HAARLEISCH TEN. deeden. iCHAPPIJ ;che Broods en iabriek, iit(ENKEL PEN Zooii. ANDAAHDS TURFTANGM, alle benoodigd- laat, pen Zoon. ihe geraffineerde le-traan uit ver- er merk: L.F.F.G, iurg-Loten kenpapieR soort), nts per vel. geschikt voor if handteekenaars. Wollendekens, DERKLEEDEN, :h bij tijds! 2RT ZONEN. No. 85. Uitgave van DE ERVEN POOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van WOENSDAG 18 October 1882. Per drie maanden ,25. a a a fr, p. p, n ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel TJ3 lüül. Van alles wat. Nieuwsberichten. Letitia's Lijden. PRIJZEN. ibrood p. Kgr. 19 Ct. rop.14 16 10 10% 11 12 55 25 in pakjes van Kgr. 11 letjes, Bollen, s en gewone .per stuk 2 )djes en fijne .per stuk 2% ..per 10stuks 10 it 20 10 itsluitend verkrijgbaar 's waar steeds schalen len zijn, om de koopers icht te overtuigen, tober 1882. (187) 1 in fijne en ordinaire Velvet, Gobelin, Damast en Fla- s. (188) OEWIX, ad in VOORDEUR-, AMERNIATTEN. beste, die als genees- rolen worden. Deze olgens certificaat van s van voedingsmid- im, zuiver en zonder I is, kan wegens baren a goeden smaak zonder door kinderen ingeno- raal-Depót voor Neder- ANN BELMONTE Amsterdam. (196) n aan bet Loten-debiet ITTERT ZONEN. EN DOOSJES is kei Caoutchouc. (199) Kruisstraat. gunstig bekende .28. Ofschoon de i even als vorige Noord-Znidhollanilsehe Stoomtramweg- Maatschappij: Haarlem—Lelden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg.12.45, 3.10, 5.30 's avonds. Haarlem—Hillegom 11.30 's morgens, 4.30. 6.50, 9.15 's avonds. Haarlemschc Tramway-JIaatscliappy. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout S. 'smorg. tot 10.50 's av. Om dc 6 a 7 minuten. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 October 1SS2. Naar Amsterdam: 6.55, 8.17. 8.50 9.34"", 11.20, 11.4-1 f121 's morgens. 1.14, 2.38f, 3.5S, 4.13*. 4.31, 4.44, 5.48, 7.1 4, 7.35f 9.32, 9.58,10.48*, 11.3-j- s av. Naar Rotterdam: 6.28, 7 .48f, 8.37*, 9.13, 10.16* 's morgens, 12.13J 12.43, 3.27*, 4.18, 5.28f5.39, 8.3. 10.6* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met t enkel le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.34, 10.7 's morgens, I.34 tot Alkmaar, 5.— 8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.20, 8.39, 10.18, II.18 's morg., 12.15, 1.32, 3.29, 4.54, 8.47 'savonds. Van Zandvoort: 7.50, 9.9, 10.45, 11-45 's morgens, 12.49', 2.12, 4.5, 7.8, 9.32. 's avonds. ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dienstregeling van liet Postkantoor. 1 Juni 18S2. Openstelling van liet kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot. 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.—'s morgens, 1 30, 3 30, 6.30, 9.'savonds. Op Zou- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1 30, 6.30 'sav. Dichting der hulpbrievenlnissen in de stad 7.—*, 10.—*, 'sm.. 2,30, 6.-*, 8.30'sav. Hazepaterslaan6.4510.'s morgens3. 8. 's avonds. De met geteekeude worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.40. 9.'s morgens, 12 5, 4.10, 5.20, 10.'savonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 'savonds. No. 10 No. No. No. No. No. No. No. No. 28a. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. 'No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. Anegang Bovenhuis (225 p.j. terst. Assterstraat. 1 en 5. Huis met Tuin ƒ2.75 p. w. terst. 19. Gem. kam. ƒ20 p.m. Nov. Bakenessergracht 62. Bovenvoork. ƒ1.25 p.w. terst. 95. Huis ƒ400 pj. terst. Bakkerstraat: 32. Huis /2.80 p.w. terst. Burgwal 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. terst. 