HAARLEMSCH No. 15. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 15 Februari 1882. TE HUUR. Van alles wat. Nieuwsberichten. Hoe ik zijne vrouw werd. Dienstregeling ran het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8's morgens tot 9 uur's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, fi.30, 9:— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.— 'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.10.'s m.2.30, 6.8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f—,25. u fr. p. p, —,40. Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. I Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Koord- «n Zuidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 'smorgens. 12.30, 3.15, 5.35 'savonds. Haarlem—Hillegom 4.15, 7.55,9.10 's avonds. Haarlemsche Tram way-Maat schappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41 j-, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41 f, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8+ 'savonds. Naar Rotterdam7.49f, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15f 12.39, 3.29*, 4.19, 5.29J, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H.S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 4.54, (tot Overveen), 5.53's avonds, Naar Zandvoort(Bolwerk). 8.4010.21 'sm. 12.40, 4.57, (tot Overveen), 5.56's avonds. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 3.46. 5.6, (van Overveen) 6.53 'avonds. Sneltreinen f Exprestremen le en 2e Klas Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 34. Gem. kamers40pmterst. Bakenesser gr acht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 57. Bovenh. /200pjterst. No. 77. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Baljuwslaan: No7Gemvoorkƒ20 pmterst Botermarkt No.-2. Bovenh. ƒ250p.j. terst. No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Burgwal No. 26. Winkelh. ƒ2.25 p.w. terst. No. 55boven. Gem. voork. met kost en bedien. 7 6.50 p.w. terstond. No. 64. Pakhuis 2.50 p.w. terst. No. 87. Gem. kam. m. alk. ƒ8 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Comelissteeg: No. 9. Bovenh. 3.25 p.w. terst. Doelstraat No. 26zw. Benedeuh.250 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis, met Mei. 7750 p. j. Frederikspark: No. 3. Bovenvilla/600p.j. terstond. Gasthuisstraat: No. 19. Voor- en tusschenk. ƒ1.75 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 150. Bovenh. ƒ250p.j. Mei. Gierstraat No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. ra. Mei. Gortensteeg No. 15. Voor- of achterk. 125 a 1.5015 Maart Groote Houtstraat: No. 100. Gem. kamer 16 p. m. terstond. No. 123. 2 kam. m. alk. ƒ225 p.jterst. No. 150. Gem. kam. 735 p.m. Mei. Kampervest: Een Pakhuis ƒ200 p. j. terstond. Kenaustraat: No. 11. Rovenh. ƒ400 p.jMei. No. 36. Bovenh. ƒ400 p.j. Mei. Kinderhuis vest No. 25. Bovenh. 300p.j. Mei. Klein Heiligland: No. 72. Kelder ƒ0.75 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 103zwart. Gem. voork. malk14pm No. 112. Voor- en achterk. ƒ200 p.j. terst. No. 132. Gem. kam. /15p.m. terst. No. 132. Huis en tuin ƒ300 p.j. Mei. Kleine Houtweg: Houtlommer. Huis m. tuin ƒ575 p.j. Mei. No. 15. Huis en tuin ƒ460 p.j. Mei. Koksteeg No. 14. Winkelh. 14 p.w. terst. Korte Jansstraat: No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. Korte Poelaan: No. lrood. Kamer m. alk. ƒ8 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. 7280 p.j. Mei. Lange Molensteeg: No. 19. Bovenh. /4.25 p.w. Mei. Lange Wijngaardstraat No. 18. Benedenh. ƒ3 p. w. terstond. Oude Groenmarkt: No. 6. Gem. zit- en slaapk. 730 p.m. April. Parklaan No. 45. Huis m. tuin ƒ700 p.jMei te bevr. Zijlvest 37. No. 96. Huis met tuin 500 p.j. terstond. Raamvest Villa Marie, 650 p.j. Mei. No.21. Huis m. tuin 350 p.jMei. Ridderstraat No. 2. Benedenh. m. tuin 250 p j. Mei. No. 34. Pakhuis 1.50 p.w. terst. Riviervischmarkt No. 5. Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Rustenburgerlaan No. 2. Bovenh. 