HAARLEMSCH I EmnoHsDoix. Pakhuis of Bergplaats Verspreiding kosteloos. Abonnement/1,- p. jaar Sociëteit „De Kroon". VOÖRSTELUKG, MEISJES BERICHT. De Reis door Berlijn in 80 uren. Teeken-Collegie jongste Helpster TE HUUR gevraagd No. 103. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Derde Jaargang. van ZATERDAG 24 December 1881. Orkest<-vereeniging Euterpe." N ieuwsberichten. ADVERTENTIEN Utrechtsch Variété-Gezelschap. Entree 60 Cent. Aanvang half acht ure. Dienstbode of Dagmeisje. W0LLF.NN AAKSTER AGENTEN of AGENTESSEN Een geschikt Persoon, TE HUUR TE HUUR TE HUUR KAMERS met KEUKEN. 4DVERTENTIEBL1D Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Met i Januari 1882 vangt de vierde jaargang van „Haarlemsch Advertentieblad" aan; bij ondervinding is het ons gebleken, dat de bezorging niet zoo geregeld plaats vindt, als wij dat gaarne wenschten. Herhaaldelijk toch ontvangen wij klachten, dat het blad niet ontvangen wordt, en zijn er velen die meenen, dat de gratis bezorging geen recht tot klagen geeft. Om hieraan een einde te maken en beter controle op de bezorging te kunnen uitoefenenzijn wij besloten met 1882 het „Haarlemsch Advertentieblad" alleen GRATIS af te leveren, aan hen die het op den avond der uitgifte komen afhalen terwijl tegen betaling van 25 CENTS PER KWARTAAL het blad geregeld aan huis bij de inteekenaren zal bezorgd worden en ontvangen zijdie zich vóór 1 Januari a.s. bij vooruitbetaling van één gulden voor het geheele jaar abonneeren een zeer doelmatige in kleuren gedrukte Wand-Almanak. De inrichting van het blad zal ook eene kleine en door velen gewenschte verandering ondergaanopdat het nog meer als gewoonlijk in handen zal worden genomen, zullen wij daarin geregeld een feuilleton opnemen, en tevens de voornaamste nieuwsberichten mededeelen. Overtuigd dat velen zich gaarne deze kleine geldelijke opoffering zullen getroosten om zich van eene geregelde bezorging van „Haarlemsch Advertentieblad" te verzekeren, verzoeken wij onderstaande ïnteekenlijst ingevuld terug te bezorgen. Met achting: Uw Dw. Dienaren, DE ERVEN LOOSJES. Het programma, dat aan deleden werd toegezonden voor het concert der Orkeslvereeniging „Euterpe", zag er werkelijk aantrekkelijk genoeg uil om ook weer van deze gelegenheid te profiteeren, in de vaste overtuiging, dat men dien avond weer muzikaal genot zou smaken, want behalve dat de orkestnummers veel schoons deden verwachten, zouden er twee solisten optreden. De een, eerelid der Ork. Ver. een goede bekende o— ©.«jurmv» j uvuö jvjugo zangeres, die haar artistieke loop baan pas begint. Deze jonge dame, Mejuffrouw Maria Speet, concert zangeres uit Rotterdam, is in het be zit van een lief, maar zwak geluid. Zeer eenvoudig droeg zij het bekende Aria, Sei stille dem Herrn, uit Men delssohn's Elias, en drie Hollandsche liederen van Verhey voor. In eene kleine zaalwaar hare stem meer tot haar goed recht moet komen zbu deze kunstenares zeker meer succes hebbendan in de groote zaal der sociëteit de Vereeniging. De heer Schlegel loonde op nieuw dat hij de werken van Schumann naar eisch weet te vertolken. Het concert met orkest-begeleiding, dat hij van dien grooten meester voor droeg, werd gespeeld zooals men slechts zeer zelden dit heerlijke werk te genieten krijgt. Na de pauze vergastte hij ons op twee