HAARLEMS C H No. 30. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 15 April 1882. Per drie maanden f—,25. u fr. p. p,,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. TE HUUR. Muziekuitvoering. N ieuwsberichten. Mevrouw Cornelia. Dienstregeling yan het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelüks van 8's morgens tot 9% uur's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—. 10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.— 'smorgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'smorgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Noord- en ZnidhoUandsche Stoomtramweg- KaatschappijHaarlem—Leiden. 15 Oct. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 9.15, 11.15 's morgens, 12.30, 3.15, 5.35 's avonds. HaarlemHillegom 4.15,7.55,9.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Mantschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste n 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35*, 11.23, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41+, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*. 9.32, 10.37*, 11.8+ 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49+, 8.39*, 9.4, 10.17*, 's morgens, 12.15+ 12.39, 3.29*, 4.19 5.29+, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Voorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoort: (H.S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.—'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Feestdagen. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Anthoniestraat No. 21. Bovenhuis/2.50p.w. terst. Bakenessergracht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 100. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk. 8 p.m. terst. Damstraat No. 12rood. Bovenh. ƒ300p.jMei. Doelstraat No. 26zw.Benedenh./2.50p.w. terst. Drossestraat NO. 13. Bovenh./2.30 p.w. terst. Florapark No. 17. Huis ƒ700 p.j. terst. Ged. Oude Gracht: No. 5. 2 Gem. voork. /30 p.m. Mei. No. 5. 2 ongem. voork. ƒ25 p.m. terst. No. 150. Bovenh. 250p.j. Mei. Gierstraat; No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. No. 32. Gem. voor-en achterk. 20 p.m.terst. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. April. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk ƒ25 a/30 p.m. Mei. No. 85. Bovenh. /"250p.jApril. No. 103. Huis ƒ600 p.j. Mei of Aug. No. 122. 2 Benedenk. en suite/350 p.j. Mei. No. 150. Gem. kam. ƒ35 p.m. Mei. Groot Heiligland No. 4. Kamer ƒ1 p.w. terst. No. 35. Bovenachterk. 1.25 p.w. terst. Heerensingel: No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. ƒ6 p.m. terst. No. 45. Huis m. tuin /22 p.m. terst. No. 46. Huis m. tuin/22 p.m. terst. Hoogstraat No. 12. Bovenvoork. ƒ1.45 p.w. terst. Hooimarkt: No. 16. Bovenh. /225 p.j. terst. Jansweg: No. 2. Huis en tuin ƒ1000 p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht ƒ300 p.j. terst. Klein Heiligland: No. 19rGem. zit- en slaapk. 116 p.m. April No. 66. Benedenh. /1.20 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 28. Bovenvoork./8 p.m. April. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer/2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk. /20p.m. April No. 8. Benedenh. 250 p.jMei. No. 8rood. Gem. kam./12 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. Kruisstraat .- No. 13. Gem. kam. /30 p.m. Mei. Kruisweg No. 40. Huis met tuin ƒ500 pjMei Molens teeg: No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. 4 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 10.3 Ongem. bovenk. 200 p.jterst. No. 26. 