HAARLEMSCH höpfung. Bachvereeniging. „Tot Nut van't Algemeen' meer aimachine Tegen /"90 loon LINNENMEID, 'HAPPIJ he Brood* on briekt UUR Wollendekens, ERKLEEDEN, ES, zeilen. Laboratorium f,90. No. 4. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 14 Januari 1882. Per drie maanden ,25. a fr. p. p, a ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel TE HUUR. Het Becker's Concert. Nieuwsberichten. Van alles wat. Latijnsche Hans. ADVERTENTIËN. DIENSTBODE, met verhooging. <j RIJZEN. rood p. Kgr. 20 Ct. Krop15 17 11 11% 12 13 55 25 l pakjes van Kgr. 12 jes, Bollen, en gewone per stuk 2 en fijne ...perstuk 2% t(ENKEL .per 10 stuks 10 20 10 duitend verkrijgbaar waar steeds schalen in zijn om de koopers fit te overtuigen. ari 1882. (885) en Boven Voor- raaister of dergelijks, Te bevragen onder ;evers dezes. il Caoutchouc. (887) 3, Kruisstraat. achines, zelfs die worden, gaan om len tijd mede. ;en hebben alleen de Fabrikanten doen nieuwe en doelma- te schaffen, ten einde IINE in den handel nabijkomt. j het eerst genoemd ook bij geene gele- hare volkomenheid hetgeen zij overal in de laatste jaren, ieeste waarde moet daarvan het overtui- rnhem 1879. ydney 1879. annheim 1880. n Omstreken alléén aar bij(888) orheen Raamplein. élégantste Dames- senwegens gevor- KESLER, er 't hotel Funckler. en Kolenbakzeilen deuren. (890) I'S magazijn. kt Vaseline i e. A. W. G-ROOTE en AATZER van der1 (891) ite van sl en Landbouw 3LLNIJ ie Nijmegen t zioh aan tot het ;e Onderzoekingen, is verkrijgbaar. 3N LOOSJES, voorhanden(881) Dienstregeling ran het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor; Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uuravonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm.2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3.—, 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens, 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.— 's morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.—'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Neord- «n Zutdhollandsclie Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 'smorgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15,7.55, 9.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Maatscliapplj. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.84, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41f, 3.58, 4.14* 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39*, 9.4. 10.17*, 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19, 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 4.54, (tot Overveen), 5.53's avonds. Naar Zandvoort: (Bolwerk). 8.4010.21'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56's avonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 3.46, 5.6, (van Overveen) 6.53 'avonds. Sneltreinen f Exprestreinen le en 2e Klas. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 19. Gem. kam. m. alk./lOp.m. terst. No. 34 Bovenh. /400 p.j. of gem. kam, /40 p.m. terst. No. 36. 1 ongem. voork. metalcoof/'lOp.m. Bakenessergracht No. 54rood2 gem. kam. /12 p.m. terst. No. 57. Bovenh./200p.j. terst. No. 100. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Bakkerstraat Ne. 38. Huisƒ3 p.w. terst. Baljuwslaan No. 27. Beneden voork./0.75 p.w. terst. Barteljorisstraat; No. 7. Gem. voork. ƒ20p.m. terst. Botermarkt No. 2. Bovenh. ƒ275 p.j. Eebr. 1882. No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Burgwal No. 26. Winkelh. f2.25 p.w. terst. No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien 6.50 p.w. terstond. No. 64. Pakhuis ƒ2.50 p.w. terst. No. 87. Gem. kam. m. alk. /8p.m. terst. Br ouwers v aart: No. 144rood. Bovenh. 