HAARLEMSCH SPAARBANK Piano- en Zanpdeiralit PANDER'S Magazp. gg P. C. JACOBSE. gg Uitvoering TURFKLUITEN Verspreiding kosteloos. Abonnement/1,- p. jaar. lied. Militairen Bond, Te Haarlem te huur TE HEEK Hotel ffeereii-Lagement» 11 Tapijtgoed, TE HUUR gevraagd Groote Houtstraat Haarlem. DE THEE BUS. Eene Linnennaaister, Door plaatsgebrek PAARD Gedurende 14 dagen Eene Burgervrouw No. 92. Uitgave van DE ERYEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Tweede Jaargang. van WOENSDAG 17 November 1880. Eene geregelde be zorging van Haarlemsch Advertentieblad wordt ver zekerdals men zich abonneert a 1.per jaar bij de uitgevers. TE MUUR. TE HAARLEM. ADVERTENTIEN. Openbare Vergadering LIEDERTAFEL Donderdag 2 Decemb.a.s. Sociëteit Vereeniging. 40 Jarige Echtvereeniging Bekwame STUKADOORS P. DU BUY, met Mei of iets vroeger, 2 a 3 ongem. Benedenkamers, Te koop wegens vertrek TE KOOP AANGEBODEN: Vertok TBkkl N. D. DE LEUR, en Taxateur. Wordt aangeboden: van diverse dessins. Franco verzending Bij VAN BBEEMEN Co„ OPENING Donderdag avond 18 November. RO Kruideniers- en Grutterswaren. KO Tegen buitengewone lage prijzen. Eene Burgerdochter Gedempte Oude Gr achtHaarlem, Portretvergrootingen volgens een geheel nieuw procédé. (973) ADTERTENTIE8L1D Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Alle adressen van huizenboven huizen, gemeubileerde en ongemeubi leerde kamers, worden GRATIS in onderstaande lijst opgenomen, welke voor Dinsdag en Vrijdag 12 uur aan het bureau van dit blad worden op gegeven, met vermelding van stand, N8., huurprijs en wanneer te aanvaarden. Bij verhuring wordt men beleefd verzocht daarvan direct kennis te geven aan de uitgevers DE ERVEN LOOSJES. Anegang: No19Gemkammet alkf 10 p mterst Bakenessergraeht No. 14rood. Gem. voorkamer terstond. Burgwal No. 37. Gem. beneden voorkamer ƒ16 p. m. No. 64. Pakhuis f2.50 p.w. terstond. Breesteeg No. 16. Benedenhuis met tuin terstond. Frankestraat No. 16. Bovenachterkamer fl p.w. terst. No. 49rood. Gemeubel. kamer. Gedempte Oude Gracht: No. 1. Huis f300 p.j.. terstond. No. 16. Huis ƒ600 p.j. Mei 1881. Gierstraat: No. 32. Gem. kamers of dito bovenh. terst. No. 37. Gem. kam. ƒ16 p.m. terstond. Groot Heiligland: No. 4. Kamer terstond. No. 35. Bovenkamer ƒ1.25 p.w. terstond. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. kamers ƒ16 p.m. terstond. No. 12. Huis ƒ550 p.j. terstond. No. 74. Huis ƒ624 p.j. Mei 1881. No. 100. Gem. kamer ƒ20 p.m. November. Houtmarkt: No. 45. Bovenhuis terstond. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No Jansstraat: irood. Gem. of ongemkam. terstond 35. 2 Gem. kam. 25 p.m. November. Klein Heiligland: 49Bovenwoning 3 p.w. December Kleine Houtstraat 26. Benedengemeubachterk. terstond. 84. Pakhuis ƒ175 p.j. terstond. Korte Bagijnestraat: 19. Winkelhuis ƒ300 p.j. Mei. Korte Jansstraat: 8. Benedenhuis /275 p.j. terstond. Omvalspoort 7. Bovenwoning ƒ1.25 p.w. terstond. Parklaan 102. Gem. voorkamers terst 102. Ongem. voorkamers terst. Raamplein 2. Bovenhuis ƒ250 p j. terstond. Ripperdapark 10. Huis en tuin ƒ600 p.j. Novemh. 39. Huis met tuin f550 p.j. terst. Rustenhurgerlaan 9. Optrekje met tuin 225 p.j. terst. Schachelstraat 38. Huis ƒ350 p.j. Mei. Schootersingel: 62. Huis met tuin ƒ700 p.j. Pehruari. Smedestraat; 19. Gem. kamers met kost en inw. terst Spaarne. 