2 Gem. kam. 28 p.m. Mei. Meestorlottenlaan No. 64. Bovenh. ƒ130p.j. 15 Mei. Winkelh. /2.50 p.w. tetst. Nieuw Heiligland: No. 7. Bovenwoning /1.50 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No.len3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Parklaan No. 68. Huis en tuin ƒ550 p.j. Mei. No. 96. Huis met tuin/450p. j. terstond. Baamvest Villa Marie, 650 p.j. Mei. No.21. Huis m. tuin ƒ350p.j. Mei. Bidderstraat No. 34. Pakhuis/l.50 p.w. terst. Bustenburgerlaan No. 4. Gem. kam. ƒ35 p.m. terst. No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Schootersingel: No. 62. Huis m. tuin /600 p.j. Mei. Schooterweg No. 4, 8. Huizen m. tuin. /600p.].Mei. Spaarne No. 93. Huis/700 p.j. Mei. No 104. Huis ƒ550 p.j. Mei. No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. /225 p j. terst. Turfsteeg; No. 5. Bovenh. ƒ2.50 p.w. Mei. Wolstraat: No. 17. Winkelh. ƒ6.50 p.w. 15 April. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust/500p.j. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No. 23. Gem. voork. 12p.mterst. No. 56. Huis ƒ800 p.j. Mei. No. 41. Bovenh. ƒ350 p.j. Mei. Zijlvest: No.'13. Bovenh. ƒ350 p.j. terst. Zijlweg: No. 41. Gem. voork. ƒ16 p.m. terst. Op den avond van 11 April gaf de Mannen-Zangvereeniging Crescendo hare tweede uitvoering onder directie van den Heer N. H. Andriessen, met mede werking van MejBeihlsopraanzangeres van de Opera te Rotterdamen den Heer Schuecker, harpist uit Amsterdam. De koornommers werden zeer verdienstelijk gezongenvooral de twee eerste nummers „der Wald" van Haser en „Abendlied" van Abt. De afwisselende piano's en forto's werden zeer goed in acht genomen en hoewel de liederen niet onbekend waren, werden die door het talrijk op gekomen publiek met blijkbare belang stelling aangehoord. Haarlem mag zich verheugen in het bezit van drie lieder tafels Zang en VriendschapCrescendo en Zanggenot; een studie ensemble zou misschien iets degelijks ten gehoore kun nen brengen, en een genotvollen avond voorbereiden. Mej. Beihl heeft op dien avond hare hoorders zeer geboeid en oogstte daardoor een welverdiende goed keuring, terwijl de Heer Schuecker een vaardigheid op zijn nog zelden ge hoord instrument aan den dag legde, die menig toehoorder bewonderde; zijn volle grepen en tegelijk zoo lieflijk piano waren uitstekend. Beide solisten hebben dien avondhet concert naar waarde opgeluisterd. Maar wat te zeggen van het laatste concert van dit saisoen dat gegeven werd door de Bachvereeniging op 12 April. Elk verslaggever daar tegenwoordig, zal met mij instemmen, dat het bijna boven verwachting was. Het talrijk opgekomen publiek, ten getalle van p. m. duizend personenwaren daar heen gegaan in de verwachting iets schoons te hooren, want de zangers die zouden optreden en de lie deren die zouden worden gezongen hadden te goeden naam om niet die verwachting te doen in het leven roepen. Mevr. Müller-Ronneburgersopraanzangeres uit Berlijnde gunstig bekende Mej. Adéle Asmann met hare schoone Altstem, de Heer Dr. Gunzdien wij als flinken tenor waarderenen de beroemde Hill uit Schwerin zoudenbegeleid door den altijd weder nieuwen kunstenaar den Heer Schle- gel, en de Heer Sohmölling, die de piano partij vervuldewaar die voor deux mains was geschreven, voor de leden der Bachvereeniging met hunne dames optreden. Boven verwachting was het wat wij daar hoordenzoo helderzoo vol melodizoo in alles volmaakt als dkkr gezongen werdwas zeker door menigeen nooit gehoord. De Spanisches Liederspiel van R. Schu mann, de wonderschoone Liebes Walzer van Joh. Brahms en het Spanisches Lie- beslieder mede van R. Schumannhad den de zangers op zich genomen om naar waarde te vertolken. Alle hulde en wel verdiende lof werd het viertal en hunne accompagnementeurs toegebrachtwel wat al te veel voor den indruk der zang werd er geaplaudiseerd, soms nog voor de piano haar laatste toonen had doen hooren. Mogen sommigen leeren, dat ook die laatste tot het geheel behooren en ze niet door ontijdige bij vals betuigen onhoorbaar te maken. De Bachvereeniging komt alle eer toe voor de daarstelling van dit kwartetzij toont dat zij haar toenemenden bloei naar waarde weet te schatten. "Wip hopen dat het haar mogelijk zij dat uitstekend kwartet in een volgend saisoen weder te doen hoorenhet Haar lems kunstminnend publiek zal niet minder dankbaar zijn. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Dinsdag te half drie uur te Amster dam aan het Station van den Rhijnspoor- weg aangekomen en hebben, alvorens zich naar het paleis te begeven, hun voorge nomen bezoek gebracht aan H. M. de Koningin van Zwedendie in het Am- stel-hötel gelogeerd is. Z. M. was in admiraals-uniform, H. M. in pensé-blauw satijn en fluweel toilet. Het bezoek in het Amstel-hoteldat voor deze gelegenheid sierlijk met bloemen en planten getooid was, duurde omstreeks een half uur. De Zweed- sche Koningin heeft te vier uur aan HH. MM. een tegenbezoek gebracht. Het nieuwe reglement op den school- bouw is reeds bij den Raad van State aan hangig gemaakt, en kan dus binnen kort worden afgekondigd. 'tMoet in het alge meen zeer milde bepalingen bevatten en de regelen voor het bizonder onderwijs tot een minimum beperken. Zooals zich begrijpen laat spuwt de klerikale partij in Frankrijk vuur en vlam tegen de wet op den leerplichter heerscht echter verdeeldheid in hare ge lederen ten opzichtte van de leiding, welke aan het verzet moet gegeven worden. De Union, het hoofdorgaan der legitimistie- sche partyneemt daaruit aanleiding om tot de aanvoerders de ernstige ver maning te richten, aan de beweging eene krachtige, stelselmatige leiding te geven. De Regeering zal zich door dezen tegenstand niet laten weêrhouden, om de wet krachtig, maar tevens met gematigdheid toe te passen. Evenals aan het Engelsche Parle ment, is thans aan de Fransche Kamer door een harer leden, den heer Frédéric Thomaseen voorstel gedaan strekkende om de welsprekendheid der afgevaardig den te beteugelen. Volgens den voorsteller laboreeren de parlementen aan ueelspre- kendheid. De wynstok heeft last van de phylloxera, de aardappel van den colorado kever en zoo lpden de wetgevende vergaderingen aan eene kwaalwaaraan de heer Thomas niet onaardig den naam geeft van prolixera vastatrix. 't Genees middel dat hp tegen deze lastige kwaal wil aangewend hebben, is eenvoudig, maar hoogstwaarschy nlyk zullen de pa tiënten het wel niet willen slikken. Hy stelt voordat op het buroo van den prezident een zandlooper van vyf-minuten geplaatst wordeen dat de sprekers zullen moeten zwijgenals de laatste korrel zand is gevallen. Ongeneeselyke veelsprekers Fransche Keucheniussen zouden dan zeker hun mandaat moeten nederleggen. Het voorstel is waarschynlyk ontleend aan 't Reglement van Orde van 't parle ment in Utopia. Uit Algiers is 't bericht ontvangen, dat eene Fransche kolonne met Bou Anema slaags is geweest. Men heeft een goed deel van zyn troepen en 26 zyner vrou wen gevangen genomen maar Bou zelf is ontkomen, dank zy de snelheid van zyn paard, dat, met de fabelachtige kracht en volharding, aan arabieren van het echte ras eigenhem in twee dagen tyds 180 Kilometer ver moet gebracht hebben. Nu de aanvoerder ontkomen is, bestaat er reden om te vreezendat de behaalde zegepraal nog geen einde aan den op stand zal hebben gemaakt. Het Engelsche parlement is uiteen gegaan onder den voor wetgevers min aangenamen indruk, dat een goed deel van zyn werk vergeefsch is geweest. Gladstone heeft by het scheiden een rede gehouden, waarin hy zich op niet zeer bemoedigende wyze uitliet over den stand van zaken in Ierland. De landwet heeft niet het effekt gehaddat de Regeering er van verwachtte. De pachters betalen de landrente niet, niettegenstaande zy die op billyke wyze kunnen doen regelen door de nieuwe agrariesche rechtbank, en de Iersche landliga bloeit, niettegen staande de gevangenneming der leiders. 