HAARLEMSCH No. 69. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 30 Augustus 1882. Per drie maanden f— ,25. fr. p. p, h ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. TE HUUR. Van alles wat. Nieuwsberichten. Dayelle. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van'smorg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. ■Lichting der hulpbrievenbussen in de stad 7 10.—*, 'sin., 2.30, 6.—*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.— 's morgens, 3.- 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'smorgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS: YERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Zuidhollandscho Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. 1 Mei 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.—, 10.30 's morg., 12.50, 3.10,5.30,6.40, 7.50* 's av. *alleen Zon- en Feestdagen. HaarlemHillegom 9.11.40. 's morgens 2.4.20, 7.50, 9.10.10 's avonds. Haarlemsclie Trnmway-Maatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem. 1 Juni 1882. Naar Amsterdam: 6.55, S.17, 8-50. 9.34*, 11.20, 11.41f, 12.1 's morgens, 1.14, 2.38j-, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.—, 9.32, 9.46, 9.58,10.30, 10.48*, 11.3-J-. 11.14 'savonds. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .4Sf, 8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13f 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f, 5.39, 8.3, 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met f enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 7.38 tot Uitgeest, 10.7 's morg., 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 'sav. Naar Zandvoort: (H. S.) 6.30, 7.8, 8.39, 10.18, 11.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29 5.4, 5.37, 6.42, 8.47, 10.6 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 8.33, 9.9, 10.55 11.45 's morgens12.492.124.56. 7.8, 9.20, 10.35, 10.48 'avonds. MUSEUMS enz. TE HAARLEM. Rijksmuseum van schilderij en op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 2% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang met 1 Dame. Bisschoppelijk museam voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsclie Bisdom, Kruisweg No.59. Geo pend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon en Feestdagenvan 10 5 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangs kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 10—3 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 urende overige Christelijke feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk ge leide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen ZaterdagZon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Orgel-bespeling in d'e Groote Kerk. Dinsdag van 1— 2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Alle adressen van huizen, boven huizen, gemeubileerde en ongemeubi leerde kamers, worden GRATIS in onderstaande lijst opgenomen, welke voor Dinsdag en Vrijdag i 2 uur aan het bureau van dit blad worden op gegeven, met vermelding van stand, N0., huurprijs en wanneer te aanvaarden. Bij verhuring wordt men beleefd verzocht daarvan direct kennis te geven aan de uitgevers DE ERVEN LOOSJES. Bakenesaergracht No. 67. Gem. kam. ƒ15 p.m. terst. No. 95. Huis /'lOO p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis ƒ2.80 p.w. terst. Barteljorisstraat No. 7. Voork. m. alk. ƒ20 p.m. terst. Begjjnestraat: No. 30. Benedenhuis f 400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 48. 2 Benedenk. ƒ2.50 terst. Doel straat: No. 25. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. Ged. Kraaienhorstengracht: No. 57. Benedenh. ƒ3.25 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 132. Huis ƒ4 p.w. terst. Ged. Voldersgracht: No. 13. Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 13. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No49Huis en tuin 400 pjterst Gierstraat: No. 29. Bovenk. 200 p.jNov. No. 31. Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Groot Heiligland No. 27. Bovenvoork. f2 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 103, Huis ƒ600 p.j. terst. of Nov. No. 176. Ongem. voor-enachterk/200pj terst. Heerenstraat: No. 50. W inkelh. ƒ4.50 p.w. terst. Hoofdstraat Leidsehe vaart No. 6. Huis m. tuintje ƒ22 p.m. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. ƒ30 p.m. terst. Kampersingel Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Klein Heiligland No. 19r. Gem. zit- en slaapk. ƒ16 p.m. terst. No. 62. Huis ƒ4 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- enslarpk. ƒ20p.m. terst. No. 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. Kruisstraat: No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamersƒ225 p.j. terst. Korte Jansstraat: No. 8. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Koudenhorn No. 22. Bovenh. ƒ175 p.j. Nov. No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Doelstraat No. 15. Bovenh. 2 p.w. terst. Lange Heerenstraat: No. 48rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Lange Veer straat: No. 19. 2 kam.keuken, zolder ƒ130 p.j. terst. No. 3.3, 2 Gem. kam. 18 p.m. terst. Nauwe Geldeloozepad No1 24. Woonhuis met tuintje ƒ4 p. w. terst. N oor der-Schoolsteeg No. 1. Kelder ƒ1 p.w. terst. Oranjestraat No. 7. Huis m. tuin /350 p.j. terst. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raaks No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. No. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Ripperdastraat No. 24. Bovenhuis ƒ325 per jaar terstond. Rolhuizen: No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. ƒ5 p.w. terst. Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Schaehelstraat. No. 36. Gem. kam. m.hedien.ƒ7p.w. terst. No. 44 Bovenvoork. ƒ1.25 p.w. terstond. Schootersingel: Huizenƒ150 a ƒ200 p.jAugustus. Sehooterstraatweg No. 4. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Aug. Spaarne No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. Irood. Een Bovenhuis ƒ3.25 p. w. 1 Sept. No. 24. Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 49. Bovenaohterk. ƒ1.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Turfmarkt No. 32. Bovenh. ƒ325 p.j. terst. Wagenweg No. 80. Benedenvoork. ƒ2 p.w. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin ƒ600 p.j. terst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. No. 7. Huis ƒ700 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No. 43. Gem. kam. 25 a ƒ30 p.m. Nov. Vrienden van 't edele dominospelweet gijop hoe vele verschillende wijzen gij de steenen aan elkander kunt leggen? 284528211840 combinatiën zijn mogelijk. Alzoo, stelt dat twee uwer vier steenen per minuut aanzetten en dat zij nooit per ongeluk in dezelfde combinatie ver vallen, dan zullen zij om al die moge lijke combinatiën te bewerkstelligen 118 millioen jaren noodig hebben. Eenduitsch wiskunstenaar heeft drie jaren van zijn leven aan deze berekening besteed; maar deskundigen zeggendat hij in drie dagen de leer der combinatiën en permutatiën had kunnen machtig worden en dan op den vierden op zijn gemak het sommetje had kunnen uitrekenen. Of dit waar is zal uwe dochter die op de H. B. S. v. H. gaat, u wel kunnen zeggen. Nu wij toch over millioenen spreken zij even aangestipt, dat de millioenenjuifrouw is ingerekend. Het aftredend ministerie is weêr bijna in zijn geheel optredend. Alles gaat in een cirkel't oude keert weder en heet nieuw. Herinnert ge u onzen Groningschen meteoroloog-koek fabrikant E. Faber nogdie in den laatsten winter vorst voorspelde en er kwam geen ijs? De man is nu verlegen en vraagt in eene advertentie, die zich over