92. Huis Mei. 99. Gem. kamer zonder bedien, terst. Spaarnwouderstraat 93. Bovenhuis ƒ17,50 p.m. terstond. Tulpenstraat 16rood. Gemeub. kamer terstond. Turfmarkt 34. Bovenhuis ƒ350 p.j. terstond. Warmoesstraat 22 Gemkam. met alk. f 25 pmterst Zuider-Buitenspaarne 76. Huis met tuin ƒ600 p.j .terstond. Zijlstraat 44. Gem. kam. met of zonder kost terst. VERSLAG van liet Bestuur der Vereeniging: „Weten en Wer ken", over het vereenigingsjaar 1879—1880. In de Algemeene Vergadering van 27 Oc tober van het vorige jaar werdennadat onze rekening en verantwoording was nagezien en accoord bevonden, de bestuursleden, die volgens rooster moesten aftredende RH. Dr. E. van der Ven, P. Rouwenhorst Mulder, A. vau der Steur Jr. en G. C. W. Bohnensieg herkozen. Zij namen, evenals Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhoutdie afwezig was en op voorstel van den voorzitter bij acclamatie herbenoemd werd als Commissarishunne benoeming aan. Van diezelfde bijeenkomst werd gebruik gemaakt, om in tegenwoordigheid van een groot aantal leden onzer vereeniging op eenigs- zins plechtige wijze getuigsohriftenmet of zonder premienuittereiken aan die kinderen welke hij den derden leerlingen-wedstrijd de bewijzen geleverd hadden, dat zij een der lagere scholen met vrucht hadden doorloopen. Het aantal getuigschriften, die door den voorzitter na eén hartelijk woord van geluk- wensch en aanmoediging werden uitgereikt, bedroeg twaalf, waarvan er acht vergezeld gingen van spaarbankboekjes, die samen een waarde van 50.vertegenwoordigden. Van de uitnoodiging tot overlegging van de spaarbankboekjes, welke bij vroegere wed strijden waren behaald en wier bedrag sedert dien tijd nief verminderd waswerd ditmaal door 12 jongens en 3 meisjes gebruik gemaakt. Evenals vroeger werd ook nu op ieder dier boekjes ƒ1.— op kosten der vereeniging bij geschreven. Wij hadden gaarne ook in dit jaar op nieuw zulk een wedstrijd doen plaats hebbenmaar boe goed ook de bedoelingen waren waarmede deze driejaar achtereen werd uitgesehreven.tock schijnt bet bestuur zich ten opzichte van deze bemoeiingen niet in de onverdeelde sympathie der belangbebbenden te mogen verheugen, en hoe schoon ook de verwachtingen waren, die wij in den beginne van een jaarlijks her haalden wedstrijd meenden te mogen koesteren, toch kwamen bij nadere ondervinding de vruch ten niet duidelijk genoeg aan den dag om ons aan te moedigen voor elk jaar het uitschrij ven daarvan als regel aan te nemen. We heb ben dus besloten dit jaar zulk een wedstrijd 'niet te doen plaats hebben, vooral ook met het oog op den voor het oogenblik min gun- stigen toestand onzer kas. Diezelfde zucht tot bezuiniug is ook een der hoofdoorzaken dat de herhalingscursus voor meisjes, die de lagere school hebben door loopen niet zal worden voortgezet. Gedurende de twee laatste winters hebben eenige dames, leeraressen van de Openbare Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs, en de Heer Lo geman zich geheel belangeloos ieder met een gedeelte van de te geven lessen belast. Wij zijn hun dank verschuldigd voor de groote welwillendheid, waarmede zij hun kostbaren tijd en zeer te waardeeren zorg aan de ont wikkeling hunner leerlingen hebben gewijd. De overtuiging dat hun arbeid zeer zeker niet te vergcefsch is geweestdoet ons te meer betreurendat de voortzetting en de splitsing in klassenwelke voor het vruchtbaar voort bestaan noodzakelijk was gewordenmiddelen vereischtenwaarin door ons niet kan worden voorzien. Toen wij ons reeds bij den aanvang van den vorigen ..cursus genoodzaakt zagen om de me dewerking van het dagelijkseh bestuur dezer gemeente, door het beschikbaar stellen van een voor het onderwijs geschikt lokaalvoor onze herhalingslessen in te roepen, bestond er, gelijk u bekend is, bij het collegie van Burgemeester en Wethouders overwegend be zwaar om aan ons verzoek te voldoen. In den afgeloopen winter bedroeg het aantal mannelijke leerlingen bij de avondlessen voor den handwerkstand. voor het bouwkundig teekenen22 r hoetseeren