HAARLEMSCH Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 11 October 1882. Per drie maanden ,25. fr. p. p,,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel TH HOTJR. Letitia's Lijden. Een ernstige waarschuwing, Van alles wat. Nieuwsberichten. Noord-Znidhollandsclie Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg., 12.45, 3.10, 5.30 's avonds. Haarlem—Hillegom 11.30 'smorgens, 4.30, 6.50, 9.15 's avonds. Haarlemsche Tram wny-Maatschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot. 10.30 s av. Uit den Hout 8.'s morg. tot. 10.50 s av. Om de 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 October 1882. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17, 8.50 9.34*, 11.20, 11.41 f12.1 's morgens, 1.14, 2.38+, 3.58, 4.13*, 4.31, 4.44, 5.48, 7.14, 7.35f 9.32. 9.58,10.48*, 11.3+'sav. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .48f, 8.37', 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13+ 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28+, 5.39, 8.3, 106* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 10.7 's morgens, I.34 tot Alkmaar, 5.— 8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.20, 8.39, 10.18, II.18 'smorg., 12.15, 1.32, 3.29, 4.54, 8.47 's avonds. Van Zandvoort: 7.50, 9.9, 10.45, 11.45 'smorgens, 12.49, 2.12, 4.5, 7.8, 9.32, 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Juni 1882. Openstelling van bet kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 'J tot9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen Op werkdagen: 7.—, 10 's morgens, 1 30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der hulpbrievcnbussen in de stad 7.—*, 10.-*, 's m.2 30, 6.-*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgeus3. 8. 's avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan bet Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 's avonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.— 's morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'savonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 'savonds. Bakenesser gr aclit No. 62. Bovenvoork. '1.25 p.w. terst. No. 95. Huis /400 p.j. terst. Bakkerstraat: No. 32. Huis ƒ2.80 p.w. terst. Beeksteeg. No. 3, Huis 1,80 per week. Begijnestraat: No. 30. Benedenhuis ƒ400 per jaar terstond. Bovenhuis ƒ20 per maand terstond. Burgwal No. 11. Een Gein. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Donkere Spaarne: 28a. Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: No. 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. Frankest raat No. 39. Bovenvoork. ƒ1.50 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 115. Ongem. bovenk. 225 p.j. terst. Ged. Voldersgracht: No. 39. Werkpl. ƒ2.50 p.w. terst. No49Huis en tuin 1400 p.j. terst Gierstraat: No. 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. No. 44. Bovenhuis /260 p.j. terstond. Groote Houtstraat: No. 7. 2 Gem. of ongem. kam. ƒ20 p.m. No. 103. Huis ^600 p.j. terst. of Nov. No. 105. Bovenk. /450 p.j. 15 Nov. No. 176. Ongem. voor-en achterk/200p.j. terst. Hoofdstraat Leidsche vaart -. No. 6. Huis m. tuintje f22 p.m. terst. Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken fl p.m. terst. Jansstraat: No. 9. Gem. kam. /30 p.m. terst. Klein Heiligland: No. 19r. Gem. zit- en slaapk. ƒ16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. zit- enslarpk. ƒ20p.m. terst. No. 21. Bovenk. ƒ300 p.j. terst. No. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. No. 103. Bovenh. ƒ250 p.j. terst. Kleine Houtweg; No. 1. Voork. m. alooofflt p.m. terst. No. 1. Bovenk. ƒ12. p.m. terst. Kruisstraat No. 13. 2 Gem. kam. ƒ25 p.m. terst. Kruisweg No. 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Korte Dijk: No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. No. 19. Huis ƒ325 p.j. Nov. Korte Jansstraat: No. 3. Voork. f2.50 p.w. terst. No. 8. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Koudenhorn No. 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Heerenstraat No. 48rood. Bovenk. 