twee kolommen uitbreidt, aan zijne clientèle spoedige terugzending van de nog zoo talrijke ledige kisten. Hij zet met groote letters boven die advertentie „geen sensatie-bericht, maar werkelijke behoefte." Qui s'excuse s'accuseTe Groningen woont niet alleen een beroemd meteoroloogmaar dicht hij Groningen te Haren eene edele vijftigjarige dochter. Als haar stokoude vader de stad, waar zooveel veranderd was, nog gaarne ééns voor zijn dood wenschte te zien en het huren van een rijtuig hare financiëele kracht te boven ging, wist zij voor eene kleinigheid eene handkar machtig te worden en reed er hem heen en reed er hem rond op een heeten dag. Zou dit niet het allerpleizierigste rijtoertje ge weest zijn, dat dezen zomer in 't vader land gemaakt is? Een groot genees kundige maakt de opmerking, dat de laatstgenoemde proeve, voorgesteld voor een toelatingsexamen tot de bewaarschool aan bedenking onderhevig is, daar can- didaten voor examens gewoonlijk onder hevig zijn aan tribulatiën, die de inge wanden aandoen, en dat dus het jeugdig individuanders volkomen berekend voor tijdige mededeeling van zekere behoefte, buiten zijne schuld zou kunnen struikelen en zou worden..afgewezen. Vrouwen! op de jnristen-vereeniging te Maastricht wordt uw lot beslist. Als Mr. S. v. Houten alleen alles te zeggen had, dan zou 'ter voor u en uwe kindertjes slecht uitzien. Voor liefhebbers van kasteelen en ridder hofsteden! Rozensteen komt in veiling; de verkoop van Cannenburgh kon eerst geen voortgang hebben wegens faillisse ment, maar is nu toch op 28 dezer geschied. Bij al onzen afkeer van aanmatiging en ingenomenheid met ons zei ven, komen er toch gevallen voor, waarin wij onmogelijk kunnen nalaten ons een weinig gestreeld te gevoelen. Voor eenigen tijd profeteerden wijop grond van het telkens voorkomende z. b. b. h. h dat er binnen eenige jaren raadselachtige advertentiënalleen uit eerste letters bestaande in de nieuwsbladen zouden gelezen worden. En zietnu reeds geeft het Handelsblad van 27 Aug., tot oefening van ond en jong, eene proeve daarvan, terwijl voor de oplossing bij loting één cadeau wordt uitgeloofd. De tijd der inzending van antwoorden is al te kort: tot en met 28 Aug. En dan vindt ge nog in 't nommer van 28 Aug. de opgave eener drukfout. Die drukfouten zij bederven de beste zakenzij zijn het grootste kwaad in de wereld. Een gerucht, dat de Baron van Lynden door Z. M. den Koning tot graaf zon worden benoemd heeft zich nog niet bevestigd. Den Engelschen gaat het voorloopig in Egypte vrij voorspoedig. Zij hebben zich meester gemaakt van het aan den spoorweg van Ismaëlia naar Zagazig ge legen Mazamehwaarhij de Egyptenaars groote verliezen geledenen de overwin naars een aanzienlijken buit behaald heb ben. De Egyptenaars schijnen gedemora- lizeerd te zijn, en Sir Garnet Wolseley, zoo bericht men, gelooft niet, dat hij vóór zijne komst te Zagazig op ernstig verzet zal stuiten. Tegengesproken wordt het gerucht, dat de Engelschen het ver sterkte Kamp te Tel-el-Kebir zouden genomen hebben, en dat het Engelsche leger reeds te Kaïro zon aangekomenen dat aldaar 6000 Egyptenaars krijgsge vangen zouden gemaakt zijn. Twaalf matrozen en een officier van de Oostenrijksche kanonneerboot Nautilus, die te Aboekir door de Egyptenaars waren gevangengenomen, zijn weder in vrijheid gesteld en te Alexandrië aangekomen, 't Liet zieh eerst niet voorzien, dat dit zoo spoedig gebeuren zouomdat personen, die als onderhandelaars door den Oosten- rijkschen Konsul naar Aboekir gezonden warenniet terugkwamenen ook de heer De Lesseps verklaard hadniets aan de zaak te kunnen doen. Tusschen laatstgenoemden Kanalen koning en de Engelschen schijnt nu de vrede gesloten te zijn. De Lesseps had geprotesteerd, ja zich verzet tegen de handelingen van Engeland