H AARLEMSCH aartjes! nPiinscli ■-Pillen. FES, Verspreiding kosteloos. Abonnement./1,_ p. jaar BERICHT. December! Gomballen ^HAPPIJ he Brood* ea abriek, n brüijns, is beroemde Haarlem, ACAO. ACAO. COLADE. ENTIE! SOEST, PEL, chapenvachten, 'warmers, ochtduffel, Haarlem. (604) echte recept bereid. id. 86, No. 104. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Derde Jaargang. van WOENSDAG 28 December 1881. TE HUUR. Nieuwsberichten. haarlem, 27 December 1881. Latijnsche Hans. ÏLEM. 'RIJZEN, irood p. Kgr 20 Ct. 15 n n 17 n 11 n n 11* n n 12 b 13 n B B 55 25 pakies van Kgr. 12 etjes, Bollen, en gewone ...per stuk 2 en fijne .per stuk 2' it(ETSTKEL per 10 stnks 10 b 20 10 tsluitend verkrijgbaar waar steeds schalen en zijn om de koopers cht te overtuigen, nber 1881. (598) staande fabriek Amsterdamver- 45. verkrijgen bij (600) karton0.50. rmaat„0.60. ubb. glacé. 0.60. jraphie„0.90. 0.60. jaar uug Kiiartjes rbij gratis zoolang en keurig uitgevoerd (601) AMSTERDAM. van Cittert Zonen. AARTJES aan- ecember te worden FTERT ZONEN. Soest Amsterdam. n SBACH, id, aandoening der een losmakend en dat onmiddellijk de vaardoor het hoesten (603) en 40 Cents. W. GROOTE, ter damverder ver- WENS en W. J. R HULL, Haarlem. Reisdekens, bloedzuiverend en ader dienstig tegen aag, bevorderen de de duizeligheid heilzaam tegen de t bloed. derd debiet tegen s van 30 Centen 3 met bericht ver- Ilaarlem alleen en leer J. VAN DE (605) Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Met i Januari 1882 vangt de vierde jaargang van „Haarlemsch Advertentieblad" aan; bij ondervinding is het ons gebleken, dat de bezorging niet zoo geregeld plaats vindt, als wij dat gaarne wenschten. Herhaaldelijk toch ontvangen wij klachten, dat het blad niet ontvangen wordt, en zijn er velen die meenen, dat de gratis bezorging geen recht tot klagen geeft. Om hieraan een einde te maken en beter contróle op de bezorging te kunnen uitoefenen, zijn wij besloten met 1882 het „Haarlemsch Advertentieblad" alleen GRATIS af te leveren, aan hen die het op den avond der uitgifte komen afhalen; terwijl tegen betaling van 25 CENTS PER KWARTAAL hel blad geregeld aan huis bij de inteekenaren zal bezorgd worden en ontvangen zijdie zich vóór 1 Januari a.s. bij vooruitbetaling van één gulden voor het geheele jaar abonneeren een zeer doelmatige in kleuren gedrukte Wand-Almanak. De inrichting van het blad zal ook eene kleine en door velen gewenschte verandering ondergaanopdat het nog meer als gewoonlijk in handen zal worden genomen, zullen wij daarin geregeld een feuilleton opnemen, en tevens de voornaamste nieuwsberichten mededeelen. Overtuigd dat velen zich gaarne deze kleine geldelijke opoffering zullen getroosten om zich van eene geregelde bezorging van „Haarlemsch Advertentieblad" te verzekeren, verzoeken wij onderstaande Inteekenlijst ingevuld terug te bezorgen. Met achting: Uw Dw. Dienaren, DE ERVEN LOOSJES. Anegang No. 19. Gem. kam. m. alk./lOp.m. terst. No. 34 Bovenh. /400 p.j. of gem. kam, /40 p.m. terst No. 36. 1 ongem. voork. met alcoof 10 p.m Bakeneasergracht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 57. Bovenh. /200p.j. terst. Bereiderstraat No. 29. Borenh. ƒ2.50 p.w. terst. No. 29. