EAAELEMSCH ErasrmDnL. Afschaffing v. SterkenDrank Verspreiding kosteloos. r'£ZZL'Abonnement/l,_p.jaar. SOIREE KEUKENMEID. flinke DIENSTBODE LOOPMEISJE gevraagd. No. 5. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht86. Tweede Jaargang. van ZATERDAG 17 Januari 1880. ADVERTENTIËN. LÏEDERTAFEL op ZONDAG 8 Februari 1880. Teeken-Collegie WERKSTER, Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Aan de Redactie van Haarlemse!/. Advertentieblad. M ij ii li e e r Aangenaam zou het mij zijn wanneer nevens gaand schrijven in uw blad opgenomen werd. Ik had mij tot de redactie der Haarlemsche courant er mede gewend doch deze heeftom de uitgebreidheid van het stuk, de plaatsing geweigerd. Overtuigd dat Haarlems ingezetenen met belangstelling kennis zullen nemen van mijn brief en de memoriehoop ik dat de opname er van in uw blad kan plaats hebben. Met de meeste achting XJw Dienstw. Dienaar A. J. de Leeuw. Aan de Redactie van de Haarlemsche Courant. Mijne Heeren In uwe Courant van Vrijdag 2 dezer, komt voor het Verslag der zitting van den Raad dezer Gemeente van 31 December j.l.welk Voor notificatie wordt enz. De Heer Enschedé doet daarop de vraag of de door den Raad in de Vergadering van 20 November vastgestelde nieuwe verordening op de heffing dezer belasting reeds de kon. goedkeuring heeft verworven, waarop door den Voorzitter al dadelijk en nader in sub stantie is geantwoord: 10 dat bij Ged. Staten een bezwaarschrift tegen die verordening is ingekomenhetwelk in handen van B. en W. is gesteld, door wie daarop is berigt en dat deze omstandigheid aanleiding heeft gegeven tot vertraging, 2» dat het hem spijt dat de nieuwe ver ordening niet met 1880 in werking kan treden en 3' dat vermits naar hij heeft vernomen de stukken toen nog niet naar de Hooge Regering waren opgezonden, het zeer te betwijfelen is of de Koninklijke goedkeuring nog in deze maand zal worden ontvangen en alzoo de beschrijving voor de pl. directe belasting naar de bestaande verordening voortgang dient te hebben, ter voorkoming van finantiëele als andere bezwaren. Eenige ingezetenen, tevens belastingschuldi gen, hebben het, ondanks hun zeer grooten spijt en vrees dat zij naar de bestaande ver ordening nogmaals zouden worden aangeslagen, het met mijin het algemeen plaatselijk belang niettemin noodzakelijk geacht, het ter spraak gebragt bezwaarschrift bij Heeren Gedepu teerde Staten in te dienen. Ten einde onze mede ingezetenen en mede belastingschuldigen in staat te stellen een volledig oordeel over onze handeling te vellen („men" is nog al grif in het oordeel vellen zonder volledig op de hoogte te zijn) neem ik beleefdelijk de vrijheid V Mijne Heeren te verzoeken, dit schrijven en het bezwaar schrift dat hieronder in afschrift volgt, als ingezonden stuk in eene der volgende Haar lemsche couranten te willen opnemen. Ik ben als steeds met de meeste achting Uw Dienstw. Dienaar Haarlem, A. J. de Leeuw. 9 Jan. 1880. Memorie van bezwaren met betrek king tot de door den Raad der Gemeente Haarlemin zijne avond zitting van Vrijdag 21 November 1879 gearresteerde verordening tot heffing eener plaatselijke directe be- De verordening in het hoofd dezer ge noemd, verklaart dat de heffing dezer belasting geschiedt 1° percentsgewijs naar de belastbare vertering van den belastingschuldige, verkregen door vermenigvuldiging der huurwaarde van het bewoonde perceel of gedeelte van een perceel voor hoofden van huisgezinnen en daarmede gelijk gestelden en alleen wonende personen 2° gelijkerwijs voor personen boven de 20 jaren oudleden van het gezin die een eigen middel van bestaan hebben, opleverende jaar lijks minstens 400, naar hun inkomen herleid tot