ccesü HAARLEMSCH Verspreiding kosteloos. PPEN, ipier, K „THALIA", T ekstboekjes DIENSTBODE. MEESTERKNECHT, Abonnement/1,-p. jaar. JEE, DIENSTBODE LOOPMEISJE. Gevraagd APPIJ Brood- en iiek, No. 32. izen. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht, 86. Tweede Jaargang. van WOENSDAG 21 April 1880. uiverde SQIJK Eene geregelde be zorging van Haarlemsch Advertentieblad wordt ver zekerdals men zich abonneert a 1,per jaar bij de uitgevers. te Gouda, r VAN tpapier 'EST, Amsterdam. el tegen JN. ioct lompen. eai. TE HUUR. Over kindersterfte en koemelk. ADVERTENTIËN. DE ERVEN LOOSJES, HAARLEM» ZAKGVEREENKM MEISJE Men vraagt eene knappe 1 p. Kgr. 21 Ct. 11 11 16 11 11 18 11 11 10 11 11 10 j' 11 11 11 11 11 12 11 11 55 11 11 25 aki es m Kgr. 13 :sBollen i gewone per stuk 2 en fijne .per stuk 21 3NKEL r 10 stuks 10 ,20 10 Itend verkrijgbaar aar steeds schalen rijn om de koopers te overtuigen. 0. (132) Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. 1AT No. 96, aren eigenge- WAGENS (182) rij aan huis, bij at N° 46. etuigingen allen, die aan iPijN, KOORTS, RTIEUJ1ATIEK vinden door: sneeswijze. cïllnstreerde Boek voorhanden in van GRATIS en El Zerk tuigen >f in bewerking makende 60 a IVORMMACHINES. IOMBLEEKERIJEN. enkel- en dubbel ktuigen Stoom- an tot de levering etaal-Gietwerken (185) r hare ledrukt etc.2,75. m idem 3,50. et gedrukte ,len..ƒ5,— i idem.1,-. Levering van ;en Boek- en kwerken le prijzen. c VAN SOEST Heeren r ZONEN 5 Haarlem. vijzing 10 Ct. aar bij J. VAN (187) IS verkrijgbaar CH TAN (188) oedkoope uit- e Leipzig en Dienstregeling van het Postkantoor. 15 October 1879. Openstelling van bet kantoor Dagelijks van 8 's morgens tot 9% u. 'sav. Voor de storting en uitbetaling van post wissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 u. 's morgens tot 3 uur 's middags. Aanvang der bestellingen: ,0p werkdagen: 7.30, 10.v rgens 1.30, 3.30, 6,40, 9.'sa Op Zon- en algem. erkende Chrn rijke feestdagen: 7.30 'sm. 1.30, 6.40 'savonds. Ligting der hulpbrievenbussen in de stad 7.15, 10.15 's m., 2.45*, 6.30, 8.30* 'sav. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen niet geligt. Ligting aan het Station: Rigting Rotterdam8.58'smorgens, 1.16, 3.48, 5.6, 9.34 u. 's avonds. Rigting Amsterdam 9.6,11.43 'smorgens, 4.5.48, 8.8 u.'s avonds. Rigting den Helder: 7.8 en 9159 'smorgens, 4.44, 8.17 's avonds. Rijksdépótshonders voor den verkoop van postzegels, briefkaarten, briefomslagen, en postwissel-formulieren A. M. Huyzer, Jansweg. J. G. Schweitz, Groote Houtstraat. J. G. Clifford Zijlstraat. Gezusters Loots, Kleine Houtstraat. VERTREKUREN der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1879. Naar Amsterdam: 7.20, 8.56, 9.13, 9,35, 11.29, 11.46f, 11.55 'smorgens, 1.16f, 2.21, 2.5lf4.05 4.46, 5.54, 6.45, 7.45, 8.11f, 9.23, 10,49 'savonds. Naar Rotterdam: 7.44f, 8.44, 9.04, 10.19, 12.04 'smorgens, 1.20f, 3.29, 3.54, 5.08f, 6.04, 7 59, 9.40 's avonds. Naar den Helder: 7.13, 10.05 'smorgens. 1.30 tot Alkm. 4.50, 8.23 's avonds, f Snelt, le en 2e Klas. Kruisweg: No. 43 Bovenhuis en benedenvoorkamer. Lange Veerstraat: No. 39. Gem. zit- en slaapkamer 25 p.m. terst. Leidsche Vaart: No. 46. Gem. kamer met kost en bed terst. Leliestraat No. 42. Een ongem. Voorkamer, 0,80 p. w. Meesterlottenlaan No. 65. Bovenhuis ƒ1.10 p.w. terstond. Rozenprieel No. 25. Bovenvoork. m. keuken 1.50 p.w. Smedestraat: No. 19. Gem. kamers met kost en inw. terst. Spaarne. No. 99. Gem. kamer zonder bedien, terst. Twijnderslaan: Huis met tuin ƒ200 p.j. Mei. Zijlweg: No. 43. Voork. met alkoof/14p.m. terst. Bloemendaalsehe Omnibusdienst 15 Oct. 1879. Vertrek van 't Hotel Kennemerland te Bloemendaal. 