Kindermeid. H AAR L E M S C H Verspreiding kosteloos. Abonnement/1,- p. jaar MEISJES een paar lenen DIENSTBODE MEID-ALLEEN. Burgervrouw Latijnsche Hans. KEUKENMEID, KINDERMEID. DIENSTBODE, LINNENMEID JONGEN, TE HUUR TE HUUR TE HUUR gevraagd No. 105 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Derde Jaargang. Gevraagd met 1 Februari, eene fat- soenlijke, flinke van ZATERDAG 31 December 1881. BERICHT. TE HUUR. N ieuwsberichten. Van alles wat. ADVERTENTIÈN eene DIENSTBODE, fatsoenlijke Dienstbode, eene WERKMEID, Een DIENSTMEISJE, P.G, Dienstmeisje, Kindermeisje gevraagd. Een knappe JONGEN TE HUUR als meid-alleeil, van goede getuigen voorzien. Adres: Raamvest 43. (650) Wordt gevraagd tegen Februari, eene knappe DIENSTBODE. Adres: Leidschevaart 8. (651) Tegen Februari wordt gevraagdeene of iemand van 28 a 30 jaar, als DIENSTBODE alleen, bij twee' Dames, loon ƒ70. Adres bij de uitgevers dezes onder No. 652. Prijs per Advertentie van l tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Met i Januari 1882 vangt de vierde jaargang van „Haarlemsch Advertentieblad" aan; bij ondervinding is het ons geblekendat de bezorging niet zoo geregeld plaats vindtals wij dat gaarne wenschten. Herhaaldelijk toch ontvangen wij klachten, dat het blad niet ontvangen wordt, en zijn er velen die meenen, dat de gratis bezorging geen recht tot klagen geeft. Om hieraan een einde te maken en beter controle op de bezorging te kunnen uitoefenen, zijn wij besloten met 1882 het „Haarlemsch Advertentieblad" alleen GRATIS af te leveren, aan hen die het op den avond der uitgifte komen afhalen; terwijl tegen betaling van 25 CENTS PER KWARTAAL het blad geregeld aan huis bij de inteekenaren zal bezorgd worden en ontvangen zij, die zich vóór 1 Januari a.s. bij vooruitbetaling van één gulden voor het geheele jaar abonneeren, een zeer doelmatige in kleuren gedrukte Wand-Almanak. De inrichting van het blad zal ook eene kleine en door velen gewenschte verandering ondergaanopdat het nog meer als gewoonlijk in handen zal worden genomen, zullen wij daarin geregeld een feuilleton opnemen, en tevens de voornaamste nieuwsberichten mededeelen. Overtuigd dat velen zich gaarne deze kleine geldelijke opoffering zullen getroosten om zich van eene geregelde bezorging van „Haarlemsch Advertentieblad" te verzekeren, verzoeken wij onderstaande Tnicekenlijst ingevuld terug te bezorgen. Met achting: Uw Dw. Dienaren, DE ERVEN LOOSJES. Anegang No. 19. Gem. kam. m. alk./lOp.m. terst. No. 34 Bovenli. /400 p.j. of gem. kam, /40 p.m. terst No. 36. 1 ongem. voork. met alcoof 10 p.m. Bakenessergraclit No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 57. Bovenh. 200 p.j. terst. No. 100. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Botermarkt No2Bovenhƒ275 pjFebr1882. Burgwal No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien. 6.50 p.w. terstond. No. 87. Gem. kam. m. alk. ƒ8p.m. terst. Donkere Spaarne No. 36. Zolder ƒ80 p.f. terstond. Florapark No. 23. Huis met tuin /600 p.j. Mei. Frodorikspark: No. 3. Bovenvillaƒ600p.j. terstond. Ged. Kraaienh. gracht: No. 27. Bovenh. ƒ250 p.jMei. Ged, Oude Gracht: No. 42. Gem. of. ongem. voork, 18 olf 12p.m. terstond. No. 42. Boven voor- en achterk. 300 p.j.terst. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Januari. No. 42. Bovenh. ƒ25 p.m. terst. No. 70. Gem. kam. /14 p. m. terstond. Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer /16 p. m. terstond. No. 150. Gem. zit-enslaapk. /40p.m. terst. No. 168. Twee gem. kam. met of zonder kost 15 p.m. terstond. Hagestraat No. 31. Winkelhuis ƒ4,50 p.w. terst. Kampervest: Een Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Klein. Heiligland: No. 72. Kelder 0.75 p.w. terst. No. 77. Bovenaeliterk. ƒ1.10 p. w. terstond. Kleine Houtstraat: No. 112. Voor- en achterk. 200 p.j. terst. No. 132. Gem. kamers ƒ15 p. m. terstond. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin 575 p.j. Mei. Korte Dijk .- No. 7. Huis ƒ325 p.j. Mei. Korte Poelaan No. lrood. Kamer m. alk. ƒ8 p.m. terst. Lange Bagijnestraat No. lOrood. 2 Gem. kam. m. alk. ƒ30, ƒ10 of /50 p.m. terst. Lange Hofstraat No. 1. Bovenvoork. m. slaappl. 90 ct. p. w. terstond Parklaan No. 96. Huis met tuin ƒ500 p. j. terstond. Raamvest No19Gemzit- en slaapkƒ40 p.m. terst Villa Marie, 650 p.j. Mei. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. ƒ12 p.m. Jan. No. 4. Gem. kam. ƒ40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. /225 p.j.terst. Schagelstraat: No. 17. Beneden en bovenkmtuin^250p.j. terstond. No. 36. Gem. kamer kost en bed. 6 p. w. terst. Smedestraat No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenh. m. alk. ƒ2.50 p.w. terst. Spaarnwouderstraat No. 41. Huism. tuin ƒ400p.j. Mei. No. 55. Boven voor-en achterk. /1.60p.w. half Januari. Voortingstraat Winkelk. f5 p.w. Decemb. Wagenweg No. 62C. Huisje 1.50 p.w. terst. Warmoesstraat No. 21. Bovenh. /200 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne: No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No. 43. Gem. kam. m. alk. ƒ20 p.m. No. 44. Gem. voork. m. alk. 16 p.m. terst. Zijlweg No. 3. Huis en tuin 1450 per iaar. Belangrijk nieuws is er niet. Op geringe uitzondering na is alom gedurende de Kerstweek de arbeid der Parlementen gestaakt. Een der laatste zittingen van de Beigiesehe Kamer verdient met een zwarte kool aangeteekend te worden; hij de diskussie hebben twee leden zich zoo warm gemaakten elkander, znlke belee- digende verwijtingen naar het hoofd ge worpen, dat naar men zegt een duel onvermijdelijk is. We zijn dankbaar, dat in onze Nederl. Volksvertegenwoor diging van zulke onhebbelijkheid zich slechts bij uitzondering een spoor vertoont. Als men tussehen deze twee moet kiezen is 'tnog maar beter breedsprakig te zijn dan te schelden. Onmiddelijk na de opening der aan staande zitting van het Franscbe parlement zal bet ontwerp van wet tot herziening der Grondwet ingediend worden. Het bevestigt zichdat de in dit ontwerp voorgestelde nieuwe grondwettelijke be palingen zijnvermeerdering van bet getal kiezers voor den Senaatverandering van de wijzewaarop de onafzetbare Senatoren gekozen worden, en beperking van de bevoegdheid des Senaats, wat de Begroo ting betreft. De Regeering heeft ook naar men zegt, een voorstel gereed, om de bezoldiging der afgevaardigden en Senatoren te verhoogen zeker een geschikt middel om de lui in eene vrien delijke stemming te brengen. Niet zeer vriendschappelijk is men in Frankrijk ten opzichte van Italië gezind. Heeft de Tunesiesche kwestie spanning veroorzaakt tussehen beide mogendheden het wordt er niet beter op, nu, naar