HAARLEMSCH Michael Strochoff. Sociëteit „De Kroon". KAMERMUZIEK No. 5. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 18 Januari 1882. TE HUUR. Haarlem's schoon. N ieu wsberichten. ADVERTENTIEN Utrechtsch Variété-Gezelschap. De Koerier van den Czaar. Entrée 60 Cent. Aanvang half acht ure. TWEEDE SÉANCE in de zaal van liet Hotel Fünckler W, ROBERT. Ned. Protestantenbond. Latijnsche Hans. Dl«natr*geling Tan het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van bet kantoor: Dagelijks van 8 'a morgens tot 9 uur's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.—'s morgens1.30, 3.30, 6.30, 9.— 'savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.— 's morgens, 3.—, 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens, 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.— 's morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. 1/ n fr. p. p. v —,40. Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar, Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Koord- en Zuidkollandsclie Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem—Leiden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 'smorgens, 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15, 7.55, 9.10 's avonds. Haarlemselie Tramway-Maatschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41f12.1 's morgens, 1.16, 2.41f, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49J-, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19, 5.29j-, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 4.54, (tot Overveen), 5.53's avonds, Naar Zandvoort: (Bolwerk). 8.4010.21'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56's avonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 3.46. 5.6, (van Overveen) 6.53 'avonds. 'Sneltreinen f Exprestreinen le en 2e Klas Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 19. Gem. kam. m. alk./lOp.m. terst. No. 34 Bovenh. /400 p.j. of gem. kam, /40 p.m. terst Bakenesser gracht No. 54rood. 2 gem. kam. /12 p.m. terst. No. 57. Bovenh./200p.j. terst. No. 100. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Bakkerstraat Ne. 38. Huis 3 p.w. terst. Baljuwslaan.: No. 27. Benedenvoork0.75 p.w. terst. Bartelj orisstraat No. 7. Gem. voork. ƒ20p.m. teret. Botermarkt No. 2. Bovenh. ƒ275 p.j. Febr. 1882. No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Burgwal No. 26. Winkelh. ƒ2.25 p.w. terst. No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien. /6.50 p.w. terstond. No. 64. Pakhuis ƒ2.50 p.w. terst. No. 87. Gem. kam. m. alk. ƒ8p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. 150 p.j. terst. Cornelissteeg: No. 9. Bovenh. /3.25 p.w. terst. Donkere Spaarne No. 36. Zolder ƒ80 p.j. terstond. Florapark No. 23. Huis met tuin /600 p.j. Mei. Frederikspark: No. 3. Bovenvilla600p.j. terstond. Ged Kraaienh. gracht: N 0.27. Bovenh. ƒ250 p.j. Mei. Ged. Raamgracht-. No. 41. Huis ƒ230 p.j. Mei. Ged. Oude Gracht: No. 42. Huis f400 p.j. terst. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Januari. No. 70. Gem. kam. /14 p. m. terstond. Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer 16 p. m. terstond. No. 123. 2 kam. m. alk. ƒ225 p.jterst. No. 150. Gem. zit-en slaapkƒ35p.m. terst. No. 168. Twee gem. kam. met of zonder kost f 15 p.m. terstond. Hagestraat No. 31. Winkelhuis 4,50 p.w. terst. Houtplein No. 17. Ongem. kam. ƒ200p.j. Mei. Kampervest: Een Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Kampersingel: No. 34. Huis en tuin ƒ450 p.j. Mei. Klein Heiligland: No. 66. Huisje 1.30 p.w. terst. No. 72. Kelder ƒ0.75 p.w. terst. No. 77. Bovenachterk. ƒ1.10 p. w. terstond. Kleine Houtstraat: No. 112. Voor- en achterk. ƒ200 p.j. terst. No. 132. Huis m. tuin/ 300 p .j. Mei. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin 575 p.j. Mei. No. 15. Huis en tuin ƒ460 p.j. Mei. Korte Dijk No. 7. Huis 325 p.j. Mei. Korte Foelaan No. lrood. Kamer m. alk. ƒ8 p.m. terst. L. Boogaardstraat Winkelh. ƒ3.25 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 12. Bovenw. /2.25 p.w. terst. N. Raamstraat No. 2. Pakhuis m. zolder 2.50 p.w. terst. fLfliTl No. 45. Huism. tuin ƒ700 p.j. Mei tebevr. Zijlvest 37. No. 96. Huis met tuin 500 p.j. terstond. Raamvest Villa Marie, 650 p.j. Mei. Ri viervischmarkt No. 5. Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. ƒ11 p.m. Jan. No. 4. Gcm. kam. ƒ40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Schagelstraat: No17Ben. en bovenkmtuin f 250p.j.ters. Schootersingel; No. 67. Huism. tuin ƒ550 p.j. April of Mei. Smedestraat: No. 12. Huis ƒ500 p.j. Febr. of Mei No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenh. m. alk. ƒ2.50 p.w. terst. Spaarnwouderstraat No. 49. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. No. 105. Dubbelh. m. tuin 800 p.m. terst. Van Marumstraat: No6Gem. kam. m. slaapk. 10 p.mterst Warmoesstraat No. 21. Bovenh. /200 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Gem. Bovenvoork. 20pmterst. Zijlstraat No. 43. Gem. kam. m. alk. ƒ20 p.m. No. 44. Gem. voork. m. alk. 16p.m. terst. No. 56. Woonh. ƒ800 p.j. Mei. Zijlweg No. 3. Huis en tuin ƒ450 per jaar. Als rechtgeaard Haarlemmer stel ik, even als zoo velebelang in alles wat de goede stad myner inwoning betreft en niet het minst in hare uitbreiding en daarmede gepaard gaande verfraaiing. Zeer zeker kunnen zijdie nog uit Prinsen's Aardrijkskunde geleerd hebben dat Haarlem was een fraaie stadgelegen aan het Spaarne, met 24000 inwoners, niet anders dan juichen bij haar dage lijks toenemenden vooruitgang en met eenigen, maar zeker te billijken, trots wijzen zij op hun vaderstaddie in bloei de meeste steden van ons land verre achter zich laat. En naar alle kanten uitgebreid, zoo zelfs dat een wijziging der grensre geling tusschen haar en een naburige gemeente noodzakelijk is gewordenmoet zijom aan de eischen van den tegen- woordigen tijd te voldoen, zich niet alleen bepalen tot den aanleg van nieuwe stra ten en pleinenmaar ook door parken in het leven te roepende aantrekkingskracht voor den vreemdeling helpen vergrooten. En Haarlemdat in de haar omliggende terreinen gelegenheid tot dergelijke ver fraaiing te over hadheeft dan ook in weinige jaren aan vele parken het aanzijn geschonken. Of zij echter op een enkele uitzon dering na het doel bereikt heeft dat haar voor oogen stondik aarzel niet dit ontkennend te beantwoorden. Verfraaiing was de leuze, en ontsiering is de uitkomst. Of vertoont het Flora park, dat geen Flora-park is, niet een aaneenschakeling van wansmaakdie zelfs den minst ontwikkelde in het oog moet springen? Worden wij niet ontstemd wan neer onze blik rust, neen stuit, op die plompe karakter- maar niet kleurlooze steenmassa'sdiehier en daar heenge- slingerd, in een opvolging van onhar monische lijnen en een mengelmoes van bouwstijlen nu eens halve straten, dan weer half-middeleeuwsche kasteelen te aanschouwen geven En wat te zeggen van de stratendie toegang zullen moeten verleenen tot het nieuwe kwartier, dat zich langs de Leidsche-vaart zal uitstrekken en volgens het plan herbergzaamheid moet verleenen aan velendie onder de ruimst met aardsche goederen bedeelden kunnen gerekend worden? In gelijk en gelijk vormigheid zullen zij niets te wenschen overlatenmaar om dienst te doen als avenue tot een wij willen 't hopen sierlijke wijk,missen zij alle hoedanigheden. En wat te zeggen van een Frederikspark dat een Koekamp en een Frans- Halspark dat een plein met een perkje in het midden isom van het bescheiden Ripperda-Park