HAAELEMSCH BERICHT. No. 38. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang Per drie maanden 25. u fr. p. p. —,40. van ZATERDAG 13 Mei 1882. Het „Haarlemsch Adver tentieblad" zal, te beginnen met het nummer van Woens dag 17 Mei 1882, niet meer kosteloos verkrijgbaar zijn op den avond der uitgave; afzon derlijke nommers zijn zoolang de voorraad strektvoor drie centen te bekomen. Abonnementsprijs per drie maanden f,25, franco per post f,40. Hoort, burgers, hoort! TE HUUE. Nieuwsberichten. De Zielverkooper. Dienstregeling ran het Postkantoor. 15 October 1881. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur's morgens tot 3 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zou- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1 30, 6.30 'sav Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgeus, 3. 8. 's avonds. De met gcteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.5511.35 's morgens 2.35, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.44, 9.'s morgens, 12.10, 4.15, 5.25, 9.55 's avonds. Richting den Helder 6.45, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Prijs per Advertentie van 1 tat 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. "VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord- en Znldhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. 1 Mei. 1881. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.— 10.30 's morg.12.50, 3.105.306.40, 7.50 's av. HaarlemHillegom 9.11.40, 's morgens, 2.4.20, 9.10.10 's avonds. Haarlemsche Tram way-Maatschappij. Eerste wagen 7.40 's morgens. Laatste 10.30 's avonds. Vertrekuren der spoortreinen van het Station Haarlem. 15 Oct. 1881. Naar Amsterdam: 6.55, 8.34, 9.1, 9,35* 11.23, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.16, 2.41f, 3.58, 4.14*, 4.44, 5.54, 6.40, 7.19, 7.36*, 9.32, 10.37*, 11.8f 'savonds. Naar Rotterdam: 7.49f, 8.39', 9.4, 10.17*. 's morgens, 12.15-f- 12.39, 3.29*, 4.19 5.29f, 5.39, 8.2, 10.1* 's avonds. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens; 1.30 tot Alkrn. 5.8.49 's avonds. Yoorjaarsdienst van af 1 April 1882. Naar Zandvoort: (H. S.) 8.37, 10.18'smorg. 12.37, 1.33, 3.27*, 4.54, 5.53, 8.—'sav. Van Zandvoort: 9.9, 11.35, 's morgens, 1.4 2.14*, 4.18 5.21, 6.53, 9.6 'avonds. De met gemerkte treinen alleen op Zon en Eeestdagen. Te Haarlem bestaat sedert 1879 een Afdeeling van de Nederlandse/ie Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dat spreekt van zelf. Als er in Neerland's bloemenstad van zoo'n maatschappij geen afdeeling was, waar zon er dan een zijn? Deze afdeeling is sedert haar bestaan nut tig werkzaam geweestop hare vergade ringen werd veel belangrijks besproken, veel schoons gehoord en gezien. Nu zal in den aanstaanden zomer ge noemde Maatschappij haar algemeene ver gadering te Haarlem houden, en nu roept de Afdeeling, die de eer zal hebben, de leden der Maatschappij te ontvangen, te kunnen toonendat zij die eer waardig is. En op al wat Haarlemmer is, rust de verplichtingdaartoe mede te werken, en de eer der bloemenstad te helpen ophouden. Men heeft het plan gevormd, tijdens de aanstaande vergadering eene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw te houden, en uit het Afdeelings- bestuur is reeds eene Kommissie benoemd, om dit doel te bevorderen. Men zou dan de tentoonstelling op Zaterdag 22 Juli willen openenen Dinsdag 25 Julide dag der Algem. Vergadering, zou bestemd zijn voor de inzending van afgesneden rozen, bouquet ten, enz. Wat een schoon planwat heerlijk vooruitzichtZal er echter wat goeds van komendan is er medewerking noodig, in de eerste plaats van inzendersmaar ook van hendie aan de jeugdige Afdeeling, die geen fondsen en geen noemenswaardige kas heeft, geldelijken steun willen verleenen voor de bereiking van haar doel. Het Af- deelings-hestunr roept die medewerking inen geeft drieërlei wijze aan de hand, waarop ze kan worden verleend. Men kan 1° lid worden van de Maatschappij, Afdeeling Haarlem, tegen eene jaarlijk- sohe kontribntie van f 5,voorleden tuinlieden f 2.50, en zoo het getal leden vergrootendat voor onze bloemenstad niet zoo groot is, als men mocht ver wachten. 