in Egypte, met het oog op de belangen en de rechten van het Suez-Kanaalzelfs beweerde mendat hij met Arabi heulde. Door de zeer verstandige handelwijze van den Engelschen opperbevelhebber heeft de heer De Lesseps zich echter tot rede laten brengen. Niet te verwonderen is 't, dat nu Arabi-pacha boos is op den Kanalen- Koning. Hij moet De Lesseps beschuldi gen, hem met valsche beloften om den tuin geleid te hebben, ten einde het Suez-Kanaal aan de Engelschen te kunnen verkoopen. Zelfs zou Arabi-pacha een prijs op het hoofd van De Lesseps gesteld hebben. In Ierland is na de laatstvermelde gruweldaad al weder een agrariesche moord gepleegd. Parnell heeft met eenige leden der landliga een bondgenootschap voor arbeid en nijverheid opgericht, bestemd om voor arbeiders van alle soort hetzelfde te worden, wat de land-liga is voor de landbouwers. Allereerst zal men zich het lot der boerenarbeiders aantrekken. Natuur lijk zal het van de houding dier nieuwe bondgenooten afhangen, of de Regeering hen zal dulden. Veel goeds is er, dunkt ons, niet van te wachten. In Frankrijk hoort men op dit oogen- blik niet van politiek. Zoo'n vakantie van de Wetgevende Macht is een ware rust tijd. De departementale raden zijn wel vergaderd, maar zij honden zieh tronw aan het wachtwoord geen politiekAlleen binnenlandsche aangelegenheden werden daar behandeld. Alleen deSocialistiesche woelgeestendie nog te Parijs huisvesten, drijven op hunne manier politiek. Zoo had dezer dagen in de Fransche hoofdstad eene Socialistiesch-revolutionnaire vergade ring van Italianen plaatswaar zoo hevig gescholden werd op de Franschendat de politie het noodig heeft geachteen der voornaamste woordvoederszekeren Zinar- delliaan te zeggen dat hij het land moet verlaten. Naar men verneemt, is dePruisie- sche Regeering niet voornemens om, gelijk zij in de zaak der zoogenoemde staatspas- toors doetlijdelijk toe te zien tegenover de houding der Katholieke geestelijkheid ten aanzien der gemengde huwelijken. Ook moet deze zelfde aangelegenheid de goede verstandhouding tusschen de Protestant- sche en Katholieke reaktie in Pruisen met gevaar bedreigen. Op den partijdag der Rhijnlandsche Konservatieven heeft de beruchte Dr. Stöcker zijn ontevredenheid reeds te kennen gegeven. De Oostenrijksche Regeering heeft in een officieuze mededeeling in het Vra ger Abendblatt nadrukkelijk de bewering van verschillende bladen doen tegenspre ken, als zou zij voornemens zijn tot de inlijving van Bosnië en de Herzegowina over te gaan. Dat is waarschijnlijk maar uitstel van exekutiemaar Oostenrijk begrijpt wel, dat het onverantwoordelijk zou wezen, de tegenwoordig heerschende spanning op bedenkelijke wijze te doen toenemen. De officieuze Wiener presse meldt uit Petersburg, dat de Czaar en zijne gemalin den 29sten dezer naar Kopenhagen zonden vertrekkenom een bezoek aan het Deen- sehe hof te brengen. Het geruchtdat de Czaar Keizer Wilhelm te Potsdam zal bezoeken, wint aan waarschijnlijkheid. Het bericht, dat de kroning van den Czaar in September aanstaande zal plaats hebben, wordt weder tegengesproken. De Russie- sche gezant te Konstantinopel heeft van Lord Dufferin de geruststellende verzeke ring ontvangendat de Engelsche Regee ring ten opzichte van Egypte niet de minste nevenbedoeling koestert en vast besloten is, om overeenkomstig hare vroeger afge legde verklaringen te handelen. Als nu de Russiesohe Regeering dat maar geloo- ven wil I Koning Cetewayodie weder in zijne waardigheid zal worden hersteldvertoeft tegenwoordig in Engeland. Hij moeteen nog al apathiesch heer zijn, die zich niet licht verbaastmaar hij heeftnaar men bericht, toch eenige blijken van verwon dering gegeven, toen men hem het tuig huis te Woolwich liet zien. Het grootste genoegen scheen hij te vinden in het schrikken van zijn tolk en zijn gevolg voor den donder der ter zijner eere afge vuurde kanonnen. Hij noemt de Koningin, als hij van haar spreekt„Zijne moeder en Victoria laat door een Duitsch schilder zijn portret maken. 