4 p.w. terst. Lange Hofstraat: No. lllrood. Pakhuis ƒ1.50 p.w. terst. Lange Veerstraat: No. 33. 2 Gem. kam. ƒ18 p.m. terst. Leidsehe Vaart: No. 54. Benedenh. 275 p.j. Nov. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven achterk. ƒ1.25 p.w. terst. Nieuwe Kruisstraat: No. 9 Benedenh. f3 p.w. terst. Oude Groenmarkt: No. 6. Gem. zit- en slaapk. ƒ30p.m. Nov. Plantage; No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. R,9i3ikS No. 36. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. No. 37. Benedenh. m. tuintje f 250 p.j. terst. Rothuizen No. 6. 2 Benedenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 2 Bovenh. ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Pakhuis ƒ4 p.w. terst. No. 6. 1 Bovenw. 5 p.w. terst. (Naar het Engelsch van d. c. murray.) 4) Op zekeren dag gebruikte zij geen middagmaalen terwijl zij dch de oogen rood zat te schreien, zamelden de dienstboden alle voor werpen van waardedie zich gemak kelijk vervoeren lieten, bijeen en zorg den zoo, dat zij haar loon kregen misschien wel wat hoog gerekend lieten haar ongelukkige mevrouw aan haar lot over. Deze dingen ook kwamen der Prinses de Grandequeue ierooreen deze energieke dame ging, zender op haar rijtuig te wachten, er °P uit, en begaf zich regelrecht naar kleine villa. Letitia wist nog niet, iat hare dienstboden haar verlaten 'mddenen toen zij met vrij wat ge- v,ïl'fl hoorde schellenzag zij in hare Verbeelding een deurwaarder of derge- Rozonlaantjo No. 12. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. No. 31. Huis m. Tuin ƒ200 p.j. terst. Schacbelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien^Gp.w. terst. Smedestraat No19Gemkamƒ30ƒ40 enƒ60 p.m Spaarne Noé 7. Bovenh. m. tuin 400 p.j. Oct. No. 92. Huis ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat No. lrood. 2 kamers /1.50 p.w. terst. No. 52. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Staten Bolwerk No. 8. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. T wijnder slaan No. 19. Huis /220 p.j. Nov. of later. Van Marumstraat: No. 44 en 40. Bovenh. ƒ221 en 195 p.j. terst. Wagenweg: No. 80. Benedenvoork. ƒ2 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis f100 p.j. terst. Wilhelminastraat Huis en tuin f600 pjterst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. 't Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No. 43. Gem. kam. 25 a ƒ30 p.m. Nov Zijlvest: Nn. 17 en 19. 2 Huizen ƒ500 p.j. terst. Zijlweg No. 41v. Bovenkamers 5 p.w. Oct. De buitenlandsohe fabriekanten van kwakzalversmiddelen hebben in den laat- sten tijd de gewoonte, hun wonderartikelen per circulaire aan de menschheid aan te prijzen. Ieder kent zeker de Moeder Seigel's almanaknu is het Hop-Bitter aan de beurt, om gezondheid te brengen aan de inwoners van onze stad, van uit Amerika. Dankbaar geworden voor het vele geld hnn geleverd voor hunne spoorwegen, wen- sohen zij nu ook iets voor ons heil te doen. Amsterdam, den Haag en Rotterdam zijn eerst aan de beurt geweestnn moet Haar lem al die zegeningen deelachtig worden. De meeste onzer lezers ontvingen zeker met onsdezer dagen een papiertje van het Hop-Bitter, bedrukt als eene Ameri- kaansehe Ylagwaarop we lazen Bewaar dit voor de kinderen. Leest het allenhet kan u het leven redden. Zoo me gezondheid zwak is, het Hop- Bitter zal uw genezen. Zoo ge vermoeid zijthet IIop-Bitter zal u krachten geven. Dit levenselixer kost slechts één rijks daalder. 