en handteekenen 10 fransch15 n u engelseh5 u n boekhouden6 Reeds zijn voor den aanstaanden winter de meeste dezer lessen weder met een zeer voldoend aantal leerlingen aangevangen, terwijl voor de lessen in de fransche taal, die ook gedu rende den zomer zijn voortgezet, zich een aantal nieuwe leerlingen hebben aangemeld. "Van de bibliotheek werd evenals vroeger een ruim gebruik gemaakt. De weuseh. bij het vorig jaarverslag geuit, dat nu eu dan nieuwe boekwerken aan de ouderen mochten worden toegevoegdopdat ook voor de lezers, welke sedert een langeren reeks van jaren onze boeken ter leen kregensteeds nieuwe werken zouden hesehikbaar blijven, is niet onverhoord gebleven. Het bestuur betuigt hierbij nogmaals dank aan degenendie hun bijdragen voor de boekerij afstonden en beveelt haar bij voort during in de welwillendheid van belangstellen den aan. Bij wijze van proefneming werd in den afgeloopen winter weder evenals in vroeger jaren een goed verlichte en verwarmde zaal beschikbaar gesteld voor gezellige bijeenkom sten, waar de houders van toegangskaarten voor de voordrachten iederen Zaterdag-avond den kroegavond voor menig overigens ordelijk levenden handwerksman - zich met lezen van weekbladen en tijdschriften, met schaak-, dam- of dominospel konden bezig houden, desverkiezende zonder eenige vertering, in allen gevalle zonder het gebruik van sterken drank. De Maandag-avond-voordrachten werden weder door een talrijk gehoor en met groote belangstelling bijgewoond. De eerste dier bijeenkomsten had plaats na afloop der vorige Algemeene Vergadering. Mr. M. Cohen Stuart uit Alkmaar hield toen een feestrede ter viering van het vijftigjarig bestaan van spoorwegen, waarhij hij naar aanleiding van eene in de zaal aangebrachte trofee van handelsvlaggen van Engeland. Noord-DuitschlandFrankrijk, Oostenrijk, Amerika, Belgie, Italië en Neder land een overzicht gaf van de geschiedenis dier landen in de laatste 50 jaren en van den invloed, dien de spoorwegen daarop hebben uitgeoefend. Sprekers bezielend talent, zijn onderhoudende voordracht, boeiende stijl en de ingenomenheid, waarmede hij het belang rijke onderwerp behandelde, maakten dezen avond tot een waren feestavond voor zijne toehoorders. Bij de volgende samenkomsten werd gespro ken door de HH. P. H. van der Leyj. J. C. Donck, A. van der Voort, Az.J. H. Slangen W. M. LogemanDr. P. G. Buekers, Mr. M. Cohen Stuart. Joh. Dyserinck, Dr. H. A. J. Valkema Blouw, Mr. F. A. de Graaff en Dr. T. C. Winkler. Zeer aangenaam was het ons dat wij aan het einde dezer serie lezingen in de gelegenheid gesteld werden om aan een 120-tal bezoekers der voordrachten nog een genotvollen avond te verschaffen. De Heer Ernest Appy gaf n.l. met medewerking van vier zijner kinderen, waarvan de oudste 14 en de jongste 9 jaar oud wasgeheel belangeloos en alleen uit sympathie voor Weten en Werken een muziek uitvoering voor lien, die in dien winter het getrouwst de Maandag-avond-voordrachten hadden bijgewoond en daardoor getoond had den dat zij de pogingen van het bestuur tot verbreiding van kennis en beschaving onder den handwerksstand op prijs stellen. Ieder toehoorder mocht daarbij een vrou welijk familielid medebrengen. De piano was voor deze gelegenheid wel willend door den Heer P. van Ooij uit zijn magazijn in gebruik gegeven. Volgens de rekening en verantwoording die U aanstonds door onzen thesaurier zal worden aangeboden, bedroeg het nadeelig saldo van verleden jaar 681,8Ldeontvangsten ƒ1777,30 en de uitgaven ƒ1937,055 zoodat de kas sluit met een nadeelig saldo van841,56 Dit tekort zou verontrustend mogen worden genoemd, indien het niet uitsluitend te wijten was aan niet