150 p.j. terst. Cornelissteeg: No. 9. Bovenh. /3.25 p.w. terst. Donkere Spaarne: No. 36. Zolder f80 p.j. terstond. Florapark No. 23. Huis met tuin /600 p.j. Mei. Frederikspark; No. 3. Bovenvillaƒ600p.j. terstond. Ged Kraaienh. gracht: N o.27. Bovenh. ƒ250 p.j. Mei. Ged. Raamgracht No. 41. Huis ƒ230 p j. Mei. Ged. Oude Gracht: No. 42. Huis ƒ400 p.j. terst. Gierstraat-- No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Januari. No. 70. Gem. kam. /14 p. m. terstond. Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer 116 p. m. terstond. No. 123. 2 kam. m. alk. ƒ225p.j. terst. No. 150. Gem. zit-enslaapkƒ35p.m. terst. No. 168. Twee gem. kam. met of zonder kost ƒ15 p.m. terstond. Hagestraat No. 31. Winkelhuis 4,50 p.w. terst. Kampervest: Een Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Kampersingel: No. 34. Huis en tuin ƒ450 p.j. Mei. Klein Heiligland: No. 66. Huisje 1.30 p.w. terst. No. 72. Kelder ƒ0.75 p.w. terst. No. 77. Bovenachterk. ƒ1.10 p. w. terstond. Kleine Houtstraat: No. 112. Voor- en aohterk. 200 p.j. terst. No. 132. Gem. kamers /15 p. m. terstond. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin ƒ575 p.j. Mei. No. 15. Huis en tuin ƒ460 p.j. Mei. Korte Dijk: No. 7. Huis ƒ325 p.j. Mei. Korte Foelaan: No. lrood. Kamer m. alk. ƒ8 p.m. terst. L. Boogaardstraat Winkelh. ƒ3.25 p.w. terst. Lange Heerenstraat No. 12. Bovenw. /2.25 p.w. terst. Lange Raamstraat: No. 11. Bovenw. ƒ1.50 p.w- terst. N. Raamstraat No. 2. Pakhuis m. zolder 2.50 p.w. terst. Parklaan No. 45. Huism. tuin ƒ700 p.j. Mei tebevr. Zijlvest 37. No. 96. Huis met tuin 500 p.j. terstond. Raamvest No19Gemzit- en slaapkƒ40 p.m. terst Villa Marie, 650 p.j. Mei. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. ƒ12 p.m. Jan. No. 4. Gem. kam. ƒ40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. ƒ225 p.j. terst. Schagelstraat: No. 17. Ben. en bovenkm. tuin 1250p.j.ters. Schootersingel: No. 67. Huis m. tuin ƒ550 p.jApril of Mei. Smedestraat No. 12. Huis ƒ500 p.j. Febr. of Mei. No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenh. m. alk. ƒ2.50 p.w. terst. Spaarnwouderstraat No. 49. Bovenvoork. /2 p.w. terst. Voortingstraat No. 47. Huisje m. tuintjeƒ210pwterst. Warmoesstraat No. 21. Bovenh. /200 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne: No. 8. Gem. Bovenvoork. f20p.m. terst. Zijlstraat No. 43. Gem. kam. m. alk. ƒ20 p.m. No. 44. Gem. voork. m. alk. 16 p.m. terst. No. 56. Woonh. ƒ800 p.j. Mei. Zijlweg No. 3. Huis en tuin 450 per iaar. Het zoo gunstig bekende Jean Bec ker-Quartet gafjl. Woensdag een con cert in de sociëteit de Vereeniging, waar de trouwe opkomst der leden wel het bewijs leverde hoezeer de verdiensten dier geniale familie hier ter stede worden op prijs gesteld. Dat ook deze avond zeer veel te genieten gaf, behoeft nauwelijks ge zegd. Hun ensemblenummers munten steeds uit door eene eenheiddie men niet dikwijls aantreft. Deze kunste naars vormen zulk een onverbreekbaar geheel, dat men in hun samenwerken moeielijk ieder in 't bizonder zou kun nen noemen. De beide ensemble stuk ken een piano-quartet van Hoffmann en een strijk-trio van Boccherini, wer den onberispelijk door