I HAARLEMSCÏÏ Café „ROEILUST", DIENSTBODE, BERICHT. TE HUUR. Teeken-Collegie Meid-alleen, ATTENTIE. No. 102. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 23 December 1882. Wegens het Kerstfeest zal het volgende nommer dezer cou rant, Vrijdagavond 29 December verschijnen. Eene vraag. Bachvereeniging. N ieu wsbericht en. Uit Kolonel Cusack's Levensgeschiedenis ADVERTENTIËN. Keukenmeid Tweede Meid, n Jioord-Zuldhollnndsche Stoomtramweg- MaatschappijHaarlem—Leiden. 15 September 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10, 10.25 'smorg., 12.15, 3.10, 5.30 's avonds. Haarlem—Hillegom 11.30 'smorgens, 4.30, 6.50, 9.15 's avonds. Haarlemsclie Tramway-Mantschapplj. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Yertrekuren der spoortreinen Tan Haarlem 1 November 1882. Naar Amsterdam7.8.34, 8.55, 9.38*, 11.20, 11.44f, 12.1 's morgens, 1.14, 2.35f, 3.58, 4.13*, 4.44, 5.48, 6.40, 7.17, 7.34f 8.46*, 9.32,10.36* 10.54f s av. Naar Rotterdam: 7.53f, 8.37*, 9.3, 10.16* 's morgens, 12.17f, 12.43, 1.41* tot den Haag, 3.27*, 4.18, 5.80f 5.39, 8.3, 10.19* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met j- zijn exprestreinen alleen le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.50, 10.7 's morgens, 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 's avonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.55, 10.18, 11.18 'smorgens, 1.30, 4.52, 8.5 'savonds. Van Zandvoort: 8.30, 10.50 's morgens, 12.49, 4.19, 6.15, 9.3, 's avonds. Omnibus van Bloemendaal. 8.10,9.30* 10.35,12.30,1.55, 3.30, 5.5*, 8.—. Van 't Station: 8.58, 10.13*, 11.14, 1.26, 2.35, 4.13,5.34*, 8.44. De uren gemerkt alleen des Zondags. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. nun fr. p. p,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Nov. 1882. Openstelling van bet kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en de invordering van gelden op kwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9% uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.—, 10.—'s morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9.'s avonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1'.30, 6.30 'sav Lichting der bulpbrievenbussen in de stad 7.—*, 10.—*, 's m.2.30, 6.-*, 8.30'sav Hazepaterslaan6.45, 10.'s morgens, 3. 8.'s avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.10, 11.35 's morgens, 2.30, 5.50, 7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.40, 9.'s morgens, 12.5, 4.10, 5.20, 10.'s avonds. Richting den Helder 6.30, 10.'s morgens, 4.55, 8.45 's avonds. Anegang No. 10. Bovenhuisƒ225 p.j. terst. No. 19. Gem. Bovenk. ƒ20 p.m. tersr. Antoniestraat. No. 38. Loods a. h. water f 4 p. w. terst. No. 21. Een Bovenhuis terstond. Beeksteeg No. 3. Benedenhuis ƒ1,80 p.w. Burgwal No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening ƒ6.50 p. w. torst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Doelstraat No. 26. Bovenh. /2.75 p.w. Donkere Spaarne; No. 34. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. Florapark No. 3. Huis m. tuin /650 p.j. Mei. Frankestraat No. 16. Bovenachterk. ƒ1 p.w. terst. Frederikspark No. 5. Beneden villa ƒ600 p.j. Mei. Gasthuissingel No. 28. Benedenhuis. Mei. Gasthuisstraat. No. 5. Bovenwoning ƒ1.50 p.w. No. 42rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Ged. Oude Gracht: No. 32. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. No. 115. Ongem. bovenk. 225 p.j. terst. N.o. 128,..Huin,K- tuintje 500 p.j. terst. No. 132. Gem. zit- en slaapk. 12 p.m. terst. Ged. Voldersgracht: No. 49 en 53. 