I n C a I a b r i uewezen, en zijn aan den Minister van Marine W. F. van Erp Taalman Kip tijde lijk de functien van Minister van Kolo niën opgedragenzeker nog meer dan de benoeming van den heer Pynacker Hordijk tot ridder van den Ned. Leeuw, zal waar schijnlijk de koninklijke dankbetuiging aan den heer de Branw in den lande ver bazing wekken. De Volksvertegenwoor diging verklaartdat deze heer heeft mede gewerkt aan ietswaarbij 's Lands belan gen zijn uit het oog verlorendie ver klaring noopt hem zijn ontslag te vragen, en nu krijgt hij eene dankbetuiging voor de gewichtige diensten daar hem, niet alleen Z. M., maar ook aan den lande be wezen Een van tweeof zulke dankbe tuigingen behooren voortaan, evenals de ridderordes tot de groote rubriek van inner lijk waardelooze vormen, of het doel van 't vermeld Koninklijk besluit is aan de Tweede Kamer een slag in 't aangezicht te geven. De ontwerpen betreffende het munt wezen zijn in drnk verschenen. De Min. van Fin. wordt daarbij gemachtigd om, wanneer en in zoover als hij het met het oog op den toestand van ons muntwezen raadzaam achteen bedrag van ten hoogste 25 miljoen Nederl. rijksdaalders te doen versmelten tot barenen die baren te ver- koopen. Het voorstel is in overeenstem ming met de adviezen van de Heeren Vrolik en Pierson. De heer F. C. de Brieder, oud- hoofdredakteur van de Amsterdamsche Courantis door Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam benoemd tot hoofd kommies aan de gemeente-sekretarie. In Zwitserland neemt het misbruik van sterken drank steeds toe. Uit Bazel land schrijft men dat in menig gezin de gewoonte heerscht, snaps in plaats van melk als voedingsmiddel te bezigen ook voor kinderen. Uit Bern wordt het volgen- Uit het Italiaanscli. 18) „Laten we nog een poosje in 't gras gaan zitten, en wat praten." „Neen, als je niet heen gaat, dan ga ik." „Tol weerziens dan, maar kijk me niet zoo donker aan. „Tot weerziens, mijn lieveling!" Toen hij in't dorp kwam, viel het Asprini niet moeielijk om een troepje jeugdige vrijwilligers bijeentekrijgen die hem volgden zonder veel te vragen; maar dit was niet onopgemerkt geble ven door de vrienden der roovers, en reeds waren drie knapen langs verschil lende wegen naar Cerzeto gezonden. De jacht, door Asprini aangevoerd, had geene gevolgen, en toen zij op weinig afstand van Cerzeto waren, zagen zijne metgezellen een knaap van San Martinodie op een drafje naar huis liep. „Daar is de spion, die hen heeft gewaarschuwd," zeiden zij, „voor van daag valt er niets te doen." Nadat de vrijwilligers nog een poosje te Cerzeto vertoefd haddenen door de officieren getrakteerd waren, gingen zij tegen den avond naar huis. Na negenen deed de kapitein Asprini en den lui tenant, benevens twee vertrouwde mannen uit het dorp bij zich roepen, ten einde de maatregelen te beramen, die tegen de bende van Sauro moesten genomen worden. Intusschen was die gansche bende verzameld in de keuken van eene kleine herberg aan den grooten wegin het dal, niet ver van Ischia. Een hunner vrienden van Cerzetodien de roovers hadden laten roepen, ziende dat Sauro, die groen zag van kwaadheid, van opgewondenheid niet eten kon, zeide: „Kameraad, als je moed in't lijf hebt, kun je van nacht een mooien slag slaan." „Welken slag?" „Welden eersten keer dat de lui tenant naar Argenida in hetbosch ging, dachten ze in Cerzeto dat je hem 's nachts opgelicht en naar 't gebergte gebracht had." „Welnu?" de bericht: sedert 1873, toen in dit kanton in 483 branderijen 2,280,000 liter brande wijn gefabriceerd werden, zijn deze cijfers telken jare hooger gewordenin 1882 wa ren er 670 branderijen, die 