'tAantal moorden neemt in den laatsten tyd weêr toe. Wel verklaarde de Premier, dat de Regeering er niet aan wanhoopte, of alles zou in Ierland wel terecht komen maar hy zeide niet, hoe dat gebeuren zou. De leider der konservatieven heeft daaruit opgemaaktdat het ministerie op 't oogenblik er geen Iersche politiek op nahoudt. De Iersche afgevaardigde Parnell is in vrijheid gesteld en is onmiddelyk naar Engeland vertrokken. Hy moet, op eerewoord, voor een week verlof gekre gen hebben, om zyne zuster te Parys, wier kind gestorven is, te bezoeken. Volgens sommige bladen zal in den Duitschen Bondsraad misschien toch nog eene kleine meerderheid voor het tabaks monopolie kunnen gevonden worden. Zeker zal tot bereiking van dit doel von Bismarck al zyn invloed aanwenden. Uit Weenen is een officieel bericht ontvangendat der opstandelingen, Ham- sic-Beg met drie zyner medestanders te Durakovic in hechtenis is genomen. Aan den 84 jarigen Vorst Gort- schakoff is door den Czaar, wegens rede nen van gezondheid en hoogen onderdom, ontslag verleend als leider van het minis terie van buitenlandsche zaken. Hy wordt vervangen door den bekenden Staats-sekre- taris de Giers. Het Journal de St. Peten- bourg verzekert, dat deze benoeming geen verandering zal brengen in Rusland's buitenlandsche politiekzeker zal zy in Duitschlandwaar men nog altyd vreesde dat Ignatieff Gortschakoff's opvolger zou worden een gunstigen indruk maken. De Ukase van den Czaar aan Vorst Gort- schakoff eindigt met de woorden: „Met oprechte achting Uw dankbare Alex ander." De afgetreden staatsman behoudt, behalve den titel van Rykskanselier ook de waardigheid van lid van den Ryks- raad. De Czaar moet te Gachina een grooten ministeraad hebben gehouden waarin beraadslaagd is over het instellen van den post van eersten ministerten einde samenwerking te brengen in den arbeid der ministers en eenheid in alle takken van administratie, 't Zou een zegen zynals dit plan werkelykheid werd. HAARLEM, 14 April 1882. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Maart kan het volgende worden mede gedeeld Van volgens de wet besmettelyke ziekten werden aangegeven: 1 geval van febris typhoïdea, 1 van mazelen en 1 van angina diphtherina. Het totaal der overledenendaaronder begrepen 5 leven loos aangegevenen, bedraagt 99. Verhou ding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 29.11. Aan lichaamszwakte stierven 16, aan kanker 3aan aanhoudende koorts 2aan apoplexie 2aan hersenziekten 3, aan ziekten der ademhalings-organen 38 (waarvan 9 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der »pys- verteringswerktuigen 8, door geweldda- digen dood 2, door verdrinken 2 perso nen terwyl bezweken aan croup 2 lyders, 1 aan febris typhoïdea, 1 aan angina dipthe- rina. Naar de leeftyden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 32, van 15 jaren 12, van 514 jaren 6, van 14 20 jaren 2, van 2050 jaren 20, van 5065 jaten 5van 6580 jaren 13, boven 80 jaren 4. Geboren zyn 72 jongens en 73 meisjes. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. April 10. A. J. Welling en A. C. Lonterm&n. April 12. G. v. d. Berg en JHeemskerk. J. H. v. Akker en J. Versteeg. J. Cauveren en N. v. Praag. C. J. Cornet en W. M. Hirs. W. van Duren en C. Boutellier. April 13. G. Best en H. J. Staats. J. C. v. Breemen en J. v. Harreveld. J. Surendonk en C. v. Es. GETROUWD. April 12. P. Peters cn J. M. Kuipers. J. B. Zwaanswijk en E. Vögelij. A. C. BitterenJ. C. v. d. Bogaardt. C. H. J. T. vanWeltenS. Hessels. A. Bardoken C. Bloemzaad. J T. de Smit en E. v. Zon neveld April 13. M. de Vries en M. E. Sin gels. J. F. v. d. Ven en J. C. C. Auwers. Dr. G. A. v. Geij ten beek en E. M. H. Herm- sen. P. Voorting en M. W. C. Goes. GEBOORTEN. April 5. A. Kastercum geb. de Boer d. J P. Weidemann geb. v. Pellecom d. April 6 E. H. Kuijpers geb. Daams z. F. Lennings geb. Biggelaarz.April 7. H. M. Reijnesgeb. v. d. Heijden z. J. M. Vredendaal geb. Rolt- wijk d. T. A. Veldkamp geb. Borgstein z. April 8. M. Horeman geb. Kruup d. A. H. Vermeer geb. Dietz. 