Van alles wat. N ieu wsberichten. In een der groote bladen leest men „Een Pasehen zóó vroeg als dit jaar (25 Maart) is sedert 1742 niet beleefd. Vóór dat jaar was bet ook in 1663, 1674 en 1731 op dien vroegen datum Paaschfeest en na 1883 zal bet in deze eeuw nog eens in 1894, gebeuren. Het nageslacht zal het Paaschfeest op den 25s'<m Maart vieren in 195120352046205721032114, 2125, 2198, enz." Tot zooverre onze berichtgever, die zich deerlijk vergist: in 1856 toch viel het paaschfeest in op 23 Maart. Dr. C. E. v. Koetsveld heeft in 't Nut te 's Hage nog eens eene nieuwe schets uit de pastory te Mastland voorgedragen over 'tNut in dat dorp voor 50 jaren. Waar Mastland ligt kunt ge lang vergeefs op de kaart zoeken, maar ook waar gij zekere stad Muil moet vinden, vermeld in ons „van alles wat" van Vrijdag j. 1. Als we u zeggendat er eigenlijk Wezel had moeten staan, zult ge begrijpen, dat het alweer eene leelijke drukfout was. Nederlandsch werkliedenverbond Patrimonium, Afdeel. Amsterdam roept eene ledenvergadering op tegen Dinsdag 13 Feb. voor de volgende Punten van behandeling. 1 2 3 4J. en hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. Wie zal zeggen wat die J. beduidt? Zij is voor ons zooveel als nog een vraag- teeken. Maar in allen gevalle belooft de vergadering, zoo niet interessant, dan toch verrassend te zullen zijn. A. Pierson besluit zijn stukje over Macaulay en Baco in „de Gids" van Februari met de woorden: „hoevele gaven en deugden kan men bezittenen toch behooren tot de FilistijnenZou 't vreemd zijnals iemand dit lezende dacht aan zekere spreuk, die in den ouden tijd in den tempel te Delphi was te vinden? Cd. Busken Huet, weleer Walsch predikant te Haar lem wil niet langer Nederlander zijn maar verlangt de fransche burgerschaps rechten te bezitten. Hij had al lang niet veel op met zijn vaderland en bereidt door dezen stap eene schoone carrière voor zijn zoon, die met uitnemend sucees aan de école des Chartes studeert. De vader zelf zal onuitwischbare sporen onder ons ach terlaten. En wat zou Potgieter hem tot afscheid hebben toegezongen? Eene Vlissingsche juffrouw verkoos met hare kleêren, waarin zij stierf, in hare kist te gaan, enkel en alleen om haar man te treiteren, want zij had haar geld in die kleêren verstopt. Zij had blijkbaar weinig onder den invloed gestaan van Vlissingen's beroemden zoon Jacobus Bel lamy van sentimentaliteit bij haar schijn noch schaduw; evenmin bij haar echt vriend, die haar wil laten opgraven. Vischliefhebbers uwe toekomst wordt al donkerder en donkerderAehvoor groote tong ƒ1.30 het stuk! Rog, eertijds ver acht nu 2.a f 2.50Schol peper duur! Schelvisch schaarsch, in 1613 In Ca 1 abri Uit het Italiaanscb. 15) En op liet oogenblik dat Asprini, meieen gevoel van gelukzaligheid de geuren genielende van zijne bloem, dat onder pand der liefdehem door Argenida geschonken, te Cerzeto kwam, liep overal 'tpraatje rond, datderoovers hem des nachts hadden opgelicht. Men kan dus begrijpen met hoeveel blijd schap hij begroet werd, want niet alleen bij de soldaten, ook bij de inwoners was hij om zijn vroolijk humeur zeer bemind. Zijne terugkomst was dus een ware triomftocht, waarvan hij echter, daar hij van dat alles niets wist, ook volstrekt niets begreep. Na de eerste begroeting, stelde de kapitein hem al de gevolgen voor oogen, die zijne onvoorzichtigheid had kunnen na zich slepenen zeidedat hijhoe ongaarne ook, hem toch straf zou moeten opleggen, ingeval hij zich weer, buiten medeweten van den kapitein, verwijderde. „Jaik begreep het aldat mooie meisje van gisteren heeft u van mor gen geen rust gelaten. Waar is u toch naar toe geweest? Ik wed, naar die „twintig om een stuijver" te bekomen! Zalm? 6.per kilogram Oesters? f 25.de 250! Niets blijft u over dan zouteviseh en gemarineerde haring Een student der Amsterdamsehe Univer siteit (niet-vrije) is beschuldigd