2,700,000 liter fabriceerden. Bovendien Bteeg van 18741879 de invoer van 3% tot 5 miljoen liter. Jaarlijks wordt in dit kan ton meer dan 5 miljoen liter brandewijn gedronken, d. i. per kiezer 50 liter per jaar. In 1874 wareu er 1403 herbergen en tappergennu 2600. De Groote Raad is zoo doordrongen van de noodzakelij kheid om de „brandewijnspest" te beteugelen, dat hij tot verhooging der belasting op op geestrijke dranken zal overgaan. In Noord-Amerika legt men zich er op toe den vischstapel zooveel doenlijk te vermeerderenen de Regeering besteedt groote sommen om de meren en rivieren te bevolken met uitmuntende vischsoorten die meerendeels uit Europa per stoomsche pen worden overgebracht. Tot voor korten tijd heeft men daarbij voortdurend groote verliezen geleden. Geschiedde het trans port per stoomschiponder voldoend toe zicht en zonder aanmerkelijke sterfte, het transport te land bleek des te nadeliger te zijn. Om dit euvel weg te nemen is op last van den Regeerings-Kommissaris Vairod een vischwaggon gebouwd waar van in de Raelroad Gazette een uitvoerige beschrijving wordt gegevendie in hoofd zaak hierop neerkomt: De „visch-paleis- waggon" Pennsylvania geheeten, gelijkt uitwendig op een spoorweg waggon voor 't vervoer van personen. Dat hij voor een bizonder gebruik is bestemdblijkt uit het opschrift waarmee hij prijkt; want behalve den reeds genoemden naamstaat- er met groote vergulde letters op te lezen Tfnited-States-i'ish- Commission. Aan el ke zijde van den gang in het midden van den waggon is een bun ter lengte van 30 voetze zijn elk voorzien van den vereisch- ten toestel om het water op zoodanigen „Dat toen gedacht is, kan nu nog wel gedaan worden. De luitenant woont in 't laatste huis van het dorp, en slaapt altijd met open vensters. Er zijn twee kamers tusschen de zijne en die van zijn oppasser, en hij is ver van de overige bewoners van het huis; zijn venster is op de eerste verdieping, en ziet op de straat uit. Als hij slaapt is niets gemakkelijker dan twee ladders tegen den muur te zettendan moeten twee mannen met bloote voeten het raam inklimmen, hem in zijn slaap overvallen, hem in een zak stoppen, en zoo naar 't gebergte medenemen of hem in zijn bed vermoorden. Sauro sprong op, alsof hij door eene wesp gestoken werd. „Nu, bij den hemel, als ik hem krijg, zal ik hem levend aan den kastanje boom doen spijkeren, waaronder hij onzen armen kameraad heeft laten doodschieten; en dan zal ik om zijn doodstrijd wat optevroolijken een dansje doen met Argenida. De kapitein denkt dat we van nacht niets zullen durven doendaar hij weet dat wij op de vlucht en verstrooid zijn." Het voorstel werd besprokenover wogen, en eindelijk bepaald, dat het na middernacht zou uitgevoerd worden. De man van Cerzeto ging naar het dorp terugom den ladder gereed te zetten, en de officieren in't oog te houden. Eene oude vrouw, die aan de deur zat te spinnen, had alles gehoord, want niemand lette op haar. Zij had in haar tijd zooveel roovers van allerlei soort gezien, dat allen haar met het grootste vertrouwen beschouwden. Nu en dan had Asprini haar een halven piaster gegeven, eene vorstelijke, onge hoorde gift in die streeken had hij er vriendelijk bijgevoegd. „Daar, moe dertje." De gedachte dat die goede knappe officier levend zou vastgespijkerd wor den, pijnigde haar, toch durfde zij niet naar Cerzeto gaanwant de roovers zouden het merken, en haar zeker vermoorden; zij overlegde wat zij doen moest. Algemeen werd het er voor gehouden dat Argenida de beminde van Asprini waszij besloot dus naar haar toe te gaan; het was wel ver, maar dat schrikte haar niet af. Zij