711 p.m. Jan. No. 4. Gem. kam. f 40 p.m. Oct. No. 13. Woonh. f 225 p.j. terst. Schagelstraat: No. 17. Ben. en bovenkm. tuin 7 250p.j.ters. Schooterstraatweg No. 4, 8,14. Huizen mtuinen 7600. Mei SehootersingeL No. 44. Bovenh. ƒ225 p.j. Mei. No. 50. Huis m. tuin 7450 p.j. Mei. No. 62. f nu 650 n No. 67. Huism. tuin ƒ550 p.j. April of Mei. Smedestraat No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terstond. No. 34. Bovenh. m. alk. 72.50 p.w. terst. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 105. Dubbelh. m. tuinƒ800p. j.terst. Spaarnwouderstraat No. 49. Bovenh. 72.50 p.w. terst. No. 95. Bovenh. /2.75 p.w. Maart. No. 101. Benedenh. ƒ14p.w. Maart. No. 130. Bovenh. 5 p.w. Maart. Van Marumstraat: No. 6. Gem. kam. m. slaapk. 10 p.m. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. BuitenverblSpaarnes Rust/500p. j. Mei a.s. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20 p.m. terst. Zijlstraat: No. 44. Gem. voork. m. alk. 16 p.m. terst. No. 56. Woonli. 7800 p.j. Mei. Zijlweg No. 3. Huis en tuin 7 450 per jaar. Volgens de Aardrijkskundeuitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen en geschreven door A. Winkler Prins, die ook de onthullingen van den Braga zal geven, behoort de Haai niet tot de eerste der negen orden van vis- sehen, namelijk de hartloozen (leptocardii). Troostrijk klinkt het, maar is het zoo? Indien Nieuweramstelwaarom dan ook niet SloterdijkenHaarlemmerliede waarom dan ook niet....? Wat geeft het te weten, dat de Haai niet behoort tot de tweede orde, die der rondbekkigen (cyelostomi)maar tot de derde, die der dwarsbekkigen (pagliostomi) Of ik door een ronden of dwarsehen bek ga, 'tis me vrij wel om 't even. Ik wou, dat hij behoorde tot Orde VI, de vastkakigen (pectognathi). De millioenenjuffrouw is veroordeeld, maar is er van haar wat te krijgen? Buiten haar om (en dat is zeker 't secuurst) beproeven J. G. de Groot Co. in 't Salon in de Amstelstraat nog iets aan haar te verdienen door op te voerende Mittioenen-juffrouw of de onder aar dsclie gangen van het kasteel Furensteinfantastisch kluchtspel in zes tafereelen door Fantastieus. Hoe langer zich het ijs laat wachten, des te ijveriger vergaderen de schaatsenrijdersclubsin en buiten 's lands. De allerijverigsten uit Engeland gaan naar Zwitserland; daar is ijs. Dat wachtendat wachten't is om er dol onder te worden, even goed op een als zullende verschijnen aangekondigd belangrijk boekwerk als op ijs! Sir Erasmus Wilson heeft aan den senaat der Universiteit te Aberdeen de mededeeling gedaan, dat hij ter beschikking van gemeld lichaam heeft gesteld een bedrag van 10000 pond sterling of 120000 gulden ter bestrijding der uitgaven voor een leerstoel in de pathologie. Waar blijven de vrienden van Dr. Abr Kuyper? Er is nog menige leerstoel aan zijne Univer siteit vacant. Waar blijven de vaders en moeders der hoogere-burgerschool meisjes voor den aldaar ook nog openstaanden kathederspeciaal voor Meteorologie Houdt ge veel van viooltjes? Eenmensch kan niet beminnelijk zijn, als hij van die bloempjes niet houdt. Er is een tijd om te dweepen met vergeet-mij-nietjes, maar een edel mensch heeft zijn leven lang hart voor viooltjes. Nederigheid, eindelooze verscheidenheidkleurengloed welriekende geuren dat alles geven zij u te aanschouwen en te genieten, 't Is eene weemoedige gedachtedat zelfs onder dit sieraad van tuinen en velden in de Yereenigde Staten eene ziekte heerscht, maar nobel van 't Landbouwkundig Ge nootschap om een prijs van 2000 dollars uit te loven voor een middel tegen 't verderf, dat onder de viooltjes woedt. De professoren in de godgeleerdheid te Amsterdam, b.v. Prof. Loman en Hoekstra, behooren tot de ethisch-irenische richting volgens het raadslid Heinekenook tot die richting gelijk de kerkelijke profes soren Als 't verslag in 't Handelsblad juist is, dan denkt men aan een blinde, die meêpraat over de kleuren. Maar dit is zeker een waar woord van denzelfden „De Staat gaf in 1876 een slechte wet op het hooger onderwijs." De Spectator over de zaak AmsterdamNieuweramstel sprekende, durft aan