2 Huizen m, tuinen ƒ400 p.j. Gierstraat: No. 44. Bovenhuis /200 p.j. terstond. No. 45. Bov. of benedenh. ƒ250 p.j. Mei. No. 70. Gem.kameiyi4p. m. Jan. Groot Heiligland: No. 78Huis met 2 kamers 2 p wterstond. Groote Houtstraat: No. 62. Bovenhuis ƒ600 p.j. terst. No. 146. Gem. voork. m. bed. ƒ18 p.m. Jan. Hagestraat No. 35. Een winkelhuis ƒ5 p.w. terstond. w h Een bovenhuis 4 pwterstond Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken fl p.m. terst. Jansteenstraat No. 35. Huis ƒ2.25 p.w. Klein Heiligland: No. 4. Bovenhuis 150 p.j. Mei. No. 5. Huis met tuin ƒ350 p. j., Mei. Kleine Houtstraat; No. 59. Huis en Tuin 700 p. j. Mei 1883. Korte Dijk: No. 7. Huis met tuin 350 p.j. terst. No. 19. Huis ƒ325 p.j. Mei 1883. Koudehoorn No. 52. Huis met tuin 450 p.j. terstond. Kruisweg No. 52. Bovenhuis 225 p.j. terst. Lange Heerenvest: No. 138. Erf met loodsen /12 p.m. terst. Leidsche Vaart: No. 31. Bov. en ben.h. ƒ2.50 en 3 p.w. Leidsche VaartHoofdstraat No. 9. Huis met tuintje ƒ15 p. m. terst. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven achterk. ƒ1.25 p.w. terst. Meesterlottelaan No. 64. Bovenh. 2 p.w. terst. Palmstraat: No. 5rood. Bovenhuis 2,25 p.w. terstond. Raamgracht. No. 27. Bovenhuis ƒ225 per jaar terstond. Bdpperdapark No. 26. Huis met tuinƒ650 p. jMei. No. 30. Huis met Tuin ƒ750 p.j. Mei. Ripperdasteeg No. 2. Bakhuis 1.25 p.w. Ripperdastraat No. 5. Huis met tuin 500 p.j. Feh. No. 9. Huis /450 p.j. Eebr. of Mei. No. 9. Ben. huis 250p.j. id. No. 11. Bovenw. ƒ1.70 p.w. terst. Rivier Vischmarkt: No. 19. Gem. kamers ƒ18 p.m. terst. Rozenlaantje No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. No. 31. Huis m. bov.h. en tuin/3.50 p.w. terst. Schachelstraat No. 18. Bovenhuis ƒ450 p.j. 1 Mei. Schootersingel No. 47. Huis. met tuin ƒ450 p.j. terst. No. 51. Huis met tuin /450 p. j. terst. No. 101. Huis met tuin ƒ500 p.j. Mei. Schooterweg No. 3. Huis met tuin ƒ600 p. j., terst. Smedestraat No. 3. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 19. Gem. kam. 30ƒ40 enƒ60 p.m. Spaarnwouderstraat No. 52. Bovenh. /3.50 p.w. terst. No. 49. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Staten Bolwerk No. 20. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt No. 32. Bovenhuis /300 p.j. terst. Van Marumstraat: No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.jterst. V oor tingstraat No. 37. Benedenwoning ƒ2.60 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. Witte Heerensteeg: No. 45. Bovenv. en achterk. ƒ1.80 p.w. Wolstraat: No, 17. winkelhuis f 5 p.w. terst. Zijlstraat No. 30. Bovenhuis /250 p.j. terst. No. 43. Gem. kamers ƒ25 p.m. Febr. Zijl weg No. 24. Benedenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Sedert een paar weken kan men zien dat het licht van de gaslantaarn, ge plaatst midden op het pleinbij de kruis punten van Wagenweg, Dreef, Baan en Frederikspark voor een gedeelte is ver borgen. Welke reden zou er kunnen bestaan om een ten koste van zooveel geld en moeite geplaatste lantaarn voor een deel doelloos te maken, 't Zal toch niet zijn dat het daar te licht is? Of volgt men hier het voorbeeld van de Groote Markt waar het weerhuisje voor een deel de lichtstralen opvangt van de zoo flink aangebrachte gaslantaarn. Naar onze meening had het weerhuisje zeer geschikt wat achterwaarts geplaatst kun nen wordenzoodat de lantaarn tusschen het trottoir en het weerhuisje had komen te staande sehadnw aan de andere zijde ware dan minder lastig geweest dan nu, waar tramdienst, voetpad en rijtuigver- keer van vier stratenlicht zoo hoogst noodzakelijk maken. Toeliehting, strekkende om bovenstaan de vraag te beantwoordenzal zeker wel door de redactie van dit blad bereidwillig worden geplaatst. Reeds langen tijd kenden wij den Hol- landschen Cellist, den heer J. Hollman bij naamdoor de verschillende binnen- en buitenlandsche bladenwaarin telkens met zooveel lof van hem werd gesproken. Den avonddat hij als solist in Haarlem