HAARLEISCH Scheurkalender voor 1883. No. 103. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vierde Jaargang. van ZATERDAG 80 December 1882. v-' Dinsdag- en Vrijdagavond. Haarlemsch Advertentieblad. TE HUUR. „Zang en Vriendschap." ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f— ,25. fr. p. p, —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. PREMIE OP Aan alle inteekenaren op „Haarlemsch Advertentieblad" voor 1883bij vooruitbetaling van f 1.is bovenstaande pre mie aan huis bezorgd. Zijdie wegens afwezigheid of andere redenen de premie niet hebben ontvangenkunnen deze tegen betaling van 1. laten afha len bij de uitgevers. Anegang No. 10. Bovenhuis ƒ225 p.j. terst. No. 19. Gem. Bovenk. ƒ20 p.m. tersr. Antoniestraat. No. 38. Loods a. k. water f 4 p.. w. terst. Beeksteeg No. 3. Benedenhuis ƒ1.80 p.w. Burgwal: No. 11. Een Gem. Benedenvoorkamer met kost en bediening f 6.50 p. w. terst. No. 95. Zolder ƒ75 p.j. terst. Doelstraat No. 26. Bovenh. ƒ2.75 p.w. Donkere Spaarne: No. 34. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. Florapark No. 3. Huis m. tuin ƒ650 p.j. Mei. Frankestraat No. 16. Bovenachterk. 1 p.w. terst. Frederikspark No. 5. Beneden villa ƒ600 p.j. Mei. Gasthuissingel No. 28. Benedenhuis. Mei. Gasthuisstraat. No. 5. Bovenwoning f 1.50 p.w. No. 42rood. Bovenh. 4 p.w. terst. Ged. Kraaienhorstergracht No. 27. Bovenhuis ƒ250 p.j. Mei. Ged. Oude Gracht: No. 32. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. No. 115. Ongem. bovenk. ƒ225 p.j. terst. No. 128. Huis m. tuintje 500 p.j. terst. No. 132. Gem. zit- en slaapk. ƒ12 p.m. terst. Ged. Voldersgracht No. 49 en 53. 2 Huizen m, tuinen ƒ400p.j. Gierstraat: No. 44. Bovenhuis ƒ200 p.j. terstond. No. 45. Bov. of benedenb. /250 p.j. Mei. No. 70. Gem. kamer/14p. m. Jan. Groot Heiligland: No.78. Huis met 2 kamers 2 p w. terstond. Groote Houtstraat: No. 62. Bovenhuis ƒ600 p.j. terst. No. 146. Gem. voork. m. bed. f 18 p.m. Jan. Hagestraat No. 35. Een winkelhuis 5 p.w. terstond. /r Een bovenhuis 14 pwterstond Hooimarkt No. 16. Kam. m. keuken f7 p.m. terst. Jansteenstraat No. 35. Huis ƒ2.25 p.w. Klein Heiligland: No. 4. Bovenhuis 150 p.j. Mei. No. 5. Huis met tuin ƒ350 p. j., Mei. Kleine Houtstraat; No. 59. Huis en Tuin f 700 p. j. Mei 1883. Korte Dijk: No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. No. 19. Huis ƒ325 p.j. Mei 1883. Koudehoorn No. 52. Huis met tuin 450 p.j. terstond. Kruisweg No. 52. Bovenhuis ƒ225 p.j. terst. Lange Heerenvest No. 138. Erf met loodsen ƒ12 p.m. terst. Leidsche Vaart: No. 31. Bov. en ben.h. ƒ2.50 en/"3p.w. Leidsche Vaart, Hoofdstraat: No. 9. Huis met, tuintje 15 p. m. terst. Leidsche Vaart, Nieuwe straat B. No. 16 Benedenh. ƒ3.50 p.w. terst. Magdalenastraat No. 9. Boven achterk. ƒ1.25 p.w. terst. Meesterlottelaan No. 64. Bovenh. ƒ2 p.w. terst. Palmstraat: No. 5rood. Bovenhuis ƒ2,25 p.w. terstond. Baamaraeht, IS o. 27. Bovenhuis ƒ225 per jaai terstond. Raamvest No. 41rood. Bovenhuis ƒ260 p.j. Ripperdapark No. 26. Huis met tuin/650 p. jMei. No. 30. Huis met Tuin ƒ750 p.j. Mei. Ripperdasteeg No. 2. Pakhuis ƒ1.25 p.w. Ripperdastraat No. 5. Huis met tuin ƒ500 p.j. Eeb. No. 9. Huis ƒ450 p.j. Eebr. of Mei. No. 9. Ben. huis 250p.j. id. No. 11. Bovenw. ƒ1.70 p.w. terst. Rivier Vischmarkt: No. 19. Gem. kamers ƒ18 p.m. terst. Rozenlaantje: No. 12. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Rustenburgerlaan No. 29. Huis met tuin ƒ16 p.m. terst. No. 31. Huism. 'oov.h. en tuin/3.50 p.w. terst. Schachelstraat No. 18. Bovenhuis f450 p.j. 1 Mei. Sehootersingel No. 47. Huis met tuin f450 p.j. terst. No. 51. Huis met tuin /450 p. j. terst. No. 101. Huis met tuin ƒ500 p.j. Mei. Sehooterweg No. 3. Huis met tuin ƒ600 p. j., terst. Smedestraat No. 3. Huis ƒ700 p.j. Mei. No. 19. Gem. kam. 30ƒ40 enƒ60 p.m. Spaarnwouderstraat No. 52. Bovenh. ƒ3.50 p.w. terst. No. 49. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. Staten Bolwerk: No. 20. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Nov. Turfmarkt No. 32. Bovenhuis ƒ300 p.j. terst. Van Marumstraat: No. 44 en 46. Bovenh. ƒ221 en 195 p.jterst. V oortingstraat No. 37. Benedenwoning ƒ2.60 p.w. terst. Warmoesstraat Pakhuis ƒ100 p.j. terst. No. 33. Gem. voorkamer ƒ16 p.m. Witte Heerensteeg No. 45. Bovenv. en aehterk. ƒ1.80 p.w. Wolstraat: No 17. winkelhuis f5 p.w. terst. Zijlstraat No. 30. Bovenhuis /250 p.j. terst. No. 43. Gem. kamers ƒ25 p.m. Eebr. Zijlweg No. 24. Benedenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Allen, die zich den 22sten 1.1. naar de groote concertzaal der Vereeniging hadden begeven om de eerste uitvoering der Liedertafel „Zang en Vriendschap" hij te wonen, zullen zeker zeer voldaan zijn geweest over hetgeen zij daar mochten hooren. Met genoegen merkte ik op, dat dit mannenkoor afppda in sterktp i-opnp.emt maar wat zou die uitbreiding batenindien slechts de kwantiteit en niet de kwaliteit werd verbeterd Hier is dit geenszins het gevalmen kan zeer goed de vorderingen opmerken, die dit koor onder de leiding van den hinken directeur maakt. Vooral viel mg deze keer ophoe deze Liedertafel heeft gewonnen aan uitdrukking in haren zang, en wat het klankgehalte betreft, een bizonder woord van lof komt toe aan de heeren bassen. Van de verschillende koornnmmersdien avond voorgedragen waarvan „les Proscrits" mij vooral beviel wil ik slechts het „Sanctus" van Hiller in 't bizonder noemen. Dit belangrijk koornummer is een gesGhenk aan „Zang en Vriendschap" van haren beschermheer onzen geachten burgemeester. Door deze eerste uitvoering van Hiller's „Sanctus" gaven èn directeur èn koor blijken van ijverige, onvermoeide studie, van den ernst waarmee zij hunne taak opvatten en van liefde voor de toonkunst. Er behoort waarlijk moed en ambitie toe, een werk in studie te nemenwaarin tal van moeielijkheden en eigenaardigheden voor komen, zooals men bij de tegenwoordige componisten zoo veelvuldig aantreft. Dat er wel een paar aanmerkingen kunnen gemaakt worden't spreekt van zelfde directeur zal 't beste weten waar en hoe het zijn moet, maar ik twijfel niet of ook die vlekjes zullen bij een volgende uitvoering worden uitgewischt. Bij een programma, waarop zooveel werken van geheel verschillenden aard voorkomenworden allerlei gemoedsaan doeningen bij ons opgewekt. Nu eens werden wij ernstig gestemd, dan weêr klonken de tonen ons klagend tegemoet; hier werd men tot dankbaarheid ge dwongen, daar speelde een vriendelijke glimlach om de lippen, voortgebracht door een lieve melodie. De solisten droegen er veel toe bij om dezen concert-avond in dankbare herinne ring te doen big ven bij het publiek. De algemeen bekende virtuoosde heer Joseph Cramer van Amsterdamheeft men nooit genoeg gehoord; hoe dikwijls deze violist optreedt, men ziet steeds met verlangen naar zijne wederkomst in onze stad nit. Altijd heeft zijn spel dezelfde aantrekke lijkheid, zoo ook dat van den heer Sehlegel, telkens dwingt hij opnieuw onze bewon dering af, door zijn uitstekend pianospel. De heer Messchaert van Amsterdam boeide ons door zgn schoon baritongeluid. .Q- o Cf UT- 1 Richard Hol op het programma. Het doet mij als Nederlander altijd goedwanneer Nederlandsche kunstenaars onze Nederland- sche componisten hij het publiek inleiden. De heer Schmölling had op dien avond wel het leeuwenaandeelwant het was niet alleen als directeurdat hij optradmaar ook als solist vonden wij gelegenheid hem te bewonderen en waardeeren. In het trio van Beethoven bespeelde hij de violoncel en vormde daarin met de heeren Cramer en Sehlegel een schoon geheelterwijl de solo's van de heeren Cramer en Messchaert door den heer Schmölling werden begeleid op eene wijze waarvoor de solisten hem zeker dankbaar waren, want bij znlk een bescheiden en juist accompagnement, wordt het effect der solo's verhoogd. Koor en solisten oogsten dien avond van het zeer talrijk publiek, den wel verdienden dank. in C a I a b r i Uit het Italiaansch. Dit is eene ware, echte, Galabreesche roovergeschiedenis. Ik