annexatie denken en aan BismarckMr. J. A. Levy zegt „Hetgeen enkele heethoofden „de annex atie door Amsterdam" gelieven te noemen is in werkelijkheidgrensverlegging. Dat wil zeggen eene doodeenvoudige uitbrei ding der gemeentegrenswaardoor de eindpaal barer administratieve bevoegd heid wordt verplaatst." O zoo [grens verlegging! Bismarck verlangt niets an ders. Grensverlegging! Weest nu gerust, NieuweramstelarenSloterdijkersHaar- lemmerliedersenz. enz. enz.Een goed uurwerk een groote schat. Vraag de accuraat loopende Horloges van de International Watch-company. Of neen want het accuraatst loopend Horloge is het Amerikaansche Waltham Mass, be kroond Philadelphia, Parijs, Sidney, Melbourne. Gij hebt uwe keus bepaald 't mocht wat! Beter dan alle andere zijn de Horloges van Vacheron Constantin. Lees dit nu dag aan dag onder elkaar in de nieuwsbladen en zeg of 't een wonder isdat onze hoofden omloopen van al die accuraataccuraatst en beter dan alle andere loopende Horologes. Bij eene volgende gelegenheid voortzetting van de les in de natuurlijke historie. We zouden de voor ons in dit blad beschikbare ruimte haast alleen wel vul len kunnen met allerlei gissingen en ver moedens betreffende Vaughan den moordenaar van den Antwerpschen advo- kaat Bernaysdie zoo sukcessievelijk geopperd worden. Volgens sommigen zou V. eene verkleede vrouw geweest zijn, wat men o.a. meent te moeten opmaken uit de omstandigheid dat hij buitengewoon kleine blanke handen had. Anderen be weren dat de moordenaar geen vreemdeling maar een Vlaming is, en leiden dat af uit de moeite, die hij zich blijkbaar ge geven heeft, om voor een vreemdeling door te gaan. Een hoedenmaker heeft gemeend hetzelfde te kunnen opmaken uit den vorm van zijn hoofd. Ook bestaat naar men berichthet vermoedendat V. naar een der badplaatsen in Zuid- Frankrijk de wijk heeft genomenen zou hij eene jonge vrouw bij zich hebben en een ziek kind. Volgens een Brusselschen korrespondent van het Handelsblad zou de justitie werkelijk den dader en zijne medeplichtigen op 't spoor zijn. Noch wraakzucht, noch winstbejag, maar eene geheel andere oorzaak van den teedersten aard zou aan het bloedige tooneel in de rwe de la Loi ten grondslag liggenen zoo de justitie nu werkelijk de draden van het geheim in handen heeftdan zal de ontsluiering der beweegredendie tot den sluipmoord aanleiding gavenvrij wat ontzetting te weeg brengenin Europa en Amerika. Zeker is het, dat de justitie alles verzegeld heeft in de woning van een voornaam handelaar te Antwerpen een vertrouwd vriend van Bernays, bij wien brieven moeten zijn gevonden waar van het schrift treffend gelijkt op dat van den ge waanden Vaughan. Ook is in een Brusselsch hotel beslag gelegd op een groote koffer, een den dag te voren van Antwerpen aangekomen persoon be- hoorende, welke zeer kompromitteerende papieren moet bevatten, terwijl ook eene gestrenge huiszoeking is ingesteld bij eene te Brussel wonende dame der demi-monde. Nabij Weenen zijn vermoord gevon den een 50 jarig man, rentenier, en diens huishoudster. Kasten en laden waren on geopend en uit niets blijkt, dat de dub bele moord om geld zou zijn gepleegd. Na de misdaad begaan te hebben, heeft de moordenaar de deur van het huis ge sloten, en de naaste bewoners hebben geen enkel teeken van onheil ontdekt. De rentenier von Streinsberg hij was volgens latere berichten een berucht woe keraar die menigeen ongelukkig gemaakt heeft werd met gekloofde hersenpan in een hoek der keuken gevonden. Te Imola in Italië was in de maand Augustus van het vorige jaar een daar woonachtig geestelijke, Vergilio Costa, plotseling verdwenen. Allerlei geruchten kwamen in omloopvolgens sommigen was de verdwenene heimelijk naar N. Amerika vertrokken; anderen zeiden, dat hij zich aan boord bevond van een vreemd oorlog schip in de haven van Genua. Al spoedig echter begon men te vermoeden, dat hij het slachtoffer was geworden van eene misdaaden daarvan werd verdacht een persoondie tot den oudsten adel der stad behoorde, Graaf