3. T. Hangjas geb. Zweers z.H. E. S. Zwemmer geb. Scheurleer z.G. v. Aken geb Franken d. H. v. d. Bogaard geb. v. d. Werff d. A. K. Gubbels geb. Snoeks. d. April 9. H. J. M. Groene- veld geb. de Boer d.A. Kales geb. Castricum d. B. A. Keiler geb. v. Gasteren d. S. A. Koningsbruggen geb. Greeved. April 10. H. Berkenkamp geb. Hutten dW. Seheidler geb. v. Gulik d.J. M. Horeman geb. Kloos z. C. Bonger geb. v. Rosenbeek d. - E. M Soellaart geb. Stuurman d. April 11. M. Plas geb. Ruiterbergz. April 12. W. Huij- boom geb. Butink dB. Baas gebLingerak z. M. v. Thiel geb. Schaar z. J. Snoeks geb. Bakker d. OVERLEDEN. April 5. F. P. Lindeman 60 j. Nieuwe Groenmarkt. J. Koster 10j. z., Ko>idenhorn. April 6. J. W. Groeneveld 17 m. z Ravenst. April 7. Een levenl. aaugeg. kind v. h.mann. gesl. van W. Küppers, Jansstr.C. A v. Gu lik 55 j., Bakenessergr. W. Konings 1 m. d. Drossestr. April 8. A. Amse 61 j. wed. G. StoutenbeekTulpenstr. April 9. M. Wil- lemse 25 j. eehtg. v. J. Barend, Hagestraat. J. M. Kerkhoff 3 m. d. Papent. vest. 10 Apr. J. Baarschers 22 j. Kinderhuisstraat. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwel. gesl. van W. J. Pieleprat, Papent. vest.M. de Nijs 84 j. Wed. J. H. Hasselmeijer Jansstraat.M.A. v. Haren 5 j. d. Brouwersvaart. 11 Apr. A L. Wolzak 2 j, z. Nobelstraat.— H.M. Hoseck 4 m. d. Brouwersvaart. 12 April P.J Tames 1 m. z. Z. B. Spaarne. E. Westerveld 17 j Verwulft. T. Bouman 7 j. z. Oranjebooms! H. C. Scheffer 3 j. z. Turfmarkt. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonuaie's met geld. twee pakjes strijkgoed. Een oorbel paarlemoer met koper. Een wit beenen naaldenkoker. Een schapenvacht. Twee R C. kerkboeken. Een paternos ter. Een zwarte dameshandschoen. Een koperen penning. Een yzeren gewicht. Eene ring waaraan 8 sleu tels. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen by den loodgieter van Gurtzgen in de Kleine Houtstraat een armband, gevlochten haarwerk. 3) „Ach mijn hoofdsprak zij zuch tend en met flauwe stem. De kleine krijgslist bleef niet zonder uitwerking. „Vergeef me, mijn kind," zeide de heer von Salten op zachtmoedigen toon; „ik vergat, dat ge je niet wel gevoelt, maar waarachtig, ge maakt me boos." „Omdat ik niet instem met je sentimenteele denkbeelden! Wat eischt ge eigentlijk van mij Ik kom mijne moederplichten met de meeste ge trouwheid na." De heer von Salten staarde onaf gebroken op de figuren van het tapijt; blijkbaar kostte het hem moeiteeen driftig antwoord te onderdrukken. „Ja, met de meeste getrouwheid, herhaalde zijne vrouw. „Ge kunt van eene dame van mijn rang niet verlan gen dat zij voor kindermeid^ zal spelendaartoe ontbreekt me de tijd. J|0|ggg ,',Het leven doet aanspraken op mij geldenwaaraan ik me niet onttrek ken kan, en met een weinig meer rechtvaardigheidsgevoel zoudt ge moeten erkennen, dat ik in alle op zichten mijn plicht doe. De kinderen zijn, naar mijn innige overtuiging, aan de beste handen toevertrouwd. Juffer Annette is eene voortreffelijke bonne." „Dat wil zeggen, zij spreekt onbe rispelijk Fransch, voor het overige Mevrouw von Salten maakte een ongeduldig gebaar met haar hand, en zeide op toornigen toon „Genoeg, genoeg! Gij ergert mij met deze dwaze beschuldigingen, die allen grond missen. Laat ons liever terug komen op onze zomerreis. We gaan dus naar Baden-Badenniet waar Hij zuchtte. „Als het niet anders kan." ,.In den tijd dat wij uitzijn, kun nen dan de noodige herstellingen aan het huis gedaan worden. In den salon moet een nieuw tapijt gelegd worden en mijn boudoir moet geheel ver nieuwd en van nieuwe meubels voorzien worden." De heer von Salten staarde in het