H AAELEMSCH No. 47. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f—,25. i fr. p. p, n —,40. van WOENSDAG 14 Juni 1882. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Giuseppe Garibaldi. Van alles wat. N ieu wsberichten. St. Jan's-nachten. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van liet kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voorde Spaarbank van'smorg. 9tot9 uur'sav. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.19.'s morgeus, 1.30, 3.30, 6.30, 9.— 's avonds. Op Zou- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg.1.30, 6.30 sav. Licktiiis der hulpbrievenbussen in de stad y's m.2.30, 6.8:30'sav. Hazepaterslaan6.45. 10.—'s morgens, 3.—, 8. 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.— 's morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10 's avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan wo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Znldhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Lelden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.— 10.30 'smorg., 12.50, 3.10,5.30,6.40,7.50*'sav. *alleen Zon- en Feestdagen. Haarlem—Hillegom 9.11.40, 's morgens, 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarlemsche Tramway-Maatscliappij. Van 't Station 7.40 's morg. lot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8.50, 9.34*, 11.20, 11.41J, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38+, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.147.35f 9.-9.329.469.5810.30 10.48*, 11.3-}-, 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7.48f, 8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13-f- 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28J, 5.39, 8.3, 10.6* 'savonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34,7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55, 11.45 's morgens, 12.49, 2.12, 4.5, 6. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. Den 2d™ Juni, des avonds omstreeks 6 uur, is op Caprera de man overleden, wien niet te veel eere wordt gegeven als men hem den Bayard der 19de eeuw noemt. Hp was een even ridderlijke en heldhaftige flgunr als deze chevalier sans peur et sans reprocheen meer dan Frank rijk aan Pierre du Ferrail, heeft Italië aan hem te danken. Een kort overzicht van zijn onrustigenromantieschen levensloop zal den lezer van ons blad zeker niet onwelkom wezen. Giuseppe Garibaldi zag den 44™ Juli 1807 te Nizza het levenslicht. Op nog zeer jeugdigen leeftijd nam hij dienst op een koopvaardijschip. Toen in 1831 Maz- zini het denkbeeld van een eenig Italië opperde vond dit dadelijk ingang hij Gari baldi, en het gevolg was dat hij drie jaar later, in de samenzwering van 1833 be trokken, uit zijn vaderland land de wijk moest nemen. Na op Fransche schepen gediend te hebbenbegaf hij zich in 1836 naar Zuid-Amerika, waar hij, eerst in dienst van de republiek Rio Grande de Sul, later in die van Montevideo, zich weldra een grooten naam als aanvoerder verwierf. Zijn gevecht van San-Antonio, 8 Februari 1846, vooral maakte hem vermaard. Intusscheu had hij Italië niet vergetenen nauwlijks had hij bericht ontvangen van de beroe ringen in 1848of hij verliet met een klein getal volgelingen en met zijne vrouw Annitadie hij in Zuid-Amerika gehuwd hadMontevideo. Toen hij echter in Italië aankwam, was alles bijna afgeloopen. Koning Karei Albert versmaadde zijne dienstenen te laat benoemde de Lombar- diesche Regeering hem tot bevelhebber over hare vrij willigers. 