verwijderde zich ongemerkt van het huis, verborg haar spinnewiel tusschen hitte graad te houdente doen stijgen of dalen ala noodig blijkt te zijn. Voor het personeelbelast met het toezicht op het vervoervindt men alle gemakkendie in een gewone spoorweg-waggon worden aan getroffen. De eerste vracht op deze wijze uit Washington naa,r binnenlands vervoerd, bestond uit 10,000 karpers, die zonder verder nadeel te ondervinden de plaats hunne bestemming hebben bereikt. In een der gevangenissen te Peters burg ontstonden den 5den dezer ernstige ongeregeldheden, die slechts met moeite bedwongen werden. Er waren omstreeks 600 gewone misdadigers bij elkanderiie des avonds in verzet kwamen, de werk plaatsen waar zij overdag bezig geweest warenvernieldenen met bijlenstaven en vijlen gewapendop hunne bewakers aanvielen. Sommigen hunner klommen op het dak en wierpen de toesnellende poli- tie-agenten met steenen. Eindelijk rukte de militaire macht aan, die na eenige sal voos in de lucht afgevuurd te hebbende op roermakers met gevelde bajonet aantastten. Twee werden er gedood en negen gekwetst vóór de overigen hun verzet staakten. Ontevredenheid moet de eenige aanleiding tot het gebeurde geweest zijn. Te Mallow in Ierland heeft men weder een zoogenaamden „agrarieschen" moord ontdekt. Een algemeen geacht pach ter John Brienis dood in een kuil ge vonden. Omtrent de omstandigheden of de daders is nog niets bekend. Forster, de onderkoning van Ierland, is, zooals uit verhoor van Carey in het groote moordproces bleek, verscheidene malen ter nauwernood aan het gevaar van vermoord te worden ontsnapt. Eens o. a. redde een uitnoodiging voor een dineedie hij op het laatste oogenblik aannam hem het leven. De moordenaarsdie hem op wachtten, zagen toen in zijn rij tuig alleen zijn vrouw en dochter. Er worden natuur de struiken liep zoo gauw als zij kon naar het bosch, en kwam over negenen aan't huis van Argenida, maar vond het gesloten. Zij wachtte wel een uur, en zag eindelijk het meisje aankomen met haar ouden vader, die eene ezelin voor zich uitdreef; de knaap was bij zijne tante te San Benedetto gebleven. Om niet door den ouden man gezien te worden, verborg de vrouw zich achter het huis lot hij met zijn ezel in den stal was, en gaf toen het meisje een leeken. Argenida bleef verschrikt staan, wenkte dat zij wachten zou, haalde eene kruik, en ging, gevolgd dooi de oude, naar de bron, terwijl zij haren vader toeriep, dat zij water ging halen. Zoodra zij vernam wat er gaande was, liet zij de kruik bij de bron staan, en liep, zoo snel zij kon naar Cerzeto, terwijl de oude vrouw voorzichtig naar huis sloopblij dat niemand haar ge zien had, en dat zij den knappen officier denkelijk gered had. Argenida echter beefde bij de ge dachte, dat zij misschien te laat kwam; het was al over tienen, zij kon in geen uur naar Cerzeto gaan; en indien, zooals waarschijnlijk was, Sauro wach ten had uitgezet, zou het misschien moeielijk zijn om in het dorp te komen. Die gedachten maakten haar bang, en deden haar hart stilstaan, toch liep zij altijd voort, een uur lang, zonder ophouden. Toen zij dicht bij Cerzeto was, bleef zij even stilstaan om adem te scheppen, toen snelde zij weer voort, naar dat gedeelte van het dorpwaar Sauro waarschijnlijk niet was, uit vrees van in de handen zijner bende te vallen. Intusschen zat Asprini nog met zijn kapitein te pratendoch weldra stond hij op om naar huis te gaan, waar zijn oppasser hem wachtte; van de straat af kon men in zijne slaapkamer ziende roovers stonden bijeen twin tig schreden van daarzij waren van alles onderricht, en wachtten slechts lot Asprini in