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Botermarkt No. 2. Bovenh. ƒ275 p.j. Febr. 1882. No. 21. Gem. voork. ƒ12 p.m. Nov. Burgwal No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien /6.50 p.w. terstond. No. 87. Gem. kam. 8 p.m. terst. Cornelissteeg (Zakje). No. 9. Woning ^2.40 p.w. terst. Donkere Spaarne No. 36. Zolder ƒ80 p.j. terstond. Florapark No. 25. Huis met tuin 650 p.j. terst. Frederikspark: No. 3. Bovenvilla/600p.j. terstond. Ged. Kraaienh. gracht: No. 20. Woonh. /170 p.j. terst. No. 27. Bovenh. ƒ250 p.jMei. Ged. Oude Gracht No. 42. Gem. of. ongem. voork, 18 of/ 12p.m. terstond. No. 42. Boven voor- en aehterk. f300 p.j.terst. Gierstraat No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Januari. No. 42. Bovenh. ƒ25 p.m. terst. No. 70. Gem. kam. /14 p. m. terstond. Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer 16 p. m. terstond. No. 150. Gem. zit-en slaapk/40 p.m. terst. No. 168. Twee gem. kam. met of zonder kost f15 p.m. terstond. Hagestraat No. 31. Winkelhuis ƒ4,50 p.w. terst. Kampersingel No. 32. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov. Kampervest: Een Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Klein Heiligland: No. 72. Kelder ƒ0.75 p.w. terst. No. 77. Bovenachterk. ƒ1.10 p. w. terstond. Kleine Houtstraat: No. 26. Gem. kam. ƒ8 p.m. terst. No. 112. Voor- en aehterk. ƒ200 p.j. terst. No. 132. Gem. kamers ƒ15 p. m. terstond. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin ƒ575 p.j. Mei. Korte Dijk: No. 19. Huis ƒ325 p.j. terst. Korte Foelaan No. lrood. Kamer m. alk. ƒ8 p.m. terst. Bange Bagijnestraat No. lOrood. 2 Gem. kam. m. alk. ƒ30, ƒ40 of /50 p.m. terst. Parklaan No. 96. Huis met tuin 500 p. j. terstond. Raam.vest No19Gemzit- en slaapkƒ40 p.m. terst Villa Marie, 650 pjMei Bidderstraat No. 6. Benedenh. ƒ15 p.m. terst. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. ƒ12 p.m. Jan. No. 4. Gem. kam. ƒ40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. 225 p.j.terst. Schagelstraat: No. 17. Beneden en bovenkm. tuin f 250p j. terstond. No. 36. Gem.kamer, kost en bed./6 p.w. terst. Smedestraat No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenh. m. alk. f2.50 p.w. terst. Spaarne No. 71. Bovenh. ƒ200 p.j. November. No. 105. Dubb. heerenh. m.tuin ƒ800 p.j. Nov. Spaarnwouderstraat No. 41. Huism. tuin ƒ400p.j. Mei. Voortingstraat Winkelh. /5 p.w. Decemb. "Warmoesstraat No. 21. Bovenh. /200 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne; No. 8. Gem. Boven voork 20 p.m. terst. No. 112. Huisje /14 p.m. terst. Zijlstraat: No. 43. Gem. kam. m. alk. ƒ20 p.m. No. 44. Gem. voork. m. alk. 16 p.m. terst. Zijlweg No. 3. Huis en tuin t 450 per jaar. 't Algemeen debat over de Begrooting van Oorlog was nog al spoedig afgeloopen. Bij de behandeling der artiekelen nam de heer v. Blom de amendementen van zijn afwezig medelid de Vos v. Steenwijk over, om art. 80 met ƒ15.100 en art. 81 met 54.273 te verminderen, welke sommen waren aangevraagd voor uitbreiding van het wapen der maréchaussee. Langdurige diskussieën werden hierover gevoerd, waar aan ook de Min. van Just, deelnam, en die hierop uitliepen, dat de Minister de amendementen overnamzich voorbehou dend, nader een speciaal voorstel bij de Kamer in te dienen. De aanneming met 45 tegen 30 stemmen van art. 85 ƒ465.000 voor twee nieuwe kanonnen heeft zeker niet alleen de minderheid in de Kamer, maar ook duizenden in den lande geërgerd. Art. 87 gaf aanleiding tot een zeer belangrijk debat; de beer Patijn stelde eene motie, inhoudende de betuiging, dat de Kamer, niet te vreden met de garnizoensindeeling bij Koninkl. Besluit, vaststelling bij de wetwenschte. De motie werd verworpen met 47 tegen 30 stemmen. Op art. 92 is aangenomen een amendement van de Komm. van Rapp., om den post met 95.000 te verminderen, welke vermindering gevonden moet wor den door te 's Hage