men beweert, het dossier Bokhos aan het licht moet hebben gebracht, dat Italië wer kelijk tegen Frankrijk heeft geïntrigeerd. Van verschillende kanten wordt beweerd, dat de Pans voornemens zou zijn, Rome te verlaten, om te Fnlda of elders zijn zetel op te slaan. Volgens sommigen ook de Duitsche Rijks-kanselier moet er zoo over denken zou het heengaan van Leo XIII den val van Italië na zich sleepen. Anderen zijn daarvan niet zoo overtuigd, en velen gelooven, dat het gerucht van 's Pausen aanstaand vertrek opzettelijk, hij wijze van bedreiging, wordt verspreid. Geen bericht al is 't ook maar twee regels groot wordt uit Rusland ontvan gen, of het woord dynamiet komt er in voorhet wordt zoo eene niet alleen nare maar ook tamelijk eentonige geschiedenis. De Sultan wil 3 Duitschers tot zijne ministers benoemen; we wenschen hartelijk, dat het dezen heeren gelukken mogeden Grooten Heer op den goeden weg te leiden. De Tweede Kamer is toch klaar geko men met de begrootingenwant niets elastieker dan discussies; maar niemand minder elastiek dan de Heer van Houten. De United Telephone Company te Londen zal zeker eerlang aan te bed liggenden het genot eener opera te smaken geven; minus 't gezicht er van, maar daarvoor zal weldra de electriciteit ook wel zorg dragen. Ds. Ter Haar van Nijmegen en Prof. Alberdingh Thijm te Amsterdam kunnen 't maar niet eens worden over eene restauratie-onderneming. Aan de Universiteit te Amsterdam is nog plaats voor één Professor en niet minder dan 12 adsistenten in de genees kunde, de laatsten elk op /1000's jaars; om niet te spreken van twee kerkelijke hoog leeraren. Gelukkige belastingschuldigen die zooveel tot welzijn der menschheid moogt bijdragen Mej. Geziena Jonker, huisvrouw van den Heer P. F. J. Stalman in de Bloedstraat te Amsterdam brengt drenkelingen tot bewustzijn door haren mond op den hunnen te drukken en zoo zuigende en inblazende de beweging van. longen en borst weder op te wekken Tweemaal mocht het haar gelukken. De Heer C. K. Lanting heeft de hoofd stad 25 jaren trouw gediend als Ambte naar ter gemeente-secretarie, afdeeling Burgerlij kestand, bureau van huwelijks zaken. De man zal wat gezien hebben. Hij verplichte de maatschappij met eene statistiek van gelukkige en ongelukkige huwelijken onder zijn oog gesloten. 1881 spoedt ten einde; 't zal nog wel een jaar of wat duren eer het evenwicht in alle zaken hersteld en de tijd van overgang overgegaan is. HAARLEM, 30 December 1881. Gisteren morgen zijn eenige militaire gevangenen van hier per spoor naar Leiden overgebracht, onder geleide van een onder officier en drie manschappen der infanterie. Bij terugkomst verkeerden de geleiders allen in min of meer beschonken toestand twee der manschappen in zulk een verregaanden staat, dat zij met moeite uit de spoortrein konden geholpen worden en als lijken in de wachtkamer zijn neer gevallen, vanwaar zij later per handkar naar de kazerne zijn vervoerd geworden. Dinsdag avond is in de Barteljoris- straat een tramwagen in botsing gekomen met een grooten vrachtwagen beladen met varkens, waardoor de tram is ontspoord en beschadigd, maar geene persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Volgens een genomen besluit van den Gemeenteraad in zijne laatste verga dering, zal de Kermis voortaan in 't begin van de maand Augustas gehouden worden. De Heer A. H. Poortman, heeft een statistiek uitgegeven waaruit big kt dat in zijn Verkooplokaal „de Gouden Leeuw", in 1881 verkocht zijn 130 per- ceelendie te zamen opbrachten de som van 328,095daarenboven werden 89 perceelen, (voor ƒ392,340) opgebonden. Een levensbeeld uit onze dagen. 