2° Kan men bijdragen schenken voor prijzen, waarvoor de Kommissie gaarne een bedrag van 1500 wilde be schikbaar stellen. 3° kan men de zaak steunen, door aandeelen te nemen A f 10, in een waarborgfonds, om te gemoet te komen in een eventueel te kort der tentoonstelling. Zullen velen de gevraagde medewerking verleenen We twijfelen er geen oogenblik aandeze stem des roependen zou wellicht in de woestijn vergeefs klinken niet alzoo in Neêr- land's bloemenstad. We verwachten, dat zeer velen zich zullen aanmelden bij het Afdeelings-bestnur, om zich bereid te verklaren tot het verleenen van steun op een der genoemde wijzen. Dit Bestuur dat bestaat uit de HH. J. H. Krelage, (Voorzitter), A. v. LennepA. J. E. Baron van Ittersum, J. J. Kerbert, P. II. Donck, O. C. W. Bofinensieg en Joh. de Breuk (Secret.-Penningmeester)zal zeker gaarne alle verlangde inlichtingen verschaffen, ook betreffende de aan elke wijze van deelneming verbonden voor rechten. Anegang No. 19. Gem. kam. m. alk. /TO p.m. terst. No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Bakenessergracht No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 100. Bovenk. ƒ3 p.w. terst. Bakkerstraat No. 32. Huis/2.80p.w. terst. - Bar telj orisstraat: No7Gemmalk20 pmterst No. 36Benedenh. m. tuintjeƒ300 p.jterst. Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenk. /150p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. m. alk8 p.m. terst Damstraat No. 12rood. Bovenk. ƒ300 p.jMei. Doelstraat No. 26zw. Benedeuk./2.50 p.w. terst Florapark No. 17. Huis ƒ700 p j. terst. Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenk. ƒ4.50p.w. terst. Ged.. Kraaienhorstengracht No. 13rood. Bovenk. ƒ200 p.j. Juni. Ged. Oude Gracht: No. 14. Huis met tuintje 550 p.j. Aug. No. 150. Bovenk. ƒ250p j. Mei. Gierstraat: No. 31. Gem. kam. ƒ18 p. ra. Mei. No. 32. Gem. voor-enackterk./20p.m.terst. No. 51. Gem. voork. ƒ16 p.m. terst. Groote Houtstraat: No. 10. Gem. zit- en slaapk ƒ25 a ƒ30 p.m. Mei No. 85. Bovenk. /250p.j. terst. No. 103. Huis /"600 p.j. Mei of Aug. No. 122. 2 Beuedeuk. en suite 350 p.j. terst. No. 150. Gem. kam. ƒ35 p.m. Mei. Heerensingel: No. 43. Koffiek. ƒ22 p.m. terst. No. 44. Wagenli. f6 p.m. terst. Houtmarkt: No. 43. Voorbovenh. /3 p.w. terst. Jansstraat: No. 24. Twee gembovenk20 pmJ uni. Jansweg No. 2. Huis en tuin ƒ1000 p.j. terst. No. 23. Bovenhuis ƒ250p.j. terst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzickt ƒ300 p.j. terst. Keizerstraat No. 7. Gem. kam. 14 p.m. 15 Mei. Koningstraat: No. 11. Boven voork. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- eu slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- en slaapk./20 p.m. Juni. No. 21. Bovenk. ƒ300 p.j Augustus. No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. terst. No. 88. Gem. kam. ƒ35 p.m. terst. Korte Begijnestraat: No. 18. Bovenk. /260p j. terst. Korte Jansstraat: No. 3. Kamer ƒ2 p.w. terst. No. 6. Gem. benedenk. en slaapk./20p.m. No. 8. Benedenh. ƒ250 p.j. Mei. No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Korte Veerstraat: No. 70r. Bovenh. ƒ270 p.j. terst. Koudenhorn No. 40. Benedenh. Z250 p.j. Mei. Kruisstraat: No. 13. Gem. kam. /30 p.m. Mei. Kruisweg No. 11. 2 Gem. kam. ƒ25p.m. terst. Lange Heerenstraat No. 39, Bovenk. 3 p.w. terst. No. 48. Gem. kam. m. alk. ƒ20p.m. terst. Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200 p.jterst. Leidsche Vaart: No. 54. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. No. 58. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Molensteeg: No. 6. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. Bovenh. ƒ4 p.w. terst. Nauwe Geldelooze pad: No. 24. Huis ƒ3 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. Ien3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Pfl.rklflfl.D No. 68. Huis en tuin ƒ450 p.j. Mei. No. 96. Hui-s met tuin 450 p.j. terstond. Raamvest Villa Marie, 650 pjMei No. 37. Benedenh. m. tuintje/300 p.jMei. Ripperdapark No. 2. Huis en tuin ƒ400 p.j. Aug. No. 12. Huis en tuin ƒ550 p.w. November. Rustenburgerlaan No. 13. Woonb. ƒ225 p.j. terst. Sehaggelstraat No. 16. Gem. kam. ƒ25 a 30 p.m. terst. Schootersingel: No. 5. Gem. bovenvoork. ƒ10p.m. terst. No. 62. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Mei. Schooterweg No. 4, Huis m. tuin. ƒ600 p,jterst Smedestraat No. 15 Gem. kam. n2p.m. terst. Spaarne No. 93. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. 118- Bovenli. ƒ1.75 p.w. terst. Stationsplein No. 2. Twee Gem. kam. ƒ25 p.m. Mei. Tuchthuisstraat No. 18. Bovenvoork. ƒ1.50p.w. terstond. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p j. terst. W armoesstr aat: No. 21. Bovenh. ƒ3 p.w. terst. W ilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Buitenverbl. Spaarnes Rust ƒ500 p. j. No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlstraat No212 gemkamƒ35 en ƒ26 p.m. terst No. 56. Huis ƒ800 p.j. Mei. No. 41. Bovenh. /300 p.j. Mei. Zijlvest: No. 13. Bovenk. ƒ350 p.j. terst. De Tweede Kamer heeft het handels traktaat met Frankrijk voor de tweede maal verworpen, en wel met 43 tegen 37 stemmen. De minister van Lijnden heeft in de heide Kamers verklaarddat, daar in de laatste dagen de meerderheid der Tweede Kamer zieh niet heeft kun nen vereenigen met de handelingen der Regeering in twee hoogstbelangrijke aan gelegenhedennadat reeds de minister van Kolonieën zij ne portefeuille ter beschik king van Z. M. den Koning gesteld had, thans het ministerie kollektief zqn ont slag heeft aangeboden. De aanhangige ontwerpen zijn geschorst, en de Kamers tot nadere bijeenroeping gescheiden, nadat in de tweede kamer de heer van Houten nog de volgende motie had voorgesteld „De Kamer, gehoord de mededeelingder Regeeringvan oordeeldat in den door het aangeboden ontslag der Ministers ont- stanen staat van zaken de aandacht in 't bizonder gesteld dient te zijn op herzie ning van het kiesrecht, herhaalt haar op 25 Mei 1881 omtrent die hoofdvraag van onzen staatkundigen toestand gegeven verklaringen en gaat over tot de orde van den dag. Na eenig debat werd beslo ten de beraadslagingen over dit voorstel te houden op een later te bepalen dag. In meer dan één opzicht is het votum van de Tweede Kamer zeer belangrijk. De meerderheid, die het traktaat afstem de, bestond voor een deel uit hen, die niet wilden, dat Nederland zich zou ver binden, gedurende 10 jaar een aantal Fransche artiekelen met niet hooger rech ten dan de tegenwoordigen te treffen, omdat zij hopen, dat ook hier te lande binnen dat tijdperk het protektionisme zal zegevieren; voor een ander deel uit hendie hetzelfde meenden te moeten af keuren, omdat Nederland uit het oogpunt van free trade zich verplicht moet ach ten, evenals Engeland het Statu quo te verkiezen boven een band van 10 jaren. Volgens de verwerpers behoeven we van deze afstemming volstrekt geen nadeelige gevolgen te vreezen voor onzen handel en onze industriede woordvoerders der andere partij hingen donkere tafreelen op van de gevaren, waaraan eene verwerping ons zou blootstellen. Het ministerie kon niet anders doen dan ontslag vragen; maar hoe moet het nu komen Na het uitgebrachte votum kunnen de ministers van buitenlandsehe Zakenvan Finanoieën en van "Waterstaat niet aanblijven, evenmin als de min. van Kolonieën dat kon doen. Zullen de overige vier ministers heiast worden met de vorming van