kleinere solostukken: Prélude van Chopin, dat even als het Schu mann's concert voortreffelijk door hem werd ten gehoore gebracht, en het Scherzo uit eene Suite van eigen compositie, waarin hij op nieuw zijne technische vaardigheid bewees. De drie orkestnummersdie even als de begeleiding van Mendelssohn's Aria, en het concert van Schumann onder de uitstekende leiding van den ijverigen directeur de heer W. Robert zeer verdienstelijk werden uitgevoerd voldeden algemeen. De eerste symphonie vanNielsW.Gade is dan ook een prachtig werk, dat telkens weer op nieuw aantrekt. Ook Sylvia, Ballet, suite d'orchestre van Leo Delibeszeer opgewekte balletmuziek, viel blijkbaar in den smaak van hel talrijk publiek. De ouverture Ruy Bias, een oude bekende, werd, zooals ge woonlijk het lot is van het laatste nummer, weinig geapplaudisseerd, hoewel het zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Was de uitvoering der verschillende orchest-nummers niet vlekkeloos, men mag daarbij niet uit het oog verliezen dat deze Vereeniging hoofdzakelijk be slaat uit dilettanten, die door vol hardende studie genoeg bewijzen, dat het hun ernst is met de taak, die zij zich vrijwillig hebben opgelegd. Het ware le wenschen dat Haarlem genoeg liefhebbers bezat om daaruit het geheele orchest te kunnen samen stellen. Het grootste deel der blaas instrumenten (maar ook waren zeer vele plaatsen der strijkinstrumenten door vreemden bezet) moet nu gevon den worden uit andere personen die, door slechts een paar repelilien bij- icwunon j vool Lijdvagen tot none mindere eenheid van opvatting. Een groot deel der goede uitvoe ring zijn wij verschuldigd aan den heer Robertdie weder heeft bewezen dat men hem de moeielijke taak der directie zeer goed kan toevertrouwen. Dat deze kunstenaar nog lang aan het hoofd mag staan van de Ork. Vereeni ging „Euterpe" zullen zeker velen met mij wenschen. Hoofdstuk VII der Begrooting Marine heeft in onze Tweede Kamer weinig dis- kussie uitgelokt en is met algemeene stemmen aangenomen. Een amendement van den* Heer de Casembroot, om een memoriepost uittetrekken voor de opleiding van scheepsklerken had de goedkeuring van eene groote meerderheid mogen weg dragen een ander voorstel van hetzelfde lidom 3000 subsidie toetestaan aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen was verwor pen maar zal waarschijnlijk hij de begroo ting van Waterstaat, waar het beter op zijne plaats is, weder worden ingediend. Er openbaarde zich veel sympathie voor den Ministerdie steeds voortgaat met de Nederlandsche marine te verbeteren, doch tevens rekening weet te houden met de finaneieele krachten der natie. Met inge nomenheid zal in den lande, evenals in de Kamer de mededeeling des Ministers vernomen zijndat het zoo terecht berucht geworden Art. 19 der Verordening voor de Marine-werf beperking van het recht van petitie is ingetrokken, en dat aan de gestrafte marineschrijvers, opéén na, de ingehouden gelden zijn terugbe taald. Hoofdstuk VIIA. Nationale schuld f 28,780,680,48) werd zonder dis- kussie met algemeene stemmen aangeno men. Hoofdstuk VIIb. Financiën 18,950,492.04) werd aangenomen met algemeene stemmenbehalve die van den heer v. Houten. Een nieuw artiekel, door den heer Gratama voorgesteldstrekkende om het kapitaal der muntbiljetten uitte- breiden tot 15 