2) „Nu, ik zal toch trachten te zorgen, dat het ditmaal niet zoo afloopt," sprak Stapelfeldt. „Zulke lui kan de Gemeen te niet gebruikenen Latijnsche Hans moet maar weêr naar de stad gaan, naar zijne professoren, dan kan hij met hen zijn heidensche boeken ver-1 der bestudeeren „Latijnsche Hans!" zeide ik metj eenige bevreemding; „dat is een zonderling epitheton!" „Neen, van hel Evangelium weel hij niets af," antwoordde Stapelfeldt, wiens hardhoorendheid zich vooral openbaarde, wanneer er vreemde woorden gebruikt werden, ,,'t Is een slecht sujet „En die ossenhoeder daar ginder was dat uw Latijnsche Hans En hoe komt hij aan dien bijnaam Stapelfeldt haalde de schouders op. „De vent is niet waard, dat men over hem spreekt," zeide hij. Toen ik hem een oogenblik later nogmaals verzocht, mij het raadsel op te lossen, zeide hij: „we willen dit onderwerp' laten rusten gij moet geen slechten indruk van ons woon oord ontvangen." Het antwoord klonk verdacht. Ik zweeg echter, en besloot pogingen aan te wendenom langs een anderen weg mijne nieuwsgierigheid te be vredigen. „Latijnsche Hans!" 'tWas een raadsel, waarin ik op de een of andere wijze de oplossing moest zien te verkrijgen. Het trof ongelukkig, dat mijn oude baron onder het middagmaal alles De ondergeteekende verlangt „HAARLEMSCH ADVERTENTIEBLAD" toet WAND-ALMANAK voor 1882 te ontvangen bij vooruitbetaling van f 1 Woonplaats: No. Naam: De ondergeteekende verlangt „HAARLEMSCH ADVERTENTIEBLAD" te ontvangen tegen betaling van 25 cents per kwartaal. Woonplaats: No. Naam Verzoeke voorn! duidelijke invulling van hel nummer. behalve goed gemutst was, en dien tengevolge niet aan 't praten was te krijgen. Een brief van zijn zoon, die zooals Stapelfeldt mij had mede gedeeld een zeer los en lichtzin nig leven leidde, had hem aldus ontstemd. Toen echter na het des sert dev koffie kwamen de oude heer de eerste blauwe wolkjens van zijn havanna omhoog geblazen had begonnen de rimpels van het voor hoofd te verdwijnen. ,,'t Is toch ellendig," sprak hij, „dat de ervaring een kapitaal isdat met ons begraven moet worden, zon der dat we 't aan anderen vermaken kunnenHoe gaarne zouden we onze kinderen willen behoeden voor de dwalingenvan welke wij de nadeelige gevolgen hebben ondervonden Die jeugd, die jeugd! En we hebben het toch zoo goed met haar voor! Waarom luistert zij niet naar ons?" „Dat kan wel daarvandaan komen," antwoordde ik, „dat de zoo van zich zelf vervulde, hoopvolle- en luchtig gestemde jeugd zich inbeeldt, een exceplioneel soort van schepselen te zijn, waarop de algemeen geldende levenswelten niet van toepassing zijn." De Baron knikte mij toe. „Bescha- ving en eene goede opvoedingsprak hij, „moesten toch een levensregel aan de hand doen, die de plaats bekleeden kon van de nog ontbrekende ervaring." „Veredeling van geest en gemoed merkte ik op, „vormt zeer zeker een tegenwicht tegen de verleiding der wereld, maar hoe delft zelfs ook bij menschen van meer gevorder