zou optredenwerd dus met algemeen verlan gen en met groote ingenomenheid te ge- moet gezien. Hoe groot het genot ook was, hem te zul len hoorentoch was dit niet de eenige aan trekkelijkheid van dit Bachconcertwant met hem trad de zoo gevierde zangeres mej. M. Fillunger op, terwijl de heer E. Dunkier, pianist uit Utrecht, zoon van den algemeen geachten directeur F. Dunk- Ier, zich eveneens als solist zou laten hooren. Dat concert was het eerstedat na de heropening in de groote concertzaal der Yereening werd gegeven. Daar ik verhin derd was bij de inwijding tegenwoordig te zijn, was ik nu voor het eerst in de gelegen heid de gerestaureerde zaal in oogenschouw te nemen. Slechts met lof kan ik over die verandering spreken. Hoogst bescheiden en smaakvol is de versiering hier aangebracht; geen oogverblindende kleurendie in eene muziekzaal dubbel hinderlijk zijn, treft men hier aanhet geheel is zeer eenvoudig en net en in volkomen harmonie. Het is eene zaal, waarop wij Haarlemmers met trots mogen wijzen. Onwillekeurig den genotvol len avond van 19 December nagaande, liet ik mij vervoeren een enkel woord over de zaal te zeggen. Voor den aanvang van het concert was het ook trouwens natuurlijk, dat men het oog bevredigde uoor de veran deringen op te nemen, die reeds zoolang gewenscht waren. Maar laat ik nu den indruk vertellendien het concert op mij maakte. In een tijd van zooveel mist en onaange naam weer, doet een genot als van dien avond ons dubbel goed. Wanneer lichaam en geest door de sombere dagen minder vroo- lijk gestemd zijn, en men wordt door de talenten van zulke kunstenaars opgewekt tot nieuwe levenskracht en nieuwen levens lust, paart zich bij onze bewondering voor hunne talenten, bij onzen dank voor hetge- notene, eene erkentelijkheid voor de ver kwikking, die zij aan ons geestelijk leven wisten te geven. Breedvoerig over elk nummer in 't bizon der te sprekenzou te lang gerekt worden, ik wil dus volstaan met een meer algemeen overzicht. Mejuffrouw Fillunger, die ons reeds zoo dikwijls boeide door haar buiten gewoon helder en vol sopraangeluidhare beschaafde en gevoelvolle voordracht, hand haafde ook nu weer haar ouden naam. De keuze harer liederen was ook zeer gunstig: bizonder voldeed mij het Aria uit Mozart's Vesper, zoo zelden op een program ma te vinden. Na de luide toejuichingen bij haar tweede optreden met Widmungen, Du bist wie eine Blume van Schumann, en Junge Liebe van Brahms, was deze zangeres zoo welwillend, het laatste lied te herhalen, waarvoor wij haar zeer dankbaar zijn. Die Allmackt van Schubertnog altijd in ons geheugendoor den indruk die dit aangrij pend lied, voor eenige jaren door dezelfde kunstenares gezongenop ons maakte, ver levendigde dien indruknu zij op verzoek ook ditmaal weêr met dit lied den avond sloot. Dat de heer Hollman zich spoedig in de kunstenaarswereld en bij het publiek zulk een buitengewonen naam wist te verwerven, verwondert mij waarlijk niet. Men weet niet wat in hem het meest te prijzenzijn krachtige, fijne toon, volmaakt zuiver spel, buitengewone techniek en uitstekende voor dracht, strijden om den voorrang. Hij schijnt mij toe, een kunstenaar in den waren zin te zijn. Door zijn spel, tintelend van geest en leven sleept hij zijne toehoorders geheel mêe. Maar niet alleen zijne uitvoeringook de nummers door hem voorgedragen ver dienen de grootste aandacht. Geen wonder dusdat de toejuichingen schier geen einde namenzoodat hij, gehoor gevende aan het algemeen verlangen, de bekende en geestige Gavotte van Popper nog ten beste gaf, op eene wijze zooals ik nooit te voren hoorde hierin door den heer Dunkier zeer verdien stelijk begeleid. Een optreden naast twee sterren als mej. Fillunger en de heer Hollman was voorze ker