ÏÏAARLEMSCH No. 37. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang van WOENSDAG 10 Mei 1882. Per drie maanden f—,25. TE HIJUIL. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Van alles wat. Nieuwsberichten. De Zielverkooper. Dienstregeling ran het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8's morgens tot 9% uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Cbristelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.55, 11.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS h fr. p. p. n ,40. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Op den avond der uitgave kosteloos verkrijgbaar. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord- en Zuldkollandselie Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Leiden. 1 Mei. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.—, 10.30 's morg.12.50, 3.105.306.40, 7.50 's av. Haarlem—Hillegom 9.11.40, 's morgens, 2.4.20, 9.10.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Maatscliappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41+, 12.1 's morgens, 1.16', 2.41+, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8+ 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49+, 8.39', 9.4. 10,17*. 's morgens, 12.15+ 12.39, 3.29*, 4.19 5.29+, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkm. 5.8.49 'savonds. Voorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoórt: (H.S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.—'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Feestdagen. Anegang No. 19. Gem. kam. m. alk. flOp.m. terst. No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Bakenessergracht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 100. Bovenh. 3 p.w. terst. Bakkerstraat No32Huis/280 pwterst. Bartelj orisstraat: No. 7. Gem. m. alk./20p.m. terst. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. /150 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk. 8 p.m. terst. Damstraat No. 12rood. Bovenhƒ300p.jMei. Doelstraat No. 26zw.Benedeuh./2.50p.w. terst Florapark No. 17. Huis ƒ700 p.j. terst. Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenh. ƒ4.50p.w. terst. Ged. Kraaienhorstengracht No. 13rood. Bovenh. ƒ200p.j. Juni. Ged. Oude Gracht: No. 14. Huis met tuintje 550 p.j. Aug. No. 150. Bovenh. ƒ250p.j. Mei. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. m. Mei. No. 32. Gem. voor-enachterk.20p.m.terst. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. terst. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk ƒ25 a ƒ30 p.m> Mei. No, 85. Bovenh. f250p.j. terst. No. 103. Huis f600 p.j. Mei of Aug. No.122. 2Benedenk. en suiteƒ350 p.j. terst. No. 150. Gem. kam. f35 p.m. Mei. Heerensingel: No. 43. Koffieh. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenh. f6 p.m. terst. Houtmarkt No. 43. Voorbovenh. /3 p.w. terst. Jansstraat: No. 24. Twee gem. bovenk. 20 p.m. Juni. Jansweg No. 2. Huis en tuin f1000 p.j. terst. No. 23. Bovenhuis ƒ250p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzicht f300 p.j. terst. Keizerstraat:. No. 7. Gem. kam. /14 p.m. 15 Mei. Koningstraat: No. 11. Bovenvoork. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland: No. 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j Augustus. No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. terst. No. 88. Gem. kam. ƒ35 p.m. terst. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer ƒ2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk./20 p.m. terst No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. /250 p.j. Mei. Kruisstraat No. 13. Gem. kam. /30 p.m. Mei. Kruisweg No. 11. 2 Gem. kam. 25 p.m. terst. Lange Heerenstraat: No. 48. Gem. kam. m. alk. ƒ20p.m. terst. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200 p.jterst. Leidsche Vaart: No. 54. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. No. 58. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Molens teeg: No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Nauwe Geldelooze pad: No. 24. Huisƒ3p.w. terst. Noorder-Sehoolsteeg No. 1 en 3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Parklaan No. 68. Huis en tuin ƒ450 p.j. Mei. No. 96. Huis met tuin 450 p.j. terstond. Raamvest Villa Marie, /650 p.j. Mei. No. 37. Benedenh.m. tuintje/300p.j. Mei. Ripperdapark No. 2. Huis en tuin ƒ400 p.j. Aug. Rustenburgerlaan No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Schaggelstraat No. 16. Gem. kam. ƒ25 a 30 p.m. terst. Schootersingel: No. 5. Gem. bovenvoork. f 10 p.m. terst. No. 62. Huis m. tuin /600 p.j. Mei. Schooterweg No. 4, Huis m.tuin. 600pjterst Smedestraat No. 15 Gem. kam. f 12 p.m. terst. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Stationsplein No. 2. Twee Gem. kam. ƒ25 p.m. Mei. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p.j. terst. Warmoesstraat: No. 21. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin f600 pjterst. Zuider Buiten-Spaarne: No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust/600 p.j. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No. 21. 2 gem. kam. ƒ35 en ƒ26 p.m. terst. No. 56. Huis ƒ800 p.j. Mei. No. 41. Bovenh. /300 p.j. Mei. Zijlvest No. 13. Bovenh. ƒ350 p.j. terst. Afsluiting van den openbaren weg. Kruis- en Janswegen. Onderstaand rekest zal gedurende eenige dagen ter teekening liggen bij Df, Erven Loosjes, Boekhandelaars en Boekdrukkers, Gedempte Oudegracht N° 86. Haarlem, Mei 1882. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van WaterstaatHan del en Nijverheid te ,s Gravenhage. Excellentie Geven met schuldigen eerbied te kennen, de ondergeteekendeningezetenen der Ge meente Haarlem, dat, hij de wetgevende magt een wetsontwerp aanhangig is, tot verlenging der aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij verleende concessie dat zij belangrijk tijdverlies en ongemak lijden door de afsluiting van den openbaren weg, die voor bet voorbijrijden van treinen, maar inzonderheid voor het rangeeren van goederentreinen noodig is dat, hoezeer door de Maatschappij veel gedaan wordt, om dit nadeel te vermin deren, de toestand gaandeweg voor re kwestranten nadeeliger, ja onhoudbaar wordtbij het toenemen van het verkeer zoowel langs den spoorweg als binnen de Gemeente dat zij van oordeel zijn, dat in dezen stand van zaken alléén eeue afscheiding van het goederenstation van het personen- station, dergelijke verbetering kan aan brengen redenenwaarom zij te rade geworden zijnU eerbiedig te verzoekenhet daar heen te leidendat aan de te verlengen concessie de voorwaarde verhonden worde om een goederenstation met rangeerterrein voor Haarlem interigtenafgescheiden van het bestaande personenstation en onhin derlijk voor het verkeer op hoofdstraten der gemeente. 't Welk doende volgen de handteekeningen. Hongaarsch middel tegen verkoudheid en het hoesten van kleine kinderen: thee van kersenstelenopgezameld in den kersentijdtnsschen twee vellen papier in de schaduw gedroogd, in een bas of doos op eene drooge plaats weggeborgen, als elke andere borstthee gekookt en gedron ken. Niet aanbevolen door Dr. Yitns Bruinsma. De oudstrijders vereeniging Nederland en Oranje 1813 en 1816 telde bij hare stichting in 1865 125 leden, nu nog slechts 5, die respectivelijk 96% 88, 88, 91 en 88, d. i. samen 451% jaar achter den rug hebben. Ds. C. Reijers van Nieuw-Helvoet is door 't gerechtshof te 's Hage vrijgesproken ter zake van eedsweigeringwant het Hof kan volgens de Wet, hem veroordeelen maar behoeft het niet te doen. Dr. G. J. van Wieringhen Borski te 's Hage bergt 's avonds eene belangrijke som aan bankbilletten in zijnen lessenaarden volgenden morgen zijn de