95. Zolder 75 p.j. terst. Doelstraat 26. Bovenh. ƒ2.75 p.w. Donkere Spaarne: Benedenh. ƒ250 p.j. terst. Essestraat: 7. Gem. kam. ƒ14 p.m. terst. Prankestraat 16. Bovenaehterkƒ1 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: 115. Ongem. bovenk. ƒ225 p.j.terst. Ged. Voldersgracht: 49Huis en tuin 1400 pjterst Gierstraat 29. Bovenk. ƒ200 p.j. Nov. 44. Bovenhuis /200 p.j. terstond. Groote Houtstraat: 7. 2 Gem. of ongem. kam. ƒ20 p.m. 103. Huis ƒ600 p.j. terst. of Nov. 105. Bovenk. /450 p j. 15 Nov. 176. Ongem. voor-en achterk/200p.j. terst Hooimarkt 16. Kam. m. keuken f7 p.m. terst. Jansstraat: 9. Gem. kam. /30 p.m Klein Heiligland 19r. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. Kleine Houtstraat: 5Gemzit- en slarpkƒ20 p m. terst 21. Bovenh. ƒ300 p.j. terst. 59. Huis en Tuin 700 p. j. Mei 1883. 74. Bovenh. ƒ150 p.j. terstond. Kleine Houtweg: 1. Voork. m. alcootY14 p.m.terst. 1. Bovenk. ƒ12. p.m. terst. Kruisweg 52. Kamers ƒ225 p.j. terst. Korte Begijnestraat: 18. Tuinkamer 2 p.w. Korte Dijk: 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. 19. Huis ƒ325 p.j. Nov. Korte Jansstraat: 3. Voork. ƒ2 p.w. terst. 8. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Koudenhorn 52. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Nov Lange Heerenstraat 48rood. Bovenh. ƒ4 p.w. terst Lange Hofstraat: lllrood. Pakhuis /1.50 p.w. terst. Lange Raamstraat. 39. Bovenhuis ƒ2.50 per week terstond Lange Veerstraat: 33. 2 Gem. kam. 118 p.m. terst. terst Loidsche Vaart: No. 54. Benedenh. 275 p.j. Nov. Leidsche Vaart, Hoofdstraat: No. 9. Huis met tuintje ƒ16 p.m. Nov. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven achterk. ƒ1.25 p.w. terst. Nieuwe Kruisstraat: No. 9 Benedenh. f'i p.w. terst. Oude Groenmarkt: No. 6. Gem. zit- en slaapk. f 30p.m. Nov. Plantage: No. 1. Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Raamgracht. No. 27. Bovenhuis ƒ225 per jaar terstond. Raamvest: No. 11. Bovenh. ƒ230 p.j. terst. No. 27. 2 bovenk. ƒ160 p.j. ters. Rozenlaantje: No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. No. 31. Huis m. Tuin ƒ200 p.j. terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. kam. m. bedien.6 p.w. terst. Sehootersingel No. 47. Huis met tuin ƒ450 p j. terst. I No. 51. Huis met tuin /450 p. j. terst. Smedestraat No. 19. Gem. kam. 30ƒ40 enƒ60 p.m. Spaarne No4 7. Bovenh. m. tuin 400 p.j. Oct. No. 92. Huis ƒ600 pj. torst. Spaarnwouderstraat No. Irood. 2 kamers /1.50 p.w. terst. No. 52. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 99. Bovenh. ƒ14 p.m. terst. Staten Bolwerk No. 20. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. T wij nder slaan No. 19. Huis ƒ220 p.j. Nov. of later. Van Maru'mstraat: No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.jterst. Wagenweg: No. 80. Benedenvoork. ƒ2 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. W ilhelminastraat Huis en tuin f600 p.j. terst. Huizen met tuinen ƒ550 p.j. terst. Witte Heeresteeg No. 28. Bovenvoork. ƒ1.25 p.w. terst. 't, Zieke 3 Bovenh. ƒ2.50 p.w. terst. Zijlstraat: No 43. Gem. kam. 25 a ƒ30 p.m. Nov. Zijlvest: Nn. 17 en 19. 