HAAELEISCH St. Jan's-nachten. No. 46. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. Per drie maanden f—,25. fr. p. p. —,40. van ZATERDAG 10 Juni 1882. TH HUIJR. N ieu wsberichten. Dienstregeling van liet Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8's morgens tot 9% uur's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 y2 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 sav. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3. 8. 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.— 's avonds. Richting den Helder 6.3010.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Zoidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10.30 's morg., 12.50, 3.10, 5.30, 6.40, 7.50* 's av. *alleen Zon- en Feestdagen. Haarlem—Hillegom 9.11.40, 's morgens, 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Mnatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8.50, 9.34*, 11.20, 11.41 -f12.1 's morgens, 1.14, 2.38f, 3.5S, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.-, 9.32, 9.46, 9.58,10.30, 10.48*, 11.3-j-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48f, 8.37', 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13-J- 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39, 8.3, 10.6* 'savonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. Anegang No. 34. Gem. kam. /36 p.m. terst. Bakonessergraclit No. 54rood. 2 gem. kam. 12 p.m. terst. No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. Bakkerstraat No. 32. Huis/2.80p.w. terst. Bar telj orisstraat: No. 27. 2 ongem. of gem. kam./20 of/25 p.m. terst Botermarkt No. 21. Gem. voork. /12 p.m. terst. Brouwersvaart: No. 144rood. Bovenh. ƒ150 p.j. terst. Burgwal No. 87. Gem. voork. malk. 8 p.m. terst. Doelstraat No. 26zw. Benedenh./2.50p.w. terst, Florapark No. 17. Huis ƒ700 p j. terst. Frankestraat No. 41. Bovenvoork. ƒ1 p.w. terst. Gasthuissingel No. 36. Benedenh. m. tuintje ƒ300 p.j. terst Gasthuisstraat No. 42rood. Bovenh. 4.50p.w. terst. Ged. Kraaienhorstengracht No. 13rood. Bovenh. ƒ200p.jJuni. Ged. Oude Gracht; No. 14. Huis met tuintje ƒ550 p.j. Aug. No. 123. Huis /350 p.j. Juli. Ged. Voldersgracht: No49Huis en tuin 1400 pjterst Gierstraat; No. 32. Gem. voor-en achterk./20 p.m.terst. No. 46. Bovenw. ƒ2.50 p.w. terst. No. 51. Gem. voork. 16 p.m. terst. No. 76. Beneden winkelb. ƒ6 p. w. terst. Groote Houtstraat: No. 85. Bovenh. /250p.j. terst. No. 122. 2 Benedenk. en suite 350 p.j. terst. Hooimarkt: No. 16. 2 ongem. voork. ƒ3p.w. terst. No, 16. 2 gem. voork. /20p.m. terst. No. 16.1 Achterk. ƒ1.75 p.w. terst. Jansweg No. 23. Bovenhuis ƒ250p.jterst. Kamperlaan No. 16. Spaarnzioht ƒ300 p.j. terst. Keizerstraat No. 7. Gem. kam./14p.m. terst. Koningstraat: No. 11. Gem. slaapk. ƒ1.75 p.w. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. /16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit-en slaapk.ƒ20 pmJuni. No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j Augustus. No. 28. Bovenvoork. ƒ8 p.m. terst. No. 88. Gem. kam. ƒ35 p.m. terst. No. 121. Bovenh. ƒ1.60 p.w. terst. Korte Begijnestraat: No. 18. Bovenh. ƒ260 p.j. terst. Korte Heerenstraat: No. 14. Bovenw. /1.80p.w. terst. Korte Hofstraat No. 2. Bovenh. 2.25 p.w. terst. No. 9. Huis/2.25p.w. terst. Korte Jansstraat: No. 6. Gem. benedenk. en slaapk. /20p.m. terst No. 8rood. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. Korte Veerstraat: No. 70r. Bovenh. ƒ270 p.j. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 11. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Veerstraat: No. 10. 3 Ongem. bovenk. ƒ200 p.jterst. Leidsche Vaart: No. 54. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. No. 60. Huis en tuin ƒ450 p.j. terst. Lombardsteeg No. 6. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Noorder-Schoolsteeg No. 1 en 3. 2 pakhuizen 10 p.w. terst. Oranjestraat: No. 7. Huis en tuin ƒ350 p.j. terst. Parklaan No. 96. Huis met tuin 450 p.j. terstond. Baamvest: No. 43. Huis m. tuin /450 p.j. Kipperdastraat No. 9. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Hustenburgerlaan No. 13. Woonh. 225 p.j. terst. Schootersingel: Huizenƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. No. 5. Gem. bovenvoork. 10 p.m. terst. Schooterweg No. 4, Huis m. tuin. 600p.j. terst. Smedestraat No. 15. Gem. kam. ƒ12 p.m. terst. No. 17. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. Spaarne No. 105. Huis met tuin /600 p.j. terst. Spaarn wouderstraat No. 118. Bovenh. ƒ1.75 p.w. terst. Turfmarkt No. 32. Benedenh. m. bovenk. ƒ225 p.j. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Zuider Buiten-Spaarne No. 8. Gem. Bovenvoork. ƒ20p.m. terst. Zijlvest No, 13. Bovenh. ƒ350 p.jterst. Binnenlandsche politiek is er tegen woordig nietzijdie in onze groote bladen uitsluitend met deze rubriek belast zijnkunnen zonder gewetensbezwaar een zomerreisjen ondernemen, en niet waar schijnlijk is het, dat zij spoedig per telegram opontboden zullen wordenom hunne taak weêr op te vatten. Men zou haast zeggenNederland behoeft niet geregeerd te wordende Koning buitens lands, een démissionnair ministerie, de Kamers naar huis, en toch gaat alles zijn gang. Intusschen hoort men hier en daar luide klagen, dat de ministerieele krizis geen stap nader tot de oplossing wordt gebracht, onder anderen, omdat daardoor de hervatting der onderhande lingen met Frankrijk betreffende een handelsovereenkomst van dag tot dag wordt uitgesteld. Ten gevolge van de verwerping van het handelstraktaat wordt op alle Nederlandsche produkten thans het algemeen tarief toegepast, wat voor sommige artiekelen gelijk staat met ver bod van invoer. Nu is 't best mogelijk dat het in vervolg van tijd blijken zal, hoe goed de verwerpers de zaak ingezien hebben, maar zeker is het, dat op 't oogenblik sommige takken van industrie in Nederland de slachtoffers zijn van die wijsheid. Zoo hebben te Tilburg, Eind hoven en Geldrop minstens 10 groote fabriekantendie bijna uitsluitend voor Frankrijk werkten, hun fahriekaat aan merkelijk moeten verminderenen zijn dientengevolge in genoemde plaatsen hon derden werklieden zonder werk en broo deloos. In België is men zeer in spanning over den vermoedelijken afloop der ver kiezingen. De leider der liberale partij de heer Frère-Orban heeft te Luik eene belangrijke redevoering gehouden, waarin hij ten zeerste den verfoeilijken strijd der geestelijkheid tegen de onderwijswet ver oordeelde, en vervolgens over de kies wethervorming sprak, welke hij noodig achtte, mits voorafgegaan door een her ziening der gemeentelijke en gewestelijke kiesregeling. Vóór alles zeide de Pre- zident-Minister moesten de liberalen in deze aangelegenheid eensgezind wezen. Herziening der grondwet achtte hij on- noodig, althans de taak niet van het tegenwoordige Kabinet. De Minister ein digde zijne zeer toegejuichte toespraak met eene warme lofrede op de grondwet. De leider der klerikale partij heeft te St. Nicolaas het woord gevoerd. In het door hem gegeven programma staat op den voorgrond: afschaffing der Wet op het lager onderwijs en hare vervanging door het Engelsche systeemgewijzigd natuurlijk in klerikalen geest, 't Is bekend welke wijzigingen de klerikalen wenschen. De gemeenten moeten vrijheid hebben, om naar hartelust de geestelijke instel lingen en de bizondere scholen te subsi dieeren. Het ministerie van openhaar