moet den lezer vooraf zeggen, dat de kleeding en uitrusting der rooversgeheel anders is dan vroeger; ook hunne zeden en gewoonten zijn geheel veranderdtegenwoordig vindt men bij de roovers geene agnus dei geene altaartjes, geene madonna's, geene relieken meer. Als verklaarde verdedigers van den wettigen troon en het altaar, hebben zij dikwijls gedeeld in de zegeningen der moederkerk; maar na 1860 be gonnen zij, over het algemeen, meer goddelooze voorliefde te toonen voor de beeltenissen des konings op de gouden en zilveren muntstukken, dan voor die van de heilige maagd; en sedert er bankpapier in omloop iszien zij liever het portret van Cavour, en het Sa- vooische wapen op de bankbiljetten, of de handteekening van den bankier of kassierdan de beelden der heili gen of de gebeden onder de bidpren tjes die monniken en nonnen uitdeelen, om de aanbidding van het Heilige Hart te bevorderen. En ik moet er bijvoegen, dat hunne goddeloosheid zóó groot wordt, dat, hoewel zij steeds gebruik hebben gemaakt van de be scherming der priesters, men er toch velen als vrijdenkers heeft zien sterven, zonder de sacramenten, terwijl zij den priester dreigden met dat zelfde kruisbeeld, dat hen tot berouw en bekeeri^g had moeten bewegen. Ook in dit opzicht kan men met den dich ter zeggen, dat: Verouderende steeds slechter de wereld oud wordt. Zelden maakt het klassieke karabijn meer een deel uit van de wapenrusting der roovers. Een licht jachtgeweer, een paar pistolen, een revolver, dat zijn tegenwoordig hunne gewone wapenen; zij zijn niet tegen den vooruitgang; zij hebben niets behouden dan het ouderwetsche stilet, omdat er geen mensch isdie een beter wapen kan uitvinden, om, als het een strijd is van man tegen man, eene Christen ziel stilletjes, maar zeker, naar de andere wereld te helpen. Ook aan 's schoeisel is niets bijzonders meer. De Calabreesche roover draagt een paar flinke laarzen, met dubbele vilten zolen, over eene chocoladekleurige broek welke hem de beenen boven de knieën bedekt. Zij hebben gewoon lijk harde, ruwe gelaatstrekken, hall bedekt door een cervone of hoed met een breeden rand, welks lage bol versierd is met een dozijn zwart fluweelen lintendie op vrij schilder achtige wijze, over den linkerschouder afhangen. Dit alles moest ik vertellenopdat indien mijn verhaal ooit met illustra ties werd uitgegeven, de teekenaar het niet zou opsieren met roovers in gewoon theaterkostuumen ookom den vriendelijken lezer te helpen, om, zonder platenzich de personen goed te kunnen voorstellen. Aan den officier, van wien ik de voornaamste gebeurtenissen van mijn verhaal heb vernomenheb ik beloofd om de namen van plaatsen en per sonen te veranderen en verder zal ik er nog eenige wijzigingen inbrengen door er een paar episodes in te vlech ten, gebeurd op de plaatsen, welke ik noemen zal. Wij zijn in 1861. Eene kompagnie van het 30ste bataljon bersaglieri, die van Rogliano naar de Albaneesche linie is gezonden is, heeft te Gosenza halt gehoudende marsch was slechts kort geweest; zij hadden hunne ge weren bijeen gezet, hunne ransels prijs gegeven aan 't ongediertewaar van de cellen wemelden van 't verlaten monnikenklooster, dat hun tot kwar tier was gegevenen weldra verspreid den zich de bersaglieri door de stad, bekeken de oude huizenmet hunne gescheurde en gestutte muren, die blijkbaar veel door de aardbevingen hadden geledenen bewonderden de uithangborden en uitstallingen der winkels, alles een duim dik bedekt met eene korst van ja, hoe zal ik 't noemen zwarte pun tjes, die de vliegen hadden veroor zaakt. Onder die soldaten waren er uit Parma, Modena, Bologna en Tos cane, maar de meesten waren oude Piëmonteesche bersaglieriof Lombar dische ex-Jager, die pas uit de Oostenrijksche bataljons waren ont slagen, vroolijke jonge lieden, die een kwinkslag hadden bij elke moeie- lijkheid, en een lach voor elk jong meisje, dat hen met fleren tred voor bij stapte.

Haarlemsch Advertentieblad | 1882 | | pagina 1