HAARLEMSCH No. 10. Vijfde Jaargang. van ZATERDAG 3 Februari 1883. Amsterdamsche Orkest-V ereeniging. Van alles wat. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. II n n fr.p. p.ff,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Noord-Znidhollandsche Stoomtramweg-Maatschappij: Haarlem—Leiden. 15 Sept. 1882. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.10,10.25 's morg., 12.45, 3.10, 5.30 'savonds. Haarlem— Hillegom 11.30 's morgens, 4.30, 6.50, 9.15 'savonds. Haarlemsche Tramwny-MaatschappR. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 November 1882. Naar Amsterdam: 7.— 8.34, 8.55, 9.38* 11.20, 11.44f, 12.1 's morgens, 1.14, 2.35+, 3.58, 4.13*, 4 44, 5.48, 6.40, 7.17, 7.34+ 8.46* 9.32, 10.36* 10.54+ s av. Naar Rotterdam7.53+, 8.37', 9.3, 10.16*'s morgens, 12.17+, 12.43, 1.41* tot den Haag, 3.27*, 4.18, 5.30+ 5. 39, 8.3, 10.19* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met zijn exprestreinen alleen le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens, 1.34 tot Alkmaar, 5.8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.55, 10.18, 11.18 's morgens, 1.30, 4.52, 8.5 's avonds. Van Zandvoort: 8.30, 10.50 's morgens, 12.49, 4.19, 6.15, 9.3, 'savonds. Omnibns van Bloemendaal. 8.10, 9.30*, 10.35.12.30,1.55,3.30, 5.5*, 8.—. Van't Sta tion: 8.58, 10.13*, 11.14,1.26, 2.354.13,5.34*, 8.44. De uren gemerkt alleen des Zondags. Dienstregeling van het l'ostkantoor. 1 Nov. 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting cn uitbetaling vanpostwissels en de invordering van gelden opkwitantiën alleen op werkdagenvan 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.s'morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9. savonds. Op Zon- en algemeene erkende Cbristelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der huipbrievenbussen in de stad: 7.*,10.'s m., 2.30, 6.*,8.30'sav. Hazcpaterslaan6.45, 10.'smorgens, 3.8.— 's avonds. De met geteekende worden op Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.40, 11.35 'smorgens, 2.30, 5.43.7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.43, 8.58's morgens, 12.84.13, 5.23,10.14'savonds. Richting den Helder 6.45, 10.2 'smorgens, 4.55, 8.44 'savonds. Richting Zandvoort 7.50 'smorgens, 1.25. 3.25, 8.'savonds. Hoewel de belangstelling voor muziek steeds toeneemt in Haarlem en de ge legenheid om goede muziek te hooren -eveneens steeds grooter wordtbepalen de concerten zich doorgaans tot uitvoeringen van kamermuziekwaar de beste solisten hunne medewerking verleenen en tot koor uitvoeringen hetzij gemengd koor of man- nenzang. Slechts weinig worden wij ver gast op goede orkest-muziek daarom was het een dubbel genot, jl. woensdag avond de Amsterdamsche Orkest-vereeniging te hoorenin een concert door de Sociëteit Vereeniging hare leden aangeboden. Bij een zoo groot ledentalwaar met een onbe paald aantal dames was toegang gegeven, verbaasde het mijdat de groote concert zaal niet beter was bezet, want waarlijk zoowel het orkest zelf als de solisten waren aanbeveling genoeg om een buitengewoon talrijk publiek te trekken, terwijl het uitgelezen programma, reeds vroegtijdig geannonceerd (mocht het bestuur voortaan steeds dezen goeden maatregel volgen) ■eveneens tot een betere opkomst moest uit lokken. De uitvoering zelf overtrof zeker de goede verwachting, hetgeheele program ma werd op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. In de eerste plaats een woord van lof aan den heer Bosmans. Is het te verwon deren, dat deze kunstenaar, overal waar hij optreedt, aller harten voor zich inneemt? Bij fraaien toon en sterk ontwikkelde tech niek, paart hij reine voordracht; zonder zich aan eenige overdrijving schuldig te maken geeft hij met zooveel warmte en bezieling de gedachten van den componist weêrdat het publiek hem tegelijk bewon dert en lief heeft. Het concert van Saint- Saëns was voor den trouwe concertbezoe kers een bekendede heer Bosmans droeg het onlangs voor bij eene uitvoering der Bach-Vereeniging. Nu echter met orkest begeleiding kwam dit schoone werk meer tot zijn recht. De heer Kes handhaafde volkomen den goeden naamdien hij zich door zijn uit stekend vioolspel