hen vertolkt en ontlokten daverende toejuichingen. Niet minder werd het publiek in ver rukking gebracht door de verschillende soli, door hen ten gehoore gebracht. De eerste solo, twee kleine nommere voor violoncel werden door den jeug digen kunstenaar zeer goed uitgevoerd; hij bewees daarindat hij dit jaar groote vorderingen had gemaakt. Als tweede solo gaf de heer Jean Becker ons een sonate van Tartini te genieten; in den waren zin des woords genoot men bij zijn rustig speledelen toon en reine opvatting. In de tweede af- deeling speelde deze violist nog een Ronde des Lutins, die ik echter gaarne had zien vervangen door een meer degelijk nummer. Eene Elegie van Vieuxtemps voor Alt werd door den oudsten zoon de heer Hans Becker op voortreffelijke wijze voorgedragen; ook het spel van dezen kunstenaar heeft gewonnen sedert wij hem ver leden jaar hoorden. Niet het kleinste deel van het ge not dien avond gesmaakt zijn wij verschuldigd aan Mej. Jeanne Becker. Reeds meermalen had zij getoond eene uitstekende pianiste te zijn en ook dezen avond handhaafde zij volkomen haar ouden roem. Nadat zij op hare bekende bescheiden wijze de solo's had begeleidtrad zij in de tweede afdeeling als soliste op. Vier kleine stukjes van BachSchumann, Men delssohn en Schubert werden door haar vertolkt zooals men dat van deze begaafde kunstenares mocht ver wachten, ja zells overtrof zij de goede meening, die men van haar koesterde. Deze artistieke familie nog dikwijls hier te zien oplreden, wenschen ze ker vele Haarlemmers met mij. Het voorloopig Verslag onzer Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van het traktaat van handel en scheepvaart met Frankrijk heeft het licht gezien. De groote meerderheid toont zioh daarmede alles behalve ingenomen en verlangt verlenging van den termijn van ratifikatie, welk verlangen door de Kommissie van Rapporteurs eenstemmig en ernstig wordt ondersteund. Tusschen Engeland en Frankrijk spant het ook over dezelfde kwestie. Wat is de zaak? Frank rijk, dat sedert 1860 den weg van den vrijen handel was ingeslagenkeert terug tot den weg van het proteetionnisme. Evenals Duitschland schijnt het thans voor zijn nijverheid en handel alleen heil te wachten van besehermende rechten. Het ligt in den aard van de zaak, dat het sluiten van handelstraktaten tusschen staten, die het beschermend stelsel, en staten, die den vrijen handel huldigen, op bijna onoverkomelijke moeilijkheden stuit. Frankrijk b.v. zou zware inkomende rechten willen heffen van de produkten der Engelsche en Nederlandsche industrie katoen kaasetc. maar 't zou profiteeren van Engelands en Nederlands vrijhandel-gezindheidbij den invoer van zijn eigen produkten wijn en zijde, b. v. in die landentenzij daar werd afgeweken van het beginsel van vrijen handel. Ook in andere opzichten is de verstand houding tusschen Engeland en Frankrijk tegenwoordig niet zeer innig. Als men afgaat op het geschrijf, waartoe het aan leiding heeft gegevendan moet het nog al wat moeite hebben ingehad, om te komen tot een gezamentlijk handelen ten opzichte van Egypte. De toestand daar brengt vele gemoederen en niet minder pennen in beweging. De lezer weet, hoe die toestand haast van zelf telkens aanleiding moet geven tot verwikkelingen. Frank rijk en Engeland zijn Egypte's bescher mers, de Porte is zijn Suzerein, andere groote mogendheden achten een internati onaal toezicht