van in een November-nacht een agent te hebben geslagen en gebeten. De rechtbank had hem veroordeeld tot ééne maand celstraf, maar 't hof heeft hem vrijgesproken, om dat het bewijs niet zou zijn geleverd. Prins Hendrik nam van eene dame Bil- liton-aandeelen over, toen ze zeer laag daalden en verkocht ze haar weêr voor den lagen prijs, toen ze sterk gerezen waren. Zal deze vorstelijke handelwijze ook regel worden op de beurs? Op zeker gymnasium in Nederland werd dezer dagen een gepensioneerd huzaar aangesteld tot portier. Een der docenten (dit kan zulk een' zeer geleerde ook al overkomen was ongesteld. De rector beval den huzaar een oog in 't zeil te houden bij de van opperhoofd beroofde klasse. De huzaar achtte zich geroepen orde te bewaren. De knapen of heeren lachten hem uit. Toen nam hij den pook, sloeg daarmede ge weldig op de tafel en riep uit: „Jelui moet niet denken, dat je eenleeraar voor hebt!" Welk eene leerzame gebeurtenis! Men moest jonge docenten en oude, die nog geen orde kunnen houdenvoor eeni- gen tijd in die kunst laten onderwijzen door een oud gediende of anders zulk eenen hun bij de lessen ter zijde stellen want zooals 't nu gaat is 't vaak om bij te huilen. De groote toonkunstenaar Richard Wagner is te Venetië overleden. De Tweede Kamer heeft Maandag hare zittingen hervat. Meteen aantal wets ontwerpen van minder aanbelang zijn in gekomen een wetsontwerp tot aanvulling der zegelwet, drie tot wijziging in rech terlijke wetten, en twee tot intrekking van ontwerpen van dien aard. De heer Roëll heeft verlof gevraagd en gekregen om de Regeering te interpelleeren over hare voornemens betreffende de uitvoering der wet op de verlegging van den Maas mond, in verband met de provinciale en andere bijdragen. Dinsdag is het de bat over het Billiton-kontrakt aangevan gen. De Nota des Ministers werd krachtig bestreden door de heeren Mirandolle en Wintgens. Eerstgenoemde laakte de hou- van den Minister in die van den Goever- neur-Generaalen hield vol, dat de wet telijke voorschriften waren verkrachtdat geen goede trouw de sluiting van een kontrakt voorschreef, daar geen toezeg gingen zijn gedaandat 's Lands belang niet is bevoordeelddat een uitputting van de mijnen niet is te verwachten dat het eigendomsrecht der inlanders op losse schroeven is gezet, dat de Koninklijke machtiging, behoorlijk gekontrasigneerd noodzakelijk wasdat de Kamer volkomen bevoegd is uitspraak te doenonafhanke lijk van latere,(nitspraken der rechtelijke macht, en dat zij haar plicht zou ver zaken als zij goedkeurde wat naar haar hut in 't bosch, om dat kind oplezoeken, zonder aan de roovers te denken. Het zou eene mooie grap geweest zijn, als zij u gepakt, en uw hoofd tusschen een paar steenen verpletterd hadden!" ,,Ik was alleen uitgegaan om eens iets van die mooie omstreken te zien, en ongemerkt ben ik in de bosschen verdwaald en te ver gegaan." „Wel zeker, wel zeker. U kunt goed zwijgen.dat is eene van uwe zonderling heden. Maar om al die grillen te ver drijven moest u maar eens aan die tafel gaan zitten, en maken, dat er tegen twee uur een keurig verslag van al 't ge beurde gereed is; tegen drie uur moet de luitenant met den ganschen troep naar Cosenza vertrekken." „Maar kapitein, ik heb een honger als een wolf." Tweemaal had Asprini bij het pa trouilleeren zijne soldaten laten halt houden in het bewuste boschje, en een paar woorden met het meisje gewisseld; herhaaldelijk hadden zij elkaar ontmoet in den omtrek van Cerzeto. Even als de eerste maal was de officier hartstochtelijk, eerbiedig, teeder; hel meisje vriendelijk, ver trouwelijk, maar terughoudend tevens. overtuiging geen goedkeuring verdient. De heer Wintgens betoogdedat eene kon- cessie-verlengingzooals zij is geschied, is een miskenning der essentieele beginse len van het staatsrecht envan de oeko- nomische zijde beschouwd, geheel onge wettigd met