't Weinigedat Garibaldi nog verrichten kon, vermocht niets tegen de uitwerking van den wapen stilstand van den 9J™ Augustus. In 1849 trad Garibaldi in dienst van de Romeinsche Republiek. Dapper streed hij Jen 30tel1 April tegen de Franschen voor de poorten van Rome, den 94™ en 194™ Mei tegen de Napelsehe troepen bij Palestrina en Yellettri, en gedurende de laatste dagen van de verdediging der stad tegen Oudinot. Toen Rome zich aan deze maarschalk over gaf, verliet Garibaldi de stad met 3000 man, en trok naar het Noorden, in de hoop dat daar de bevrijdingsstrijd van Italië zou gestreden worden. Deze hoop werd niet vervuld. Nadat hij tegen de Oosten rijkers, die hem van alle kanten insloten, op schitterende wijze zijn talent als aan voerder had laten blijken, moest hij einde lijk toch te San-Marino zijn korps ont binden. Hij zelf poogde met een gering aantal volgelingen op eenige kleine vaar tuigen Yenetië te hereiken, dat zich nog staande hield. Ook dit werd door de Oostenrijksche wachtschepen verijdeld maar hij wist toch met eenige kameraden en zijne vrouw aan land te komen, niet verre van Ravenna. Daar stierf zijne vrouw in het kraambed. Hij zelf trok nu alléén Italië door tot Chiavari, waar hij op bevel van de Sardiniesche regeering gevangen genomen werd. Hem werd de keuze gegeven tusschen kerker en balling schap. Hij koos de laatste en begaf zich naar Tunis, waar men hem echter ten gevolge van de machinaties des Franschen Konzuls niet wilde toelaten. Men bracht hem naar het eiland Madalena terugwaar hij tot 1851 in een soort van staatsge vangenschap leefde; hij gaf zich daar af met jacht en visseherijen leerde voor 't eerst zijn latere woonplaatshet eiland Caprera kennen. Eindelijk begaf hij zich weder naar Amerika, voer daar als kapi tein op koopvaardijschepen en verdiende wat geld met industrieele ondernemingen, dat hem in staat steldena zijn terugkeer naar Italië in 1854 het Noordelijke ge deelte van Caprera te koopen. Hier hield hij zich bezig met den landbouwtotdat het jaar 1859 hem weder met de beste verwachting naar de wapenen deed grijpen. Tot Sardiniesch generaal benoemdkreeg Garibaldi het bevel over de Alpenjagers, met welke hij den aanval der verhonden legers opendedoor reeds den 23st™ Mei, 11 dagen vóór de Franschen den Ticino over te trekken. Zijn optreden en zijn overwinningen bij Varese en San Fermo op het veel talrijker Oostenrijksche korps onder Urban brachten geheel Lombardye in opstand. Wel geraakte Garibaldi hier eindelijk in 'tnauw, maar de komst van het hoofdleger geallieerden redde hem. Hij trok nu weder voor het hoofdleger uitstak na het gevecht van Rezzato de Chiere over en bedreigde de bergpassen, die van Italië naar Zuid-Tirol voeren. Na den slag bij Solferino en den zoo velen teleurstellenden vrede van Yillafranca verliet Garibaldi de Sardiniesche dienst en ging in die der Hidden-Italiaansche staten over, ten einde onverwijld den oorlog naar den Kerkdijken Staat over te brengen. Maar de Sardiniesche party verijdelde zijne voornemens, en mismoedig trok hij zich op Caprera terug. In 1860 trad hij voor de tweede maal in 't huwelijk met de dochter van Graaf Raimondidie hij echter, daar de bruid hem schandelijk bedrogen had, op den trouwdag zelf verliet. Inmiddels riep hem de opstand op Sicilië tot nieuwe krijgsbedrijven. Op den 54™ Mei van 't jaar 1860 scheepte hij zich met niet meer dan 1000 aanhangers op twee stoomhooten, die hij in de haven van Genua had buit gemaakt, bij Quarto inlandde den llden Mei bij Marsala, aan vaardde drie dagen later de dictatuur, overwon den 154™ bij Calatafimi, en drong des morgens van den 27st™, na eenige gevechten aan de Westzijde en zeer merk waardige manen vers, van de Oostzijde Palermo binnen. Na tallooze straatgevechten, en nadat de stad van de citadel van Castellamare was gebombardeerd, sloot