noodzakelijk, de schuldei- schers van Egypte leggen ook een lood in 't zakjen. En nu heeft in den laatsten tijd de zoogenaamde volkspartij daar te lande zich laten gelden. Zij wordt aan gevoerd door Arabi-Bey, die bij den laatsten soldatenopstand zegevierde en den Onderkoning tot eene verandering in het ministerie dwong. Deze heer, die nn door den Khedive tot viceminister van Oorlog is benoemd, heeft in een soort van ma nifest de bedoelingen der volkspartij uit eengezet zij isbeweert hijniet eene godsdienstige, maar eene politieke party. Wel zijn haar meeste aanhangers Moham medanen maar ook Koptiesche Christenen en Joden behooren tot haar, en zij wil ieders geloof eerbiedigen. Zij is dankbaar voor de diensten; door Frankrijk en Engeland aan Egypte bewezenen erkent, dat Europeesch toezicht op de Egyptie- sche financiën noodig is, maarzij beschouwt dit slechts als een voorbij gaanden toestand. Het bestuur over Egypte moet geheel in Egyptiesche handen komen, en daartoe heeft de volksparty haar belangen aan het leger toevertrouwd, dat zij als de eenige macht beschouwtdie in staat is, 's lands vrijheden te beschermen en dat daarom versterkt moet worden. Den Sul tan erkent zij als Suzerein van Egypte, en als Khalif, d.i. als het hoofd der ge- loovigen. Van den Khedive eischt zij dat hijzijn beloften gestand doende regeeren zal met de Kamer der Notabelen. Frankrijk en Engeland hebben nnin eene diplomatieke nota aan den Onder koning verklaarddat zij de Khedive zullen beschermen tegen wanordelijkheden, maar vooral tegen elke nieuwe inmenging van de Porte. Gambetta heeftdoor Charles Floqnet, een radikaal te benoemen tot opvolger van den overleden voortreffelijken Prefect der Seine, Hêrold, blijkbaar goed willen maken wat hij in 't oog van zeer veel republikeinen bedorven had door be noemingen van personen, die vroeger blijk gegeven hadden van ten opzichte van de Republiek niet vriendschappelijk gezind te zijn. Het heeft er veel van, of 't hem te doen isom de verschillende par tijen aan zich te verbinden. De Dnitsehe Regeering slaat telkens meer den weg der reaktie in. Een manifest van Koning Wilhelm doet allen liberalen de hairen te berge rijzén. In dat mani fest worden de grondwettige rechten des Konings uiteengezet, en o.a. de eisch ge steld, dat voortaan alle ambtenaren zich onthouden zullen van alle deelneming aan alle bewegingen der oppozitie. Algemeen houdt men het er voordat dit stuk aan leiding zal geven tot een ernstig Konsti- tutioneel konflikt. Over het pauselijk vraagstuk wordt nog steeds veel geschrevenmaar daarbij is veelwaarop de lommert geen geld geeft. De Kardinaal Aartsbisschop van Praag, Prins von Sehwarzenbergmoet na zijne terugkomst uit Rome verklaard hebben, dat de Pans er niet aan denkt, de Eeuwige Stad te verlaten. De Kardinaal-Aarts bisschop van Ronaan, Mgr. de Bonnechose heeft, zegt men, jnist het tegenoverge stelde verzekerd. Als twee zulke autori teiten er zoo verschillend over denken, achten wy het raadzaamons van gis singen betreffende den afloop der kwestie te onthouden. Dr. Mezger heeft in 1881 meer dan een dozijn vorstelijke personen onderden duim gehad. De National Skating Association te Cambridge is gereed. Beschermheer: Prins van Wales; bestuur: de Hertog van Devonshirede Graaf van Leicesterde Heer C. W. Townleylord- luitenant van Cambridgeshire. Interna tionale wedstrijd uitgeschreven. 