een eskadron huzaren meer te stallen, waardoor de behoefte aan meer stalgelegenheid te Haarlem ge ringer wordt. Het in ons vorig nommer vermelde amendement v. Dedem werd met warmte bestreden en verworpen met 50 tegen 25 stemmen. Bij de bespreking van dit amendement heeft de heer Rutgers van Rozenburg voor een leek met zooveel zaakkennis op de onvoldoende verdediging van Amsterdam gewezen, dat zijn mede lid Heydenrijck hem de benoeming tot generaal honoris causa waardig keurde. De vestingwet werd daarop goedgekeurd met 53 tegen 21 de Begrooting van Oor log aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. Ook aan de algemeene beraadslagingen over Hoofdst. IX. der Begrooting Dep. van Waterstaat enz. werd niet veel tijd verspild. De heer de Jong beval den Min. aan meer zorg te wijden aan de waterkeerende werken rondom de Zuiderzee. De heer Rutgers van Rozenburg wilde zijne stem niet uitbrengen vóór deze begrootingzon der geprotesteerd te hebben tegen het politiek beleid van den Minister. By het art. Gebouwen heeft de Min. overgenomen een amendement der Komm. van Rapp. tot verhooging met 25,000 voor de verbouwing van het Archief. Goedge keurd werd een voorstel van den heer de Savornin Lohmanom de verbouwing der Rekenkamer te schrappen. De spoor- weghegrooting werd aangenomen met alge meene stemmen. Aangenomen werden een voorstel van den heer de Casembrootom 30.000 beschikbaar te stellen als bij drage voor de Internat. Wetenschappe lijke Pool-expeditieen na aanbeveling van den Min.een voorstel van de heeren de Casembroot, Yiruly en v. d. Hoeven om eene subsidie van f 3000 te verleenen aan de Zuidbollar.dscbe Maatsch. tot red ding van schipbreukelingen; verworpen werd de door de Regeering voorgestelde subsidie van 30.000 voor de oprichting van een Zoölogiesch Station. Hoofdstuk IX is aangenomen met 64 tegen 1 stem. Den Min. van Kolonieën, wiens begroo ting nu aan de beurt was, werden bij het algemeen debat door de heeren de Casembroot, Insinger en Rutgers eenige harde noten te kraken gegeven wegens zijn houding in zake Generaal v. d. Heyden, en de Jong (contra den Goever- neur van Suriname). De Min. trachtte zich te rechtvaardigen en vond verdedi gers in de heeren v. Nispen en Cremers, De grooting van Suriname werd aange nomen met algemeene stemmenop die van den heer v. Oldenhuis Gratama na, die bij de disknssie opent lijk uitsprak, dat hij geen vertrouwen stelde in het beleid van den Goeverneur v. Sypesteyn. Evenzoo mocht de begrooting van Cura sao met een enkele wijziging genade vinden in de oogen der Kamer, 't Ge heele Hoofdstuk Kolonieën werd aan genomen met 54 tegen 5 stemmen; met algemeene stemmen de Wet op de Mid delen, de begrooting van het Domeinfonds, en het wetsvoorstel tot voorloopige ver lenging van de ijkwet; Hoofdstuk XI Onvoorziene uitgaven) met algemeene stem men op dien van den heer v. Houten na. Het Handelstraktaat met Frankrijk is in de Afdeelingen onderzochten rapporteurs benoemd, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping is uiteen gegaan. Er wordt nog steeds onderhandeld tnsschen de Dnitsche Regeering en het Vatikaan. Duitschlands ambassadeur te Washington, v. Sehlözer, door wiens be middeling de onderhandelingen zijn aan gevangen zalnaar men zegt, gezant hij het Vatikaan worden. De gevolmachtigden voor de Senaats verkiezingen in het Departement Parijs hebben in hun program opgenomenop heffing van den Senaat, scheiding van Kerk en Staat, vrije gemeenteraadsver- verkiezingenverkiezing van de leden der Rechterlijke macht door