hij den 64™ Juni een verdrag met den koninklijken stadhouder Lanza, en was nu van het geheele eiland nagenoeg heer en meester. Na het beleg van Milazzo op den 20st™ Juli bleef den koninklijken niets over dan de citadel van Messinamet welker kom- mandant den 28st™ Juli ook een verdrag werd aangegaan, hij 'twelk de vesting neutraal verklaard werd. Garibaldi maakte zich nu terstond gereedom naar Calabrië over te steken. Den 20*4™ Augustus landde zijne voorhoede bij Capo dell' Armi, en drong, na den 21st™ den vijand bij Reggio geslagen te hebben, vereenigd met het hoofdleger snel noordwaarts. De kapitula- ties van San-Giovanni en Soveria Manelli op den 23s'™ en 30t™ Augustus ver zwakten in niet geringe mate het Napo- litaansche leger. De landing van Garibaldi's linkervleugeldie nu de voorhoede werd bij Sapri op den 1st™ September, en de snelheidwaarmede deze op Salerno aan rukte, deden het koninklijk legerkorps aldaar op de vlncht slaan, en reeds den 7den September kon de dictator, thans der beide Sieilieën, zijn intocht doen in11 de door Frans II verlaten hoofdstad Napels. De bij de Volturno-linie gekon- centreerde Napolitanen werden den 194en September voor Capna, en den 1st™ en 2den Oktober in den slag bij den Volturno geslagen. Gelijktijdig rukten nu het Sar diniesche leger, 'twelk, nadat de Turijnsche regeerings party te vergeefs Garibaldi's overtocht naar Kalabrië had zoeken te verhinderen, den Kerkelijken staat binnen gedrongen was, uit het Noorden het Napo- litaansche gebied binnen. Toen Yiotor Emannel als koning van Italië geproklameerd was, legde Garibaldi zijne diktatuur neêr en keerde den 94™ November naar zijn rotsig eiland Caprera terug. Yan zijn lidmaatschap van het Italiaansche parlement maakte hij weinig gebruik. Maar de ontstemming in Italië die in hoofdzaak een gevolg van de stuiting der omwenteling wasdeed hem in 1862 het tooneel der geschiedenis weder betreden. Nadat in de maand Mei van dat jaar het oproer van Sarnico was uitgebroken, begaf Garibaldi zich in Juni weder naar Sicilië. Hij landde den 28st™ Juni te Palermo ditmaal met het doelom het Italiaansche volk te bewegen tot het bemachtigen van Rome, als zijn natuurlijke, bij een plechtig parlementsbesluit als zoodanig erkende hoofdstad. Deze poging mislukte. Wel maakte Garibaldinadat hij geheel Sicilië met een handvol aanhangers was doorge trokken, zich den 184™ Augustus meester van Catania, in weerwil van de talrijke troepenmacht, welke de Turijnsche regee ring tegen hem mobilizeerdeen landde hij den 25st™ in Kalabrië. Wordt vervolgd.) De zomerdiensten der spoorwegen zyn 1 Juni begonnen, 't Behoort tot het fatsoen van een deftig blad de regeling daarvan in 't belang van 't publiekwaarvoor Pers moederlyk zorgt, aan gestrenge maar on partijdige kritiek te onderwerpen. Ons zij dus ook een woordje gegund speciaal over de treinen die loopen van Haarlem naar Amsterdam vice versa. Wy zyn dankbaar maar niet voldaan. Dankbaar: 24 maal van H. naar A.22 maal van A. naar H. als wy niet mistellen (trein 85 telt niet mede) 't is wèl't is meer dan wèl al begrijpen wij niet, waarom H. meer gelegenheid moet hebben naar A. dan A, naar H. Intusschen: stel, gij hebt een vriend in de hoofdstad en zijne vrouw is de vriendin van de uwe. Lange jaren zijn 't voormiddagsbezoeken geweest, die gij ontvingt, want weet ge, de kleinste en altijd weer nog eens de kleinste; dan is 't makkelijker t' huis. Eindelijk heeft de 10e of 11e kleinste den leeftijd bereikt om meê te gaan zonder stoornis in wan deling of diner. Gy hebt met uw vriend en zijn vrouw en uw vronw en uw kroost en zyn kroost heerlijk gedwaald in onze schoone strekengij zit onder