miljoen, was na eenig debat aangenomen. Bij de behandeling van Afd. VHI (Ferediensten) kwam de heer de Savornin Lohman op voor de rechten en aanspraken der Christ. Ger. Kerken werd daarbij De ondergeteelcende verlangt HAARLEMSCH ADVERTENTIEBLAD" met WAND-ALMANAK voor 1882 te ontvangen bij vooruitbetaling van f 1, Woonplaats: No. Naam: De ondergeteekende verlangt „HAARLEMSCH ADVERTENTIEBLAD" ontvangen tegen betaling van 25 cents per kwartaal. Woonplaats: No. Naam gesteund door de HH. de Meijier en v. d. Kaay, maar bestreden door den Min., die beweerde, dat volgens Art. 168 der Grondwet alleen het Ned. Herv. Kerk genootschap recht op uitkeering heeft. De behandeling van de begrooting voor Oorlog heeft daarna een aanvang genomen. Een niet onbelangrijk amendement is ingediend door den heer A. v. Dedem, om art. 4 van de ontwerp-begrooting voor het vestingstelsel met f 400.000 te verminderen. De voorsteller meent, dat de eerste stap op een wegdie den lande ongeveer 11 miljoen zal kostenniet mag worden gedaanvoorenaleer de levende strijdkrachten zoodanig zijn georganizeerd, dat bij een eventueelen oorlog over een leger kan worden beschikt, sterk genoeg, om onze linieën behoorlijk te kunnen ver dedigen daar zij zonder dat geen waarde hebben. De Tweede Kamer heeft weder een harer leden door den dood verloren, den heer J. H. Arnold ts; de overledene was burgemeester van Sittard, en was afgevaardigd door het hoofdkiesdistrikt Roermond. De Eerste Kamer is hijeen geroepen tegen 27 December. De Duitsche Rijksdag is uiteen gegaan tot 9 Januari. Bij de verkiezing van een afgevaardigde in het 18de arrondissement te Parijs is een socialist, te Lyon een radikaal ver kozen. De Kamers zijn uiteengegaan, en men bereidt zich voor tot de verkiezingen voor den Senaat. Naar men zegt, wil Gambetta de uitspraak der jury in de zaak Roustan contra Rocheford beantwoor den met den eerst genoemde te benoemen tot een hoogere betrekking. Nog steeds zijn de gemoederen in Frankrijk vervuld van deze zaak. De leden der uiterste linkerzijde moetenalvorens in reces uit een te gaan, een voorstel hebben goed gekeurd dat hij de heropening der Kamer zal worden ingediend, strekkende om eene Kommissie te belasten met een onderzoek naar de handelingen der Konsnis en andere diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk in de laatste tien jaren. Voortdurend komen er ongunstige be richten uit Ierland. Te Dublin is weêr een komplot ontdekten eene groote hoe veelheid wapenen en ammunitie in beslag genomen. Tevens moeten er papieren gevonden zijnwelker inhoud zeer kom- promitteerend moet zijn voor sommige personen in Engeland. Reeds bevinden zich 400 leden der land-liga in hechtenis, en steeds worden er meer gearresteerd. Op vele plaatsen weigert de bevolking pacht te betalen zoolang die gevangenen niet op vrije voeten zijn gesteld. De vrouwen-fsrcö?