geene gemakkelijke taak voor den heer Dunkier. Deze kunstenaar, die een buiten gewoon technische vaardigheid toonde te bezittenweet niet zooveel uitdrukking en gevoel aan zijn spel te geven als beide eerst genoemde artisten. Misschien was de keuze van zijn programma daaraan ook grooten- deels schuld. Men kan in hem slechts tech niek en correct spel bewonderen, maar zijne voordracht brengt ons geenszins in verruk king. De heeren Schlegel en Schmölling waren zoo welwillend de solisten te begeleiden. De heer Schlegel accompagneerde mej. Fil lunger op zijne gewone, d. w. z. uitstekend' wijzeterwijl de heer Schmölling de bege leiding van den heer Hollman voortreffelijk en uiterst bescheiden uitvoerde. Met deze uitvoering gaf de Bachvereeni ging haar laatste concert voor dit jaar. Als wij nu nog eens nagaan wat deze Yer- eeniging haren leden dit jaar weêr heeft aangeboden, kan het niet anders of men moet weêr besluiten met een woord van dank voor het genot, dat wij dit jaar smaakten. De eerste zitting der Tweede Kamer in deze week mocht zeer belangrijk hee- ten. Bij de beraadslaging toch over Hoofd stuk VII der Staatbegrooting Financiën heeft de Minister van Lijnden zijn plan van belastinghervorming, waarnaar reeds zoo lang vergeefs was uitgezien, ontvouwd. Blijkbaar werd de Minister tot deze mede- deeling genooptdoor de verklaring van vele leden der Kamer, dat zij tegen de begrooting zouden stemmen, indien de Minister werkeloos bleef. Het plan komt hierop neêreene nieuwe personeele be lasting ad 6 miljoenwaarbij de ergerlijke belasting op deuren, vensters en haard steden weg valt; een heffing van 1% pet. van het roerend kapitaal; eene nieuwe regeling der grondbelasting naar een vast percentage van 6 pet. van de geschatte belastbare opbrengst; eene wijziging der zegelbelastingvoor binnen- en buitenland sche effecten, waar tegenover een afschaffing van de bij de successiewet geheven 15 per (Naar het Engelsch van dutton cook). 10 (Slot). Het huis, de tegenwoordigheid zijner vrouw, zelfs met Basham naast haar, de buitengewone toestand oefenden zekere tooverkracht over hem uit. Hij ging echter eindelijk naar beneden, vastbesloten zijn overjas aan te trekken en zich te verwijderen. Op dit oogenblik echter voelde hij een onweêrstaanbaren aandrang om wederom de trap op te klimmenom nog éénmaal, voor't laatst, een blik op zijne vrouw te werpen. Hij was de trap nog maar een paar treden opgeklommen, toen hij een man diezelfde trap zag afkomen en nu op maar een paar el afslands 'twas Basham! Blijkbaar herkenden de twee mannen elkander. Geen van beiden sprak een woord. Basham werd plotseling bleek en deinsde achteruit, als iemand, die een spook ziet. Generaal Archibald wendde zich haastig om en nam de vlucht. Zijn haast was zoo grootdat hij zich zelfs den tijd niet gunde om zich wederom in 't bezit van zijn over jas te stellen. Hij liet, als een andere Jozef, dat kleedingstuk achter. Hij maakte dat hij op de straat kwam, sprong in een voorbij rijdenden han- som-cab, en in snellen draf reed hij voort. IX. Madame Gombeau heette met een stroom van hartelijke woorden haar kostganger weder welkom. Generaal Archihald hernam zijn oude levenswijze in de kleine Fransche stad aan de kust. Weder zag men hem zijne sigaar rookenen met den bril op den neus zijne brieven lezen op de zonnige kleine paradeplaats, met haar uitzicht op de blauwe zee en het gele strand. Na verloop van tijd vond mendat hij er wel veel ouder, maar toch minder somber begon uitle- zien, dan vroeger het geval was. Op zekeren dag trok het de aandacht, dat hij in 't zwart gekleed ging en een hoogen krippen rouwband om zijn hoed droeg. Hij had nu in zijn zakboekjen een ander berichtdat uit een krant ge sneden was, en dat hij van tijd tot tijd bestudeerde. 