eene heer lijke fijne flesch aan 't diner in uw gemakkelijk huis; gij hebt niet gedacht aan den trein van vertrek. „Laat ons toch eens kijken" zegt uw vrienden de reiswijzer zegt onverbiddelijk 7.35want dan volgt 9.32, 9.46, 9.58, 10.30, 10.48, 11.3, 11.14, dus van half 10kwart over 11 zeven treinen, zeven treinen in nog geen 2 nur en van half 8 tot half 10 geen enkele. „Neen maar! 9.32 is toch te laat voor den kleinste!" „Ja maar de Minister moest zulk eene dienst regeling niet goedkeuren!" Haastig ver trek voortvoort7.35 en gene minuut later! Welk een gehaspel over 't verbranden van Garibaldi's lijk! Of zal 't nu toch nog begraven worden De Tijd zegt heel vriendelijk en waardeerend„in geheel Italië heerscht een beweging en wordt een misbaar gemaaktalsof de grootste en edelste der stervelingen ware heengegaan. De koning en de ministers hoe dikwijls ook door den „patriot" en trouwen „aanhanger van het Vorstenhuis gehoond en verguisdstaan trouwens vooraan in het gelid der officiëele huile balken." Te Utrecht hebben eenige waarschijnlijk zeer slaperige nachtwerkers in plaats van „zekere plaats" de regenput leeg gepompt. Zij hadden zeiven gevonden, dat het zoo vlot ging en de buren hadden hen geprezenomdat zij zoo weinig last van stank hadden gehad. Ot de gas leveranciers ook geprofiteerd hebbenEene parijsche gasmaatschappij wil Amsterdam gratis bedienen, de gemeentegebouwen voor 4 ct. den kubiekmeter en particulieren met aandeel in winst goedkooper dan nu. Dat doet de concurrentie van de eleotriciteit. Maar 't zal nog wel wat duren eer ge voor de helft van f 1.20.90 of .60 naar Amsterdam gaat en van daar retour neert. Ga maar eens kijken te Zandvoort 't Is wèl aardigmaar meer ook niet. Pas op frambozen-limonade; men kleurt ze sterk met aniline. De tegenwoordige chirurgen zijn zóó knap, dat zij n een voudig als er een stukje van n defect is, b. v. eene spier of wat zenuwenn als een japon verstellen. Van 't een of ander dier nemen zij het noodige lapje, 't groeit in u vast en klaar zijt ge. De heer N. G. M. Gastelaars heeft een gedichtje gemaakt, getiteld„aan onze lieve dooden" en dat opgedragen aan den Prins van Oranje, die den dichter door zijn adjudant een vleiend schrijven deed toezenden. Er moest liever eene poging gedaan worden door onze grootste dichters om Z. K. H. eenigzins op te beuren. Ook de poëzy heeft hare roeping. Een minnaar en zyn meisje te 's Hage hebben over 't betalen van gemaakte verteering zulk eene ruzie gekregendat hij haar met een steen aan 't hoofd verwond heeft. Of 't nog aan iswordt niet vermeld. Dr. K. Plan- tinga te Katwijk aan Zee opent aldaar het had-seizoen eerst 12 dezer. Te Zand voort gaat alles met stoom; daar zyn reeds zeer vele baden genomen. Een luitenant-kolonel wil gemeente-secretaris te Lochem worden. De gezworenen in Jacksonville (Florida) hebben zekeren Low-drydie in een tent een gat gesneden had groot genoeg om een deel van zyn lichaam door te laten en voorwerpen van waarde te ontvreemdenmaar de tent niet had betreden, voor zoover zijn hoofd schouders en rechterarm betreft tot twee jaren tuchthuisstraf veroordeelduitdruk kelijk er bij voegende, dat het hem vrij staat met zijne overige ledematen te doen wat hij goed vindt! 