geheel te voorziene onkosten van de meubileering van ons nieuwe gebouw. Bovendien wordt door de waarde van het zoo gecreëerde vaste goed het montant van onze geldleening ad ƒ6500.en het tekort heiden ruimschoots gedekt. Het aantal contribuanten is in de laatste jaren langzamerhand door vertrek en door overlijden achteruit gegaan, en de vereeniging zou dus spoedig hare werkzaamheden moeten staken of althans belangrijk moeten inkrimpen, indien het leden! al niet voortdurend werd aangevuld. Daarom zijn in het afgeloopen voorjaar omstreeks 400 circulaires aan verschillende personen, die nog geen leden onzer vereeni ging waren, rondgezonden met uitnoodiging om tot het lidmaatschap toe te treden. De jaarlijksche inkomsten zijn dientenge volge met ƒ160.vermeerderd. Terwijl wij ons verheugen dat het bedrag der contributien hierdoor wederom eenige verbetering heeft ondergaan, nemen wij de vrijheid op nieuw onze inrichting in uw aller belangstelling aan te bevelen. Dat ieder uwer zich Beijvere om de aandacht van vrienden en bekenden op onze instelling te vestigen en hen van het nut daarvan te overtuigen, dan zal wellicht menigeen nog een geldelijke bijdrage leveren om onze kas en daarmede onze gekeele instelling te steunen. Weldra zal Weten en Werken vijfentwintig jaar hebben bestaan. Wij hopen dit feest wei niet met grooten omslagmaar toeh op eenvou dige en gepaste wijze te herdenken. Onze veree niging ga dan niet gedrukt onder finantieele be zwaren en onder zorgen voor de toekomst., maar, met zelfvoldoening en tevredenheid terugziende op hetgeen ze in de eerste kwart-eeuw van haar bestaan ten behoeve van de volksontwik keling volbrachtmoge ze met zelfvertrouwen en met frissehe krachten een nieuw tijdperk intreden om met ruimer middelen eu op uit gebreider schaal de intellectueele belangen van den handwerksstand te bevorderenin de overtuiging dat het krachtigstmisschien het eenig werkzaam middel tot onderdrukking van het pauperisme is de verspreiding van kennis en de ontwikkeling van het oordeel onder de mindere burgerklasse. Bet Bestuur W. M. Logeman, Voorzitter, P. Rouwen- horst Mulder, Thesaurier, J. H. Stoel Az., Dr. E. van der Yen, G. G. W. Boiinen- sieg, A. van der StEUR Jr.. A. L. üyse- rinck. Commissaris, Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout, Commissaris. Dr. H. D. Kruseman, Secretaris. De zittingen van Commissarissen der Spaarbank worden hij voortduring gehouden tot inbreng en terugbetaling: op Woensdag en Zaturdag's avonds van 6 tot 7 uur, in het lokaal in de Zijlstraaten tot inbreng alleen: op Maandag, middags van 12% tot 1% uur, in hetzelfde lokaal, en op Vrijdag, avonds van 8 tot 9 uur in het lokaal van „Weten en Werken". Commissarissen vestigen de aandacht van belanghebbenden vooral op de heide laatstgenoemde zittingenomdat de daar voor vastgestelde uren voor velen geriefe lijker zijn dan het uur van 6 tot 7 's avonds, waarop de Woensdag- en Za- tnrdagzittingen worden gehouden. (950) Commissarissen voornoemd. §elifiuwbnrg EüSanriem. SSircetie van Ollcfcn, ltSoor en Velt- man. Vrijdag IS Xoveiuber S8SO, ^TPEinVS'BSLA B&EHf SêESk MA A.TT- SCHAJPPIJF, IVieuiv groot toomeel- spcï in 4 bedrijven. Prijzen f2, fa.so, fi.59,' fs, fo.io. (951) Aanvang 7 uur. VAN DE AfdeelingHaarlem en Omstreken, VAN DEN op Vrijdag 19 Nov., 's avonds te 8 uren, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't AlgemeenZijlstraat, te Haarlem. Spreker de Heer: W.V0N WRANGELAUFLINDENBERG, Generaal Majoor. Toegang vrij. De Secretaris der Afdeeling: (949) J. VAN DER HAVE. op in de Muziekzaal der SOLISTEN Mevr. Völlmar Friese van 's Gra- venhage. Viool) De Heer Völlmar. (Piano) De Heer Frans Klister van Amsterdam (Zang). (952) HET BESTUUR. van onze geliefde ouders NICOLAAS VAN DER WERFF EN MARIA ELIZABETH (953) ANTONIESE. Kunne dankbare kinderen. 