huurwaarde, voor allen verhoogd met fSOOj, voor elk gehouden wordend paard van gemak of weelde een en ander zooals bij artikel 5 en 9 is beschreven, terwijl, acht men zich naar de veronderstelde, of dusgenoemde belastbare vertering hooger aangeslagen dan dejaarlijk- sche werkelijke vertering bedraagtmen dien overeenkomstig zal worden aangeslagen, indien men namentlijk deze ten genoege der ingestelde commissie bedoeld bij artikel 6, aantoont. Bij kennisneming nu der verschillende be palingen tot uitvoering van dit voornemen of van deze beginselen is gebleken. a dat bij artikel 2a 2e alinea is vastgesteld dat ingeval ongehuwde personen te zamen een gezin uitmaken en het twijfelachtig is wie hunner hoofd van het gezin is, de oudste in jaren als zoodanig wordt besshouwd, waartegen valt op te merken dat eene dergelijke omschrij ving in eene belastingwet niet past. Bij tezamenwoning van ongehuwden is er geen hoofd van het gezineen belastingwet zulk een hoofd vereischende, sluite allen twijfel buiten en verklare positief wie ter zake als hoofd des gezins wordt beschouwd, willekeurige vaststelling is eene ongerijmdheid; terwijl wat de gevolgen dezer vaststelling betreftdezelfde bezwaren zijn geldende als door anderen reeds ontwikkeld bij memorie van bezwaren dd. 29 Augustus 1873 en waarvan de rede ten slotte van het schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten aan Burg. en Weth. alhier dd. 31 December 1873 en welke bezwaren door den toenmaligen Minister van Binnenlandsche Zaken zijn verklaard niet te zijn van grond ontbloot. b dat bij artikel 6 2e alinea en artikel 7 3e alinea is verordend De huurwaarde wordt a priori en daarna door de commissie, na kennis genomen te hebben van de schatting, vastgesteld, waar tegen valt op te merken dat zulks moet zijn voorloopig vastgesteld. Bij artikel 6 der verordening op de invor dering is te regt ten slotte bepaalddat met de vaststelling der kohieren wordt gehandeld overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 264, 265 en 266 der wet van 29 Juni 1851 gewijzigd bij de Wet van 7 Juli 1865 (St. BI. 85 en 79), Burg en Weth. nu stellen de kohieren naar aanleiding van artikel 264 voorloopig vast, dus zijn vaststellingen tot te zamenstelling der kohieren voorloopig en zoo kunnen de handelingen der Commissie, de gevolgen van dienvooral niet meer dan voorloopig zijn. De Raad stelt de kohieren vast, met andere woorden, bekrachtigt het werk. Dan eerst wordt alles definitief, natuurlijk en positief, dan ook eerst de huur/vaarde van een ieder. Ieder belastingschuldige kan bij den Raad daartegen zijne bezwaren inbrengen, namentlijk over de voorloopig vastgestelde huurwaarde als grondslag der belastingheffing en, des- verkiezende, er over in beroep komen bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie. Onvermijdelijk, noodzakelijk te eerder is de bijvoeging voorloopig, omdat bij de beraad slaging tot vaststelling der verordening is gebleken, dat de Voorzitter van den Raad de bepalingen der Gemeentewetkortweg ter zijde zet en de Raad daarbij zich heeft aan-, geslotenalthans met overgroote meerderheid zich daarbjj heeft nedergelegd. Persoonlijke meeningen vermogen niet tot wetsverkrachting leiden of den belastingschuldigen feitelijk hun regt verkorten. cBij artikel 7 5e alinea is verordend De huurwaarde wordt niet berekend voor de perceelen of gedeelten er van die alleen dienen tot schoollokalen, werkplaatsen en pakhuizenterwijl voor de berekening van den aanslag van pereeelen waarin kantoor, winkel of logement wordt gehouden, zooveel percenten van de voor het geheele perceel bepaalde huurwaarde worden aangenomen als de Com missie bedoeld in