een nieuw Kabinet Of zullen er andere proefnemin gen volgen? Onder de thans geschorste ontwer pen is er ook een betreffende het aangaan van eene geldleening ten laste van den Staat ten bijdrage van hoogstens 83 mil joen a 3 pet. Dat cijfer is volgens den Min. van Fin. vereisoht voorte korten in Nederland 11 miljoen, voor spoorwe gen 30 miljoenvoor het Kanaal Amster dam Merwede 5.2 miljoenvoor den Rotterdamschen waterweg 1.2 miljoen voor vesting bouw 5 miljoenvoor In- dieseh te kort 30 miljoen. Wegens den loop der kassen is vooreerst maar 35 miljoen noodig. Een door een aantal mannen uit alle oorden des lands, waaronder velenwier namen een goeden klank hebbenonder teekend manifesthandelende over de hervorming van ons kiesrecht, is gericht tot het Nederlandsche volk. De onder teekenaars willen eene Vereeniging stich ten, die streeft naar een zoo uitgebreid mogelijk stemrecht. Deze Vereeniging zal op waa-dige en wettige wijze strijd voeren tegen den censusdaar zij uitgaat van het beginseldat het recht van deelneming aan de vertegenwoordiging van Rijk Provincie en Gemeente toekomt aan alle leden der Staatsgemeenschapbehoudens de uitzonderingen, die in het algemeen belang gevorderd worden. Zij wil echter eehter praktisch blijven en met de eischen van het algemeen maatschappelijk belang te rade gaan. Welke beperkingen nu aan het door haar gewenschte stemrecht moeten worden verhondenhoever de be perkingen moeten gaan, ziedaar het arbeidsveld, 'twelk de Vereeniging zal te bewerken hebben. Daaromtrent zal zij door gemeen overleg tot overeenstemming en eenstemmigheid moeten geraken. Het streven moet dus zijn het daarheen tc leidendat de bepaling omtrent den census uit de Grondwet verdwijne. Aan de Kies wet kan worden overgelaten, de nadere regelen, nopens de uitoefening van het Kiesrecht vast te stellen. De gruwelijke moord op de beide staats-sekretarissen in Ierland houdt de gemoederen van geheel het Britsche rijk iu beweging. De land-liga heeft een mani fest aan het Iersohe volk gericht, waarin het gebeurde een noodlottige slag voor Ierland wordt genoemd en sympathie wordt betuigd met de Regeeringdie zij het dan ook eerst ter elfder ure besloten heeft tot het volgen eener ver- zoenings-politiek. 't Manifest noemt den moord eene gruwelijke misdaad en drukt de hoop uitdat het Iersche volk door zijn houding en daden zal toonen, hoezeer het zulk eene misdaad verafschuwt. Aan de in rouw gedompelde familieën betuigt de Liga haar medegevoel. Met innig leed wezen verklaart zijdat de naam van Ierland als het land der gastvrijheid ge schonden isen dat deze smet er op zal blijven rusten, totdat de moordenaren aan het gerecht zullen zqn overgeleverd. Vrij algemeen houdt men den moord voor het werk der fenians. Deze zijn geheel afgescheiden van de partij van Parnell en zijne medestanders, en vinden hun grootste kracht in Amerika, waar het Iersch-Amerikaansch geheim genoot schap zeteltdat eene Socialistiesche republiek in Ierland wil vestigen en Engeland haat. 'tZijn onverzoenlijken die vreezen, dat de verzoenende politiek der Regeering hen in hun streven zal belemmeren. Volgens een telegrafiesch bericht zou een der vermoedelijke deelne mers aan den moordmet name Charles Moorte Maynoothniet ver van Dublin, gevat en naar Dublin zijn opgebracht. Zijn uiterlijk moet met het signalement overeenkomen. Men begrijpt, in wat moeilijke omstandigheden de Engelsche Regeering zich bevindt. De oppozitie, die het zeer afkeurde, dat de Reg. den weg der verzoening insloeg, en daartegen gewaarschuwd heeftheeft in het gebeurde een welkom wapen gevonden, om hare tegenpartij te bestrijdeu. Bovendien wekt de anti-Iersche verbittering, die zich in Londen en elders in Engeland openbaart, vrees voor betreurenswaardige uitbarstin gen. 