17) Zij besloot naar eene gelegenheid uittezien, om met beter gevolg iets te doen, en lette op, naar welk gedeelte van het kasteel Zané zijn koninklijken gevangene heenvoerde. Daarna haastte zij zich, om toch vooral geen achter docht bij Zané te wekken, die zaal te verlaten, en ongemerkt begaf zij zich naar een andere zaal, aan een andere zijde van het kasteel, welker vensters, over den binnenmuur heen, uitzagen op het bosch. Zané zelf vertoonde zich daar spoe dig, nadat hij vergeefs Dayelle gezocht had in het vertrek, waar hij haar had achtergelaten. Hij had een keurig ko stuum aan, zoodat hij niet behoefde onder te doen voor de heeren van het hof. Hij wierp op Dayelle een achter- dochtigen blik; maar zij stond dit onder zoek door, zonder iets te laten mer ken van de ontdekking, die zij gedaan had, en van de angstige gedachten, van welke haar hart vervuld was. De uitdrukking van Zané's gelaat verried zijne vreugde. De zekerheid, dat hij zich zou kunnen wreken, had de sombere rimpels van zijn voorhoofd weggevaagd, die zich eenige oogen- blikken te voren daarop vertoond had den. Overweldigd door de vermoeienis sen en de aandoeningen van den dag strekte hij zich uit op een rustbed dat in een der hoeken van de zaal stond, met den rug leunend tegen een der marmeren kolommen, die over de geheele lengte van de zaal verrezen. Zijn hoofdvoor een gedeelte bedekt met eene zijner handen, rustten op een kussen van karmozijnrood fluweel, versierd met gouden eikels, evenals de rijke sprei, waarmede het bed overdekt was. Hij had zijn met witte vederen versierden hoed aan zijne voeten nedergelegd, en evenzoo den dolk, dien hij in zijn gordel droeg. Zijn hond, de onafscheidelijke en getrouwe met gezel van zijn Bohemerlevenlag in zijn onmiddelijke nabijheid op hel tapijt, als om zijn rustenden meester te beschermen. Op Zané's uitnoodiging had Dayelle plaats genomen op den rand van het rustbed, en Zané scheen met moeite het geheim zijner vreugde of zijner blijde verwachtingen in zijn boezem besloten te houden. Hij had als 't ware twee tegenstrijdige ge voelens te bekampen de begeerte, om ten aanschouwe zijner geliefde te zegevieren over zijn mededinger, en de behoefte, om zich zwijgend te wreken, 't Was hem aan te zien, hoe zijne ziel gefolterd werd door onzeker heid en twijfel, als hij een blik wierp op het bleeke gelaat der jeugdige Grie- kindie zich inspande, om achter een uitdrukking van smartelijke gelatenheid de gedachten te verbergen, die in haar hoofd omwoelden. Allengskens sloten zich Zané's oogen, en zijne thans meer regelmatige ademhalling deed bespeu ren dat hij in een diepen slaap ge vallen was. Dayelle sloeg, roerloos en in gepeins verdiept, dat mannelijke en schoone gelaat gadewaarop zij zoo vaak met fierheid gestaard haddat edele voor hoofd, voor de helft bedekt door hel loshangende zwarte hair, en waarbin nen thans gedachten van wraak en moord gistten. Zij bracht zich den vriend voor den geestden metgezel en beschermer harer kinderjaren, den reeds in hare jeugd voor haar beslem- den echtgenoot, den moedigen verde diger der arme weezedie het slacht offer geworden was van zijne toewij ding. Zij bracht zich voor den geest alles wat deze ongelukkige geleden had om haar weder te vinden, en weenend vroeg zij zich af, of hij het wel was, dien zij daar zag liggen, om harentwil aan schande en wellicht aan den dood gewijd. Daarop dacht zij op eens aan dat leven, dat haar zooveel dierbaarder was, en dat door eene vree- selijke beschikking van het Noodlot in de macht enom zoo te zeggen, onder