in een oud volksgeloof schuilt, want in het Oosten speelt het loog een grote rol. In de Balkanlanden plaatst men in een ziekenkamer steeds een bord met gehakt knoflook en de Russische soldaten dragen vrijwel steeds knoflook bij zich, omda: zij geloven, hierdoor voor ziekte gespaard te blijven.' Het beroemde kruid „Moly", waarover in oude sagen verhaald wordt, is niet anders dan een looksoort. Aan verschillende spijzen waarin men uien verwerkt, is het mogelijk enkele pitjes knoflook toe te voegen en heeft men zich eenmaal ver trouwd gemaakt met de reuk, dan zal men de smaak bijzonder aangenaam en pittig vinden. Uit een oogpunt van gezondheid verdient een ruim gebruik van knoflook inderdaad aanbe veling. TEGEN SLAKKEN EN AARDVLOOIEN. Niet alleen binnenshuis hebben we de strijd tegen schadelijk gedierte aan te binden, doch ook de tuin wacht op hulptroepen. In de eerste plaats zijn daar de slakken, waartegen wij in in een Duits blad lezen, dat bestrooien met een- poeder, z.g. Thomasmehl, uitstekend werkt. Men bestrooit er de planten mee in de vroege mor genuren, wanneer de slakken zich hierop be vinden en vergeet ook niet hetzelfde toe te pas sen op compost, dat achter in de tuin veelal opgehoopt ligt. Aardvlooien zijn moeilijk te verdelgen, maar met geduld en volharding be reikt men veel. Men bestrooit de plaatsen waar zich aardblooien bevinden, met kiezelzuur of legt hier en daaf met lijm bestreken plankjes neer, bestrijkt er eventueel het ondergedeelte van bomen mede of plakt er met lijm bestreken papieren banden om, evenals de onderkant van bladeren van heesters. Hoogspringende aard vlooien blijven er op deze wijze aanhangen. Rupsen geven veel zorg, vooral indien men een moestuin heeft, waarin koolplanten staan. Het afzoeken der bladeren is het meest toegepaste middel. Door het besproeien met een zeep- of nicotine-oplossing bereikt men eveneens goede resultaten. TOMATEN EN AUGURKEN IN TURFMOLM. Een oud middel, dat tegenwoordig niet meer toegepast wordt, is het conserveren van tomaten en augurken (grotere soorten) in turfmolm. Aan deze wijze van bewaren is een groot voor deel verbonden, n.l., dat men zowel een inrnaak- pot als een emmer kan gebruiken en verder alles, dat groot genoeg is om een betrekkelijk flink.e hoeveelheid in onder te brengen. Bij een tuinman kan men deze fijne turfmolm in een hele of halve baal betrekken, doch men moet er op letten, dat hij zuiver en droog is. Op de bodem van het vat of wat men wenst te ge bruiken strooit men een flinke laag molm, hierop komen de tomaten, die vooral gaaf en niet overrijp mogen zijn, of eventueel de augur ken. De vruchten moeten evenwel rondom in de molm liggen en mogen elkaar niet raken, zodat men niet alleen iedere laag met turf moet be strooien, doch deze ook tussen de rijen komt. Het geheim van het, gedurende meerdere maan den, goedhouden dezer vruchten ligt in het lucht dicht afsluiten, daarom moet de bovenlaag dik zijn. Op een koele plaats blijven de vruchten 4 a 5 maanden goed. VANILLE CREME. Liter melk; 3 eieren; 50 gr. suiker; 10 gr. maizena; 1 pakje vanille-suiker; 2 bladen witte gelatine; 2 bananen; 1 dL. slagroom. De ei-dooiers worden met de suiker en va nille-suiker gedurende 5 minuten flink geklopt, daarna voegen wij de melk er bij, die met de maizena is vermengd. De blaadjes gelatine zet ten wij; in koud water te weken en laten ze daarna in een zeef flink uitlekken. De pan met de verschillende ingrediënten zet ten wij op een lage pit liefst nog op een asbest- plaatje, en kloppen hierin met de garde zolang, Succespatroon. Prijs 40 cent. Vlot ensemble bestaande uit tweebaans geruite rok en effen manteltje. Inplaats van geruite stof kan men ook een van den mantel afstekende effen kleur verwerken, terwijl ook een streep sportipf kleedt. De mantel is aansluitend en heeft een aparte, J A 196 "afgeronde lijn, terwijl het voorpand uit twee deelen bestaat. Sluiting met drie knoopen. Rechte kraag en eventueel ook de overtrokken knoopen van de stof van den rok. De laatste vraagt slechts zeer