Alesjandro Faella, die een bericht van het overlijden des ver misten heette ontvangen te hebben, en tevens benoemd te zijn tot zijn executeur testamentair. Sommigen herinnerden zich, dat zij Costa kort voor zijn verdwijnen hadden aangetroffen in de nabijheid van een in aanbouw zijnde villadie aan Graaf Faella behoorde. Verder beweerde deze, dat Costa hem 52.000 lire schuldig was, en vertoonde hijomdat te staven 2 ak- ceptaties tot dat bedragdoor den vermiste afgegeven. Een gerechtelijk onderzoek had plaats. Bij genoemde villa werd een waterputdie geruimen tijd geleden was volgeworpen met aarde, weder uitgegraven, en op den bodem vond men het lijk van den vermisten geestelijkein de onmid- delijke nabijheid van het lijk trof men een linnen zak en een paar stokken aan, door middel van welke men vermoedelijk de monding van den put bedekt had, toen het slachtoffer door den moordenaar naar die plek was gelokt. Toen de geestelijke op den bodem van den put lag, had men hem gesteenigd, zooals overtuigend bleek uit de sporen van den schedel en andere deelen van het lijk. Faella poogde de zaak op de volgende wijze te verklaren. Ongeteekende brieven waren hem gezon den, waarin hem werd medegedeeld, dat op zijn landgoed een moord was gepleegd. Bij een door hem ingesteld onderzoek was hem geblekendat een lijk in den waterput lag. In zijn angst had hij den put doen vullen en een nieuwe doen graven. Intnsschen kwam men tot de ontdek king dat de vermelde akceptaties geschre ven waren door Faella zeivenwiens geldelijke omstandigheden ten gevolge van zijn woest en verkwistend leven hoogst ongunstig waren. Vroeger officier bij de artillerie had hij zijn ontslag genomen; het vermogen zijner vrouw verspild heb bende, had hij allerlei middelen te baat genomen oin aan geld te komenen was zelfs niet voor een moord teruggedeinsd. Op den lsten dezer maand heeft het Hof van Bologne hem naar de Assises verwezen. Eenige weken geleden was de kleine Elizabeth Moore, een lief 7jarigmeisjen, te Londen plotseling verdwenen. Zij was 's morgens als gewoonlijk naar school ge gaan kwam 's middags tusschen schooltijd gezond en wel hij eene vriendin harer moeder, waar deze dien dag te viziete was, ging van daar weer naar school, en werd sedert niet teruggezien. De po litie deed nauwkeurige nasporingen; de ouders, onbemiddelde burgerlieden, loof den eene belooning van 5 pond uit; de Sekretaris van Staat voegde daar 10 p. bijen een mensehlievend buurman nog 25 p.maar alles was te vergeefs er werd geen spoor van het meisjen ge vonden en de arme ouders brachten weken van onbeschrijfelijken angst en droefheid door. Eindelijk heeft men te Yalding, een dorpjen in Kent, uit de rivier de Medway het lijkjen der arme kleine op gehaald een zak met steenen om de mid del en blijkbaar niet verdronkenmaar eerst geworgd, en daarna in 't water geworpen. Eerst verkeerde men geheel in onzekerheid omtrent den dader van den moordmaar al spoedig vernam men, dat zekere Mrs. Payeene gewezen buur vrouw der ouders van het meisjendie kort te voren te Yalding was komen wonenin hechtenis genomen wasonder verdenking van de kleine uit wraakzucht tegen hare moeder om 'tleven te hebben ge bracht. Bij nader onderzoek blijkt meer en meer dat deze vrouw zich aan de afgrijselij ke misdaad heeft schuldig gemaakt. Er is door het Openb. Ministerie eene rechts vervolging tegen haar ingesteld. Bij de begrafenis der kleine legde het publiek eene zeer vijandige gezindheid aan den dag tegenover den vader van het kind, die beschuldigd wordt van tot de moor denares in betrekking te hebben gestaan. Zijn rijtuig moest door eene sterke po litiemacht beschermd wordenen op het kerkhof zag de politie zich genoodzakt, hem in de kapel op te sluitenwaar hij bleef, totdat 's avonds de woedende me nigte afgetrokken was. Na de vermelding van zooveel gru welen is het aangenaam te kunnen be richten, dat het tweemaal naar Europa geseinde nieuwsals zou Z. M. de Koning van Ashanti 200 Ashantij nsohe maagden hebben doen