N ieu wsberichten. In C a I a b r i daarop opmerkzaam gemaaktheeft er zich niet aan gestoord. Men zou zoo'n chef. men zou zoo'n wachter.houd u kalm de justitie zal uitspraak doen en gij hebt immers eene wet, die den dood van twee of drie en 't ongeluk van meerdere men- schen wreekt met. 3 maanden cel straf De apotheker W. P. A. ten Bosch te 's Bosch heeft al inkt uitgevon den om op geolied papier te schrijven. Meng gewone schrijfinkt, liefst kopiëer- inkt met een weinig of zooveel noodigis (hoe nauwkeurig! men kan wel zien dat men met een apotheker te doen heeft) alcohol van 98 a 99 pCt., en gij zult schrijven dat het een lust is! Ma chinisten zijn gewoonlijk voor 't leven hunner medemenschen gevaarlijk. Niet alzoo Bouter te Leiden, die een dertien jarig meisje met groot gevaar het leven gered heeft. Niets is bestand tegen de macht van watermonsters, 't zij dan haai of snoek. Een snoek te Frödinge in Zweden heeft zelfs een vos overwonnen. Slimheid baat niet tegen geweld. Te Nieuweramstel komt eene vrij willige brand weer. Toewijding vermag veel maar niet alles. Patrijzen-schieten is nog geper mitteerd onder Zandvoort zijn er 1536 van 2 Sept. tot 15 Oct. gevallen; maar een paard mishandelen, zooals zes slee persknechts deden met messen, strikken, brandende turven en gloeiende briketten is haast nog erger dan duivenschieten en toch te Rotterdam gebeurd. In Oost stellingwerf sterven nog altoos menschen zonder geneeskundige behandeling; 'tis verschrikkelijk dat er zooveel omkomen, die anders voor een wissen dood zouden bewaard zijn. Wie zou niet dolgraag bakker de Jong zijn zoontje te Hoornaar oud nog geen drie jaar en nogtans al eene heele sigaar oprookende eens hel der voor de ben papa met het brandende sigaartje op de punt van zijn neus een brandmerk willen geven? De eerste Kamer is Maandagavond weder bijeen gekomen. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den heer van Rijckevorsel, van wiens overlijden aan de Kamer kennis was gegeven. De begroo- tings-ontwerpen zijn naar de afdeelingcn gezonden. De Heer Mr. C. J. A. van Rijckevorsel was 73 jaar oud, en sinds 1871 lid van de eerste Kamer. Vóór zijne komst in de Kamer was hij lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant. In zijne geboorte stad 's Hertogenbosch genoot hij de alge- meene achting. Hij was ridder van de Orde van den Nederl. Leeuw en komman- deur der Gregorius-orde. De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand December jl. bedroeg bijna 8% miljoen guldenof ruim miljoen min der dan in dezelfde maand van 1881. Over 't geheele jaar bedroeg de ont vangst 1 miljoen gulden minder dan het vorige, ofschoon de opbrengst, ongeveer 104% miljoen, de raming met bijna 3% overtrof. Er valt dus over achteruitgang weinig te klagen, vooral niet wanneer men in aanmerking neemt, dat de akcijns op het gedistilleerd ruim 6 tonen de registratierechten bijna 1 miljoen minder opbrachten dan ten vorigenjare. De sui- kerakcijns daarentegen leverde 1 miljoen meer. De Standaard verklaart zich tegen de Uit het Italiaansch. 1) Toen de eerste groep stilstond, voegde de tweede zich spoedig bij henen de kapitein vroeg „Waarom blijft gij staan?" „Ik ben zeker van den weg af, maar ik zal mij wel orienleeren. „Pas toch opwij hebben geen tijd te verliezen, anders loopt alles weer met een sisser af. „Wees maar gerustlaten wij nog een beetje verder gaandan zal ik heter kunnen zien, waar de vallei ligt." Zij gingen verder, en stonden wel dra stil op den hoogen kant van den weg. „Wij zijn al terecht, kapitein, wij zijn links afgedwaald. Als we dezen rug volgen, zullen wij spoedig op den rechten weg zijn. En zij trokken snel verder, over belastingontwerpen vau den Minister van Financiënomdat daarvan het gevolg zou wezendat de mindere klasse ontlast en de hoogere klasse bezwaard wordt. Men zou meenen zoo merkt de Arnhemeche