artikel 6 in billijkheid zal vermeenen te beliooren, waartegen allereerst de vraag is geldendeworden dan bvde gedeelten der perceelen van koffijhuis houders en restaurateurs die tot uitoefening van beroep dienen voor de volle huurwaarde in berekening genomen terwijl in algemeenen zin daartegen is op te merken dat de regelen eener belasting wet eene dergelijke geheel willekeurige om schrijving niet gedogen. Hier heerscht stikke duisternis, terwijl in belastingzaken, het helder dag moet zijn. De belastingheffer moet, zeer teregt, een behoorlijk beschreven regt bezittenhij moet handelende belastingbetaler moet beschreven weten wat en hoeveel van hem kan gevorderd wordenBillijkheid is hier willekeur en wille keur is onregt. d. Bij artikel 8 is bepaald dat hij die ten genoege van de Commissie bedoeld bij artikel 6 aantoont, dat zijne jaarlijksclie vertering minder bedraagt dan zijne belastbare vertering, zooals deze naar de grondslagen dezer veror dening is berekend, wordt aangeslagen naar zijne werkelijke verteringwaartegen valt op te merken dat wil de Raad der Gemeente Haarlem belasting heffen naar werkelijke ver tering, onvermijdelijk in de verordening moet worden omschreven wat onder werkelijke vertering te verstaan, gelijkerwijs en zeer teregt is omschreven wat bij de toepassing dezer verordening onder inkomen en huurwaarde te verstaanmaar daar te boven te eerder nu bet 1° bij de discussiën over deze verordening in den Raad is gebleken dat men geene omschrijving dienovereenkomstig wilom de Commissie voornoemd niet te binden, dus ze de vrije hand te laten. 2° omdat de Raad zich ten doel beeft gesteld alle klagers over te hoogen aanslag of alle ongerijmdheden te verwijzen of tot redres te brengen naar en onder artikel 8 en aanslag naar werkelijke vertering voor de helft de belastingschuldigen welligt regel worden zal. althans volstrekt niet zal zijn exceptie. De onderwerpelijke verordening, waarvan het gevolg zijn zoude eene arbitraire belasting regeling. behoort naar de meening van onder- geteekenden, niet met het jaar 1880 of later, in werking te treden, want kon alleen in aanmerking komen, ten dage toen de vroede mannen veroordeelden, tot arbitraire correctie thans geldt beschreven regt, behoorlijke om schrijving en vaststellingen in belastingzaken is het eerste vereischte. Haarlem, 1 December 1879. volgen de handteekeningen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Jan. G. Schornagel en J. Groeneveld. C. D. van der Zee en N. Sederius. T. W. Opbroek en A. J. van Beek. F. LOltmans en JIMSerné 15 Jan. J. Fortgens en M L. Schous. GETROUWD. 14 Jan. J. J. N. Staal enC. M. Mole naars. E. A. v. d. Plas en F. J. der Linden. J. van Ivessel en C. Janus. 15 Jan. D. K. N. Selier en A. J. Hennis. GEBOORTEN. 7 Jan. D. Frank, geb. Polak, z. 8 Jan. A. v. d. Vossen, geb. Swaanswijk, d. G. M. Langelaangeb. Dam, d. M. E. Marselje, geb. Holl, z. G. J. Beijnes geb. v. d. Heijden, d. 9 Jan. J. J. Schipper, geb. Wiggers, z. J. C. F. Poortman, geb. Waning. d. A.M. de Vries, geb. Jarman, z. - 10 Jan. M. Koster, gebvLimburg zA Mvan Dijk gebvLooij z. J. C. v. d. Ham, geb. Swaanswijk. d. A. J. Mar tens, geb. Serné, z. 11 Jan. I. S. H. Rücker, geb. Rietjensz. M. J. L. Westendorp, geb. Noordanus, z. S. M. Moolenaar, geb. Vervoren, d. E. Janse, geb. Lindeman, z. 12 Jan. N. Heij- boer, gebvKoerselz ACEvan Zut.pben, geb. de Graaff, z. H. Duijns, geb. v. d. Woude, z. 13 Jan. E. M. Dreijer, geb. de Meijd. G. Tarstal geb Brasem, z. J. Koelemeijer, geb. v. Toor, d. J. H. Wagner, geb. v. Eg- mond zMvan LooijgebDom- hart, d. 14 Jan. M. van Schagen, geb. Hendriks, d. J. J. van den Burg, geb. v. Petten, z. J. F. van Leeuwen, geb. van Gulickz. H. C. Blom, geb. de Loosd OVERLEDEN. 