'tWas een doodbe richt ongeveer van dezen inhoud „Den 7 Jen dezer overleed plotseling aan eene beroerte, in hare woning op Portland Place, Agnes Arethusa, weduwe van wijlen Nathaniel Benjamin Basham, prokureur." „Zoo is zij dan ook Basham te mach tig geweest!" mompelde Generaal Archibald. ,,'tWas me onbekenddat hij den weg van Potts en Packington gegaan was. Maar hij heeft zijn verdien de loon gehad. Hij had haar niet moe ten trouwen. Hij was genoeg gewaar schuwd. Niemand kon het bij haar uithouden. Er stond maar één uitweg openen dat was weg te loopen, zooals ik gedaan heb. En toch, wat een prachtige vrouw was zijEn hoe innig had ik haar lief toen zij nog Agnes Litllejohn was," liet hij er haastig op volgen. En nu is zij heen gegaan!" De tranen kwamen hem in de oogen, en hare stem weigerde hem bijna zijne dienst, terwijl hij zeide: „ik stel me voor mettertijd een- pelgrimstocht naar have laatste rust plaats te ondernemen." Maar hij heeft het nooit gedaan. mille mutatierechten fioven de rechten van .scheidingverandering van de patent belasting in eene bedrijfsbelasting. Verder, ontneming van de J van het personeel aan de gemeenten, en in plaats daarvan 't recht om 150 opcenten te heffenals mede 't recht om opcenten te heffen van bedrijfs- en kapitaalsbelasting. Dat is tenminste een plan. Of het den Minister gegeven zal zijn, er uitvoerig aan te ge ven? Er gingen al stemmen op in de Kamer, die van weinig vertrouwen ge tuigden. In dezelfde zitting bleek het, dat de gevoelens over de mnnt-kwestie nog steeds zeer uiteen loopen. Nadat nog o. a. de Staatsloterij besproken was gewor den, en bij de afdeeling Eerdienst eene motie van den heer Donnerom uittespre- ken, dat de toepassing van Art. 168 der Grondwet in onzen tijd tot onbillijkheden leidt, tot later verdaagd was, is het geheele Hoofdstuk Financien aangenomen met 66 tegen 7 stemmen. De disknssie over Hoofdstuk VIII (Oorlog) heeft daar na een aanvang genomen. Men vermeent, dat de heer Pruys van der Hoeven, Goevernenr van Atjeh, eervol ontslagen en gepensionneerd en vervangen is door den rezident van Palembangden heer Tobias. Zou met dit ontslag de steen des aanstoots uit den weg geruimden aan de Atjeh-heweging hier te lande een einde gemaakt zijn? De verwachte wijziging van het Engelsche Kabinet heeft plaats gehad. Lord Derby en Charles Dilke zijn in het Kabinet opgenomen. De heer Childers is in de plaats van Gladstone kanselier der schatkist geworden nadat hjj geruimen tijd op eervolle wijzeals onderminister, met de leiding van het departement van oorlog was heiast geweest. Lord Derby is minister van Koloniën geworden. Laatstge noemde staat hekend als een man, die gewoon is uit eigen eigen oogen te zien, en men hooptdat hij vooral in de aan gelegenheden van Zuid-Afrika zal breken met den verderfelijken sleur, die tot nu toe aan het departement van Kolonieën heeft geheerscht. De Kapenaars hebben aan de Trans- valers twee stukken geschut met de noodige ammunitie geleendter bestrijding van de Kaffers. Bericht is ontvangen van de gevangenneming van het Kafferhoofd Mampoer. Arabi en zijne medeveroordeelden hebben aanzegging gekregenbinnen tien dagen gereed te zijn tot vertrek naar de plaats hunner ballingschap, het liefelijke Ceylon. Yan hunne inkomsten behouden ze zooveeldat ze er behoorlijk van leven kunnen, 't Overige zal misschien gebruikt worden tot schadeloosstelling der slacht offers van den opstand. Hunne vrouwen behouden hunne goederen. Menigeen zal denken: op die manier wil ik ook wel tot veroordeeld opstandeling gepromoveerd worden. Parnell, het bekende Iersche parle mentslid, wil zijne landerijen, groot 5000 acres verkoopen, wellicht om beter als volksleider te kunnen