%a is als onwettig ontbonden. Zouden we niet gaarne uit ons rustig Nederland naar Ierland verhuizen, naar Rusland evenmin. Hoe benijdenswaardig het verblijf daar tegenwoordig is, blijkt o.a. uit de mededeeling van een der Lon- densche dagbladener moet namentlijk ontdekt zijn, dat van de 1500 in dit jaar wegens politieke vergrijpen te St. Petersburg gevelde vonnissen een groot aantal het gevolg zijn geweest van valsche beschuldigingenuit wraakzucht en andere schandelijke beweegredenen, tegen de on gelukkige slachtoffers ingebracht. De Sultan heeft op aanraden van Said Pacha geweigerd het dekreet te ondertee- ken betreffende de overeenkomst met de Europeesche fondsenhouders. Misschien zullen de mogendheden de Porte dwingen te teekenenmaar 't is de vraagof de houders der Turksehe fondsen ook daardoor veel gehaat zal worden. HAARLEM, 23 December 1881. Voor de verkiezing van de 25 leden der oommissie ter beoordeeling van een ontwerp van wet tot vereeniging van een gedeelte der gemeente Schooten met de gemeente Haarlem zijn ingeleverd 256 briefjes, waaronder van onwaarde 6big ft geldig 250 stemmen. Benoemd zijn: de heeren J. Sabelis met 196, L. P. Zooher met 192P. Dyserinck met 185A. C. Kruseman met 176, C. de Koning met 152, mr. A. W. Thöne met 142, J. C v. d. Blocquery Jr. met 140, mr. J. Enschedé Jr. met 140J. J. Beynes met 137, B. A. v. d. Maden met 137, J. H. Koolhoven met 135, A. v. d. Steur Jr. met 128, J. H. Kersten met 127, J. L. v. d. Burch met 115, mr. W. Jager Gerlings met 106A. J. Stoel met 105, C. J. Gonnet met 104, C. E. de Clereq met 102, mr. A. C. Waller met 100, P. Rouwenhorst Mulder met 99, mr. T. L. L. Prins met 97 W. K. Loeff met 95, jhr. P. N. Quarles van üfford met 91, J. H. Brinkman met 91 en G. C. Merens met 91 stemmen. Aan de Leidschevaart is een nieuw gebouwde arbeiderswoningdie eenige uren daarna zou betrokken worden, in gestort. Woensdag avond heeft een begin van brand plaats gehad in de harstko kerij, verbonden aan de Haarlemsche ka- toendrnkkerij, gelegen aan den Kinderhuis singel alhier, die echter spoedig werd ontdekt en door het werkvolk met een aldaar aanwezige brandspuit is gebluscht. Gisteren avond omstreeks 8 ure is eene felle brand uitgebarsten in perceel no. 62gelegen in de Groote Houtstraat alhier, waarin sedert een paar weken groote uitverkoop werd gehouden van la kens bueskings en gemaakte kleederen afkomstig uit het magazijn Cent milles Coupons in de Kalverstraat te Amsterdam, en alléén des daags van 10 tot 4 ure was geopend. Door de spoedige opkomst der brandweer is men er in geslaagd de belendende perceelen te behouden. De winkel en alle goederen daarin zijn door de vlammen vernield. Zeven spuiten hebben water gegeven. Van twee winkels aan den overkant zijn door de hitte eenige glasruiten gesprongen. Zoowel het huis als de goederen zijn geassureerd. De oor zaak van den brand is vooralsnog onbekend. Op de Steendrukkerij van de HH. Emrik en Binger, had heden morgen den werkman A. het ongeluk tusschen de glansmachine te geraken en werd daardoor belangrijk aan zijn rechterhand verwond. Met ingang op 1 Januari e. k. is tot concierge en bode bij het Departement Haarlem der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" en tot bode der Spaarbank van genoemde Maatschappij benoemd W. Meewis, thans agent van Politie lste Klasse alhierin de plaats van J. A. de Paauw uit die betrekkingen ontslag verl. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 21 Dee. A. Spier en R. de Vries. GETROUWD. 21 Dee. J. Hagenaar en M. J. P. de Borst. A. W. de Boer en M. Askamp. F. H. Wogcherink en 0C. v. d. Vlerk. A. U. Hogewerff en H. Voortman. GEBOORTEN. 