onderwijs moet worden afgeschaft. Welke de uitslag zijn zal van den strijdlaat zich nog niet voorspellen. De liberale partij is gesplitst in twee fracties, en als deze niet van onderlinge koncessies willen weten, dan vermindert natuurlijk de kans der partijDe doctrinaire fractie tot welke Frère-Orban behoort, wilgeen grondwetsherzieningde progessisten ach ten haar noodzakelijk. De Liberale Asso ciatie te Brussel heeft een doctrinairkan- didaat gesteld voor den Senaat, en men vreest, dat dit den Prezident-Ministerzal stijven in zijn verzet tegen de wenschen der vooruitstrevende partij. Voor de Kamer zijn te Brussel bij de voorloopige stemming twee erkende progessisten kandidaat ge worden. In Oostenrijk heeft een man, die een veelbewogen leven geleid heeft, zijn ontslag genomen uit de aktieve Staats dienst, namentlijk Graaf von Beust. Hij was in de laatste jaren Oostenrijk's gezant te Parijs. In 1866 als Saksiesch minister verdrevenwerd hij de raadsman van Keizer Frans Jozef, bracht metDeakhet compromis met Hongarije tot stand, en trad in 1871 af als kanselier, ging eerst als ambassadeur naar Londen en later naar Parijs. Von Beust is altijd een fel tegenstander der Duitsche eenheid geweest. Is de twist tusschen de Deensche regeering en de Tweede Kamer thans bijgelegdmen vreestdat die tusschen de Noorweegsche Storthing (Tweede Ka mer) en de regeering aldaar heftiger zal worden. Het regeeringsvoorstel om de jaarwedde van den Kroonprins met 50.000 kronen te verhoogen zal daartoe waar schijnlijk aanleiding geven. Spanje's Koning, Alfonso, heeft een schitterend blijk gegeven van zijn voornemen om zijn onderdanen gelukkig te maken. Een onderwijzersvereeniging te Madrid heeft hij persoonlijk geopend met eene toespraakwaarin hij verklaarde, dat onwetendheid nog erger is dan sla vernij. 't Geheele corps diplomatique woonde deze plechtigheid bij. Welken loop de zaken in Egypte nog eens nemen zullen, is nog steeds een raadsel. Nadat Engeland en Frankrijk het bekende ultimatum aan zijn adres had den bezorgdheeft Arabi-bey instruktieën van de Porte gevraagd. Voor hij daarop antwoord kreeg, deelde de Khedive hem meêdat hij de gestelde voorwaarde had aangenomenwaarop het Kabinet zijn ontslag heeft genomenonder verklaring dat het de rechten van de Porte geschonden achtte. De Khedive heeft dat ontslag aangenomen en Omar-Lufti-pachaGoe- verneur van Alexandriëbelast met de vorming van een nieuw Kabinet. Tevens heeft hij een tweetal proklamatieën uit gevaardigd, één aan 't leger waarin hij verklaart, het opperbevelhebberschap zelf weder te hebben aanvaard, en één aan de provinciale besturen. Hij verzekerde verder, dat de Fransche en Engelsche eskaders vredelievende bedoelingen hadden, en beval de wapeningen te staken. Maar de hoofden van het leger verkozen hem niet te gehoorzamen en wilden alleen eene Turksche interventie erkennen. Arabi-bey werpt zich met geweld wederom op als minister, stelt zich aan het hoofd der militaire partijen verlangt van den Khedive herroeping der proklamaties. Hij zegt eene dépêche ontvangen te hebben van de Portewaarin deze de vervanging van den Khedive Tewfik-pacha door Ha- lim-pacha belooft. Hij vordert nu niet alleen intrekking van het ultimatum maar ook het vertrek der oorlogsschepen en der gevolmachtigdenmet éen woord Engeland's en Frankrijk's volkomen ab- dikatie van hun beschermheerschap over Egypte. De dweepzieke arme bevolking ziet in Arabi een zendeling van den Profeet en verwacht de verdeeling van de goederen der Europeanen, die bij duizenden het land verlaten, zoodat hij regeert als een dictator. Voorloopig is de Porte namens Europa uitgenoodigd tusschen beide te