optreden. De ter aarde bestelling van Louis Blanc is door een ontzaggelijke volksme nigte bijgewoond. Alles is zeer ordelijk afgeloopen. De heer Charles Edmund, een genaturalizeerde Pool, heeft bij het graf eene door Victor Hugo gezonden rede voor gelezen, die eene verheerlijking van 't geloof aan God en de onsterfelijkheid der ziel inhield. De 6Jen dezer zoo deelt het N. v. d. D. mede. was het vijftig jaar geledendat op de citadel te Antwerpen de Generaal M. D. Graaf van Limburg Stirum destijds lste luitenant der genie, het linkerbeen verloor. Bij eene poging tot blussching van het groote voorraad- magazijn, dat 's middags te 4 ure in brand was geschotenwerd hij door een granaat zoo ernstig aan dat been gekwetst, dat het moest worden afgezet. In weerwil van dat verlies heeft de heer v. L. S. zijne militaire diensten blijven verrichten. Met zjjn houten been reed hij te paard, klom hij op de hoogste ladders, liep langs dak goten, sprong op de borstweringen over de breedste schietgaten heen, en is nog een uitstekend zwemmer. Een Engelsch- man, die hem eenige jaren geleden te Scheveningen zag zwemmenriep in ver voering uit: „Hoe jammer, dat die man generaal ishij zou in Engeland schatten kunnen verdienen." De Generaal van Stirum was in 1870 kommandant van de Nieuwe Hollandsehe Waterlinie, van 18721873 Minister van Oorlog, en is, zooals bekend is, nog steeds de dappere strijder tegen de dienstvervanging bij de militie. Er was een gerucht in omloop, dat men, natuurlijk tegen de bedoeling der gevers, de ontvangen giften voor de nagela ten betrekkingen van de bemanning der Ad der, niet geheel aan dezen ten goede wilde doen komen, maar dat men er een fonds van zou stichten, waaruit later ook de betrekkin gen der slachtoffers van dergelijke rampen zouden ondersteund worden. Het Centraal- Comité verklaart dit gerucht voor onjuist en verzekert, dat al de ingekomen gelden voor de nagelaten betrekkingen blijven voor zoover door de sub-kommissieën en gevers geen beperkende bepalingen zijn ge maakt. Te Apeldoorn heeft een jongman een pistoolschot gelost op zijne moeder. Slechts hare muts geraakte in brand. De onverlaat is gearresteerd. Te Amsterdam heeft een vader in dronkenschap eene brandende petroleum lamp naar het hoofd van zijn dochtertjen geworpenwier kleêren vlam vatten. Met ernstige brandwonden is het kind per brancard naar het gasthuis gebracht. De vader is in handen der justitie. HAARLEM, 22 December 1882. Tot leeraa.r in de Fransche taal en letterkunde aan het gymnasium is be- poemd N. F. Stades, te Leeuwarden; tot onderwijzer 3ë kl". aan de opleidings school voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs E. H. Strugvé te Spanbroek; tot leeraares in de wis kunde en het boekhouden aan de openbare school voor middelbaar onderwijs voor meisjes Mej. G. M. de Vos te Arnhem; tot regent van het Barbara-Gasthuis dr. D. de Haantot lid der gas-commissie dr. E. H. von Baumhauer; tot leden der commissie van toezicht op het 1. o. de heeren Ph. S. Frankmr. W. H. Smit, H. M. van Dorp en T. Figee. L. 1. Woensdag is alhier naar het Huis van Arrest overgebracht M. J. v. D. oud 38 jarenvan beroep kopergieterdie zich in een winkel in de Gierstraat had schuldig gemaakt aan diefstal van een koffiemolendien hij dadelijk ver beneden de waarde heeft verkocht, maar door de Politie is opgespoord en in beslaggenomen. Hij is reeds vroeger voor diefstal veroor deeld en eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Tegen een timmermansknecht is door de Politie alhier procesverbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de vereischte vergun ning. Hij bracht reeds sedert eenige weken sterken drank op een karrewei mede alwaar hij werkzaam was, en verkocht die aan zijne kameraden tegen 5 cents per borrel. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Dec. A. H. de Wilde enM. Copraij. CYrij vogel en JvdHoorn GETROUWD. 20 Dec. G. J. OxsenerenE. J. Vring. GEBOORTEN. 13 Dec. M. A. v. d. Aa. geb. Sikman, d. M. Tackema geb. Hummel,z. M. L. W. Vallenduuk geb. Jansen, z. 14 Dec. A. vdBerg gebFeerdeman, dG. v. Steen geb. Toepoel, z. 15 Dec. E. v. Latum geb. Hom, d. 16 Dec. J. C. deGraafgeb. Ko ning, z. M. v. Orden geb. Lomans, z. J. M. Snoek geb. Homburg, z.17 Dec. W. de. Jong geb. v. Bakel, d.D. de Vries geb. Wijker, d. A. M. deNijsgeb. v. Horst, d18 DecEen onecht kind van het mannel. gesl. M. C. Zwart geb. v. Petten, W. v. d. Veldtgeb. Kortekaas, z. 19 Dec. Een onecht kind v. h. mannelijk geslacht. T. Koopman geb Roos, d. G. Freijergeb. Wernik, z. 20Dec. A. Zwartgeb. v. d. Vijgh, dHJde Vries gebBarkeldu, d. 21 DecEen onecht kind vhmannelgesl C. E. Verkerk geb. Weesman, d. OVERLEDEN. 14Dec. H. Timmer, 44 jBegijnhof. v, d. Heuvel 82j. Echtgen. v. I. Smaa ling, LLakenstaatCBogaard 80 jL Veerstraat. 15 Dec. W. Felder63j., Doel straat. A. Eiberhorst68 jWed. W. Kui pers, W. Heerensteeg. 16 Dec. W. van Oudeniel 73 j. Wed. W. Goede, N. Groenm. A. J. Arends63j.,Kruisstraat. J. C. Ramaker 76 j. Wed. M. Gillessen, Kampervest. J. A. H. Rebeld. 1 m„ Kraaijenh.gracht. 17Dec. J. F. v. Lceuwenz. 5 m„ Zomer- vaart. S. Kuijken 42 jKrom. 18 Dee. A. M. Vogels 67 jEchtg. v. -J. P. Nix, Ged. Oudegracht. E. A. Wallin 23jWolstr. J. J. deWeijer78j. Wed. G, W. v.Duijl, Jansweg. A. de Jong 71 j. Wed. J. Avis, Kruisstraat. 19 Dee. J. B. Dievelaar 76j Gr. Houtstraat. M. M. Toornendd. 2j. K. Heerenstraat. 20 Dee. J. I, C v. Wees d. 6 m.. Zieken. H. v. d. Bergd. 2 m., Ged. Oudegracht. C. v. Steen z. 2d., Kraaijenh.gracht. M. P. v. Noort69j. Kruisweg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage- lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden oorbel. Een koperen opzethaak waaraan riempje enz. afkomstig van een paardentuig. Een sigarenko ker. Een zwart boezelaar. Een witte zakdoek, gemerkt. Een vrou wenhemd en broek. Een duimstok. Een polsmofje van bont. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de tramwagen achtergelaten: Een porseleinen vaas of pul. Zuider Buitenspao,rne No. 8. Bij gelegenheid van het Kerstfeest, 8 f) R M 8 Bespeling van Seraphinorgel met Piano-begeleiding door een bekwamen Pianist. ENTRÉE VRIJ. (333) A. H. DE WILDE. De TWEEDE KUNSTBESCHOU WING met introductie van Dames zal gegeven worden door Mevr. DE DOU AIRIÈRE CLOTTERBOOKE PATIJN VAN KLOETINGE, op Woensdag 27 December, des avonds ten 7j£ ure, in de bovenzaal van de Sooieteit „Vereeniging" (334) Het Bestuur. Mevrouw LAGERWERFF vraagt tegen 1 Februari te Haarlem eene flinke DIENSTBODE als goed kunnende koken en strijken. Zich te vervoegen bij Mevrouw TIELENIUS KRUYTHOFFof met franco brieven bij Mevrouw LAGERWERFF, Heemskerk straat N°. 32, te IIage. Zonder goede getuigen onnoodig zioh aan te melden. (835) Te Haarlem worden tegen 1 Februari gevraagd, eene eenvoudige, flinke zindelijk en goed kunnende koken, alsook eene ervaren in het strijken, naaien, stoppen, tafeldienen en wat verder tot haar vak behoort. Adres in persoon of met franco brieven, bij Mejuffrouw WESSELING, Schachelstraat 33, te Haarlem. (336) Men vraagt tegen P° Februari te Haarlemeene fatsoenlijkeknappe als Meid-alleen, niet heneden de 25 jaar en van de P. G. Loon aanvankelijk ƒ100. Zonder solide getuigenbehoeft men zich niet aan te melden. Adres franco N°. 337hij de uitgevers van dit blad. Er wordt gevraagd tegen Februari a.s: een flinke DIENSTBODEgoed kunnende werken, liefst van de P. G., loon 90 met verhooging. Adres: Gierstraat N°. 2. (338)

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1