1784 bestaat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 100 jaar. Rotterdam stelt voor eene com missie van 12 leden om 't feest luisterrijk te vieren; Dordt een standbeeld voor J. Nieuwenhuijzen te Amsterdam en zeker iemand(maar 't komt niet op de punten van beschrijving) om er nu maar rond voor uit te komende wet af te schaffen en 't hoofdbestuur onbeperkte macht te geven. De Heer P. N. Muller, oud- redacteur van „de Gids" onverdacht libe raal dweept in 't geheel niet met het tegenwoordig onderwijs. Wie dweepen er meê? De onderwijzers, hoe jonger zij zyn des te meer. Dr. J. E. de Vrij op zyn öOjarig apothekersj uhileum heeft ge zegd verblijd te zijn, dat de apothekers nu niet meer als vroeger slaven zyn van de dokters. Vroeger? Lieve hemel! Toen praktiseerden ze allen alsof ze dokters warenja zelfs alsof ze zoo knap waren als nu de artsen. Wie kent het Station Sandpoort een druk station Mijnheer! voor bewoners van en wande laars, in den omtrek, ook-voor bezoekers van Meerenberg. Gij vindt er een hok dat wachtkamer heet voor alle klassen. Wat Hannibal van Carthago zeide, dat zegge de publieke stem eiken dag luider van 't Station Sandpoort, onder conditie natuurlijkdat het in beter staat herrijze. Of is die Hollandsche IJzeren hiervoor te arm? Aan alle kanten worden klaagtonen aangeheven over den langen duur der ministerieele krizisen niet ten onrechte, want het kan niet andersof 's lands be langen moeten lijden onder zulk een strem ming van den arbeid. Niet minder dan een veertigtal wetsontwerpen staat nog op de agenda der Tweede Kamer, en daaronder zyn ontwerpen van het grootste gewichtwaarover men gehoopt haddat nog in deze zitting eene beslissing zou kun nen genomen worden, doch die thans op af doening blijven wachten. Andere ontwer pen zyn reeds door de Tweede Kamer goedgekeurd en behoeven nog slechts door de Eerste Kamer te worden aange nomen maar ook deze worden niet afgedaan. De tijd voor het opmaken der begrooting nadert, onze koloniën hebben meer dan ooit dringend behoefte aan een krachtig beleid bij het Opperbestuur, enz. enz. Met niet minder reeht wordt er al meer en meer geklaagd over de Tweede Kamer, die ons in deze impasse gebracht heeft, en 't is zeker om haar onbruikbaarheid in 't licht te stellen, dat sommigen ad vizeeren, den Kappeyniaan Tak met enkele leden uit de rechterzijde met de formatie van een nieuw Kabinet te belasten op den grondslag van de afstemming van het Fransche handelstraktaat, die het mini sterie tot aftreden noopte, 't Is een uitge maakte zaakdeze Tweede Kamer maakt het regeeren onmogelijk, en zy zelve kan geene regeering leveren. Zou het waar zyndat het kwaad te verhelpen isals de partyen in den lande en in de Ver tegenwoordiging zich anders formeeren? Er zijn er, die zich er veel van -voor stellen. Eigentlyke konservatievenzegt menzyn er niet meerzy zyn liberaal ge worden een groot deel der zoogenaamde liberale party wil niet meer vooruit streven: niets verhindert de vorming van een mach tig centrum, van eene flinke konservatief liberale party. Wij houden het er voor, dat zulk eene kombinatie zich gemakke lijker laat voorstellen dan tot stand bren gen en vreezendat van zulk eene ver- eeniging van konservatieven, die niet kon servatief, en van liberalendie niet libe raal zyn, beginselloosheid de grondslag zou moeten wezen. Veel meer zyn we 't eens met hen, die 't groote kwaad dieper zoeken en krachtiger remedie noo- dig achten. De kamer moet anders saam- gesteld, het kiesrecht hervormd worden. Enkel door census verlaging? Of door grondwetsherziening Door invoering van het algemeen stemrecht Allerbelang rijkst was de meeting den 8sten dezer te Amsterdam gehouden over deze aangelegen heid. Zy was uitgeschreven door de Ver- eeniging „Unie." Mr. S. v. Houten, lid der Tweede Kamertrad op verzoek van het bestuur als inleider op, en verdedigde op even welsprekende als waardige wijze zijne bekende denkbeelden ten aanhoore van eene talrijk opgekomen schare. Mr. Levy bestreed die denkbeelden, en Mr. Pekelharing van Delft, Mr. Hoetingvan Zutfen, Mr. Heineken en de heer