8.50,11.10,1.35,3.10, 7.—f, 7.25*, 8.35f. Van 't Station Haarlem, j 9.59, 11.58, 2.16, 3.48, 7.53f, 8.17*. 9.34f De met een gemerkte des Zondags niet. De met een f gemerkte alleen des Zondags. Omnibusdienst tussehen Haarlemmermeer, (Hoofddorp), Heemstede en Haarlem. Ondernemer A. Tatis. Vertrek van Haarlem Maandags 's middags 2 30 Mnsdags voor vrachtgoederen onbepaald. Overige dagen 's middags 4.15. II Anegang: o. 19. 1 kamer met alkoof 10 p.m. Mei. Antoniestraat. fo. 46. Een bovenvoorkamcr /1,20 p.w. terst. Bakenessergracht (o54Geravoorkmet of zonder bedien Botermarkt o. 21. Gemeubil. voork. /16 p. m. terstond. Erankestraat S". 36. Bovenvoork. /0.80 p.w. terst. Gedempte smalle Oudegracht. No. 148. Huis met tuin ƒ500 p j. Mei. No. 148, Bovenhuis /500 p.j. Mei. Groote Houtstraat: No. 156. Eenkamerm. kost/28 p. m. Juni. M Hagestraat: No. 28. 2 gem. k. met kost en bedien, terstond nu Hondesteeg: 15 C en 15 E. Een boven of benedenk a 1.35 p.w. terstond. Nn n Kampersingel: no.sb. nuis en tjny.&00 p j Mel No u t. Kennemerplein J0- Bovenhuis 275 p.j. terstond. No m f ?,lein Heiligland en klein benedenhuisje. No 1 Houtstraat: No ió denachterk. en zolder/1.25 p.w. Bovenwoning 2.50 p.w. terst. Koningstraat: Mei. No'2l' Hj'S ^OoTj- Mei. Irood. Bovenhuis /300 p.j De ziekte- en sterfte-statistiek der laatste jaren leert ons een voor ons, Haarlemmers, zeer aangenaam feitnamelijk dat onze goede stad, met Leeuwarden en Arnhem, tot de drie gezondste hoofdsteden van ons land behoort, namelijk tot die waarin de sterfte het geringste is, en dus het leven het langste duurt. Onverklaarbaar, ten minste ten deele is die gunstige toestand niet. Immers in de laatste jaren is er te Haarlem veel gebeurd, 't welk een gunstigen invloed op de gezondheid en den levensduur der inwoners moet hebben. Onder bet bestuur van onzen tegenwoordigen Burgemeester, wien elk Haarlemmer daarvoor dankbaar behoort te wezen, zijnde Raamgracht, de Voldersgracht, de Raaks en de Achternieuwe- gracht, van reusachtige opene riolen veranderd in ruime, luchtige, met plantsoen versierde straten, waarin zonnelicht en zonnewarmte en de wind ongehinderd hun weldadigen invloed kunnen doen gevoelen. De hoogst gebrekkige wijze waarop voorheen de mensche- lijke faecaliën werden opgezameld, beeft plaats gemaakt, ten minste gedeeltelijk, voor het tonnenstelsel. Op het aanleggen van riolen, enz. wordt een nauwlettend toezicht gehouden. De vele opene straatgoten in onze stad zijn in bijna alle straten vervangen door een goed afloopend, niet lekkend buizennet, 'tls waar er mogen in onze stad nog steeds varkenshokken gebouwd en mestplaatsen aangelegd worden; naast elke pomp met niet drinkbaar water vindt men nog geen duinwaterkraanen er zijn nog wel meer dingen die op verbetering wachten, dit alles neemt niet weg dat er in den laatsten tijd veel gedaan is, om onze stad te maken tot een der gezondste steden van ons land. Evenwel niet. tot de gezondste: Leeuwarden staat in dit opzicht bovenaan dan Arnhem, en eerst op de derde plaats Haarlem. De sterfte is hier dus nog altijd grooter dan te Leeuwarden en Arnhem, en de statistiek leert ons dat die nog altijd te groote sterfte te Haarlem te wijten is aan de te groote sterfte van kinderen. Het zou de moeite waard zijn, en schijnt mij toe op den weg te liggen van de hier bestaande Vereeniging ter bevordering der Volksgezond- j beid, te onderzoeken of bet verschil in de sterfte te Leeuwarden en te Haarlem, zijn oorzaak heeft in het feit