100 p. st. als prijs uitgeloofd. George Se wartEnge lands eerste schaatsenrijder tot deelneming bereid maar het ijs?De bibli ografische Stadie over Hildebrands Camera door Johs. Dyserinck, voorkomende in de Gids van Dec.zal afzonderlijk in 't licht verschijnen. Deze uitgave is reeds voorat aangekondigd om het verlangen voor 's hands te bevredigen. Zij wordt vermeerderd met eene opdracht aan Hil- debrand, die wel zal mogen zorgen, dat zijn hart niet verlokt worde tot ijdelheid. Wordt het ook geen tijd voor een contra huldeblijk aan zijnen ijverigen bewonde raar? Eene goedkoope manier om van zijne kinderen party te trekken is deze: men laat ze arbeiden onder den door de wet bepaalden leeftijd. Men wordt veroordeeldkiest gevangenisstraf boven boete en steekt het door de kin- derkens verdiende getuigeDgeld in den vaderlijken zak.Een tapper te Bloemen- daal heeft een inkomen van f 3700 's jaars. Hij debiteert 5000 liters. Biljartballen maakt men tegenwoordig van aardappelen voor de dieven van dit artikel geene aaagename uitvinding! Meisjes zijn niet alleen sentimenteelook Cohen bij zijne edelmoedige aanbieding van Witkamp's Geschiedenis der Nederlanden. Ingemoede raadt hij n er een kistje bij te koopen voor zeven stuivers. De goede man legt er zeker zelf bij toe. HAARLEM, 13 Januari 1882. In December jl. werden in deze ge meente aangegeven1 geval van mazelen, 2 gevallen van roodvonk en 2 van febris typhoïdea. Sterfte aan volgens de wet besmettelijke ziekten had niet plaats. Het totaal der overledenen, daaronder begre pen 11 levenloos aangegevenen, bedraagt 72. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand be rekend, 22.2. Aan gebrekkige ontwikke ling stierven 3, aan lichaamszwakte 9, aan kanker 3, aan aanhoudende koorts 2aan apoplexie 2aan hersenziekte 5, aan kinkhoest 4aan organische hartge- breken 5aan ziekten der ademhalings organen 13 (waarvan 4 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 4aan on bekende oorzaken 3 personen, terwijl 1 lijder aan croup bezweek. Naar de leef tijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 20, van 15 jaren 11, van 514 jaren 1van 1420 jaren O, van 2050 jaren 7, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 11, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 67 jongens en 72 meisjes. Gisteren is alhier naar het Huis van Arrest overgebracht een 36 jarige koetsier, die zich aan valschheid in ge schrift en diefstal in loontrekkenden dienst heeft schuldig gemaakt. Hij had namelijk het vorige jaar hem toevertrouwde gelden verduisterd waarmede hij een rekening moest betalen en die persoonlijk voor voldaan geteekend. Eerst dezer dagen kwamen die mis drijven aan het licht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 6 Jan. J. Loos en N. Tromp. 11 Jan. H. J. KlunderenA. W. Kranenburg. 12 Jan. D. T. PronckenJ. S. Lingeman. GETROUWD. 11 Jan. J. H. Bierboom en J. W. Staal. GEBOORTEN. 4 Jan. G. C. Fortgens geb. Brinkman, z. A. Wallekers geb. v. Roode, z. E. van Brusse geb. Benraadt, d.