2 Huizen ƒ500 p.j. terst. Zijlweg No. 41f. Bovenkamers 5 p.w. Oct. Wie oud porcelein bezit zij op zijne hoede bij aanzoek tot verkoopVijf ja- pansehe poroeleinen gekleurde vazen zijn te Utrecht van de hand gedaan voor f 460 en golden kort daarna onder de eebte kenners f 1650. Davos krijgt gevaarlijke concurrenten in Andermatt, Rueb-Eptingen en Sils-Maria; maar de Heer Maurits v. Vollenhoven te Haarlem zal ons 't reizen naar Grauwbunderland uitwinnen door de stichting van genees kundige pneumatische inrichtingen. Hip pocrates kende nog slechts 234, Theo- phrastns 500 plantensoorten. Thans telt men er 150000. - In Ooststellingwerf is een haas geschoten met witte ooren witte voorpooten en sneeuwblanke borst liij heeft een bles voor den kop en een band om den bals. Aan de dames moest bet dragen van de portemonnaie in de achterzakken van den mantel ver boden worden, daar het voor zakkenrol lers al te verleidelijk is. Te Arnhem in Musis sacrum is 't weer duidelijk geble ken. Een schoolmeester te Köslin in Pommeren beeft zijne vrouw, die met hem zou gaan kuierenhem wat te vroeg kwam afhalen en voor den regen in de school schuilde, een kus gegeven. De burgemeester schorste hem onmiddellijk, 't Was dan ook verregaand brutaal en onze hoofden zullen zeker nooit hunne deftigheid zoo verloochenen. De regeering echter eischte herroeping van 't besluit, en beboette den burgemeester, die wou volhardenmet 100 mark. De jeug dige dochter van graaf Platen nit War schau zorgeloos over het strand der Adriatische zee door het ondiepe water rondwadende, is door eene geduchte golf overstelpt en in de diepte verdwenen. Als een postzegeltje niet goed gegomd is kan een gekookt rijstkorreltje met wat speeksel bevochtigd goeden dienst bewij zen. Dit ondervond eene arme dame in Indië, die noch voor een ander zegeltje noch voor een potje lijm geld meer had enalzoo zich reddendeeene goede be trekking op haar aanbod per gefrankeerden brief ontving. Of zij in die betrekking door netheid en zindelijkheid zal uitmun ten is aan twijfel onderhevig, aangezien zij het rijstkorreltje nog van haar laatste maal hij toeval op de tafel vond liggen. IJmuiden gaat nog maar niet vooruit, maar Prof. Vissering, IJmuiden's peetoom laat daarom den moed niet zinken. Hij wil nu in de Koninklijke akademie feest vieren op den 300sten geboortedag van Huig de Groot. Mr. G. de Vries zou 't liever aan particulieren overlaten. Onze oud-ministers zijn 't dns op dit punt niet eens. Havanna's worden door papier, dat doortrokken is met een afkooksel van tabaksafvalvervalscht. Sarah Elstone te Woodstock in Ontario heeft in gods dienstwaanzin een brandstapel voor zicli zelve opgericht en zich daarop laten verbranden. Jan Hollandniet die van Deventer, maar van Sloterdijk, wil met een stoom-tram op den Schoterweg bij Haarlem rijden, maar B. en W. dit te gevaarlijk achtendewijzen hem den weg achter de Frans Halsstraat om. Z. Exc. Di-Fang-Pao zal zich gedurende de tentoonstelling van 1883 met zijn gezin in de hoofdstad vestigen en hoopt dan Haarlem, waar 't hem zoo extra bevallen is, dikwerf te bezoeken. Er komt eene grootefraaie kazerne aan den Alkmaarschen straatweg. De H. Ct. zegt over dit plan eene onwederlegbare waar heid „men kan hier dus spoedig eene groote verandering tegemoet zien." i Dr. J. C. Bolfeplaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad te Middelburg heeft de olairvoyante juffrouw Gunters en zijn collega Kiminel uit Leiden gefopt j door zich als ziek uit te geven en aan de behandeling te onderwerpen. - 't Han delsblad heeft reeds de begrafenis aange- kondigd van de oude Amsterdammer, maar een aandeelhouder zegtdat zij nog niet dood is. ïn het panopticum zijn aangekomen Isaac de dienstman van den dam met de twee boerenalle drie brein- seheppingen van Justus v. Maurik Jr. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het eerste der wetsontwerpen tot herzie ning van het kiesrecht. In hoofdzaak be paalt het zich tot eene verdaging van den census, en wel meer bepaald voor die gemeentendie in de tabel bedoeld bij Art. 1 der Kieswet tot de uitzonderingen zijn gebracht. Voor AmsterdamRotter dam en 's Gravenhage is het bedrag op ƒ60 teruggebracht, terwijl voor de overige grootere gemeenten in de verschillende distrikten de gradatie van 40, 30, 24 en 20 is aangenomen. De laatste berichten uit Atjeh zij loopen tot en met 26 Aug. zijn van wat meer geruststellenden aard. Sedert de aanvallen van de militaire patroeljes op den 7den Aug. vielen geen rustver storingen van eenig belang in het Groot- Atjehsche voor. Ook verscheiden gekom- bineerde patroeljes, die gedurende den laatsten tijd de XXII en XXYI Moekims doorkruisten ontdekten niets verdachts, waardoor het vermoeden gewettigd isdat de benden zich voorloopig ontbonden heb ben. Er schijnt alle hoop te bestaandat het ergste achter den rug is, hoewel herhaling daarvan mogelijk blijft. Eene strenge kustsurveillance acht men hoven alles raadzaam. Yan Bali zijn weinig bevredigende be richten ontvangen. Er loopen geruchten, dat de Dewa-Agoeng van Kloengoeng de oppervorst van Bali alle pogingen aanwendt om de hangende geschillen tus- sehen de Rijkjes onderling bij te leggen en de verschillende vorsten op te wekken tot een offensief verbond. De tijd zal leerenin hoever dit gerucht waarheid bevat. Als zeker kan thans reeds worden vermeld, dat de beide Rijken, waarmeê wij steeds het best bevriend warenrd Gjanjar en Badoeng, in zooverre de partij van Bangli hebben gekozendat eerst genoemd Rijk, dat reeds sedert jaren in vijandschap met zijn nabuur Bangli leefde thans vrede lieeft gesloten, en dat Ba- doengsohe handelsprauwen een massa kruit voor Bangli hebben aangevoerddat door Gjanjar gaat, om Bangli te bereiken. En wie kan zeggenwat gevolgen de laatste gebeurtenissen op Borneo zullen na zich sleepen Daar hebben de Daj ak kers of Koppensnellers een der reizigers van de „North-Borneo-Companyden heer Wittivermoord. Te Londenwaar men de pogingen, om het voor deze maatschappij benoodigde kapitaal te vinden, nog niet met voldoenden uitslag bekroond ziet, heeft dit bericht groote verontrusting te weeg gebracht omdat sommigen in deze gebeurtenis reeds een begin zien der moeilijkheden, welke voorspeld zijntoen het „North-Borneo- charter" aan de orde was. Een algemeene inboorlingen-opstand kan uitbarsten, waar van de gevolgen ook voor ons niet te overzien zijn. Blijkt de Borneo-Compagnie te zwak met hare zoogenaamde politie, dan zal zij den sterken arm van Engeland moeten inroepenen dan zal gebeuren wat naar hare plechtige verzekering volstrekt niet in de bedoeling der Engelsche Regeering gelegen heeft, toen zij het genoemde Charter verleende, en zal Albion genoodzaakt zijneen deel van Borneo te annexeeren. De heer Witti was een gewezen officier in Oostenrijksche dienst, en schijnt in de Koncessieperiode van Baron van Overheck reeds vrij uitge strekte tochten op Borneo te hebben onder nomen. Buiten vergunning en medeweten van den Goeverneur schijnt de heer Witti verder landwaarts te zijn doorgedrongen dan wenschelijk was, naar strekenwier bewoners door den hekenden reiziger Carl Boek in zijn jongste werk over Borneo als bizonder wreed en bloeddorstig worden beschreven, en in inborst geheel heeten af te wijken van andere stammenwaar