14 Dee. M. M. F. Gerbergeb. Selierz. A. H. Bastiaans geb. Vermeulen d. 15 DecMC. Jansen gebRijsenberg d DvSchuilenburg gebBakker z. G. Hes sels geb. Meijer z. L. M. Vermeulen geb. v. Maas d. 16 Deo. S. Godefrooi geb. Steenkist z. H Tooien geb. Spijkmanz. WPriesman gebDonkerlo d- E. H. Maas geb. Renselaarz. G.Siteurgeb.v.Schaikd. 17 Dee. S. v. Maaswinkel geb. Veen z. AJ Opbroek gebvBeek zMCvan Gasteren geb. Goeden d. G. Wijnands geb. v. Maanenbergz. J. M. Marguegeb.Tapd. 18 Dec. W. M. Eekengeb. Reesz. S.C. Klabou geb. Smink z.A. Bosch geb. Smits z. 19 Dec. Een onecht kind van het vrgesl. W. Gigengack geb. Bottelier z.M.Schretlen gebHowarth dCMvdHoek geb Spook zB Kroonsberg gebPfaff z G. Haitsma Muiier geb. Teding v. Berkhout z. MJTSerné gebKoppen z20 Deo T. Padberg geb. Kingma d MMKops geb Hunting d. Z. v. Leer geb. Sanson d. WDoek geb. Stoutenbeek d. 21 Dec. G. de Zwart geb. Jongejan d. C. L. de Rooij gebLe Blanc z OVERLEDEN. 14 Dec. C. Waningd. 21 m. Patientiestr A. Arps d. 16 m Harmenjansweg. 15 Dec. J. N. Buijs 66 j. Burgwal. Een levenl. aangeg. kind. van het vrgesl van G. Douwes Kerkhofstr.16 Dec. G. v. d. Heijde 68 j. Ged. Oudegr. P. Bouwman 69 j. OudeGroenm. A. v. d. Laan wed. A. W. Toeset 61 j. Zuiderstr. J. Wild schut z. ld. schip in 'tSpaarne. P. C. van der Schalk 59 j. Gr. Houtstraat. 17 Dec. Een levanl. aangeg. kind v. k. vr. gesl. van F. v. 't Vlie De Witstr. F. Kromhout z. 7 m. Zoetestraat. F. Wolffenbuttel 70 j. Spaarnw.str. 18 Dee. E. Scholten wed. W. J. Franse 75 jHagestrEen levenloos aangegkind van het mannel. gesl. v. Jde Bie L. Begijnestr. Een levenl. aang. kind v. h mannel. gesl. v. G. v. Mierlo Gr. Heiligland. A. G. Boeree z. 14 d. K. Begijnestr. C. Smits echtg. van G. Douwes 46 j. Kerkh.str. M. Hagedorn 77 j. Drappenierstr. H. C. Jacobs d. 4 m. Raamsteeg. 19 Dec. G. L. v. d. Voort z. L. Wijngaardstr. 20 Dec. N de la Ckambre 52 j. KI. Houtstraat. A. F. H. Verineijs z. 14 m. L. Heerenstraat. Een levenl. aangeg. kind van het mannel. gesl. van J. A. Hoenderdos KI. Houtstr. F. J Mens z. 14 m. Zuiderstr. G. H. A. A. Bots z. 6 m. Spaarne. 21 Dec. D. v. Rooijen wed. H. T. de Vries 77 j. Patientiestr. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee gouden oorbelletjes. Een oor belletje in den vorm van een handje. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een vest. Een pet. Een wollen vrouwenmuts. Een kinderboezelaar. Twee kerkboeken waarvan een R. C. Een duimstok. Eon boterhammentrom- meltje. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Nog onafgehaald Twee nieuwe ijzeren scharnieren. Vier stukken op maat gesneden leder. Een zakje waarin eenig goud geld. In de tramwagens achtergelaten: Een handmof. Terug te bekomen bij M. II. Govers, Wijde Geldeloozepad 5, een geit. TE HAARLEM. VIERDE BUITENGEWONE te geven door het Directie W. HART en JEAN CHARLIER, Maand«ag 26 December 1881. Tweede Kerstdag. Kluchtspel met Zang en Dans in 6 Bedrijven, met geheel nieuwe Decoraties, Costumen enz. Verdeeling: lste Bedr. De Weddingschap in de Bier knijp. 2de Bedr. De luchtreis op den snuit van een Olifant. 3de Bedr. In den Die- venkelder. 4de Bedr. Het geheim van een Boudoir. 5de Bedr. Het Theatre Américain. 