niet te spreken? Wat minder overhaasting, wat meer kalmte en overleg en vooral wat goede smaak zouden zeker bij het geheele ont werp van uitbreiding, afgaande op de resultaten, niet hebben geschaad. Nu is het te laat. Het voormalige Hazepaters- veld dat groen tapijt gevat tusschen statig geboomte, waarover men de zon kon zien ondergaanhaar rood-gouden gloed aan de om haar heen drijvende I wolkjes meêdeelend is tot een Florapark verknoeidde Dreef wordt langzamerhand in een met hoornen beplante straat her schapen, onze bolwerken missen hun vroegere bekoringde Zijlweg is bedorven en in de straten zelf heeft men zich niet ontzien de schendende hand te leggen aan de weinige gebouwen, die getuigenis gaven van het kunstenaarsgevoel, dat hoofd en hart onzer zeventiende-eeuwsche bouw meesters doorgloeide. Maar wijten wij het ons zei ven niet. Wat de achttiende eeuw begon, hebben wij met kracht voortgezet. De eerste moker slag die het Stadhuis deed daveren, was het sein tot het Vandalisme, dat voort woekert tot op onze dagen. Wij hebben gegeten van den appel, die ons werd voorgehouden en ons aan het heer lijk ooft niet kunnen verzadigen, eri wij zuUen niet eer ophouden alvorens de ure komt en zij is al reeds niet verre dat er niet meer te plukken zal zijn. De schuld op onze vaderen geworpen en ons gelukkig geprezendat waar wij breken wij ook bouwen en daardoor de ons volgende geslachten de gelegenheid aanbieden op voortbrengselen van bouw kunst te staren, die, lomp en zwaar, waar ze licht en luchtig, vierkant en recht, waar ze sierlijk en bevallig moeten zijn, kond zullen doen van den wansmaak die in onze dagen voorzit! En meen ik hiermede genoeg gezegd te hebben over de verfraaiing onzer stad, nog een enkel woord over den Hout moet er van het harte. Over de ontsierde Dreef zal ik niet meer reppenmaar er is helaas meer dat stof tot klagen geeft. Of is het voor den wandelaar, die tusschen de trotsche beuken, waardoor het zonnetje zoo geestig spelen kanverpoozing zoekt van den arbeid of wel ontspanning voor lichaam en geest, niet een dagelijks w'eêrkeerende ergernis, wanneer het snuivend, hijgend en stoo- mend tram-monster onder akelig gefluit en gekrijsch door een der liefste lanen komt aansnellenden dampkring vervul lend met stof en vuil, dat zich aan de sierlijke stammen vasthecht, om ze lang zamerhand met een dikke laag te bedek ken „Hoe is het mogelijk", vraagt hij zich onwillekeurig af, „dat zoo iets ooit is toegestaan, dat men, al moest er ook geofferd worden aan den geest des tyds, er niet op bedacht is geweest middelen te beramen om ten minste de schade voor blad en boom te voorkomenvooral wan neer in het buitenland machines gevon den worden, waarbij men van stoom niets bespeurt. Of is wellicht ook deze laan ten ondergang gedoemd?" En zoo hij deze vraag luide deeddan zou men er hem aan kunnen herinneren, dat in den zomer van het afgeloopen jaar door den heer Krelage tot den Voorzitter van den gemeenteraad een interpellatie is gericht, waarbij op die nadeelen gewezen werd, en dat hem ten antwoord werd gegevendat een deskun dige waarschijnlijk dezelfde die het doodvonnis over den olm streek de zaak had onderzocht en verklaard had, dat er geen gevaar voor het hout be stond, terwijl voor alle zekerheid den machinist het stoomen verboden wasen wel op boete van ƒ5, bij eerste overtre ding, en bij herhaling op verbeurte van zijn post. En dan zal die wandelaar hoogst waarschijnlijk opmerken, dat de stoom dikwijls het bosch vervult en de machi nist zich dus blijkbaar niet aan de bepa ling stoort, waardoor wij gevaar loopen bij de herleving der natuur een laan te zullen zien, die in zijn doode takken het droevige bewijs zal leveren, hoe weinig men hier