HAARLEMSCH mm, UKKER HJ.ettS Verspreiding kosteloos. Haarlemsche Spaarbank. DIENSTBODE, DIENSTBODE, .KRAAM Abonnement 1,- p. jaar. latrasfabriek Haarlemsche vereeniging tot bevordering van Koepokinenting, KEUKENMEID, Kaarlemsche vereeniging tot bevordering van Koepokinenting, Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht, 86. Eerste Jaargang. Compagnie "4,75. kraam van van WOENSDAG 9 Juli 1879. LPT No. 3. fafeefstoffm Haarlem. Brillenslijper, Wassehen, op- m en Stoomen 'onkhoi'st Jr. idikanten, enpapieR soort(925) De verkiezingen voor den Gemeenteraad op Dinsdag 15 Juli. ADVERTENTIEN. KEUKENMEID, DERDE MEID, fatsoenlijk DAGMEISJE ADVERTENTIEN. OEN Kruisstraat. lerancier. 3 geëerde begunstigers net zijn -welingerichte >p de Krocht, uit- der Tramway, maar op er de Gedempte ven als vroegere jaren door het leveren van zich bij Haarlemsch bevelen. (889) INDSCHE ewastlederen Prijs per Advertentie van l tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. ïrste standen van 18 7 3 geheel nieuw !S met TUIN en iNINC. vat een souterrain, mangel- en pro- ceuken, met bij- r met afzonderlij- bergplaats voor tarmeren hoofd- en :en diensttrap, Bel- een ruime ves- ïhouten hoofdtrap, ners en suitezaal rs. Eerste verdie- even slaapkamers, iet afgesloten ge enkamer. ;eheel nieuw aan- aie fontein en sier- i November aan- o te bevragen bij R STEUR Jr. (919) BTJS-LIGTINGEN van het Postkantoor, gedurende de zomer dienst der spoorweglijnen. Bus aan 't Station: Rigting Rotterdam8.58 u. 'smorgens. 'snamiddags: 1.16, з.535 en 9.34 u. s' avonds. Rigting Amsterdam. 8.19 en 11.38'smor gens 3.59, 5.49 en 8.8 u. 's avonds. Rigting den Helder. 6.38 en 10u.'smor gens 4.44 en 8.17 's avonds. Van die aan de Houtstraatde Kaasmarkt en de Gedempte Oudegracht 'smorgens: 7.15 en 10.15 u. 's namiddags2.45,6.30 en 8.30u. VERTREKUREN der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Mei 1879. I Naar Amsterdam: 7.20, 8.30, 8.50, 9.35. 11.29, 11.41, 12.1,1.16, 2.24, 2.51, 4.04, 4.39, 5.56, 6.45, 7.45, 8.11, 9.23, 10.09, 10,49. I Naar Rotterdam 6.37,7.44,8.44,9.4,10.19 12.14, 1.20, 3.29. 3.59, 5.08,5.39 7 49, 9.40 I Naar den Helder: 6.42, 10.05, 1.27, 4.50, 8.23. Bloemendaalsehe Omnibusdienst 15 Mei 1879. Vertrek van 't Hotel Kennemerland te Bloemendaal. 1 8.10, 9.30, 11.15, 12.30, 1.35, 3.05, 3.50, 5.10, 6.—, 7.—, 8.35. Van 't Station Haarlem. 8.58, 10.14, 12.08, 1.23, 2.24, 3.53, 4,44, 5.56, 6.45, 7.43, 9.34. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem. op WOENSDAG den 9ien Juli 1879, des namiddags ten één ure. keuze in gevestigd aan liet 0, Haarlem,. van alle soorten van alle gezichten en voor ns London smookbril- incenezVerrekijkers, en, Leesglazen, enz. irden zeer spoedig door le in orde gebracht, fessoren en Doctoren zage. (922) traat No. 78. atesse. (923) pok- Zeegras- issen. (924) Kruisstraat. ERVEN LOOSJES iscMkt voor handteekenaars. ;s per vel.) De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Missive Directeur Kabinet des Ko- nings. 2. Idem Ged. Staten goedk. besluit geld- leening. 3. Proces-verhaal kasopneming. 4. Missive wed. la Laudankbetuiging. 5. Rapport Burgemeester en Wethou ders, zaak laboratorium Gasopzigter. 6. Voorstel Burgemeester en Wethou ders, benoeming leerares Meisjesschool. 7. Idem idem, eervol ontslag leeraar teekenen Gymnasium. 