— 5 Jan. Wed. WJ. G. -Janus geb. Jansen, z, M. Kaptijn geb. Prins, d. W. H. Oclrclven gebSchrijver, d. J. de Zwaan geb. Smit, z. J. Dazertgeb. van Riek, d6 JanC. Heijtvelt geb. Leers, d6 Jan. W HKenzen geb. Smink, z J. M. Jansen geb. Rijsenberg, d. W. van Eeden geb. Selraat, d. M. Kotten geb. Rademaker, z. 7 Jan. J. Roussac geb. Klin gen, dEvan Kessel gebHens, zM. B. van der Burgt gebPeeters, d. J. Kloos gebBouwman, zEen onecht kind van het mannelijk geslacht. C. P. Bek geb. Pasman, d. 8 Jan. M. Cornet geb. Douglas, z. J. Wessels geb. Kiunder,d. 9 Jan. C. H. Thomass geb Vogels, z. J. T. Lindeman geb. v. d. Linden, z. C. S. Schornagel gebRekman, dMMartens gebv. Maa- nenbergd. S. M E. Smitgeb. Lafeber,z. 10 Jan. M. J. Meijer geb. Barthel,d. C. Sernégeb. de Haan, z. C. M. Staal geb. Molenaars, d. 11 Jan. E. Crombouwgeb Sta van Uiter, z. N. Parsons geb. Lusing, z. H. Peper gebTrompetter, aR. Kreu- f t voor Huis-, Slaap- (893) R'S MAGAZIJN. Een levensbeeld uit onze dagen. 6) „Aangaande hetgeen gij, geleerde heeren van nut zijn noemther nam hij na een oogenblik peinzens, „loopen de gevoelens in de wereld nog al uiteen. Ieder is van nut, die op zijne wijze medewerkt aan het bevorderen van de beschaving onder de menschen, al ware 't ook in de meest beperkte sfeer." „Zeer zeker," stemde ik toe; ,,maar bet streven naar eene zoo groot mogelijke' sfeer is in iederen wat meer ontwikkelden geest eene machtige begeertedie zich ook wel laat recht vaardigen» „Over dit onderwerp worden wij het niet eens," antwoordde hij, na zich even bedacht le hebben. „Ik voor mij geloof, dal de mensch zich daar het gelukkigst voelt, waar hij zijn ijdelheid het mins't bevredigen kan. Kom me niet aan boord met wat gij in uwe groote wereld carrière maken noemt 1 Wij hier zijn de ge lukkigste menschen. Doch ik moet erkennen" en hij moest onwille keurig lachen „wanneer allen zich in ditzelfde geluk verheugden, waar moest het dan met het menschdom heen?!" „Hel streven, om door de meest- mogelijke ontwikkeling een man van beteekenis te worden," veroorloofde ik mij, daartegen aan te voeren, „mag toch niet op ééne lijn gesteld worden met verachtelijke ijdelheid! En wanneer gij eerlijk zijt, dan kunnen wij het bijvoorbeeld uw La- tijnschen Hans niet ten kwade duiden wanneer hij nu en dan uren beleeft, waarin het heimwee naar een andere levenswijze en een anderen werkkring hem haast te machtig wordt." De Baron gaf zich gewonnen en moest om zich zeiven lachen. „Wij boerensprak hij„houden er een stijfhoofdigen trots op na, en 'tis wel eens goed, dat we eens terechtgezel worden. Wanneer ik de zaak van uw standpunt beschouw, waarde doctor, dan zal het er nog toe komendat ik voor Hans nog eens zooveel respekt krijg Hij scheen zich in de nu bij hem opgewekte gedachten verder te ver diepen, en zweeg. In deze stemming trof het oude factotum des huizes, mijn vriend Adlatus Stapelfeldt, hem aan, die de rol van major-domus vervulde, en kwam mededeelendat de avond maaltijd gereed stond. ,,Hebt ge Latijnschen Hans binnen kort ook gezien vroeg de heer des huizes. Stapelfeldt dischte het verhaal van den houtvesters-zoon op, maar hij kwam er slecht af met zijn harts tochtelijke voorstelling van het ge beurde, daar ik terstond opmerkte, dat zijne lezing de ware niet was. „Ik verkies, dat ge vrede houdt met den ouden man," sprak de Baron op gebiedenden toon. „Verstaal ge mij? En opdat het geheele dorp nu eens goed te weten kome, hoe hoog de oude bij mij- aangeschreven staat, gelast ik u, morgen naar den pastoor te gaanen hem te zeggen Het overige gedeelte van het bevel werd fluisterend gegeven. Ik zou spoedig genoeg te weten komen, waarin het bestaan had, en wel bij den waardigen geestelijke zeivendien ik den volgenden morgen op eene wandeling door het dorp ontmoette, en wien ik