voor natuurschoon schijnt over te hebben. Mogen wij voor hem wenschen dat het nog niet zoo ver gekomen is, op dat hy zijn weg vervolge in de zoete hoop, dat het voorjaar ook in deze laan knoppen zal ontplooien als immer te voren. Jazoo zij het Haarlem, 15 Januari 1882. F. B. Evenals Schooten' aan Haarlem, zal Nieuweramstel een gedeelte van zyn grondgebied aan Amsterdam moeten afstaan. Bij de Tweede Kamer is inge diend een Wetsontwerp tot verandering van de grenzen tusschen deze beide ge meenten. In de Mem. van Toel. betoogt de Minister de noodzakeiykheid dezer verandering en wederlegt hy de bezwaren, daartegen van de zijde van Nieuweramstel ingebracht, die eigentUjk hierin moeten bestaan, dat men daar het recht meent te hebben, om als Amsterdammers te profiteeren van allerlei voorrechtenmaar als Nieuweramstelaars belasting te betalen. Misschien vreest men ook wel, dat, als de steden zoo voortgaan met alles op te slokken, het platteland den weg zal op gaan van de plattelands-heelmeesters en dezen aardbodem verdwynen zal. Niets toch is bestendig hier beneên. Te Hindeloopen is dezer dagen in den ouderdom van 84 jaar overleden Mej. M. Husser in hare woonplaats gewoonlijk Mare-meu genoemd; zij was de laatste, die nog de Hindeloopensche kleederdracht droeg. Het Amsterdamsche Athenaeum thans Universiteit heeft op zeer fees- telpke wyze zijn 250 jarig jubilee gevierd. Feestredenaar by deze gelegenheid was de Hoogleeraar Jorissen, die, evenals de Sekretaris van Curatoren, van den Koning het ridderkruis van den Nederl. Leeuw heeft ontvangen. Dat er in deze stofvergodende eeuw toch ook nog waarde wordt gehecht aan de kunst, blykt o. a. uit het volgende: Sarah Bernhardt heeft te St. Petersburg in het land der Nihilistenwaar men haar eerst om hare Joodsche afkomst ta- melyk koel had ontvangeneene som van ƒ240.000 verdiend. Onlangs moet na mens een Parijsch kunstliefhebber eene som van f 100.000 zijn geboden voor het in de regentenkamer van het Hofje van Bee- rensteyn te Haarlem hangendedoor Frans Hals geschilderde portret van de stichteres als meisjen van 12 k 14 jaar. Naar men zegt, hebben de Regenten nog ƒ5000 meer gevraagd. De Haarlemmers echte kunstliefhebbers als zy zynverheugen zich er overdat die koop is afgesprongen, niettegenstaande onder hen slechts enkele uitverkorenen het kostbare schilderstuk hebben mogen zien. De reis, door Nordenskjöld benoor den Azië naar China en Japan gemaakt, heeft menige bizonderheid aan het licht gebracht betreffende de levenswys van de Tsjoektsjen, een vroeger byna onbekend volk van Noord-oostelyk Azië. Zy zyn, evenals alle bewoners van het hooge Noorden, groote lief hebbers van vet. Een gezonde Tsjoektsj verorbert per etmaal 8 pond boter, als hy die machtig kan wor den, of vet in nog grooter hoeveelheid. De magen dier heeren lyden daarvan geen overlastintegendeelhet bekomt hun op perbest en zy varen er wel by. In eene brochure over een tabaks- monopolie in Duitsehland wordt o. a. het volgende medegedeeld: Thüringen gebruikt jaarlyks 20.000 Centenaars beetwortel bladen tot tabak. In het Maagdenburgsche en in den Palz wordt veel aardappellof en cichorei-blad gebruikt. De vereg-siga ren in Zuid-Duitschland bevatten in 't ge heel geen tabak, maar bestaan uit ge- wasschen kool- en beetwortelbladen, die lang in tabaksaus gelegen hebben. Als surrogaten worden nog gebezigd een aan tal soorten van bladen, geschikt naar ieders smaak. De distrikt-kommissie te Breslaunoemt zelfs met namen 5 fabrie kanten te Ohlau, die jaarlijks 1549 Cen tenaars bietbladeren verwerken. Men weet verder, dat keukenzout, stroop, drop, suikerrumsalmiaktamarindeaethe- riesche olieënsalpeteranys, gom, dextri ne, enz. enz. gebruikt wordenom rook-, pruim- en