dat de kinderstertte te Haarlem betrekkelijk grooter is dan te Leeuwarden, met andere woorden, of de sterfte te Haarlem slechts grooter is dan te Leeuwardenniet omdat er te Haarlem meer volwassenen, maar wel meer kinderen sterven dan te Leeuwarden. En het zou mij volstrekt niet verwonderen indien dit zoo was, want te Leeuwarden wordt er, ten gevolge van de loffelijke bemoeiingen van Dr. Vitus Bruinsma en anderen, een uitstekend toezicht gehouden op een van de voornaamste voedingsmiddelen voor het kind, terwijl te Haarlem dat zelfde voedingsmiddel voor het kind aan geen toezicht hoegenaamd onder worpen is. Het voedingsmiddel 't welk ik bedoel iedereen raadt het zeker reeds voordat ik bet noem is de koemelk, en dit brengt ons op de zaak waarover ik eigenlijk in dit opstel wenschte te spreken. Ik wensch namelijk de vraag op te werpen: kan de te groote kindersterfte te Haarlem ook een gevolg zijn van de koemelk, die zulke kinderen gebruiken die de moedermelk ontberen En het antwoord op die vraag hoop ik dat door de bovengenoemde Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid zal gegeven worden. In afwachting daarvan vevgunne men mij het volgende mede te deelen over koemelk als voedsel voorkinderen. Er is geen geneeskundige die niet vele voorbeelden in zijn praktijk heeft waargenomen, van den nadeeligen invloed van slechte koe melk op de gezondheid en het leven van het kind, dat met zulke melk gevoed wordt. Uit tering en darmcatarrhus zijn de meest voor komende oorzaken van den dood van kinderen die de moedermelk moeten ontberen. Aan chronische ontsteking der darmen sterven zooals de statistiek leert, 27 van de 100 kin deren beneden het jaar. De moeders noemen die ziekte diarrhee of zuur of koperzuur. Een ongeschikte voeding is in verre de meeste gevallen de oorzaak van die ziekte, welke zooveel kinderen te vroeg doet sterven. De melk in 't algemeen bestaat uit eiwit in water opgelost, melksuiker, zeer fijn verdeelde vetbolletjes en eenige zouten. De betrekkelijke hoeveelheden dier stoffen ver schillen naar de soort en het raswaartoe het dier behoort dat de melk voortbrengt. De samenstelling der melk wisselt af bij het zelfde individu naar mate van het voedsel de temperatuur der lucht, de behandeling, de gemoedsstemming, den gezondheidstoestand, en den tijd dien er sedert de geboorte van liet jong verloopen is: door de laatste oorzaak bij voorbeeldwordt koemelk rijker aan eiwit stoffen en zoutenen armer aan boter en melksuiker, hoe langer het geleden is sedert de koe heeft gekalfd. De melk onderscheidt zich van bijna alle andere voedingstoffen door dat harebestand- deelen volkomen verteerbaar en in zulk een verhouding aanwezig zijnals de behoefte van den zuigeling eischt. De moedermelk is het eenige voedsel dat voor den zuigeling volkomen geschikt is. Doch vele zuigelingen moetenten gevolge van onderscheidene omstandighedende moe dermelk ontberenen er schiet dan niets anders over als dat gemis te trachten te vergoeden, hetzij door de melk van een minhetzij door het geven van melk van het eene of andere dier. Over het ongerief en de kosten aan het houden van een min verbondenbehoeven wij hier niet te spreken, wij onderstellen dat het kind melk van een dier zal krijgen, in plaats van de melk der moeder. Paardemelk komt in samenstelling het meest met vrouwemelk overeen, en daarop volgt ez el inn em elk. Beiden zijn echter in ons land of niet te krijgen of zijn te duur om bier besproken behoeven te worden. Schap e- en geitemelk verschillen in vele opzichten te veel van vrouwemelk, en zouden ook