komen, en is op voorstel van Frankrijk een ambassadeurs-konferentie te Konstan- tinopel bijeengeroepen. Engeland neemt uitgebreide maritieme maatregelenvijf schepen zijn van Candia naar Alexandrië vertrokken, en het Kanaal-eskader naar Gibraltar, terwijl te Devonport schepen worden uitgerust voor de dienst op het Suez-Kanaal. Arabi moet zich met de grootste minachting hebben uitgelaten over Frankrijk's en Engeland's beloften en bedreigingenen verklaard hebben allen vriendelijk te zullen bejegenendie hem en zijne volgelingen vriendelijk be handelen, maar gewapenderhand de vijan delijkheden van Europa te zullen afweren vertrouwend op God en den Sultanaan wie gehoorzamende hij overtuigd is, dat de nationale zaak moet zegevieren. HAARLEM, 9 Juni 1882. Naar wij vernemen zullen eerdaags inteekenlijsteu rondgaan ter ondersteuning van eene Soirée waarvan de geheele op brengst zal strekken ten voordeele der onderdrukte Israëlieten in Rusland. Gisterenavond omstreeks 10 ure is een felle brand uitgebroken in een in aanbouw zijnde woning, gelegen in den Veerpolder aan de Leidschevaart onder deze gemeente, toebehoorende aan den vrachtrijder R. van Riemsdijk die reeds het beneden gedeelte tot bergplaats in gebruik had. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid. Het per ceel is geheel uitgebrand, maar verzekerd. De brandweerdie spoedig aanwezig was heeft goede diensten bewezen en de belendende perceelen behouden waarvan reeds een was aangetast. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden oorhei met bloedkoralen hangertje.Een blauw koralen armbandje met gouden sluiting. Een onderstuk gouden oorbel. Een bloedkoralen ket tinkje met gouden sluiting. Een gouden bril in étui. Een flacon met pleten dop. Een oorknop. Een rijtuigkruk. Een klokkenslinger. Een theedoek. Een eind touw. Een stoffen dameslaars. Twee ladders. Een ijzeren schop. Een blikken emmer. Een pleten arm band. Een stalen knipje waarin eenig geld. Een parapluieknop. Een zijden doek. Twee witte zakdoeken. Een koperen lampendrager.Een kinderlaarsje met kousje. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Te bevragen bij VanLeeuioenNieuwe Gracht 24een zilveren potloodhouder. Bij HuyboomBreesteeg, een vrouwenhoed en een paar kousen. Bij Willemse, Frankestraat 14b een tooneelkijker. Bij J. Wevers, Kleine Houtstraat hoek Ged. Oudegracht, een geitje. (Naar het Hoogduitscli van Marie Postleb.) 2) „Mijnheer de kommissaris," sprak hijtoen dezezonder een' woord te sprekenmevrouw Jackson in 't gelaal staarde, „ik moet u dringend verzoe ken het zoo kort mogelijk te maken, want mijn vrouw is lijdende, en heeft op dit oogenblik meer dan ooit behoefte aan rust." De aangesprokene knikte met het hoofd. „Ik zal uw wensch eerbie digen, en slechts de allerdringendste vragen tot mevrouw uwe gemalin richten. Mevrouw," sprak hij, zich thans lot haar wendende, „gij zijt geen Amerikaanscheis het wel?" „Neen," antwoordde mevrouw Jack son met zachte slem, maar zonder aarzelen„ik ben in Duilschland ge boren." „Hoe heet ge van u zelve?" „Mijn familienaam is Seefeld." „Juist, en is niet 0. uwe geboor testad en zijt ge niet na uw huwelijk met den baljuw Rolher metterwoon naar de nabij gelegen grensstad N. vertrokken „Mijnheer," viel Jackson hem in de rede, „wat doet dat alles ter zake? Ik begrijp niet De kommissaris haalde een papier uit zijn zakgelastte met een wenk den anderen man, die tot op dit oogen blik zwijgend op den achtergrond gebleven was, naderbij te komen, en sprak, op mevrouw Jackson wij zend, die bewusteloos in haar stoel lag: „Mevrouw uwe gemalin heeft me wel niet rechtstreeks een beves tigend antwoord gegeven op mijne