snuiftabak te maken. Wèl bekome het onzen burenwij zuUen maar tevreden zyn met onze Amersfoortsche havannahs. Voor hetAmsterd. Gerechtshof heb ben dezer dagen terechtgestaan 3 Hille- gommers, beschuldigd van zich in den nacht van 29 op 30 Aug. te hebben schul dig gemaakt aan rebellie door eene gewa pende vereeniging van drie of meer per sonen, naar aanleiding van een besluit van den Gemeenteraad te Hillegomwaar- by de Kermis daar ter plaatse werd afgeschaft. Het O. M. heeft geëischt, dat de beschuldigden zouden worden schul dig verklaard aan 't geen hun was te laste gelegd, en dat 2 hunner tot 6, en de derde tot 9 maanden gevangenisstraf zouden worden veroordeeld. De heer de Bruyne de vroegere kommandant van de Barentsthans chef van het loodswezen te Hellevoetsluis had het voorrecht verleden week 15 schipbreukelingen te redden. Bij zwaren storm was een Noordsche bark gestrand op de bankenreeds waren de masten overboord, en elk oogenbiik dreigde het schip uiteen te slaan. De heer d. B. ging met zyn kotter in zee en bracht de reddingboot, die niet tegen de zware zeeën op kon werken, aan lei van het schip, dat in nood verkeerde, 't Was moeilyk werk, doch de bemanning, de kapitein met zyn vrouw en kind werden gered. Kort daarna sloeg het schip uiteen. Zoo'n heldenfeit is toch nobeler dan ge welddadig verzet tegen de overheid by gelegenheid van een standje! HAARLEM, 17 Jannari 1882. Zekere P. G.vrachtryderwonende te Haarlemmermeer, vervoerde gisteren namiddag door deze gemeente twee aan elkander gebonden vrachtwagens beladen met eene dorsmachine, planken en domme krachten waarvoor twee paarden gespan nen voor wie de vracht blykbaar te zwaar was. De beesten werden op wreedaardige wyze door hem mishandeld, geslagen en aangezet, tengevolge waarvan een paard in de Lange Veerstraat stuiptrekkend voor den wagen nederstortte en spoedig stierf, terwyl het tweede paard zichtbaar zeer vermoeid en hygende was. Tegen dezen heldhaftigen voerman is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Schouwburg JansstraatHaar lem. Eerste optreden van liet Rotterdamscli tooncelgezclschap Directeur WilleinvanZuylen. Woensdag 18 Jan. 1883: OKZL VROUWEN. Blijspel in 5 bedrij ven van O. von Hoser en F. von Schünthan. Vertaling van II. 1*. Boudier. Dit nieuwste toonecl- werk van de schrijvers van „Inkwartiering», werd niet liet grootste succes te Wecncn, Ber lijn, Hamburg enz. opgevoerd. Voorafgegaan door: KEK GRIL.. Tooneeispel in één bedrijf, van Alfred de Russet. Prijzen: f3, f 1-80f I .SOfl, f OIO. (959) AANVANG ZEVEK UUR. Schouwburg Haarlem. Directie van Ollefen, Roor en Veltman. Vrijdag 30 Januarij 1883: UE STKOOPER. Nieuw groot drama in 5 bedrijven (7 tafcrcclen) naar het Hoogduitsch van Fric- drich Gerstacker, door f. P. T. Bigot. Daarna: MEVROUW SL, A APT. Blijspel in 1 bedrijf, naar het Fransch, door Speijer-- Hlerk. Prijzen: f3, 1.80, fï.dO, fl, f O 40. (960) AANVANG ZEVEN UUR. Op Zondag 22 Januari 1882, van het hier reeds gunstig bekende Directie W. HART en JEAN CHARLIER Tooneeispel k Grand Spectacle in 7 Tafe- reelen. Naar het beroemde werk„De Wonderreizen van Jules Feme". Met geheel nieuwe Decoratien en Costumes. ijSgB" Michael Stroehoö: de Heer W. HART. Entree voor Heeren Leden der Sociëteitmet of zonder ééne Dame 50 Ct. Plaatsbespreking Zondag van 123 ure, k 10 Cent extra. (961) Na afloop der Voorstelling: BAL, uitsluitend voor HH. Leden eu hun Dames. Zie verder groote en kleine biljetten.j VOOR op Dinsdag 24 Januari 1882, met medewerking van den Heer PRO GRAMMA. 1. Trio Op 1 N°. 3.,L. van Beethoven. 2. Phantasiestücke Op 8872. Schumann. 