moeielijk steeds in voldoende hoeveelheid te bekomen zijn, en dus schiet er ons, als surrogaat voor de vrouwemelk, niets anders over als koemelk. Wij willen dus zien wat het verschil is tussehen vrouwemelk en koe melk, en in hoever de laatste de eerste kan vervangen. Wij zagen boven reeds dat de samenstelling der melk zeer verschillend is ten gevolge van onderscheidene invloedenzooals het voedsel de gezondheidstoestand, enz. Dit is zoowel met de vrouwemelk als met de koemelk het geval, ja zelfs nog meer bij de eerste dan bp de laatste. De gemiddelde samenstelling echter, door Dr. Eleiscbmann uit honderde onderzoekingen aangetoond, is de volgende van koemelk: Water87.25 Boter3.50 Kaas en eiwit3.90 Melksuiker4.60 Zouten0.75 0/ O 100.00 en de gemiddelde samenstelling van vrou wemelk Water88.23 0/ Boter2.32 Kaas en eiwit3.74 Melksuiker5.55 Zouten0.16 100.0(P Wil men dus vrouwemelk door koemelk vervangendan moet men in het oog houden dat er, behalve het verschil in water en in zouten, in de koemelk te veel vel of boter en te weinig melksuiker aanwezig is. De laatste kan er gemakkelijk bijgevoegd worden, en ook kan men daarvoor veilig gewone riet suiker nemendaar de physiologische werking van deze beide soorten van suiker niet merkbaar verschilt. Op een liter of 1000 gram koemelk moet men nog 11,3 of. in een rond getal, 12 gram melksuiker doen, waardoor het suikergehalte tot 58 gram per liter, en dus in dit opzicht aan vrouwemelk beantwoordende wordt. Het te hooge vetgehalte der koemelk kau slechts verminderd worden door meer oplosbaar eiwit bij de koemelk te voegen, doch dan verandert natuurlijk de verhouding ten eenenmale, en dus kan men daaraan niets anders doen als matig afroomen. En om het watergehalte gelijk te makenmoet men bij een liter koemelk doen 102 gram of, in een rond getal, 0,1 liter water. Vergelijken wij echter deze theoretische uitkomsten met de praktijkdan leert die ons iets geheel anders. Geneeskundigen, bakers en moeders zijn het in dit opzicht volkomen eens, dat zulke, zooveel mogelijk aan vrouwe melk gelijk gemaakte koemelk, veel te zwaar voor een zuigeling is, en dat zulke melk met een groote hoeveelheid water verdund moet worden, als zij goed verdragen zal kunnen worden. De eenige verklaring van deze tegenstrijdigheid tussehen de theorie en de praktijk, is te vinden in het feit, dat de kaasstof der vrouwemelk niet gelijk aan, niet identisch is met die der koemelk. Alle on derzoekingen hebben aangetoond, dat vrou wemelk zich tegenover zuren, leb, enz. ge heel anders gedraagt als koemelk, en dat daarenboven vrouwemelk veel langer versch blijft, dat is lang zoo spoedig niet zuur wordt, als koemelk. Terwijl er iu koemelk door vrij willig zuur worden of stollenzoowel als door zuren en leb, vaste klonters of een vast stremsel ontstaat, dat bijna onoplosbaar is, verkrijgt men door de zelfde invloeden in vrouwemelk ten hoogste eenige vlokken, die zeer gemakkelijk weder oplossen. Slechts door van zelf zuur worden en door verwarming geeft vrouwemelk een los stremsel, dat door zuren en kunstmatig maagsap zeer gemakke lijk weêr tot een heldere vloeistof wordt, terwijl de gestremde kaasstof der koemelk door die zelfde middelen slechts zeer lang zaam opgelost wordt. En hieruit blijkt dus duidelijkgelijk wij zoo even zeidendat de kaasstof der vrouwemelk iets anders is als de kaasstof der koemelk. Jammer dat er tot heden nog geen middel gevonden is om de laatste even gemakkelijk verteerbaar voor een zuigeling te maken, als de eerste. Door een menigte waarnemingen is men vrij algemeen tot de