elegante vertrek om met onmisken bare verbazing en men kon 't hem aanzien, dat 't geen hij gehoord had hem onaangenaam aandeed. „Zoo, zoo," sprak hij langzaam; „ik dacht, dat dit boudoir er nog heel keurig uitzag." Mevrouw speelde zenuwachtig en on geduldig met de kwasten van de sjerp harer ochtend-japon. „Met je verlof," zeide zij op ge- belgden toon, „ik denk er anders over. Al de gordijnen en tapijten en meubels zijn verschoten en ouder- wetsch en alles ziet er uitdat men zich er over moet schamen. Men maakt zich daarmee bespottelijk. Zeker, wanneer ge meent, dat zulk een ver trek voldoet aan de aanspraken, welke uwe vrouwmag doen gelden „0 neenhaastte hij zich haar in de rede te vallen„ge moogt hel in orde laten brengen zooals het je goed dunkt. 't Spijt me alleen om hel lieve, gezellige vertrek, 't Herinnert me aan menige gelukkige ure, die we hier hebben doorgebracht." Een spottende glimlach vertoonde zich om den mond der jonge vrouw. „Ge maakt je belachelijk met je eeuwigdurende sentimentaliteiten sprak zij spottend. De heer von Salten stond opeen kleur als vuur had bij deze woorden zijner gemalin zijn krachtigdoor de zon verbrand gelaat overtogen. Hij J groette haar kortaf en verwijderde zichzonder ditmaal zijne vrouw de hand te geven. Mevrouw von Salten volgde hem; zachtkens legde zij hare ranke hand op zijn schouder. „Nog een oogenblik, Arthur!" smeekte zij op vleienden toon. Hij keerde izich om en staarde haar met een toornigen en bedroefden blik in het schoone gelaat. Was dan alles, alles leugen geweest Met dezen zelfden leederen blik had zij hem destijds zoo vaak aangezien, en hij was dan bereid geweest, leven en zaligheid prijs te geven voor één enkelen glimlach van haar. Destijds had zij niets begeerd dan liefde liefde en niets anders. Thans vertoonde zich die liefelijke glimlach alleen dan nog maarals zij een mooi rijtuig, of eene prachtige japon, of diamanten van hem ver langde 1 Wat zou het zijn? Hij geleide haar naar de causeuse terug. „Waarmee kan ik je van dienst zijn?" vroeg hij op koelen toon. Mevrouw von Salten gevoelde zich ietwat verlegende plechtige uitdruk king op het gelaat haars mans spelde niets goeds. „De keizerlijke familie zal eenige weken te Baden-Baden doorbrengen," ving zij aan. „Wij zullen tot den meer intiemen kring der vorstelijke perso nen behooren." Hij antwoordde daarop niet. „Zeer waarschijnlijk zullen er groo te feestelijkheden plaats hebben, en ach, Arthur, mijne juweelenzijn waarlijk niet geschikt voor zulke ge legenheden ik kan me er niet met fatsoen mee vertoonen." „Dan zult ge moeten wegblijven." „Arthur!" „Ja, mijn kind; ik zal je geen an dere koopen." Mevrouw von Salten sprong overeind. „Spreekt gij zooriep zij buiten zich zelve van woede uit;" waagt gij't dat legen mij te zeggen, nadat ge gisteren gezien hebt, welk een bespottelijk figuur ik met mijn ellen dige diamanten tegenover de gravin Santikow gemaakt heb Hare stem smoorde in tranenmaar ook dit maakte thans geen indruk op den onhandelbaren echtgenoot. De uitdrukking van zijn gelaat werd integendeel nog somberder, nog drei gender. „Yersta ik je goed vroeg hij „begeert ge indedaad een dergelijk tooisel, als de gravin Santikow bezit?" Met tartende hooghartigheid knikte zij toestemmend. „Ge vergeet twee dingenin de eerste plaatsdat de gravin in 't be zit van een fabelachtigen rijkdom is, en verder, dat dat tooisel eene waarde heeft van omstreeks 60,000 mark." De schoone vrouwzich bewust van hare schuld, sloeg de oogen neder voor den blik, waarmede hij haar aanstaarde. „Het tooisel zou een familie-erfstuk blijven," sprak zij met ietwat zachter stem; maar een oogenblik daarna reeds wierp zij weder het hoofd in den nek, met de trolsche hartstoch telijkheid, die haar eigen was. Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1