verwierf. Uit het wel bekende prachtige vioolconcert van Men delssohn droeg hij de beide laatste gedeel ten voor met eene juistheid van opvatting zooals wij dat van dezen violist gewend zijnen gaf tevens meer blijken van zijn meesterschap over zijn instrument. De heer de Jong was mij slechts hij naam bekend dikwijls had ik hem als een fluitist van buitengewone begaafdheden hooren prijzenmaar nog nooit was ik in de gelegenheid geweest, hem te hooren spelen. Wordt de fluit in den regel als een minder dankbaar instrument beschouwdeen flui tist als de heer de Jong zon ons geheel met dit instrument voor solo-voordrachten knnnen verzoenen. Niet alleen is zijn em bouchure voortreffelijk, maar ook zijn voor dracht is zeer muzikaalwaardoor de Serenataeene fraaie compositie van den heer Coenenin een voordeelig licht werd Mochten de drie solisten luide toejui chingen uitlokken, de orkest-nummers wer den met niet minder dankbaarheid ont vangen de waardeering van het publiek was dan ook zeker wel verdiend. De zoo heerlijke symphonic van Beetho ven even als de andere orkest-nummers (A, W. Sylvia van Léo Délibés; Ouverture, Ein Abentheuer Handels van Eeinecke; Danse Macabre van Saint Saëns en Fanta sie Espagnolle van den dirigentde heer Coenen). werden allen zeer goed uitgevoerd. De bekwame kapelmeester komt allen lof toe voor de uitstekende wijze waarop hij zich van zijne moeielijke taak kwijt. Dankbaar voor het genotene, breng ik hulde aan het hestnur der Sociëteit Vereeni ging, dat haren leden zooveel genot ver schafte. Moge de erkentelijkheid dier leden een spoorslag wezen om meer dergelijke avonden te organiseeren. Over de fransche politiek schrijven wij nietwant het allernieuwste is alweêr oud, als onze lezers het onder de oogen krijgen. Dit schijnt echter zeker te zijndat prinses Clothilde flauw vieltoen zij vernam dat Napoleon was in hechtenis genomen. Prin ses Laetitia hield zich cordater: zij was wel erg geschoktmaar viel nog niet in onmacht. In de Eerste Kamer heeft de heer Visser van Hazerswoude al dadelijk gesprokenfermNn is hij er meteen dóór. De commissie van toezicht op het lager onderwijs te Leeuwarden heeft moord dadige plannen tegen het melkkoetjege naamd privaatonderwijs, dat voor de do centen in de examen-eeuw een heerlijk middeltje tot spekken van de benrs is. Genoemde commissie beveelt den onders aan met de hoofden te raadplegen of pri vaat voor 't kroost noodig is. Wel wat lastig voor die hoofden De Koninklijke Akademie van Wetenschappen zal op ver zoek van den minister aan de vivisectie grenzen stellen. Wie verwacht eene scherpe bepaling? Niemand, die de omzichtigheid en bezadigdheid van dat geleerd lichaam kent. Als de olm niet geveld was, wachtte ons weêr na eenige weken een liefelijk schouwspel. Vergeven, ja! maar vergeten nooitnooitA. Schagen te Oude Schild is een gelukkige visscher; hij wou garnalen vangen en ving onder de garnalen een olifantstand. Er schijnt voor Armand Peltzer niets meer te hopen te zijn zelfs het koffertje is gevonden. Als ge niets meer wilt weten van een lastig familielid, zorg dan dat hij dienst neemt naar Indië. Sneuvelt liijzoo zult ge na jaar en dag er misschien iets van te weten komen. Dit is hard voor vrouwen en ouders, maar op 't ministerie heeft men geen tijd om communicatie-brieven te schrijven. Onze confrère J. L. v. d. Pauwert, die tot nu toe redacteur was der Goessche Ct., is vereerd door een ge schenk van vele ingezetenen der stad, die hij vaarwel zegt om te Middelburg zijn eervol werk voort te zetten. Hij ont ving een (natuurlijk!) fraai schrijf bureau. Onze lezers kunnen wij allezins aanraden dit voorbeeld te volgenadres V. A. W., bureau van dit blad. Maar 't moet flink zijn en niet krenterig; de eer onzer ko ningin die men in ons verheerlijkt, duldt geen aalmoes. Beneden f 100.nemen wij niet aan. De prijs der oesters zal dalen tot /9.99s, om 'tzegel te ontdui ken. Te Geneve is als student in de chemie ingeschreven prinses Krapotkine, reeds sints 1881 in de medicijnen gepro moveerd. Eigenlijk is zij een israelitisch juffertje nit Odessa, genaamd Sara Rabi- naria, van haar man gescheiden. - Vestig n te Brunswijkricht een fabriek op om de in melassa aanwezige suiker af te schei den en gij zijt in korten tijd schatrijk; als ten minste de wetten niet veranderen!