zijne kamer zou zijn, om hem te overvallen. Het was een heldere nacht, en een heerlijke maneschijn't was of de hemel de aarde toelachte. Argenida liep in de schaduw van eenige dichte vijgeboomen, toen zij een spion ont dekte. Het bloed stolde haar in de lijk altijd maatregelen genomen voor zijne veiligheid, maar Forster zelf heeft nooit willen geloovendat hij zoo groot gevaar lieptot dat hij door de jongste onthul, lingen overtuigd werd. Te Sainte Marie in den Elzas werd onlangs een raaf geschoten, die blijken» een briefjendat hij in een blikken ko- kertjen om den hals droeg, in het jaar 1814 te Frankfort gevangen enweêrvrij gelaten was. Een pachter, die het blin kende voorwerp aan den hals van den vogel opmerkte, en er het zijne van wilde heb ben schoot jammer genoeg het oude dier dood. Een vreugdevuur, dat nu reeds sedert 1880 brandt, vindt men bij Troy, in den Staat Ohio, 't Werd ontstoken ter eere van Garfield's verkiezing tot Prezident en deed toen een daaronder gelegen steen kolenmijn in brand raken, die nu nog altijd voortsmeult. In het onlangs opgerichte diakonie- oudemannen en vrouwenhuis te Winters wijk heeft men Dinsdagmorgen twee oude mannen in een kamertje dood in hun bed gevonden; men wil dat zij gestikt zijn r ten gevolge van het niet behoorlijk dicht draaien der gaskraan. In de huishouding der Noord- en Zuid- Hollandsche Stoomtram-maatschappij (Leiden-Haarlem) schijnt eene groote ver andering plaats gehad te hebben. De direk- teur, die sekretaris, een kontroleur, 4 kondukteurs en een machinist worden in hunne respektieve betrekkingen door andere personen vervangen. Als direkteur fun geert nu tijdelijk de burgemeester van Sassenheimterwijl tot lsten sekretaris is bevorderd de heer BoymansThans 2de sekretaris. Voor 'teerst sedert 17 jaar heeft men onlangs te Baltimore de wet, die geeselstraf op vrouwenmishandeling stelt, toegepast. De veroordeelde was een neger. aderenwant zij begreep, dal zij niet ongezien het huis kon bereiken, en de houding der overige roovers toonde duidelijk dat zij alles zouden wagen. Toch verloor zij den moed niet, en aarzelde geen oogenblik, maar bedekte haar hoofd met een doektrok hare schouders op, om zich onkenbaar te maken, en sloop langs de muren in de schaduw voort, tot zij dicht bij het nuis was. De roovers, die alleen op den luite nant letten, zagen haar eersttoen zij slechts eenige schreden van hen af, voorbij ging, en lieten haar onge moeid gaan. Toen zij onder het verlichte venster gekomen wasbegon zijbuiten zich zelve van angst en blijdschap, te roepen: „Asprini, pas op, dè roovers zijn hier!" Twee geweerschoten werden ge hoord. „Asprini! AspEen derde schot belette haar voort te gaan. Toch viel zij niet, maar ging den hoek om en snelde naar het kwartier van de soldaten." Op hetzelfde oogenblik hoorde men de schildwacht alarm slaan! Asprini die de stem van Argenida gehoord had, liep met zijn revolver't huis uit gevolgd door den kapitein en den luitenant. Toen hij eenige schreden verder wasontmoette hij het meisje dat, naar adem snakkende hem te gemoet kwam, en gedurig tegen den muur leunde om niet te vallen. „Argenida! riep hij, angstig naar haar toesnellende." „Mijn liefste" zeide 't meisje, terwijl zij tegen hem aanviel en hare armen om zijn hals sloeg, „mijn lieveling, ik sterf. Ik had je zoo innig lief, weet je. Geef me nu één enkelen kus, mijn schat," en zij drukte hare lippen op de zijnen, en in dien kus, waaruit al de liefde sprakdie zij zoo lang in haar hart had verborgenblies zij den laatsten adem uit. Dat was haar eerste en laatste kus. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2