laatste vraag, maar de schrik, die haar overviel, getuigt genoegzaam, dat ik me niet vergis." „Ik heb u reeds gezegd, dat mijne vrouw lijdende isen ik kon niet ver moeden, dat zij zoo zou ontstellen op het hooren van uw eenvoudige vragen, welke ik u overigens even goed had kunnen beantwoordenik moet u dringend verzoeken ingeval ge nog meer verlangt te wetenu de moeite te gevenhel tot morgen uit te stel len." Uit den toonwaarop hij deze woorden sprak, bleek duidelijk genoeg, dat hij wrevelig was, en hij keerde nu ook, zonder zich om de eischen der beleefdheid te bekommerenden kommissaris den rug toeen poogde zijne vrouw weder bij te brengen. Hij stak de hand naar hel schellekoord uit, om de kamenier te laten komen, maar de kommissaris hield zijn arm vast en zeide: „Eer gij dienstboden laat hier ko men, moet ik u mededeelen, dat de echtgenoote van den baljuw Rother destijdswegens moord op haar man gepleegd, in hechtenis genomen is, dat zij uit hare gevangenis is ontvlucht, en, daar er volledige en overtuigen de bewijzen tegen haar voorhanden warenin contumaciam schuldig be vonden, en tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld is. Ik heb hier het door den rechter uitgevaardigde bevelom uwe gemalin, mevrouw Jackson, ge boren Seefeld, vroeger weduwe Rother, te arresteeren, en onmiddelijk naar de gevangenis te G. te vervoeren." Bij de eerste woorden, welke de dienaar der justitie zoo koel en zonder eenige ontroering uitsprak, scheen het, alsof Jackson zich op den beschuldi ger werpen en hem verwurgen wilde; maar hij liet de handen weder zinken, zijn gelaat werd vaalbleek, en met de woorden: „God in den hemel, zou het mogelijk zijnviel hij zelf krachteloos neder in een stoel, dien de ambtenaar zich gehaast had, onder hem te schuiven. Doch 't was voor een oogenblikdat hij zich door zijn ontroering liet overmeesteren, en spoe dig rees hij weder in al zijne waardig heid overeind en sprak op bijna be velenden toon: „Ge ziet, dat mijne vrouw thans niet in staat is om te reizen, en gij zult het, hoop ik, voldoende achten, als ik u eene door u vast te stellen som deponeer, tot zoolang mijne vrouw zelve in staat zal zijn, zich te ver dedigen, want er heerscht liier 't spreekt van zelf een misverstand." „Dat te onderzoeken, is mij niet opgedragen," antwoordde de kommis saris; „ik moest me alleen maar over tuigen, of de bedoelde weduwe Rother zich werkelijk sedert eenigen tijd hier ophoudt onder den naam van Mevrouw Jackson; en daar dit nu ontwijfelbaar waar is, kan ik helaas niet anders handelen, dan uwe vrouw, zoodra zij weder tot bewustzijn zal zijn ge komen, terstond mede te voeren. Ik heb met voordacht dit late uur gekozen, om opzien te vermijden. In de onmid- delijke nabijheid der villa wacht ons een gemakkelijk rijtuig, en wanneer dit tot uwe geruststelling kan dienen, moogt gijde lijdende toestand uwer vrouw in aanmerking genomen, haar eene vrouwelijke dienstbode mede- geven. Ik zal me met dezen man verwij deren, en in gindsche voorkamer wach ten, tot gij de noodige maatregelen zult genomen hebben." De heer Jackson antwoordde niets, en de kommissaris begaf zich met zijn ondergeschikte naar genoemde voor kamer, waar zijin het vooruitzicht van misschien vrij lang te zullen moe ten wachten, heel bedaard hun over jassen uittrokkenen op hun gemak op de sofa plaats namen. Intusschen had Jackson met geweld aan de schel getrokken, en een bedien de, die terstond bovengekomen was, had zeker in weinig woorden alle mogelijke bevelen ontvangen, want al spoedig was het geheele dienstbo- denpersoneel aan 't loopen en vliegen, aan het aanbrengen van alle mogelijke dingen, zoodat het wel te