Heldt van Amsterdam verklaarden zich bij den Hr. v. Houten aan te sluitenterwijl Mr. A. F. K. Hartogh het bekende rapport der gedelegeerden uit de Kiesvereenigingen verdedigde. Eene motie door den inleider voorgesteld, luidende: „De vergadering, overwegendedat de census niet mag zijn de grondslag voor de kiesbevoegdheid acht voor eene billijke regeling van het kiesrecht grondwetsherzieninig dringend noodzakelijk aangenomen, maar de voor zitter moest konstateerendat een aan merkelijk gedeelte der vergadering zich van stemming had onthouden. In Frankrijk heerscht spanning tusschen de partyen in zake het Egyptie- sche vraagstuk. Eerstdaags zal, zegt men, Gambetta de door hem voorgestane staat kunde verdedigen en die van den minister de Freycinet aanvallen. Derwisch-pachade TurkseheKom- missariswien de regeling der Egyptische kwestie door den Sultan is opgedragen is te Caïro aangekomen en met de ver schuldigde eerbewijzen ontvangen. De burgerlijke bevolking is met zijne komst zeer ingenomen, omdat zy hoopt, dat het land nu bevrijd zal worden van de mili taire dwingelandijdie thans reeds zoovele maanden bestaat en Egypte in zoo groot gevaar heeft gebracht. Indedaad zou er veel kwaads hersteld en nog meer onheil voorkomen kunnen worden, indien het mocht gelukken Arabi-bey's macht en invloed te breken. Intusschen zyn er, die er aan twijfelen of het gezantschap iets zal uitwerken. Wel is Derwisch-pacha gekomen met brieven aan den Khedive, vol verzekeringen van vriendschap inhou dende dat het doel van het gezantschap is, het gezag van Tewfik te herstellen. Maar 'tis lang niet onmogelijk, dat de Sultan dubbel spel speelt, namentlijkden schijn aanneemt van den Khedive te steu nen, maar ondershands Arabi-bey aan moedigt. De tyd zal het leeren. De Fransche Kamer der Afgevaar digden heeft, bij de behandeling van de wetsvoorstellen betreffende de hervorming der rechterlijke organizatie, met 300 tegen 204 stemmen de opheffing der onafzetbaar heid van de leden der rechterlijke macht goedgekeurd. Door den Hertog van Argyll is hij het Britsche parlement een wetsvoorstel ingediendstrekkende tot wijziging van de wet van 1866 op den parlementairen eed. Hij wildat iemanddieals lid van het Hoogerhuis of van het Lagerhuis, schriftelijk te kennen geeft „een gemoeds bezwaar te hebben tegen het eedsformulier zooals de wet dat eischt" of, „door het afleggen van een eed zyn geweten niet gebonden te achten", zal kunnen volstaan met het afleggen van eene verklaring ter vervanging van den eed. zij ia den eersten bad-arts, Geheim- raad B., denzelfden geneesheer, die destijds haar ontvluchting' mogelijk gemaakt had, en toen was het met hare rust en haar onbezorgdheid ge daan. Wist zij al niet, of de geheim raad haar ook herkend had, en ge loofde zij ook zich veilig te kunnen gevoelen voor verraad zijnerzijds, bij elk harer schreden vervolgde haar toch angst voor ontdekking, en heden had het haar bereikt, dit spooksel, heden was haar voorgevoel werkelijkheid geworden; en met het toeslaan van het portier van de reiskoets, verzonk voor haar alle hoop, alle levensvreugde in het niet; zij was nu niets meer dan de veroordeelde misdadigsterMet een angstkreet bedekte zij zich het gelaat met de handen, en ondereen luid snikken liet zij zich achterover vallen in de kussens van het rijtuig. Te G. aangekomen, liet de heer (Naar het Hoogduitsch van Marie Postleb. 