weinig stof en bestaat uit twee banen. Patronen in de maten 40, 45 en 44. GOEDE KNIPPATRONEN Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.40 in postzegels aan de Moderedactrice. Muzenstraat 5 B. Den Haag den met bijsluiting van 0.30 in postzegels aan den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan tot een dikke gebonden massa is verkregen, waarna de pan van het vuur wordt genomen en de gelatine in de warme massa wordt opgelost. Het eiwit wordt met een tikje zout stijf geslagen en nadat de eiermassa is afgekoeld en er door geroerd, wordt alles overgebracht in een glazen schaal. Even vóór het opdienen ontdoen wij de bananen van de schil, snijden ze eerst in de helft, daarna nogmaals in tweeën, zodat we 8 lange reepjes hebben, die wij diagonaalsgewijze over de vla leggen en de bovenkant verder gar neren met de geslagen room, door b.v. in het midden een grote rozet te spuiten en aan de buitenomtrek kleine rozetjes. GEVULDE VLEESPANNEKOEK. 75 gr. zelfrijzend bakmeel, 2 eieren, 2 kl. thee kopjes melk, zout, 30 gr. boter, vleesresten, 1 uitje, kerry, 1 lepel bloem, 1 flinke lepel boter, 1 kopje half water, half jus. Het fijngesnipperde uitje gaar smoren in de boter en de kerry, daarna de lepel bloem er door roeren en het kopje water en jus of 1 kopje heet water, waarin 1 bouillonblokje is opgelost, het sausje even laten doorkoken en het zeer fijn gesneden vlees er door roeren en dit door en door warm laten worden. De beide eieren wor den geklopt met de melk en een tikje zout. De gezeefde bloem wordt in een kom gedaan, in het midden een kuiltje gemaakt en hierin een weinig van de eiermelk gegoten; roerende met de bloem vermengen, daarna telkens een weinig melk bij liet beslag, totdat alles verbruikt is en een mooie gelijke massa is verkregen, zonder klontjes.. De helft van de boter 'wordt in de koekepan gesmolten en met de helft van het beslag (met een deksel op de pan) een panne- koek gebakken, die, als hij mooi goudgeel is, op een verwarmde schaal wordt gebracht en belegd met de vleesfarce, daarna wordt met de rest van het beslag een tweede koek gebakken, die over het vlees komt. Goed warm opdienen. Geïllustreerd door 43. Van de mollengang kwamen ze in rots tunnels, door kabouters uitgehouwen en Aladdin rende maar steeds door, zijn vervolgers vlak op de hielen. Plots werd hij tegengehouden door verscheidene andere kabouters.Ze droegen niet de livrei van de fee, maar behoorden tot een andere stam.. „Wie ben je en wat wil je?", vroe gen ze Aladdin, terwijl ze hem stevig vast hiel den. Ondertussen waren de beide vervolgers ook toegesneld. „Hij is van onze fee," riepen ze, „geef hem aan ons. Hij is ontvlucht." „Neen," antwoordden de vreemde kabouters, „eerst naar onzen vorst, om te zien, hoe we daar mee aan moeten." 44. In optocht ging het naar den kabouter hoofdman, waar de dienaren van de fee ver telden, hoe ze Aladdin gepakt hadden. Deze ver telde den hoofdman, hoe slecht hij door de elfenkinderen was behandeld en de hoofdman trok een zeer ernstig gezicht. In zijn hart was hij doodsbang voor de fee, maar voor zijn volk wilde hij toch voor een rechtvaardig rechter doorgaan. „Bewijs," sprak hij tot Aladdin, „wat ge beweert en U zal recht geschieden." „Dat kan ik hier niet'," riep Aladdin, „maar breng me bij Sheik, den kluizenaar, en ge zult horen dat ik waarheid spreek.' 45. „Dat is dwaasheid," antwoordde de hoofdman, die inzag, dat hij door deze daad Aladdin in het gelijk zou stellen en in vrijheid moest laten, wat hem de ongenade van zijn buurvrouw op de hals zou halen. „Geen rechter kan verplicht worden, op de praatjes van iedere verdachte in te gaan. Je hebt dus geen bewijzen. Dan ben je ook een leugenaar en een ontvluchte boef. Neem hem mee, bewakers, en breng hem terug naar zijn wettige meesteres." Aladdin werd weer voortgesleept en terug gebracht naar de plaats, die hij ontvlucht was. Maar zijn bewakers waren dom. Ten eerste lie ten ze hem het toverflesje behouden.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1940 | | pagina 2