bankbilletten verdwenen. Verdenking van de dienstboden, twee vrouwelijke en éénen mannelijken; aangifte aan de policie; de dienstboden scherp ondervraagd, den volgenden nacht in bewaring gehouden. Maar ziet! daar wordt al het verlorene den weder vol genden ochtend tusschen andere gelds waardige papieren in den lessenaar te ruggevonden. En elk der onschuldigen maar verdachten ontvangt van den Dr. ƒ100.voor den doorgestanen angst en de ongegronde verdenking, terwijl eene advertentie in 't Dagblad door den Dr. onderteekendverklaartdat zij volkomen onschuldig zijn. Zóó gaat het, als men met den neus zoekt. De derde her ziene en vermeerderde uitgave is onlangs in 't licht verschenen van Boomschending bij raadsbesluit, dat wig in ons N° van 1 Maart als welgeslaagde proeve in den goedhartigen stijl aankondigden. Deze uitgave belooft meer te zullen opleveren dan eene tegemoetkoming in de onkosten voor een ander dan 't armoedig lantaarn- paaltjen, even smaakvol als scheutig, in zijn plaats gesteld. In 't Handelsblad van 6 Mei wordt per advertentie de aandacht gevestigd op 't huis Tuscullum (één letter te veel)hotel garniKlever laan, Bloemendaal. Dit hotel is nieuw gerestaureerd nieuw had veilig kunnen wegblijven) en wordt in den loop der maand geopend. Maar nn komt het allermerkwaardigstetot bespreking der departementen ('t staat er letterlijk) met Pension, vervoege men zich aan boven staand adres. Als iemand zegt, dat men „alle dingen van twee kanten be kijken moet" dan bedoelt hij daarmee natuurlijk alle dingen, tot welker be- kijking men wordt in staat gesteld, volstrekt niet, dat men alle dingen be kijken mag en moet en zal. De weigering van 't bestuur der Kweekschool voor Zeevaart aan de reporters is eene publieke zaak beschouw die niet eenzijdig; maar of het voorgevallene bij 't bezoek van Z. M. aan die school eene publieke zaak is, dat is nog de vraag en daarop komt het aan. Hoe 't zij onze reporter de bescheidene man met den éénen on schuldigen hartstochtisna zijn beleefd en gewillig wijken nauwkeurig ingelicht door iemand, die 'tbest weten kan, en door hem zijn wij in staat gesteld meê te deelen, dat Z. M. met groote belang stelling ook de meteorologie-filiaalaan de kweekschool gevestigdheeft bezocht en zich tegen Z. M. aanstaande reis naar Engeland op de hoogte heeft gehouden van de te wachten weersgesteldheidmaar heeft moeten ondervinden, dat de voor spellingen der filiaal nog weinig vertrouwen verdienen. Goed weêr was voor den nacht van den overtocht beloofd en men weet. de reis was zeer onstuimig. Zoo weinig valt er op die depressies te rekenen. Wij hadden nog veel meer op 't hart, maar om te toonen, hoe inschikkelijk de leden der redactie van dit blad voor el kander zijn, al verschillen zij wel eens van gevoelen, zeggen wij hier basta! en zijn korter dan anders, om wat meer ruimte te geven aan onzen waarden collega- nieuwsberickterdie in 't nummer van 3 Mei tot driemalen toe ons hart verteede- rend over gebrek aan de noodige ruimte heeft geklaagd. Dat de heer van Goltstein zijne portefeuille ter beschikking van Z. M. den Koning heeft gesteld, mag ter nanwernood een nieuwsbericht heeten, daar niets anders te verwachten wasnadat de Tweede Kamer de bekende konkluzie aangenomen had, welke de minister voor onaannemelijk verklaard had. Het ministerie verliest in hem een zeer bekwaam lid. De politieke richting van den heer v. G. daargelaten, maar we hebben altijd bewonderd de groote mate van kennis van Indië in den man, die nooit in Indië geweest is, en zich in die kennis heeft moeten inwerken. Hij heeft, wat dat betreft, de groote ver wachtingen niet beschaamd, welke zijn uitstekende dissertatiedie hem voor 't eerst het lidmaatschap der Kamer bezorgde, aangaande hem deed koesteren. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten aan Z. M. den Koning 500,000 te bieden voor bet paleis op den Kneuterdijk, met toebehoorende gron den. Z. M. heeft dat bod aangenomen, en reeds voordat die aanneming bekend was, hebben reeds Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het besluit van den Raad goedgekeurd. Er is meer in deze zaak, dat bevreemding wekt. De beraadslagingen over een schijnbaar zoo ongemotiveerd en voor de lang niet bloeiende gemeente- financieën bedenkelijk voorstel van het Dagelijksch Bestuur zijn in geheime zitting gevoerd. Waarschijnlijk heeft de Raad zich tot het bedoelde besluit te bewegen door de zucht, om Z. M. den Koning niet tegen te werken, die het terrein, waarop het paleis van Willem II is gebouwd voor bouwgrond wilde verkoopen, en om het ook niet te verkerven hij Prins Alexan der, den toekomstigen Koning, die het paleis zijns broeders gaarne behouden zag. De gemeente 's Gravenhage heeft volstrekt geen behoefte aan het kostbaar pand, dat nn haar eigendom is geworden, maar zij heeft er veel belang bij, dat zij de gunst onzer vorsten niet verbeure, en om dat te verhoeden, heeft, naar men veronder stelt de Raad een offer van een half miljoen niet te zwaar geacht. Misschien verontschuldigt dit de anders onverant woordelijke handeling. Te Londen loopt het gerucht, dat Z. M. onze Koning van plan is eene buiten plaats bij Londen aan te koopen of te huren. Met leedwezen vernemen wedat Generaal van der Heijden sinds eenigen tijd lijdende is. De oude wonde aan het uitgeschoten oog veroorzaakt hem voort durend hevige pijnen in 't algemeen is het gestel van den generaal ondermijnd. Eerstdaags begeeft hij zich naar Duitsch- land om op raad van zijn geneesheer de baden te gebruiken Het stoomschip Nemesishet groot ste stoomschip, dat ooit te Amsterdam geweest is, is daar aan de Rietlanden aangekomen. Dit vaartuig is 360 voet lang. 't Is ingericht voor het vervoer Van 1050 passagiers 3de klasse, terwijl het 80 passagiers 1ste klasse kan vervoe ren. Met de afvaart van dit stoomschip wordt den lOden Mei 's morgens 11 unr de geregelde wekelijksche dienst der di- rekte lijn Amsterdam-New-York der Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij geopend. De 3de klasse der Nemesis is geheel be sproken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den heer C. Reijers, predikant te Nieuw-Hellevoet, schuldig verklaard aan eeds-weigeringmaar met het oog op den aard zijner bezwaren, die geheel uit ge moedelijke overtuiging voortspruiten en geen voorwendsel waren om zich aan eeds aflegging te onttrekken, overeenkomstig art. 180 van het wetboek van strafvor dering, geene termen gevonden hem eenige straf op te leggen. Het curatorium der Thorbecke-stich- ting te Leiden beeft in zijne vergadering van 6 Mei besloten, den eereprijs, die volgens het statuut der stichting kan worden toegewezen aan schrijvers van werken over onderwerpen van rechtswe tenschap staatswetenschapsociale we tenschap en politieke geschiedenis, toe te kennen aan den hoogleeraar Dr. P. J. Veth voor zijn werk getiteld: Java, GeographischEthnologiesch, Historiesch. In eene plechtige openbare vergadering, te houden in 't begin der maand Jnni, zal de eereprijs worden uitgereikt. De dood heeft weder een groot man weggenomenden beroemden Amerikaan- schen filozoof en redenaar Ralph "Waldo Emerson. Evenals Darwin en Longfel low heeft hij een hoogen leeftijd mogen hereiken, en treurt de menschheid, als zij dus haar edelste vertegenwoordigers, ziet heengaan, zij is dankbaar, dat zij mannen, die haar uitnemende diensten bewezen hebben, zoolang heeft mogen behouden. De Russiesche Czaar schijnt nog niet heel lang op de hoogte van den toestand met betrekking totdejoden-ver- volging te zijn. Verleden week moet Baron Günzburg eene audiëntie bij Keizer Alexander gehad, en hem de waarheid onomwonden medegedeeld hebben. Toen de Keizer van de gruwelen te Balta hoorde, riep hij uit„dat is onmogelijk!" en wees daarbij op officieele berichten. Günzburg hernam: „Majesteit, wat ik verhaal, zijn feiten, die geheel Europa kent. 