— Ierland en Schotland znllen weldra verbon den zijn, zoo vast als Ameland aan de friesche kust. Er wordt een spoorweg gelegd door 't paradijs, die 25 millioen guldens zal kosten. Wat is vervelender dan de Billitonquaestie Misschien de Am sterdamsche gasthuis-dito. De heer Pijn appel lid der eerste kamerbetreurt het gestaag gesloten zijn der Spaarne-brng. Te Leipzig is een kleinzoon van Goethe gestorven in den ouderdom van 63 jaren in Zweden de grootste beren jager, ond 91 jaar.Haarlem, in inwoners steeds toe nemende heeft nu nog maar 235 drank winkels. Voor de wet waren er 300. Opera-danseuses met tarlatan-rokken moe ten liever kou lijden dan zich gaan warmen aan heete kachels. Dit ondervond er eene in de hofstad, die nn aan brandwonden te bed ligt. 't Is opmerkelijk hoeveel kruitontploffingen er in den laatsten tijd plaats hebben. Die te Mniden ware niet geschiedals er toezicht op de bewerking was gehouden door de daartoe gestelde macht. Onderzoek heeft natuurlijk plaats en zal plaats hebbenmaar de toren blijft er staan en scheepsladingen worden ver voerd. Waar is in ons land Eene vaste hand Jawij kunnen ook wel dichten maar lang niet zoo mooi als P. Visser van Burem (uit Friesland)thans wonende te Amsterdam. Wij hebben in onze mededee- lingen de literatuur lang laten rusten, wantlezerswij gaan niet graag op glad ijs en dat doet men, als men niet alles mooi vindt. Nu echter is zwijgen onmo gelijk. Hoort's mans advertentie in Han delsblad No. 16557 „Verschijnt nu binnen kort aan ieders buis en deur 't Noodlottig droef verbaal wat Muiden is gebeurd Dan biedt dees dichters band een dichtrol aan te koopen Wordt Muiden's ramp daarin zoo dichtend breed besproken Biedt graag aan and'ren hulpmaar heeft geen aartsvennogeu Tracht door zijn dichtverkoop 't droeve Muiden'a leed te dooven, Een deel van 't geen hij beurt voor dichtrols werk verkocht Heeft hij welwillend graag aan Muiden toegedocht Dan draagt mijn dienstknecht's hand geen wildzang langs de straten Sprak krijgsman don'drend bang mijn dichtgeest te ontwaken." Deze poëzie is verre boven onze kritiek verheven. Waar is de Da Costa, die 's mans zangen zal commentarieeren, daar zij tooh met den „Ondergang der eerste wereld" in verhevenheid en kracht van dictie wed ijveren? Cd. Busken Huet weet nu aan wien hij zijne eerste literarische fantaisie zal wijden, aan P. Visser van Burem. Dat hij als alle groote mannen een uit stapje naar Haarlem zal doen spreekt van zelf; dat daar aller hand zal geopend zijn om zijn „aartsvermogen" wat te versterken wie kan er aan twijfelen?. Wèl is de poezij eene dochter des hemels! ïn de Memorie van Toelichting tot het ontwerp van Kieswet zegt de Minister Pijnaoker Hordijk o. a. dat enkelvoudige districten „politieke kansberekening onmo gelijk maken." Die bewering wordt fei telijk gelogenstraft b. v. door het in Fries land verschijnende Katholieke blad Het Noordendat nu reeds becijfert hoe de Katholieken bij de nieuwe tabel 18 in plaats van 17 leden zullen erlangen, de antirevolutionnairen 28 in plaats van 17 te zamen dus 46 leden, zoodat de door slag zou worden gegeven op 92 leden door den Haag d. i. door de konservatieven de kleinste partij in ons land. De Minis ter noemt in zijn antwoord op het Kamer verslag het doel der voordracht: „dat zij strekken moetom personendie het kies recht niet bezitten dit te geven." Of daardoor de positie eener politieke partij verbeterd wordt, en of de meerderheid in de Volksvertegenwoordiging zal worden verplaatstis den Min. onbekend. Hij wijst op de omstandigheiddat Nederland gedu rende eene reeks van jaren bijna voort durend in eene ministerieele krizis heeft verkeerd; dientengevolge kon veel, dat dringend noodig mocht heeten, niet tot stand komen, terwijl door dezelfde oor zaak Volksvertegenwoordiging en Regee ring gevaar loopen het prestige te ver liezen, dat voor eene behoorlijke vervul ling harer taak onmisbaar is. Grootere stabiliteit in de Regeering is de eerste voor-

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 1