slachten, om haar bloed te mengen onder de witkalk voor zijn nieuw paleis, door den goeverneur der Goud kust officieel gelogenstraft is. Als Koning Koffi Kalkalli zoo iets had durven doenzegt de Goeverneurzou de geheele bevolking tegen hem opgestaan zijn. Krijgs gevangenen mag hij slachten zooveel hij wil, maar van de dochteren des lands moet hij afblijven. De beroemde ook hier te lande zeer bekende romanschrijver Berthold Auer- baoh is te Cannes in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden. Het geschenk van H. H. M. M. den Koning en de Koningin aan Prinses He lena van Waldeck is reeds door fabriekant van Kempen namens H. H. M. M. te Arolsen aan de verloofde van den Hertog van Albany overhandigd, 't Is een kom pleet damestoilet, in zilver en ivoor be werkt; ofschoon in eene zeer beknopte ruimte bevindt zich in een prachtig étui het meest volledig kap- en waschstel, zilveren kom en kan incluis. Op elk stuk is het monogram der Prinses, en zijn de wapens van Engeland en Wal- deck-Pyrmont aangebracht. Het étui waarin zich dit vorstelijk geschenk be vindt is op zich zelf eene zeldzaamheid daar het prachtig bewerkt isuit Coro- mandeleen houtsoort, die nog slechts bij uitzondering gevonden wordt. Ten Hove heeft de tweede Soirée dansante plaats gehad Er waren omstreeks 200 genoodigden aanwezig. De Koningin droeg een rose satijnen balkleed aan het bovenlijf versierd met diamanten en met den juweelen collier het bekende hulde blijk, als halssieraad. De Koning verscheen in de uniform der jagers. Bizondere aan dacht trok de Chineesche gezantdie in de kleederdracht van zijn vaderland eene veelkleurige tunique van Chineesche zijde was uitgedost. HAARLEM, 14 Februari 1882. In de afgeloopen maand Januari werden alhier aangegeven 3 gevallen van febris typhoïda en 2 van angina diphthe- rina. Het totaal der overledenendaar onder begrepen 6 levenloos aangegevenen, bedraagt 82. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 24.10. Aan lichaams zwakte stierven 17aan apoplexie 5, aan hersenziekte 6, aan croup 4, aan orga nische hartgebreken 3, aan ziekten der ademhalingorganen 23 (waarvan 9 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverterings-werktuigen 5, door geweldadigen dood 2 personenter wijl één lijder aan febris typhoïdeaéén aan angina diphtherina en één aan aan houdende koorts bezweek. Naar de leef tijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21van 15 jaren 11, van 514 jaren 5, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 13, van 5065 jaren 9, van 6580 jaren 11boven 80 jaren 4. Geboren zijn 87 jongens en 65 meisjes. Gisteren namiddag is twist ontstaan tusschen eenige werklieden bezig aan het maken der straat in de Keizerstraat waarbij een hunner in drift een straat stamper opnam en daarmede een ander naar het hoofd wierp, die belangrijk werd verwond zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. L.l. Zondag avond is in een poort in de Spaamwouderstaat opengebroken gevonden een kist met manskleederen, die, vermoedelijk door middel van inslui ping, is ontvreemd ten huize van den koopman V. O. in de Pieterstraat. Uit die kist is alleen ontvreemd een sigaren koker waarin een muntbillet van f 10. De Belijdenis eener jonge dame. De jongste novelle van den beroemden schrijver Wilkie Collins. 2) „Komt ge van Ramsgate?" begon 'k. Hij schudde slechts met het hoofd, j „Wij zien hier niet hoog bij Ramsgate °P," vervolgde ik. ,,'t Is nog niet eens twee honderd jaar ouden het houdt er zelfs nog geen eigen burgemeester en gemeenteraad op na!" Dit gezichtspunt was hem blijkbaar meuw. Hij wendde geen poging aan, 0m het te bestrijdenhij tuurde slechts omzich heen, enzeide: „Sandwich is een melancholieke plaats, jufvrouw." J maakte zulke rassche vorderingen ®P het stuk van beleefdheid, dat ik em met een glimlach aanmoedigde, moet erkennen, dat wij, burgers n Sandwichhet als een kompliment opvatten, wanneer men ons zegt, dat onze stad eene melancholieke plaats is. En waarom ook niet? Melancholie hangt