onder de andere reiziger der Compagnie de heer Frank Hattontoeft en goed be jegend wordt. Ook Witti was, naar men zegt, tot dusver goed onthaald. De moord van den ongelukkigen Witti moet hebben plaats gehad in de nabijheid van de grenzen van het Nederlandsch gebied. De Dajakkers warenals naar gewoonte, met vergiftige pijlen en speren gewapend, en hadden uit een hinderlaag de vreem delingen bespied, tot zij de kans schoon zagen om hen te overvallen. Drie inlan ders van het gevolg vielen dadelijk dood neder. Witti verdedigde zich een poos lang met zijn revolver, en schoot twee dei- aanvallers neêr, doch hij werd overmand en met lanssteken afgemaakt. De andere manschappen van het gevolg namen de vluchten zij hebben medegedeeldhoe zich alles had toegedragen. Arabi-Pacha, over wien zeer ver schillend geoordeeld wordt, staat thans terecht voor liet Gerechtshof te Kaïro, en zal door den Engelsehen advokaat Mark Napier verdedigd worden. Men vermoedt, dat het proces van zeer langen adem zal zijn. Met zekerheid valt nog niets te zeggen aangaande Engelands plannen be treffende de reorganizatie van Egypte's Staatsbestuur. De Kabinetten wisselen notas over deze aangelegenheiden naar het schijnt, zijn zij het voorloopig eens geworden over den grondslag der verdere onderhandelingen, en deze zou zijn: Egypte niet oplappenmaar vernieuwen. Niet zonder invloed op de regeling van de zaken moet het zijn, dat de Porte dit zegt men te minste zich aan den Dnitsch-Italiaanschen invloed onttrokken, en zich nauwer aan Engeland en Frankrijk aangesloten heeft. De Duitsche reaktionnairen schamen zich voor niets; thans zijn bij de Duitsche Regeering verscheiden adressen ingeko men, inhoudende verzoek tot wederin voering van het dagblad-zegel. In Denemarken is een nieuw kon- flikt ontstaan tusschen de Regeering en het Parlement. Al de groepen der linker zijde en der gematigde rechterzijde hebben jl. Vrijdag bij de Folkething eene motie ingediend, waarbij verklaard wordt, dat de Regeering hare bevoegdheid overschre den heeftmet het verbod van invoer van hoornvee uit Zweden van kracht te laten. (Naar het Engelsch van d. c. murray.) 6) De ontvangst van dit schrijven bracht Juffer Lucrelia in een toe stand van de onsluimigste opgewon denheid, en gedurende een paar dagen kon zij nauvvlijks eten noch sla pen. Enkel het denkbeeld, dat eene Prinses haar een bezoek zou brengen, bracht hare zenuwen in beweging, totdat zij nauwelijks meer denken kon. Het briefjen was alles behalve een model van briefstijl, maar aan den naam en den titel der dame was hel te bespeurendat zij eene vreemdelin ge was, en niemand kon het beste Engelsch van eene vreemdelinge ver wachten. De eenvoudige juffer die nooit buiten 's lands geweest waswas geheel van haar stuktoen de Prinses, vergezeld van Letitia, daar kwam aan rijden in een huurtijtuig, dat in de naburige stad gehuurd was. Zij maakte eene dienaresse en zeide: „Bonjour, votre Altesse," toen de Prinses binnenkwam, en men had kaar met een veertjen omver kunnen stooten zoo placht zij tot aan hare laatste ure te verzekeren toen die opgewonden dame zich tot haar wend de en door haar Raaien neus Ameri- kaansch Engelsch begon te spreken. „Ik kom u je kleine meid terug- krengen, juffer," sprak de Prinses, „en ik verzeker je, dat ge mij daar voor dankbaar moogt zijn. Ge hebt haar laten trouwen met (len gemeen- sten schurkwaarvan ik ooit gehoord ol gelezen heb. Hij heeft alles wat het kind had doorgebracht, en hij heeft haar