3j Wat streed zij tegen dit gevoel, dat zij zelve dwaas noemde, in haar binnenste! Yele jaren ging zij er zwij gend onder gebukt, maar hare jeugd verwelkte, zij werd hoe langer zoo bleeker en magerder, hoe langer zoo schuwer en stiller, totdat de heer Jackson het niet langer aanzien kon, en van een op verren afstand gelegen plaats een geneesheer liet overkomen, die de lijdende onderzoeken moest. Deze geneesheer verklaarde, dat zich bij mevrouw Jackson de aanvang van een borstlijden openbaarde, en dat er alleen van eene spoedige ver andering van temperatuur hoop te verwachten was op een volslagen her- Stel. De dokter ried der patiënte een niet le kort verblijf in Midden-Duitsch- land aan, waar zij zonder eenigen twijfel genezen zou. Deels blijde, deels vervuld van een angstig voorgevoelen, ging zij nu met haar man op reis, in de stille hoop, datna zulk een lang tijdsverloop, in haar vaderland niemand zich de ijse- lijke gebeurtenis meer herinneren zou. Ook was zij, meende zij, door de jaren zoo veranderd, dat een herkenning bijna onmogelijk was, vooral onder haar tegenwoordigen naam; in allen gevalle had zij zich voorgenomen, hare geboortestad, en ook de plaats, waar zij gedurende haar eerste huwe lijk gewoond had, bepaald le vermijden, en elders meende zij zeker te zijn, geen bekenden uit dien vroegeren tijd te zullen aantreffen. Deze haar hoop was echter niet vervuld geworden. Nauwlijks in de badplaats C. aangekomen, herkende Jackson zich zoo spoedig het maar doenlijk was de akten van het proces voorleggenterwijl zijne gemalin, die op de reis derwaarts ernstig ziek was geworden, in plaats van in eene cel der gevangenisin het daarbij behoo- rende ziekenhuis gebracht werd. Ter zijde geslaan door een beroemd advo- kaat, liep Jackson blad voor blad de omvangrijke akten door, en kwam spoedig tot de overtuiging, dat er, zooals de zaken thans stonden, geen hoop op redding was, .want al te overtuigend en duidelijk waren de bewijzen voor de schuld zijner vrouw; en toch was het hem nog steeds on mogelijk aan die schuld te gelooven. Zoo lang hij haar kende, was zij altijd zachtzinnig liefderijk, hulpvaardig ge weest, had zij altijd alles voor anderen willen opofferen; en kon dat alles niets dan leugen en huichelarij geweest zijn 't Is waarwas 'tniet denkbaar, dat zij zich juist door berouw over die vreeselijke daad gebeterd had? En 't was immers al eene treurige onoprechtheid geweest, dat zij zijne vrouw geworden was, zonder hem openhartig alles betreffende haar ver leden mede te deelen! Zoo zij zich onschuldig gevoelde, waarom had zij hem dan niet gezegdom welke reden zij Duitschland verlaten had? Hij was onbevooroordeeld genoeg, om haar alleen wegens eene verdenking zijne liefde niet te onthouden, en hij zou de man geweest zijn, om haar tegen elke mogelijke ontdekking te beveili gen. Maar in plaats daarvan had zij hem alles verzwegenennu de straf voor zulk eene vreeselijke daad haar toch nog bereiktewas het duidelijk, dat het Noodlot het zoo gewild had. Hélène Seefeld had reeds als kind haar ouders verloren, en de onbe middelde weeze werd bij eene tante grootgebracht, die het haar duidelijk genoeg gevoelen liet, welk een last zij zich daardoor op den hals gehaald had. Zij beleefde zoodoende eene vreugdelooze jeugd, en maar al te spoedig gaf zij aan het aanzoek van den baljuw Rother gehoor, en schonk zij hem haar hand, alleen om maar weg te kunnen komen van hare tanteen om zich te onttrekken aan de onop houdelijke verwijtingen, die zij van haar moest aanhooren. Zij had echter 't openbaarde zich al spoedig een ongelukkige keuze gedaan. Haar echtgenoot was een hartstochtelijk drinker, enhad hij al in den beginne dezen hartstocht voor zijne jeugdige vrouw verborgen kunnen houden, al spoedig stompte hem de gewoonte van het dagelijksch samenzijn zóó af, dat hij geen moeite meer deed, om zich in toom te houden. {Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1