1000 Pd. St. zal betaald worden voor elk geval dat het niet mocht genezen. Het maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij wijdt in haar nummer van October een hoofdartikel aan deze nieuwe industrie; voor hen, die gewaar schuwd willen wordennemen we er een en ander nit over. „Het, Hop-Bitter bevat Hop, Buchu, Alruiti en Leeuwentand zegt de kwakzalver. „Nu is Hop; de stof die aan het bier den bitteren smaak geeft, zij levert een geneesmiddel bekend als Zupuline. Buchu of Bukko-bladenontbreken in geen apotheek, zijn slechts voor bepaalde ziekten aangewezen. lijk ambtenaar, lag zij in hare slaap kamer te bed, en schrikte zij een oogenblik op uit hare tranen. Na ver loop van een oogenblik liet de schel zich weder hoorenen wederom een oogenblik later was het, of een krank zinnige aan de schel trok. Waar konden de meiden zijn Letitia liep doodelijk ongerust naar beneden en opende de deur, en daar stond de Prinses, die als de bezitster van een Prins met en benevens een miljoen pond sterling, een ontzagwekkende verschijning was in de oogen der ten plattenlande grootgebrachte vrouw. Ik durf me niet wagen aan eene beschrijving van het kostuum der Prinses, maar als ge op de hoogte zijt van modezakenzal de mededeeling voldoende zijn, dat dat kostuum kon doorgaan voor het non plus ultra der mode van 1852. Letitia stond daar met haar verschrikt en met tranen bevlekt gelaat tegenover al deze pracht en heerlijkheid, en kon geen woord spreken. „Leeuwentand of Paarden/doemoveral te vinden, de worteluitspruitsels worden in het Voorjaar onder den naam van Molsla gebruikt. Alruin is in de geneeskunde niet in ge bruik. Het is een scherp, verdoovend ver gif, inwendig genomen verwekt het hevigen stoelgang. Aan den wortel er van werd i vroeger een geheimzinnige werking toe- j geschrevenhet in den zak dragen zou voldoende zijn om voor kwalen te behoeden. De plant behoort tot de familie der Nacht schaden, waaronder vele vergiftige voor komen en de bladeren schijnen door de Turken gerookt te worden om zich te bedwelmen. „Van deze plantenfamilieschrijftMiquel Noord Nederlandsehe vergiftige gewassen blz. 98. Zij bevatten in alle deelen meer of minder verdoovend beginsel, dat bij sommige in zoo groote mate aanwezig is dat zij daardoor tot de hevige vergiften behooren. Wilt ge uwe rijksdaalders in den zak van den buitenlandschen bedrieger werpen en kans loopen uwe gezondheid te bederven of uwe ziekte te verergeren koop dan het Hop-Bitter. „Doch meent ge dat het geld nog waarde heeft om u het leven te veraangenamen of uwe ziekte dragelijker te maken, laat dan die Amerikanen wegtrekken zonder uit Nederland eenige duizenden guldens mede te nemen." Ofschoon, evenals bij al dergelijke, de aankondiging luidt: Verkrijgbaar bij de voornaamste apothekers, hopen we voor de eer der pharmacie en hare beoefenaren te Haarlemdat geen hunner die Ameri kanen steunen zal in hun pogen en aller schandelijkste industrie. Tot dusverre schijnt het goed hier ge lukkig nog niet te krijgen te zijn. Een ieder wachte zich voor schade. In Duitschland is de Ueberfürdungs- frage reeds sedert 36 aan de orde. 't Is het vraagstuk van de overlading der jeugd met geestesoefeningen op de school. Toch heeft men lang na 36 onze scholen op Duitschen voet ingericht. Tegenwoordig is bij de buren deze quaestie onderwerp van beschouwing in tijdschriften en ver gaderingen. En niet alleen bij hen, ook bij ons. Jan Holland heeft er zijn „mo derne heksen" over geschreven en nu laatstelijk „dat getob met onze jongens Hij wil vrij wel terugkeeren tot de toe standen van voor eene halve eeuwweinig te gelijk, maar dat weinige goed! Als hij in zijn recht is, dan mogen wij wel treuren over veel verloren tijd en geld, maar vooral over veel bedorven hersens. Had men vroeger maar naar den wijzen raad der oudere lieden geluisterdEn luistere men nu althans naar Jan's wijs adviesom kinderlijke spelen en uitspan ningen niet te reglementeeren. Lees nauwkeurig nw biljet van de personeele belasting, want in geval van verhuizing is 't niet meer als van ouds. Let wel: binnen eene maand afzonderlijke aangifte ten kantore van den ontvanger op een aldaar kosteloos (dat's eene rariteit verkrijgbaar biljet. De rijschool der cavalerie viert 1 Dec. e. k. haar zilveren bruiloft; eerst tot 1860 was zij gevestigd „Arme stumper!" riep de schitte rende dame uit. „Je ziet er waarachtig uit om een mensch het hart te doen breken!" Ongenoodigd liep zij naar binnen en zoende Letitia