7 Jan. M. Jager, eehtgen. v. J. E.Ver- nout, 67 j., Jansstraat. A. C. de Breuk, 33 j., Jansweg. 8 Jan. E. M. Boeree, d., 2 j., Glasblazerstraat. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van J. H. Scheffer, Burgwal. H. J. Zedel, z., 7 m., Luitensteeg. J. Boudt, 56 j Ripperdapark.N. de Wit, eehtgen. v. S. J. Pardon, 70 j., Ceciliasteeg. 9 Jan. P. Mulders, 74 j., Rozenlaantje. J. P. Janus, z., 2 jBegijnhof.10 Jan. M. Stokman, eehtgen. v. G. Zwart, 46 j., Korte HeerenvestJEvan Sluijters wed. K. Tijsse72 j., Kenaustraat. DCA Regenboogz6 mGed Kraaijenhorstergraeht. 11 Jan. A. Snoek, d., 21 j., Krom. H. Roest, d 3 m.. Kerkhoistraat,. W. Maas, 29 j.,Jansweg. JPBaumgardt54 jKenaupark 12 Jan. S. Schouten, z., 4 j Zuiderstr. G. v. Eijkeehtgen. van A. H. Hendriks, 37 j-L. Poellaan. - M. M. v. Tiel, d., 17 m., L. Margarethastraat. 14 Jan. C. E. Lnijken. d., 14 m., Papentorensvest. A Overste d12 mBurgwal MAATSCHAPPIJ Departement HAARLEM. Buitengewone vergadering met Dames, op Dinsdag 20 Januari 1880, des avonds ten half acht ure, in de zaal deï Sociëteit de Kroon". Spreker De Heer Dr. H. J. E. VAN HOORN (39) van Hoorn. Het Bestuur: Dr. E. van der Ven, Voorzitter. A. C. Kruseman Secretaris. NEDERLANDSCHE VEREENIGING tot Afdeeling HAARLEM. OPENBARE VERGADERING, Dingsdag den 20 Januarij 1880, des avonds te 8 uurin het gebouw der Maatschappij tot Nut van V Algemeen. Spreker He Heer A. ABSPOEL Jr. Onderwerp JAN JANSEN eene schets uit het volksleven. H. BREMER, Secretaris. Toegang kosteloos. (31) Aan de Leden wordt bericht, dat om bizondere redenen het KINDERBAL zal plaats hebben op ZATERDAG 24 Januari. Na afloop zal aan de Leden en hunne Dames gelegenheid tot dansen worden gegeven. Het Bal-Masqué blijft vastgesteld op Zaterdag 7 Febrauri. (32) Het Bestuur. Personendie als buitengewoon lid wensehen toe te tredenvervoegen zich des Donderdags-avonds tussehen 9 en 10 ure aan de Korenbeurs (Bovenlokaal). De contributie bedraagt1,50 per jaar. (33) De DERDE KUNSTBESCHOUWING met introductie van Dames zal gegeven worden door HH. Directeuren van Teyler's Stichting, op Woensdag 21 Ja nuari, des avonds ten 1% ure, in de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging" (34) Het Bestuur. In het Lokaal: DOELSTRAAT No. 19 wordt elke Dingsdagavond ten 7 uur gesproken over de dingen die haast ge moeten, volgens Gods woord. De Spreker: (35) J. v. d. WAALS, Ondertrouwd G. SCHORNAGEL en J. GROENEVELD. Haarlem, 14 Januari 1880. Geen Receptie. (36) Mevrouw van der VLTJGT, Groote Houtstraat No. 113, verlangt met Mei eene knappe (37) Wordt gevraagd voor dadelijk een voor Noodhulp of voor vast. Adres Verkoophuis Gr. Markt No. 8. (38) INO. 4. T.eii gciucuuii. B.amer mawjuu. No. 4. Benedenwoning/II p.m. terstond. Schachelstraat No40Huis met grooten tuin f450 p.jterst Smedestraat No. 1. Bloemhollengrond No. 19. Gem. kamers met kost en inw. terst. Spaarnwouderstraat No. 100. Benedenh. met tuin 2.50 p.w. terst. Spaarne. No. 71. Huis met tuin ƒ475 per jaar Mei. zz o an. -vi a. jLuoeiiizaau, geu. J i niacii, 1. DCEvBatum gebKreetzz OVERLEDEN. 14 Jan. C. L. A. Formanoijz., 5 m., Voortingstraat. 15 Jan. Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van H. Boeree, Papentorensvest. J v. Schagen dld., KennemerpleinE. M Brakel, d., 2 m., Glasblazerstraat. P. Mulder, z., 14 mKampersingel16 Jan. ngurage door den neer o. J. guin jn jüx. (116) G. C. W. Bohnensieo, Secretaris. Dingsdagavond ten 7 uur, lokaal DOELSTRAAT No. 19 door: (117) J. v. d. WAALS. Wordt gevraagd een Adres: Zijlstraat No. 48. (125) AdresGr. Houtstraat 63. (126)

Haarlemsch Advertentieblad | 1880 | | pagina 1