't Pruisiesch Heerenhuis heeft de politiek-kerkelijke wet met groote meer derheid aangenomenzoodat de vrede tusschen de Klerikalen en de Konservatie- ven is geteekend. Om eenige zieltjens te winnen voor het tabaks-monopolie zal nu waarschijnlijk het verplicht burgerlijk huwelijk worden prijs gegeven. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paar gouden oorbellen. Een snoer blauwe koralen met gouden sluiting. Een onderstuk gonden oorbel. Eenige portemonnaie's met geld. Een beurs waarin eenig geld. Een knip met stalen beurs. Een bruin sanella para- pluie.Een zwartzijden entouscas.Een bruin lustren dito. Een parasol. Een vrouwenlaars. Een vrouwenjak. Een jongensoverjas.Twee wandelstokken. Een barnsteenen sigarenpij pj e in étui.Een stuk zilvergeld. Een glacé handschoen. Een stuk van een klokslinger. Een paternoster. Een hangslot met sleu tel. Een letterdoek. Een ring met sleutels en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. VIERDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 14 Mei 1882, van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MüLLERKapelmeester. PROGRAMMA. 1Pas redouble brillantClément. 2. Ouverture de Concert No. 1KalKwodet. 3. Am Wachtfeuer. Tonsatz.Weiss. 4. Kunstlerleben. "WalzerStrauss. 5. Grande Potpourri. Le Carillonneur de BruggesGrisar, arr. Clément. 6. Serenade..F. Schubert. 7. Tramway-GalopGobbaerts. (Naar het Hoogduitscli van O. Myuus.) 6) „Laat me gaan, ik heb u niets meer te zeggen," riep ik boos uit, en daarbij staarde ik hem zoo nijdig in't gezicht, dat hij er van achter uit deinsdeden hoed voor me afnam als ware ik eene voorname dame geweest, toen rechtsomkeerd maakte, en mij liet verder gaan. Ik bracht den knaap niet regelrecht naar huis, want ik was overtuigd, dat hij mij in't oog houden zou, en dat hij zich voorgenomen had, te onderzoekenwaar ik woonde. Ik sloeg daarom den hoek van Welling ton Road om, liep nu eens aan de eene zijde, dan weêr aan de andere zijde van de straat, en maakte allerlei omwegen, maar keek voordurend om, of ik ook vervolgd werdwat even wel niet het geval was, of zoo het al geschiedde, dan door menschen, die niet mijn aandacht trokken; en zoo bereikte ik eindelijk, naar ik meende, door niemand bespied, onze woning, waar mevrouw Summers mij om mijn lang uitblijven beknorde. Ik kon daarvoor geen goede reden op geven en zweeg daarom liever, wantik vreesde haar de waarheid te zeggen, om haar niet nog zenuwachtiger te maken dan ik zelve was, of omniet door haar voor waanzinnig gehouden te wordenwant ik zelve was me te moede, alsof ik niet goed bij mijn verstand was, daar mij het hoofd zoo omliep van allerlei gedachten. De herfst ging voorbij, de winter kwam, en ik moest nog altijd aan den vreem de denken, ofschoon hij mij niet weder tegenkwam; maar ik zag hem des te vaker in den droom, en dik wijls behoefde ik maar de oogen dicht te doen, en dan was 't, of ik hem met zijne donkere, doordringen de oogen en zijn levendigen blik weder weder voor me zag. We beleefden destijds een moeilijken tijden er rustte op mijne schouders zooveel, dat het volstrekt niet onmo gelijk is, dat ik destijds niet goed bij mijn verstand was, want met mijn arme zieke mevrouw was het erg min gesteld, en dikwijls was er gebrek aan het allernoodigste in huis. Bovendien had zich van den armen mijnheer Summers zulk een moedeloosheid en vertwijfeling meester gemaakt, dat hij niet eens meer omzien wilde naar eene betrekking, altijd somber en in zich zelf gekeerd rondliepen dikwijls schreide als een kind, wan neer hij een blik wierp op hel arme vrouwtjen, dat langzaam scheen uitle- teren. Omstreeks dien tijd begon ik ook te bespeuren, dat men wat tegen mij in den zin had. Mijnheer Summers en zijne vrouw staken vaak de hoof den samen, en spraken over mij, en zagen mij zoo vreemd aan, en ik merkte wel, dat er nu weder sprake van zou zijn, mij uit hun dienst te ontslaan, want ik was hun blijk baar te veel, en zij konden mij niet meer bij zich houden, niettegenstaande zij zich haast niet konden redden zonder mijne diensten, voor welke ik toch geen geldelijk loon kreeg, terwijl ik helaas geen geld meer had, om het met hen te deelen. 