overtuiging gekomen dat door de koemelk met water te verdunnende vorming van een vast stremsel of van een klomp gestolde kaasstof in de maag van den zuigeling belet of ten minste verminderden daarentegen het stremmen in losse vlokken bevorderd wordt, welke laatsten schielijker opgelost worden dan een enkele vaste klomp stremsel. Daarin vooral schijnt het nut van de melk met water te verdunnengelegen te zijn. Aan te bevelen is het dus, te geven: Aan pasgeborene kinderen 1 deel koemelk en 2 deelen water. Aan kinderen van 3 tot 8 weken 1 deel koemelk en 1 deel water. Aan kinderen van 3 tot 4 maanden 2 deelen koemelk en 1 deel water. En na vier maanden zuivere melk. De reden waarom men de hoeveelheid water naar mate van den leeftijd van bet kind moet verminderen, is de volgende: in een mengsel van 1 deel koemelk en 2 deelen water zijn slechts ongeveer 4 pCt. vaste stoffen, of, als er, zooals ik boven zeide, 12 gram melksuiker in 1 liter koemelk is gedaan on geveer 5 pCt.terwijl de vrouwemelk 9 tot 14 pCt. bevat; een gegronde reden dus om bot watergehalte van dat mengsel zoo spoedig mogelijk te verminderenen niet meer water door het lijf van den zuigeling te spoelen dan noodig is. Uit al het bovenstaande blijkt hot dus dat de koemelk een gebrekkig surrogaat der vrouwemelk is, en dat, daar wij over geen andere melk kunnen beschikkenwij ons best moeten doen koemelk zoo gelijk mogelijk te maken aan vrouwemelk. Doch dan is het ook volstrekt noodzakelijk dat wij over zuivere, ■niet door andere stoffen vervalsehte of met andere dingen vermengde koemelk moeten kunnen beschikken. Dan, maar dan ook al leen kunnen wij aan zuigelingen die de moedermelk moeien ontberen, een voedsel geven waardoor zij in 't leven kunnen blijven en zich kunnen ontwikkelen, totdat zij in staat zijn andere spijzen te kunnen verteren. Er zijn vele moeders die meenen, dat het noodzakelijk of ten minste verkieselijk ishet kind melk te geven van (én koe, en niet de melk zooals die door den geheelen stal opge leverd wordt. Slechts in een enkel geval zou dit verlangen gebillijkt zijn, namelijk als de koeien van een stal uitsluitend met voor de melkproductie ongeschikt voedsel gevoe derd werden b. v. met spoeling uit jenever stokerijen en dergelijke dingenen er één koe gehouden werddie afzonderlijk met ander en beter voedsel werd gevoederd. Doch in gewone omstandighedendat is als alle koeien van een stal de zelfde behandeling on dergaan en het zelfde voeder krijgen, is er volstrekt geen reden aan de melk van één dier koeien de voorkeur te geven. Het kind krijgt daardoor toch niet altijd het zelfde voedsel, want het is dan afhankelijk van den toestand waarin de koe zich bevindt. Wordt zulk een koe ongesteld, dan is de leverancier der melk, als hij met zijn geweten te rade gaat, genoodzaakt melk van een an dere koe te gevenen dit in't geheim te doen, om het ongegronde vooroordeel der moeder te ontzien. Is de ziekte der koe geweken, dan moet hij weêr van melk verwisselenof de melk van de tweede koe blijven leveren, totdat ook die melk weêr ongeschikt wordt. Hoe gelijkmatiger de melk is, des te beter voor het kinden dit wordt bet zekerst ver kregen door melk te nemen, zooals een ge- keele stal met koeien die oplevert. Wij hebben in het begin van dit opstel de vraag op geworpen of de te groote kindersterfte in onze stad ook verminderd zou kunnen worden door het toedienen van zuivere koe melk aan zulke kinderen die de moedermelk moeten ontberen? Wij zullennaar bet schijnt, in de gelegenheid komen die vraag proefon dervindelijk te beantwoorden. Gelijk