het bereik van den dolk zijns vijands geraakt was. Deze gedachte deed Dayelle een blik werpen op'den dolk, die aan zijne voeten lag, en zij maakte een gebaar, om er zich van meester te makendoch de honddie met onrus- stigen blik al de bewegingen van het jonge meisjen volgde, als gevoelde hijdat zijn meester een dreigend ge vaar boven het hoofd hing, liet een dof gebrom hooren. Dayelle haastte zich den dolkdien zij opgeraapt had, le verbergenen bleef roerloos staan, met een vinger op hare lippen. Men had haar voor een standbeeld der stil zwijgendheid kunnen houden. Zij be woog' zich niet, maar toch was 't haar aan te ziendat een hevige ont roering haar binnenste beroerde, en nu en dan deed de smart haar lichaam trillen en huiveren 't Was nacht gewor den. Alleen de maan, wier licht door een openstaand venster binnendrong, verlichtte de zaal. Eensklaps ontdekte Dayelle op het rustbed een sleutel, die aan Zané's hand ontglipt was. Een gloed van vreugde fonkelde in haar oogen. Zij nam den sleutel op, rees langzaam overeinden sloop voorzich tig naar de deur der zaal. De hond stelde zich ditmaal tevreden met haar na te kijken. In de vestibule van het kasteel ge komen, richtte Dayelle, na zich ver gewist te hebben, dat niemand haar opgemerkt had, haastig hare schreden naar een trap, die naar een vertrek voerde, welks venster verlicht was. Dikke ijzeren staven beschermden het vensterraam. Deze omstandigheid scheen nieuwe kracht bij te zetten aan het besluit van het jonge meisjenen zij liep den trap op.Op de laatste treden gekomenzag zij voor eene deur een schildwacht staan. De schildwacht stond met zijn rug naar de trap toe. Dayelle liep behoedzaam, met ingehouden adem naar hem toe. Krampachtig hield zij in haar boezem het gevest van den dolk in haar hand geklemd. De schil wacht scheen half ingedommeld te zijn. Dayelle hief haar arm omhoog en stiet toe met kracht. De schildwacht keerde zich met een afgrijselijken vloek om, maar op hetzelfde oogenblik ontving hij een tweeden stoot in zijn keeldie hem voor goed verstommenen op de vloersteenen neêrvallen deed. Dayelle schoot daarop op de deur toe, die zij opende met behulp van den sleutel, van welken zij zich meester gemaakt had. Een jongman stond achter de deur, als had hij gehoordwat er daarbui ten voorviel, en als voorbereid op elke gebeurtenis, 't Was de koning van Navarre, die, toen hij de jeugdige Griekin vóór zich zagverbaasd terug week. „Bij den hemel!" riep hij uit, „is 't geen vizioen Is het mijn goe de engel, die me komt bezoeken? Hoe!" liet hij er op volgen, terwijl hij, nog niet van zijn twijfel bekomen, naar Dayelle toekwam, ,,zijt gij het waarlijkdie ik hier wedervinden die me komt bevrijden? Hoe! Zooveel moed en toewijding voor mij!" „Sire, ik bemin u," stamelde Dayelle, nog sidderende van schrik, blijdschap en liefde, „en ik heb u willen redden. Doch haast u, want uw leven is in gevaar vlucht!" Ziende, dat Hendrik aarzelde haar raad op te volgen, vervolgde zij: „indien gij mij bemint, sire, ik bezweer het u in naam dier liefde volg me dan!" Dit zeggende nam zij Hendrik bij de hand, die zich door haar in de duisternis liet geleiden. In een der hoeken van de vestibule opende zij eene geheime deur, die zij achter den koning van Navarre weder halfdicht deed. Zij bevonden zich toen in den onderaardschen gang, die van het ka steel naar het bosch voerde. Dayelle liep vooruit, en trok haastig den jeug digen koning met zichwiens hand in de hare trilde met een ontroering, die uit iets anders nog dan schrik voortkwam. De diepste duisternis om ringde hen, en behalve het doffe geluid hunner voetslappen en de hijgende ademhaling van Hendrik, stoorde' niets de plechtige stilte van den onderaard schen gang. Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1