8. Idem idem, rekest A. Broese van Groenou. 9. Voorstel Burgemeester en Wethou ders, met voordragt benoeming hulpon derwijzeres aan de Stadsschool letter D. 10. Missive Regenten Elisabeths Gast huis aanbeveling vacature. 11. Missive Burgerlijk Armbestuur. 12. Resnmé van het verhandelde in een zamenkomst met de Directie der Gasfabriek. Voor 8 leden van onzen Gemeente raad is de tijd van aftreding aangebro ken en wel voor de H.H. Jordens, KrusemanKistEnschedévan Eyk Heshuysen, Hoeufft en Mirandolle. De kiezersvereeniging „Eendracht" beveelt allen weder aanterwijl „Haarlem" een viertal door anderen vervangen wil zien. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben zich meerdere dier nieuwvoorgestelde candidaten te ruggetrokken zoodat bij slot van rekening wij ons kunnen bepalen tot de candidaten, die „Eendracht" heeft voorgesteld. Is deze vereeniging op dit punt wel wat conservatief, daar zij alle aftredende leden weder aan beveelt, wij gelooven toch dat het goed van haar gezien is; wel is waar, niet al die leden hebben zich in hun ACHTSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, door de Kapel van het 1 Regiment Hussaren, op Woensdag 9 Juli 1879, des avonds ten 7% uur. Kapelmeester H. Kareis. PROGRAMMA. 1. Marsch festivale.Baudonck. 2. Ouverture StradeHaFlotoio 3O Schoner Mai! Walzer nach Motiven der Komische Operette Prinz Methu- salemJ. Strauss. 4. ParaphraseNesioadba. 5. Potpourri de l'Opera: Les Dragons de VÜlars.Maillard. Daarna BAL. De slavernij in Nederland. Ken woord aan 't volk door H. Zeeman. Bovenstaand vlugschrift werd ons dooi' den geachten schrijver, onzen stadgenoot den Heer Zeeman toege zonden ter bespreking in ons blad. Wij weten allen, dat belangstelling in het lot van het Nederlandsche volk hem reeds herhaaldelijk de pen heeft doen opnemendat hijwaar hem de gelegenheid aangeboden werdals spreker optrad en op de hem zoo eigene, duidelijke wijze aan zijn be langstellend publiek de kwalen schets te inzonderheid het misbruik van sterken drank waaraan het Neder landsche volk lijdt en waardoor het langzamerhand alle energie verliest. Blijft zijn roepen te vaak dat van den roepende in de woestijn, elke poging, aangewend om volkskwalen te bestrijden, behoort toejuiching te ondervinden. Zeer duidelijk zet de schrijver uiteen dat ons volk, een vrij volk geheetenten opzichte van het drankgebruik, steeds meer en meer daarvan de slaaf wordt en op dat gebied van geen vrijheid meer sprake is. Eene treurige waarheid, gestaafd door wel te vertrouwen statistische opgaven! „De minister van finantiën toch heeft verklaard, dat in 1878 de belasting op het gedistilleerd heeft opgebracht 22 millioen, en hij de zekerheid had, dat in 1879 de op brengst nog grooter zou zijn, daar hij op 5000 vaten (Hectoliters) meer comsumptie rekende. Die verwachting schijnt bevestigd te worden. In de vier eerste maanden van dit jaar leverde de accijns op het gedistilleerd ten minste reeds ƒ211,588 meer op dan in de vier eerste maanden van 1878. De maand April van dit jaar bracht alleen ƒ68,228 meer op, dan April van 1878. Yoegt bij die 22 millioen belasting nog 15 millioen als prijs der waar, en 'tis om te huiveren het Nederlandsche volk, dat maar 3% aan Roiuk u.o hu^ulcio uuihciciw»UCAUUAC1 tot de zeer nuchtere slotsom