merken wasdat het mijnheer Jackson ernst was met zijn voornemen om te ver trekken. En na verloop van een paar uur stond hij met zijne gemalindie in tusschen weêr eenigszins op haar ver haal gekomen was, en wier gelaat thans ernstige vastberadenheid teeken- dereisvaardig voor de beide ambte naren en zeide: „Mijne vrouw is gereed u le volgen, mijne heeren; ik zal van uwe vrien delijke vergunning gebruik maken, doch geen vrouwelijke dienstbode aari haar medegeven, maar liever zelf haar op reis naar G. vergezellen." Met een gebiedend handgebaar gaf hij hun te kennen, dat zij maar vooruit moesten gaanen kort daarna bevon den zij zich in een indedaad gemak kelijke groote reiskoets, en mevrouw Jackson wierp, voordal het portier gesloten werd, een laatsten blik naar buitenop het door de maan besche nen landschap, als wilde zij voor eeuwig daarvan afscheid nemen. De St. Jansvuren waren nu al lang uitgebluschten al de geheimzinnige bekoorlijkheid onzer verrukkelijke Ju- ni-nachten lag over het slapende land schap uitgespreid. Eene geurige, zach te lucht woei de avondwind haar toe, en zij ademde ze begeerig in, als ware 't de laatste ademtocht, die haar hier beneden vergund werd. Ach, had zij maar met dezen adem tocht haar afgematte ziel mogen uit ademen hoe welkom zou haar dat geweest zijn! Toen zij vijftien jaar geleden wegens dezelfde vreeselijke beschuldiging naar de gevangenis was weggevoerd, toen was zij nog jong en gezond geweest; vertroostend had de engel der hope, die getrouwe met gezel der jeugd, haar ter zijde geslaan, en haar voor bezwijken behoed, zelfs in de duisterste uren der vertwijfeling. En toen zelfs deze engel van haar geweken, toen de laatste hoop verdwe nen was, om haar onschuld te kun nen bewijzen, toen had zich ter laatster ure een redder opgedaan. De jeugdige geneesheer, die des tijds over mevrouw Jackson's eersten echtgenoot gepraklizeerd had, had haar de middelen om te ontvluchten verschaft, welke zij in haar wanhoop en angst met beide handen aangegre pen had. Zij was naar Amerika ont vloden, en had daar na veel omdolens, toen haar geld bijna geheel opgeteerd was, diep in't binnenland, op een eenzaam gelegen hoevede betrekking gekregen van jufvrouw van gezelschap bij eene zekere mevrouw Jackson, welke betrekking eigentlijk meer nog den naam van zieke-verpleegster ver diende, want genoemde dame was voortdurend sukkelende, en er be hoorde een meer dan aardsch geduld toeom zich naar de grillen der prik kelbare kranke te schikken, zooals de jeugdige Duitsche dat deed. Einde lijk, na verloop van drie jaren, was de eerstgenoemde aan haar lijden bezwekenen Hélène zou zich genood zaakt hebben gezien, weder van het haar dierbaar geworden toevluchtsoord le scheidenwelks eenzaamheid en rust zoo weldadig op hare bittere zielesmart gewerkt hadden. Maar de heer Jackson was haar voorgekomen met de mededeeling dat hij van plan was eenigen tijd op reis te gaanen met het verzoekdat zij intusschen als meesteres het bestuur zou voeren over zijn huishouden, tot hij zich zelf weêr in staat zou voelen, om hier te leven. Zij had dit aanbod bereidwillig aan genomen en meer dan een jaar verliep er, eer Jackson terugkeerde: Maar ook nu liet hij de blonde Duitsche niet weggaan uit zijn huis, maar had hij haar spoedig weten te bewegenom als zijne gade voor eeuwig zijn een zaamheid te deelen. Zij had nu recht gelukkig kunnen wezen, zoo zich niet het heimwee van haar had meester gemaakt, het heim wee naar de boschrijke bergen van haar vaderland, naar de liefelijke Duitsche klankendie nu reeds in zoo lang haar oor niet meer bereikt hadden. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1