duchtig op de beide wangenen toen de tranen van hel kleine vrouwtjen daarbij weder op nieuw begonnen te vloeiendeed de Prinses zelve de deur dicht, sloeg haar arm om Letitia's middel en liep met haar eene der benedenkamers binnenwaar zij haar eerst maar eens geheel liet uitschreien. „Laat ons nu eens een oogenblik als vriendinnen met elkaar pratensprak de Prinses, toen zij ophield te schreien. „Ge kunt hier onmogelijk blijven en honger lijden, en ge doet het best, met me meê te gaan. Ik veronderstel dat je familie in Engeland woont?" Letita gaf een bevestigend antwoord op deze vraagen al spoedig wist de Prinses haar te bewegendat ze haar omstandigheden voor haar blootlegde. Maar zij wilde geen kwaad hooren te Haarlem, daarna te Venloo. Zoolang het smulhuis te Amsterdam nog niet klaar isvindt ge onder 't panopticum dagelijks een delicieus diner a 2.50 gereed. De chineesche gezant drukt het voetspoor van den Lord-mayor. Men heeft te Brussel eene volksmanifes tatie ter eere van den grijzen Rogier georganiseerd; de jubilaris echter is kindsch en begrijpt er niets van. De school voor kunstnijverheid te Haarlem behoeft een nieuw gebouw, waarvan de kosten op ƒ25000 zijn geraamd, 't Rijk wil wel de helft betalen als 't des rijks eigendom wordt. Welk particulier zou niet hegeeren 't rijk te zijn? half betalen en geheel bezitten! In de Beverwijk is nïen fel aan 't woeden tegen 't re- geeringsbeleid in Atjeh. Te Bloemen- daal verwacht men, waar Rijp en Buiten- rijp nu nog staan, een kolossaal hotel. Men schijnt dus te denkendat de departementen van Tuseulum gene vol doende ruimte opleveren, 't Is te hopen dat de onderneming heter resultaten zal opleveren dan die van Duinlust. Er worden in ons land ontzettend veel con cessies voor spoorwegen gevraagdmaar alle middelen van vervoer schijnen te zullen wijken voor den stoomomnibus. ■Wat rijdt die lustig van Doorn naar Zeist Driebergen! Al wordt hij onklaar, al breken assen en wielenhij rijdt toch maar door en flink ookHij beschadigt gene straatwegen en doet gene paarden schrikken. Ds. Moll in den Haag, viert dezer dagen zijn 60 jarig ambtsfeest en Prof. Hofstede de Groot zijn tachtigsten jaardag. 't Gaat met de zaak der millioenenjnffrouw bij de rechtbank niet voordeelig. De vorderingen tegen Jannetje worden toegewezen. 't Is hoogst ge vaarlijk lid van den gemeenteraad van Utingeradeel in Friesland te zijn. Daar is besloten den zetel der gemeente van Oldenboorn naar Akkrnm te verplaatsen en nu zijn de raadsleden die te Akkrnm wonen hun leven niet zeker. Plaatselijke politie en rij ksveldwacht kunnen de orde niet meer handhaven. Misschien komt de advocaat-generaal op last van den minister of de minister zelf een handje helpen, want wat is erger: menschen-of dnivenverminking? Een nieuwe tak van nijverheid in den staat Florida is 't vangen van haaienelke haai levert 28 a 32 liter traan oplinid en vinnen worden uitgevoerd naar Bombay en China; de chinezen in Indië achten de haai een smakelijk visclije; van de ruggegraat maakt men wandelstokken. Soms vangt men er 20 a 30 per dagmaar de vangst is nooit zonder levensgevaar. Haaien zijn en blijven verraderlijke en gulzige zee monsters. Als Kandidaat voor de Tweede Ka mer, ter vervanging van den heerPatijn wordt in het kiesdistrikt Gouda van anti- revolutionnaire zijde genoemd de heer van Bergen IJzendoorn. In het Kiesdistrikt Amersfoort wordt door de antirevolution- naire kiezers-vereenigingen kandidaat ge steld Mr. F. W. C. P. Graaf van Bij landt te 's Gravenhageeerst was daarvoor bestemd de heer Roodhuijzen te Gelderseh Veenen- spreken van den Majoor, en 'twas haar onmogelijk te gelooven, dat hij haar verlaten had. Op de vragen van de Prinses antwoordde zij, dat de Majoor zeer rijk was, alhoewel zij nooit iets van zijne bezittingen, noch iemand van zijne familie onder de oogen gehad had. Hel arme vrouwtjen wist niet, of zij en de Majoor geleefd hadden van haar eigen gelddan wel van hel zijneen zij