dat twintig Cents per hoofd per dag toch niet zoo erg is met het oog op de bij deze bere kening aangenomen volslagen onthouding van 5/7 onzer bevolking. En toch dat miljoenen cijfer is ijzingwekkend Maar de werkende stand, de man uit het volk die f 8.;'i f 10.'s weeks verdient, ik vraag u wat bekommert hij zich over uw miljoenen, ook al wilt ge hem de waarde daarvan door sprekende voorbeelden, duidelijk maken; op zijn kasboek komen hoogstens twee posten van uitgaaf, luidende: 1 Aan moeder de vrome. 2 Aan broekzak. Moeder de vrouw vertegenwoordigt huishuurvoeding en zoo wat onderhoud. Broekzakhet blaadje tabakeen enkele cigaar en het halfje. Een ledige broekzak ontbering! Zoolang de centen strekken de eenige bereikbare weelde der zoogenaamde hart versterking, soms die der gulheid! We bespreken bier niet in hoeverre de ar beidende mensch alleen van brood en aardappelen kan leven en gelukkig zijn; geloove echter wie wil dat een trouw en millioen zielen telt, heeft in 1878, niet gedwongenmaar vrijwilligniet als vrije mannen, maar als slaven, 37 millioen aan drank verkwist". Een som van 37 millioen aan drank verkwist, is waarlijk een bedroevend feitwat zouden die gelden nuttiger besteed kunnen worden! "Werpt deze of gene ons tegen, 'tis veel, maar gij moet niet vergeten, wat neemt de bevolking ook toe, dan verwijzen wij dezen naar hetgeen de heer Mr. Borgesius, ook een autoriteit op dit gebieddaarvan zegt: in de laatste 25 jaren is de bevolking van Nederland met geen 25 pCt. toegenomen, maar in dien zelfden tijd is het drankverbruik met 83 pCt. vermeerderd. En wat het getal kroegen betreft, onze statistiek van kroegen en drank winkels zegt de schrijver is eene bittere parodie op onze zoo hoogge roemde vrijheid: „Één kroeg op 83 zielen voor het geheele landen rekent men vrouwen en kinderen en jongelieden heneden de 18 jaar niet mee, dan verkrijgt men I drankwinkel op 20 zielen. Is dat „wij leven vrij, wij leven blij!" dan geen bittere spot op onze vrijheid?" Deze cijfers spreken genoeg, wij hopen dat dit woord, ruimschoots onder 't volk verspreidal is het dan maar eenigen, zij het ook van onze stadgenooten het verkeerde zal doen inzien van het misbruik van sterken drank en hen opwekken om mede te werken met den schrijver en zoovele krachtige medestrijders tot vermindering van deze kwaalwaar aan het Nederlandsche volk steeds meer en meer lijdt, daar geheele afwending voor het oogenblik wel te wenschen maar niet te verwachten kan zjjn. Het parc-vaccinogène en het vaccinatie bureau zijn verplaatst naar de Gasthnisvest hoek Groot Heiligland. Gelegenheid tot inenting met oorspron kelijke koepokstof direct van het rund: Eiken Maandag om twee uur voor de leden der vereeniging. Eiken Dingsdag om twee uur voor een ieder gratis. Afgifte der inentingsbewyzen des Dingsdags om, half 2 uur. Gelegenheid tot inenting met stof van kinderen(926) Eiken Donderdag om 2 uur. Men wordt verzocht de geboorte-brief jes mede te brengen van de kinderen die ingeënt moeten geb. v. OostendorpzC. P. v. d. Wal, geb. Jansen, d. G. J. v. d. Bos, geb. Wesseling, z. H. Koehorstgebv. Orlé, z. 4 Juli. J. Schouten, geb. v. Amelrooij, d. J. J. SmitgebGrillisz5 Juli. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. J. G. v. d. Willige von Schmidt auf Alten- stadt, geb. Brak, d. J. v. d. Glas, geb. v. Groeningen, zA. H. Bos, geb. Boek- lagen,z. M. A. v. d. Berg,geb. Grunde- man, d. A. H. v. d. Mark, geb. v. Det, d. 6 Juli. E. Scherf, geb. Giabach.z. 3 v. d. Laan, geb. Visser2 d. W. C. v. Damgeb. Ibachd. 7 Juli. S, Moelijker, geb. Kleinpeste, d. P. C. Althoff, geb. v. Gaaien, z. G. W. Wolzak, geb. v. d. Enden. d. 8 Juli. W. Snoek,geb. Steen keu, z. C. Wallach, geb. Paardebek, z. A. Arnken, geb Kuit, d. 9 Juli. G. M. Roest, geb Westrik, d. —10Juli. M. T. Caneghem, geb. Scbepens.z. OVERLEDEN. 3 Juli. L. J. v. d. Biggelaar, z. 2 j. Jacobstr. A. Scheepmaker, z. lm. Gast- buisstr. A.M. Teekens, z. 6 j. Gierstraat. M. J. Zoet,d. 28d. Kraaienhorstergracht.— A. Scbraverus, d. 8m. Scheepmakersdijk. J. v.Opzeeland,z. 17m. Koolsteeg. 4 Juli. H.C. Koelemij, d. 6m. Noorder Schoolsteeg.— H. Bon, 64 j. Korte Annastraat. 5 Juli. W. de Vries. wed. C. Gerardin, 86 j. Zijlsingel. H. Carapen, 54 j. Brouwersvaart. 6 Juli. J. Corsten, z. 6 j. Scheepmakersdijk. 7 Juli. H. Bijschrijving van Intrest. De Intrest over het afgeloopen halfjaar, door Commissarissen bepaald op drie eil driekwart percent 'sjaars, zal in de boekjes worden bijgeschreven op Dins dag 8, Donderdag 10 en Dinsdag 15 Juli a. s. des avonds van zes tot acht nnrin het gebouw in de Zijlstraat; en stelt ondergeteekende voorts van af Dinsdag 8 Juli gedurende alle werk dagen dier maanduitgenomen Zater dags, des namiddags tusschen twee en drie uur, de gelegenheid open, om ten kantore van GUEPIN en VAN DER VLUGT de boekjes ter bijschrijving tegen reju in te leverendie alsdan drie werk dagen daarna op hetzelfde uur aldaar kunnen worden teruggehaald. Op andere uren dan de bovengemelde worden in geen geval boekjes ter bijschrijving aangenomen. (927) De Commissaris-Boekhouder J. VAN DER VLUGT. Er wordt gevraagd een zindelijke en knappe tegen 1 Augustus a. s.R. C. en van goede getuigen voorzien. Adres met franco brieven onder nommer 928 aan het bureau van dit blad. Men vraagt te Utrechtmet Augustus, in een gezin eene (929) die goed kan koken en genegen is huis werk te verrichten. Zich te vervoegen met franco brieven, Schoolstraat J 213' te Utrecht. Mevrouw WESTENBERG—HAITSMA MULIER, Parlelaanvraagt met 1 Ang. eene geschikte (930) die tevens huiswerk wil verrigten. Tegen Augustus wordt gevraagd: Groote Houtstraat 77, eene (931) P. G.voor keuken en huiswerk. Loon ƒ80.bniten verval. Men vraagt tegen 1 Augustus een van den P. G.die goed kan strijken en naaien. Franco brieven, onder letter R., adres den Boekhandelaar J. W. EYERSZ, te Zeist. (932) In een klein gezin wordt verlangd een tegen volle kost en goed loon. Adres: onder No. 933, bij de uitgevers dezes. 8. Reveille de Lion CapriceKontzky. Het parc-vaccinogène en het vaccinatie bureau zijn verplaatst naar de Gasthuisvest hoek Groot Heiligland. Gelegenheid tot inenting met oorspron kelijke koepokstof direct van het rund: Eiken Maandag om twee uur voor de leden der vereeniging. Eiken Dingsdag om twee uur voor een ieder gratis. Afgifte der inentingsbeioijzen des Dingsdags om half 2 uur. Gelegenheid tot inenting met stof van kinderen(957) Eiken Donderdag om 2 uur. Men wordt verzocht de geboorte-brief jes mede te brengen van de kinderen die ingeënt moeten worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1879 | | pagina 1