Courant terecht opdat een blad't welk zich de stoffelijke belangen der kleine bur gerij zoo zeer aantrekten een demokra- tische tint heeft, juist met dat gevolg zou zijn ingenomenhet tegendeel is waar. Uit die ontheffing zou voortspruitendat het aantal kiezers uit den kleinen stand verminderdeen uit deze put j uist de par tij van de Standaard bij de verkiezingen hare kracht. Zij zou dus tot het bereiken van haar doel over minder stemmachines te beschikken hebben en liever laat zij die wat meer betalen, ten einde zij het twijfelachtig voorrecht genietente mogen stemmen, zooals de party van de Standaard verordineert. De trein van den Rhynspoorweg die Dinsdag ochtend te 6.25 uit s' Gra- venhage vertrokisdoor het geopend laten van de spoorbrug voorbij Voorburg gedeeltelijk in de vaart geredengelukkig met geringen gang, daar hij op station Voorburg gestopt was. Alleen de lokomo- tief en de tender zijn tegen het bruggen hoofd gedrongen, zoodathetgevaarteboven het water hangt. De N. li. C meldt verder het volgende: terwijl de brugwachter sliep, stond de brug naar de zij de van Gouda open. Vóór het station Voorburgaan den kant van den Haag stond het signaal op onveilig. De machinist maakte daarop den stations chef opmerkzaamtoen de trein voor het station stond. De chef zou echtervolgens een ooggetuigetoch bevolen hebben het vertrek van den trein af te luiden. Door den mist kon de machinist de brug op een minuut afstand van het station niet zien. Daar de trein echter niet zijn vollen gang hadschoof de locomotief over de smalle Vliet en bleef met de voorwielen voorover hangen op de houten brug. De machinistdie nog stoom heeft af gezet, viel daarbij in het water en brandde zich aan het voorhoofd. Hij redde zich. De stoker viel achterover tegen de steen kolen en bezeerde zich het achterhoofd. De brugwachter is overigens een zeer oppassend man, en de chef zeer gezien. Bei den waren heden nog op hun post. Des mid dags nam het rechterlijk verhoor een aan vang. De rechter-commissaris Mr. Laman Trip, en de officier van justitie, Mr. van der Kemp, leidden het onderzoek. De hoofd inspecteur en de ingenieurs van den Rhyn spoorweg zijn bezig de werkzaamheden te regelen en de locomotief (de tender is op de rails blijven staan) weer op de rails te bren gen. Prof. Heubet en vele studenten der Polytechnische School waren op de plaats om die werkzaamheden bij te wonen. Deze inderdaad bewonderenswaardige opruiming van een zoo enorm beletsel als gisteren den weg versperdedankt men aan de gelukkige gedachte van den heer Verloop die achtereenvolgens onder het in de brug hangende gevaarte vlotten van dwarsliggers bracht, deze met rails belastte tot zij zonken, en zóó op elkaar gestapeld eindelijk een vasten bodem vormdendie het gemakke lijk maakte de locomotief te lichten en in het spoor te brengen. Maandagavond werd omstreeks 8 unr door twee vrouwen een pasgeboren kind in de Lijnbaansgracht te Amsterdam geworpen. Zij werden door een paar kinde ren verraden en in de Weteringstraat door de politie gevat. het steenachtige pad. Toen zij omtrent tweehonderd passen verder waren., zagen zij eene hut; de luitenant bleef weer staan en dacht: dat is het huisje, dat ik zoolang gezocht heb! en hij voelde zijn hart kloppen, en in de duisternis zag hij weer de boeren met die magere paarden, en in hun midden dat meisje, dat hem schooner scheen dan eene godin. „Sergeant, ga maar recht vooruit, ik volg dadelijk," en hij bleef den s tweeden troep afwachten. „Kapitein, daar staat een huisje, als een van hen het ontdektmoeten wij zorgen, dat hij er niet heengaat. „Waar is dat huisje?" „Daar, kijk maar, op een afstand van dertig passen." „Goed." Sergeant! „Om u te dienen! meneer de ka pitein." „Blijf hier eene minuut of wat staan, met een paar bersaglieri, hier, achter dien steenen kijk goed toe. Als er Treurigmaar waar is hetdat