sprak geen woord over het gelddat de Majoor van haar erfdeel opgenomen had. Haar vader had haar vier duizend pond nagelaten, benevens een jaarlijksch inkomen van zeven honderd vijftig pond. Als zij kinderen kreeg, moest het kapitaal, dat dit jaarlijksch inkomen afwierp bij haar overlijden onder hen verdeeld worden. Kreeg zij geen kinderendan viel het kapitaal ten deel aan eene nicht van haar, of aan de naastbe- staanden van deze. Toen er nog geen wet wasdie de eigendom cener ge huwde vrouw regelde, was dit voor daal, maar deze had voor de kanditatuur bedankt. Als kandidaat der liberalen hoort men noemen de heer W. J. Gorkum. Hoe dringend noodzakelijk eene be tere regeling van belastingen in Nederland isblijkt uit een adres door den Gemeen teraad der Friescke gemeente Westdonge- radeel aan den Min. van Binnenl. Zaken ingediend. Deze gemeente telt 8500 inwo ners haar uitgaven voor armenlasten be dragen ƒ28.000 per jaar, en vooronderwijs ƒ22.000, welke laatste na 1886 tot ƒ34.000 zullen stijgen, waarvoor alleen de 30 pet. rijkssubsidie ten goede komt. De Raad wijst in zijn adres ook op de omstandigheid, dat der landerijen in Westdongeradeel behoort aan eigenaren buiten de gemeente woonachtig. Volgens sommige Duitsche bladen moet de goede verstandhouding tnsschen Neder land en Duitschland in den laatsten tijd te wenschen overlaten. Van de zijde van het Nederlandsehe hof, zoo wordt beweerd, heeft men met zeker vertoon de gebruike lijke vormen veronachtzaamd, en, sedert het vertrek van den vroegeren gezant, den heer von Canitz, wordt Duitschland slechts door een gezantschaps-sekretaris vertegenwoordigd. De Nederlandsehe mi nister van Buitenl. Zaken, de heer Ro- chnssen vroeger gezant te Berlijn schijnt, zegt men, wel voornemens te zijn, het op vele punten heersohende mis verstand dat zich tnsschen heide Staten heeft voorgedaan, uit den weg te ruimen, welk streven echter blijkbaar niet van hoogerhand wordt gesteund. Gelijk bekend is, ig het voorstel van den Duitschen Rijkskanselier om de begrooting telkens voor twee jaar vast te stellen, door den Rijksdag verworpen. Naar men verzekert, zullen nu in de aanstaande zitting van den Dnitschen Rijksdag door Prins Bismarck te gelijker tijd twee begrootingen worden ingediend, die voor 1883 en 1884. Zoo meent de Kanselier zijn plan toch te kunnen ver wezen tlij kenhoogstwaarschijnlijk echter zal hem dat niet gelukkenen zal de Rijksdagdoor de tweede begrooting te verwerpen, op nieuw van zijn tegenzin doen blijken. Te Alexandrie heeft HadjaMustapha, een der Egyptenaren, die den lldeu Juni aldaar bij den aanval op de Europeanen zieh aan de schandelijkste misdaden en snoodste gruwelen schuldig maakte, de doodstraf ondergaan. Wat het lot van Arabi-pacha wezen zallaat zieh nog niet met zekerheid zeggen. De Khedive en Cherif- pacha moeten de doodstraf van den ex-dikta- tor onvermijdelijk achten in het belang van 's lands rust en veiligheid. Sommigen echter gelooven nietdat de Engelsehe Regeering hem zal laten fusileeren, tenzij het on betwistbaar bewijs geleverd worde, dat hij persoonlijk verantwoordelijk is voor de moorden in Juni en de brandstichtingen in Juli. Het Kabinet Gladstone heeft niet alleen een gelukkigen veldtocht te konsta- teerenmaar kan ook wijzen op het voor de radikalen zoo welkome feit dat de raming van dien veldtocht 2.300.000 pond sterling waarschijnlijk niet zal over schreden worden. En het begroot en van zeker de beste beschikking, die een zorgvolle vader voor zijne kinderen kon maken. De Prinses wist wat Letitia niet wist dat de Majoor scholden had achtergelaten zoogenaamde „eereschulden" en zij geloofde geen woord van 't verhaal van zijn rijkdom. 