het oog op het staatsbelang, datvooral in den tegenwoordigen finan- cieelen toestand, eischt, dat Nederland van Indië voordeel trekke. De heer de Savornin Lohman verdedigde het afwij kend gevoelen. De zaak toetsende aan recht en billijkheid, met ter zijde stelling van de groote voordeelen der koncessie, beschouwde hij de zaak als rechterlijk amb tenaar, en dan kwam hij tot het resul taat, dat de Regeering, naar de regelen van recht en trouwverplicht was konses sie-verlenging toe te staan, daar zij ver lenging had toegezegd en het besluit van 1873 daartoe machtigde. De heer van Nispen vereenigde zich met het eerste ge deelte van de konkluzie der Kommissie. De Min. v. Kol. verdedigde daarop uit voerig het verlengingskontrakt. Hij betoog de dat de onderhandelingen over de ver lenging en deze zelf maanden lang bekend waren geweestzonder aanstoot te hebben gegeven, en dat eerst oppozitie is ont staan na de goedkeuring des Konings door hem uitgelokt, omdat hij indedaad de Koninklijke machtiging noodig achtte. Wel degelijk eischte de goede trouw de toezeggingen aan de Billiton-Maatschappij gestand te doen. 's Lands belang is geens zins geschaadwant het berekend nadeel is totaal fictief en ongegrond. Door het Kamerlid Mr. van Gennep is eene gewijzigde konkluzie betreffende de Billiton-zaak voorgesteldstrekkende om de schending der Indiesche verordeningen uittespreken en af te keurenen zich ver der uitsluitend op 't gebied der publiek rechtelijke bevoegdheid bewegende, te ver klaren dat een beroep op de Koninklijke machtiging niet ontvankelijk is, daar daar aan geene staatsrechtelijke beteekenis kan worden toegekend. Overigens verklaart het amendement, dat de bedoelde over eenkomst geen aanbeveling verdient, en 's Lands belang bij hare nietig verklaring zal zijn gebaat. De Minister heeft in de zitting van Woensdag zijne rede vervolgd en ten einden gebracht. Algemeen is de indruk, dat 's Ministers verdediging van de handeling der Regeering in zake het Billiton-kon- trast uiterst zwak was. Natuurlijk tracht te de heer de Brauw te betoogen, dat zoo wel het staatsbelang als de goede trouw verlenging van het kontrakt eischten, en dat geen verordening is overtreden, daar het hier geen besluit of beschikking des Konings gold, maar eenvoudig eene ver lenging. De Kamer kon, meende de Minis ter, het kontrakt wel afkeuren, maar de vernietiging er van niet bewerken; een eenmaal gesloten kontrakt, kan alleen met wederzijdsch goedvinden vernietigd wor den.De heer Keuchenius noemde het Billiton-kontrakt nietig, omdat het slechts op een zegel van f 1 was geschreven, terwijl een veel hooger zegelrecht was ver schuldigd; voorts toonde hij aan, dat de koncessionarissen in 1850 reeds wisten Hunne samenkomsten hadden weinig belangrijks: nu en dan een gefluisterd woord, een blozen of verbleeken, een stilzwijgen alsof de mond geene woorden vond om uittedrukken, wat in hunne harten omging, soms een handdruk. Geen kus, geene omhelzing, en toch begonnen de menschen er over te pratenevenals zij gepraat hadden over het verdwijnen van den officier na het arresteeren van de roovers. De vader van den gefusilleerde had verteld, dat hij den luitenant in het bosch had ontmoet, bij't huisje van Argenida; ook was 't niet onopgemerkt gebleven, dat hij zijne soldalen daar tweemaal had doen rustenen dat hij haar dicht bij Cerzeto had gesproken. Meer was er niet noodig om overal te doen vertellen, dat die trolsche, brave en ingetogene Argenida zich aan de liefde overgegeven had. Sauro, de roover, die 't meisje harts tochtelijk beminde, doch altijd door haar was afgewezen, beefde van jaloe zie, en zon slechts op wraak. Eerst meende hij het voorbeeld der soldaten, toen deze pas in de streek waren natevolgen, en zich doodstil te houden en te verbergen, om zijn vijand des te beter te overvallen. Hij hield zich dus voor iedereen verborgen, deed