6dö Bedr. Het gemaskerd Bal hij Krol. Na afloop der Voorstelling: GROOT BAL. uitsluitend voor Heeren Leden en hunne Dames. |P§T" Heeren Leden der Sociëteit met of zonder ééne Dame 50 Cents. (536) Plaatsen kunnen besproken worden op den dag der voorstelling in de Sociëteit, van 123 ure, h 10 Cents extra per plaats. NS. Zie verder groote en kleine biljetten. HET BESTUUR DER BEGRAFE- NISBOS „de Broederlijke Liefde- beursgevestigd in de St. Jansstraat, No. 61, te Haarlem, vestigt de aandacht van belangstellenden, op de voordeelen aan het lidmaatschap dier inrichting verbonden, te weten; bij een lidmaatschap van 68X1 tot vijf jaren wordt na overlijden uit betaald /HO. van vijf tot tien jaren/120.—; na tien jaren ƒ130.—; terwijl men na veertigjarig lid maatschap, wordt vrijgesteld van betaling van contributie. De wekelijksche contributie bedraagt vijf cents. Voor inschrijving, reglement en kwi tantieboekjes, worden geen kosten berekend. Eiken Zaturdagavond van 7 tot 9 uur kunnen personen van 12 tot 30 jaren als leden worden ingeschreven. (537) De TWEEDE KUNSTBESCHOU WING, met introductie van Dames, zal gegeven worden door Teyler's Stichting, Woensdag 28 December 1881, des avonds ten 7% ure, in de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging". (538) Het Bestuur. HET BESTUUR DER BEGRAFE- NISBOS Mijn glas loopt ras!", gevestigd in de Lange Begijnestraat No. 18 te Haarlem, maakt bekend, dat, beginnende 1° Januari 1881, de leden die veertig achtereenvolgende jaren hebben bijgedragenvan verdere contributie zijn vrijgesteld.(539) Gevraagd dadelijk voor Noodhulp, eene fatsoenlijke (540) Adres in persoon, bij den Boekh. A. VERNOUT, WarmoesstraatHaarlem. van 14—16 jaar, als LEERLINGEN bij D. W. ROOKMAAKER ZOON, in de opmakerij van Tafelgoed ge vraagd. Zich in persoon aan te melden, Frankenstr. 27tusschen 12 en 1 uur. Op de Bewaarschool in de Lange Lakenstraatkan eene geplaatst worden. (542) Gevraagd eene bekwame voor één dag in de week. Brieven franco onder No. 543, bij De Erven Loosjes. Gevraagd door Nederland SOLIDE tot den verkoop van een net artikel, tegen zeer hooge premie en provisie. Agenten en Boden van Begrafenis-Maat schappijen en zij welke dagelijks met veel menschen in aanraking komen, genieten de voorkeur. (544) Franco brieven, onder letters W B Z, aan het Algemeen Advertentie-Bureau van NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. goed hekend met Haarlem en Omstreken biedt zich met het a. s. Nieuwjaar aan tot het rondbrengen van rekenin- gen. Adres bij de uitgevers dezes. (545) Een WINKELHUIS, aan den Heerensingel, k ƒ3.50 per week. (546) Adres J. B. LASSCHUIT, Keizerstr. 9. twee Bovenwoningen, b ƒ2.25 per week en twee Benedenwo ningen a f 2.50 per week. Te bevragen Korte Begijnenstraat 30. (547) een Beneden Voorkamer, met Slaapplaatsbizonder geschikt voor eene Naaister. Terstond te aanvaarden, Groe- nendaalsteeg No. 12. een ~WINKELHUIS, op goeden stand. Brieven bij de uitgevers dezes onder No. 549. TE HUUR gevraagd, ruimte 5 bij 5 Meters is voldoende, huurprijs en wanneer te aanvaarden, met franco brieven onder No. 550, aan het bureau van dit blad. Eene weduwe met eene dochter, voorzien van een groot gedeelte meubelenvraagt tegen Februari of later, hij nette lieden, in het midden der stad, twee ook gedeeltelijk gemeubileerde Adres: franco brieven onder No. 551, bij de boekhandelaren De Erven Loosjes. j Veraoeke vooral duidelijke invulling van het nummtr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1881 | | pagina 1