terstond om inlichting vroeg betreffende de uiter lijke levensomstandigheden mijns nieu wen beschermelings. „Daar is het huis zijns schoonzoons, bij wien de oude inwoont," ant woordde de pastoor, terwijl hij mij eene met stroo bedekte hut wees. De omgeving getuigde juist niet van de welgesteldheid der bewoners. Een kleine tuin omringde het armoedige huisjen, waarbij verder geen land, en ook geen stal behoorde. „Jochem is een arbeider, die zich terdege moet inspannen om den kost te verdienen," vervolgde de geeste lijke; „maar vrouw Meta helpt dapper mede, en onze genadige heer zorgt er voor, dat in den winter de nood niet te groot wordt." Wordt vervolgd.) ning geb. Gertenbach, z. S. C. de 7,waan geb. Schutte, d. P. van Wienen geb. Kna pen. d. OVERLEDEN. 4 Jan. M. G. Snellens, 7 m.d., Gr. Hout straat. C. Wigelman 69 jWed. F. Ver steeg, donkere Spaarne. F. van Aken, 68 j„ Wolstraat. 5 Jan. H. W. Parsons, 21 m., z., Antboniestraat. 6 Jan., Een levenl. aan gegeven kind van bet mannelijk geslacht van J. Bakker, Assendelverlaan. L. Seboevaart, 55 jEchtg. v. J. Bronkhorst, Omvalspoort. -A. Knipper, 72 j., KL. Houtstraat. J. J. G. Kruseman, 58 jGr. Houtstraat. 7 Jan. C. Hendriks, 72. j., Korte Poellaan. A. Abbink, 3 m., d., Gasthuislaan. M. M. v. d. Steilen, 19 jd., Koolsteeg. 9 Jan. J. A. Rekman, 1 mzGr. Heiligland H. Huis in 't Veld, Ecktg. v. J. Bakker, As sendelverlaan. A. J. de Roode, 7m.,z. Bereiderstraat. J. E. Coenen, 60j., Echtg. v. J. Bomans, Zijlweg. G. de Vries, 75 j., Echtg. v. H. de Clercq, Z. B. Spaarne. G Wijnands, 14 m., d., Oostvest. T. W. Opbroek, 24 d., z., Ged. Raamgracht.G. Rozenhart, 10 m., z., Wolstraat. 11 Jan. J. de Boer, 4m.,z., Glasblazerstraat. A. M. Teunisse, 60 j., Wed. A. Vos van Zon, Korte Houtstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden medaillon. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een gouden oorknop. Eene portemonnaie waarin eenige centen. Een vrouwenzak met zakdoek en eenig geld.Een zwart glacé handschoen. Een bril in étui. Een bruin geschilderde wagengem.S3n2749. Een lezenaar. Een duimstok. Een wit kinderwantje. Een handschoen. Een knipmesje. Een R. C. Gebeden hoekje. Eene ring met sleutels, en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen hij Graauwert in de Drossestraat 6een gouden ring. HAARLEMSCHE CONCERT op Maandag 23 Januari 1882, des avonds ten 1% uur, in de Sociëteit Vereeniging Mevrouw ,MI4LIE JO.IBIIDI, Zang. De Heer II. BOSMAKS Violoncello. L. SC'MI-Madlaïj Piano. (891j M MAATSCHAPPIJ Departement HAARLEM. Buitengewone vergadering met Dames, op DINSDAG 17 Januari 1882, des avonds ten half acht nrein de zaal der Sociëteit „de Kroon". Spreker: De Heer E. C. JUNGIUS van Deventer. De dameskaarten zullen in deze week worden rondgezondenen worden de leden verzocht, hun persoonlijk bewijs van toegang, bij den ingang te vertoonen. (895) Het Bestuur Mr. H. Jacobi, Voorzitter. Dr. H. D. Kruseman, Secretaris. Mevrouw HORDIJK, Gedempte Vol dersgracht No. 57, vraagt eene (896) P. G.van goede getuigen voorzien. Spreekuur tusschen 8 en 9 uur 's avonds. Wordt gevraagd met Februari a. s. of eerder, eene flinke DIENSTBODE, die goed kan werken en van goede getuigen voorzien. Adres: Gierstraat No. 2. (897) Mevrouw PRINS LABOUCHERE Dreef 14, Haarlem, verlangt met Mei eene bekwame P. G., niet heneden de 25 jaar. (898)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1