het dat zij niet langer dan voor 40 jaar kon cessie konden krijgen, wat nog een gunst was daar vóór dien tijd mijnontginnin- gen slechts 20 jaar golden. Toezegging op verlenging had nooit plaats gehad. Ver der wat betreft de Koninklijke goedkeu ring, de onbevoegdheid van den Goever- neur-Generaal het krenken van de rech ten der inlandsche bevolking stemde deze spreker geheel overeen met hetgeen daaromtrent door den heer Miran dolle was gezegd. De heer Rutgers van Rozenbnrg verdedigde krachtig de konklu zie der Kommissie en betoogde, dat het Kabinets-rescript hoegenaamd geen waarde had, daar 'sKonings handteekeningzelfs ontbreekt. Scherp gispte hij de houding der Ministers, terwijl hij overtuigd was, dat de Wet geschonden, en's lands belang aan particulieren is opgeofferd. Z. M. heeft Mr. C. Pijnacker Hordijk, Minister van Binnenlandsche Zakenbe noemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het Handelsblad deze benoeming besprekendebegrij pt niet, waarmede zij verdiend kan zijn trou wens dat zal niemand in Nederland be grijpen maar zoekt de oplossing van het raadsel in de omstandigheiddat van de tegenwoordige ministers de heer P. H. de eenige wasdie nog geen lintjen in het knoopsgat had. Nu ieder den mond vol heeft van de Billiton-kwestieis de volgende in de Zutfensche Courant voorkomende mede- deeling niet onaardig Eene weduwe van zeer aristokratiesche familiemaar zonder groot fortuinhad van den beginne af ver scheiden Billiton-aandeelen. Toen er nu in de eerste jaren volstrekt geen dividend werd uitgekeerden de aandeelen zeer in koers achteruit gingen, begaf zij zich tot Prins Hendrik, met verzoek haar acties over te nemen. De Prins voldeed aan haar verzoek en kocht de acties tegen hooge- ren prijs, dan ze toen ter tijde genoteerd stonden. Enkele jaren later veranderde de toestand geheel. Niet alleen werden hooge dividenden uitgekeerdmaar de aandeelen stegen ook ver boven pari. Natuurlijk dat bedoelde dame veel spijt hadhaar acties te hebben overgedaan, maardaar aan viel niet veel meer te veranderen. D» zaken hadden ook nog veel slechter kunnen gaan, en dan zou natuurlijk haar verlies nog des te grooter geweest zijn. De Prins dacht er anders over. Hij wilde niet profiteeren ten koste van eene vrouw, die zich in den nood tot zich gewend haden deed haar het aanbod, om de aandeelen terug te ne men tot den prijs, waarvoor hij ze had overgenomen- Dat dit vorstelijk aanbod met gretigheid werd aangenomen, spreekt van zelf. Te Hommerts (Friesland) werd ver leden week grafwaarts gedragen het lijk van een persoon, die bijna 2 jaar op een zolder had doorgebrachtdien hij alleen zoo nu en dan 's nachts verliet. Alle aan- gewende pogingen om hem zijn dierlijk onrein verblijf te doen verlaten, waren vruchteloos, tot dat dit eindelijk door list gelukte, zijn „wezen" werd nu gereinigd, en dat schijnt zooveel invloed op hem ge- gerucht verspreidendat hij die streek had verlaten, en geene bende meer onder zich had, terwijl hij aan een vriend opdroeg om de gangen van den officier en het meisje nategaanen geduldig het geschikte oogenblik af wachtte om wraak te nemen over den strikdie hem bij San Mar- tino was gespannen. Alles scheen rustig. De diligence ging voorbij Ischia del Crati zonder aangevallen te worden; men kon veilig van het eene dorp naar 't andere gaan, zonder vrees voor onaangename ontmoetingen en in dit gedeelte van Galabrië schenen de struik- roovers uitgeroeid te zijn. Op zekeren morgen was Argenida naar Cerzeto gekomen, om eenige boodschappen te doentoen de officier zich bij haar voegde aan 't einde van het dorp, was zij niet te bewegen om een oogenblik met hem te blijven praten. Zij had haast, zeide zij, daar haar vader met den jongen naar San Benedetto moest, waar hij zaken had, en zeker tot laat in den avond zou moeten blijven. Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2