den leeftijd de gewillige geest het onderspit tegen over het zwakke vleesch?! Wetenschap en geestesont wikkeling behouden veel minder hare kracht daar, waar de tafel des levens zeer rijk voorzien is, dan daar, waar armoede en gebrek hun zetel hebben opgeslagen." „Dat is zoo, dat is zoo," riep thans de oude heer met vuur uit. „Daarvan hebben we hier in onze onmiddelijke nabijheid een sprekend voorbeeld; onzen Latijnschen Hans!" Onwillekeurig liet ik een kreet van blijde verrassing hooren. Ongevraagd zou dus de oplossing van het raadsel mij gegeven worden. „Kent ge dien zonderlingen snaak reeds?" vroeg de Baron. „Neen maar ik zou hem gaarne leeren kennen; doch Stapelfeldt (JVordt vervolgd.) Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lij ks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een handmof. Een bonten kraag. Een bonten manchet.t;Een lederen sabel- schede. Een streng saaijet. Een klos zwart garen. Een duimstok. Een luier. Een manchet met knoop.Een R. C. kerkboek. Een vrouwen muts. Een stalen knipje waaraan dito beursje. Eeu h—-'1 schoen.Eenige losse sleutels en eene ring mei JLuVv Alles op straat gevonden. Nog onafgehaald Een zakje waarin eenig goud geld. Terug te bekomen bij van Bet Jansstr. No. 20, een bruine parapluie. In de tramwagens achtergelaten Twee parapluie's. Een taschje voor tramkaartjes. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Dec. J. H. Bierboom en J. W. Staal. J. v. MoorselenO. Versteeg. J. Drogtrop en JCvan Emmerik GETROUWD. 28 Dec. J. C. de Wilde en C. M. deLugt. GEBOORTEN. 21 Dec. H. J. Blomgeb. v. Walwijk, d.— 22 Dec. AG. Roest geb. van Acker, d. M. H de Wilde geb. Wenmakers, z.23 Dec. Een onecht kind van het mannelijk geslacht Idem idem idem. A. M. v. Dijk geb. vanLooij.d. W. Bom geb. v. d. Bijl, z. G. Geerlinggeb. Dui venvoorden, d24 DecAWesselink geb Boogaard, d. - 25 Dee. C. Kerkhoffgeb. v. Vreeden, d. H. M. de Geus geb. Mieras, d, TC. de Jong geb. Kalkman, d. T. Palmans gebde Vries, zWBosch geb. Meijer, d Roest gebHoogerbeets, zAMvan Akegeb. Houtman,d. 26 Dee. W. A.Vre- dendaal gebDebo, zMvdGoes geb Toeset, z-- A. C. v. Waard geb. Warning, d. SCde Ridder gebWijdom, d27 Dec MEHoogeboom gebZwitser, dGC Kruijergeb. v. Keulen, d. A. P. Boogaard geb. Wesselink, d. J. G. Help geb. Elzer, d. E. H. r. d. Arend geb. van Cleef, d. 28 Dec. G Gouda geb. de Jager, z. OVERLEDEN. 21 Dec. C. de Keijzer echtgen. v. G. v. Mierlo 38 jGr. Heiligland. 23 Dec. L. Jore 38 j„ Essenstraat24 DeeEen levenl. aangegev. kind van het mannelijk geslacht van ALina, Zomervaart. A. Steenkist 58 jN. Raam straat. 25 Dec. E. van Deurzen wedJ Kraak 73 jLinschotenstraat. P. J. Andréa 5 m. z., Glasblazerstraat. 26 Dec. P. Doo- repaal z3 mHarmenjwegEen levenl aangegev. kind van het vrouwelgeslacht van J. Broekmeijer, Baljuwslaan. S. P. A. Evers d. 16 m., Brouwersvaart. 27 Dec. J Metsemakers z3 jZoetestraatJ Bleeker53j., Schalkwijkerstraat. 28 Deo. J. Splinter wed. A. v. d. Zee 72 j., Oostvest. C. van Schoten 49 j., Anthoniestraat. E.G. Duin d30 dBegijnhof. Schouwburg Haarlem, Directie van Dllefen Hoor en Veltman. DJngsdag 3 .