't Is reeds zoover gekomen, dat in de geheele wereld voor Russiesche onder danen wordt gebedeld." Alexander was diep getroffen en beloofde 20.000 roebels voor de noodlijdenden te zullen geven. Zou de Czaar daarmeê zijn geweten en dat van zijn volk tot rust hopen te brengen? Door de jury te Bonn is een met selaar ter dood veroordeeld en tot tien jaren tuchthuisstraf. Daar de misdadiger eerst gemoord, en daarna het lijk van zijn slachtoffer bestolen heeft, zal eerst de doodstraf voltrokken worden. Een vreeselijk bericht is uit Ierland ontvangen. De nieuw benoemde Sekre- taris voor IerlandLord Frederik Caven dish en de Onder-SekretarisThomas H. Burke zijn te Dublin vermoord. Eerst den vorigen dag was Lord Cavendish met den OnderkoningLord Spencerin de Iersche hoofdstad aangekomen. Hij en de heer Burke wandelden Zaterdag-avond in het Phoenix-Parktoen een rijtuig naderde waaruit twee personen te voorschijn kwa men, die onverhoeds beide heeren aan vielen en hen verscheiden dolksteken in borst en hals toebrachten. De slachtoffers bezweken eerst na een wanhopige worste ling. De moordenaars namen onmiddelijk na het begaan hunner gruweldaad de vlucht, en tot dusver heeft de politie hun spoor niet ontdekt. Toen de lijken opgenomen werden, waren zij vreeselijk verminktde grond was met bloed door weekt. Deze gebeurtenis heeft, gelijk zich denken laateen ontzettenden indruk te Dublin en te Londen gemaakt. Volgens een gerucht heeft Lord Spencer, bij het vernemen van den moordverklaard dat hij onmiddelijk als Onderkoning van Ier land zon aftreden. HAARLEM, 9 Mei 1882. Volgens achterstaande advertentie hebben zich in deze stad eenige personen tot eene Commissie vereenigd tot ontvangst van bijdragen nit Haarlem en omliggende gemeenten ten behoeve van de ver volgde hulpbehoevende Israëlieten in Rusland. Wij kunnen niet nalaten de pogingen der commissie om gelden voor bovenstaand doel bijeentebrengen te onder steunen en wekken onze stadgenooten op, om ieder naar hunne krachten daartoe hgtedragen. (Naar het Hoogduitsch van O. MyLlus.) 5) Het trok mijn aandacht, dat hij beur telings op den knaap en op zijn met gezel staarde, en dan weder een blik op mij wierp. De hand van den ma- geren heer trilde, toen hij het wan- delstokjen uit het handtjen van het kind aannam, en hij vroeg met een ontroerde stem in 't Engelsch „hoe heet ge, mijn kind?" „Robert," antwoordde het knaap- jen, vol vertrouwen en hoegenaamd niet verlegen. „Robert? En hoe heet ge meer, lief kereltjen Wie is de vader van dit kind?" vroeg hij, zich op eens tot mij wendend, en blijkbaar ver wachtte hij vol belangstelling mijn antwoord. „Waar woont hijen wie is hij?" „Wat ligt ons daaraan gelegen?" viel zijn metgezel, in 't Duitsch en harte lijk lachend, hem in de rede. Laat ons verder gaan! Die Engelsche kin deren gelijken allen op elkander. Ze zijn allen vet, stevig, gezond, aardige cherubijntjenszoo lang ze nog klein zijn, maar als ze grooter worden, verliezen zij alles, behalve hun vet. Maar laat ons ais 't u blieft verder gaan men zal op ons wach ten. Gij vergeet „Ach ja, ik vergat stamelde de heer met het grijze hair. De twee heeren gingen verderen ik merkte opdat de krachtigste dei- beide mannen den ander den arm gaf, als om hem meê te voeren, of om hem, mocht het noodig wezen, tot steun te dienen. We hadden Edgeware- Road reeds verlaten en waren den hoek van St. Johns Wood Road reeds omgeslagen, zoodat we vrij dicht bij onze woning warenen nog peinsde ik me moede over de vreemde houding en de mo gelijke bedoeling