eene vrouwbehoorende tot de arbeidersdie te Workum aan den spoorweg Sneek- Stavoren werkenvan honger is gestorven. In het distrikt Frankenthal zijn on geveer 2000 huizen door de overstrooming ingestort. Een der voorsteden van Raab (met 500 huizen) staat geheel onder water en kan zelfs niet met booten worden bereikt, omdat het water met een dikke ijskorst is bedekt. Twee dorpen zijn geheel ver nield, en het herstel van de dijken is door het ijs onmogelijk. Sedert Vrijdag is de Donau te Pesth vrij wat gevallenmaar te Neusatz nog 17 cM. gewassen. Het water staat daar tot boven aan de vesting muren. By Mohacs-Zombor is weêr een dijk bezweken, en alles vlucht in den omtrek. Een vreeselijk onheil had den 5den dezer bij Laesó (Denemarken) plaats. Vrij dagmorgen geraakte de brik Flora van Laurvik aan de Noordzijde van het eiland aan den grond. De reddingsmannen van Laesó gingen aan boord; er werd om de reddingsstoomboot getelegrafeerddie Za- terdagmiddag een sleeptros op de brik wist te krijgen. Tegen den avond brak de sleeptros door aanlandigen storm en hooge zeeën. De brik dreef weêr op land; raketten werden afgeschotenen troffen het schip. Een jol ging met behulp van trosverbin- ding mede uitin vijf malen werd de aan wezige bemaning, ongeveer 35 personen, aan land gebrachtmaar 7 redders waren doodgevroren. Eene strenge wet tegen dronkenschap wordt in Denemarken ingevoerd. Het aan tal „vergunningen" in de hoofdstad wordt van 1350 tot 300 verminderd. Geen op zichtig gekleede meisjens mogen in het buffet staan, daar zij jongelieden tot drin ken verleiden. Aan personen beneden de 18 jaar, of die reeds beschonken zijn, mag geen drank worden getapt. Wie dron ken op straat wordt aangetroffen, wordt naar zijn huis gebracht in een rijtuig; de kosten hiervan worden verhaald op den herbergier, die hem het laatst heeft ge tapt. Er rijdt thans een luxe-trein tus- schen Parijs en Nizza. De reis gaat even snel, maar is duurder. De waggons zijn ware salons, waar men met elkaar kon- verzeert en aan de table d' höte dineert. Het dinee moet uitstekend zijn. De trein reed dezer dagen voor het eerst en trok zooveel liefhebbers, dat men reizigers, die medewilden, weg moest sturen. De onderneming gaat uit van de „Compagnie internationale des waggon-lits." Het reizen zal nog zoo volkomen aan 't leven thuis gelijk wordendat men ten slotte even goed kan thuis blijven. Te Berditscheff (in de Russiesche provincie Kiëff) is het circus afgebrand, waarbij volgens officieele opgaven268 menschen zijn omgekomen. Daarvan was ongeveer een derde Israëlieten, die een groot gedeelte der bevolking vormenen een aantal vreemdelingen. Onder de dooden is ook de hoofdcommissaris van politie. Het circus was een houten gebouw met dubbele wanden, die met stroo waren aan gevuld. Er waren ongeveer 600 menschen bijeen. Terwijl eenige clowns bezig waren met hunne kluchten te vertoonen, kwam een andere clown met verschrikte gebaren het circus binnensnellen, onder het geroep iemand uitkomt, moet gij hem aan houden, zorgen dat hij geen geluid geeft, en hem meevoeren. „Goed, kapitein." Het is nutteloos er bij te voegen, dal dit alles slechts fluisterend gezegd werd. De sergeant bleef staande lui tenant verhaastte zijne schreden, haalde zijne manschappen inen deed hen op tweehonderd passen van het huisje stilstaan, spoedig voegde ook de kapitein zich met de zijnen bij hem. Allen waren in gespannen ver wachting. Een oogenblik later hoorde men een kreet, toen bleef het eeni ge minuten doodstil, en daarop nader de de sergeant met zijne vier man, een oud man meevoerende, die slechts in een hemd en broek gekleed was. „Die man is daar, uit dat huls gekomen, heeft overal rondgekeken, en is toen naar deze plek willen gaan, maar ik ben hem gevolgd en heb hem gevat. van „brandbrandHet publiek meende, dat dit bij de grap behoorde, en lachte. Maar weldra