't Kwam ook precies zoo uit als ik gedacht had, en kwam hel al niet onverwacht, het trof me toch als een donderslag. Terstond na nieuwjaar zeide mijnheer Summers mij de dienst open de arme mevrouw Jessie drong er met heete tranen op aan, dat ik toch een andere dienst zou gaan zoe ken, daar zij ternauwernood brood voor zich zeiven hadden; ik moest maar liever dadelijk gaan, daar dit beter voor allen, en voor mij minder smartelijk zou zijnen zij wilden mij gaarne een goede getuigenis geven. „Welnu, dan zal ik gaan," zeide ik, toen ik herhaaldelijk te vergeefs er op aangedrongen had, dat zij op hun besluit zouden terugkomen „doch ik stel deze voorwaarde, dat ik u dikwijls mag komen bezoeken en naar den kleinen Robert mag komen kijken, want ik zou zonder het kind niet kunnen leven 1" Zij ontstelde bijna over dit verlangen van mij en aarzelde mij daarop ant woord te geven, op eene manier, die mij wrevelig deed worden, en eerst na verloop van eenige oogenblikken sprak mevrouw Summers met tranen in de oogen: „Natuurlijk, Martha! Ge moogt komen, zoo vaak ge ver kiest!" en terwijl zij dit zeide, wierp zij een blik op haar echtgenoot, als om steun bij hem te zoekenen be gon hartstochtelijk te schreien. Toen stond mijnheer Summers op, en, op eens spraakzaam wordende, verze kerde hij mij met vele woorden, dat hij en zijne vrouw mijne trouwe diensten nooit zouden vergeten, en dat zij hoopten eenmaal in de gele genheid le zullen zijn, mij rijkelijk te beloonen en mij weder in hun dienst te nemen, en dat we dan onder betere omstandigheden weder geluk kig met elkander mochten kunnen levenook zeide hij overtuigd te zijn, dat ik niet lang zonder betrekking wezen zou, daar goede dienstboden zoo zeldzaam waren, en ik, voorzien van hun gunstig getuigschriftgemak kelijk een andere en betere dienst zou vinden." „Nu," zeide ik, „dan wil ik den goeden God maar bidden, dat deze betere tijden spoedig komen mogen want ik weet zeker, dat ik het in een andere dienst nooit lang zal kunnen uithouden!" Met zekere verlegenheid gaf mijn heer Summers mij het getuigschrift, dat hij voor mij geschreven haden ik ging weg, diep bedroefd en vol wrevel en achterdocht tegen mijnheer en mevrouw in het hart, want ik kon den argwaan maar niet van me zetten, dat men een valsch spel met met me speelde. Ik wilde van hel kind afscheid nemen, maar ik was zoo verslagen en wanhopig, dat ik luide schreide en me als een waanzin- waanzinnige aanstelde, en den kleine eer schrik aanjoeg, in plaats van zijn armpjens om mijn hals en zijne kus sen en tranen op mijne wangen te gevoelen. Ik vertrok dus en vond een andere dienstmaar voordat ik mijne nieuwe betrekking aanvaardde, moest ik het kind nog éénmaal zienofschoon ik nog pas twee dagen van hem geschei den geweest was; zijne moeder beleed onder veel tranen, dat Robert het heimwee naar mij had, en de droef heid van het kind was een troost voor mij, ofschoon ik zelf bijna verteerde van smart. Wederom smeekte ik me vrouw Summers om Gods wil, dat zij mij weder tot zich zou nemen, en zeide, dat ik bij vreemden ten haren bate voor loon uit werken gaan en haar het loon brengen wilde, als zij mij maar hij hen wilde laten wonen, en mij bij het kind wilde laten slapen; maar zij wees mijn voorstel schreiend van de hand, en ik moest weder ver trekken. Ik was als van mijn verstand beroofd, en ik kon dag en nacht aan niets anders denken, dan aan het jongsken, ten wiens opzichte een on verklaarbare angst mij vervulde. Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1