het volk. Een voorstel om het prezidentschap der Repu bliek afteschaffenwerd met geringe meerderheid verworpen. Volgens de laatste berichten wil Gambetta Roustan op zijn post te Tunis handhaven. De Italiaansche Senaat heeft het wets ontwerp tot wijziging der Kieswet aan- aanmerkelijk gewijzigd. Zóó komt het nu weêr bij de Kamer, die het na het Kerst-reces in behandeling zal nemen. De Sultan heeft nu toch de schikking met de houders van Turksche Staats schulden bevestigd. Het nieuwe ministerie in de Vereenigde Staten is grootendeels saamgesteld uit aanhangers van de partij Conkling— Grant. Niet zonder reden dus schijnt men gevreesd te hebbendat Prezident Arthur een anderen weg zou inslaan dan zijn voor ganger Garfield. Aan genoemde partij, de Stalwarts, postenbejagers is nu weder grooten invloed verzekerd. Van den Goeverneur-Generaal van Oost Siberië is bericht ontvangendat het sedert 1877 vermiste Stoomschip Jèannette van de N. Amerikaansehe Poolexpeditie gevonden is. 't Sehip was op 77 graden breedte geheel door ijsbergen ingesloten. De schipbreukelingen hadden het schip verlaten in 3 bootendie door storm en mist van elkaar afgeraakt waren. Twee dier booten zijn nn terecht gekomende bemanning der eene heeft vreeselij k geleden. De spoorwegbaan door den St. Gotthard- tunnel is op den 2den Kerstdag voor 't eerst bereden. Het verkeer tussohen ItaliëDuitschland en Zwitserland zal nu veel vergemakkelijkt worden. Duitsch land ligt nu niet ver meer van de Mid- dellandsche Zee. Uit de „Davoser Blatter, Curzeitung und Fremdenliste" van 17 December blijkt, dat er behalve een Nederlandsch medicus, de heer Dr. Ten Cate Hoede- maker, en een Nederlandsehe Apotheear, de heer J. G. Scrinerius, 69 Nederlanders te Davos verblijf hebben, en genezing zoeken voornamelijk van longaandoenin gen. Het geheele aantal knrgasten bedraagt ongeveer 800, nit bijna alle rijken van Europa, voornamelijk nit Engeland. Ook zijn er eenige uit Noord-Amerika. In de vorige week is weder een patient uit deze gemeente derwaarts vertrokken op raad van professor Rosestein uit Leiden. Een levensbeeld uit onze dagen. 't Was omstreeks St. Jan in het jaar 1857, dat ik ter wille van een wetenschappelijken arbeid het oude Saksenland tusschen de Trave en de Elbe bereizen moest. Mijn laatste slation was het kasteel van zekeren ouden Baron von B; de bibliotheek van zijn adelijk verblijf, dat reeds in over oude tijden bewoond was geworden door zijne voorvaderen, die reeds in den sldg van Bornhöved mede ge streden haddenbood mij een over- rijke bron voor alles, wal nog aan mijn arbeid ontbrak. Ik werd door den ouden heer zeer vriendelijk ontvangen. De oud-Saksiesche gastvrijheid een schoon erfdeel van alle afstam melingen van Teut duidde het den ongenooden gast op geenerlei wijze ten kwade, dat hij juist in den ongescniktsten tijd van 't jaar zijn be zoek was komen brengen. De oogst was namelijk in vollen gang, en de Baron, een landeigenaar van den ouden stem pel, hield in eigen persoon toezicht over dit gewichtige werk, van den morgen tot den avond. Ik was dientengevolge bijna geheel aan me zelf overgelaten want het kasteel was overdag als uit gestorven, en slechts een oude rent meester een van die origineele figu ren uit het plat-Duilsche landzoo als Fritz Reuter ze ons zoo kostelijk geschilderd heeft, voerde onbeperkt heerschappij in de eenzame vertrekken. De Baron stelde dezen zijn major domus Stapelfeldt heette de zonderlinge figuurals kamerdienaar en cicerone De ondergeteekende verlangt „HAARLEMSCH