3. Trio Op 8Joh. Brahms. (21)Aanvang ten 8 uur. Afdeeling „HAARLEM", VERGADERING op Vrijdag 20 JailUari, te 7% uur in „(le Vereeniging" Spreker: Ds. J° DE VRIES. Toegang voor niet-leden k 10 Cts. (962) Een levensbeeld uit onze dagen. 7) {Slot.) Wij kwamen nu bij de hut, welker deur gesloten was. Ook de luiken van de kleine vensters der voor kamer waren tdicht.f Een eigenaardige stilte heerschle rondom. Ook kwamen de blonde kleinzonen des ouden biet te voorschijn. „Ik kom hier met eene blijde bood schap voor de vrouw", zeide de pastoor. Ondertusschen had hij reeds de lage deur geopend. Eene schelle kinder stem klonk ons in de ooren, en de jeugdige vrouw kwam uit de kleine kamer naar ons toe, en gaf ons met een wenk te kennen, dat we vooral toch geen geraas moesten maken. „Het kind schreit in den slaap," zeide zij; „als het maar niet ziek is!" Maar het slapen was over, en het kleine rooskleurige gezichtjen kwam tusschen de bontgestreepte kussens der wieg te voorschijn. De jonge vrouw nam den kleine op den arm, en bedekte het rooskleurige mondtjen met kussen. Van mij zag of merkte zij te midden van hare moedervreugde niets, en met een blik verontschuldigde zij zich bij den pastoor, dat thans haar ont waakte lieveling de eerste aanspraak op haar had. Mij was het te moedeals hoorde ik daar in het kleine stille vertrek de schre den der engelen, die den heiligen vrede der onschuld bewaken. Ik hoorde als 't ware nog de woorden van den ouden Hans: „voor mijne vrouw en mijn kind" en nu begreep ik, wat hem staande gehouden had, en wat hem in staat gesteld had, zich zeiven en het vijandelijke noodlot te bekampen! De blijde boodschap betrof den zui geling, die den volgenden Zondag zou gedoopt wordenen mijn oude gast heer, de Baron, liet door den pasloor zijn wensch te kennen geven, om bij de plechtigheid als doopgetuige op te treden. De jonge vrouw kreeg van blijdschap eene kleur als bloed. „Wat zal mijn vader zich daarover verheugen!" was het eerste woord, dat zij kon uitbrengen. Ik bood me aan, hem terstond de blijde boodschap te gaan mededeelen, en verontschuldigde mij te gelijker tijd, dat ik als vreemde daar maar zoo was binnengeloopen De dag van de doopplechtigheid brak aan. Mijn wakkere gastheer hield als een echt edelman zijn woord, en ik mocht de tweede plaats bij het doop bekken bekleeden. „Dat was mijn lievelingswenscb sprak de oude Hans, „dat Meta mij nog een kleindochtertjen mocht schen ken, waaraan ik den naam mijner onvergetelijke vrouw geven kon 1 Van toen af sprak ik den braven Hans bijna dagelijks, en toen einde lijk het uur van mijn vertrek sloeg, viel het me waarlijk zwaar, afscheid van hem te nemen. Hij was met zijne kleine kudde tamelijk ver afgedwaald. Van het dorp en het kasteel zag men niets, 't Was te midden van de on afzienbare weide, dat ik hem aantrof. Ik had hem gezegd, dat ik de stad, waar hij groot gebracht was, op mijne terugreis moest aandoen. Met het oog daarop richtte hij tot mij een verzoekhij vroeg mij nament- lijk, of ik een bezoek wilde brengen aan het graf zijner goede pleegouders en of ik hem schrijven wilde, of het nog aanwezig was%. „Zij hadden het goed met me voor," zeide hij, „maar de wegen des Heeren zijn ondoorgrondelijk! Hij weet, wat voor ons het beste is. Ik mor niet; men kan ook in geringe omstandigheden gelukkig zijn als het geweten maar zuiver is!" Daarop nam hij met een hartelijken handdruk afscheid van me, en sloeg toen met haastige schreden een zij pad in En wanneer al later niemand meer iets afweet van Lalijnschen Hanshij zijne kleinkinderen zal hij in herin nering blijvenen in menige moeilijke ure zal zijn voorbeeld hun een licht op hun levenspad zijn, en hen er op wijzen, hoe men onder de stormen des levens staande blijven en zich zeiven overwinnen moet.

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1