samen met waardigheid. En waardigheid is iets, dat van zelf gepaard gaat met ouderdom. En wij zijn oud. Ik geef aan mijne leerlingen onderwijs in de logikadaar hebt ge er een proeljen van. Hoe men ook het tegen overgestelde moge bewerenvrouwen kunnen redeneeren. Zij kunnen ook doorslaan, en ik moet erkennen, dat ik thans doorsla. Heb ik den lezer al medegedeeld, dat ik eene goever- nante was? Als ik dat niet gedaan heb, dan zal men vreemd opgezien hebben, toen ik zinspeelde op mijne „leerlingen". Ik vraag den lezer ver schooning, en verzoek hem, met mij terug te keeren tot mijn verdwaalden vreemdeling. „Is er in geheel Sandwich wel iets, dat eene rechte straat mag heeten vroeg hij. „Er is in de geheele stad geen enkele rechte straat." „Is er ook eenige handel, jufvrouw „Uiterst weinigen de handeldie er nog is, is kwijnende." „Is het dus, om kort te gaaneene vervallen plaats?" „Geheel vervallen." De toon, waarop ik dit zeide, scheen hem te verbazen. Ge Spreekt, alsof ge er trotsch op zijt, dat het eene vervallen plaats is," zeide hij. Ik kreeg bepaald eerbied voor hem 'twas zoo'n schrandere opmerking, die hij daar gemaakt had. Wij zijn werkelijk ingenomen met onzen toe stand van vervaldat is onze grootste glorie. Vooruitgang en voorspoed vindt men overal eldersverval en ontbin ding vindt men hier. Een noodzakelijk gevolg is, dat we onze eigen indrukken voor den dag brengen, en dat we gaarne oorspronkelijk zijn. De zee heeft ons lang geleden reeds verlaten zij bespoelde eenmaal onze wallen, maar zij is nu twee mijlen van ons verwijderd maar wij betreuren het gemis van de zee niet. We hadden soms vijf en negentig schepen in onze haven, de Hemel alleen weet, hoeveel eeuwen geleden; we hebben nu één of twee kleine kustvaartuigendie de helft van den tijd aan den grond liggen in een modderig riviertjen maar we betreuren het gemis van onze haven niet. Slechts één huisin de stad durft zich er voor uitgeven, dat het een voegzaam verblijf kan verschaffen aan vreemdelingen, die onze stad komen bezoekenen kondigt aan, dat het gemeubileerde kamers te huur heeft. Wat een merkwaardig kontrast met onze nieuwerwetsche buurvrouw, Ramsgate! Op ons eer waardig marktplein staan de door den Raad vastgestelde reglementen te lezen, en elke week komen er weêr minder en minder menschenom aan die reglementen te gehoorzamen. Wat is het mooi gelegenWerp een blik op ons eenig magazijn aan den oever der rivier, met die doorgaans wer- kelooze kraan, en met die voor het meerendeel met planken bespijkerde vensters, en misschien met één be diende bij de deur, die staat uitte- kijken naar de kommissie, welke zijn gezond verstand hem zegt, dat onmo gelijk komen kan. Wat een heilzaam protest tegen de verwoestende ge jaagdheid en den overmatigen arbeid eldersdie de zenuwen der natie van streek hebben gemaakt! „Verre van mij en mijne vrienden" om me te bedienen van Dr. Johnson's welspre kende taal „zij zulk eene koelheid die ons onverschillig en ongevoelig doet blijven, als we gaan" over de brugover welke men Sandwich bin nengaat, en waar men tol betaalt, als men daar in een rijtuig zijn intrede doet. „Weinig te benijden is de man"— dit zijn weêr woorden van Dr. John son die kan verdwalen in onze doolhofachtige straten, zonder te ge voelen, dat hij de welkome grenzen van den vooruitgang heeft bereikt, en dat hij in een eeuw van gejaagdheid een haven van rust heeft gevonden. Ik sla weêr door. Heb wat geduld lezer, met de onwillekeurige geest drift eener burgeres van het stille stedeken, die eerst op haar laatsten geboortedag tot de jaren des onder scheids is gekomen. We zullen spoedig met Sandwich afgedaan hebben; we zijn vlak bij de deur van het logement. „Ge kunt u niet vergissen, mijn heer," zeide ik. „Ik wensch u goeden morgen." Hij zag op mij neder onder zijne fraaie oogwimpers door heb ik al gezegd, dat ik een klein vrouwspersoon ben en vroeg mij met zijn over redende stem: „moeten we hier af scheid nemen?" Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1