in vele andere steden zal er. volgens het rond gezon dene prospectus, ook te Haarlem een inrich ting worden gesticht, waarin men zich van zuivere koemelk zal kunnen voorzien. Als die zoogenoemde melkinrichting op eerlijkheid en goede trouw wordt gevestigd, dat is, als zij altijd onvermengde, on vervalsehte, niet afgeroomde melk van gezonde koeien levert, dan zekerlijk zal menig ge neeskundige in plaats van drankjesofpoeders voor te schrijven voor een kind dat de moe dermelk ontbeert en lijdende is aan darmca tarrhus en diarrhee, aan vermagering en verzwakkingals gevolgen van een gebrekkige of verkeerde voedingde verpleegster van zulk een lijdertje aanraden, te beproeven wat zui vere koemelkbehoorlijk met zuiver water en suiker gemengd, en een weinig afgeroomd, kan doen. En die melkinrichting zal iets hebben wat haar van onze gewone melkleve- ranoiers onderscheidt, namelijk dat een hekend technoloog toezicht zal houden op de hoe danigheid der door haar geleverde melken zekerlijk de gebruikers zal waarschuwen als de melkdoor de inrichting geleverdniet goed mocht zijn. De vraag is echter bij mij opgekomen of het, om zeker te zijn dat de door de inrichting geleverde melk van gezonde koeien afkomstig is want dit is voor de kleine lijders de hoofdzaak niet goed zou zijn indien de melkinrichting, nevens den technoloog die ons op de hoogte zal houden van de scheikundige samenstelling der melk een deskundigeeen veearts bij voorbeeld aansteldedie zich dagelijks overtuigde dat de koeien die de melk leverengezond zijn. geschikt voeder krijgen, behoorlijk gereinigd worden, op goed geventileerde stallen staan, enz. Op die wijze ingericht, kan de nieuwe onderneming een middel worden om de te groote kindersterfte te Haarlem te verminderen, en om onze stad, in plaats van de derde, misschien de eerste, dat is de gunstigste, plaats te doen innemen op de lijsten der sterftesta- tistiek van de hoofdsteden van ons vaderland. Dr. T. C. WINKLER. LOTEN in de Algemeene Verloting verkrijgbaar 1.bij (189) Gedempte Oudegracht 86. Directeur Be Heer Joh. BASTIAANS. HUISHOUDELIJKE SOIREE, op Woensdag den 21 April a. s. des avonds te 8 uur, in den Nieuwen Schouwburg. Introductie-kaarten zijn bij het bestuur verkrijgbaar. (190) C. D. ANTONISSE, Secretaris. a 10 cents voor het Concert van de Liedertafel „ZANG EN VRIENDSCHAP" zijn van af heden te verkrijgen bij de Boekhandelaren de Erven Loosjes, J. J. C. Munk en C. B. Hooijer. (191) Mejufvrouw VERMEULEN, Groote Houtstraat No. 78, vraagt een flinke Loon ƒ80.— (192) Men vraagt met 1° Mei een flink©, zindelijke (193) of*NOODHULP, voor dag en nacht ook een MEISJE tussehen 15 en 18 jaar, voor Zondags bij kinderen. Adres in persoon Spaarne No. 23, 's morgens voor 12 uur of 's avonds na 8 uur. Er wordt gevraagd een (191) boven de twaalf jaren. Kenaustraat No. 4. Wordt gevraagd voor een Manufactuur winkel een flink LOOPMEISJE. Weekloon ƒ2.50. Adres bij de uitgevers dezes. (195) een knap MEISJE, tussehen de 13 en 14 jaar oud, voor bet doen van boodschappen en ligt huiswerk teleeren, halve kost en 50 Cents per week. Adres aan het bureau van dit blad. (196) WERKVROUW voor de Schoon maak en verder voor Zaturdags. Adres in persoon aan bet Advertentie-bureau van P. VAN ClTTERT ZONEN. (197) Wordt gevraagd ter exploitatie eener gunstig gelegen Scheepstimmerwerf te Nieuwediepeen ervaren niet boven 45 jaar oud. Zonder gunstige referentiën onnoodig zich aan te melden. Adres met franco brieven bij de Directie, VAN VLIET Co. en VAN GIJN Co, aldaar. (198)

Haarlemsch Advertentieblad | 1880 | | pagina 1