(aimarij 1883: BIET Idlllkltt VAN MISS AURORA. Rroot beroemd Drama in acht tafereelen, naar bet Fransch van Thiboust en Derosne door C. ,1. Roobol. (645) Prijzenf3, fl.SO, fl.50. f I, fO.AO. Aanvang zeven uur. Met I Februari gevraagdeene knappe P. G.die ook huiswerk wil verrichten. AdresSaten Bolwerk No. 2. (646) Tegen Februari vraagt men te Haarlem P. G.voor koken en huiswerk te ver richten, en te Leideneene bekwame Adres: Kenaustraat 9Haarlem. (647) Mevronw HORDIJK, Gedempte Vol dersgracht No. 57, vraagt zoo spoedig mooglijk, eene van goede getuigen voorzien. (648) Men verlangt met 1» Februari eene als Meid-Allééngoed kunnende koken en werken. Men vervoege zich, F arklaan 45, des avonds tussehen 7 en 9 uur. (649) gevraagd, te Haarlem, met 1 Februari 1882, goed kunnende strijken, naaien en met de wasch omgaan, van middelharen leeftijd, P.G., loon 110, (ofalsNood- hulp). Adres: Franco brieven met opgave van leeftijd en vroegere diensten onder No. 653, bij De Erven Loosjes boekhandelaars, te Haarlem. In het Stads Armenhuis, alhier, wordt gevraagd tegen Februari aanstaande, van goede getuigen voorzien. Loon 100 benevens Kost, Inwoning en vrije Genees kundige hulp. Adres in persoonbij den Directeur van bovengenoemd Gesticht, Schotersingel. (654) Met Februari wordt verlangd: go r-wie naaien, stoppen en bekend met de behain. - der drooge wasch, en gewoon met jonge kinderen om te gaan. Zonder goede getuigen behoeft men zich niet aan te melden. Adres bij de uitgevers dezes onder No. 655 Gevraagd tegen Februari, een loon 1.25 per week. Adres: Donkere Spaarne 58. (656) Tegen hoog loon wordt met Febr. a. s. gevraagd, eene KINDERMEID, van de R. K. Godsdienst, en niet beneden de 18 jaren. Alleen zij die met Strijken bekend zijn zullen in aanmerking komen. Brieven onder No. 657 aan het bureau van dit blad. Een knap burger Adres: Koningstraat No. 47. (658) (659) van 1416 jaar, als LEERLINGEN bij D. W. ROOKMAAKER ZOON, in de opmakerij van Tafelgoed ge vraagd. Zich in persoon aan te melden, Frankenstraat 27tussehen 12 en 1 uur. In het Stads Armenhuisalhierworden gevraagd tegen Februari aanstaande, zonder kinderen, tussehen de 35 en 45 jaren oud, waarvan de man Kleermaker van beroep is, en de vrouw de geschikt heid heeft om als Kindermoeder werkzaam te zijn. Het salaris daaraan verhonden is te zamen 300, benevens Kost, Inwoning en vrije geneeskundige hulp. Zijdie hiervoor in aanmerking wen schen te komen, worden verzocht zieh aan te melden aanstaande Dinsdagavond tussehen 6 en 7 ure aan bovengenoemd gesticht, Schotersingel. (660) kan direct geplaatst worden ter opleiding in 'tvak, voorloopig zonder salaris, bij J. N. WARNIERKaasmarkt hoek Damstraat. Bij de Erven Loosjes kan geplaatst worden een knappe tegen ƒ1.50 per week. (666) (662) tegen Mei 1882, een dubbel HUIS met grooten TUIN, aan de Parklaan No. 45 bij den Jansweg. Huurprijs ƒ700 per jaar. Te bevragen: Zijlvest No. 37,. Haarlem. ii ui ii Jlilll jjj voor een klein gezineen net BOVEN HUIS bevattende voor- en achterkamer, keukenruime droogzolder en verdere gemakken. Huurprijs/175. Teaanvaarden Mei 1882. AdresA7. Iloutstr. 60. (663) twee Bovenwoningen a 2.25 per week en twee Benedenwonin gen a 2.50 per week. Te bevragen: Korte Bagijnenstraat No. 30. (664) een HUIS of BOVENHUIS, met aparten opgang, tegen primo Maart of eerderin het midden der stad. Franco brieven met conditieonder No. 665bij de uitgevers dezes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1881 | | pagina 1