ADVERTENTIEBLAD" met WAND-ALMANAK voor 1882 te ontvangen bij vooruitbetaling van f 1, Woonplaats: No. Naam: De onder geteekende verlangt „HAARLEMSCH ADVERTENTIEBLAD" te ontvangen tegen betaling van 25 cents per kwartaal. Woonplaats: No. Naam tot mijne beschikking, en de oude man kweet zich met allen ijver van deze taak. Zoodra mijn arbeidsuren in de bibliotheek een einde hadden genomen ging ik met Stapelfeldt er op uit, en doorkruiste ik onderzijn geleide den omtrek. Hij bracht mij bij de oudste steenen vuurhaarden bij de grootste hunnebedden, bij de opmerkelijkste grafschriftendie er tien mijlen in den omtrek te vinden waren en deed zich niet weinig er aan te goedals ik het door hem „ontdekte voorwerp" in mijn schetsboek opnam. In het dorp stond Stapelfeldt niet hoog aangeschrevenomdat hij alles beter weten wilde en zich met aller lei dingen bemoeide, die hem niets aangingen. Des te beter kon hij over weg met den pastoor en den hout vester. Beiden waren degelijke men- schen, tevreden met hun bescheiden deelen flink in woord en daad. Laatstgenoemde bewoonde een lief huisjen midden in het bosch, dat onmiddelijk aan het park van den ouden Baron grensde. De houtvester was een ambtenaar, in dienst van den Groothertog. Hij had een voor treffelijk jachtveld onder zijn bestuur, en de toestand der'aan zijne zorgen toe vertrouwde bosschen spraktot zijn lof. Toen we op zekeren dag op ons gemak naar de woning des hout vesters wandeldenkwam ons bij den breeden ingang van het bosch het jeugdige zoonljen van den houtvester tegen. De jongen maakte vrij wat beweging met de handen en zag er zeer opgewonden uit. „Dat is een vreemd indicium", sprak Stapelfeldt. Daarbij nam hij het bij zulke gelegenheden onvermijde lijke snuifjen. ,,lk wil wedden, ik wil wedden", mompelde hij, „dat de jongen het weêr te kwaad heeft gehad met mijn heer de Professor! Ja, die geleerde lui!".... „Wat voor een professor?" vroeg ik. Hij haalde de schouders op, en begon met een spottend gezicht te lachen. Het geschreeuw van den schreienden knaap maakte, dat ik niet dadelijk antwoord op mijne vraag kreeg. „Wat scheelt er aan, beste Frilsjen? Wat is er gebeurd?" vroeg Stapel feldt met eene stentor-stem. Frits wees naar den ingang van het bosch, waar eenige koeien met bemodderde pooten liepen. „Ik dacht het wel," riep Stapel feldt uit. „Hebt ge 't weêr met den monsieur te kwaad gehad? Ja, ja, ik heb het al lang gezegd. Die is veel te geleerd om ossenhoeder te zijn." Ondertusschen was Frits nader ge komen. Hij huilde vreeselijk. Met de mouw van zijn buis wischle hij zich het bebloede voorhoofd af. Ik had den houtvester vaak hooren zeggen, dat hij haast geen raad wist met zijn jongenen daarom nam ik van het ongeval niet veel notilie, daar ik wel vermoedde dat de kleine bengel een of andere ondeugende streek uitge haald had, waarvoor hij niet ten on rechte had moeten boeten. Inmiddels vertoonde zich op eenigen afstand de hooge gestalte des herders. Stapelfeldt dreigde hem met den stok blijk baar toch had hij uil Fritsjens gehuil begrepen, dat gene er bij in 't spel was maar de man haalde onver schillig de schouders op, en verwij derde zich mei zijn honden. Stapelfeldt gaf den knaap den zeer wijzen raad naar zijn moeder te gaan, opdat die zijne wonden mocht schoonwasschen en verbinden. De jongen liep weg. 'Wordt vervolgd.) fat- 1 gen 7) ene il) 511e als ree' ers ut en en I- et en fit s- in L li 1. h Verzoeke vooral duidelijke invulling van het nummer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1881 | | pagina 1