daar laten zitten, zonder ook maar een korst brood om zich in 't leven te houden. Hij heeft haar afgeranseld, zóó dat ik er niet aan denken kan, zonder het diepste me delijden met haar te gevoelen." De ongehuwde tante begon te schreienen op Letitia toeschietende, sloeg zij haar armen om haar heen met tallooze en onsamenhangende be tuigingen van droefheid en genegen heid. Letitia beantwoordde dit ongeveer op dezelfde wijze, en de Prinses stond er bijmet een uitdrukking van voldaanheid op het gelaat, maar toch ook met de tranen in de oogen. Toen de eerste uitbarsting van ontroering voorbij wasstuurde de Prinsesdie er op aandrong, dat men van haar hoegenaamd geen notitie zou nemen, Letitia en hare tante naar boven, opdat de jonge vrouw zicli de gezwol len oogen wasschen en hare verwarde hairen wat in orde brengen kon en toen zij haar gehoorzaamd hadden, zette de voorname dame zich op haar uiterste gemak en deed zij, alsof zij thuis was, schelde en bestelde aan de meid een kop thee, alsof zij al haar leven daar gewoond had. De meid, die er meê bekend was, dat de bezoekster eene prinses was, bedien de haar zoo vlug mogelijk, maar toch trillend en met schroom, en het goede schepsel, voldaan over het voorloo- pige rezultaat harer reis, zat daarin vrede haar thee te lepperen. De avond begon te vallenen de Prinses zat daar in de schemering, met het theekopjen in haar hand, en met den rug naar 't venster. Zij vernam, dat er aan de deur werd aange scheld, en hoorde de meid de deur opendoen. Daarop hoorde zij een man met zachte stem spreken, en een paar sekonden later werd de deur der woonkamer geopend cn trad Majoor Barclay binnen. Nu zag deze bekoor lijke mijnheer dadelijk wel, dat het Juf fer Lucretia niet wasdie daar bij het venster zat; maar wie het ook wezen mocht, de gelegenheid was uitnemend om wat ten toon te spreiden van de teederheid, die hem zoo eigen was, en daarom stelde hij zich aan, alsof hij in de duisternis de gestalte der aanwezige dame werkelijk voor die van de tante zijner vrouw hield. „Goeden avond, lieve tante," sprak de Majoor. „Hebt ge ook tijding ont vangen van mijn lief vrouwtjen uit Baden-Baden, sedert ik u 't laatst een bezoek bracht?" „Ja," antwoordde de Prinses, op staande. „Ik verzeker je, dat men er alles van weet, wat voor een teven je lief vrouwtjen le Baden-Baden ge had heeft, gemeene schoelje, die je bent De Majoor had le Baden vaak ge noeg over de Prinses hooi en spreken, en had haar ook twee- of driemaal gezien, maar hij kon onmogelijk ver moeden, dat zij hier in de kamer van de tante zijner vrouw aanwezig was, want hij had haar nooit te voren hooren spreken. Ook al is iemand indedaad een gemeene schoelje, dan is het toch nooit prettig, zich zoo te hooren toespreken; en in een huis, waar men op gemeenzamen voet ver keert, eene vreemde dame liet gesprek te hooren aanvangen op de wijze waarop de Prinses dat thans deed, 't zou zeker iedereen van zijn stuk gebracht hebben. Hij was anders een brutale vlegel, maar deze zonderlinge toespraak bracht hem zoo van streek, dat hij gedurende een vierde gedeelte van een minuut geen woord kon spre ken, en daar bleef staanals ware hij bedwelmd. In dat korte tijdsverloop verspeelde de Prinses zij was toch eene vrouw! het voordeel, dal het stilzwijgen haar schonk, en zette zij hare verkwikkende toespraak tot den Majoor voort. „Gemeene rakkert, die je bent, die je vrouw van honger wilt laten sterven!" schold de dame; „gemeene speler, drinkebroer, laaghartige