kwamen drie stalmeesters binnen met denzelfden angstkreet. Nu stonden allen onder jammerend ge schreeuw op. Velen sprongen van de gaan- deryen naar beneden in het circus. Moeders wierpen in haar wanhoop hare kinderen in de met zand bestrooide open ruimte in het midden. Maar daar verzamelden zich weldra ook ouderenen spoedig was daar een wild gedrang van menschenwaarin vele vrouwen en kinderen omkwamen. Daarbij draafden 10 paardenwild gewor den door den schrik uit den brandenden stal onder de menschenmassa. Bij den uitgang werd gestreden op leven, en doodzwakken werden door de sterken teruggedrongen in de vlammen. De brand ontstond in den stal door onvoorzichtigheid van een paar bedienden, die cigaretten hadden gerookt. Zij kwamen beiden om het leven. Van de 31 paarden werden slechts 4 gered. De beide directeurs van het circus had den een uur voor den brandde beide zij deuren laten dichtspijkeren, omdat over tocht geklaagd werd. Zij zijn wegens dio onverantwoordelijke handelwijze, waardoor het aantal slachtoffers zoo zeer vergroot is, in hechtenis genomen. De stad had geen lokalen genoeg om de slachtoffers te bergen Zij werden voor een groot deel in de open lucht,op een besneeuwd veldtentoongesteld maar de meeste wa ren onherkenbaar. Verreweg de meerder heid der dooden zijn vrouwen en kinderen. Een man, wiens vrouw en drie kinderen verbrand waren, viel den volgenden dag op straat een koopman aan dienaar men verhaaldedeze ongelukkigen in de vlam men had geworpen omzichzelven te redden. Hij bracht den koopman verscheidene mes steken toe, en trachtte daarna zichzelven van het leven te berooven. Onder de gesignaleerde personen in het Folitie-blad komt voor Eli Nicolaaa Pelt 25 jaar. kantoorlooper te Rotterdam die sedert 25 December 1882 op de vlucht, is met ƒ5000, door hem ontvreemd aan zijn patroons, en eene buffetjuffer van 18 jaar. Men vermoedtdat hij zich nog hier te lande bevindt. De Rechtbank van Rot terdam heeft tegen hem bevel van gevan genneming verleend ter zake van misbruik van vertrouwen. De genoemde buffetjuffer Maria H.heeft op 25 Deo. 11. de ouder lijke woning te Delft verlaten. Zij is lang- 1% meter, oogen groot en blauw, hair donkerbruin met krulletjens op het voor hoofd, neus dik, mond groot; gekleed met zwarte japon, afgezet met zwart fluweel, zwarten mantel met twee rijen bontgrooten zwarten hoed met zwarte veeren. Te Parijs woont een teekenaar zonder handen, Nool Masson. Hij verloor als knaap tijdens het beleg van Parijsbeide handen door het springen van een gra naat, en kon weldra zijne kunsthanden zoo goed gebruikendat hij er uitstekend mede leerde teekenen en later ook etsen. Masson is als kunstenaar zeer gezienen de vele bestellingendie hij krijgt, vin den niet alleen hun oorsprong in sym pathie voor den misvormden teekenaar. Hij is een der vaste medewerkers van het tijdschrift V Art. Aan den heer Quentin leverde hij onlangs een ets naar een schil derij van v. Dijk, voor diens groote werk over dezen kunstenaar, en hij werkt thans aan een ets naar Holbein's welbekende portret van Erasmus. „Heeft hij geschreeuwd?" „Neen, kapitein, ik heb hem de punt van mijn bajonet op de borst gezet, en hij heeft geen geluid gegeven. „Goed. Luitenant, laat hem bewa ken door twee bersaglieri, en houd (hem bij u; in geval 't noodig is, kan hij ons tot gids dienen. Voorwaarts!" Allen stonden opde oude man werd aan zijne beide beschermengelen toevertrouwd, en de gansche troep zette zich in beweging. Toen zij het bosch verlieten, kwamen zij aan afge maaide korenvelden; de oude man strompelde eenige slappen vooruit, er. zeide toen fluisterend „Heb medelijden met mij laat mij stilstaanik kan niet loopen „Vooruit, of je zult voor goed hier blijven, versta je." „Ik heb geene schoenen, en die stop pels steken mij zoo in mijne voelen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2