dezer heeren, toen plotseling de groote heer met den langen zwarten knevel naast me stond, als ware hij uit de grond, opgerezen. „Vergeef me, vrouwljen, dat ik je lastig val," ving hij aan; „maar ge herinnert je zeker weldat mijn vriend zooëven met u en dit kind gesproken heeft, niet waar:®" Ik ontstelde toen ik zijn slem zoo dicht bij mijn oor hoorde, staarde hem in't gelaat, en werd plotseling wantrouwend, want eene stem in mijn binnenste scheen mij toe te fluisteren: neem u voor dezen man in acht't Was om zoo te zeggen een voorgevoel van een of ander ongeluk, zooals dat soms op eens en onwille keurig bij ons opkomt, en ons tegen zekere menschen waarschuwt. Ik deins de achteruit, nam den knaap haastig aan mijn andere hand, en plaatste me tusschen Robert en den vreemden heer inofschoon ik toch niet wilde laten blijken, dat ik angstig was. „Ik kan me 'l nauwlijks herinne ren, mijnheer," antwoordde ik op wreveligen toon: ,,'tkind trekt de aandacht van zoovele menschen, en zoo menigeen spreekt met hem." „Maar 'tis immers nog geen kwar tier geledendaar beneden in Ken sington Gardens!" „0 zoo ja, dat kan wel zoo wezen." De heer trok aan zijn knevel, en staarde mij met zooveel opmerkzaam heid aan, dat ik zijn blik niet uit staan kon, maar mijn gezicht afwendde en de oogen op de straat vóór me richtte; desniettemin lette ik op zijne bewegingen. „De heer, die zooëven met u gespro ken heeft," hernam de man met den knevel in het Engelschmaar met een buitenlandsch akcenl, „is een beroemd kunstenaar, en zou gaarne een schets van dit kind nemen, om daaraan eene plaats te geven op een historie-stuk de gelijkenis van den knaap met het karakter, dat op die schilderij voorgesteld moet worden, is in 't oog vallendzoudt ge denken dat de ouders er iets tegen zouden hebben, wanneer „Ik meen zeker te weten, dat zij het kind daartoe niet beschikbaar zullen stellen'" viel ik hem in de rede. „Gaarne heeft mijn vriend er eenige geldelijke vergoeding voor.over, en één of twee zittingen zouden voldoen de zijn. Ja, hij zou zelfs tevreden wezenals hij in de woning der ouders van het knaapjen eene schets nemen kon," sprak hij. „De ouders zullen daarvan niets willen hoorenantwoordde ik weder, en ik verhaastte mijne schreden, maar ook de vreemdeling deed dat. Zijn halstarrigheid vermeerderde mijn angst; ik had hoegenaamd geen begrip van kunst of kunstenaars, en ik be greep zelfs niets van zijn voorstel, doch ik wantrouwde hem. Ik zag in zijn geheele wijze van doen een voor wendsel, en dit wonderlijke voorge voel bedroog me ook niet. „Ge kunt dat onmogelijk met zeker heid zeggen," hernam hij. „Ik zou den vader van den knaap zeiven het wel willen voorstellen, en een paar guineas, ingeval hij arm is „De vader van het kind draagt het hart zeer hoog," merkte ik op. „Maar daar is niets vernederends gelegen „Ik wensch u goeden dag," zeideik. „Wilt ge mij niet vergunnen, mij tot den vader in eigen persoon te wenden, en mij daartoe zijn adres op geven? „Neen," antwoordde ik op wreve ligen toon. „Ge zijt een zeer onhandelbaar persoon, naar ik bespeurvervolgde hij met een gedwongen glimlach. „Mijn vriend heeft twee jaar lang naar zulk een kinderkopjen gezocht, om er eene schets van te nemen, en ik ben hem bij die nasporingen behulpzaam geweest, 't Is hard, van zulk eene gunstige gelegenheid te moeten afzien. Indien ge maar eenig begrip van kunst hadl, vrouwtjen, zoudt ge't niet over je kunnen verkrijgenons te leur te stellen, 'tls zoo'n kleinigheid, waar- meê ge ons genoegen zoudt kunnen doenen wanneer het verzoek komt van een zoo groot kunstenaar, als mijn vriend isdan is 't een kompli- ment, gelijk ik u plechtig kan verze keren." „Ik begrijp u heel goed goeden dag!" „Maar wanneer ik u vijf pond aan bied Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1