'tWas zeer waarschijnlijk, dat hij zijne vrouw niet voor goed verlaten had als hij arm was, kon er natuurlijk van zulk een wegloopen voor goed geen sprake zijn en zeer stellig zou hij terugkomen om geld, ofschoon hij mogelijk Raden- Baden mijden zou, waar hij een massa schulden had. De eerste vrucht van het gesprek tusschen de twee vrouwen was, dat Letitia en de Prinses samen naar bo ven gingen en een ontzaggelijke hoe veelheid kleederen in drie of vier groote koffers pakten. Verder had het ton gevolge, dat Letilia de Prinses naar hare woning vergezelde, terwijl de koffers eene plaats kregen in het j bedoelde uitgaven geschiedde veeleer karig- lijk dan ruim. Vergelijkt men nu genoemd cijfer met het bedrag der kosten van de oorlogen in Zuid Afrikavan den oorlog in Abyssinie 6.000.000. p. st. en van dien in Afghanistan 16.000.000 p. st. dan is de trots van het liberale kabinet allezins te hegrijpen. Naar het schijnt, valt er niet aan te twijfelenof de verdere kosten voor het onderhoud der in Egypte blijvende Britsche troepen zullen door den Khedive betaald worden. 't Schijnt zich te bevestigen, dat Engeland voortaan de Engelsch-Fransche kontrole over de Egytiesehe financiën wil doen vervullenom die te vervangen door een meer gemengd toezicht met eene sterke vertegenwoordiging van het inlandsoh ele ment en met uitgebreide bevoegdheden. John Bright, die nittrad uit het Kabinet Gladstone, omdat hij met zijn ambtgenooten van gevoelen verschilde ten opzichte van de door Engeland tegenover Egypte aan te nemen houdingheeft dezer dagen een open brief geschrevenwaarin hij zijne meening handhaaft, dat voor den oorlog in Egypte geen hetere rechtvaar diging te vinden is dan voor andere oor logen, die vooraf zijn gegaan, en dat de Engelsehe natieals zij de resultaten zal gezien hebben en die met het vergoten bloed en de gemaakte kosten vergelijkt, over het geheel van zijn meening zijn zal. Bright verzekert echternooit beweerd te hebbendat alle oorlogvoeren onge oorloofd is. In Ierland zijn weêr drie, waar schijnlijk agrariesche moordaanslagen ge pleegd. Ze zijn evenwel allen mislukt, en een der daders is zelfs in hechtenis genomen. Tegenover vroeger, toen de moorden steeds plachten te gelukken, en de daders te ontsnappen, valt dus reeds eenige verbetering waar te nemen. Een gerucht wildat de messen waarmede de moord op Lord Cavendish en Mr. Burke in het Phoenixpark te Dublin is gepleegd, gevonden zijn in den stal van een persoondie indertijd tot tuchthuisstraf veroordeeld werd wegens bedreiging van eene zekere jufvrouw Kennyde wednwe van den mandie geponjaard werd, omdat men hem ver dacht van het geven van inlichtingen omtrent den moord. Men beweerde toen, dat Kenny den moordenaars tot koetsier gediend had. Als iets zeer bizonders wordt bericht, dat de Spaansche Minister van Financieën in den jongsten kabinetsraad aan zijn ambtgenooten heeft medegedeeld, dat ge durende de eerste helft van het dienstjaar, de inkomsten door de uitgaven niet waren overschreden. Blijkens een bij den Pernaansehen gezant te Washington ontvangen telegram zijn de heeren Garcia Calderonprezident van Peru diezooals men weetdoor de Chilianen als gijzelaar werd wegge voerd en Logan, minister der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerikate Arequipa zijn aangekomen, om over den vrede tusschen Chili en Peru te onder handelen. koetshuis van de prachtige villa des Prinsen. De Prins keurde nooit iets af van 't geen de Prinses mocht ver kiezen te doen. Zij was eene model huisvrouw, en hij een model-echtge noot. Zij gaf hevelen, en de Prins gehoorzaamde, of, zoo hij niet gehoor zaamde, dan droeg hij wel zorg, dat zij van zijn ongehoorzaamheid niets te zien of te hooren kreeg. Zoo bleef de verstandhouding tusschen beiden goeden het geluk van dit echtpaar le verde eene merkwaardige tegenstelling op met Letitia's ongelukkige levens ervaring. Niels ter wereld was natuurlijker ol waarschijnlijker, dan dat de belang stelling van de Prinses in Letitia's zaken in de zelfde mate toenam als de bescherming, die zij over haar uitoefende, 't Is aangenaam rijk en machtig te zijn, en in staat te wezen iemand le beschermenals men zich geneigd voelt dat te doen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1