8 gehuwd en 30 kleinkinderen. HAARLEM 18 November 1880. Eene DAME uit den beschaafden stand die hare volledige opleiding genoten heeft aan de Koninklijke Muziekschool te 's Gra- venhageheeft nog eenige uren beschikbaar voor het geven van grondig onder richt op de Piano en in den Zang, te Haarlem en Omstreken. Brieven franco onder letter E, aan het Advertentie-bureau van P. J. SMIT, Ged. Oudegracht 123, Haarlem. (954) bekwaam in het stoppen en mazen en bekend met de Naaimachine, zag zich gaarne nog twee dagen 's weeks geplaatst terwijl zij tevens voor werk aan huis zich beleefd aanbeveelt. Adres onder No. 955bij de uitgevers dezes. GEVRAAGD: aan de tien woonhuizen Leidsche trekvaart te Haarlem. (958) De ondergeteekende biedt zich aan tot het geven van LESSEN in de FranscheEngelsche Duitsche, ItaiiaanscheZweed- sche en Oeensche talen. (959) Gedempte Voldersgracht No. 15. in het midden der stad een -fW goed Burgerwoonhuis iSjSSgïj heneden: marmeren gang, drie kamers waarvan twee en suite, kelder, keuken, goed regen-en welwater, ruime open plaats en vele gemakken. Boven3 kamers waarvan twee en suite dienstbode kamer en ruime zolder. Huur prijs ƒ500. Franco brieven onder No. 960 bij de Erven Loosjes, Ged. Oudegraeht. een Werkmanswoning, voorzien van Waterleiding en Tuin, ƒ1,75 per week. Rustenhurgerlaan No. 23. Te bevragen Frankestraat No. 13. (961) TE HUUR of TE KOOP SCHOONHOVEN. Aanvaarding 1 Februari 1881. Te be vragen franco aan H. A. BOECK. (962) Men wenseht in of om Haarlemin een net Prot. gezin, te huren: zonder bediening, maar liefst met TUIN. Opgave van stand en huurprijs onder No. 963, aan DE ERVEN LOOSJES te Haarlem. seen 7 ootaafs Fransche PI ANIN Ogoed van toon in nette kast met lusters, (zonder gebrek) voor 135, te betalen met 75 contant en de rest in termijnen. Aanvrage tot bezigtiging onder No. 964 aan het bureau van dit blad. een goed onderhouden smids trekbalk van 5% voet lang, benevens een groote koperen ketel, zeer geschikt voor een Water en Vuurstand. Te bevragen bij J. C. BONARIUS, Santpoort. (965) TE KOOP gevraagd donker bruine merrie van niet te groote taille ongeveer 6 jaren oudmak en vertrouwd zonder gebreken. Franco aanbiedingen onder motto „Paard", bij de uitgevers dezes. (966) Goederen worden dagelijks aangenomen. voor 1 of 2 personendie te zamen willen wonen, Kost, Inwoning en Bewassehing. Te bevragen onder No. 968aan bet bureau van dit blad. waarvan 20, 30, 40 tot 80 meter voorradig is. Brusselsch van ƒ4,25 voorƒ3,258 ƒ3.— ,2,60 „2,-a„l,75W Si Tapestry 14 t50 i, 1,10 a I, Si K Schotsch o 2,602, a 1,75 o ld. m. katoen 1,80 1,20 aPS Vilt H „2,80 „2,10 a 2,- P- W tastreej>t_y^ g Verder verschillende groote en 2 kleine coupons Meubelstoffen fu in alle genresbeneden fabrieks- Jr prijzen. (969) in de nabijheid der Groote Markteen drooge ZOLDER of goed afgesloten gedeelte tot BERGPLAATS. Adres onder No. 970, bij de uitgevers dezes. van Burgerturf, zeer geschikt voor huisselijk gebruik a 25 cent per H. L., bij 10 of meer H. L. franco aan buis binnen deze gemeenteen worden bezorgd in zakken inhoudende 1. H. L. (971) Bakenessergracbt 78. |g§L, biedt zich aan als BAKER. Adres bij de uitgevers dezes. (956) biedt zich aan tot het waSSCbeu en Strijken van alle soorten van Gor- j dijnen, zoomede van grof en fijn Goed- AdresAnthoniestraat 48. (957) In bovengenoemde inrichting worden CHR0M0PH0T0GRAPHIEN vervaardigdbizonder geschikt voor St. Nicolaasgeschenken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1880 | | pagina 1