vrou wenmishandelaar die je bent!" „In wat krankzinnigen-gesticht hoort ge thuismevrouw vroeg de Majoor, nadat hij zicli door een over liet vertrek geworpen blik overtuigd had, dat de dame alleen was. „Newgate is 't gestichtwaar gij thuis hoortsprak de Prinses op kal- men loon. „Houd me niet voorden gekjongmensch. Ge hebt al je kaar ten uitgespeeld. Zoo ge weten wilt, wie ik hen, ik ben de Princesse de Grandequeue, en ge zult te Baden- Baden wel eens van me gehoord heb ben. Dat arme rampzalige vrouwtjen van je is voor goed uit je klauwen, en met de minste dwaasheid, die je begaat De Majoor hield er een stevigen wandelstok op na, dien hij, toen hij op zoo aandoenlijke wijze de Gevangenis voor krimineel veroor deelden. kamer was binnengekomenmet zijn hoed en handschoenen op de tafel had gelegd. De Prinses liep naar de tafel toe, nam den stok in de hand en zwaaide hem met eene behendig heid, welke zeker maar weinig prin sessen zich eigen hebben gemaakt. „Ik zal je mores leeren!" riep de dame, met den stok zwaaienden de Majoor week voor haar terug. Op dit oogen- blik werd er weêr gescheld. „Ik zal je mores leeren!" De Majoor trachtte den slag le ontduiken, maar de slok kwam mcedoogenloos op zijne schou ders neêr. Nu wierp hij zich met een vloek op de Prinses, en er ontstond eene worsteling, waarbij 't niet twijfel achtig was, wie de overwinning zou behalen. Maar voor het oogenblik had haar Altesse de overhand, en, den stok weg werpende, pakten hare blanke handen den Majoor bij den kraag en bonsden zij hem met kracht met het hoofd legen de deur aan. De Majoor vloekte allerijselijksten de dame gebruikte ook in ruime mate woorden, die in eene vroegere periode van haar leven tot hare dagelijksche taal behoord hadden, zoodat we mee- nen den lezer een dienst te bewijzen met de samenspraak van het verwoede tweetal maar niet verder weêr te ge ven. Maar terwijl zij beiden dus raas den en het hoofd van den Majoor met grooter tusschenpoozingen tegen de deur gebonsd werdwerd de deur geopend en trad een in 't zwart ge kleed man de kamer binnen. „Wat is hier aan de hand?" vroeg de nieuw aangekomene. „Thomson, zorg voor wat licht!" 't Mocht wel eene vreemde gebeurtenis heeten in de woonkamer eener ongehuwde juffer van strenge zeden als Juffer Lucretia, maar op het geroep van den pas aan gekomene trad er nog een man in donkere kleederen binnen, die een lucifer afstreek en liet gaslicht aanstak. „Ik ben u zeer dankbaar, mevrouw," sprak de eerst binnengekomene dei- beide onbekenden, op den toon van een man van zaken. „Laat hem nu maar los, mevrouw." De Prinses liet thans haar prooi los, en trad achteruit met haar schitteren den hoed achter op haar hoofdhaar linten en kanten hingen in flarden hij haar neêr, en de mouwen harer japon waren geheel opengescheurd. „Majoor Barclay" sprak de eerste onbekende, „alias WelEdelgeboren Heer Ronald Chapmanalias Kolonel Boyd, alias Kapitein Gourteney, enz., ge zijl toch niet van plan 't ons moeilijk te maken is 't wel?" Bliksemsnel slak de Majoor zijn hand in zijn borstzak, maar op 'tzelfde oogenblik en niet minder snel wierp de beambte zich op hemen heiden rolden over den grond. Plotseling hoorde men een schot, en te midden van een weinig rook stond alleen de eerst aangekomen onbekende van den vloer op. De Majoor bleef roerloos liggenmet een revolver vastgeklemd in zijne rechterhand, die thans stil op zijne horst lag. Wordt vervolgd!)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1